Somcwit Uitstel voor bezoekerscentrum :n boerderij in Cronesteyn STAD OMGEVING/KUNST/RTV Alarm houdt bewoners Zuid-West wakker Sproetenbus verwijst zestien mensen door naar specialist SGeen Noordwijkers aan de eindstreep Laatste 500-roedenpaal in berm Groene Maredi jk MAANDAG 30 JULI 1990 PAGINA 5 nbrekers n Alkemade ALKEMADE Inbrekers zijn zaterdagmorgen vroeg ac tief geweest in de gemeente JAlkemade. Aan de Wilgen- jstraat in Roelofarendsveen ^slaagde een inbreker er in de jvoordeur zonder geweld te .openen. Hij doorzocht de wo el ning en werd daarbij gestoord. e,De dief vertrok met alleen een 4 hoeveelheid geld die uit een Qhandtas was gehaald. «Bij een woning aan de Pastoor ivan der Plaatstraat in Rijp we ltering trachtte een inbreker "i eveneens op zaterdagmorgen .de voordeur te openen, maar rrhij sloeg op de vlucht toen de bewoner wakker werd. Zilver voor zwemmer De Zijl/LBG DUINKERKEN/LEIDEN Marko van Brummelen, zwemmer bij De Zijl/LBG, heeft zaterdag op de Europese jeugdtitelstrijd in Duinkerken een zilveren medaille behaald op de honderd meter school slag. Zijn tijd was 1.05.40. Van Brummelen leverde hiermee tevens de beste jaargangspres tatie voor Nederlandse zwem mers van zeventien jaar. De oude tijd stond op 1.06.03. „Of ficieus heeft hij het wereldre cord voor jonge zwemmers ge broken", aldus een woordvoer der van de vereninging. Vijf installaties van Geraedts in Lakenhal LEIDEN De Leidse kunstenaar Pie- ter Geraedts installeert om de twee we ken een nieuwe installatie in de hal van het Stedelijk Museum De Lakenhal. Dat doet hij vanaf vandaag tot en met 30 september. Een installatie is een kunst werk dat uit verschillende voorwerpen en materialen bestaat. Het is speciaal sa mengesteld voor een specifieke ruimte. Het werk valt onder de noemer van beeldhouwkunst. Bezoekers van het museum aan de Oude Singel worden ge confronteerd met in totaal vijf installa ties. De objecten roepen een confronta tie en integratie tussen oude en moder ne kunst op. Bij de ingang van het mu seum wordt de bezoeker erop gewezen dat De Lakenhal een museum is voor oude en moderne kunst. Waterbedrijf EWR verhuist naar kantoor Langegracht LEIDEN Het kantoor van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) aan de Ir. Driessenstraat is vandaag en mor gen gesloten. De daarin gehuisveste afde ling voor waterverbruikers in Leiden, Oegstgeest en Warmond van de EWR ver huist dan naar het kantoor aan de Lange gracht 70. Het nutsbedrijf wil alle zaken die elektriciteit, gas, water en stadsver warming betreffen voortaan vanuit één kantoorgebouw behartigen. Woensdag kunnen waterverbruikers in het kantoor aan de Langegracht terecht. De afdeling klantencontacten is normaal bereikbaar onder het telefoonnummer 071-252882. Voor storingen kan er tijdens de verhui zing gebeld worden naar 071-121245. Speedboot zorgt voor overlast LISSE Een speedboot heeft za terdagavond in de Rijnsloot in Lisse voor veel overlast gezorgd. Na diverse klachten van om wonenden slaagde de politie erin de bestuurders van de boot te vinden. Het bleken twee inwo ners van Lisse te zijn. Zij kregen een procesverbaal voor te hard varen. Drietal vernielt woning VOORSCHOTEN Drie dronken mannen hebben zaterdagmiddag een ravage aangericht in een woning aan de Koninklijke Marinelaan in Voorschoten. Het trio. Voorschotenaren van 26, 27 en 32 jaar oud, drong de woning binnen, vernielde ruiten en gooide apparatuur naar buiten. De aanleiding is onduidelijk. De bewo ners waren niet thuis. De drie daders werden vrijwel direct door de rijkspolitie aangehou den. Het gaat om goede bekenden van de poli tie. Twee mannen zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld na het opmaken van proces verbaal. In het afgelopen weekeinde werd verder nog ingebroken in een woning aan de Donklaan. Daar werd een ruit vernield om binnen te ko men en maakten de dieven 1000 gulden aan geld buit. De Voorschotense paardenmarkt be zorgde de politie verder weinig werk. Er werd drie maal aangifte gedaan van zakkenrollerij. Automobilist rijdt in op fietsers NOORD WIJK Een 21-jarige man uit Nieuw Vennep heeft vrij dagavond om ongeveer half twaalf bewust twee fieters aange reden. Dat deed hij nadat de twee opmerkingen over de rijstijl op van de man hadden gemaakt. Met een van de fietsers, een 22-jarige Lissenaar, ontstond vervolgens op de Van Panhuyssstraat een fikse vechtpartij waarbij rake klappen vielen en de ruit van de auto sneuvelde. Beide vechtersbazen raakten licht gewond aan het ge zicht. De man uit Nieuw Vennep is later op de avond aangehouden. i LEIDEN De bouw van het informatie- en bezoe kerscentrum in Polder park Cronesteyn loopt in middels een jaar achter. Igij het centrum zou een „gei biologisch-dynamische 1 boerderij worden ge bouwd. De bouw kost 1,1 miljoen gulden. De reden mm|van het uitstel is dat het cht j ministerie van landbouw ds zien visserij nog steeds niet 30 ,j met zes ton subsidie over de brug is gekomen. De provincie draagt 85.000 gulden bij aan het project. Vorig jaar juni leek het project in kannen en kruiken. Zowel het ministerie als de provincie beloofden subsidiegelden bij te dragen aan de boerderij. Een woordvoerder van de gemeen telijke directie groen wil ech ter niets kwijt over het uitblij ven van de subsidie. Op het ministerie was niemand be reikbaar voor commentaar. De woordvoerder van de directie „hoopt" dat in het najaar de subsidieperikelen afgerond zijn. Dan kan met de bouw middels een leer-werk-project worden begonnen. Het te bouwen bezoekerscen trum moet een actief en veel zijdig karakter krijgen. Het is de bedoeling dat de boerderij een „echt bedrijf" wordt. Ge suggereerd wordt de levende have te laten bestaan uit Ne derlandse koeienrassen als blaarkop, witrik, lakenvelder, rood- en zwartbont. De zuivelruimte moet zo zijn ingericht dat bezoekers kun nen zien hoe er in het bedrijf wordt gewerkt. Bovendien moet er informatie beschik baar zijn over melken, kaas maken en andere activiteiten die in het polderpark zelf plaats hebben. Het bedrijf moet een zo zelfstandig moge lijk karakter krijgen, met zo min mogelijk bemoeienis van de gemeente. Behalve de boer derij zal het bezoekerscentrum ook een aantal ruimten omvat ten die beschikbaar moeten zijn voor iedereen die er acti viteiten wil houden. In het Polderpark Cronesteyn is geprobeerd het oorspronke lijke landschap zoveel moge lijk te behouden. De opzet is dat het park een combinatie biedt van agrarisch en recrea tief gebruik. Ook wordt geëx perimenteerd met nieuwe vor men van landschapsbeheer. Daarmee neemt het park een aparte positie in in de Rand stad. Auto over de kop Auto slaat over de kop NOORDWIJK Een 22-jari- ge man uit Wassenaar is zater dagmorgen rond vier uur met zijn auto over de kop geslagen bij de kruising Beeklaan/Pro vinciale weg in Noordwijk. De man had even daarvoor de berm geschampt en daarna te heftig tegengestuurd. Hij bleef ongedeerd. hejLEIDEN Bewoners van waalLeiden Zuid-West zijn van- plulnacht door een gillend alarm n vtfuren uit hun slaap gehouden. iard|0m onbekende oorzaak ging 0 vjom tien voor half vier het koli^31"01 van Professor Tel- h^dersschool aan de Telderskade eeniaf. Ge-alarmeerde agenten ierkiPr°beerden het alarm af te luizetten, maar dat mislukte. De brandweer probeerde met een uninl ladderwagen bij het loeiende uit]apparaat te komen, maar ook »pa' die poging slaagde niet. Zelfs hel een steen werd naar het alarm jristü gegooid, echter tevergeefs. De sleutelhouder van de school bleek niet bereikbaar. Agen ten vernielden daarom maar een ruit en klommen de school in op zoek naar de bedrading van het alarmsysteem. Die werd na lang zoeken gevon den. Nadat de draden van het alarm aan de buitenkant wa ren doorgeknipt, begon het alarm binnen de school nog harder te loeien. Uiteindelijk werd ook daarvan de bedra ding gevonden en doorge knipt. Om vijf uur konden de mensen in de wijk weer rustig terug naar bed. De gezaaide paniek bleek voor niets te zijn geweest. Er was geen sprake van een misdrijf. Geld en cheques gestolen QP BOULEVARD VAN SCHEVENINGEN LEIDEN Van een 48-jarige bedrijfsleider van een parfu meriezaak aan de Breestraat is vrijdag een portefeuille met 1650 gulden en 1000 gulden aan cheques ontvreemd. De gedupeerde vrouw zag wel een man uit het kantoor van de winkel lopen. Haar tas stond nog in het kantoor, de porte feuille was echter gestolen. Potloodventer aangehouden NOORDWIJK Een 26-jari- ge Leidse potloodventer is vrijdagmiddag op de Noord- wijkse Nieuwe Zeeweg aange houden. Hij had even daar voor diverse voorbij wande lende vrouwen zijn gelachts- delen getoond. De politie kon de man later om omstreeks 17.30 uur aanhouden. DEN HAAG In de Sproetenbus van het Inte graal Kankercentrum West zijn afgelopen zater dag op de boulevard in Scheveningen ruim zes honderd mensen onder zocht. Zestien van hen werden doorvewezen naar de huisarts. Bij hey onder zoek rees het vermoeden dat ze een beginnende of iets ernstigere vorm van huidkanker hadden. „Voorlopig is dit de laatste keer van het jaar dat we een onderzoek houden. Scheveningen was wel de meest succesvolle missie", al dus de coördinator van de Sproetenbus Marleen Harte- veld. „Vorig jaar was het een te snel opgezette actie. Dit jaar hebben we het veel professio neler opgezet, en van de men sen die binnenlopen de hele huid onderzocht". Dat de bus in totaal maar vier keer langs de Nederlandse kust staat, is een kwestie van geld. „Zo'n onderzoek kost per dag ruim tienduizend gulden". Wel worden later dit jaar met de Sproetenbus nog bezoeken gebracht aan enkele bedrijven, waar de werknemers worden gecontroleerd. Met alle resul taten van het onderzoek kun nen adviezen worden gegeven over het opzetten van een lan delijke campagne voor vroege opsporing van huidkanker. Een 25-jarige Voorschotenaar en zijn 23-jarige partner zijn zaterdagavond na een verkeerson geval op de Plesmanlaan naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. De man had een lichte hersenschudding, de vrouw snijwonden aan handen en voeten. Het ongeluk gebeurde op de afrit naar de A44. Het duo kreeg tijdens de autorit hevige ruzie. In de bocht naar de snelweg, had de bestuurder kennelijk meer aan dacht voor de discussie dan voor het verkeer en verloor de macht over het stuur. De wielen kwa men in de berm terecht, waarna de auto over de kop sloeg. Het voertuig raaktre zwaar be schadigd. FOTO: WIM VAN NOORT WVC neemt aanvraag Oud Leiden in behandeling LEIDEN/DEN HAAG Het ministerie van WVC gaat de mogelijkheid be kijken om het voormalige Koninklijk Militair Invali- dentehuis aan de Hoge Rijndijk op de monumen tenlijst te plaatsen. De Vereniging Oud Leiden had bij het ministerie hiervoor een aanvraag gedaan. Het pand is nu in gebruik door Ico Athibu dat ook een vestiging heeft in het omstreden Par- mentiercomplex aan de Lam mermarkt. Voor beide panden heeft de Katwijkse projectont wikkelaar Van der Plas plan nen gemaakt. Van der Plas wil het Parmentiercomplex slo pen. Dat stuit op grote weer stand van de Leidse restaure rende instellingen. Zij zien hei pand het liefst op rijksmonu mentenlijst. Het pand aan de Hoge Rijndijk wil Van dei Plas alleen ingrijpend verbou wen tot woningen en daar naast aanvullen met nieuw bouw. De Vereniging Oud Lei den is ook hier tegen en wil het pand eveneens op de lan delijke monumentenlijst. Hei feit dat WVC de aanvraag ir behandeling neemt, betekem dat er in ieder geval in de ko mende zes maanden het pane niet mag worden aangetast. Diefstal op recreatiepark Duinrell WASSENAAR Twee Hagenaars van 17 en 18 jaar oud zijn vrijdagavond om half negen aangehouden nadat ze op heterdaad werden betrapt bij het stelen van geld uit kledingkastjes op re creatiepark Duinrell. De twee hadden in april een moedersleutel van de kasten weten te bemachtigen en konden zo de kleding van de bezoekers doorzoeken. De Hagenaars hadden vrijdag een buit van 900 gulden uit diverse portemonnees. Beiden zijn gis terochtend weer vrijgelaten. ti Traditiegetrouw moesten de paalzitters na de recordpoging van hun paal worden afgeholpen. va^ PAALZITTEN MOGELIJK VOORTAAN TIJDENS LEIDSE LAKENFEESTEN zul) lijkt (Vervolg van de voorpagi- in Ina) richj NOORD WIJKERHOUT i Er zaten bij het paalzit- llten, net als vorig jaar, Noordwijkerhouters meer op de palen toen de ekoa finish in zicht was. Zater- rndtrt dagochtend zag het er nog zonnig uit voor Koos dg Borst. Omdat hij zijn per- soonlijk record had verbe- rige j terd hing er al een mooie beef) bos bloemen aan zijn paal. De muziek was ook weer gaan klinken, het ontbijt werd rondgebracht. Kortom ook I voor de tien overgebleven deelnemers begon een nieuwe dag. Voor Leidenaar René de Boer duurt die wat het paalzit- ten betreft niet lang. Vlak na het eten de voormalig kam pioen zo onverwacht van zijn zitplank, dat bijna niemand op het strand het heeft zien ge beuren. De Boer meldde na zijn val van plan te zijn om het paalzitevenément naar de Leidse Lakenfeesten te halen. „De horeca wil wel", aldus de Leidenaar. „Maar ik moet de gemeente en buurtbewoners mee zien te krijgen". Mis schien krijgt het paalzitten dan toch een vervolg. De Boer had met zijn buren afgesproken dat zij hem op tijd wakker zouden maken toen hij een tukje ging doen. Maar collegae Dijker en Borst waren ook ingedut en waren hem he lemaal vergeten. Paal 16 was inmiddels veran derd in een kerstboom met Jose de Jong als piek. Het was een aandenken van Willem Trouwen, de saxofonist die al een dag eerder was afgestapt en die nachten lang "Stille nacht" had zitten oefenen. In de nacht klom de „slechte waakhond" Koos Borst zelf in het water. „Ik zat er zo al leen", zei hij later. Borst had bijna 99 uur gezeten. Een uur later verdween Janny Bouw man uit Noordwijk. Ze zat pre cies honderd uur en hoorde de bel dat er weer een uur voorbij was. Maar zij dacht dat het af gelopen was. „Ik schrok wel met dat loodzware pak in het water", zei ze later. En toen zaten er nog maar tien deelnemers. „Feitelijk teveel", was het commentaar vanaf het strand, toen het duidelijk werd dat ze allemaal hun tijd uit zouden zitten. Maar echt ge makkelijk zaten ze niet. Bloe- menwerker Jan van Duyven- bode dacht even dat hij thuis in Leiden zat en dat het tijd werd om de planten binnen te halen. Hij kwam nog net op tijd tot de ontdekking dat hij maar beter niet over de drem pel kon stappen. Winfried Dijker uit Lisse vond de eerste dertig uur maar zwaar, maar daarna ging het beter. Na 115 uur zitten was hij aardig uitgerust. Ria Grim bergen uit Lisse had het dit jaar niet echt leuk meer ge vonden. Vorig jaar was het haar nogal gemakkelijk afge- gan maar nu had ze behoorlijk afgezien. Jose de Jong gooide zondagmiddag al haar ver moeidheid van zich af en swingde op haar paal wat mee met de muziek tot een kanon schot het einde van het tiende en laatste kampioenschap aan kondigde. Swinging Scheveningen groots succes DEN HAAG En einde- lijk swingde Schevenin gen een keer; het is de Stichting Toerisme Den Haag dan toch 'n keer ge lukt. Al kregen de organi satoren van het jaarlijkse openlucht jazzfestival Swinging Scheveningen een wel erg fiks duwtje in de rug van de weergoden. Feit blijft dat Schevenin gen zaterdag en zondag bruiste. Een hoogtepunt was er dit weekeinde niet tijdens het vol gens de Stichting Toerisme „grootste, gratis toegankelijke jazz-evenement van Neder land". Natuurlijk was er zon dag de beroemde Pia Beck in het Kurhaus, maar buiten was nog veel meer te zien en te ho ren zonder duur kaartje. „Het is met zulk weer toch allemaal even mooi", meende een zo naanbidster op een van de vele terrassen. En zo dachten er velen over. De bandjes op de boulevard en in strandten ten en café's langs de boule vard hadden dan ook erg veel bekijks, dat bestond uit een bonte mengeling van pure zonaanbidders, echte jazz-lief- hebbers en mensen die twee vliegen in een klap kwamen slaan: zonnen en de zee in ge combineerd met een „reis naar Dixieland". Ondanks de hitte kwamen opmerkelijk veel voetjes van de vloer. Reeks van vernielingen aan auto's NOORDWIJK Diverse au to's met voornamelijk Duitse kentekens zijn het afgelopen weekeinde in Noordwijk be schadigd. In de omgeving van de Beatrixstraat werden in de nacht van vrijdag op zaterdag de wagens van diverse Duitse vakantiegangers met rode en zwarte verf besmeurd. Enkele anderen waren bekrast. In de nacht van zaterdag op zondag werden op een parkeerplaats achter de Bosflat, vijf perso nenwagens vernield. De Spie gels werden afgebroken, de antennes afgerukt en ruiten wissers verbogen. Geen van de daders kon worden aangehou den. LEIDEN De laatste 500-roedenpaal van Lei den staat in de berm van de Groene Maredijk bij de Poelgeesterweg Het is een natuurstenenpaal met aan de ene kant het getal 500 daarin gebeiteld en met aan de andere kant de Leidse sleutels. Vroeger stonden dit soort paal tjes rondom de stad Leiden, op 500 roeden van de stadssingels. Hiermee werd een zone aange geven van 500 Rijnlandse Roe den, Een Rijnlandse Roede is 3,676 meter. In deze zone mochten geen ambachten of „neringen" worden bedreven die gewoonlijk binnen de stad voorkwamen. Deze regeling dateert uit de zestiende eeuw. Zij stond bekend onder de naam „Octrooi op de buitenne ring". Het octrooi hield onder meer in dat alleen veeteelt en land bouw waren toegestaan bin nen de zone. Kerken, kloos ters, huizen en andere opstal len mochten niet in de zone worden gebouwd. Slechts wa termolens waren toegestaan. De regel gold ook voor de boe renbedrijven. Die mochten pas op een afstand van 500 tot 800 Rijnlandse Roeden worden ge bouwd. Pannenfabrieken, steenfabrieken en kalkovens waren pas buiten de 1000-roe- denzone toegestaan. Overigens is het paaltje op de foto niet het originele 500-roe- denpaaltje. Dat is een aantal jaren geleden weggehaald en vervangen door het huidige paaltje. Niet bekend is waar het originele paaltje is geble ven. De 500-roedenpaal aan het einde van de Groene Maredijk. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5