rans water is in gevaar duinrell f2.000,- BELONING METAALBEWERKING ZOEKT JONGE MENSEN Q Breuk in coalitie-regering van DDR is niet meer te lijmen Spanning in Kroatië loopt op BEI: 030 - 204811 Buitenland Eeidóe Commit ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1990 PAGINA 7. I" If >1< genieur TGY-MIDI leegt zelfmoord WARIJS Een ingenieur van de Franse I mfioorwegen, verantwoordelijk voor het :er omstreden TGV-project door Zuid- ^rankrijk, heeft zelfmoord gepleegd. De 37- irige Jean-Marie Dupuy hing zich op aan ,en boom op enkele meters afstand van zijn in Aix-en-Provence. Dupuy had een verklaring voor zijn daad achtergela ten, maar bekend is dat hij de laatste we ien onder zware druk stond vanwege de zaa otesten tegen de door hem uitgestippelde ace's. Wg^e begrafenis van de ingenieur vandaag alt samen met het grote protest in de Midi, k lidelijk Frankrijk, tegen de komst van de jitstrein. De actievoerders hebben station- 1 spoorbezettingen aangekondigd. Explosie vernielt Spaanse spoorweg MADRID Efen bomexplosie heeft een deel van het spoorwegtraject bij de Spaanse stad Avila, 150 kilometer ten westen van Madrid, vernield. De Baskische afschei dingsbeweging. ETA had de autoriteiten van te voren voor de aanslag gewaarschuwd. Bij de explosie vielen geen gewonden. Drie da gen geleden had een aanslag al ernstige schade veroorzaakt op de spoorbaan tussen Madrid en Oviedo. De ETA waarschuwde afgelopen maandag dat zij tussen 14 en 27 augustus aanslagen zou gaan plegen op drie drukke spoorlijnen in Spanje. De ETA heeft eveneens aangekondigd aanslagen te zullen gaan plegen op de grote manifestatie in Se- villa, Expo-92, en de Olympische Spelen in 1992 in Barcelona. Bush wil olie zoeken in natuur van Alaska ANCHORAGE Amerikaanse milieugroe pen hebben afwijzend gereageerd op plan nen van de regering-Bush om te gaan zoe ken naar olievoorraden in het natuurreser vaat in het Noordpoolgebied. De regëring koestert die plannen al langer en meent die nu in het nationaal belang te kunnen uit voeren vanwege de crisis in de Perzische Golf. Natuurbeschermers zijn het hier vol strekt mee oneens. Volgens hen zou de crisis in de Golf juist zou moeten leiden tot bezin ning op bezuiniging en ontwikkeling van al ternatieve energiebronnen. Volgens de mi lieugroepen zal de crisis ook leiden tot toe nemende druk op de autoriteiten in Califor- nië om hun verzet tegen olieboringen voor de kust te staken. Indiase leger schiet twaalf Pakistani dood NEW DELHI Indiase grenssoldaten hebben twaalf Pakistaanse activisten doodgeschoten, nadat ze vanuit Pakistan de grens waren over gestoken om te demonstreren voor onafhanke lijkheid van Kashmir. In totaal kwamen der tien Pakistanen de grens over. De dertiende werd gearresteerd. De activisten hadden vol gens het Indiase persbureau UNI vuurwapens, granaten en mijnen bij zich. India beschuldigt Pakistan ervan de Indiase afscheidelingen in het Indiase deel van Kashmir, dat deel uit maakt van de deelstaat Jammu-Kashmir, te trainen en van wapens te voorzien. Pakistan ontkent dat, maar staat wel achter het streven van de moslim-meerderheid in het Indiase deel van Kashmir naar zelfstandigheid of aan sluiting bij Pakistan. Zoon Ceausescu vrijgelaten BUKAREST Valentin Ceausescu, de aangenomen oudste zoon van de voor malige Roemeense dictator Nicolea Ceausescu, is vrijgelaten uit de gevan genis. Het verzoek om verlenging van zijn voorarrest werd door het militair tribunaal van Bukarest afgewezen. Vol- fens een woordvoerder besloot het tri- unaal hiertoe omdat zij van mening is dat Valentin, die geen enkele politieke rol vervulde tijdens de dictatuur van zijn tijdens de revolutie terechtgestelde vader, „geen gevaar vormt voor de pu blieke orde". Het onderzoek tegen Va lentin, die wordt beschuldigd van „on dermijning van de nationale econo mie", wordt overigens wel voortgezet. Anti-Rushdie film toch vrijgegeven LONDEN Een Britse com missie van beroep heeft het vertoningsverbod ingetrokken op een Pakistaanse film, waar in schrijver Salman Rushdie wordt opgevoerd als een pro- Israëlische dronkaard en sa dist. De schrijver had zelf beroep aangetekend tegen het verbod van.de film. In het beroep, dat in zijn naam werd voorgelezen, zegt Rush die er van overtuigd te zijn dat het bioscooppubliek „zelf wel zal inzien dat deze film niet meer is dan een verwrongen en slecht gemaakte stuk vuil". t)ROOGTE ZORGT WEL VOOR GOEDE WIJNOOGST Van onze correspondent Bob van Huët) iRIJS Om tot een liniger omgang met wa- (r aan te sporen zijn in rankrijk twaalfduizend lorme affiches opgehan- ïn. Onder de afbeelding m een olifant, reuzen- ^nda of neushoorn staat e tekst: „Alles wat leeft an verdwijnen. Ook het u,tzJater is in gevaar". (clamebedrijven, maar wordt nderschreven door het Fran- -} ministerie van milieu. Met e geleidelijke terugkeer van akantiegangers naar de ste en en het weer op toeren ko- ||en van industriële grootver- I ruikers is de bezorgdheid om rnstige waterproblemen toe- lénomen. Volgens de Franse I iilieuminister Lalonde staat I lomenteel drieduizend kilo- I eter rivierbedding droog. I linstens twee regenrijke win- lirs zouden nodig zijn om de ntstane tekorten aan te vul len. Op korte termijn zullen de in vijftig departementen gel dende rantsoeneringsmaatre- felen in ieder geval van racht blijven. De aanhoudende droogte stelt een deel van de Franse boeren voor dramatische problemen. Waar irrigatie onmogelijk was is de zonnebloepien- en mais- oogst verschroeid op de vel den. Vooral in de regio Midi- Pyrenees is de schade enorm. De grootste boerenbond FNSEA komt volgende week in Parijs bijeen voor crisisbe raad. Wijnoogst Volgens een woordvoerder van het ministerie van land bouw is de situatie op sommige plaatsen wel zorgwekkend, maar nog niet zo ernstig dat over een nationale „droogtebe lasting" moet worden gedacht. „Het is nog te vroeg de schade te becijferen. Maar duidelijk is dat we in schrijnende gevallen bijstand zullen verlenen, bij voorbeeld met renteloze lenin gen." Tegenover alle droogte-ellen- de belooft de wijnoogst daar entegen het beste. Volgens Pierre Rouquie van het Franse wijnbureau Onivins hangt de kwaliteit weliswaar af van de bestendigheid van een wijn gaard tegen de droogte en de goede keuze van het oogstmo- ment. „Maar het kan iets fan tastisch opleveren", meent Rouquie. In Caux in het de partement Herault is men daarvan wel overtuigd. Drie hectare witte chardonnay- druiven werden al geoogst. Volgens de wijnboeren van zeer grote kwaliteit. Ondanks lokale schades door uitdroging en ongekend heftige hagelbui en schat het Onivin de totale oogst van dit jaar op 61 mil joen hectoliter, vergelijkbaar met vorig jaar. Serre-Poncon Het toerisme in Frankrijk zou weinig geleden hebben onder de droogte. De spektaculaire terugval van het hotelbezoek aan de Cöte d'Azur met dertig procent heeft volgens hoteliers eerder te maken met de aan trekkingskracht van concurre rende bestemmingen in Oost- Europa en in Frankrijk met een groeiende belangstel ling voor het bergtoerisme. Ondanks alarmerende gelui den van het vooral door Ne derlanders bezochte stuwmeer Serre-Poncon heeft niemand daar zijn valcantie afgebroken, bezweert een VVV-informa- trice. Het waterpeil van het stuwmeer zakte weliswaar met ruim 17 meter, waardoor een flink deel van het meer op droogde, „maar de waterspor ters hadden daar geen last van", aldus de informatrice. „Door het uitdrogen van een deel van het meer hebben we vanuit Le Touquet windzeil- wagens kunnen laten overko men. Die extra attraktie heeft het erg goed gedaan". Op het eilandje De Sein, onder de punt van Bretagne, ziet men de toeristen liever gaan dan komen. De watervoorraad moest onlangs worden aange vuld door de Franse marine die 800 kubieke meter drink water afleverde. De secretaris van het gemeentehuis beschul digt met name de toeristen er van het weinige water dat er is te verspillen „door hun voe ten te wassen als ze van het strand komen". Stones in Praag Rolling Stone Keith Richards (links) verlaat onder begeleiding van een bodyguard een restaurant in Praag waar hij met de andere bandleden een diner heeft gehad met Olga Havlova, de echtgenote van de Tsjechoslowaakse president Havel. De Rolling Stones zijn in Praag voor een concert. FOTO: ANP letere resultaten „Jij behandeling Sfjan kanker e hal «AMBURG Niet alleen bij irote ejidzame kankersoorten, maar 9an9ik bij de behandeling van h voorkomende geboekt. nieuwe directeur van het ationaal Kankerinstituut in rashington (VS), dr. Sam roder, zei dit gisteren op de trste dag van een internatio- achtekal kankercongres in Ham- stige lijirg. Aan dit congres nemen uken COO deskundigen uit de hele deurdgreid deel. hgbajg sterfte aan kanker van de kam^ke darm is in de VS sinds ^°"rJ73 met 14 procent gedaald, )eigiaje aan kanker van eierstok- en, blaas en baarmoederhals iet respectievelijk 25, 30 en 40 tacent. Deze cijfers gelden blgens Broder ook voor West- iropa. Hij verwacht de ko- nde jaren nieuwe ontwik- acilingen op het gebied van de jstig gjimunotherapie en de gen- 5. grcierapie. park» de Verenigde Staten bestaat Hal pk veel belangstelling voor balkcfetuurlijke geneesmiddelen, (als het medicijn Taxol dat bij lerimenten al enige resulta- heeft opgeleverd. Het >rdt gemaakt uit de bast van taxusboom in Noord-Ame- ;a. Vanwege de ingewikkel- chemische structuur kan èt nog niet in het laborato- |um worden vervaardigd, zo- it er voorlopig maar beperk- hoeveelheden van kunnen irden geproduceerd, issen 1973 en 1987 is de >rfte aan longkanker bij •ouwen in de VS meer dan dubbeld. Broder verwacht it er dit jaar meer vrouwen longkanker zullen overlij- m dan aan borstkanker. Hij mde dat „verbazingwek- ind en ontmoedigend" en •ong aan op voorlichting en ettelijke maatregelen om het >ken tegen te gaan. „Als we v'i steffte door r°ken niet kun- Vestitsn terugdringen, waar de ,rzaak 20 duidelijk is en de wi aatregelen eigenlijk eenvou- I wat kunnen we dan ver en 2e l achten van al die andere ge- rkam allen waar het veel moeilij- ;ring. C er ligt", aldus Broder. OOST-BERLIJN De so ciaaldemocratische SPD in de DDR wil morgen al be sluiten uit de regerings coalitie te stappen. De V olkskammer-f ractiele- den zijn daartoe ver vroegd van hun vakantie teruggeroepen. De kans dat de fractie toch in de coalitie zal blijven mag vrij wel uitgesloten worden geacht. De plaatsvervangende fractie- leidster maakte gisteren duide lijk dat van de regeringspartij SPD geen sprake meer is: „De SPD verklaart aan alle bur gers van de nog-DDR dat ze haar strijd voor hun recht en hun sociale gelijkberechtiging in het verenigingsproces met versterkte kracht in de opposi tie en in samenwerking met de West-SPD zal voortzetten". Met het uiteenvallen van het centrale gezag in de DDR slin ken de kansen op de vereiste twee derde meerderheid in het parlement, de Volkskammer, voor het verdrag waarin de toetreding van de DDR tot de Bondsrepubliek moét worden eregeld. Manfred Stolpe, de PD-lijsttrekker in de deel staat Brandenburg en onder handelaar voor het toetre dingsverdrag, stelt: „Een slecht toetredingsverdrag waarin kennelijk aan de be langen van de mensen en aan de verwachtingen van de mensen hier geen recht wordt gedaan, is ongunstiger dan een overgangswet yvaarin de kan sen in ieder geval gunstiger kunnen zijn." Via zijn woordvoerder Dieter Vogel liet bondskanselier Kohl gistermiddag in Bonn weten dat hij zich niet wil bemoeien met de interne coalitiestrijd in Oost-Berlijn, maar dat hij niettemin een dringend beroep doet op de democratische par tijen straks akkoord te gaan met het toetredingsverdrag en dat te ratificeren. Aan zo'n verdrag geefthij verre de voorkeur boven een overbrug- gingswet, die noodzakelijk wordt wanneer de DDR tot de Bondsrepubliek toetreedt zon der dat het toetredingsverdrag is goedgekeurd. Mocht die situatie zich voor doen en de kans daarop is gezien de bezwaren van de )ost-SPD tegen het onderhan- Bondsdag snel handelen. Met een twee derde meerderheid moet dan de grondwet in zijn preambule en artikel 23 wor den veranderd. Vervolgens moet voor de toetreding een wet worden aangenomen waardoor 144 volksvertegen woordigers uit de DDR in de Bondsdag kunnen worden op genomen. Alle juridische, technische en financiële gevol gen van de toetreding moeten dan in een overbruggingswet worden geregeld, die aan de vergrote Bondsdag moet wor den voorgelegd. Het belangrijkste verschil met een toetredingsverdrag is dat de Bondsdag deze wet later kan veranderen. Een toetre dingsverdrag vooraf heeft een veel bindender werking. De DDR-inbreng hierin heeft be trekking op alle Duitsers. Sombere ge zichten bij handelaren op de beursvloer in Parijs. Maar ook elders in Europa waren de effecten beurzen in mi neur. Stijgen de olieprijzen, de verliezen in Tokyo en de toenemende spanning in het Midden- Oosten waren de oorzaken. Alleen Wall Street deed het nog rede lijk: daar zak ten de prijzen maar ander half procent. FOTO: AP Waaghalzen van het Choq een levensecht 3D filmtheater Op bruisend Duinrell kun je High Diving Team duiken bran- en de spetterende Aqua Shute. ook razendgezellig kamperen! dend van 30 meter in een bad van maar 3 meter diep! Tot 27 augustus in Duinrell, met leuke nieuwe attrakties: De Wassenaar swingende Play-Kwek-Show, 01 751-14765 Doe 'ns een gezellig dagje Duinrell ...dóór kikker je van opl AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE TUNNEL N673 De „Astra" zet koers naar Gibraltar en spoedig komt 9 rots in 't zicht. Enkele uren later gaat het gezelschap aan wal i wanneer ze de douane passeren ziet Rob, dat mr. Harries, lona en Larry Amerikaanse paspoorten hebben. Dan gaan ze de lad in. Rob wijst de weg, want hij weet het kantoor van de fabri- inten der Bullbiters wel te vinden. Even later staan ze tegen- er twee heren. Harries stelt zich voor en Larry en Rob doen tzelfde. Rob heeft wel een beetje moeite zich goed te houden, int hij kent die zakenmensen maar al te goed. Want het zijn- majoor Ross en inspecteur Rogersl Maar de anderen mogen na tuurlijk niets merken en daarom gaat hij er maar een beetje ach teloos bij zitten. Tenslotte moet hij het zaken doen aan mr. har ries overlaten. Spoedig zijn de heren in een druk gesprek gewik keld. Ross laat foto's en tekeningen zien en Rogers goochelt met getallen en een vloed van technische kennis, die hij vast en zeker uit een paar boeken heeft opgediept. „Kunnen we de machines eens zien?" vraagt Harries. „Wel zeker", zegt Ross, „gaat u maar mee". KNIN In de Joegoslavi sche deelrepubliek Kroa tië zijn de veiligheids maatregelen verscherpt vanwege de oplopende spanningen tussen Ser viërs en Kroaten. In de noordwestelijke stad Knin, voornamelijk door Ser- ven bewoond, patrouilleert een gewapende politiemacht. Alle toegangswegen naar Knin zijn met wegversperringen ge blokkeerd. Verslaggevers ter plekke maken melding van barricades met zwaarbewapen de Servische bewaking. Men sen met jachtgeweren, pisto len, burgers met molotov cocktails en aan elkaar gebon den staven dynamiet. In- en uitgaande wagens worden doorzocht, de inzittenden ge fouilleerd. Aanvankelijk meldde het Joe goslavische persbureau Tanjug dat de federale regering troe pen gestuurd had naar Knin nadat grote aantallen demon stranten de straat waren opge gaan. Die mededeling werd la ter ingetrokken. De spanning tussen Serven en Kroaten in Kroatië liep de af- felopen week sterk op toen de ervische minderheid het voornemen kenbaar maakte morgen een referendum te zullen houden over autonomie voor het Servische bevolkings deel uit protest tegen ver meende discriminatie. De niet- communistische regering van de deelrepubliek weigert toe stemming te geven voor een volksstemming. De regering van Kroatië is achter gesloten deuren in spoedzitting bijeen geweest om zich over de situatie te bera den die van uur tot uur esca leerde. In een verklaring maakte de Kroatische presi dent Franjo Tudjman bekend dat twee gevechtstoestellen van het type MiG vrijdag drie helikopters van de Kroatische politie, die waren opgestegen om de orde te handhaven, hadden tegengehouden in het noordoosten van de republiek. Hij deed voor de televisie een oproep aan beide bevolkings groepen zich kalm te houden. Het zou niet de eerste keer zijn dat Serviërs en Kroaten, de twee grootste volken van Joe goslavië, elkaar naar het leven staan. ADVERTENTIES Spoedberaad over Slowaakse roep om onafhankelijkheid (Van onze correspondent Frans Wijnands) PRAAG De federale regering van Tsjechoslo- wakije is gisteren een groot deel van de dag in spoedberaad bijeen ge weest. De aanleiding daarvoor was de plotse ling luider wordende roep uit het Slowaakse bevol kingsdeel voor een onaf hankelijk Slowakije. Premier Calfa heeft gistermor gen een uur lang gesproken met president Havel, die eer gisteren terugkeerde van een vakantie op de Bermuda-ei landen en twee aansluitende, korte staatsbezoeken aan Nica ragua en Mexico. Later op de dag vergaderde de federale re gering over de kwestie, samen met afgevaardigden van de re geringen van de deelrepublie ken Tsjechië en Slowakije. Begin augustus hebben deze drie regeringen twee dagen vergaderd over de toekomstige status van de federatieve repu bliek en de bestuurlijke be voegdheden van de twee deel- regeringen. Als eensgezind standpunt kwam toen naar buiten dat alleen twee sterke nationale republieken Tsje chië en Slowakije de basis kunnen zijn voor de sterke fe deratieve republiek Tsjecho- slowakije. De coalitie in het parlement, maar ook de mees te andere politieke partijen, onderschreven dat uitgangs punt. Maar begin deze week gaven tien Slowaakse politieke par tijen en bewegingen, waaron der de fel-nationalistische Slo waakse Nationale Partij, on verwacht een verklaring uit, waarin de snelle stichting van een onafhankelijke en soeve reine Slowaakse republiek werd geëist. Gisteren in de loop van de dag liet Burgerforum de partij die de recente parlementsver kiezingen glansrijk won weten faliekant tegen een Slo waakse afscheiding te zijn. Ook de Slowaakse tak van Burgerforum, Openheid tegen Geweld, sloot zich onverkort bij dat standpunt aan. Meer bevoegdheden en eigenheid voor het Slowaakse bevol kingsdeel worden algemeen erkend, maar dan binnen de jaar gedemonstreerd tegen wat genoemd wordt de arrogante manier van besturen van de federale regering in Praag en het overwicht van Tsjechen in vrijwel alle vertegenwoordi gende organen, ministeries en overheidsinstanties. President Havel, zelf een Tsjech, werd tijdens de verkiezingstoernee dit voorjaar enkele malen ge confronteerd met demonstre rende menigten Slowaken die om onafhankelijkheid riepen. Tot nu toe is altijd beweerd dat de Slowaakse separatisten slechts op een marginaal deel van de Slowaakse bevolking zouden steunen. Het spoedbe raad van gisteren tussen de drie regeringen en de presi dent maakte niettemin duide lijk dat de' nieuwe afschei dingssignalen uit Slowakije zeer serieus genomen worden. Woordvoerders van Burgerfo rum lieten geruststellend we ten dat het overleg harmo nieus en constructief verliep en dat er allesbehalve van een dramatische situatie sprake is. De opgelaaide tegenstelling tussen Tsjechen en Slowaken, uitsluitend gevoed door Slo waakse groeperingen, komt de regering bijzonder ongelegen nu zij begonnen is aan de even ingewikkelde als ingrijpende procedure van economische hervormingen in het land. Patiënten weg uit ziekenhuis Monrovia MONROVIA Liberiaanse rebellen hebben gisteren meer dan 20 ernstig zieke patiënten weggehaald uit het katholieke St. Josephziekenhuis in Mon rovia dat al weken in de vuur linie ligt. De rebellen, beho rende bij het leger van Charles Taylor, hebben twee patiën ten, die te ziek waren om te vervoeren, moeten achterla ten. Sinds vorige week zater dag, toen het Belgisch/Neder landse team van de organisatie Artsen zonder Grenzen hen achterliet, nadat de meeste an dere patiënten geëvacueerd waren, moesten de achtergela ten 23 patiënten medische zorg, voedsel, water en elektri citeit ontberen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7