Promotie-offensief Rivoli mislukt door hittegolf „Vlaams Blok racistisch en gevaarlijk" Tweede Kamer zoekt sponsor toeristisch, BINNENLAND Ecidoe Sou/tont DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 PAGINA 3 Raadsvragen over racende korpschef WINSCHOTEN De gemeente- I raadsfractie van Winschoter Belan- i gen wil opheldering over de forse snelheidsovertreding van korpschef J.C. van den Boogaart. De fractie heeft burgemeester J.J. Postma ge vraagd welke maatregelen hij als I hoofd van de politie tegen de racende korpschef gaat nemen. De Winscho ter commissaris heeft op 23 juni de snelheidslimiet op de weg Gronin- I gen-Nieuweschans met 122 kilometer I per uur overschreden. Hij reed in zijn privéauto en was niet in dienst. Hem j hangt als gewone wetsovertreder een I boete van maximaal 800 gulden bo ven het hoofd. Streekvervoer over dieptepunt heen DEN HAAG De streekvervoerbe- drijven hebben in de eerste helft van dit jaar gemiddeld twee procent meer passagiers vervoerd dan in de zes voorgaande maanden in 1989. Dit be tekent dat voor het eerst in vier jaar de animo om per streekbus te reizen weer is toegenomen. Volgens Streek vervoer Nederland geven de ver voerscijfers van het afgelopen half jaar aanleiding tot de veronderstel ling dat de bedrijven over het diepte punt heen zijn. Vermoed wordt dat vooral de invoering van spitsbusdien- sten en de O V-kaart voor militairen de populariteit van het streekvervoer weer heeft doen toenemen. Zuurteerput als vulkaan Een zogenaamde zuurteerput op de voormalige stort- en brandplaats aan de Diemer- zeedijk is aan de wandel ge- fL gaan. Volgens een woordvoer- der van de gemeente Amster- dam is er sprake van vulkaan- achtige verschijnselen, waar- 'v.' van de oorzaak onbekend is. §HR£ S* De put welt op waardoor het stroperige teer naar de opper vlakte opborrelt en over het maaiveld stroomt. Er zou niet alleen sprake zijn van verticale bewegingen, maar ook van ho rizontale verplaatsing. Het ge bied waar het zuurteer om hoog is gekomen is 150 bij 150 meter groot. foto: anp Militair personeel bundelt krachten DEN HAAG De gezamenlijke on derdeeloverlegorganen van militai ren (een soort OR) bij de Haagse sta ven van het ministerie van defensie hebben besloten nauwer te gaan sa menwerken. Daartoe is gisteren het samenwerkingsverband Samenwer kende Onderdeelsoverlegorganen Haagse Staven (SOHS), opgericht. Het doel is in te spelen op de ophan den zijnde reorganisatie bij de Haagse staven. Hoewel de grote lijnen van de plannen bekend zijn, verkeert het personeel in het ongewisse over de gevolgen. Betreurd wordt dat het voornamelijk de pers is waarvan de informatie wordt verkregen. (Vervolg van de voorpagina) ROTTERDAM Het promotie-offensief dat momenteel wordt gevoerd om het lunapark Rivoli in Rotterdam nieuw leven in te blazen, strandt voorals nog op de warmte. Sinds het begin van de hittegolf bezoeken per dag zes- tot zevenhonderd mensen Ri voli, slechts honderd meer dan voor aanvang van het promotie-offensief dat en kele weken geleden werd ingezet. Volgens I. Janvier, een van de organisatoren van het kermis- park, lukte het in de eerste week van de publiekswerving nieuwe stijl nog het bezoekers aantal te verdubbelen tot twaalfhonderd per dag. Hij wijt het toch weer terugzak ken van de aantallen volledig aan de weersomstandigheden. „Als ik hier nu niet beroeps matig aanwezig zou moeten zijn, was er geen haar op m'n hoofd die erover peinsde op een kermis rond te gaan lopen in die hitte", aldus Janvier. Rivoli is de laatste overgeble ven grote publieksattractie in het kader van de viering van het 650-jarig bestaan van Rot terdam. Maar het grote pu bliek heeft Rivoli niet kunnen bereiken, zo bleek al spoedig na de opening. De gemeente raad trok onlangs bijna een miljoen gulden uit om de at tractie te redden, nadat ker misexploitanten hadden ge dreigd hun biezen te pakken en de gemeente met schade- claims op te zadelen. De helft van het geld was bestemd voor reclame. Terwijl een verliefd stelletje een plaatsje heeft gevonden op de Brouwersdam, vertoeven de meeste Muziekles op Westafrikaanse trommels zorgen voor een tropi sche sfeer in het Kralingsebos te Rotterdam. Onder toeziend oog van een politie-agent pakt een gezin zijn bie zen op een camping in Burgh-Haamstede in Zeeland. Op de camping stonden te veel tenten en caravans. i Kampeerders In de hitte moesten gisteren zeven gezinnen hun spullen opbreken op een camping in Burgh-Haamstede in Zeeland. Ze deden dat vrijwillig na een korte blokkade en onder pro test. Volgens wethouder G. van der Salm van de gemeente Westerschouwen laat eigenaar N.A. Dambruin van de cam ping al sinds jaren stelselmatig meer gasten toe dan is toege staan. Hij mag in totaal 37 standplaatsen verhuren. Een telling gisteren wees uit dat er zeven tenten of veel stonden. De kampeerders lieten Van der Salm ongezouten weten het beleid van de gemeente asociaal te vinden. „U had ons minstens tot half augustus, tot onze vakantie voorbij is, kun nen laten staan. Nu moeten we onze vakantie voortijdig afbre ken". Vandaag zou de politie moge lijk ook optreden op camping San Remo in Renesse waar één tent of caravan te veel staat. Verkeersdrukte richting kust DEN HAAG De ANWB en de politieverkeerscentrale in Driebergen verwachten het komende weekeinde geen gro te verkeersproblemen op de Nederlandse wegen. Alleen op de wegen in de richting van de Hollandse en Zeeuwse kust kan het gezien de gunstige weersvooruitzichten druk worden. De problemen doen zich daar zaterdagochtend en zondag de hele dag voor, zo is de verwachting. In de regio noord zit de bouw vak-vakantie er het komend weekeinde op, maar de terug kerende vakantiegangers zor gen waarschijnlijk niet voor grote verkeersdrukte. Even tuele knelpunten zijn de A2 (Eindhoven-Maastricht), ter hoogte van de knooppunten De Hogt en Leenderheide, de A29 (Rotterdam-Bergen op Zoom), ter hoogte van het knooppunt Hellegatsplein, de A58 (Breda-Vlissingen), ter hoogte van Roosendaal en Bergen op Zoom en de A67 (Eindhoven-Venlo). Ook in België wordt druk ver keer op de wegen richting kust en de Ardennen ver wacht, vooral vanaf morgen middag tot zaterdagmiddag. Zondag, met name 's avonds, zijn er naar en rond de grote steden files door terugkerende vakantiegangers en dagjes mensen. De files kunnen dan tot na middernacht aanhou den. In de Bondsrepubliek wordt het komende weekeinde meer gerekend op verkeersdrukte richting het noorden dan rich ting het zuiden, door terugke rende vakantiegangers. Vooral in de deelstaat Beieren kun nen vanaf de Oostenrijkse grens tot Mlinchen (A8) veel files ontstaan. Op de Franse wegen zal spra ke zijn van zowel vertrekkend als terugkerend vakantiever keer. De ANWB en de politie verwachten dat het morgen middag en -avond erg druk wordt op de uitvalswegen van Parijs en diverse andere grote steden. Zaterdag zal er sprake zijn van een topdrukte op de wegen richting zuiden, zoals de autoroute du soleil (A6/A7, Parijs-Lyon-Middellandse Zee), rond Bordeaux en op de doorgaande wegen van en naar Bretagne en Normandië. Zondag is waarschijnlijk de beste reisdag door Frankrijk, ondanks verwachte drukte rond Parijs. ANNE FRANK-STICHTING NIET BANG VOOR JURIDISCHE STAPPEN AMSTERDAM/ANT WERPEN Er mogen dan wat problemen zijn met het vinden van een lokatie voor een perscon ferentie het Amster- I damse stadhuis weigert toestemming te geven het extreem-rechtse Vlaams Blok gaat door met zijn strijd tegen de Anne Frank-stichting. „Juridische stappen ko men er hoe dan ook", zegt de Vlaams Blok-parle- mentariër Filip de Winter. Levien Rouw, woordvoerder van de Anne Frank-stichting, reageert daar laconiek op. Wat hem betreft blijft overeind dat het Vlaams Blok een rechts- racistische partij is, met nauwe banden in neo-nazistische kring, hoe beschaafd De Win ter ook uit de hoek probeert te komen. Filip de Winter, één van de twee leden die het Vlaams Blok in het Belgische parle ment heeft, klinkt echt een beetje verdrietig. Verleden week maandag is hij naar het Anne Frankhuis in Amster dam geweest, om daar de ten toonstelling 'Eigen volk eerst!' te bekijken. 'Eigen volk eerst!', dat is de verkiezingsleus van het Vlaams Blok en volgens de Anne Frank-stichting een goe de samenvatting van wat alle extrëem-rechtse partijen in West-Europa voorstaan, of het nu gaat om de Duitse Republi- kaner, het Franse Front Natio nal, de Nederlandse Centrum democraten en de Centrum partij of het Belgische Vlaams Blok. De Winter vindt het niet erg dat zijn partij met deze andere over één kam wordt gescho ren; het zijn inderdaad zijn po litieke vrienden. Nee, wat hem „ontzettend stoort" is dat „het Vlaams Blok en de andere rechts-nationalistische partijen vereenzelvigd worden met het opkomend racisme en neo-fas- cisme". En hij vindt dan ook, gesteund door de Centrumpar tij, dat de expositie moet wor den verboden. Gedenkplaats „Het Anne Frankhuis is een gedenkplaats voor een oorlogs slachtoffer, voor een meisje dat is omgekomen in een con centratiekamp", zegt De Win ter. „Dat nu precies daar een. tentoonstelling over onze par tijen wordt gehouden... dan legt men toch de verbinding CP op zoek naar vergaderruimte AMSTERDAM De Cen trumpartij en het Vlaams Blok zijn vast van plan om de voor komende dinsdag geplande persconferentie door te laten gaan. Nu Am sterdam geen toestemming wil geven voor een bijeen komst op het stadhuis, zijn de partijen op zoek naar een andere lokatie. Lukt dat niet in Nederland, dan wordt uitgeweken naar België. Beide extreem rechtse partijen willen tij dens de bijeenkomst hun grieven uiten tegen de ten toonstelling 'Eigen volk eerst!' in het Anne Frank huis. tussen de jodenvervolging en ons. Dat is beledigend en be lasterend en, daar zullen wij juridische stappen tegen ne men. Hoe dan ook!" „De Winter mag nog blij zijn met de gematigdheid van deze tentoonstelling", reageert Le vien Rouw en wijst erop dat partijgenoten van De Winter zo'n moeite niet hebben met de jodenvervolging, dat die brochures schrijven over 'het bedrog van de Holocaust'. „Maar goed, wij zeggen niet dat het Vlaams Blok fascis tisch is, we noemen De Winter geen Hitler, we stellen de jo denvervolging niet op één lijn met hun vreemdelingenhaat. Maar we trekken wel parallel len, we constateren wel dat het Vlaams Blok en diens geestverwante partijen racis tisch zijn. Ze kiezen een zwak ke groep uit, geven die de schuld van alle malaise en bie den als oplossing: allemaal er uit". Dat is inderdaad wat De Win ter voorstelt, al is hij het er he lemaal niet mee eens dat de Anne Frank-stichting hem derhalve een voorstander van deportatie noemt. „Een realis tisch en humaan terugkeerbe leid, daar gaat het ons om. Dat is nodig, want er heerst racis me, vrij veel zelfs. Wij willen de wortel daarvan wegnemen. Laat de miljoenen niet-Euro- pese vreemdelingen weggaan uit Europa, dat is beter voor ons en beter voor hen. Ze be lijden een onverdraagzame godsdienst denk aan Iran, aan Rushdie die in onze contreien niet thuishoort. Ik heb in het parlement dan ook voorgesteld de erkenning van de islam in te trekken. Pie godsdienst moet hier niet lan ger voortbestaan we heb ben toch niet voor niets eeu wenlang tegen de Turken ge vochten en de belijders er van moeten terug naar waar ze vandaan komen". „Dat is de grote fout van ex treem-rechts", zegt Rouw, „dat men de hele islam op één hoop gooit. Ook binnen het chris tendom, en zeker in België, is een minderheid te vinden die anti-democratisch denkt, maar daarom verbied je toch niet gelijk die religie? De Winter grijpt alles aan om de minder heden zwart te maken. Voor wie hier de algemene tentoon stelling gezien heeft, zal duide lijk zijn hoe gevaarlijk dat is. Die zal beseffen hoe anti-de mocratisch het is om een be paald gedeelte van de bevol king buiten te sluiten. Het gaat dan weliswaar niet exact het zelfde als met de joden inder tijd, maar het is zonneklaar dat het er voor diverse min derheden heel somber uit zou zien als dergelijke partijen aan de macht zouden komen". Neo-nazi's Rouw is er bovendien niet zo van overtuigd dat de afstand tussen het extreem-rechtse na tionalisme en het neo-nazisme zo groot is als De Winter wil laten geloven. „Als hij geen fascist is, waarom vervoegt hij zich dan op de vergaderingen van de Duitse DVU? Dat is zonder twijfel een neo-nazisti sche club. Die geeft krantjes uit, overal in Duitsland te koop, waarin valt te lezen hoe zeer de geschiedsschrijving vervalst is, hoe anders de Tweede Wereldoorlog was dan wij allemaal denken. Als je je met dergelijke zaken verbindt, laat je toch wel merken waar je staat. Dat blijkt overigens ook uit de aanwezigheid bij extreem-rechts van mensen die vroeger gewoon neo-nazi waren. Die zijn echt niet opeens bekeerd, die streven nog steeds hetzelfde na, zij het dan langs een andere weg". STEVO AKKERMAN GAAIBAAI door WILLEM RITSTIER Oud-kamerlid prof. Blaisse overleden DEN HAAG Het oud-Tweede-Kamerlid prof. mr. P. A. Blaisse is gisteren op 79-jari- ge leeftijd in Den Haag overleden. Blaisse was van 1945 tot 1952 directeur Buitenland se Economische Betrekkingen bij het minis terie van economische zaken. Hij was ver der kamerlid voor de KVP van 1952 tot 1967. Daarnaast was hij lid van het Euro pees Parlement van 1958 tot 1967. Van 1967 tot 1981 was hij bijzonder hoogleraar in de Juridische en Economische Aspecten van Internationale Organisaties aan de Techni sche Hogeschool Delft. Blaisse was lid van de Raad van Commissarissen van een aantal ondernemingen, waaronder Elsevier, Amro en Aejgon. Hij had onder meer de onder scheiding Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Nederland is een schatkamer boordevol juweeltjes van steden, dorpen, monumenten, musea, natuurgebieden, dagattracties en andere beziens(w)aardigheden. De meeste bezoekers hebben uitsluitend oog voor de overbekende plaatjes, plekjes en pretjes. Maar wat vinden mensen die dagelijks beroepsmatig met cultuur, natuur, toerisme of recreatie te maken hebben, nu eigenlijk zelf fraai of uniek op hun eigen werkterrein? Vandaag de unieke keuze van de heer Th. Küchler, in het Haagse miniatuurstadje Madurodam belast met algemene en technische Pp Nederland De gebouwen rond het Haagse Binnenhof de Ridderzaal, de Tweede en Eerste Kamer, het torentje van premier Lubbers en al die andere regeringsgebou wen langs de Hofvijver zijn in de afgelopen jaren volledig vernieuwd. Of de nieuwbouw van het parle mentsgebouw zal worden ge realiseerd is echter nog de grote vraag. Dat hangt af van het vinden van een sponsor. Wie Den Haag een beetje kent, zal van het boven staande opkijken. Dat de Ridderzaal in de steigers heeft gestaan is niemand op gevallen. De nieuwbouw van de Tweede Kamer is daarentegen in volle gang en de contouren ervan zijn van af het Spui al duidelijk zichtbaar in grauw beton. De sponsor is de belastingbeta ler. Het regeringscentrum waar het hier om gaat staat ook wel in Den Haag, maar heeft echter een grootte op een schaal van 1:25 en is te vin den in het miniatuurstadje Madurodam. „Bezoekers zul len het nauwelijks opmer ken, maar het Binnenhof is helemaal nieuw", vertelt de heer Th. Küchler, die er be last is met algemene en tech nische zaken. Over de vraag wat hijzelf uniek vindt in Madurodam moet hij lang nadenken. De kathedraal van St. Jan in Den Bosch en het Haagse re geringscentrum tegelijk ook de eerste twee gebou wen op de route door het stadje strijden met elkaar om de eer. „De St. Jan is een heel ge compliceerd gebouw, met veel torentjes en prachtige gebrandschilderde ramen. Het is een zeer kostbaar on derdeel van de collectie. Nieuwbouw zou 1,2 miljoen kosten. Maar toch gaat mijn voorkeur uit naar het rege ringscentrum. Ik hou van oude historische gebouwen en op die plaats werd een belangrijk deel van onze ge schiedenis bepaald. De Rid derzaal werd in 1250 ge bouwd door Floris V. In de loop van de tijd is er steeds meer omheen gezet. De laat ste grote restauratie dateert van het eind van de vorige Maduro Madurodam werd in 1952 opgericht door de ouders van George Maduro, een re serve-luitenant van het Ne derlandse leger die stierf in het concentratiekamp van Dachau. Het project was be doeld ter ondersteuning van het Nederlands Studenten Sanatorium en zou na tien jaar worden afgebroken. De miniatuurstad bleek echter als een magneet te werken op toeristen. Er verrezen vernieuwde Binnenhof van foto: corné sparidaens steeds meer gebouwen en sinds 1962 worden er elk jaar meer dan een miljoen bezoekers geteld. „Aanvankelijk ontbrak het regeringscentrum", vertelt Küchler. „Maar toen het stadje een permanent karak ter kreeg, moest dat er na tuurlijk komen. Sinds 1960 is het elke dag Prinsjesdag in Madurodam. Sinds die tijd is er het Binnenhof te vinden, compleet met gouden koets en erewacht". Renovatie Ieder gebouw in de minia tuurstad wordt om de vijf jaar volledig gerenoveerd. Dat blijkt, aldus Küchler, de beste garantie te bieden voor de houdbaarheid. „Alle lak wordt verwijderd, de zwak ke plekken hersteld, de ma quette krijgt nieuwe be schermende lagen en wordt opnieuw geschilderd. Daar na wordt hij weer op de oude plek teruggezet". „De regeringsgebouwen wa ren dertig jaar oud. Dat is bij ons de maximumleeftijd. In de afgelopen twee jaar zijn er voortdurend delen van vernieuwd. Dat project werd kort geleden afgerond. De nieuwbouw van het Madu- rodamse Binnenhof kostte 700.000. Alleen al de Rid derzaal nam daarvan f 150.000 voor zijn reke ning". Het zal nog maar even du ren en het complex is uiter lijk verouderd. Binnen af zienbare tijd is in het Haagse .stadscentrum de nieuwbouw van het parlement gereed, terwijl de regeringsgebou wen in Madurodam het vooralsnog zonder die uit- breiding moeten doen. „Na tuurlijk hoort de aanbouw van de Tweede Kamer ook in Madurodam", zegt Küch ler. „Maar de vraag is hoe we dat moeten realiseren. We hopen daarvoor een sponsor te vinden". Madurodam heeft echter wel vaker met dat bijltje gehakt, zo blijkt bij een vluchtige rondblik. Vele merknamen strijden in het stadje om de voorrang. Maar wie stopt zijn geld in het parlement? ANDRÉ HORLINGS De vaste collectie van Ma durodam omvat een histo risch verantwoorde weer gave op schaal 1:25 van be kende en minder bekende Nederlandse gebouwen, een compleet spoorwegnet, een vliegveld en vaarwe gen. Het stadje wordt 's a- vonds verlicht door 50.000 lampjes. Openingstijden: tot 9 januari 1991 dagelijks vanaf 9 uur. Tot en met augustus tot 23 uur, in sep tember tot 21.30 uur en daarna tot 18 uur. De en tree bedraagt ƒ9,50, voor 65+ 8 en kinderen van 2 t/m 12 jaar betalen ƒ5.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3