[vind houdt rondvisvloot in de kant bij atwijkse vlootschouw Nieuwe brochure over de gemeente Katwijk Tuinder blijft vasthouden aan eis van twee miljoen iDe £cicbdic (Boii/tant „We worden gek van die vliegtuigen" AGE [DEN OMGEVING CcicLeSomcmt ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1990 PAGINA 15 (al); 4.00, 1 (Bj rotal ilkorfplicht •r pitbulls Alkemade 7 SMADE Pitbull-terriërs mo- ich in Alkemade voortaan al- >p de weg bevinden als zij ge- torfd en kort aangelijnd zijn. B hebben dit onlangs besloten, id is dat er in de wijk Gogh III een pitbull-terriër aanwe- Tijdens de vakantieperiode lo- meer pitbulls rond in Alkema- at is vooral het geval bij cam- en jachthavens. De camping- hthavenexploitanten zullen op ogte worden gebracht van het t. Klachten heeft de politie ove- nog niet gehad. VBA Roelofarendsveen gaat door grote toeloop kopers vroeger veilen ALKEMADE De VBA Roelof arendsveen vervroegt met in gang van 3 september hat aan- vangstijpdstip van de veilingen met een half uur tot half zeven. De vervroeging is noodzakelijk omdat door de grote toeloop van het aantal kopers de veiltijden dreigden uit te lo pen. De VBA wil dat alle bloemen en planten voor tien uur 's morgens zijn geveild en verdeeld. De vervroeging van de werktijden geldt ook voor het kassierskantoor en voor de fustloods. Door de maatregel loopt de Veense veiling weer in de pas met de zusteronderneming in Aals meer, waar de klokken ook vanaf half zeven lopen. Steeds meer kleinschalige inkopers trekken naar de veiling in Roelof arendsveen, vooral sinds de Veense veiling op 1 januari van dit jaar fuseer de met de VBA in Aalsmeer. In Aals meer concentreert zich de grootschali ge verkoop, in Roelofarendsveen ko men juist de kleinschalige handelaars. Sinds de fusie groeide het aantal ko pers in de Veen zelfs met 12 procént. Dat resulteerde onder meer in een stij ging van de omzet met 9,6 procent, ter wijl landelijk gezien een toename van 6,3 procent als gemiddelde gold. Vogelbeurs bij Avibus in Leiden LEIDEN De Leidse vereniging van Vogel liefhebbers Avibus houdt morgen van 10.00 tot 14.00 uur een vogel- beurs in het gebouw van Postduivenvereni ging De Blauwkras aan de Voorschoterweg 1 (naast zwembad de Vliet). Vanaf 9.00 uur kunnen vogels worden inge bracht. Voor meer in formatie: 071-895759. Raad van State: Harry's Bar mag gesloten blijven DEN HAAG/NOORDWIJK - Het pand aan de Noordwijkse Hoofdstraat, waar tot 1986 Harry's Bar was gevestigd was, mag niet meer voor ho- recadoeleinden worden gebruikt. De gemeente heeft de eigenares van het pand terecht gesom meerd de bar niet te heropenen. Dat heeft de Raad van State uitgemaakt in een spoedzaak die de vrouw had aangespannen. Zij wilde haar schoonzoon in de zaak zetten. De ge meente Noord wijk voert een streng horecabe- leid. Bestaande bars en bar-dancings worden ge doogd. Wanneer een bar sluit, wordt strikt naar het bestemmingsplan gekeken. In dit geval had het pand een woon- annex winkelbestemming. KATWIJK De afdeling voorlichting van de gemeente Kat wijk heeft een nieuwe brochure over de gemeente vervaar digd. Vandaag is het boekwerkje gepresenteerd tijdens de Dag van de Nederlandse Zeevisserij. Alle genodigden, onder wie minister Braks, kregen een exemplaar uit handen van burge meester G. van Montfrans. De titel van de brochure luidt „Katwijk - Geen zee te hoog". Het 16 pagina's tellende werkje geeft in woord en beeld infor matie over de gemeente. Aspecten als visserij, toerisme en eco nomie komen aan bod. Volgens de makers heeft de brochure vooral tot doel stereotypen over Katwijk in overeenstemming met de werkelijkheid te brengen. De gemeente zal het boekje vooral gebruiken voor representa tieve doeleinden. Nieuwe inwoners krijgen een exemplaar uit gereikt. De brochure, die 72 kleurenfoto's telt, is ook voor vijf gulden te koop bij de VVV. ickj de (12); I "stuöWIJK Aan (16)- Pvond van de Dag zaan-,ide Nederlandse Zee- offij zijn gisteren de za. tionele vlootschouw «ingrijderij gehouden. juiiet)ijl de voorbereidin- ïeiy pvoor de zaterdag al in ëanS waren, heerste p de boulevard nog igen seze^ige drukte. J 4: Oljootschouw voor de kust 13.30, |te dit jaar vijftien Kat- kotters, wat minder nere schepen binnen en voe ren alleen de grotere kotters uit. De meeste kwamen vanuit IJmuiden, een tocht van al gauw anderhalf uur. Een en kele boot kwam uit de Scheve- ningse haven. Met aan boord kennissen en genodigden dob berden ze urenlang op soms niet meer dan tweehonderd meter van het strand. De red dingsboten De Casparis en Kurt Carlson van de KNZHRM trotseerden de branding om eveneens aan de vlootschouw mee te doen. Op de boulevard werd aan het begin van de avond de jaar lijkse ringrijderij gehouden. Met tien rijtuigen, alle twee- wielers met één paard, was ook hier de deelname minder dan vorig jaar toen 19 deelne mers werden geteld. Elke ron de moesten de deelnemers twee ringen steken, daarbij op hun vingers gekeken door de juryleden Jaap van Duyn en Leen Parlevliet van de Oran jevereniging Katwijk aan Zee. Greet van Duyn van het Ge nootschap Oud Katwijk gaf het publiek tussen de rondes door uitleg over de kleder dracht van de dames op de til bury's, buggy's, dogcars en dressuurkarren. Voor het eerst reed ook burge meester G. van Montfrans mee in klederdracht als ringsteek ster naast menner Krijn Wiel. Met vijf ringen eindigden ze in de middenmoot. Winnaar werd de Rijnsburger Cor Ver hard met negen ringen. Twee de werd Krijn van Rijn en derde Kees van Duyn. Na de ringrijderij konden de bezoekers nog genieten van straatoptredens van verschil lende muziekverenigingen. De Harmonie Katwijk zat op het Emmaplein comfortabel be schut achter een grote vracht wagen. UNI en DWS speelden hun muziek zittend op de bou levard. Warm was het daar niet, maar over belangstelling hadden ze niet te klagen. De avond werd afgesloten door vuurwerk op de boulevard en vanaf de felverlichte vissers schepen. Met de verrekijker waren de schepen nog beter te zien. FOTO: HENK SNATERSE ■ntinstuif in ^Tweesprong temade 4810.)' Gymver- CEN1pg Excelsior organi- Keteib: volgende week teiefjdag een sportinstuif 'prtcomPlex De Twee- 30. ig aan de Lucas van ftgit^enlaan in Roelof- itdeiirisveen. Excelsior J d3fs|dat in het kader van !mdei*kantiespelen. De ac- do- iten vinden plaats in pdienJorthal van De Twee- gesprqg. uwelijk ong?ds leiding van de stichting Itiespelen Alkemade op het grasveld bij het een vraagtekenspel vóWen' PaPier en potlood, jdeding en sportschoe- ABUL4jn verplicht, ifijven kan vanaf kwart °VOot ne6en kij De Twee- °eten|iviteiten duren van tien N kaalf uur en van een tot 1 (kanur. Deelname staat open di- ®pngens en meisjes in de StiP van v*er t/m twaah 3n. APe kosten bedragen een en enaalder per persoon. Eftingen jeht weer is er een alter- ERENje sportinstuif in de ITnimiL van ^en tot een uur' Itingen bij Tiny van Rijn, uicJn 01713-13844. I Russische schaatsers in Nieuwkoop De delegatie schaatsers uit de Sovjet-Unie die deze week naar Nieuwkoop zou komen is 'gisterochtend door burgemeester W. De Vreij-Vringer van het plassendorp ontvangen in het gemeen tehuis. De Russische schaatsers, waaronder zich jeugdige kampi oenen en voormalige toppers bevinden, blijft een week in Nieuw koop. Dat gebeurt op uitnodiging van Nino, dat met de uitnodi ging aan de Sovjet-schaatsers iets terug wil doen voor de groot se ontvangst van Nederlandse schaatsers eerder dit jaar in Rus land. Voor de gasten is een programma opgesteld. De Russen gaan onder meer met kano's de Nieuwkoopse Plassen op. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDSCHENDAM WEIGERT BETALING WEGENS VERVUILING DEN HAAG/LEID- SCHENDAM Tuinder Chr. de Koning wil de af gesproken uitkoopsom van 2.368.000 gulden van de gemeente Leidschen- dam, vervuiling of geen vervuiling van zijn 3,5 hectare tuinbouwgrond in het gebied De Rietvink. Met die eis ging de toma ten- en komkommerkwe ker gisteren het kort ge ding in, dat hij bij de Haagse rechtbank tegen de gemeente Leidschen- dam had aangespannen. Leidschgndam kwam terug op het besluit om dat stuk grond met woningen te bebouwen, toen onderzoek door Fugro Geotechniek uitwees dat er verontreiniging in de grond was aangetroffen. Arseen Volgens advocaat mr. A. Le ver, die namens de gemeente Leidschendam optrad, was er sprake van het zware metaal arseen. Mr. Geelkerken voer de echter als belangenbeharti ger van De Koning aan dat het ging om „een mengeling van Maaszand, puin, scherven en slakken op de plaats van een gedempte sloot. Daarom zou 175 vierkante meter grond (op een totaal van 38.000 vierkan te meter) tot een diepte van een meter moeten worden af gegraven. „Dat is minder dan een half procent van de totale grondoppervlakte", aldus mr. Geelkerken. Verder zou nog 1 hectare grond van De Koning langs de Vliet een lichte con centratie koper, lood en zink bevatten. Deze metalen zou den afkomstig zijn van een be mestingsmethode, die al sedert de middeleeuwen in gebruik is. Daarbij werd ter composte- ring gebruik gemaakt van slib en stadsvuil. Bodemsanering De gemeente Leidschendam becijferde gisteren dat de grond niet meer waard is dan 860.000 gulden en dat de bo demsanering aanzienlijk meer gaat kosten. Naar schatting zo'n 1,3 miljoen gulden. Reden voor de gemeente Leidschen dam om alsnog op de koop te rug te komen, zich daarbij be roepend op een milieupara graaf in de overeenkomst. Volgens mr. Geelkerken was er onderling afgesproken dat binnen een periode van twee maanden grondonderzoek zou worden verricht. Omdat De Koning in die tijd niets hoorde en ook in de volgende maan den niet op de hoogte werd ge steld van de resultaten, ging hij er vanuit dat alles in orde was. Geen inkomen Die periode van twee maan den moest echter niet als een vervaldatum worden gezien, aldus de advocaat van Leid schendam, maar als een streef datum, een werkafspraak. Bo vendien verweet mr. Lever De Koning dat hij tussentijds niet bij de gemeente naar de stand van zaken had geïnfor meerd. Mr. Geelkerken: „De Koning heeft inmiddels zijn bedrijf afgebroken. Hij heeft nu geen inkomsten en geen schadeloosstelling. Op die ma nier valt hij tussen twee stoe len". De uitspraak is op 28 augustus. Onder redactie van Ton Pieters elijk VJ 66-jarigen leeftijd", aldus [f^fi^Leidsche Courant op 6 au- 'us 1930, „is dezer dagen te •euth aan een hartver- EN Dbing overleden de Duit componist Siegfried er, over wiens wanke- gezondheidstoestand den ten tijd reeds herhaalde- berichten werden gepu- IUW :erd. IFORN 1720- zoon van den beroemden' ird Wagner en diens jenoote Cosima Wagner, dochter van den befaam- componist en pianist ofbz Liszt, werd Siegfried d6den Juni 1869 te Trieb- bij Luzern in Zwitser- enj geboren. De jonge Wag- studeerde eerst te Char- jnburg en vervolgens te in de bouwkunde, bouwde het mausoleum zijn grootvader Franz dait te Bayreuth. Later wiid- lben-Jiij zich aan de studie der Vffciek- Sedert 1894 was hij hulpdirigent te Bayreuth :zaam en sinds 1896 ook irigent. ■®'d«|895 verscheen zijn eerste oil' compositie „Sehn- it". Later volgden de ope- ,Der Bërenhauter", „Her- Wilfang", „Der Kobold", .ader Lustig", „Sternenge- 39 „Banadietrich", EN hwarzschwanenreich" en d»nmerflammen". Bekend uj Zijn van hem de werken: ?r Friedensengel", „An al- lem ist Htltchen schuld" en „Der Schmied" von Marien- berg". Na den oorlog stelde Siegfried Wagner zich vooral tot taak, te werken voor den heropbloei der Bayreuther „Festspiele". De bijzetting van zijn lichaam zal niet, zooals men verwacht te, in het graf van zijn vader Richard Wagner op de villa „Wahnfried" plaats vinden, maar op het stedelijk kerkhof. Aan het sterfbed waren slechts mevrouw Winnifred Wagner en een verpleegster". Tegen vader Richard is Sieg fried niet opgewassen ge weest. Op zaterdag 9 augustus 1930 publiceerde de Leidsche Cou rant een missive, althans een herderlijk schrijven, van „Joannes (Aengenent), Bis schop van Haarlem". Daarin stond onder meer het volgen de: „In aansluiting aan de Statu ten der nieuwe Synode heb ben Wij op 16 December van het vorige jaar bepaald, dat in den loop der maand Januari 1930 in iedere parochie van Ons Bisdom moest worden opgericht een Maria-Congre- gatie voor de meisjes die de school hebben verlaten en nog niet den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt. Nu de oprichting der Congre gatie voor de meisjes in twee afdeelingen tot 17 jaar en van 17 jaar tot 25 jaar over al in Ons Bisdom een feit is geworden, achten Wij thans den tijd gekomen, dat ook voor de schoolvrije manne lijke jeugd dezelfde instel ling tot stand komt. Daarom schrijven Wij bij deze voor, dat in iedere parochie van Ons Bisdom in den loop der maand October van dit jaar moet worden opgericht een Maria-Congregatie voor de jongens. En evenals voor de meisjes geldt ook voor de jon gens, dat de Congregatie den grondslag en het uitgangspunt vormt van het geheele jeugd werk" Wij vertrouwen, dat Onze Priesters het jeugdwerk op dezen nieuwen grondslag met denzelfden apostolischen ijver zullen ter hand nemen voor de jongens als zij dit reeds ge daan hebben voor de meisjes. Moge St.Bavo, onder wiens schutse Wij op den dag van de plechtige viering der voltooi ing van de Kathedraal het jeugdwerk voor de jongens hebben gesteld, zijn zegen aan dat werk verleenen. Mogen onder zijn hoede en onder zijn vlag de „Bavoknapen" en de „Bavokerels" opgroeien tot onverschrokken en fiere ver dedigers van Kerk en Maat schappij". „Het eilandje Anak-Krakatau (kind van den Krakatau), dat gedurende de -werking van De componist Siegfried Wagner overleed 60 jaar geleden op 66-jarige leeftijd. FOTO: SP den Krakatau uit zee was op- werking van den vulkaan gerezen en enkele dagen gele- ging gepaard met het uitstoo- den een hoogte bereikt had ten van vuurfonteinen, aldus van 170 voet, is Zaterdag bij seint Aneta uit Batavia", een heftige werking van den „Uit Buffalo, in de Vereenig- vulkaan plotseling onder den de Staten, wordt gemeld: De zeespiegel verdwenen De Consolidated Aircraft Corpo ration heeft medegedeeld, dat zij binnenkort een watervlieg tuig zal gaan bouwen, voor zien van 16 motoren en dat 100 passagiers kan vervoeren. De reuzen-machine zou 62 ca bines bevatten en bestemd zijn voor den transatlanti- schen dienst". „De Schotsche bevolking, zoo bericht het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskun de, gaat zich tegenwoordig verschrikkelijk te buiten aan eën mengsel, dat Red Biddy genoemd wordt, en bereid wordt van gemeenen rooden wijn van 9 stuivers de flesch en methylalcohol. De drin kers blijven soms een etmaal bewusteloos, en na hun ont waken maakt alles wat zij drinken, al is het zuiver wa ter, hen weder dronken". „Te Caudry (Frankrijk) heeft een merkwaardig ongeval plaats gehad. Een jongmensch had in gezelschap van een vriend een schiettent bezocht, waar zij hun vaardigheid op het geweer beproefden. Toen zij de schiettent hadden verla ten en onder de menigte ver dwenen waren, kwam de ei genaar van de tent te voor schijn. Na eenige passen ge- loopen te hebben, viel hij plotseling in de armen van eenige omstanders, onder den uitroep; „Ik ben gedood!" Enkele seconden later gaf hij den geest. Bij de lijkschouwing werd ge constateerd, dat hij waar schijnlijk per ongeluk door een kogel getroffen was, wel ke het hart had geraakt. De politie zoekt naar de beide jongelieden, van wie men vermoedt, dat zij bij dit onge val betrokken zijn". KLACHTEN GELUIDSHINDER HALEN NIETS UIT LEIMUIDEN „Gek word ik van die overvlie gende vliegtuigen. Ik heb momenten dat ik me niet meer kan concentreren en met een flinke hoofdpijn rondloop. Dag en nacht vliegen ze over. Het enige wat ik kan doen is klagen. Klagen bij de Stichting Geluidshinder Schiphol. Het telefoonnummer kan ik dromen". Wanhopig vertelt voorzitster H. Elout van de bewonerscom missie Meerewijck I uit Lei- muiden dat met haar ook an dere wijkbewoners zich regel matig verzetten tegen de ge luidshinder. Tot nu toe zonder resultaat. „Leimuiden is een klein dorp. Veel klachten zullen daarom Schiphol niet bereiken. Des te gemakkelijker is het om Lei muiden als afvoer voor de moeilijke nachtvluchten te ge bruiken", zo verklaart zij de aanhoudende overlast. Geen luchthaven. „Die zijn er alleen maar op uit om zoveel moge lijk winst te maken. Schiphol moet zo groot mogelijk worden om te kunnen concurreren met Mtlnchen en Frankfurt. Dat twee lieden beslissen dat Schiphol zo groot mogelijk moet worden, gaat wèl ten koste van de bevolking. Dat is nu juist zo zuur." Haar probleem is bekend bij B en W van de aan de Haarlem mermeer grenzende gemeente. Deze hebben brieven geschre ven. Aan die inzet zal het ook niet liggen. Veeleer voelt zij zich in de steek gelaten door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. „Die doen niets, of het duurt allemaal erg lang", meent Elout. Regelmatig neemt zij contact op met de Stichting Geluids hinder Schiphol.' „Die kan echter slechts advies geven aan de luchthaven. Ze kijken wel uit om de stichting macht te geven. Met andere woorden: de burgers zijn volstrekt on machtig. Dat is het ellendige". Ook bij andere aan Noord- Holland grenzende Zuid-Hol landse gemeenten is het pro bleem bekend. Onder voorzit terschap van burgemeester W. de Vreij van Nieuwkoop is er enkele maanden geleden een werkgroep gevormd met de burgemeesters J. Huigsloat van Zevenhoven en M. Boelen van Rijnsaterwoude, Leimui den en Nieuw veen. De Vreij zei gistermiddag dat er bin nenkort een gesprek met de directie van Schiphol zal plaatsvinden. Behalve de hui dige overlast zal tevens het uitstralingseffect van de lucht haven voor de komende jaren besproken worden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15