INut toediening: fitamine K bij jaby's onzeker Grafici maken zich op voor werken in het weekeind NCW waarschuwt kabinet voor fikse tegenvallers Minister steekt geld in plannen woon-werkverkeer üfc KAP TOCH ItxudK, 6Peoir ...IWPEKU/6- KAMfP mSECUEtN 16 IWPEPPPW? GE6W 6üCCe61... lug, HAAG Het staat •o simpel. In een be- in de krant van gis- „Om bloedingen bij jeborenen te voorko- verdient het aanbe- ng de baby in de eer uren na de geboorte 1 igram vitamine K te slikken". envoudig als het lijkt, is echter geenszins, want niet iedereen in de medi- wereld staat bij een der- :e maatregel te juichen, is immers aange- dat de geconstateerde lingen ook echt te wijten n aan een vitamine K-te- En helemaal niet duide- wat op de lange duur de gen zijn van het zomaar enen van een medica- nt daar gaat het eigenlijk zegt dr. A. Pietersma-De n, als gynaecoloog ver en aan het Reinier de fziekenhuis in Delft, die iruari op dit onderwerp is [jj )moveerd. „Er wordt ~zo- *-een medicament voorge ven voor iedereen die ter ld komt, terwijl we er te- 'oordig toch veel meer op Jijn zo weinig mogelijk te schrijven". :a wordt in een van de twee elen over dit onderwerp iet Nederlandsch Tijd- ft voor Geneeskunde van e week volgens haar nog- iifomwonden gesteld. „Zo iedereen weet toch wel r bij pasgeborenen een vi ne K-tekort is, dus geef e allemaal voortaan maar, de baby's met flessevoe- Het tekort is echter in ;eheel niet aangetoond en is niet vastgesteld of het enen ervan eigenlijk wel dat nogal rigoureuze ad- is dr. Pietersma dan ook ilijk helemaal niet zo ge- ig, zij het dat zij wel wat waardering kan opbren- roor een tweede, wat na- [epreciseerd advies in het re artikel in het tijd- ft. Al vindt dr. Pietersma loeveelheid vitamine K, ïeens aan een baby gead viseerd wordt te geven buiten proporties. Een milligram vita mine K lijkt voor een leek weinig, maar is volgens haar voor een volwassene al veel, laat staan voor zo'n zuigeling. Het probleem doet zich echter voor, dat er momenteel nog geen kleinere hoeveelheden in de handel zijn. Als dat later wel zo is, bijvoorbeeld een veertigste van een milligram, dan kan zij zich daar in be paalde gevallen wel mee ver enigen. ..Wij gaan liever van het standpunt uit, dat een baby zelf voldoende vitamine K produceert. Zeker kinderen, die flessevoeding krijgen, want daar zit een wettelijk voorge schreven hoeveelheid vitami ne K al in. Anders ligt het als een kind niet goed drinkt of als het onverhoopt diarree krijgt". Goede gronden Zo simpel als in het tijdschrift het probleem wordt aange pakt, is het volgens haar niet. „Het gebeurt allemaal natuur lijk met de beste bedoelingen, maar dan wel zonder dat men voldoende heeft nagegaan of toediening van vitamine K misschien ook kwaad kan. Wie weet blijkt over twintig jaar dat men juist daardoor voor het een of ander een verhoogd risico heeft opgelopen. Het gaat tenslotte om het toedie nen van een medicament aan in principe volstrekt gezonde kinderen". De discussie over het toedie nen van vitamine K aan pas geborenen dateert overigens niet van vandaag of gisteren. Het komt al aan de orde sinds de vitamine K zo'n vijfenvijf tig jaar geleden door professor Hendrik van Dam werd ont dekt. Tientallen jaren lang is vita mine K dan ook op grote schaal aan pasgeborenen toe gediend. In ons land en in een aantal andere Westeuropese landen is daar in de loop van de jaren zestig verandering in gekomen. Op basis van publi caties werd toen aanbevolen vitamine K alleen te geven aan zuigelingen met een ver grote kans op bloedingen. Het ging dan voornamelijk om hersen- en maagbloedingen. Viceuze cirkel „Het is eigenlijk een vicieuze cirkel", zegt dan ook dr. K. Hamulyak, internist te Maas tricht. Bijna vijf jaar geleden promoveerde hij eveneens op dit onderwerp. Al menen de leden van de studiegroep Zui gelingenvoeding van de Natio nale Kruisvereniging, het Voorlichtingsbureau voor de Voeding en de Nederlandse Vereniging voor Kinderge neeskunde dan nog zo stellig, dat dit medicijn direct aan alle borelingen moet worden toe gediend, hij behoort ook tot de artsen die daar toch vraagte kens bij zetten. „Reëel is, dat pasgeborenen het risico lopen op een tekort aan vitamine K. Met name in de eerste twee maanden na de geboorte komt dat voor in g vallen waarbij uitsluitend borstvoeding wordt gegeven. Er treden bij baby's wel eans bloedingen op hetgeen onge twijfeld een zorgenpunt moet worden genoemd. Veel kin derartsen zeggen dan ook: je moet dat risico niet nemen en aan alle pasgeboren kinderen vitamine K verstrekken. Zo met het idee: ,dan hebben wij tenminste ons best gedaan'. Maar op die manier krijgen wel heel veel kinderen ten on rechte een extra vitami ne K-belasting. Een collega van mij in Nijmegen heeft en kele dramatische gevallen van bloedingen meegemaakt en ik kan mij daarom ook heel goed indenken dat dan de balans vanzelf naar de andere kant doorslaat. Nooit is echter aan getoond, dat het toedienen van vitamine K aan baby's een goede zaak zou zijn. Het is, dat geef ik toe, ook heel moeilijk dat in de praktijk vast te stel len. De dokter heeft echter de verantwoording. Hij moet zelf inschatten hoe groot het risico is". Over het nieuwe advies zegt hij dan ook: „Ik vind dit typisch een advies van een voorzichtige groep kinderart sen". AAD VAN HOLSTEIN Grensoverschrijdende samenwerking onderwijs DEN HAAG De Westduitse deelstaat Nordrhein-Westfalen en Nederland willen komen tot grensoverschrijdende samenwer king van instellingen van hoger onderwijs. Zo moeten studenten kunnen studeren aan eikaars universiteiten. Bestaande belemme ringen die dat nog moeilijk maken, moeten worden geslecht. In Nederland wordt een symposium gehouden waarop over dit on derwerp van gedachten wordt gewisseld. Dit hebben minister Brunn van Onderzoek en Wetenschap van Nordrhein-Westfalen en minister Ritzen van Onderwijs gisteren besloten. Ritzen was bij zijn Duitse ambtge note op bezoek. Zij vinden dat samenwer king wordt vereenvoudigd door de geografi sche nabijheid en de goede bekendheid met eikaars taal en cultuur. Meer besmettingen rondom Spokeplas LEEUWARDEN Het aantal besmette men sen met leptospirose in de omgeving van de Friese Spokeplas is het afgelopen weekend van 126 tot 146 gestegen. De bacterie leptospira kan de ziekte van Weil veroorzaken. Het is echter ook mogelijk dat de patiënten lijden aan de melkerskoorts of modderkoors die beide even eens worden overgebracht door leptospira-bac- teriën. Bij het Instituut voor de Tropen, waar het bloed van de zieken wordt onderzocht, wordt de kans op de ziekte van Weil klein ge acht. Het kan nog enkele weken duren voor de uitslag van het onderzoek bekend is. Alle pa tiënten komen uit de omgeving van Noord wol- de en werden voor zover bekend ziek nadat ze een duik hadden genomen in de Spokeplas, een stilstaand watertje. De Geneeskundige In spectie spreekt van een „regionale epidemie." AMSTERDAM Woordvoer der H. Heinen van de Grafi sche bond CNV wil het best toegeven. De grafische sector is doodsbenauwd dat uitgeve rijen naar het buitenland zul len uitwijken. Hoewel de cao nog altijd geldt als een voor beeld voor de hele vakbewe ging, wordt het steeds waar schijnlijker dat het verbod op zondags werk zal verdwijnen. Nieuw is de discussie niet. De vraag of grafici, zo ongeveer al het technisch personeel dat be trokken is bij het vervaardi gen van drukwerk, nu wel of niet op zaterdag en zondag mogen werken, is al net zo oud als het verbod daarop. Maar de komst van de eerste zondags krant in Nederland, de Krant op Zondag van initiatiefnemer Pieter Storms, heeft de discus sie weer nieuw leven ingebla zen. Storms stuitte bij de voorberei dingen op het zondagsverbod voor grafici en besloot daarop zijn wekelijkse 250.000 exem plaren te laten drukken in België. Dat lokte reacties uit van de zijde van uitgeverijen en grafische vakbonden, die hun markt zagen slinken. De Nederlandse Dagblad Pers (NDP) waarschuwde al eens voor de toenemende concur rentie voor gedrukte media wanneer op radio en televisie wel reclames op zondag te zien en horen zouden zijn, terwijl er geen gedrukte media ver spreid zouden worden die dag. Zondagsbladen zouden die concurrentie aankunnen, en daar zijn grafici voor nodig die in het weekeind werken. De op stapel staande krant heeft ook binnen binnen de FN V-bond Druk en Papier de discussie doen herleven. In het kader van een algehele be leidsnota staat ook het verbod op zondagswerk ter bespre king. Woordvoerder J. de Geus verwacht eind oktober uitsluitsel van de leden over deze kwestie. Volgens De Geus zijn veel van zijn ruim 30.000, overigens verplicht aangesloten, leden niet ongenegen hun weekeind op te offeren. Soms gebeurt dat zelfs al. Bij offset-drukke rij Smeets in Weert wordt al sinds 1983 de Europese editie van het weekblad Time in het weekeind gedrukt. Het bedrijf maakt gebruk van de onthef fingsmogelijkheid die de cao voor grafisch personeel biedt. Ook de drukkerij van het Limburgs Dagblad is in het weekeinde actief. Daar rolt wekelijks de Europese editie van een Japanse krant van de persen. De Geus benadrukt wel een aantal voorwaarden waaron der weekeindwerk verricht zou moeten worden. „De vrij willigheid staat voorop. Daar naast moet het overwerk ge koppeld worden aan een goede atv-regeling met ploegenroos- ters en dient er voldoende toe slag tegenover het werk te staan". Minder welwillend De Grafische Bond van het CNV is minder welwillend om haar 7000 leden in het week eind de drukkerijen in te stu ren. „Maar", zo stelt woorvoer- der Heinen, „daar waar het buitenland om de hoek komt kijken, moeten we misschien wel bereid zijn dispensatie voor het zondagsverbod te verlenen" Heinen zegt de in druk te hebben dat het meer- endeel van zijn leden negatief staat tegenover werken op zondag. Eerdere zondagsbla den konden in elk geval niet rekenen op een ontheffing, zo als huis-aan-huisbladen in Noord-Holland. De bladen worden overigens eerder in de week gemaakt, maar los daar van zagen de grafische bonden ook geen heil in het werk voor die bladen. „Het zou enkel maar betekend hebben dat ad vertentie-inkomsten over ze ven in plaats van zes dagen gespreid werden. Daar schiet je niets mee op. Bovendien be stond er volgens onze cijfers te geringe belangstelling Dij het publiek voor media op zon dag", aldus Heinen. Afgaande op de indrukken van de beide woordvoerders mag worden aangenomen dat grafici in de toekomst vaker in het weekeind kunnen werken. De grootste bond, Druk en Pa pier, lijkt hiertoe in beginsel bereid. Tegenkrachten van personeel buiten de bonden kunnen er niet zijn. Behalve het administratieve personeel in de grafische sector is elke werknemer immers nog altijd verplicht aangesloten bij één van de bonden. AIBAAI door WILLEM RITSTIER giiNNENLAND rafschennis Eindhoven firmoedelijk kinderwerk 1>HOVEN De enorme grafschennis op het kerkhof de Eindhovense Sint Martinusparochie is vermoede- ;epleegd door kinderen. Getuigen hebben zaterdag- ag gezien dat twee kinderen van ongeveer negen aan een kruis stonden te wrikken. Zondag werd ont- dat op het kerkhof 115 grafzerken en kruizen waren o 'trokken. De politie heeft buiten het kerkhof ook zes La, ertekeningen gevonden, allemaal een doodshoofd stellende. Eén van die tekeningen zat op een boom ikt. Twee andere tekeningen werden in elkaar ge meld teruggevonden op een grasveld en de laatste tekeningen werden aangetroffen in de nachtkluis ontleen bank tegenover het kerkhof. De politie heeft in- oete Iels ook een getuige gevonden die zaterdagmiddag la- heeft gehoord op het kerkhof. Een onderzoek op en- scholen in de omgeving van het kerkhof heeft niets Y°°Ieverd. De materiële schade aan de ruim honderd :kenjeide graven wordt geraamd op enkele tonnen. SaidóaQoWUtnt dinsdag 28 augustus 1990 pagina 3 VN-kantoor dicht wegens geldgebrek DEN HAAG Het Haagse kantoor van de Hoge Commis saris voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties wordt voor het eind van dit jaar ge sloten. Het werk wordt over genomen door de vestiging in Brussel, die als een soort Bene- luxkantoor zal gaan fungeren, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenland- .se zaken. Minister Van den Broek zal binnenkort reageren op de brief waarin VN-Com- missaris Thorvald Stoltenberg uiteenzet dat het Haagse kan toor om financiële redenen dicht moet. De taak van het kantoor is nationale instanties te adviseren over vluchtelin genzaken. istei ET ALLE ARTSEN KRITIEKLOOS ACHTER ADVIES: Vergrijzing De vergrijzing onder de zo geheten bedrijfshoofden zet door. De komende jaren zul len veel van hen de onderne ming sluiten wegens gebrek aan een opvolger. Het totaal aantal arbeidskrachten in de landbouw steeg echter licht, vooral door een toename van het aantal vrouwen. )ten Mestproduktie laatste jaren flink gedaald DEN HAAG De pro- duktie van dierlijke mest is tussen 1984 en 1989 met meer dan 10 procent ge daald, zo schrijft het Landbouw Economisch Instituut (LEI) in zijn van daag gepubliceerd Bericht 1990. Het mestoverschot van de veehouderijen bedroeg vorig jaar 14,5 miljoen ton. De grootste bijdrage daaraan le veren de varkenshouderijen. Deze varkensbedrijven moesten in 1988/1989 gemid deld ruim 4.600 gulden beta len aan overschotheffing en afzetkosten van mest. Vol gens het LEI zullen deze las ten verder stijgen, door de voorgenomen aanscherping van de mestnormen. Het aantal boerderijen is in 1989 verder gedaald, vooral in de melkveehouderij en de akkerbouw. In 1984 waren er nog 50.000 melkveebedrij ven, in 1989 minder dan 40.000. Het LEI voorziet voor de komende jaren een min der snelle daling. t)e produktiecapaciteit van de land- en tuinbouw is voor het eerst sinds 1984 weer wat gestegen. In de glastuinbouw wordt tot 2005 zelfs een ver dere produktiestijging van 75 procent verwacht. In de rundveehouderij wordt de produktie van vlees geleide lijk belangrijker, aldus het LEI. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Ne derlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) vindt het onver standig van het kabinet dat het bij het opstellen van de begroting voor volgend jaar uitgaat van een olieprijs van ongeveer twintig dollar per vat. Volgens NCW-directeur F. Lempers is het realistischer om uit te gaan van een stijging van ongeveer veertig procent van de energieprijzen door de situatie in de Golf. Daarmee komt hij uit op een prijs van rond 27 dollar per vat. Lempers zei dit gisteren op een persconferentie in Den Haag. Volgens de werkgevers is het ook beter uit te gaan van een economische groei van slechts één procent in plaats van drie. Lempers voorspelde dat de wereldhandel zal terug vallen van zes naar drie a vier procent, een fikse tegenvaller voor het bedrijfsleven. De overheid zal om de hogere kosten en renten te kunnen blijven ophoesten tot 1994 nog dertien miljard gulden moeten bezuinigen. Volgens het NCW moet dat geld vooral komen uit de afslanking van het over heidsapparaat, het snijden in de overheidssubsidies en het loslaten van de koppeling tus sen lonen en uitkeringen. Volgens de NCW-directeur wacht het kabinet te veel af. „Het doet alleen wat frutsel- werk". De maatregelen die het kabinet tot nu toe heeft geno men om te zorgen dat het fi nancieringstekort daalt zijn maar incidentele maatregelen, aldus het NCW. Volgens Lem pers zal de staatsschuld met dit pakket maatregelen op de wat langere termijn zelfs weer stij gen. De extra kosten die de crisis in het Midden-Oosten voor de burgers met zich meebrengt zal ertoe leiden dat de lonen weer gaan stijgen. Lempers riep de vakbeweging daarom nu al op de lonen te matigen, zodat de kosten voor het bedrijfsleven en de overheid (door de koppeling) beperkt blijven. Hij waarschuwde het kabinet ervoor de extra aard gasbaten, die ontstaan doordat de prijs van aardgas is gekop peld aan die van olie, niet te gebruiken voor nieuw beleid, maar voor het verlagen van uitsluitend borstvoeding wordt gegeven is de kans op een tekort aan vitamine K groter. DEN HAAG Zesentwintig bedrijven en instellingen zijn door minister Maij uitgenodigd mee te doen aan het opstellen van plannen om werkne mers ervan te weerhouden de auto te pakken voor het woon-werkver keer. De minister is bereid geld te steken in kosten en hulpmiddelen voor de vervoersplannen. Daarbij wordt gedacht aan een handboek, automatise ringsprogramma's en evaluatiemethoden. Met de proef is in totaal ander half jaar gemoeid. Tot de aangeschreven bedrijven behoren Shell Pernis, de ANWB, Heidemij Holding, de provincie Friesland, de Autodivisie Vol- vocars en Detam Utrecht. De vervoersplannen naar Amerikaans voor beeld beginnen met het in kaart brengen van de meest geschikte manier voor elke werknemer om naar het werk te reizen. Bedrijfsbussen, car poolen en de fiets zijn daarbij mogelijkheden naast het openbaar vervoer en de eigen auto. Uit Amerikaanse experimenten zou blijken dat deze aanpak het aantal autokilometers fors kan terugdringen. In een aantal staten in de VS zijn bedrijven met meer dan vijftig werknemers zelfs ver plicht vervoersplannen op te zetten. Ook al zou hun vader een visje uitwerpen om een kabeljauw te vangen, dan nog zouden ze geen meer spier vertrekken. De hele dag hebben ze hem al zien henge len tot ze er zelf bijna vissebloed van kregen. Maar pa blijft zich als een vis in het water voelen. Zin om vis-a-vis te gaan zitten hebben ze ook al niet meer. Wanneer houdt hij er nou eindelijk eens mee op, die visjesvreter. het financieringstekort. Het NCW wil ook dat het kabinet afziet van een verhoging van de benzine-accijns met 8 cent, die op 1 november moet in gaan. Deze maatregel was be doeld om de ménsen het open baar vervoer in te krijgen. „Daar zorgen de Arabieren nu wel voor", aldus Lempers. Hij wees ook op een door de poli tiek gedane belofte uit 1986 dat de als tijdelijk bedoelde ac cijnsverhoging van een dub beltje per liter weer ongedaan zou worden gemaakt als de benzineprijzen de pan uit zou den rijzen. Volgens Lempers is die tijd nu aangebroken. Om op de langere duur min der afhankelijk van de toe stand in het Midden Oosten en de olieprijs te worden zou de regering er volgens de werk gevers goed aan doen om vroegtijdig over te schakelen op kernenergie. Er zijn im mers veel onderzoeken ge weest waaruit is gebleken dat Nederland bij het bouwen kan voldoen aan de allerstrengste voorwaarden. Lempers be grijpt daarom ook niet goed waarom minister Andriessen van economische zaken (voor malig NCW-voorzitter) nu op nieuw onderzoek op dit punt heeft aangekondigd. De geëvacueerde patiënten in de ziekenhuiskapel kunnen nog la chen. FOTO: ANP Evacuatie patiënten na brand in kliniek BERG EN DAL Zeventig patiënten van de afdelingen ortho pedie en intensieve zorg van de St.-Maartenskliniek in Berg en Dal (bij Nijmegen) zijn gistermiddag geëvacueerd, nadat brand was uitgebroken op een tussenverdieping van het gebouw die werd gerenoveerd. De oorzaak van de brand is nog onbekend, maar moet vermoedelijk worden gezocht in de verbouwing. De brandweer had het vuur na ruim een uur onder controle. Dr. Van Schayck, directielid van de St. Maartenskliniek, schatte de schade maandagmiddag op „vele, vele miljoenen". De bovenver dieping was net helemaal gerenoveerd en gemoderniseerd. Ook de tussenverdieping naderde de voltooiing. Van de geëvacueer de patiënten, die voor zover bekend geen nadelige gevolgen hebben ondervonden, zijn de meesten ondergebracht in de kapel van de kliniek. De anderen zijn op andere afdelingen geplaatst. Vissen

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3