Iet langzame terven in e Oekraïne Bogers kozijnen: het betere r Werkende weduwen vrezen nieuwe nabestaandenwet WENLAND/BUITENLAND EcidócSouoont ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1990 PAGINA 5 LJOENEN BOEREN ONDER ALIN UITGEHONGERD HAAG Van alle ihrikkingen van de itigste eeuw is de mas- uithongering van de fen in de Oekraïne rschijnlijk wel een de allerergste ge it. President Gorbats- Inaakte deze week be- dat de boeren die in ïren dertig hadden ge il onder de gedwon- collectivisatie, alsme- 11e andere burgers die Stoffer zijn geweest de stalinistische ter- „in hun rechten zul- ivorden hersteld". lovjet-president repte niet de geforceerde hongers- die Stalin creëerde onder boeren van de Oekraïne j jaren '32 en '33 door alle Belvoorraden uit dit ge- weg te halen en op die |er het verzet tegen de jtop te breken, steeds is deze van boven brganiseerde hongersnood veel raadsels omgeven, van de grootste kenners de stalinistische terreur, Trt Conquest, schat dat ze- fijf miljoen mensen daar- het slachtoffer werden, jnlangs hebben de Sovjet- liteiten, die in de voor- ne vijftig jaar deze holo- I in de Oekraïne hebben fcren te verbergen, op- lt gegeven de archieven ld ie jaren te bestuderen. Oekraïne, de graanschuur -Rusland, was als zovele landstreken van de unie in de jaren dertig •ijwel geheel van de bui- reld afgesloten gebied, ialisten die in Moskou ge teerd waren konden er if nauwelijks komen. Ve- an hen waren overigens :ens bereid daar naar toe in want ze sympathiseer- bet de revolutionairen en jten hun standplaats niet !t spel te zetten door on name berichtgeving. Als kritiek op de bolsjewie- |verscheen, werd deze in esten door de zogeheten ikmakende fellow-travel lers steevast als laster van de hand gewezen. Officiële bui tenlandse gasten die de Sovjet unie bezochten werd zand in de ogen gestrooid. Toch waren er ook uitzonde ringen. De Britse journalist Malcolm Muggeridge ging ille gaal naar de Oekraïne en schreef een aantal reportages voor The Manchester Guardi an. Hij werd prompt uitgewe zen. In een van die verhalen schreef hij: „Ik zag daar iets van de slag die aan de gang is tussen de regering en de boe ren. Het slagveld is even deso laat als in iedere andere oor log, alleen is het uitgestrekter. Aan de ene kant miljoenen stervende boeren met vaak ge zwollen lichamen door het ge brek aan voedsel, aan de ande re kant soldaten van de GPU (de latere KGB) die de instruc ties uitvoeren van de dictatuur van het proletariaat. Zij waren als een zwerm sprinkhanen over het land uitgezworven en hadden alles dat eetbaar was weggehaald. Zij hadden dui zenden boeren, soms hele dor pen, neergeschoten of verban nen. Zij waren er in geslaagd een van de meest vruchtbare gebieden ter wereld te veran deren in een woestijn". Vele slachtoffers van de uithongering in de Oekraïne werden in massagraven ondergebracht. Een aantal van deze graven zijn de laatste tijd opnieuw opgedolven. foto.- ap Weerspannig De Oekraïne was in de nieuwe bolsjewistische staatsordening een van de meest weerspanni ge gebieden. De Oekraïners hebben een eigen taal en cul tuur en hadden altijd weer stand geboden aan russificatie. Lenin slaagde er dan ook niet in in de Oekraïne een bolsje wistische partij-organisatie van de grond te krijgen. De revolutionairen hadden het bovendien helemaal niet op de boeren begrepen. Die werden achterlijk en eigenzinnig ge noemd. Lenin beschouwde de boeren als idioten en Stalin noemde hen volgens een uit spraak van Chroetsjov „schuim". De boeren namen een sleutel positie in de voedselvoorzie ning in en verzetten zich met succes tegen de collectivisatie in het begin van de jaren twintig. Na de hongersnood die het resultaat was van de burgeroorlog tussen de Roden en Witten dreigde de Sovjetu nie daardoor opnieuw geruï neerd te worden. Lenin kon digde toen de zogenaamde Nieuw Economische Politiek af. De boeren mochten weer voor zichzelf produceren en de culturele autonomie van de Oekraïners werd tot op zekere hoogte hersteld. Gevolg was dat de welvaart weer opleefde. Maar onder Stalin werd vanaf 1928 een nieuwe aanval op de boeren ingezet. Het voornaam ste doelwit waren aanvanke lijk de koelakken, de zoge naamd rijkere boeren. Zij zou den zich het hardnekkigst ver zetten tegen de collectivisatie. In zijn in 1986 gepubliceerde boek over de collectivisatie en uithongering van de Oekraïne The Harvest of Sorrow maakt Robert Conquest korte metten met de mythe van de zogenaamd rijke koelakken. Alle grote bezittingen werden immers meteen na de revolu tie geconfisqueerd. De koelak ken die in het laat tsarische Rusland kleine geldschieters waren, waren nu gewoonlijk boeren die nog over een enke le betaalde hulp en wat vee beschikten. Dat was al vol doende om door Stalin en de zijnen als een klassevijand te worden afgeschilderd. Mythe Stalin creëerde de mythe van de rijke koelak, de klassevij and bij uitstek die kost wat kost moest worden onder drukt. Wat de joden waren voor de nazi's, waren de koe lakken voor de bolsjewieken. In hun propaganda werden zij ontmenselijkt en iedereen kreeg het recht hen te vernie tigen. Om het verzet van de koelakken te breken werden hun voorraden opgeëist en zij zelf vanaf 1929 massaal gevan gen genomen en gedeporteerd naar Siberië. De schrijver Ilya Ehrenburg citerend zegt Con quest over het drama van de koelakken welke het voorspel vormde voor de uithongering van de Oekraïne, dat „geen van hen aan iets schuldig was, maar zij behoorden tot een klasse die schuldig werd be vonden aan afies". Tegelijkertijd met de onder drukking van de koelakken werd de collectivisering inge zet. In plaats van alles steeds te moeten opeisen was het im mers in de visie van de macht hebbers veel gemakkelijker de- landbouw in zijn' geheel te col lectiviseren. Dan was meteen al het graan van de staat. Het verzet tegen die collectivi satie was uiteraard erg groot. Boeren doodden liever hun vee dan het over te geven aan de autoriteiten. Sommigen sta ken hun bezittingen in brand. De voedselproduktie daalde dan ook dramatisch. De ge meenschappelijke boerderijen bleken door wanbeheer een grote mislukking. Maar daar door werden Stalin en zijn pa ranoïde consorten in hun waanidee versterkt dat de pro- duktie nog steeds gesaboteerd werd door de „klassevijan den". Quota In juli 1932 werden in Moskou de quota aan graan en andere levensmiddelen vastgesteld die de Oekraïne zou moeten op brengen. Dit was het begin van de georganiseerde hon gersnood. Kritiek van plaatse lijke partijfunctionarissen die op de onhaalbaarheid ervan wezen, werd genegeerd. De produktiecijfers gingen vergezeld van sancties die be paalden dat ieder die ook maar iets van graan of vee zou ach terhouden, zou worden be schouwd als een vijand van het volk en zou worden ge straft met gevangenschap, ver banning of doodstraf. Hartverscheurend zijn de ge tuigenissen van dit grote ster ven die Conquest door middel van de schaarse literatuur en de weinige overlevenden heeft verzameld. Volk van het laag ste allooi werd ingezet om de boeren af te ranselen en hun huizen te controleren op aan wezigheid van graan of vee. „De bendes namen alles wat maar eetbaar was mee. Hun wantrouwen werd gewekt als er mensen waren die niet in stervensnood verkeerden. Zij zochten dan extra lang naar de aanwezigheid van voedsel. Een partij-activist die in huis was bij een boer die er nog re delijk uitzag, vond na lang zoeken een zak met meel ver mengd met bladeren en schors en gooide het in een vijvertje". Voor de activisten zelf was er voedsel in overvloed. Nog stui tender was het dat men welbe wust oogsten liet verrotten. Uiteraard probeerden velen te vluchten, maar ontsnappen wa§ onmogelijk. De grenzen van de Oekraïne werden afge sloten. Mensen mochten er niet uit en graan mocht niet worden ingevoerd. Een bui tenlandse communist die de Oekraïne bezocht, zag de me nigten op de stations die elke trein wilden bestijgen om er gens maar aan voedsel te ko men. Dat werd systematisch verhinderd. Het grootste aan tal slachtoffers viel in de lente van 1933, nadat zij uiterst ver zwakt uit de winter waren ge komen. Zwijgen Wie in de jaren dertig in Rus land iets over dit onderwerp naar buiten probeerde te bren gen, werd als een klasse vijand afgeschilderd en bedreigd met zware straffen. In kranten werd het onderwerp systema tisch doodgezwegen. Volgens Conquest kwamen in '32 en '33 vijf miljoen mensen om. Het totaal aantal slachtof fers als gevolg van de land bouwpolitiek van Stalin schat hij op 14,5 miljoen slachtoffers. Een navrant maar uiterst voor de hand liggend neveneffect van de vernietiging van de boerenstand is dat Rusland tot op de dag van vandaag niet in staat is zijn eigen bevolking te voeden. PAUL VAN VELTHOVEN kabinet wil de algemene weduwen- en wezenwet (aww) inderen in de algemene nabestaandenwet. De bedoeling lat die nieuwe wet per 1 januari 1991 van kracht wordt, ir dat zal waarschijnlijk niet lukken. Het wetsvoorstel momenteel ter toetsing bij de Raad van State, die er niet r november een uitspraak over zal doen. Daarna is het ird aan de Tweede Kamer. De reacties uit de samenle- w zijn overwegend negatief. FNV, SER en Emancipatie- |d zijn fel tegen, omdat te veel mensen er te veel op ach- /uit gaan. Nederland telt momenteel 170.000 weduwen en 000 weduwnaars. nste „DAN STOP IK TOCH LEKKER MET WERKEN" 'stal 11 HAAG „Ja, ik ga me foto een beetje uit de naad ken als ik er bijna niets r aan overhoud. Dan ik er toch lekker mee. vak ga het zwart doen". Zo- f°ve®l weduwen vreest t j.deze vrouw, die liever 'ne "liem blijft, straks veel wor-ier geld over te houden malêe nieuwe nabestaanden- van kracht wordt. Ze gaan werken omdat Uitaan een aww-uitkering iets meer dan 1100 gul- Inetto in de maand niet enseijster veel kon doen. fordi j zijn geluiden die doen 1 ;n aan de tijd dat de wet tweeverdieners werd in- rd. Het idee achter die vas mooi, want daardoor idereen gelijk worden be id. Maar in de praktijk ïnde het juist een aderla- oor gezinnen die al niet bij had. Die vrouwen lieten weten massaal met werken te stoppen, omdat ze er nauwe lijks nog iets aan overhielden. Door belastingmaatregelen (voetoverheveling) zijn de ge volgen later flink afgezwakt. Of het met de algemene nabe staandenwet ook zo zal gaan, is nog niet goed te overzien. Ten eerste is niet zeker of de Tweede Kamer het wetsvoor stel straks goedkeurt en bo vendien ligt het voorstel mo menteel bij de Raad van State en het mag daardoor nog niet in zijn geheel openbaar woj- den gemaakt. Het ministerie van sociale zaken heeft alleen enkele grote lijnen aangege ven. Daaruit is eenvoudig op te maken dat het voor alle we duwen en weduwnaars slecht uitpakt, vooral als ze kinderen hebben en werken. nadat de wet in werking is ge treden, in principe dus vanaf 1 januari 1991. Daarnaast is er een overgangsrecht voor dege nen die dat op die datum al zijn. Dat wil zeggen dat voor deze groep de nieuwe regels geleidelijk aan van toepassing worden, zodat niet meteen op 1 januari het mes valt. In grote lijnen komt het wets voorstel er op neer, dat iedere nabestaande gedurende het eerste jaar na het overlijden van de partner recht heeft op een uitkering die onafhanke lijk is van het inkomen. Nabe staanden zonder kinderen krijgen dan 70 procent van het minimumloon, wat bij de hui dige normen neerkomt op bru to 1403,22 per maand. Nabe staanden met één of meer kin deren onder de 18 jaar krijgen 90 procent oftewel 1804,14. Na dat eerste jaar wordt het ingewikkelder. Sommigen hebben dan geen recht meer op een uitkering volgens de nabestaandenwet, maar krij gen een bijstandsuitkering (f 1429,71) als ze niet genoeg eigen inkomsten hebben. An deren krijgen wel een uitke ring tot hun 65e jaar, maar dan moeten ze één of meer kinde ren onder de 18 jaar hebben, arbeidsongeschikt zijn, ouder zijn dan 50 jaar of minimaal 45 hebben aan een uitkering. „Klinkt mooi, maar het is niets anders dan een ordinaire be zuinigingsmaatregel", zegt me vrouw Zwart. Ze is secretaris van de SWWW, de stichting die opkomt voor de belangen van weduwen en weduwnaars, die haar de laatste tijd hebben sufgebeld met vragen. „Twee jaar zijn als de kinderen 18 jaar geleden werd het kabinet jaar worden. De uitkering die deze mensen krijgen, is dan voor een deel niet afhankelijk van het inkomen: 30 procent van het minimumloon voor al leenstaanden (ƒ601,38) en 50 procent voor éénoudergezin nen (J 1002,30). Een ander deel van de uitkering is wel afhan kelijk van het inkomen, maar daarover ontbreken nog exac te gegevens, al ligt het voor de hand dat dit deel lager wordt naarmate men meer verdient. Weduwen en weduwnaars die wel aan deze voorwaarden voor een verlengde uitkering voldoen maar geen werk heb ben, krijgen een bijstandsuit kering. i Minder Dat betekent dat huidige we duwen en weduwnaars die niet werken maar wel kinde ren onder de 18 jaar hebben, op den duur achthonderd gul den bruto per maand minder krijgen - nu hebben ze nog aww van 2229 en dat wordt een bijstandsuitkering van 1429. Hebben ze wel een baan, dan gaan ze er afhanke lijk van hun inkomen nog meer op achteruit- Dit inko mensverlies kan tot zeker dui zend gulden per maand oplo pen. Staatssecretaris Ter Veld heeft gezegd dat de wet nodig is om mannen en vrouwen voortaan gelijk te behandelen. Boven dien is de maatschappelijke si tuatie veranderd. Toen in 1959 de aww in werking trad, werkte één op de veertien vrouwen buitenshuis; het overgrote deel van de wedu wen was dus afhankelijk van de aww. Tegenwoordig wer ken twee op de vijf vrouwen. Omdat die een eigen inkomen hebben, zouden ze in de ogen van Ter Veld minder behoefte op basis van een rechterlijke uitspraak gedwongen ook we- duwnaren aww uit te keren. Dan praat je over veel geld. Dat wil het kabinet met de nieuwe nabestaandenwet weer gewoon terugpakken". „Gelijke behandeling is een mooi begrip, maar voor (oude re) vrouwen is het nog altijd niet makkelijk om werk te vinden", benadrukt mevrouw Rabbi van de belangengroep Weduwen in de Kou. „En je zult als weduwe maar kinde ren hebben, dan moet je het straks met heel veel geld min der doen. Het is toch niets an ders dan een soort noodoplos sing. Ik denk dat het kabinet het sociale probleem flink on derschat. Ik kan weduwen die straks stoppen met werken of zwart gaan werken alleen maar groot gelijk geven. Ik heb altijd gezegd: laat het in komen tot bijvoorbeeld 35.000 gulden per jaar ongemoeid en ga pas daarboven korten. Dan hebben mensen het ook steeds minder hard nodig. Nee, wordt er dan door iedereen gegild, dat kost te veel geld". De nabestaandenwet moet uit eindelijk een besparing ople veren van 450 miljoen gulden. Het vermoeden bestaat dat het deel van de uitkering dat af hankelijk wordt van het inko men, de overheid toch veel meer geld gaat kosten dan het ministerie verwacht. Daar naast is volgens velen de groep weduwen en weduwnaars te klein om de bezuiniging te ha len. En tot slot raakt de over heid heel wat inkomsten kwijt als weduwen die nu nog 'wit' werken straks daadwerkelijk massaal het zwarte of grijze circuit induiken. Mevrouw Rabbi waarschuwt: „Let op, die hele wet gaat het kabinet straks nog meer geld kosten dan-ie moet opleveren". DICK HOFLAND (ADVERTENTIE) #52^1Knipping draai-/kiepramen met vijf doordachte kiep- standen en inbraakveilig hangen sluitwerk. In onder- houdsvrije kunststof voor een lange levensduur! En met extra stevige 3-kamer profielen die samen meidubbel glas vooreen optimale isolatie zorgen. Wat ook bij onze kwaliteit hoort, is perfecte service en een vakkundige montage door uit sluitend eigen medewerkers. Als betrouwbare kwaliteit binnen uw denkraam past, stuur dan nu voor meer infor- l-£f 11 ir~|\ 1 matie de bon in. Of bel direct met 08897-77277- Dan is uw woning beter af I Ja, over de kwaliteit, isolatie, inbraakveiligheid en afwerking v Knipping-kozijnen wil ik meer weten. I Maak met-mij een afspraak voor een gesprek. Stuur mij nadere documentatie over Knipping-kozijnen I Naam 7Telefoon I "~l Adres: Postcode/plaats:. Opsturen naar: Bogers, postbus 1507.6501 BM Nijmegen. IFilialen in Beuningen. Enschede, Den Haag en Nijmegen. Defect aan Hubble valt te repareren DANBURY Het defect aan de hoofdspiegel van de peperdure ruimtetelescoop Hubble kan zonder grote problemen worden ge repareerd, zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA bekend gemaakt. Het is de bedoe ling dat medio 1993 een ruimteveer naar de sterrekijker ver trekt om de reparatie uit te voeren. De spiegel van de telescoop, die een bedrag van 1,5 miljard dollar heeft gekost, heeft een sfe- rische afwijking als gevolg van een fabricagefout. Door die af wijking zijn de beelden die de kijker opvangt onscherp. De ont dekking van het defect was voor de NASA bijzonder gênant om dat bij de produktie van de superkijker kosten nóch moeite wa ren gespaard. Volgens de NASA kan het defect worden opgehe ven zonder dat de spiegel hoeft te worden vervangen. Het enige wat moet gebeuren is dat de huidige observatiecamera, die op termijn toch had moeten worden vervangen, plaats maakt voor een nieuwe camera waarmee de spiegelafwijking wordt gecorri geerd. door Jo'Wijnen Smal België BRUSSEL Langs de kust is België, vooral in figuurlijke zin, op z'n smalst. Dat het land daar nog geen honderd kilometer lang is, is tot daaraan toe. Maar dat die strook land uitsluitend is gericht op wat doorgaans als 'strandvermaak' wordt aangeduid, zegt iets over het volkomen gebrek aan breedte ervan. Mijn waarnemingen van het Belgische strandleven op een snikhete zomerdag beperken zich tot Oostende, al ben ik ook in Knokke geweest. Een wandeling over de boulevard van Oostende zadelt een mens met veel onbeantwoorde vragen op over moeilijke begrippen als de breedte of de smalte van niet alleen de Belgische kust, maar ook die van de vele bezoekers daar. Zoals: hoe komt het toch dat er zo weinig vreugde heerst langs de waterlijn? Ik zat in een cafeetje en keek aandachtig toe. De zee schitterde als de opgepoetste plaat van een fornuis. Tussen de boulevard en de branding lagen ettelijke tienduizenden mensen bruin te worden. Van strandgenoegens was in het geheel niets te merken. Zo nu en dan verhief iemand zich uit het zand om zich met een olie achtige substantie in te wrijven, om vervolgens weer te gaan liggen met een lijdende, getergde uitdrukking op het gezicht. Want het valt niet mee bruin te worden als de temperatuur de dertig graden nadert De hitte had de bedrijvigheid op de boulevard getemperd. Alleen de kinderen amuseerden zich nog. Die reden met wat wij vroeger zeepkisten en trapauto's noemden (maar wat tegenwoordig zoiets als „carts' heet) af en aan. De wandelaars aten ijsjes en zetten voor het overige een gezicht op alsof ze door de neringdoenden van Oostende blijvend waren gegijzeld. Niemand lachte. Iedereen leek op het punt te staan van verveling om te komen. Gelukkig reed op zeker ogenblik een ambulance met loeiende sirenes de boulevard op. Er ontstond meteen een volksoploop, vooral toen twee verplegers met een brancard in een restaurant verdwenen. Een heer in een minuscuul zwembroekje over de rand waarvan een bleke, oververzadigde buik hing ging op een muurtje staan om het allemaal te kunnen volgen. Twee dames snelden op een drafje toe om toch vooral niets te missen, intussen de lichaamsdelen die aan hun zwemgoed dreigden te ontsnappen, krampachtig vasthoudend. Toen de verplegers terugkwamen, zagen ze zich gedwongen de brancard door een dichte menigte te duwen. Ze schoven een geheel uitgetelde oudere dame in een felkleurige badjas in de ambulance en verdwenen met loeiende sirene. Iedereen toonde zich uiterst tevreden: eindelijk iets beleefd. Maar ach, na enkele minuten keerde de vreugdeloosheid weer terug. Een veerboot voer geluidloos uit. Zijn inktzwarte rookpluim hing roerloos in de grijze hitte. Een kind had een frontale botsing met een paal, viel om, dacht ettelijke seconden na over wat er was gebeurd en barstte toen in een gekrijs uit dat zo luid was dat enkele nieuwsgierige meeuwen traag naar de plaats des onheils vlogen. Die avond at ik 'paling in het groendie mij werd verstrekt door een doodvermoeide ober. De badgasten keerden wankelend en duizelig, maar een stuk bruiner terug naar hun appartementen. Een oude dame zette zich aan een kom mosselen. De badmeester keek, vanaf een metalen stellage, nog steeds uit over de branding. De moegestreden zon stond op het punt weg te zinken achter de einder; een adembenemend schouwspel dat zich echter op geen enkele belangstelling mocht verheugen. Die nacht sliep het van doorzonde mensen verzadigde Oostende een hazeslaapje met alleen een laken over zich. Onrustig dromend over hoe bruin het wel was geworden. En over hoe smal België eigenlijk wel was. Ddn. tegen de morgen, spoelt een vloedgolf van lege flessen zonnebrandolie het laatste stukje strand weg, terwijl de ambulance loeit en het in een felkeurige badjas gestoken Oostende in een trapauto wordt afgevoerd door verplegers die voortdurend tegen palen aanlopen, zodat ze in luid gekrijs uitbarsten en de meeuwen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5