Sou/temt Ouderen bezetten Burggravenlaan ixeen interconfessionele basisschool in Stevenshof STAD OMGEVING/KUNST/RTV ij Muziekhuis dl23 terecht Md van state wijst opnieuw beroep af Fraaie reiswekker Cetdóeöotuo/nt ^iedereen die iwaai maakt kan DINSDAG 31 JULI 1990 PAGINA 9 eidenaar bedreigt jurman met mes DEN Een 81-jarige slechthorende Lei- lar heeft gisteren in de Caeciliastraat zijn ,0 irige buurman met een mes bedreigd. Aan lig was geluidsoverlast die de buurman veroorzaken. De vrijwel dove man had zelf geen last van. Zijn echtgenote klaag- in chter al weken over te harde muziek bij de in. Het lawaai van de avond daarvoor was touw kennelijk teveel geworden. Daarom lirde zij haar man op de lawaai makende 'i :man af. Tegenover de gealarmeerde poli- I verklaarde de man dat hij op deze manier ijl elijk wilde maken dat het afgelopen moest a met de geluidsoverlast. De buurman ver- rde echter dat hij onmogelijk zondagavond iek kon hebben gemaakt, omdat hij toen op vakantie was. De politie bedaarde de irige en maakte geen proces-verbaal op. Fietsster breekt arm LEIDEN Een 14-jarig meisje uit Wassenaar heeft gistermiddag bij een verkeers ongeval haar arm gebroken. De Wassenaarse fietste rond half twee met een aantal an dere meisjes op het fietspad naast de Voorschotenseweg. Door een ongelukkige ma noeuvre van een van hen, kwamen twee fietsen met el kaar in contact. De 14-jarige smakte daardoor in het grind naast het fietspad. Bij de val brak ze haar linkerarm. Daar naast liep ze diverse schaaf wonden op. De ongelukkige fietsster is na het ongeval overgebracht naar het Academisch Zieken huis Leiden. Twee auto's uitgebrand LEIDEN Op het parkeerter rein van een hotel aan de Rijnsburgerweg zijn vannacht twee auto's volledig uitgebrand. Een „lelijke eend" vatte om streeks half vier vannacht door nog onbekende oorzaak vlam. Het voertuig is eigendom van een 26-jarige Leidenaar uit de Stevenshof. Naast de deux che- veaux stond een Volkswagen van een Duitse toerist. Die auto werd door de bandende Ci- troën aangestoken. Ondanks de komst van de brandweer, brandden beide auto's volledig uit. De schade bedraagt enkele duizenden guldens. Fietsster aangereden WARMOND Een 66-ja- rige inwoonster van War mond is gistermiddag op de fiets van achteren aan gereden door een auto op de Oranje Nassaulaan in Warmond, nabij de ge meentegrens met Oegst- geest. De vrouw reed in de richting van het centrum van Warmond. De auto mobilist, een 19-jarige Lei denaar, zag haar over het hoofd. Door de botsing kwam het slachtoffer te vallen en liep zij een hoofdwond op. Zij is over gebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Gestolen auto terug door parkeerpolitie LEIDEN Een in Amsterdam gesto len eend is gistermiddag teruggevon den in de Leidse Stadhouderslaan. De eigenaar kwam op het spoor van zijn ontvreemde auto, doordat hij een par keerbon van de Leidse politie kreeg opgestuurd. De Amsterdammer belde onmiddellijk de Leidse parkeerpolitie en vertelde dat zijn auto al enige tijd geleden was gestolen. Een parkeer wachter ging daarop op goed geluk eens in de Tuinstadwijk zoeken en vond de eend. De fortuinlijke Amster dammer hoeft zelfs de boete niet te be talen. Zangdienst in Schakenbosch LEIDSCHENDAM In de Hulp en Heilkerk van de Robèrt-Fleury Stichting (Schakenbosch) aan de Veursestraatweg in Leidschendam wordt zondag 5 augustus een zangdienst gehouden. Voorganger is ds. C. J. Honig. Muzikale medewerking verlenen Cor Molenaar op dwarsfluit, Richard Heidema op orgel en Willem Lekkerkerker op trompet. De aanvang van de zangdienst is 10.00 uur. Iedereen is welkom. Na afloop wordt koffie geserveerd in Het Veurhuis. Reünie van Valkenburg's Harmonie VALKENBURG Twee van de oud-leden van de drumband van Valkenburg's Harmonie hebben het plan opgevat om op dinsdag 11 september met zo veel mogelijk oud-leden de jaarlijkse lampion-op tocht muzikaal te omlijsten. Er zijn een drietal oe fenavonden gepland. Belangstellenden voor deze reünie kunnen zich opgeven bij Hans van der Kreeke, 't Boonzak 4. Telefoon 01718-30848. Fietsers botsen LEIDERDORP Twee fietsers zijn gis termiddag op de Per- sant Snoepweg in Lei derdorp nabij de krui sing Engelendaal met elkaar in botsing ge komen. Een 22-jarige inwoner van Voor schoten sneed op het fietspad een 66-jarige inwoner van Hoogma- de. De man kwam hierbij te vallen en moest licht gewond naar het Elisabeth zie kenhuis vervoerd worden. JIT PROTEST TEGEN UITBLIJVEN DIENSTENCENTRUM Velgen vervangen door stukken boomstronk KATWIJK Een 26-jarige Leidse dacht gistermorgen dat haar auto was omgebouwd. De vrouw had haar voertuig zon dagavond geparkeerd op de Sportlaan in Katwijk. Toen ze gisterochtend weer bij haar auto kwam bleken dieven de velgen vervangen te hebben door vier stukken boomstronk. De schade bedraagt ongeveer 2500 gulden. Auto uit de bocht WOUBRUGGE Een 45-jari- ge man uit Alphen aan den Rijn is gisteren op de Provin ciale weg nabij de Kerklaan in Woubrugge met zijn auto uit de bocht gevlogen. Door de hoge snelheid verloor hij de macht over het stuur en ram de een hek. De bestuurder van de auto liep lichte verwondin gen op. De auto raakte zwaar beschadigd. IDEN Muzikanten eten oefenen, of ze nu een popband spelen of ssieke muziek maken, zorgt vaak voor veel paai en problemen met buren. Genoeg oefen- mtes in Leiden zijn er Of toch wel. Daar ift namelijk de Leidse reniging van Popmuzi- nten (LVP) voor ge it jaar geleden begon de .eniging met twee oefen- mtes in het Witte Poortge- w aan het Noordeinde. aar dat was verschrikkelijk wvallig. Een noodoplos- vertelt Peter den Hol ler. Hij is voorzitter van de "•niging. Sinds twee jaar ^^:'t de vereniging een onder- H nen in een pand aan de fldelstegracht: Muziekhuis 23, genoemd naar het hui adres. In deze grote ruim- litten het kantoor van LVP de Stichting Muziekhuis 13, goed geïsoleerde oefen- int vjines en een studio waar een demo-bandje op inen nemen, Ook is er een i kaflfitineruimte met bar, waar vrijdagavond een bandje freedt. 28 r 123 is bedoeld voor alles en LEIDEN Ongeveer tweehonderdvijftig ou deren uit de Professo- renwijk bezetten gister middag een half uur lang een weghelft van de Burggravenlaan ter hoogte van de Vredes- kerk. Zij deden dit uit protest tegen het uitblij ven van de bouw van een dienstencentrum voor ouderen op de loca tie Lorentzkade 61. De gemeente Leiden moet hiervoor zorgen, menen de ouderen. „Bordewijk kom over de brug, wij willen ons dienstencen trum terug", was te le zen op een van de span doeken. zoals geformuleerd op het spandoek, was duide lijk uit het hart van vele ou deren gegrepen. Ruim twee honderd waren op uitnodi ging van het actiecomité Zuid-Oost naar de Vredes- kerk gekomen. Begeleid door muziek uit een geluids wagen, hielden zo'n twintig dames, omringd door een grotere groep, de straat be zet. Zij gaven ondanks de broeiende hitte enthousiast een volksdansdemonstratie. Twee als klaar-over verkle de dames dirigeerden het verkeer langs de andere weghelft. Ook een NZH-bus moest omrijden. De chauf feur vond dat kennelijk te gek en alarmeerde de poli tie. Toen deze vijf minuten later verscheen, werd door de ouderen vrijwillig een einde aan de actie gemaakt. Schandalig Hoewel de demonstratie werd gevoerd om de aan dacht van het gemeentebe stuur te trekken, waren slechts twee raadsleden, C. Kramp (CDA) en E. Kerck- hoffs (PvdA) op komen da gen. „Ik begrijp best dat er een hoop op vakantie zijn, maar het is schandalig dat het college niet eens een af gevaardigde heeft gestuurd", zei actieleider A. Bergers. Drie jaar geleden brandde de voormalige Finse school aan de Lorentzkade af. Deze deed dienst als oudërencen- trum. In december 1987 hiel den achthonderd ouderen een demonstratie in de Vre- deskerk voor de wederop bouw van het centrum op dezelfde plaats. Tijdens een inspraakavond voor de om streden nota „Bouwen in be staande wijken" in januari 1988 zei toenmalig wethou der van volkshuisvesting D. Tesselaar de ouderen toe dat hij het stuk grond voor hen zou reserveren. Door geldge brek bij de gemeente is ech ter nog niets van de bouw van een ouderencentrum te recht gekomen. Vlak voor zijn afscheid als wethouder ontwikkelde Tes selaar een constructie waar door er geld voor de ouderen vrij zou worden gemaakt. Omdat „zijn" hockeyclub Roomburg een nieuw kunst grasveld wil, is de vereni ging bereid een gewoon veld af te staan. Daar zouden vil la's op worden gebouwd. Dankzij de winst die de ge meente op deze transactie zou maken, zou er geld ter beschikking komen voor de bouw van een nieuw dien stencentrum. „Dat was de eis die wij als CDA toen aan de transactie hebben gesteld. Twee ton zou worden weg gelegd voor de ouderen", herinnerde het CDA-raads- lid Kramp zich gistermid dag. De eerste paal voor de villa's is echter nog niet ge slagen. Het plan stuitte op hevig verzet uit de wijk. Onzekerheid De ouderen zitten dus nog steeds in onzekerheid. Voor de locatie Lorentzkade 61 bestaat inmiddels ook een plan voor aangepaste wonin gen (Focus-project) voor ge handicapten. „Veel van de mensen die hebben inge schreven voor het Focus- project zijn jonge mensen. Die willen niet tussen oude ren in zitten want dan vin den ze dat ze weer in de zie lige hoek terecht zijn geko men", aldus Kerckhoffs die bij de PvdA belast is met ou derenbeleid. Een aanbod van de gemeen te in het kader van het „ge Gl DEN Er komt voor- geen interconfessio- basisschool in de Ste- ijshof. Dat is het gevolg een beslissing van het afdeling geschillen van 'jtuur van de Raad van .e. De gemeente en de hting Interconfessio- Onderwijs Leiden :en bij de Raad van :e in beroep gegaan te- de provincie die een aanvraag voor een inter confessionele basisschool in 1989 had afgewezen. Het besluit van de provincie moest daarbij worden ge schorst. Zowel het beroep als het verzoek tot schorsing wer den afgewezen. De gemeente lijke directie onderwijs ligt van deze uitspraak niet wak ker. Een woordvoerder legt uit dat dit een beroep is met een staartje. In de Stevenshof zijn vier basisscholen: twee open bare, een protestants-christelij ke en een rooms-katholiek. De zaak rond een vijfde basis school in de Stevenshof speelt al sinds 1987. In dat jaar werd een raadsbesluit genomen, waarin stond dat de vijfde ba sisschool in de Stevenshof in terconfessioneel moest wor den. De Protestants Christelij ke Schoolvereniging Leiden ging hiertegen bij de provincie in beroep. Zij wilde juist een tweede protestants-christelijke basisschool als vijfde school in de wijk realiseren. De provin cie gaf de vereniging hierin gelijk. In 1988 wees de provin cie bovendien een interconfes sionele school in het scholen plan van de gemeente af. Termijn De gemeente ging echter in beroep bij afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State. Met als gevolg dat in fe bruari 1990 zowel de protes tants-christelijke als de inter confessionele basisschool wer den afgewezen. Volgens de Raad van State voldeden beide scholen op lange termijn niet aan de stichtingsvoorwaarden. Een van de voorwarden is, dat een basisschool na vijftien jaar minimaal tweehonderd leer lingen moet hebben. Bij de behandeling van het beroep over 1989 verwijst de afdeling geschillen terug naar de zaak die al in februari aan de orde is geweest. In de be roepsschriften voeren zowel de gemeente als de Stichting Interconfessioneel Onderwijs geen nieuwe feiten of omstan digheden aan die leiden tot een andere beslissing, aldus de Raad van State. De beroepen zijn dus ongegrond verklaard. De provincie heeft op goede gronden goedkeuring onthou den aan het scholenplan van de gemeente 1989-1992, meent de afdeling geschillen van be stuur. De interconfessionele basisschool is in dit plan opge nomen. Positief is volgens de woord voerder van de directie dat „er nu een blanco situatie is ont staan". Hij legt uit dat voor beide scholen opnieuw een aanvraag kan worden inge diend. Alleen de Protestants Christelijke Schoolvereniging Leiden heeft dat ook daadwer kelijk gedaan. De aanvraag voor een tweede protestants- christelijke basisschool in de Stevenshof ligt klaar. De be slissing daarover wordt in sep tember genomen. Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan- spreid ouderenbeleid" om het ouderenwerk Zuid-Oost tijdelijk een onderkomen te geven in het buurtcentrum Cornelis Joppensz aan de Oppenheimerstraat vindt in de ogen van actieleider A. Bergers geen genade. „Die ruimte is slecht toegankelijk en te klein. Daar kunnen geen honderd man in, maar die komen er wel als we een kaartavond houden", ver klaart Bergers. „Verder ont breekt er een grote keuken voor het eettafelproject. Er wonen hier in de wijk men sen die op vrijdagavond hun deur op slot doen en hem pas op maandagochtend weer openen. Er is niets voor ouderen in deze wijk. Dat toont aan dat wij bij onze eis van een centrum blijven". Kerckhoffs is het op dit punt niet met Bergers eens, maar steunt de ouderen wel in hun streven voor een nieuw onderkomen.- „Mijn ideaal is een centrum waar zowel de ouderbonden als de ouderen uit Zuid-Oost gebruik van kunnen maken". Ook de huidige situatie waarin de activiteiten van de ouderen in de Professo- renwijk over de diverse ker ken zijn verspreid, stuit op bezwaren. „Ouderen hebben een vaste stek nodig waar alle faciliteiten zijn onderge bracht", aldus J. Jansen van het actiecomité. „Onze eis is echt niet uit de lucht gegre pen. Wij blijven actie voeren totdat de gemeente de belof te nakomt en wij een eigen ruimte krijgen", aldus een strijdbare Bergers. Wat de volgende actie wordt, blijft geheim. iedereen wat lawaai maakt, dus popgroepen, maar ook zangkoren, klassieke bands, theatergroepen, noem maar op. Er is bijvoorbeeld een meisje dat hier één keer in de week een half uurtje komt zin gen, want thuis krijgt ze last met de buren", aldus George te Marvelde. Hij is sinds 1 maart coördinator van het mu ziekhuis. Hij is de enige betaal de kracht. De rest van het werk wordt door vrijwilligers gedaan. Volgeboekt „Er was iemand nodig om de grote lijnen bij te houden, ie mand die zich bemoeit met de praktische zaken, zoals subsi dies regelen, de boekhouding bijhouden, contacten leggen enzovoorts. Hier ben je wel veertig uur per week mee be zig. Dat is voor vrijwilligers niet te doen". Te Marvelde kreeg dit werk via het banen plan. Het LVP betaalt zijn net toloon, het arbeidsbureau draait op voor het verschil dat er vanwege sociale- en andere premies zit tussen een „nor maal" bruto- en nettoloon. Deze regeling duurt een jaar. Als de bezetting binnen dat jaar niet voldoende is gevuld, moet hij weg. „De avonden en weekenden zijn altijd hele maal volgeboekt, maar over dag is het vrij stil, vooral tus sen elf uur 's morgens en drie uur 's middags", zegt hij daar op. Te Marvelde is momenteel be zig met een campagne om middelbare scholen naar het muziekhuis te halen om de lege uren vol te krijgen. „Mu ziekleraren kunnen ae leerlin gen hier kennis laten maken met allerlei verschillende soorten instrumenten. Ze kun nen hier lessen geven die op school teveel lawaai maken. Of leerlingen kunnen hier musicals repeteren. Dat maakt ook veel herrie en hier heeft niemand er last van. Ik heb al een brief naar scholen ge stuurd, maar nog geen reacties gehad. Dat is jammer. Binnen kort gaan we persoonlijk langs om te vertellen wat wij te bie den hebben". Een oefenruimte huren kost dertig gulden per dagdeel. Daarvoor kan dan vier uur ongebreideld muziek worden gemaakt. Verder kunnen zang-installaties, microfoons en verschillende muziekin strumenten worden gehuurd voor een bedrag van drie of zes gulden per keer. Bands die op contractbasis ge bruik maken van de oefen ruimtes betalen 110 gulden per maand. Zij mogen maximaal één avond per week komen oefenen, overdag kunnen ze echter ook van de ruimtes ge bruik maken. De stichting draait voornamelijk op de op brengsten van de verhuur. De gemeente geeft een verliessub- sidie als de stichting met de fi nanciën niet uitkomt. Drie dagen in de week bestaat de mogelijkheid om een demo, een geluidsband, op te nemen in de studio. „Dat loopt als een trein", meldt de coördinator enthousiast. „We zouden het makkelijk vaker kunnen ver huren, maar het werk wordt door vrijwilligers gedaan dus dat gaat niet. De geluidskwali teit van de banden staat vrij wel gelijk aan die van een plaat of cd. Dat komt door het digitaal systeem waarmee we werken" aldus de coördinator. Popfestival Twee keer per jaar organiseert het muziekhuis een popfesti val. De bands kunnen zich dan naar buiten toe presenteren. Op 30 juni was er bijvoorbeeld een goed bezocht concert in het LVC. In november wordt een muziekweekeinde georga niseerd in samenwerking met de Droomfabriek, dat zelf twee oefenruimtes heeft. „Er zullen in totaal tien groepen optreden, waarvan vijf van l Postcode/plaats: I Telefoon: (voor controle bezorging) 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I G kwartaal via acceptgiro f 75,10 J Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: J Naam: j Adres: J Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ Van de protesterende ouderen gaven ongeveer twintig midden op de Burggravenlaan een volksdansje ten beste, waarvoor veel belangstelling was. Niet alleen popgroepen krijgen de ruimte bij Muziekhuis M123, zo komt er elke komt een zangeres een half uurtje galmen. ons. De bands die mee willen doen, geven ons een demo. Wij beslissen dan wie er mag spe len. Deze keuze is niet altijd gebaseerd op kwaliteitsnor men, er wordt ook gekeken naar degenen die een optreden hard nodig hebben", vertelt Te Marvelde. Veel popgroepen die bekend zijn in de regio maken gebruik (of hebben dat ooit gedaan) van de studio en oefenruimtes. Zoals The Vibe, Ludwig Helder en The Toy Factory. Te Marvelde wil proberen meer profs binnen te halen: „Maar M123 heeft het image dat alleen amateurs gebruik van het muziekhuis maken. Veel mensen vergeten dat de meeste bandleden al jarenlang oefenen en ondertussen een professioneel niveau hebben bereikt". KARIN HOGENBOOM neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: 1 I Adres:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9