a de fluit mag e pas naar huis „Wachtlijsten? Was het maar waar" Bonsai, v^Rt- boompje in keurs Centrum vakopleiding stelt praktijk centraal )0r MARCEL VAN DEN BERGEN i de metaalbranche is veel aag naar geschoolde rachten, maar ze zijn oeilijk te krijgen. Daarom •engen arbeidsbureaus ïgeschoolde werklozen in intact met het Centrum akopleiding, waar zij gratis met behoud van uitkering ;n vak in de metaal kunnen ren. Werklozen worden bij sollicitaties de metaal vaak afgewezen om- t ze niet over de juiste papieren kennis beschikken. Bij ons innen werklozen die over enige mdvaardigheid beschikken in aximaal anderhalf jaar tijd lasser frezer worden. Het is de moeite aard, want tachtig procent ver- ijgt na de cursus een baan", al- as Joop Josée van het Centrum akopleiding in Den Haag, een jderdeel van het ministerie van (ciale zaken en het Scholingsin- tuut voor de Arbeidsvoorzie- g- pk mensen die willen omscholen werkloos dreigen te worden, |n welkom bij het Centrum Vak- [leiding. „Vroeger werden alle indelingen aan bijvoorbeeld de •aaibank met de hand uitge- >erd. Tegenwoordig bestuurt eestal de computer de draaibank, draaier, de man achter deze achine, moet dan wel de compu- kunnen programmeren. Als hij it niet kan, verliest hij dikwijls n baan. Om dat te voorkomen tèft het Centrum Vakopleiding «scholingscursussen aan deze ensen", vertelt Josée. I het gebouw van het Centrum fikopleiding hangt een sfeer zoals in een echt bedrijf. Als de 'werk nemer' om kwart voor acht in de morgen binnenkomt, dient hij eerst te klokken. Na de fluit van kwart over vier mag hij pas naar huis. Verlof en atv-dagen dienen op tijd te worden opgenomen. Zo kan de vakman of vrouw helemaal wennen aan de gang van zaken binnen een bedrijf. Praktijklessen De metaalafdeling bestaat uit de richtingen elektro, machinaal metaalbe werken, constructiebank- werken, lassen, loodgieten en in dustrieel automatiseren. Het groot ste gedeelte van deze richtingen bestaat uit praktijklessen, slechts twintig procent van de tijd zitten de cursisten in de schoolbanken. De opleiding is sterk individueel; een instructeur begeleidt tien deel nemers. De minimale leeftijd is 18 Iedereen moet eerst de grondcur- sus doorlopen, zodat de instruc teurs kunnen zien hoe het met de handvaardigheid van de cursisten is gesteld. Daarna volgt de cursist zijn eigen route. De toetsing ge beurt door de deelnemer een op dracht te geven, bijvoorbeeld het maken van een bankschroef. De instructeur kijkt dan naar de tijd die de deelnemer nodig heeft om het werkstuk te maken en de kwaliteit van het produkt. Cursussen Wie kiest voor de cursus elektro leert onder meer het aanleggen van stopcontacten en stroomkabels of telefoon- en beveiligingsinstal laties. Tevens kan hij of zij het vak van servicemonteur leren, waarbij klantgericht handelen een vereiste Tijdens de lessen machinaal me- taalbewerken wordt gebruik ge maakt van draai- en freesbanken. De cursist leert het werkstuk op de juiste wijze in de machine te plaatsen om zo bijvoorbeeld schroefdraad te snijden of spie gleuven te frezen. Aan tekeningle- zen en het omgaan met meet- en controlegereedschappen zoals de schuifmaat en micrometer wordt ook uitvoerig aandacht besteed. In tegenstelling tot het machine- bankwerken wordt het metaal door de constructiebankwerker hoofdzakelijk met de hand be werkt. Hij maakt, repareert of ver vangt voornamelijk onderdelen van staalconstructies, werktuigen en machines. Afhankelijk van het niveau en het tempo van de cursist zijn de grondbeginselen van het vak in ongeveer tweehonderd da gen onder de knie te krijgen. Het aan elkaar zetten van losse metalen onderdelen kan door mid del van lassen. In de autobranche en plaatwerkerijen wordt meestal autogeen gelast omdat de platen maar een millimeter dik zijn. Er kan dan niet elektrisch gelast wor den, want daarbij ontstaat te veel warmte zodat de plaat smelt. Het elektrisch lassen gebeurt meer in de scheepsbouw. Conditie De lasser moet over een goede li chamelijke conditie beschikken omdat hij dikwijls in moeilijke houdingen werkt. Ook een vaste hand en goede ogen zijn een ver eiste. Hoogtevrees is uit den boze, omdat de lasser soms op grote hoogte werkt. Het Centrum Vakopleiding aan de Werf 46 in Den Haag leidt ook op tot installatiemonteur, in de volks mond meestal loodgieter genoemd. In het gebouw zijn allerlei muren en vloeren aanwezig waarop en waaronder de cursisten kunnen oefenen. Naast het installeren van gas- en warmwatertoestellen, sani tair en leidingwerk, behoort het opsporen van storingen tot het leerprogramma. Voor alle cursussen zijn enkele ja ren lts-C of mavo gewenst maar niet noodzakelijk. Een uitzonde ring daarop is de cursus industriële automatisering. De cursus duurt achttien dagen en is bedoeld voor monteurs, storings- en onderhoudstechnici, operators en machinisten die betrokken zijn bij geautomatiseerde installaties. Zij dienen wel lts, mts, mavo of havo te hebben afgerond. Motivatie Geïnteresseerden kunnen het hele jaar instromen, maar worden meestal wel op een wachtlijst ge plaatst. Josée betreurt dat. „Als mensen zich aanmelden en vervol gens enkele maanden moeten wachten, haken ze soms af. De wachtlijst werkt erg drempelver- hogend. Om de wachttijd te ver minderen zouden we het liefst onze capaciteit willen vergroten door uitbreiding op een aangren zend terrein". Het komende cursusjaar wordt voor het eerst een speciale studie begeleider aangesteld. Josée: „Jaarlijks stopt ongeveer twintig procent met de opleiding, meestal door demotivatie. Vooral langdu rig werklozen hebben er moeite mee \yeer in het gareel te komen. Dat is heel begrijpelijk. Met de ex tra studiebegeleiding hopen we ze door moeilijke tijden heen te hel pen". ke gelegenheden korte tijd in huis gehaald. De Bonsai Vereniging vergelijkt de boompjes graag met een kunst werk. „De kunstenaar heeft zijn schepping voltooid, iemand wordt erdoor gegrepen en wil het bezit ten, al kost dat soms offers. Maar, blijft een schilderij of beeldhouw werk wat het bij de voltooiing was, bij Bonsai werkt men met levend materiaal. Wie daarmee omgaat, dient zich te houden aan de eisen die dit stukje leven stélt". Met een aangeschafte Bonsai is de koper dus maar korte tijd klaar. Het boompje gaat groeien, en dat is lang niet altijd de bedoeling. Om de harmonie te behouden, moet de mens dus ingrijpen anders blijft er een oninteressant struikje over. De vereniging waarschuwt tegen aanbiedingen van Bonsai-zaad, Bonsai-mest en Bonsai-aarde. Dat soort knutselpakketjes bezorgen de koper onvermijdelijk een misluk king, want de handleidingen kun nen de noodzakelijke snoeierva- ring niet overbrengen. In Den Haag houdt de Nederland se Bonsai Vereniging iedere eerste en derde vrijdagmiddag van de maand spreekuur tussen 2 en 4 uur. Dat gebeurt in de eigen Bon saihut Ko-Ya bij de Kindertuinen, Laan van Eik en Duinen achter nummer 36. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van de Nederland se Bonsai Vereniging, tel. (070) 35211 26. KOOYKER sinds 1863 Algemene en Academische Boekhandel In het hart van de Randstad vindt u één van de grootste voorraadhoudende Boekhandels voor Universiteit en HBO Boekhandel Kooyker Breestraat 93, Leiden N. Filiaal: Leidscplein AZL n. tel.: 071-160500/fax.: 071-144439 Uitzendbureaus zetten bijscholing in door MIRO LUCASSEN De slag om administratief en medisch personeel woedt in alle hevigheid. Een bekwame secretaresse, tekstverwerker of verpleegkundige kan via elk uitzendbureau morgen aan het werk. Maar er is veel te weinig aanbod van zulke mensen, constateert officemanager Harriet J. Luiten van uitzendbureau Vedior in Rijswijk. Een op maat gesneden cursus kan dan helpen. „De markt is verzadigd en dat maakt het voor ons echt heel moeilijk. Daarom richten we ons ook steeds meer op werklozen en mensen die nog niet als werkloos geregistreerd zijn. Met name gaat het dan om herintredende vrou wen. Die moet je bewegen terug te keren op de arbeidsmarkt, al is het maar part-time. Bedrijven kennen het probleem tegenwoordig ook en worden daarom creatiever. Ze vra gen nu twee part-time telefonistes in plaats van een full-time". In de verpleging en administratie kent Vedior verschillende cursus sen voor uitzendkrachten. Het bu reau heeft met het Dijkzigtzieken- hiuis in Rotterdam een opfriscursus voor ex-verpleegkundigen die te rug in het vak willen. „Dat zijn dus mensen die wel een diploma hebben, maar die niet meer op de hoogte zijn van de nieuwste kennis en technieken", vertelt mevrouw Luiten. „Daardoor zijn ze vaak te onzeker om gewoon weer te begin nen. In de zes weken durende cur sus leren ze de nieuwe technieken beheersen en de theoretische ach tergrond. Daarna kunnen we ze een stageplaats aanbieden of direct plaatsen". Gouden bergen De op te frissen verpleegsters moeten zelf in de cursus 750 gul den investeren. Zodra ze via het uitzendbureau aan de slag gaan, krijgen ze voor elk gewerkt uur een gulden terug totdat de 750 uren bereikt zijn. Op die manier hoeft de opfriscursus niets te kos ten, terwijl de deelnemers wel vrij zijn om te gaan werken waar ze willen. Voor moeders met kinde ren is Vedior bovendien bereid te bemiddelen bij het zoeken van op vang. Luiten belooft echter geen gouden bergen: net als aan perso neel is.er ook een tekort aan kin-' deropvangplaatsen. „Het hele aanbod geldt ook voor part-timers. We beginnen twee tot drie keer per jaar. Nee, er zijn geen wachtlijsten. Was het maar waar. We plaatsen er geregeld gro te advertenties voor, maar met een paar reacties zijn we al blij. Zoveel ex-verpleegkundigen lopen er in middels niet meer rond". Dankbaar Ongeschoolden die werk zoeken zijn er heel wat. Ook voor hen heeft Vedior iets te bieden: de thuiszorg. „Dat is wel werk waar voor verantwoordelijkheidsgevoel nodig is. Je komt thuis bij mensen die hulp nodig hebben. Daar moet je dus affiniteit mee hebben, je moet ze niet irf de steek laten. Je moet behoorlijk Nederlands spre ken en er verzorgd uitzien. Dit werk kun jé alleen doen als je ook in staat bent jezelf te verzorgen". In samenwerking met de gezins zorg in Rijswijk biedt het uitzend bureau een introductiecursus voor thuishulp aan. Twee avonden wor den besteed aan informatie over ouder worden, dementie, het sti muleren van ouderen, medische hulpmiddelen die zij vaak gebrui ken, beroepsgeheim, presentatie techniek en het oplossen van pro blemen. „Het is best zwaar werk: ramen lappen, stofzuigen. Dat is de drem pel. Vrouwen zeggen: ik doe elke dag al huishoudelijk werk. Maar het is ook heel dankbaar, mensen die het gaan doen zijn altijd heel enthousiast". Routinewerk Twee jaar geleden is Vedior in sa menwerking met bureau Werkraat en opleidingsinstituut Intercollege een werkgelegenheidsproject be gonnen. Herintredende vrouwen en werklozen uit minderheids groepen konden daarmee kantoor- ervaring opdoen. Op deze manier zijn inmiddels tweehonderd men sen geplaatst, aldus mevrouw Lui ten. Hoge opleidingseisen zijn er niet; de motivatie van de kandida ten is doorslaggevend. „En ze moeten wel wat affiniteit met kantoorwerk hebben. Een kenmerk van herintredende vrou wen is dat ze heel goed gewend zijn aan routinewerk. Dat is lo gisch, ze hebben nfeestal zo'n vijf tien jaar het huishouden gedaan. Die vinden het heerlijk om een dag te gaan typen. Alleen, tot nog toe willen veel bedrijven liever jonge mensen aanstellen". In september begint er weer een groep. Aanmelding is nog mogelijk via .Werkraat. Kritisch Iedere medewerker van een uit zendbureau kent het geluksgevoel als de ideale werknemer zich komt melden. Een heao'er of een direc tiesecretaresse bijvoorbeeld die ge noeg heeft van een vaste baan, voorzien van alle diploma's en aanbevelingen. Of een secretaresse met havo en ervaring, full-time beschikbaar en met een typsnel- heid van ten minste 180 aanslagen per minuut. Soms verlangt de beoogde werkge ver echter kennis van een bepaald computerprogramma voor tekst verwerking of bestandsbeheer. In dat geval biedt een cursus van twee dagen uitkomst. Vedior be taalt 500 gulden en de uitzend kracht 150, met de verplichting vijfhonderd uur voor het bureau te gaan werken. „Je kunt iemand na tuurlijk ook op de werkplek bij scholen, maar een kandidaat is ze kerder van zichzelf als de cursus achter de rug is. De klant is kri tisch, dus wij zijn dat ook. Zo ie mand moet wel voldoen aan de ei sen van de opdrachtgever. Wij zijn per slot van rekening een com mercieel bedrijf". Officemanager Harriet J. Luiten (rechts) en uitzendconsulente Erica Scholten van Vedior Rijswijk: cursussen om kennis op te frissen. n Bonsai is gewoon een jompje. Zelfs de ficus jamini en de oerhollandse kongeranium kunnen met geduld en wijsheid tot heuse Bonsai worden gebouwd, als de eigenaar juiste keurslijf maar weet te brengen. De derlandse Bonsai reniging, opgericht in 1972, ft cursussen waarin ogd wordt de kennis uit anse bronnen over te gen. Oéom in pot' is de letterlijke bete- his van het woord Bonsai, maar t vlag dekt de lading niet. Een ede Bonsai moet er doorleefd en en in harmonie staan met pot althans, wat wij harmo- vinden. Hoe de bomen er zelf denken, staat niet vast. Wel is er dat de mens ze jarenlang bij- pt, opbindt of afknelt om de ge riste vorm te verkrijgen, een Bonsai wil kweken heeft ook veel geduld nodig. Dat ft lang niet iedereen, dus is een aardig sommetje in rktkraam en bloemenwinkel resultaat te koop van ander- s geduld. Dan komt de Bonsai wijls in de vensterbank te n, en dat is de voorbode van teleurstelling. Een Bonsai is elijk negen van de tien keer oon een boom die buiten in r en wind thuishoort. In Japan den ze alleen voor uitzonderlij i Bonsai Vereniging rgelijkt de boompjes lag met een kunstwerk.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 29