lEcidócSoivtcwit 4s Leiden is slordig met parkeervergunningen ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/RTV D66-raadslid Hoekema wil dat glas- en papierbakken vaker worden geleegd Dief sluipt achter visite huis binnen igl wint lag om auberg Leids referendum lijkt meer op een hoorzitting' Persoonlijk cadeau CeidaeSouta/nt DINSDAG 7 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 lewaker AZL loopt ebroken neus op IIDEN Een 42-jarige bewaker van Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) ift gisteravond on half acht bij een irsteling met een fietsendief een gebro- n neus opgelopen. De bewaker betrapte n 23-jarige man uit Oegstgeest en eei -jarige Leidenaar bij het stelen van een ts op het terrein van het ziekenhuis. De waker ging erop af en vroeg de heren it zij aan het doen waren. De Oegstgees- iaar sprong daarop op de fiets en wilde vandoor gaan. De bewaker greep de in bij zijn arm om hem tegen te houden, i Oegstgeestenaar gaf hem daarop enke vuistslagen en sloeg de bewaker een ge- jken neus. Daarvoor werd hij behan- in het AZL. Het duo werd aangehou- door de politie. LEIDEN D66-raadslid J. Hoekema vreest dat de glas- en papierbakken in de Merenwijk niet vaak genoeg worden ge leegd. De bevolking weet vol gens hem bovendien niet weten dat overvolle bakken gemeld kunnen worden bij de dienst reiniging, havens en waren markten. Hij schrijft dat in vra gen aan het college van B en W. Aanleiding voor de vragen van Hoekema is dat hij vorige week woensdag merkte dat alle pa- pier- en glasbakken in de Me renwijk vol waren. Tevens was er een grote hoeveelheid glas en papier naast de bakken ge plaatst. Hoekema vreest dat er op deze wijze zwerfvuil wordt ge creëerd, terwijl het volgens hem juist de bedoeling is dat het ont staan van zwerfvuil via derge lijke bakken wordt voorkomen. Het D66-raadslid wil weten of de frequentie van het legen van de bakken, een keer per week, bevredigend is. Tevens wil hij weten of er voldoende mogelijk heden zijn om extra leegbeurten te laten plaats vinden. Het raadslid wil dat de gemeen te de bevolking wijst op de mo gelijkheid de reiniging te atten deren op volle bakken. Dat zou moeten gebeuren via de ge meentelijke advertentie. Ten slotte wil Hoekema van het col lege weten of het een mening heeft over het plan van de ge meente Den Haag om glas- en papierbakken te laten verzin ken. Doel daarvan is om de ge luidsoverlast tegen te gaan. Ook wil de democraat weten wat de kosten zijn van een dergelijk Leidenaar bederft bruiloftsfeest LEIDEN Een 43-jarige Leidenaar veroorzaakte gis teravond consternatie tijdens een bruiloftsfeest in de De Branderij aan de Middelweg. De man begon om elf uur met een mes te zwaaien. Hij was met de bruiloftsgasten de horecagelegenheid ingelo pen. Hij borrelde met de feestgangers mee, maar viel op omdat hij niemand van de gasten kende. De man werd na een aantal neutjes lastig, waarop de 27- jarige ceremoniemeester de man sommeerde zijn biezen te pakken. De Leidenaar diende hem vervolgens een kopstoot en een vuistslag toe. De 43-jarige barman en zijn moeder troonden de man mee naar de keuken. Daar greep hij een keukenmes en bedreigde iedereen die in zijn buurt kwam. Inmiddels was de politie gewaar schuwd. Die hield de man aan. De hevig tegenstribbelende Leidenaar trapte het portier van een surveillancewagen eruit. De man zit in hechte nis. De Leidenaar wordt mishandeling, vernieling en bedreiging ten laste gelegd. LEIDERDORP Een dief heeft zich afgelopen zater dagmiddag laten insluiten in een aanleunwoning van het bejaardentehuis De Does en heeft 350 gulden gestolen. De 77-jarige bewoonster van het huis liet tijdens een visi te van haar buurvrouw de voordeur een half uur open staan. De dief is toen waarschijnlijk naar binnen geslo pen. Nadat zij de buurvrouw had uitgelaten deed de be woonster de voordeur weer op slot. Omdat zij daarna boodschappen wilde gaan doen, liep ze naar de slaapka mer om geld uit een mapje te halen. Toen ze twee minuten later bedacht dat ze teveel geld had gepakt en terugging naar de slaapkamer, was het mapje verdwenen. De dief had toen al de benen geno men. De vrouw had niets van de dief gemerkt en had door haar slechthorendheid ook geen deuren horen slaan. LEIDEN De gemeente en Pison kregen uiteindelijk dit bedrijf zijn werk „op af- blemen op te lossen. Ook Leiden wijst aanvragen één vergunning. Later is spraak" dort en dus de auto deze uitspraak zal daarbij voor parkeervergunnin- t i i i"i eens uvei ee/.eeu ucii z.e gen wel erg gemakkelijk teraf vondsdatsook die af. Dat blijkt uit een von nis van de Raad van Sta te naar aanleiding van §enu?an andere makelaars i beroepsprocedures die 1 twee bedrijven uit de binnenstad hebben aan gespannen. de binnenstad in principe he lemaal niet voor vergunnin gen in aanmerking komen. Ook als bedrijven aantoner meente onzorgvuldig door af de vergunning nodig te heb- ijken van eerder gepubli- ben voor een efficiënte be daar door de gemeente nog niet dagelijks onverwacht worden betrokken' eens over gezegd dat ze ach- nodig heeft. Van Cleef daar- i_ i_ j teraf vond dat ook die ver- entegen heeft tegenover de Gerechtigheid gunning ten onrechte was Raad aangetoond dat hij zijn Een woordvoerster van Van verleend, net als vergunnin- auto wel degelijk onverwacht pieef Beheer vertelde van- - nodig heeft. Bovendien heeft ^en dat hetbedrijf in- de gemeente al evenmin aan- middels een vergunning De gemeente was inmiddels getoond dat zoals ze zegt op heeft. j)je js direct aange- van oordeel dat bedrijven in korte afstand van het bedrijf vraagd na de mondelinge mogelijkheden zijn om tegen mededeling van de uitspraak. betaling te parkeren. - - -r. t*> 1 „Eindelijk gerechtigheid, ze- o— o e directeuren F. van Beek ^er je ^ijkt naar de lege Volgens de Raad is de ge- Ook als bedrijven aantonen en A. Pison van het gelijkna- gracht hier buiten", zegt ze ceerde richtlijnen zonder dat drijfsvoering krijgen ze die aangetoond dat ze elk vol- mige makelaarskantoor heb- "getogen. „Alleen is in de ben bij de Raad van State van te publiceren. Dat i strijd niet meer. Alleen onderne- met het beginsel van behoor- mers die de auto veel nodig ook individueel aansprake lijk bestuur. De Raad vond hebben voor het bezorgen lijk zijn. Bovendien is er ver bovendien dat de afwijzingen van kwetsbare of zware spul- der geen personeel. Volgens onvoldoende waren gemoti- len en voor service kunnen de Raad had de gemeente om !t_r,!k'_ZS.f?Jan.d.'g Maar dat is een formaliteit! De gemeente heeft beloofd i orde te maken" Pison van makelaarskan- die reden moeten overwegen t°or Van Beek en Pison heeft iiV_„ ivaue. «en utmu W1MK1 een uitzondering te maken nog geen vergunning. „Ik vergunningen van het make- teert dat de gemeente ver- op de regel per bedrijf maar verwacht wel dat ik hem laarskantoor Van Beek en zuimd heeft de betrokkenen één vergunning te verlenen, krijg. Tenzij de gemeente het Pison aan de Nieuwe Rijn en op de hoogte te stellen van Wethouder J. Walenkamp beleid wijzigt, maar dan Van Cleef Beheer en Organi- het feit dat ze de richtlijnen (verkeer) zei vanmorgen de moeten ze in de tussentijd satie bv aan de Herengracht. «^mnmo er nog een krijgen. Het gaat om aanvragen voor De Raad van State consta- een voorlopige voorziening treffen". De uitspraak heeft van State nog niet te kunnen Pison niet verbaasd. „Tijdens overzien. Hij wijst er op dat de zitting bleek al dat er --0 gaan hanteren. Die be- precieze consequenties Beide bedrijven zijn in de leidswijziging had duidelijk de uitspraak van de Raad Leidse binnenstad gevestigd, bekend moeten worden ge- Zij vroegen in 1987 parkeer- maakt. vergunningen aan. Van Cleef In het geval van Van Cleef de gemeente het parkeerbe- wilde er één, het makelaars- merkt de Raad bovendien op leid nu evalueert. „Naar aan- kantoor twee. De aanvraag dat de gemeente, zonder dat leiding daarvan wordt het Het verbaast mij vooral dat van Van Cleef werd hele- verder te onderbouwen heeft aangescherpt en waar nodig maal afgewezen. Van Beek gezegd dat de directeur van aangevuld om eventuele pro- niet veel meer ondernemers procedures zijn begonnen". [ALKENBURG De iuitser Robert Figl is gis pen als winnaar uit de •ijd gekomen in de slag de Cauberg in het Lim- irgse Valkenburg. Hij leef zijn grote concur- ?nt, de Amerikaanse ïrbe&lg Paul van Winkel vijf i|conden voor tijdens de f Regende internationale loemenmarathon. Van inkel werd derde. rassend sterk was het rij- Jennet Jansen uit Vei iesd. Zij deed op de steile 0410 auberg niet onder voor haar armelijke tegenstanders en digde vlak achter Figl op tweede plaats. rele trui an Winkel blijft drager van gele trui. Hij heeft nog al- I een behoorlijke voor- ,tri rong op Figl. Kees van reukelen uit Utrecht pres- irde ook goed. Hij werd irde tijdens de Koninginne- in het Limburgse heuvel- idschap en bezet nu de der plaats in het algemeen klas- ment, maar voelt de hete lem van Jennet Jansen in itul van Winkel heeft ook de ding in het puntenklasse- ïnt. Robert Figl is de leider het bergklassement. Michel ikman uit Oude Wetering leefde gisteren een wat min- re dag. Hij werd zestiende, aar handhaafde zich op de aalfde plaats in het alge- :en klassement, de B-categorie deden de Al- -^j rijnen van zich spreken, «meeler" (rolstoelatleet) Y. idelkrim werd afgetekend rste en bezet nu de derde iats in het algemeen klasse- 8nt. Alleen Jorien Buurman Jt Wageningen kon de op rWo 'R geraakte Afrikaan nog je. 1 nigszins bijbenen. T. van eyel blijft aanvoerder in de klasse. Jan de Jong uit Ter -ar deed het goed en klom aar de twintigste plaats in het gemeen B-klassement, at de vergelijking tussen de rheelers" en de wielrenners r kan worden doorgetrok- n bleek ook gisteren. Drie P ilstoelatleten kregen staftijd ndat ze zich hadden laten uwen op de Cauberg. andaag komt de Bloemenma- thon in vlakker terrein tus- Aalst en Zeelst. Er staat Ier meer een tijdrit over ijf kilometer op het program- srdol" Haute couture achter het stuur De chauffeurs van de firma Westnederland zitten sinds vorige week in het nieuw gestoken „op de bok" van hun voertuigen. De firma vindt dat bij nieuwe bussen die in gebruik zijn ook nieuwe kleding hoort. Ook de reizigers waren uitgekeken op de oude pakjes, bleek uit onderzoek. Bij Westnederland werken 1300 chauffeurs en bestuurders op 650 bussen en 27 sneltrams. FOTO: PR FOTO: WIM VAN NOORT Lyda Groenewegen: „Leuk dat sommige onderwerpen van DSWO zijn overgenomen' LYDA GROENEWEGEN VAN DSWO/VELDWERK: LEIDEN „De politiek onderschat het. Ze weten niet half waar ze aan be gonnen zijn", zegt Lyda Groenewegen over het Leidse referendum dat in 1991 wordt gehouden. En zij kan het weten, ze is tenslotte hoofd van de af deling Veldwerk van de Dienst Sociaal Weten schappelijk Onderzoek (DSWO). In mei hield DSWO een enquête onder Leidenaars die de ope ningsmanifestatie in het nieuwe gebouw van de fa culteit der sociale weten schappen bezochten. Uit dit onderzoek kwam ondep meer dat 33 procent van de Leidenaars het gescheiden op halen van huisvuil het belang rijkste onderwerp vindt voor een referendum. „De vraag is of dit onderwerp geschikt is, omdat een referendum waar schijnlijk niets toevoegt aan wat de politiek al lang weet", aldus Groenewegen. Zij voegt hier meteen aan toe dat dit on derzoekje geen representatieve steekproef is voor de bevol king. En dat ze over de onder werpen „maar even heeft zit ten brainstormen". Ze merkt op dat ze „het leuk vindt dat sommige onderwerpen ook zijn overgenomen als mogelij ke onderwerpen voor het refe rendum". Opvallende uitkomst van het onderzoek was ook dat 73 pro cent van de Leidenaars ver trouwen heeft in de invloed van een referendum op het beleid van de gemeenteraad. „Dat is logisch, als je de men sen om hun mening vraagt, verwachten ze dat daar ook werkelijk wat mee gedaan wordt, dat daar een groot ge wicht aan wordt toegekend. Mensen zijn vaak teleurgesteld in de politiek omdat ze hun mening onvoldoende terugvin- Ongevraagd advies Ze. twijfelt aan het succes van het Leidse referendum „De moeilijkheid van een referen dum is dat een gering percen tage van de mensen een oor deel heeft over het algemene politieke beleid van de stad. Het is mensen eigen dat juist datgene aanspreekt wat dicht in de buurt is", stipt ze het probleem van de vraagstelling even aan. Een vraag verzin nen die de hele bevolking aan gaat, noemt ze „buitengewoon moeilijk". Groenewegen: „Vaak wordt er ook veel te makkelijk over de consequen ties heen gestapt, die vergeet de politiek te vermelden. Die consequenties moeten uitge breid worden voorgelegd. Zeg gen de Leidenaren bijvoor beeld ja tegen een groot recre atiepark, dan kan dat beteke nen dat de onroerend goed be lasting omhoog gaat". Ze is erg benieuwd naar het uiteindelijke onderwerp en naar de manier waarop de vraag zal worden geformu leerd. „Daar staat of valt het mee", geeft ze aan. Groenewegen verwijst naar de brede maatschappelijke discus sie die over kernenergie is ge houden. „Toen was er ook veel kritiek op de vragen. Daar worstelt iedere onderzoeker mee. Eigenlijk is dat het werk van een onderzoeker, niet van een ambtenaar. Ik denk dat Leiden er wat lichtvaardig mee omspringt". „Oorspronkelijk was een refe rendum bedoeld om onge vraagd advies te geven. In het rapport van de staatscommis sie Biesheuvel uit 1985 Lei den wil het opnieuw uitvinden staat dat het uit de bevol king zelf moet opborrelen. Dat is eigenlijk het wezen van het referendum! Wat nu gebeurt, is het omgekeerde. De ge meente gaat een onderwerp verzinnen en wil dan de me ning van de burgers horen". Ze vertelt dat ze er bij haar promotie een stelling aan heeft gewijd. Eén zin luidt: Wanneer politieke organen over een concreet onderwerp zelf een referendum uitschrijven, dient dat niet zozeer om kiezers bij de besluitvorming te betrek ken als wel om de verant woordelijkheid op hen af te wentelen. Geschrokken „Dat zie je ook. Het idee voor een referendum borrelt op als er een groot besluit genomen moet worden en de politiek verdeeld is. Opeens stelt dan een partij voor om een refe rendum te houden. Dat ge beurt naar mijn gevoel omdat een besluit moeilijk te nemen is. En soms omdat de partij vermoedt voor zijn standpunt geen meerderheid te kunnen krijgen. Maar wie A zegt, moet ook B zeggen. Ik vind alleen het startpunt verkeerd". Groe newegen heeft zelf ruim tien jaar voor de PvdA in de Al- phense gemeenteraad gezeten. De lage opkomst bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen speelt volgens haar ook een rol. „Daar zijn ze van ge schrokken. Bij een referen dum verwacht de politiek wel een hoge opkomst. Denken ze nou heus als ze zelf een onder werp uitschrijven, dat de op komst hoger wordt dan bij de raadsverkiezingen? Dat geloof ik niet. Omdat het niet uit de bevolking zelf komt, en je daarom dus ook het draagvlak van het onderwerp niet kent. Het Leidse referendum is ge koppeld aan de verkiezingen van de provinciale staten, dat bepaalt dan ook de opkomst. Het zou voor Leiden interes sant zijn om te kijken of de op komst door het referendum relati,ef hoger is dan in andere steden waar geen referendum wordt gehouden", zegt Groe newegen. „Wat moet de politiek dan wel doen? De mogelijkheid voor een referendum scheppen in een verordening. Daarin moeten de voorwaarden voor een referendum worden vast gelegd. En eigenlijk zou ze het daarbij moeten laten". De be volking moet wel goed worden voorgelicht dat de mogelijk heid voor een referendum er is, vindt ze. „Het Leidse refe rendum lijkt meer op een hoorzitting". KARIN SWIERS Kok exposeert in de Waag LEIDEN Het tentoon stellingsseizoen in de Leidse Waag wordt aan staande donderdag geo pend met een expositie van de Amsterdamse kun stenaar W. Kok. De kun stenaar ontving in 1989 een basisprijs in de Prix de Rome voor schilderen. In de Waag houdt hij zijn eerste solo-tentoonstelling „schilderijen, sculptuur en fotowerken". Een deel van het geëxposeerde werk doet denken aan zogehe ten minimal art. Een aantal ongeprepareerde identieke doeken zijn naast elkaar opge hangen. Maar via geuren en muziek geeft Kok echter in houd aan de werken. Bijvoor beeld de vijftien doeken die de „walkman schilderijen" wor den genoemd. Het nummer „Love me do" van The Beatles wordt door deze doeken ver tolkt. Het geluid komt uit „de zwarte ogen" van de doeken. De „ogen" zijn in werkelijk heid koptelefoontjes die op een recorder zijn aangesloten. Muziek speelt niet alleen een rol tijdens de tentoonstelling. Andere doeken laten zich juist gelden door de verschillende parfumgeuren waarmee ze geïmpregneerd zijn. De wer ken worden op tekstbordjes aangeduid als „Jacky". De naam van het parfum staan hier tussen haakjes achter ge schreven. Door het bezit van deze geuren wil de kunstenaar de doeken laten fungeren als „schilderkunstig lichaam". Een kunstmatige, verwisselba re inhoud, bijvoorbeeld mu ziek en geuren, is een terugke rend gegeven binnen de werk wijze van Kok. Bij eerdere tentoonstellingen waaraan de kunstenaar deelnam, waren de „Jacky's" en „walkman schil derijen" namelijk vertegen woordigd met andere muziek en andere geuren. Verder is een viertal zwarte doeken op de expositie te be wonderen. De doeken laten elk een vrouwelijk stripfiguur zien. De tekening is met de vinger in de verf van het schilderij aangebracht. Een werkwijze die het primitieve FOTO: TOM HAARTSEN karakter van de stripfiguren ondersteunt. Naast schilderijen maakt Kok ook gebruik van fotografie. Een reeks foto werkjes laten voorstellingen zien van bootjes die zijn ge vouwen van advertentiepagi na's uit kunsttijdschriften. De tentoonstelling is tot en met 26 augustus te bezichtigen in het Waaggebouw aan de Aalmarkt 21. Egypte In het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapen burg 28 worden tot eind deze maand dagelijks rond leidingen gegeven over de Egyptische en Klassieke af deling. Dat gebeurt 's mid dags van drie uur tot kwart over vier. Deelname kost tien gulden. Voor meer in formatie telefoon 146246 Cursussen De ouderen activiteiten commissie Leiden Zuid west heeft met drie nieuwe cursussen op het program ma. In verzorgingstehuis Haagwijk aan de Beetho- venlaan begint maandag 3 september een cursus Duits voor beginners (9.45-10.45 uur). Een wekelijks zan guur begint die dag in de Van den Willigenhof aan de Apollolaan 264 (14.15- 15.15 uur. Op 29 oktober (9.30-11.00 uur) beint in de Van den Willigenhof een cursus poppenamken die acht lessen telt en tot 17 december duurt. Inlichtin gen of aanmeldingen bij mw. A. Schut in het Dien stencentrum Zuidwest, Be vrijdingsplein 60, telefoon 768711. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: j Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eërste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 l kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: j Naam: I Adres: I Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: J N 8 Indien doanoe aanleiding baiaal, kon een venoek om een abonnement Myden gewageid I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9