,We hebben constant >orlog moeten voeren injnnenland Arts gaat met Kemron werken Veranderingen aan 'Oort^ voor CDA niet bespreekbaar tan voor de rechter wegens aanzetten tot zelfmoord QeidóaQowumt ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1990 PAGINA 3 ïl ipport: risico's bij insport kernafval ITERDAM De risico's die zijn londen aan het transport van radio-actief materiaal, zoals uit ewaard, zijn onaanvaardbaar stelt een rapport van het Britse :hte irzoeksbureau Large and Associ- gisteren uitgebrachte rapport is isteld in opdracht van de milieu- nisatie Greenpeace. Het noemt name het Noordzee-transport de veerdiensten van uitgewerkte torbrandstof naar de Britse op- jjjkingsfabriek Sellafield gevaarlijk de lokale bevolking, toeristen en inwerkers. Daarbij komt dat penplannen zo goed als ontbre- )LSWARDER VISSERS VEILIG TERUG UIT LIBERIA 'uil lier „Ziekenhuisinfecties centraal registreren" UTRECHT De geneeskundige hoofdin spectie vreest dat het probleem van zie kenhuisinfecties in de toekomst nog veel groter zal worden. Volgens inspecteur-hy giënist M. Bilkert vindt de inspectie het daarom absoluut noodzakelijk dat er een centrale registratie van ziekenhuisinfec ties komt. Maar op het ogenblik is daar geen geld voor. De gevreesde staphylococ cus aureus is de laatste tijd weer in het nieuws doordat er in een Amersfoorts zie kenhuis 13 patiënten en 15 personeelsle den mee zijn besmet. Eerder zorgde deze bacterie ervoor dat in het Aacademisch Ziekenhuis in Utrecht enkele afdelingen tijdelijk moesten worden gesloten. De bac terie is ongevoelig geworden voor de meeste soorten antibiotica. Ziekenfondsraad wil meer logeerhuizen UTRECHT Logeerhuizen voor verstande lijk gehandicapten blijken in een grote be hoefte te voorzien. De Ziekenfondsraad zal staatssecretaris Simons (volksgezondheid) daarom donderdag waarschijnlijk adviseren vanaf 1991 geld beschikbaar te stellen voor het landelijk invoeren ervan. In 1989 heeft de raad subsidie beschikbaar gesteld voor een twee jaar durend experiment met lo geerhuizen en -plaatsen. Gezinnen met een thuiswonende geestelijk gehandicapte kre gen daardoor de mogelijkheid om zo nu en dan (maximaal zeven dagen per maand) ge bruik te maken van tijdelijke opvang; Door het gezin op die manier te ontlasten zou per manente opname in een instelling kunnen worden uitgesteld of zelfs voorkomen. Aantal studenten moet toeslag terugbetalen GRONINGEN De Informatiseringsbank in Groningen vordert ruim zes miljoen gul den terug van meer dan 17.000 studenten die in de eerste zeven maanden van 1990 ten onrechte een ziektekostentoeslag op hun studiebeurs hebben ontvangen. Gemid deld moeten de studenten 350 gulden per persoon terugbetalen. Studenten die bovenop de basisbeurs een aanvullende toelage ontvangen en niet via hun ouders of anderszins verplicht in het ziekenfonds zitten, krijgen een vergoeding voor ziektekosten van 77,31 gulden per maand. Volgens de Informatiseringsbank zijn de betreffende studenten in de loop van het jaar wel terecht gekomen in het fonds, doordat ze een bijbaantje kregen. UTRECHT Aids-patiënten en seropositieven kunnen binnenkort beschikken over het omstre den middel Kemron. De Amsterdamse huisarts H. Laane is er volgens de Gay Krant in geslaagd een grote hoeveelheid van het middel, dat van Japan se makelij is, te importeren uit de Verenigde Sta ten. Naar verwachting is er binnen vier weken voldoende Kemron om een onbeperkt aantal pa tiënten voor lange tijd te behandelen. Uit Kenya en enkele andere Afrikaanse landen komen op vallend positieve berichten. Kemron geneest wel iswaar niet, maar de klachten van aids-patiënten en seropositieven zouden na gebruik van het mid del in korte tijd spectaculair zijn gedaald. Bij aids- deskundigen in Nederland overheerst scepsis over de werking van Kemron. ;loo j^LSWARD Dank zij evacuatieplan van de ierikanen zijn de Bols- linjrder vissers Jan Gerard it ijper en Boudewijn ;kema bij toeval be- uit handen van de eriaanse rebellen van d~v irles Taylor. landingsvaartuig van de n erikanen kwam maandag st de kotter Treesie van de De Amerika- hadden er geen idee van er Nederlanders in de ■t waren. „We hebben de itein van dat schip maar raagd of we mee mochten", ni(telt Kuijper veilig thuis in jward. huis is versierd met slin- en vlaggetjes. Een wel- -thuisbord siert de deur. sinds gistermorgen ïr in Nederland is, is bekaf, wil wel over de afgelopen praten, maar het gaat hem makkelijk af. Sinds 23 zat hij samen Boekema op zijn kotter, waarmee hejr de kust van Liberia en Leone op garnalen 'iri« werd gevist. Naast het tweetal bevond zich een lokale beman ning aan boord. Die 23e juni kregen de twee tijdens het vissen een speed boot achter zich aan. „We za gen mannen aan boord met machine-geweren",' vertelt Kuijper. „We hebben daarop geprobeerd de netten binnen te halen en probeerden weg te varen, maar dat lukte niet. De lijn brak en vervolgens was de snelheid uit het schip. Die lui openden meteen het vuur op ons schip. Toen was het met een plat op de grond liggen. Alle ruiten op de brug waren eruit". Aanvankelijk dacht Kuijper aan piraten die de boel leeg kwamen halen. „Maar toen ze eenmaal op het schip waren vertelden ze dat ze van het le ger van Taylor waren". Volgens Kuijper waren de da gen die daarop volgden bij kans onverdraaglijk. Behalve de stuurman, werd de lokale bemanning naar huis gestuurd. Aanvankelijk fungeerde de Treesie voor de rebellen als vervoerdient en moest de kot ter een delegatie naar Sierra Leone varen, waar de vredes besprekingen plaatsvonden. Daar werden de vissers tien dagen vastgehouden. „In Sier ra Leone hebben we contact gezocht met de Nederlandse consul opdat hij kon proberen ons vrij te krijgen". Oorlog „We zijn door een hel gegaan. We hebben voor hen deelge nomen aan de oorlog. Ze zet ten een kanon en luchtgeschut op het schip. Wij moesten va ren en zij bedienden de wa pens. We zijn iedere dag voor ze bezig geweest. Constant werden we met de dood be dreigd. Het is echt een wonder dat we nog leven". Gedurende de tijd die Kuijper in gevangenschap doorbracht, werd in Bolsward zijn tweede dochter, Marinthe, geboren. Zij is nu vier weken oud. Zijn vrouw Petra maakte samen met hun oudste dochter Merle angstige dagen door. In Neder land fungeerde zij als informa tiebron over de toestand van de Bolswarders. Tijdens de acht weken die Kuijper en Boekema vast zaten, wist Kuij per zijn vrouw twee keer tele fonisch te bereiken. Vorige week zondag voor het laatst. Zelf kan de schipper het nog moeilijk bevatten dat hij en Boekema weer veilig en wel thuis zijn. „Het is haast niet te geloven dat we het zowel gees telijk als lichamelijk vol heb ben kunnen houden", zegt hij. Over de reacties van Neder landse instanties is de Bols- warder slecht te spreken. „Ei genlijk weet ik niet goed wat ik ervan moet zeggen. We hebben niks gehoord. Ik voel me in de steek gelaten. Zelfs die Amerikanen die ons mee hebben genomen, waren ner gens van op de hoogte. Die ka pitein vroeg me hoe wij daar in vredesnaam terecht waren gekomen en hoe het kwam dat we er nog steeds zaten". Overmacht Overigens maakten Kuijper en Boekema nog angstige mo menten door op het moment van hun bevrijding. Zelfs met de Amerikanen erbij wilden de rebellen de Nederlanders niet laten gaan. „Maar op een gegeven moment zagen ze toch Moe maar blij poseert Jan Gerard Kuijper met zijn vrouw Petra en hun twee kinderen voor de fotograaf, nadat een bang avontuur in Liberia goed is afgelopen. FOTO: PERS UNIE wel in dat de overmacht van de Amerikanen te groot was", aldus Kuijper. Nadat de vissers door de Ame rikanen van boord waren ge haald, zaten ze nog drie dagen in een hotel in Sierra Leone. Samen met een vrouwelijk Li- beriaans bemanningslid zijn ze donderdag teruggegaan naar Nederland. De Liberiaanse keert terug als de situatie in haar land stabieler is. De aan komst van de Bolswarders werd op verzoek van de fami lie stil gehouden. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken zijn voor zover bekend nu alle Nederlanders uit Libe ria vertrokken. Zelf is Kuijper van plan nu eerst twee maanden vakantie te nemen. Die brengt hij door bij zijn vrouw en kinderen. Daarna gaat hij in elk geval weer vissen. „Dat is mijn beroep". Of hij weer terug keert naar Afrika weet hij nog niet. „Ik ben wel weer ge vraagd, maar ik weet het niet. Ik wil eerst vakantie". Volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken heeft de consul zich overigens wel degelijk ingespannen om de twee vrij te krijgen. „Maar de bemanning kon dat niet we ten, omdat de consul door de autoriteiten van Sierra Leone twee k£er de toegang tot het schip werd ontzegd". RICHOLD BRANDSMA mmando- erdracht ingi lens de nmando- srdracht van commandant oeijr zeemacht in h( derland Afripecteren de beidende mmandant, admiraal J. °P n Renesse, en opvolger, F.J. toéver Droeze, de erl iepen op de vlu de Den Helder. TO: ANP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het CDA is tegen fiscale ingrepen. Volgens de fractie ge bruikt de PvdA de CPB- berekeningen als excuus om aan het belastingplan 'Oort' te rommelen en dat was voor het CDA al bij de kabinetsformatie abso luut onbespreekbaar. Bovendien vreest het CDA dat de middeninkomens de dupe worden van de plannen van Kok. Premier Lubbers heeft Kok daarom te verstaan gege ven dat het inkomensplaatje voor volgend jaar er wat het CDA betreft prima uitziet. In gewijden merken op dat het inkomensbeleid de eerste grote krachtmeting wordt tussen de premier en de vice-premier. Dinsdag bespreekt het kabinet de maatregelen die -getroffen kunnen worden om de inko mens van specifieke groepen (bejaarden met een klein pen sioen, alleenverdieners en al leenstaanden) in de pas te la ten lopen met het landelijke beeld. Het meningsverschil tussen de fracties spitst zich hier toe op de alleenstaanden: de PvdA wil iets doen voor al leenstaanden met een mini muminkomen die er door 'Oort' op achteruit gaan, het CDA voelt daar niets voor. De partijen zijn het er wel over eens dat er voor de bejaarden en alleenverdieners met kin deren iets moet gebeuren. Ook met het vinden van een oplossing voor de onverwachte schatkisttegenvallers die zich deze week aandienden zit Kok moeilijk. De ministers gaven hem gisteren te verstaan dat zij dit jaar geen fors bedrag op hun begrotingen overhouden, zoals Kok had gehoopt. Hij wilde met dit geld een tegen valler in de inkomstenbelas ting (circa 1,5 miljard in 1990) compenseren. Het kabinet ontkomt er nu niet aan de rijksbijdrage voor het kinderbijslagfonds (even eens 1,5 miljard) een jaar uit te stellen om het financieringste kort eind dit jaar volgens plan op 5,25 procent te brengen. Het is een papieren bezuini gingsmaatregel, die ervoor zorgt dat de problemen wor den doorgeschoven naar vol gend jaar. Veel ministers toonden zich in het kabinet zeer verbaasd over het feit dat de belastingdienst ondanks de meevallende eco nomische groei toch minder geld aan inkomstenbelasting binnenhaalt. Volgens het CPB zullen de inkomsten uit de in komstenbelasting ook in 1991 fors tegenvallen. Tijd dringt voor Ritzen ZOETERMEER Minis ter Ritzen van onderwijs heeft nu al weinig tijd meer voor een probleem loze invoering van de OV- jaarkaart voor studenten. Zaterdag 8 september is de eerste van vier „cruciale eind data" die de bewindsman in de komende vier maanden moet halen, zo blijkt uit een brief die Ritzen begin deze week naar alle universiteiten, hoge scholen en scholen voor mid delbaar beroepsonderwijs heeft gestuurd. Ritzen doet in de brief op nieuw een beroep op het on derwijs om aan de invoering van de kaart mee te werken. De minister schrijft dat hij erop vertrouwt dat het percen tage scholen en universiteiten dat met de lessen of colleges wil schuiven, de komende we ken zal uitstijgen boven de be gin juli al bereikte, minimaal noodzakelijke 70 procent. Ver schuiving is nodig om een overbelasting van de Neder landse Spoorwegen tijdens de spitsuren te voorkomen. De brief gaat vergezeld van een formulier waarop de in stellingen hun lestijden en leerlingen- of studentenaantal len moeten invullen. Uiterlijk 8 september moet dat formu lier aan het ministerie zijn ge retourneerd. Ecoservice mag afval naar DDR exporteren DEN HAAG De afdeling feschillen van de Raad van tate heeft een beschikking van het ministerie van VROM, waarin het bedrijf Ecoservice verboden werd afval te expor ten naar de DDR en de Bonds republiek, geschorst. De moti vering van het besluit is nog niet bekend. Ecoservice In Alblasserdam tot voor kort werkend on der de naam GMU Neder land wil een lading che misch afval laten verwerken in het Westduitse Herne en het Oostduitse Schönberg. Vol gens het bedrijf is in Neder land te weinig verwerkingsca paciteit aanwezig. VROM be twist dit. Minister Alders is sterk voorstander van het ver werken binnen de eigen gren- Bij een eerdere schorsing van een beschikking van VROM tegen Ecoservice maakte de Raad van State duidelijk dat het ministerie onvoldoende had aangetoond waarom het afval in Nederland moest blij- De uitvoer van chemisch afval naar met name Schönberg, vlak bij de Westduitse grens, is VROM al enige tijd een doorn in het oog. Schönberg staat be kend als een stortplaats waar te weinig maatregelen zijn ge troffen ter bescherming van de bodem en het grondwater. Het beleid van het ministerie is gericht op totale beëindiging van het transport naar de DDR in 1992. Eind dit jaar zou het exportcijfer reeds met 73 procent teruggebracht moeten zijn. Vorig jaar exporteerde Nederland 89.500 ton afval naar de DDR. ISTERDAM Een n sart, plaagt, treitert, nedert en mishandelt n vrouw zo lang en zo Liak dat zij geen andere- ziet dan zelfmoord, die man strafbaar aan °fet misdrijf 'aanzetten tot lfmoord' of kan de dood sl in de vrouw hem juri- sch niet in de schoenen ndopschoven worden? erdf |p die vraag zal de Amster- mse rechtbank voor het meArst in Nederland een ant- oord moeten geven in een oefproces eind dit jaar rond 1 zelfmoord van een vrouw i Amsterdam. In april 1988 onk zij azijnzuur om aan de chamelijke en geestelijke ishandeling van haar echtge- oot te ontsnappen. Zij over- ied twee dagen later, n het ziekenhuis werd de olitie gewaarschuwd omdat i vrouw onder de blauwe ekken zat. Onderzoek leidde de conclusie dat de vrouw haar zelfmoord gedreven kunnen zijn door haar man. Die verklaarde zichzelf ook als mogelijke veroorza ker", aldus officier van justitie mr. M. Van Zwieteren. Justitie zat vervolgens met een probleem. Het Wetboek van Strafrecht stelt in artikel 294 het 'aanzetten tot zelfmoord' strafbaar met een maximum straf van 3 jaar gevangenis. Nooit echter was dit artikel gebruikt. Er is geen enkel voorbeeld in de jurisprudentie te vinden van een dergelijke zaak. Toch vond het Openbaar Ministerie (OM) dat juist dit misdrijf en niet bijvoorbeeld het 'mishandelen met de dood tot gevolg' ten laste gelegd moest worden. Hoewel op dit laatste delict een celstraf van 12 jaar staat, legde Van Zwieteren primair het aanzetten tot zelfmoord en subsidiair (voor het geval het eerste niet bewezen wordt) het mishandelen met de dood tot gevolg ten laste. „Het is zo'n specifiek geval dat het aanzet ten tot zelfmoord mij het meest voor de hand liggend leek", aldus Van Zwieteren. Omdat een dergelijke zaak nog nooit voor was gekomen, liet het OM eerst, via een aparte procedure, het gerechtshof een voorlopige uitspraak doen over de juridische haalbaar heid van de zaak. Het hof achtte een veroordeling we gens het aanzetten tot zelf moord niet ondenkbeeldig. Dit steuntje in de -rug was voor justitie aanleiding de zaak de finitief door te zetten en bij de rechtbank aan te brengen. Eind juli kwam de 31-jarige verdachte voor, maar behan deld werd de zaak niet. Eerst moest namelijk een belangrijk bewijsprobleem opgelost wor den. Van Zwieteren: „Het moeilijke in een dergelijke zaak is het causaal verband tussen het gedrag van de man en de dood van de vrouw. Heeft de man zich zo gedragen dat er voor, de vrouw écht geen andere uitweg was dan zelfmoord? In dit geval speelt dat extra omdat het om een Surinaams echtpaar gaat. Zij waren in 1984 met elkaar ge- trouWti in Suriname na te zijn uitgehuwelijkt door hun fami lies. Dat jaar kwam het twee tal naar Nederland". De vraag is nu volgens de offi cier of het in de Hindoestaanse cultuur voor een vrouw moei lijker is te ontsnappen aan dergelijk gedrag van een echt genoot dan in bijvoorbeeld de Nederlandse cultuur. „Voor Surinaamse vrouwen kon dat wel eens heel anders liggen: daar spelen zaken als familieschande en bruidsschat een belangrijke rol. Mogelijk dat die vrouwen om dit soort redenen niet bij de man weg- kunnen en dus in een dergelij ke zaak nog maar één moge lijkheid zien: zelfmoord", al dus de officier. Om uit te zoeken of er in de Surinaamse cultuur andere wetten en normen gelden dan in westerse culturen, werd de rechtszaak terugverwezen naar de rechter-commissaris die onder meer een cultureel- antropoloog zal horen over dit punt. Ook zal de verdachte nog psychisch onderzocht moeten worden. Pas als over deze zaken duidelijkheid is, gaat het proces werkelijk be ginnen. Aan de antropoloog, die nog als deskundige in dit proces benoemd moet worden, zal on der meer de vraag worden ge steld of het voor Surinaamse vrouwen (en mannen, hoewel dit minder zal voorkomen) soms bijna onvermijdelijk kan zijn zelfmoord te plegen. Veel meer over de zaak wil Van Zwieteren niet kwijt, zo lang de zaak nog onder de rechter is. Zij verwacht niet dat er ineens een hausse van zaken zal komen, mocht dit proefproces tot een veroorde ling leiden. Maar uitgesloten is niet dat er dan wel meer za ken zullen worden vervolgd. Mits er duidelijke aanwijzin gen, aldus de officier. Het aanzetten tot zelfmoord werd in 1881 overigens met een heel ander doel in het wetboek opgenomen. In die tijd was het zogenaamde Ame rikaanse duel in zwang. Er werden door mensen lootjes getrokken en wie aan het kortste eind trök moest zich zelf van het leven, beroven. Dit werd als zo verwerpelijk gezien dat de loterij verboden werd. MADELEEN WESSELING Geen hand van de koningin Een jong meisje wordt door een lid van de veiligheidsdienst tegengehouden, als ze naar voren stormt om koningin Beatrix, die in Sittard is, een hand te geven. ■AAIBAAI door WILLEM RITSTIER ...£N £K HEBBSU AL ME0? M£M5 gêklaagk oven W£T F£/T PAT H£T6KA67E HOOG IS 5MPAT M£M PAAKPOOe P£ BAL UIT WFT ZICHT vewesn J I Geen verbazing over kritiek op middel tegen Alzheimer UTRECHT De conclu sie dat het geneesmiddel hydergine totaal niet werkt tegen de ziekte van Alzheimer, een ernstige vorm van dementie, heeft bij de Nederlandse Alzhei mer Stichting geen verba zing gewekt. Volgens woordvoerder P. Simons is de ziekte nog met geen enkel middel te genezen. „Hydergine is een nutteloos middel, dat geen enkel effect heeft, positief of negatief", concludeerden onderzoekers van de universiteit van Colo rado in de VS. Zij publiceer den hun onderzoek donderdag in het gezaghebbende vakblad New England Journal of Me dicine. Bloedvatvernauwing Hydergine, een middel dat de bloedvaten verwijdt, wordt ook in Nederland veelvuldig gebruikt, maar volgens de Alz heimer Stichting is al geruime tijd bekend dat het niet Helpt. „Het dateert nog uit de tijd dat men dacht dat Alzheimer wordt veroorzaakt door bloed vatvernauwing. Dat idee is achterhaald". Nederlandse onderzoekers concludeerden enige iaren ge leden dat het middel wel werkt. Volgens Simons betrof dat echter „een beetje een on nauwkeurig onderzoek". Er zou niet goed zijn vastgesteld of de onderzochte patiënten werkelijk aan de ziekte leden of aan een andere vorm van dementie of aan geheugenver lies. „Het middel kan een pla cebo-effect hebben op mensen met geheugenstoornissen die de ziekte niet hebben", aldus Simons. Adjunct-directeur drs. J. Mos selman van Sandoz, importeur en registratiehouder van Hy dergine, erkent dat het middel de ziekte niet kan genezen. „Maar patiënten met begin nende symptomen van Alzhei mer, zoals vergeetachtigheid, duizeligheid en concentraties toornissen kunnen er wel baat bij hebben. Dat resulteert niet in dramatische verbeteringen, maar de patiënt kan wel wat langer zelfstandig blijven le-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3