Rechtswinkel wil steunpunt voor thuiswerkers oprichten Sou/ta/nt-s* STAD OMGEVING/KUNST/RTV l-Cid geeft een vertekend beeld Leidse huishoudster mag verzekeringsgeld gestolen auto hebben m fieidóeSou/ta/nt ansa Fraaie reiswekker DUIZEND THUISWERKERS IN REGIO IS TOPJE VAN DE IJSBERG LEIDEN De Leidse Rechtswinkel wil een steunpunt voor thuis werkers oprichten. Dit om de positie van de thuiswerkers op de ar beidsmarkt te verbete ren. Daarom zijn de me dewerkers naarstig op zoek naar thuiswerkers in en om Leiden. Steek proeven bij Leidse be drijven horen daar ook bij- Ze hebben daarvoor een spe ciaal telefoonnummer inge steld dat anoniem gebeld kan worden. Het is de be doeling dat thuiswerkers dan een aantal vragen be antwoorden over hun ar beidssituatie. Zo kan er een inventarisatie worden ge maakt van de problemen van thuiswerkers in de re gio. Er is echter één pro bleem. „We worden niet ge beld", roepen de vrijwilli gers van de rechtswinkel aan de Ketelboetersteeg in Volgens Inge Smits wil dat niet zeggen dat er in de re gio geen thuiswerkers zijn. „Het grootste probleem met thuiswerkers is dat ze zo moeilijk te benaderen zijn. Vaak zijn het buitenlandse vrouwen die nauwelijks bui ten de deur komen. Onder slechte omstandigheden doen ze dan de hele tijd niets anders dan bijvoorbeeld bal pennen in elkaar draaien De 24-jarige studente werkt samen met vier anderen aan het thuiswerkersproject. Ze proberen al vanaf okto ber 1989 meer zicht te krij gen op de problematiek. „Thuiswerkers hebben vaak geen duidelijke afspraken met hun werkgever. Een deugdelijke arbeidsovereen komst ontbreekt, waardoor zij geen recht hebben op een uitkering bij ontslag of ziek te. Ze zijn niet aangesloten bij een vakbond of iets der gelijks en meestal doen ze heel saai werk in kleine ka- Vrijwilligers van de Leidse Rechtswinkel zijn naarstig op zoek naar thuiswerkers. mertjes of kelders", vertelt Smits. „Precies! En het wordt nog slecht betaald ook", voegt de 20-jarige Tabitte van Nou- huys er aan toe. „Ze worden niet eens per uur betaald, maar per afgeleverd pro- dukt. Dat is zeer hard wer ken, voor heel weinig geld." Steekproeven Steden als Den Haag, Am sterdam, Hengelo, Rotter dam en Tilburg hebben in middels een speciaal Steun punt Thuiswerk opgericht om de positie van thuiswer kers op de arbeidsmarkt te verbeteren. De Leidse rechtswinkel wil dat ook en probeert nu zicht te krijgen op de omvang en de aard van thuiswerk in Leiden en zeventien randgemeenten. Van Nouhuys: „Het gaat om vele soorten werk: allerlei textielnaaiwerk, plakwerk met vaak giftige dampen en ook garnalen pellen. We we ten bijvoorbeeld dat in Kat wijk veel garnalenpellers zitten". „Die mensen hebben recht op goede arbeidsomstandig heden en op een deugdelijk arbeidscontract. Sommige mensen zitten in een slecht geventileerd hok en moeten bovendien hun werktuigen zelf betalen. Dat klopt niet", zegt Dirk de Loor (24), even eens vrijwilliger bij het pro ject. „We hebben cijfers van het belastingkantoor die wij zen op minstens duizend thuiswerkers in de regio. Maar dat is slechts een topje van de ijsberg, omdat de meeste bedrijven niets opge ven aan de belasting". „Zonder gegevens kunnen we niet naar de politiek stappen om verandering te brengen in de situatie van thuiswerkers", geeft hij aan. In een nieuwe poging de mensen te bereiken, ver spreidt de rechtswinkel het speciale telefoonnummer bij buurthuizen en bij organisa ties van buitenlanders. Daarnaast wil de rechtswin kel ook steekproeven gaan houden bij Leidse bedrijven. Maar die zijn niet geneigd om mee te werken, net zo min als de vakbonden. „De bonden steken geen poot uit omdat thuiswerkers geen lid zijn. Dan bestaan ze gewoon niet. Maar de vakbonden vergeten dat in deze sector een groot ledenpotentieel aanwezig is", aldus De Loor. De Leidse Rechtswinkel is tot 24 augustus op werkda gen te bereiken via telefoon nummer 071-130775, tussen 16.00 uur en 18.00 uur. DRE SCHOONDERWOERD ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1990 PAGINA 13 lerden studenten kwamen gistermiddag in het Van der Werfpark samen voor een van de laat- jnderdelen van de El-Cid. Een gezamenlijke picknick. foto: wim van noort ^TORGROEP: ORGANISATIE GOED, MAAR OPZET MATIG )EN De El-Cid een vertekend beeld [Leiden en haar uni- teit. Dat was althans lening die mentor- 16 gisteren gaf, vlak beëindiging van de introductiedag. ;ns de acht aanko- studenten zit de tisatie van de El-Cid elkaar maar len de dagen te veel iet al of niet lid wor- van een studenten- |niging: „Je moet je 3s ergens melden, [•om vallen veel pjes uit elkaar en los je groepje kan je niet el doen", aldus de uit !t afkomstige Ellen p 16 bestaat volledig uit aande historici. Dat is de organisatie zo gepland, (algemene indruk van de Open week is gematigd lef. Toch weten ze een een een reeks van min punten op te noemen. Op de eerste plaats staan de studen tenverenigingen te centraal in de opzet van de week: ,,'s A- vonds was vaak alleen daar wat te doen", aldus Babs Van der Staak die, zelf afkomstig uit Leiden, heeft gekozen en is ingeloot bij Minerva. Haar Delftse groepsgenoten Ellen Lock en Annemiek Schlotter zijn het met haar eens. Toch wordt ook Lock lid, namelijk van Augustinus en Schlotter van roeiclub Asopos. „Het lid maatschap van een vereniging was een wel erg overheersend thema. Maar ook van die vere nigingen kreeg je geen goed beeld. Je ziet weinig van de mensen die lid zijn van zo'n vereniging, alleen maar wat organisatoren", aldus Schlot- Gap« en Een aantal van de „verplich te" programmapunten van de week vielen in slechte aarde. Zo was een lezing over studie- finaciering om van te gapen: „Gelukkig hadden ze dat ge combineerd met cabaret an ders was je helemaal in slaap gevallen", aldus Lock. De groep weet echter dat de di verse faculteiten hun eigen in troductiedagen hebben die nog moeten komen. Ze zijn ervan overtuigd dat er dan een beter beeld van hun aanstaande stu die wordt gegeven. Een stadswandeling door Lei den bood volgens de „nullen" nauwelijks inzicht in de stad zelf: „De geijkte adressen zoals bureau inschrijving weet je toch wel en voor de rest leer je natuurlijk niet de stad in één dag kennen", aldus Ronald de Vreede. Lambada Met enige aarzeling worden er ook positieve punten van de introductiedagen opgesomd: „Het eten was goed geregeld, er was keus en nooit op", aldus Van der Staak. Ook een de monstratie van het LAK-thea- ter, inclusief lambada dansen, werd door de meisjes leuk ge vonden, al had de mannelijke helft van het groepje daar zo hun bedenkingen over. Van der Staak besluit ondanks de vele aanmerkingen toch posi tief: „Ik denk dat als je aan deze week niet had meege daan, je toch wat hebt gemist". LEIDEN/DEN HAAG De Leidse ex-huishoudster van een Wassenaarse fa milie mag het geld van de verzekering hebben voor de gloednieuwe Fiat Uno die in juni voor haar deur gestolen werd. President R. Portheine van de Haagse rechtbank stemde gis teren in met de eis van de Leidse. Portheine hief het be slag op dat de Wassenaarse fa milie op het verzekeringsgeld had gelegd. De president is het met de ex- huishoudster eéns dat zij en niet de familie recht heeft op dit geld. De familie ontkende de auto aan de Leidse te heb ben geschonken voor tien jaar trouwe dienst. Portheine schaarde zich evenwel aan de zijde van de ex-huishoudster. Volgens hem betrof het wel een cadeau. Na de schenking in maart kreeg de Leidse ruzie met de familie. Daarop werd ze ontslagen. De auto werd ge stolen, nadat de Leidse bij de familie was vertrokken. onmiddellijk gelegd bij frac tievoorzitter Pex Langen- berg, die er om bekend staat dat hij nogal eens in de gor dijnen klimt. Maar volgens het buro voorlichting stad huis ligt de kwestie van de gordijnen totaal anders. Het raadsvoorstel had in zijn be knoptheid aanleiding gege ven tot onjuiste interpretatie, zo werd in een nieuw briefje uitgelegd. In alle fractiekamers moes ten verbeteringen en aanpas singen in de inrichting wor den aangebracht. De totale kosten daarvan bedragen 33.000 gulden. „De inrichting van de fractiekamer van D66 neemt daarbij een evenredig deel van de kosten voor zijn rekening. Het gaat in totaal om de aanschaf van 33 ver- gaderstoelen, 4 maal een bu reau plus bureaustoel plus pc-tafel, enkele andere tafels en gordijnen en vitrage". Als we het buro voorlichting toch niet hadden. Acid (1) Daar zijn ze weer: de jaarlijk se nieuwe binnenstadbewo ners. Zo'n 2300 eerstjaarsstu- denten hebben deze week Leiden verkend. Een groot deel van hen zal de komende vijf jaar het inwonertal van Leiden in de richting van de 115.000 stuwen om daarna weer af te vloeien naar een baan of de gemeentelijke so ciale dienst elders in den lan de. Voor de net aangekomen ex- scholieren stond deze week vijf dagen van introductie, inschrijving en kennisma king voor de deur, beter be kend als de El-Cid (Eerste, leidse Commissie introductie dagen). Zes aandoenlijk vro lijke studenten gebruiken een half jaar van hun studie duur om deze week in elkaar te zetten, sponsors te zoeken, activiteiten te coördineren en het Leidse studentenleven te promoten. De nieuwe studen ten werden afgelopen maan dag in groepjes verdeeld en met behulp van tientallen mentoren werd een druk programma afgewerkt. De El-Cid commissie ziet het als haar eerste taak om de nieuwbakken Leidenaars zo veel mogelijk te laten zien en begrijpen van de universiteit en HBO's, (studentenvereni gingen, sport, cultuur en het uitgaansleven. Uit de reacties blijkt dat ook dit jaar dat de commissie voor het grootste deel in haar opzet is geslaagd. De studentenverenigingen lopen tijdens de week meer dan vol en de kroegen en ter rassen weet men na één weekje Leiden al blindelings De Haarlemmerstraat waar je i te vinden. Maar wat blijft er bij de studenten nou hangen over Leiden zelf? Acid (2) Door van het ene evenement naar de andere activiteit te worden gedirigeerd, hebben de studenten alle belangrijke gebouwen en straten van Leiden wel gezien. Toch doet het vreemd aan dat iemand die nieuw is in Leiden bin nen een week alle locaties van studentenclubs en diver se horecagelegenheden kent, maar bijvoorbeeld Stedelijk Museum De Lakenhal alleen ziet als „dat gebouw daar verderop bij Quintus". Verder worden de „nullen" gewezeh op de mogelijkheid om te sporten bij het univer sitair sportcentrum en de sportverenigingen maar de namen van de „burgerclubs" kwamen de afgelopen dagen niet aan bod. Ook de rijke geschiedenis van de sleutel stad komt slechts mondjes maat aan de orde. Slechts de betekenis van 3 oktober wordt de tieners uitgelegd omdat het dan weer feest is. En alleen een hele pientere mentor leidt zijn groepje nog langs de geboortesteen van Rembrandt. En dat was dan Leiden. Niet dat we de eerstejaars moeten lastig vallen met ballast als waar de Stevenshof ligt, of wie de wethouder van ver keer is, maar ze mogen best te weten komen dat Leiden meer is dan een universiteit met wat ondersteunende be drijven, instellingen, vereni- naar beter niet kunt komen in I" gingen en hier en daar wat horeca. Wat meer algemene intro- -ductiedagen dus, wat het af gekort algemene commisie introductie dagen Acid trouwens ook aardig moet doen bij de bijna-studenten. Ontspanning Het was er altijd zo prettig toeven. Veners wisten de poel moeiteloos te vinden op warme zomerdagen voor een verkoelende duik of zo maar voor 'een uurtje niksen op een van de bankjes. De repu tatie van het achter bomen en struiken verscholen bete gelde pleintje achter de Lan- geweg in het kwekersdorp is sinds vorige week echter voorgoed geschonden. Wat was het geval? Bezoe kers van het pleintje hebben zich laten gaan. Geluidsover last voor omwonenden, hier en daar wat vervuiling. Maar bovenal: rubberen stukjes be vuild afval, rondslingerend tussen de struiken en tot de neuzen van de recreanten doordringend ftiet onaange name geuren. Dat leidde tot protesten en het terrein werd een p'aar dagen afgesloten. Veners die deze week weer een duik in het water van de poel wilden nemen, konden dat alweer ongestoord doen. Het terrein bleek weer open gesteld voor ontspannende activiteiten. Of dat heeft ge leid tot een toename van de hoeveelheid rubber is niet bekend. Over geluidsoverlast is tot dusverre niet opnieuw geklaagd. t donker. FOto: tejo ringers Onbekend is of het gemeen tebestuur van Alkemade in gedachten de landelijke be wustwordingsactie „Veilig vrijen" heeft verfoeid. Daar in wordt immers iedereen die wil vrijen aangeraden een condoom te gebruiken. Wordt er een keer veilig ge vrijd, is het weer niet goed. Pitbull De pitbull-terriër is een ge vaarlijk beest. Daar is bijna iedereen het over eens. Al leen de eigenaren niet, maar die kunnen de vergelijking met hun huisdier doorgaans moeiteloos doorstaan. Dat zegt dus niet zo veel. Niks nieuws onder de zon dus, zou je denken. Zo niet in Alkemade, waar de bestuur ders kennelijk pas rond juli van dit jaar achter de bijtgra- ge karaktertrekken van de dikgenekte viervoeter kwa men. Een hele schok moet dat zijn geweest, getuige het besluit van het college van B en W om de eigenaars van de pitbull in de zes Veense dor pen vanaf- 31 juli een aanlijn- gebod en muilkorfplicht op te leggen. Voor de beesten dan. In Alphen wordt er door in woners anders tegen de ve- chthond aangekeken. Een worp van tien puppies door een pitbullteefje trekt dage lijks veel bekijks als de eige naar ze alle tien tegelijk uit laat. De belangstelling voor de Tassenloze' pitbull in Al kemade is beduidend minder. Voor zover bekend loopt er alleen een rond in de wijk Gogh Noord III. Een hele eer voor die hond, zo'n eigen verordening. En dat terwijl- ie nog niet eens heeft toege- Haarlemmerstraat Weet je hoe een Hagenees zich voelt in de Leidse Haar lemmerstraat? Zoals ie zich voelt in de Haagse Spuistraat. Ongeveer. Met ervaring in de Haagse Spuistraat en in de Leidse Haarlemmerstraat kun je een aardig vergelij king maken. Weet je, overdag hè, dan gaat het best. Het is een beetje aan de drukke kant vaak, zeker bij die onwijze hoeveelheid kledingboetiekjes. Maar dat is een kwestie van persoonlij ke smaak. Ik hou dus van het iets kalmer genre winkelen. Maar verder is het prettig toeven hoor in die Leidse Haarlemmerstraat. Dat die winkeliers steen en been kla gen over een slecht winkel klimaat is dan ook niet echt te vatten. Ja, die troep jonge ren die bij de Hartebrugkerk staat te staan, die zien er dreigend uit. Maar da's de leeftijd. Jochies van 17 a 18 jaar, stoer doen tegen de mei den en elkaar. Wie heeft dat niet gedaan in de jeugdjaren? Maar weet je, 's avonds hè, als het donker is, dan voel ik me recht evenredig niet zo op mijn gemak. En dat in de zelfde straat! Ik moet 's avonds regelmatig door de Haarlemmerstraat. Of 'm kruisen. Maar ik maak vaak een ommetje tegenwoordig. Want bij de aanblik van de straat weet je toch genoeg. Daarvoor heb ik lang genoeg het Haagse voorbeeld van de Spuistraat kunnen volgen. „Central Park, where you shouldn't come after dark", zongen Simon and Garfunkel ooit. Nou, dat geldt dus ook voor de Spuistraat én voor de Leidse Haarlemmerstraat. Die 90 procent van de bezoe kers van deze straat die bij een recente enquête meende dat het daar wel veilig is, zijn natuurlijk die bezoekers van de kledingboetieks. Die ko men er alleen overdag. Het bericht over die zwaar mishandelde man, afgelopen zondagnacht neergeslagen door. twee mannen die hem zwaar bloedend achterlieten, zegt toch genoeg. De Haar lemmerstraat is bij nacht en ontij om bang van te worden. In de Spuistraat kom ik al lang niet meer na het don ker In de Haarlemmerstraat binnenkort ook niet meer. Tenzij het er minder spook achtig wordt, levendiger en vooral veiliger. Een paar per manente bewakers van bij voorbeeld een beveiligingsbe drijf zouden wonderen doen. pt bijdragen van: Erik lisman, Loman Leef- ins, Karin Swiers, Paul Vlieger en Joep van luur I Noord wijk staat een oude iur. Niks bijzonders zou je |gen, maar daar denken UAmAwtn, en wethouders navolging van hen d'Ancona anders over. elf andere objecten over Nederland de minister van WVC muur op de De muur meer worden laat staan afge- heeft nu dus ook eigen Muur. Gelukkig tussen Zee en Binnen, gewoon, tussen twee aan de Voorstraat, eigenaar vindt het een zaak. „Deze muur wil- e graag voor het nage- behouden", verklaarde de bekendwording van dat zelfs Neer- grootste krant haalde, tijd waarin muren tus- volkeren worden ge- doet het toch wat aan om van rijkswe- leze aardse belemmerin- in stand te houden. Je gt je trouwens af wat er ts in Noordwijk nog r op de monumentenlijst vorden gezet. Straks kan H willekeurige kleuter op it strand met zijn zandkas- ïl al niet meer doen wat hij 'ordij men H aantal fractiekamers in )t Gulden Vlies aan de [eestraat wordt uitgebreid. Leidse afdeling van D66 feek na de gemeenteraads- jfkiezingen zo gegroeid dat partij in aanmerking Kam voor een eigen fractie- (mer. Opvallend was dat de tdijnen 5000 gulden kosten, thans zo luidde het raads- jorstel. Dat moesten dan el bijzondere gordijnen zijn. P bijzonder sterke gordij- tn. e verklaring hiervoor werd Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag J Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13