Minnaar Dutch Open waait caddie lof toe OSS Senna voltooit zijn hattrick Bugno ontpopt zich als een alleskunner CcidócSotvtcmt Van der Wal slaat z'n slag ^ALLISTER VOELT ZICH LEKKER ALS MIKPUNT Honkballers met gemengde evoelens naar Edmonton Francisco Clavet beleeft top-week Sport op tv IA )RT MAANDAG 30 JULI 1990 PAGINA 11 akers doen wat üdt beloofd het ERDAM De KNSB naar nieuwe wegen -2 tionale schaakprofessionals ïgettmakkelijker te maken. Met ededeling, gisteren bij de ig van het negende Ohra- Pi»oi, bedoelde bondsvoorzit- in der Waal natuurlijk het 4- iele gedeelte. Bijkjvan der Wiel en Zoerab As- 1. J rasjvili echter maakten het p het bord gemakkelijk, re- na zeventien zetten. Een >lijks opwindend duel tus- i Nederlandse grootmeester Georgiër, ooit secondant iasparov. Rainer Mund naar Oostenrijk DRESDEN Schaats- trainer dr. Rainer Mund wordt bondscoach van Oostenrijk. De 44-jarige oud-ijshockeyspeler uit Erfurt is enkele jaren ge leden ook benaderd door de KNSB om de nationa le damesploeg als opvol ger van Tjaart Klooster boer onder zijn hoede te nemen. Mund is de man die het Oostduitse da- messchaatsen uit het niets heeft opgebouwd en in Karin Kania en An drea Ehrig zijn grote prijswinnaars had. NIJMEGEN Jannes van der Wal heeft de slotronde van het internationale dam- toernooi in Nijmegen aan gegrepen om de eindzege veilig te steljen. Van de drie koplopers was de 33-jarige Groninger de enige die zijn laatste duel in winst omzet te. Van der Wal versloeg de Sovjet-speler Presman. De Israëliër Koyfman (derde) en de Sovjetrus Letsjinski (tweede) verloren de slag met de Nederlander door remise te spelen. De Neder lander Krajenbrink werd vierde. Verstegen beste amateur bij EK handboogschieten BARCELONA Erwin Verstegen heeft de derde plaats be machtigd op de Europese titelstrijd van de handboogschutters in Barcelona. De 19-jarige schutter uit Boekei werd daarmee de beste amateur onder de profs. De titel was voor de Rus Zabrodski, een pur sang professional. Het zilver was voor de Italiaan Di Buo, de regelmatigste schutter over drie dagen, die in de finale niet bestand was tegen de stress en Verstegen een punt voor bleef. Di Buo is ook al jaren be roeps. Bernie Camps, een debutant, volgde Verstegen op de voet en werd verrassend vijfde. Henk Vogels sneuvelde in de halve finales (elfde) net als Jacqueline van Rozendaal bij de dames, eveneens elfde. In het landentoernooi eindigde de herenploeg als derde. Na barrage met de Fransen. Beide landen scoorden in de finale 962 punten. Het Nederlandse trio Verstegen, Camps en Vogels had in de herkamp de zenuwen beter onder bedwang dan de Fransen (76-71). De damesploeg struikelde in de halve finales en werd negende. Sportwereld Boksen Dennis Andries is de verrassende wereldkampioen in het halfzwaargewicht (WBC- versie). De bijna 37-jarige Brit onttroonde in Melbourne de twaalf jaar jongere Australiër Jeff Harding. Andries won op knock-out in de zevende ronde. Motorsport Eddy Lawson en de Japanner Tadashi Taira hebbben de acht-uur-race van Suzuka gewonnen. Voor de Amerikaanse motorcoureur, wereldkampioen in de 500cc- klasse, was het zijn debuut in de endurance-klasse. Het duo legde in acht uur 205 ronden af. De Japanners Miyazaki en Ohshi- ma werden op twee ronden tweede. In de strijd om de we reldtitel leidt Vieira met 55 punten. Boksen De Japanner Yuki- hiko „Leopard" Tamakuma heeft gisteren in Mita de we reldtitel in het vlieggewicht (WBA-versie) veroverd. De 26- jarige vuistvechter stuurde in de tiende ronde titelhouder Lee Yul-woo twee keer naar de grond. Boksen De Italiaan Sumbu Kalambay (34) heeft eergisteren in Toulon zijn Europese titel in het middengewicht behouden. De in Zaire geboren routinier gunde de Franse uitdager Fre deric Seillier weinig kans. In de negende ronde stopte de scheidsrechter het gevecht. sch D VOORT Hoewel :ijn voorsprong zelden worden geknabbeld de concurrentie, de de Schotse profgol- Stephen McAllister gisteren pas na de tegende hole zeker van rzai zaak. „In het slot- aan seinde zag ik de naam Olazabal steeds ver- omhoog kruipen op de lijst. Dat verhoogde °^iruk toch. Een paar H(ers van mij, een paar ]ies van een ander en liggen weer heel e ïjtbij elkaar", lichtte jllister na de door toch met ruim ver- gewonnen Dutch toe. De dreiging van zijn Engelse rivaal Chapman loste echter al op de elfde hole, een korte par drie, op. „Na bogey's op de ze vende en achtste, kwam daar inderdaad de ommekeer. Chapman miste een lastige putt, terwijl ik met een birdie en vier slagen voor verder kon. Toen was het zaak zelf constant en veilig te blijven spelen. Ik hoefde, zoals het scorebord al aangaf, niets meer te riskeren. Ik moest al leen maar op de green zien te komen. Het putten ging, met dank aan mijn caddie die de situatie mee-analyseert, im mers voortreffelijk. Ik ben zeer tevreden over de snelheid van de greens". McAllister achtte het belang rijk van begin af aan op kop te hebben gestaan. Bij de eerder dit seizoen door hem gewon nen Atlantic Open lanceerde 'hij zich vanuit de anonieme achterhoede naar de eerste plaats, nu was hij zelf het mik punt. „Hier was het nagejaagd worden. Dat legt wel een an dere druk op een speler, maar ik voelde me er lekker bij". Fris McAllister gaf toe dat het ach teraf een voordeel is geweest dat hij zich niet wist te kwali ficeren voor de Britse Open. „Dat was een enorme teleur stelling natuurlijk, maar het betekende wel dat ik in Zand- voort erg fris was. Dat is een belangrijke factor geweest. Bo vendien was ik er op gebeten te bewijzen, dat ik er wel iets van kan". De Spanjaard Olaza bal bracht zijn ongemakkelijk start wel in verband met de vermoeienissen op St. An drews. In tegenstelling tot dure huurlingen als Mark Cal- cavecchia, die vrijdagavond zijn vette aanwezigheidspre mie al naar huis kon brengen, en Masashi „Jumbo" Ozaki, knokte de jonge Spanjaard wel voor wat hij waard was. Het fijne gevoel liet hem evenwel op beslissende momenten in de steek voor een gerichte verras singsaanval. „De eerste dag was ik echt op. Ik kwam moe uit Engeland, had eigenlijk niet willen spe len, maar kon als titelhouder niet wegblijven. De volgende dagen brachten toch enig her stel. Zaterdag ging het zelfs uitstekend. Zeven birdies op deze baan is niet slecht. Het probleem is momenteel mijn putten. Van tee naar green gaat het goed, maar de langere putts willen maar niet vallen. Stephen McAllister (links) torst de beker die hoort bij het winnen van de Dutch Open. Hij kwam ondanks zijn fysieke en geestelijke gesteldheid, aan merkelijk verder dan de Ne derlandse deelnemers aan de slotronden. Chris van der Vel de, die de cut als twaalfde haalde, kon die hoge klasse ring niet handhaven. Hij be sloot zijn toernooi met een ronde van 76 en kwam uit op 290 slagen in totaal. „Een slechte ronde", gaf Van der Velde, die 47e werd nog voor Ozaki, toe. „Ik had onspeelba re ballen op de zevende en achtste hole. Ik raakte ze goed, maar dan liet het putten weer veel te wensen over. Toch ben ik niet ontevreden. Dit was één van mijn beste resultaten ooit. Ik ben blij, dat dat juist in eigen land gebeurt. Volgend jaar kom ik terug en doe het beter". val! TT ?tge niss j; wt e Dubois van Cuba is net terug op het tweede honk als de bal nog onderweg is naar Doug ieke van de Sullivans, dat de toernooizege in Haarlem verrassend greep. In het midden kijkt lidsrechter Aldaya toe. FOTO: ANP ARLEM Het Neder- dse honkbalteam reist deze week met ge- ïgde gevoelens af naar toernooi om de we- ititel in het Candese nonton. Enerzijds kan spelersgezelschap van ïager Jim Stoeckel gesterkt achten door over de hele linie ge- nde vooruitgang van huidige spelersgroep, de andere kant is ge- ende de laatste dagen de Haarlemse Honk- week ook gebleken dat verdedigend proble- n kunnen ontstaan. elopen zaterdag had de nje-formatie voor de vijfde r in de historie van het dit- al uiteindelijk door 63.000 lekers bijgewoonde evene- ;0 it een gooi kunnen doen t Sr wan in de middaguren een - j e op de latere winnaar Sul- I ns moeten volgen. Geheel n reenkomstig het optreden de vaderlandse honkbal- \j na het slechte openings- pL ikeinde waren daar kansen Ipa', ir, maar uiteindelijk leidde >nd zwakke slagbeurt de on- eu' 'anS *n- Met een even eer- .(ja- le als niets opleverende ne- die ka8 van 6-4 plaatste de ;N\ livans zich voor de eind ig ijd, waarin toch enigszins linf rasend Cuba met 5-1 werd pe slagen. J seneenhalf uur •eneenhalf uur hebben de lop derlandse honkballers za- ?1 idag in het veld gestaan om t 7 eindelijk tot de conclusie te di nen dat een-"averechts uit- ac tkende pitchers-wissel in t hp duel met de Sullivans tus- Jan van Gorkum en Nico am (vijf runs) de finalekan sen teloor deed gaan. Manager Stoeckel had zoals al eerder kon worden bepaald toch ge kozen voor de voorbereiding op het WK in plaats van te „gaan" voor een toernooi-re- sultaat en de thuis blijvende Harrie Koster geen heuvel plaats gegund. De Rotterdam mer verklaarde zelf ondanks zijn schouderblessure wel de gelijk te hebben kunnen spe len, maar Stoeckel had hem weggestuurd. De Amerikaan had Van Gorkum de leiding van de defensie tegen de Sulli vans toevertrouwd en dat ging redelijk goed. Tot de vierde in nings. Toen moest de werper van Pirates vier runs incasse ren en werd vervangen door Adam, op wiens tweede bal vervolgens meteen home-run werd geslagen. Dat gat (6-1) van vijf punten heeft het Ne derlandse team niet meer kun nen overbruggen. Weliswaar werd er langzaam maar zeker teruggeknokt tot 6-4, maar die marge bleef intact. Eigen zwakte Hetgeen vooral eigen zwakte (als gevolg van vermoeidheid?) was, want eigenaar/manager Bob Sullivan had zaterdaga vond niet zijn beste werpers laten aantreden met het oog op de verwachte finale een dag later tegen Cuba. Vandaar dat de Nederlandse slagploeg nog kansjes kreeg om alsnog de be geerde finaleplaats af te dwin gen. De defensie van de Ame rikanen sloot echter op de cru ciale momenten als een bus en de wonderbaarlijke wederop standing van de Oranje-forma tie, vier zeges na twee nederla gen, stokte in het zicht van de haven. Desondanks kon de expeditie in het Pim Mulier-stadion als redelijk geslaagd worden be schouwd. In de zeven duels toonde de Nederlandse forma tie over het algemeen een stij gende lijn en de veldposities zijn, op die van de heuvel na, over het algemeen goed bezet. René Rijst maakte na een dra matisch openingsweekeinde zaterdagavond zijn entree als relief-pitcher tegen de Sulli vans en deed dat verdienste lijk. Met Rikkert Faneyte is hij kandidaat om straks in Ed monton te fungeren in de wer persstaf, waarvoor Stoeckel een rotatie-systeem van vier starters wil gebruiken. Faney te lijkt te nuttig in het verre veld om op de plaat te worden ingezet, maar zou die job in noodgevallen aankunnen. Een echte remplacant voor de weg gevallen Koster heeft Stoeckel niet, nu bijvoorbeeld Bart Vol kerijk zich dit jaar niet be schikbaar heeft gesteld. De Hagenaar werd overigens de laatste jaren al voornamelijk ingezet als relief-pitcher. Steeds beter Aan slag ging het met de Ne derlandse ploeg naarmate de „Week" vorderde ook steeds beter. Met name Michael Crouwel ontwikkelde zich goed. De Haarlemmer nam in het slotweekeinde drie honks- lagen voor zijn rekening uit acht slagbeurten. Ansjeliena, die enige tijd geleden nog een test aflegde bij een Amerikan- se profclub, was eveneens in het slagperk goed op dreef. Hij werd echter nog overtroffen door Robert Niggebrugge, die met 0.414 uitgroeide tot de bes te Nederlandse slagman. Net als Ansjeliena permitteerde de Nederlandse Amerikaan zich zaterdagavond echter een paar slordigheidjes, die tijdens het WK niet zouden mogen voor komen. Dan is de oppositie voor het Oranjeteam nog wat zwaarder dan in Haarlem en zullen alle zeilen moeten wor den bijgezet om te voorkomen dat er na de poule-wedstrijden gestreden moet gaan worden om de negende plaats. FRANK WERKMAN HILVERSUM Inschrij vingen, aankondigingen, bevestigingen, het zegt al lemaal niets meer in het internationale tennis. De 33e editie van 't Melkhuis- je kende de sterkste voor inschrijving sinds het pro fessionele tennis van de grond is gekomen. Na een reeks afvallers bleef nog steeds veruit de beste be zetting van de laatste ja ren over. Na een week tennis restte er echter een finale met twee spelers uit de kwalificaties. Eduardo Masso bereikte het hoofdschema op eigen kracht, maar de uiteindelijk winnaar van het evenement Francisco Clavet mocht pas met de grote jongens meespelen nadat de Fransman Leconte zich af meldde. De Spanjaard schreef daarmee een beetje geschiede nis. Hij is pas de vierde „ge lukkige verliezer" die een toernooi wint: 3-6 6-4 6-2 6-0. Prognostieken, verwachtingen en statistieken stelden deze week op 't Melkhuisje niets voor. Van de favorieten voor de finale bereikte alleen Emi- lio Sanchez, nummer één op de lijst, het slotweekeinde. Daarin stuitte hij zaterdag op Masso, de in Argentinië gebo ren maar sinds kort voor Bel gië uitkomende kwalificant. Na Prpic, Aguilera en Brugue- ra beet ook de geroutineerde nummer zeven van de wereld zich stuk op het variatierijke spel van de linkshandige Mas so. In de onderste helft van het scheme richtte Clavet een ravage aan. Hij schakelde ach tereenvolgens titelverdediger Novacek, Haarhuis en Jaite uit. In de halve finales hield hij zich ternauwernood de Ita liaan Omar Camporese, door twee tiebreaks, van het lijf. Voor een Nederlands succesje zorgden Paul Haarhuis en Mark Koevermans. Het duo bereikte vooor de tweede keer in successie de finale van het dubbelspel maar slaagde er weer niet in de hoofdprijs te veroveren. Vorig jaar door overmacht, de regen voor kwam dat de eindstrijd werd gespeeld, deze keer doordat de Spanjaarden Emilio Sanchez en Sergio Casal na een matig begin de juiste momenten aan grepen om de opslagen van de Nederlanders te doorbreken. Jagerman niet Nicole Jagerman zal haar na tionale tennistitel komende week niet verdedigen. De speelster heeft zich wegens een achillespeesblessure afge meld voor het evenement, dat in Son wordt gespeeld. Ook Nicolette Rooimans kan door een blessure niet deelnemen. Het tweetal wordt vervangen door Suzan Gadroen en Mar lies Reinders. De Sovjetunie heeft in Atlanta de verrassende opmars van het Nederlands damestennis- team in het toernooi om de Fe deratiebeker gestuit, 2-1. Bren- da Schultz won slechts de ope ningspartij, van Leila Meski. De Amerikaanse damesploeg Chang lang in de weer voor toernooi-winst TORONTO Michael Chang heeft voor winst in een groot ten nistoernooi weer liters transpiratie moeten investeren. De Ame rikaanse winnaar van Parijs 1989 versloeg gisteren in Toronto in de finale zijn landgenoot Jay Berger in drie sets, 4-6, 6-3, 7-6 (7- 3). Nooit eerder had Chang een groot toernooi in Canada gespeeld, nooit eerder ook heeft de finale van Toronto zo lang geduurd als gisteren, toen de spelers op tien minuten na drie uur op de baan stonden. Bij een temperatuur van 35 graden in de schaduw. Die omstandigheden geven een extra dimensie aan de prestatie van de kleine Amerikaan, die in zijn twee vorige wedstrijden tegen Andre Agassi en Pete Sampras, een partij van twee uur en drie kwartier, ook tot het uiterste had moeten gaan. Het verschil in de finale was minimaal, maar waar Chang tot de laatste slag zijn controle en precisie behield, ging Berger bij de laatste slagen fouten maken. Daardoor verloor hij de tie-break met 3-7. won Atlanta opnieuw het toer nooi om de Federatie-beker. In de eindstrijd werd het be slissende punt gemaakt in de damesdubbbel, die Garrison en Fernandez in twee sets (6-4, 6- 3) wonnen van Zvereva en Savtsjenko. De Sovjetunie had in de halve eindstrijd Spanje uitgeschakeld. HOCKENHEIM Ayr- ton Senna heeft zijn hat trick op het circuit van Hockenheim voltooid. De 30-jarige Braziliaan won gisteren in een McLaren voor het derde achtereen volgende jaar de formule 1 race om de Grote Prijs van Duitsland. zijn vierde in dit seizoen, hero verde hij de leiding in het klassement om het wereld kampioenschap. Na negen van de zestien races heeft hij 48 punten. De voorsprong op zijn grootste concurrent, en vijand voor het leven, Alain Prost be draagt vier punten. Prost werd in Hockenheim vierde achter de Italiaan Nannini en Senna's stalgenoot Berger. Senna reed in Hockenheim zijn 103e Grand Prix en stond voor de 47e keer op pole-posi- tie, een absoluut record en be haalde zijn 24e overwinning. Voor de 31-jarige Italiaan Nannini vormde de race in Hockenheim een open sollici tatie. Met de Fransman Alesi is hij kandidaat voor de positie van tweede coureur, achter Prost, bij Ferrari, die vrijkomt door het vertrek van Mansell. De Brit zegt te stopppen met het gevaarlijke werk, maar schijnt in verregaande onder handeling te zijn met een con currerende renstal. In de race was Nannini de enige coureur die de 45 ronden zonder ban denwissel uitreed. Zijn meca niciens hadden extra harde banden gemonteerd. Die keuze bracht hem dichtbij de winst op Hockenheim. Elf ronden voor het einde slaagde Senna er pas in de Italiaan te passe ren. In de slotfase nam hij ruim afstand, een dikke zes se conden. Nannini beperkte er zich toe zijn fraaie tweede plaats te consolideren. MORGEN Nederland 1, 17.40 uur: Sport op 1. RTL+, 15.45 uur: Goodwill Games in KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Hilversum (dinsdag aanvang 18.30 uur) luiden: le koers: 1. Volcker. 2. Eve Mere- veld, 3. Ecarla Lee (3-8-2). 2e koers: 1 Caro B, 2. Ebely W, 3. Dewi Groenhof (8-3-2). 3e koers: 1 Elaine Hanover. 2. Deter Morgan, 3. Duke of Zuilen (3-1-6). 4e koers: 1 Desiderium, 2. Dex Ruimzicht, 3. Card Shark (2-4-6). 5e koers: 1. Explosive Kades. 2. Chess Darby, 3. Stella Dallas (3-7-10). 6e koers: 1. Ludwig Kosmos. 2 Bo van de Lente, 3. Charly Ludwig (1- 11-12). 7e koers: 1. Comrade, 2. Benno R. 3. Calexi N (4-7-1). 8e koers: 1 Carisma Darby, 2. Action Skoatter, 3. Zanja (6-5-2). 9e koers: J. Lorenz G. 2. Channa Ha nover. 3. Yorki (8-6-12). 10e koers: 1. Arndon One, 2. Den du Bois, 3. Carma Flight (1-3-6). lie koers: 1. Carl Buitenzorg, 2. Doortje Scimitar, 3. David Morgan (8- 3-1). Sovjetunie en VS gaan nog gelijk op SEATTLE De Sovjetunie en de Verenigde Staten gaan tijdens de Goodwill Games in Seattle nog gelijk op. Beide landen hebben na negen da gen 45 gouden medailles vero- De Sovjets traden tijdens het afgelopen weekeinde het meest op de voorgrond. Bij turnen, ritmische gymnastiek, wielrennen en handbal wer den zes gouden plakken opge ëist. Tegenover die oogst stond slechts één grote teleurstelling. Het basketbalteam, dat afgelo pen dinsdag het prestigeduel met het gastland nog had ge wonnen, haalde de finale niet. Joegoslavië nam met 84-78 re vanche voor de nederlaag twee jaar geleden in de olym pische eindstrijd in Seoul. Het Amerikaanse team drong eveneens door tot de finale. Anderhalve week voor het be gin van de wereldtitelstrijd in Argentinië (8-19 augustus) vij zelde de titelhouder het ge schonden vertrouwen op met een imponerende overwinning (112-95) op Brazilië. Oppermachtig In de turnzaal was de Sovjetu nie oppermachtig. Maar niet feilloos. Wereldkampioene Svetlana Boginskaja viel tij dens het landentoernooi bij de brugoefening en ook haar prestaties op de andere drie onderdelen waren niet vlek keloos. Tatjana Lisenko en Na- talja Kalinina maakten de foutjes van hun illustere ploeggenoot echter meer dan goed. Met een totaal van 118.759 punten hield de Russi sche ploeg, de Verenigde Sta ten (118.484) van goud af. Chi na pakte brons met 117.573 punten. In het individuele toernooi stelde de zestienjarige Kalini na, 1.42 meter, de gouden me daille veilig met een perfecte vrije oefening. Kalinina liet niets aan het toeval over. De jury beloonde haar wervelen de show met een tien, de enige in twee dagen topturnen. In de handbalfinale had de Sovjetunie een verlenging (29- 27) nodig om zich van Joego slavië te ontdoen. Na de nor male speeltijd gaf het score bord 25-25 aan. Beide landen treffen elkaar opnieuw in de waterpolofinale. BRIGHTON Gianni Bugno is hard op weg zich te ontwikkelen tot een kleurrijk alleskunner. Gisteren won de 26-jarige Italiaanse wielerprof met de Wincanton Classic zijn tweede wereldbekerwed strijd van dit jaar en nam daarmee in het klasse ment de leiding over van zijn landgenoot Moreno Argentin. Bugno is van de eerste dag van het seizoen nadrukkelijk aan wezig. Op 17 maart soleerde hij op eigen grondgebied naar de zege in Milaan - San Remo, de openingswedstrijd van de wereldbekercyclus. Twee maanden later droeg de in Zwitserland geboren coureur tot veler verrassing van begin tot eind de rose leiderstrui in de Giro. De zege werd in zijn thuisland hysterisch bejubeld maar door de buitenlanders als een toevalstreffer beschouwc wegens het gebrek aan tegen stand. Voor Bugno was de eindzege geen reden het rustiger aan te doen. Een korte onderbreking was voldoende de benen Weer in het juiste ritme te krijgen voor de Tour. Met zijn over winning in de koninginnerit naar L'Alpe d'Huez en zijn klassering in de top-tien van het algemeen klassement be vestigde de Italiaan zijn pro gressie als ronderenner en be wees daarmee tevens het on gelijk van de critici, die twee grote ronden iets teveel van het goede vonden voor de ten ger gebouwde Italiaan. nu nog in bezit van de Ier Sean Kelly. Zijn voornaamste rivaal in die strijd leek zijn landgenoot Moreno Argentin, die evenals Tour-winnaar Greg Lemond de Wincanton Classic wegens een blessure liet schieten. Dat had voor Ar gentin nare gevolgen. Bugno pakte het maximale punten- aantal (25) door in Brighton met kleine voorsprong op de PDM'ers Kelly en Dhaenens over de streep te gaan.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11