^eidóeSou/ia/nt Centoeor stopt 25 miljoen gulden in nieuw gebouw 1 Leidse dief verkoopt antiek zilver voor een schijntje £eid^c6ouxcmt STAD OMGEVING/RTV WEEK EINDE Persoonlijk cadeau urn ZATERDAG 28 JULI 1990 PAGINA 13 IJS» Si 11 31 At— 33' Japanse delegatie brengt Eurotransplant bezoekje Japanse delegatie werd gisterochtend door directeur G. Persijn bij Euro- hsplant rondgeleid. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Een Japanse delegatie bracht gisterochtend een bezoek aan de Leidse vestiging van Eurotransplant bij het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Vijf senatoren uit het land van de rij zende zon zijn op reis door Scandinavië en Nederland om de situatie op het ge bied van gezondheid, welzijn en het so ciale stelsel te onderzoeken. Het bezoek aan Leiden richtte zich spe cifiek op niertransplantaties en op het werk van Eurotransplant. Volgens di recteur G. Persijn van Eurotransplant worden in Japan slechts mondjesmaat niertransplantaties toegepast. Slechts een kleine 600 per jaar. Dat heeft te ma ken met de religieuze achtergronden (bijvoorbeeld het sjintoïsme) van de 120 miljoen Japanners. Verder ligt Japan op dit gebied achter in technische ontwik keling en „know-how". Toch maken ongeveer 80.000 Japanse nierpatiënten gebruik van nierdialyse- apparatuur. De delegatie wilde echter meer over niertransplantatie weten om dat transplanteren een goedkopere op lossing is dan het gebruik van dialyse- apparatuur. „Toevallig werd er tijdens hun bezoek net een nier binnengebracht uit Frankfurt die bestemd was voor Rotterdam. Daar werden dus door de heren gelijk foto's van gemaakt", vertelt Persijn. De delegatie bleek zeer geïnteresseerd in de werking van de Europese orga- nenruil zoals die door Eurotransplant wordt geregeld. Vandaag aanvaarden de vijf parlementariërs de terugreis. Geen afvallers bij paalzitten NOORDWIJKERHOUT Er zijn nog geen afvallers bij het wereldkampioenschap paalzitten. Gisteravond zaten de overge bleven tien er tamelijk opgeruimd bij. Er gebeurde weinig. De deelnemers communiceerden wat met elkaar door middel van de „palenpost". Ze schreven elkaar zo brieven en gedichten. Al ging het schrijven altijd niet meer even gemakkelijk na drie da gen zitten. Via de palenpost bemoedigen ze elkaar, of probeer den ze elkaar juist van de paal af te praten. „Mocht het dit weekeinde overigens boven het meer gaan onwe ren, dan zullen de paalzitters de paal enige tijd mogen verlaten. Er is best een kans dat er een aantal dan niet meer op de palen gaat", aldus voorzitter Jan Huybrechts. Hij sprak eerder de hoop uit dat er maar één wereldkampioen zal overblijven zondagmid dag om vier uur. Maar vooral de zeven kampioenen van vorig jaar blijken niet van plan om deze allerlaatste keer voortijdig het plankier te verlaten. „Maar als het erg warm wordt, dan kan opeens afgelopen zijn voor je", weet José de Jong uit Noordwijk. Zij kan erover meepraten want twee jaar geleden belandde ze met de zondagmiddag al in zicht toch nog in het water van het Oosterduinse meer. Vlam in de pan ALPHEN AAN DEN RUN De keuken van een woning aan het Marsdiep is gister avond volledig uitgebrand. In de hele woning is rook- en roetschade aangericht. In geld uitgedrukt komt de schade neer op een bedrag tussen de 50.000 100.000 gulden. Oor zaak van het vuur was een fri tuurpan die te lang op het gas stond en oververhit raakte. De vlam sloeg vervolgens in de pan. De bewoners waren thuis en alarmeerden onmiddellijk de brandweer. Die is ruim een uur bezig geweest hiet blussen en opruimen. REIDEN Het Leidse jDedrijf Centoeor BV wil b^stapen nieuw gebouw naast toiiethet huidige pand op het 77 mfeio Science Park neer- "^Jpetten. Twee grote aan nemers, de Hollandse ^^Beton Groep en Wilma ^Houw, zijn al uitgeno- ^^3iigd om hun plannen te -presenteren. Voor het nieuwe gebouw is voor lopig zo'n 25 miljoen gulden uitgetrokken. ider-woigens financieel directeur, uur lr^ Hoogwerf, is het nieuwe 'P Bljband „redelijk vergelijkbaar eimet het huidige gebouw". Er ard °fnoet een produktievloer 3 6 kar orc*en gerealiseerd, met jbbekPaark°ven twee verdiepin- gen met installaties. In het gebouw, dat over tweeënhalf gereed moet zijn, komen ^^Bjroduktie met bijbehorende ^Hkantoren, laboratoria en "het ^^^nagazijn. De totale oppervlakte van het bedrijf wordt dankzij de nieuwbouw verdubbeld. Het bedrijf zit nu nog verspreid over diverse gebouwen in en om het Bio Science Park. Afdelingen zijn gevestigd in het Academisch Bedrijven Centrum, bij Mogen en in een gebouw dat wordt ge deeld met Cleanpack. De uitbreiding van het bio- technologische bedrijf is vooral gericht op het nieuwe produkt Centoxin, een mo- noklonaal antilichaam. In ja nuari werd al bekend dat het bedrijf een doorbraak met dit geneesmiddel had bereikt. Hetis een middel dat wordt toegediend aan patiënten die in een shock zijn geraakt door bacteriën in het bloed. Die bacteriën scheiden giftige stoffen af. De antibiotica die altijd wor den toegediend, verhinderen dat de bacteriën verder groeien. De giftige stoffen kunnen echter nog wel wor- Het bedrijf investeerde dit jaar al dertig miljoen gulden in interne verbouwingen in het huidige pand. De pro- duktiecapaciteit moest aan zienlijk worden uitgebreid voor Centoxin. Onlangs zijn diagnostica voor gebruik na een hartinfarct op de markt in Europa gelanceerd. Vol gens directeur Hoogwerf be gint dat produkt nu „te lo pen". Daarna wordt Cen toxin op de markt gebracht. Begin volgend jaar verwacht het bedrijf met de verkoop te kunnen beginnen. De Eu ropese organisatie heeft in middels 250 mensen in dienst. Aan het eind van het jaar wordt het getal van 300 bereikt. Vooral de verkoop afdeling moet worden „uit gebouwd", zegt Hoogwerf. „Dit jaar moeten veertig verkopers klaar staan om Centoxin te lanceren". Honderdduizendste bezoeker bij tentoonstelling dinosauriërs in Leiden LEIDEN De tentoon- stelling Dinosauriërs in Leiden heeft gisteroch tend de 100.000-ste bezoe ker ontvangen. De grens van 100.000 bezoekers werd overschreden door de familie Logger uit Oud-Beijerland. Zij ontvingen een bouwpakket van een dinosaurus van de Leidse wethouder van cultuur H. van Dongen. Het museum schonk het gezin een encyclo pedie over dinosauriërs en het Golden Tulip Hotel in Leiden bood hen een weekendarrage- ment aan. De belangstelling voor de ex positie overtreft alle verwach tingen. Aanvankelijk werd er vanuit gegaan dat tentoonstel ling in de vier maanden dat ze duurt in totaal 100.000 bezoe kers zou treffen. Dat aantal is nu binnen een maand bereikt. Opkomst De expositie in het Leidse Pesthuis ging op 29 juni open voor het publiek en duurt nog tot en met 28 oktober. Woord voerster D. de Wagenaar van het Nationaal Natuurhistorisch Museum verwacht dat er uit eindelijk ongeveer 250.000 mensen komen. Het museum is door de grote opkomst van het publiek nu al uit de kos ten. Een bouwpakket van een dinosaurus voor de familie Logger. FOTO: WIM VAN NOORT it bijdragen van Kees van irpen, Rudolf Kleijn en Lo- lan Leefmans. ,arag ^ppOOSten ;kt on- toiietre Zuidhollandse musea gaan iderniun suppoosten cursussen ge- jk m|en zodat ze weten hoe ze loeten optreden bij vandalis- itel erjie en andere criminaliteit, ing niet alle Leidse musea v-C Rebben veel trek in dat pro- inciale initiatief. De gemeen- als beheerder van De La- ^/jenhal wel. Logisch, want de (irectie cultuur heeft :hrik nog in de benen nadat n overspannen vrouw in lei twee schilderijen en wat ide stoelen had bespoten iet zwarte verf. 'erwonderlijker.is de reactie fan het Nationaal Natuurhis- irisch Museum. Daar hoeft 'n cursus niet want de sup- osten zijn in principe ind. De woordvoerder van gebriiet museum herinnert even jlashéo vrolijk aan het incident at ofTaarbij en^e^e Jaren geleden 'en bezoeker met een toch be- loorlijk uit de kluiten gewas- vliegende saurus naar liten wist te wandelen. On- ïgrijpelijk hoe dat kon, her- ENs/jinert de spreker zich. De lief moet het museum wel ied gekend hebben, zo altijd de gedachte die JrtiruJij be^ museum leeft. Logisch, rant je kunt de buitenwacht lrd"63noeilijk vertellen dat je heel lijn 0|vat musea uit kunt lopen met belangrijk onderdeel van Ie verzameling onder de arm. NSuppoosten (2) at dat betreft is het jammer lat de directie van het Rijks- useum voor Volkenkunde Tel. tieze week zozeer in zonniger Ieren verkeerde dat het niet uiogelijk was om een ant ivoord te krijgen op de vraag >1.00 poe goed de suppoosten daar 'ijn getraind. Daar verdween niet zo lang geleden een ongefeantal prenten, een belangrijk wzelf.bestanddeel van de Japanse yfcollectie van het museum. ;n diefstal die overigens pas verloop van tijd werd ont- naakflekt. Niet zo verwonderlijk. w Ie collectie van het museum roil8 groot, het toezicht is moei- menig voorwerpje lijdt makkelijk weg in een [Dat diefstallen uit de Leidse musea niet van vandaag of gisteren zijn, bewees Jan Wol kers al veel eerder. In zijn boeken beschreef hij hoe hij Leidse musea met volle zak ken verliet. Bijna vier jaar ge leden bracht De Lakenhal een overzichtstentoonstelling van Wolkers. Bij de opening ervan op 10 december 1986 trok de kunstenaar tot grote hilariteit van alle genodigde twee antieke kannetjes te voorschijn. Die had hij nog tij dens de Tweede Wereldoorlog gestolen om te gebruiken voor stillevens. De hilariteit werd nog groter toen bleek dat De Lakenhal de kannetjes nooit had gemist. Mocht trainen van de sup poosten er toe bijdragen dat de musea hun spullen binnen de deur houden, dan is het misschien ook een idee om bij te houden wat er nu eigenlijk in voorraad is. Want het is niet waarschijnlijk dat andere gestolen voorwerpen het lot delen van de twee kannetjes die Wolkers achterover druk te. Hij gaf ze veertig jaar na de diefstal in goede staat te rug, terwijl ze ook nog eens waren verwerkt in het oeuvre van een bekend kunstenaar. Toch is het wrang dat de mu sea na al die tientallen jaren pas op het idee te komen van de spreekwoordelijk suffende, maar vriendelijk suppoosten waakhonden van het cultuur bezit te maken. Toegegeven, daarmee had de carrière van een belangrijk schrijver in de kiem kunnen worden ge smoord. Aan de ander kant had die in zijn jeugd nog heel wat andere inspiratiebronnen om dat te ondervangen. Attractie Toeristisch Nederland heeft er een nieuwe attractie bij: het in maart geopende wan delpad langs de Wijde Aa in de Veenderpolder in Alkema de. Nog even en het pad is een geduchte concurrent van de pretparken die op zoek zullen moeten gaan naar een attractie die mogelijk nog meer sensatie biedt dan het wandelpad. Dat zal niet een voudig zijn, want wandelen langs de Wijde Aa is een spannend avontuur. Dat be gint al bij het betreden van de route, die toch echt als open bare weg te boek staat. Betre den gaat niet zomaar, daar moet de wandelaar wel wat voor doen. Hij of zij zal de strijd moeten aangaan met prikkeldraad dat het toe gangshek hermetisch gesloten houdt. Daarbij moet ook reke ning worden gehouden met een onbestemde grijze kleve rige substantie die op de palen is gesmeerd. Is dit obstakel eenmaal genomen, dan begint Eerlijke dief Schrijver/kunstenaar Jan Wolkers stelde bijna een halve eeuw geleden de suppoosten van de Leidse musea al op de proef. In december 1986 gaf hij twee door hem gestolen kannetjes terug aan De Lakenhal. Een gebeurtenis die het televisieprogramma RUR nog haalde. Nu gaat het museum de suppoosten trainen (zie: Suppoosten). FOTO: HENK V.D. ENDE het avontuur pas echt. De wandelaar is nu op vijandelijk gebied en zal rekening moeten houden met allerlei gevaren. Attractie (2) Het eerste gevaar is het wan delterrein zelf. Daarop wordt regelmatig gier en mest ge gooid en dat maakt het er niet gemakkelijker op als de wan delaar plotseling moet vluch ten. Ook takkebossen kunnen een geslaagde vluchtpoging verhinderen. Een ander risico vormen de boze boeren die ineens opduiken en de indrin ger uitschelden en bedreigen. „Ik roep de politie" of „ik stuur de hond op je af", zijn veel gehoorde dreigementen. Ook wordt getracht de wan delaar af te bluffen met de opmerking: „Dit pad is niet officieel openbaar, je mag hier niet lopen". Nee, het was een prachtig idee van de provin cie om het wandelpad langs de Wijde Aa te openen. En de provicie moet zeker niet over wegen een alternatieve route uit te stippelen als de moei lijkheden met de boze boeren aanhouden. Beter zou het zijn deze attractie in samenwer king met de agrariërs verder uit te bouwen. Een tocht langs de Wijde Aa zou voor sensa tiezoekers een echte overle vingstocht kunnen worden met valse honden, woeste stieren en diepe valkuilen met giftige slangen. Koets Opnieuw werd deze week een Leidse buurt opgeschrikt met berichten over de komst van de Koets-0-theek. Na de be woners van Noordvest West (tussen Rijnsburgersingel en Oude Vest) krijgen nu ook de bewoners van Pancras Oost (tussen Zijlsingel en Heren gracht) te maken met de eventuele komst van de disco theek in hun wijk. Bewoners van de Lammermarkt, Mo- lenwerf, Korte en Nieuwe Mare zijn net gewend aan het idee dat de „Koets" eventueel in hun buurt wordt gevestigd. Blij zijn ze er nog steeds niet mee. Hoewel vrijwel zeker is dat het Parmentiercomplex (Ico-Athibu) aan de Lammer markt wordt gesloopt voor nieuwbouw, is het betrekken van de Koets bij dit plan poli tiek uiterst onzeker. Een klei ne meerderheid in de Leidse gemeenteraad tekent zich af tegen de herhuisvesting van de studentendiscotheek naar deze locatie. Verantwoordelijk wethouder Tjeerd van Rij heeft niet kunnen overtuigen met zijn verhalen over de goede afvoer van bezoekers en geluidsisolatie van de te bouwen bunker. De buurtbewoners hebben er alles aan gedaan om in ieder geval de discotheek uit hun achtertuin te houden. Aller eerst werden op een informa tieavond de betrokken ambte naar van de gemeente en de architect stevig onder vuur genomen met vragen, opmer kingen boze reacties. Er wer den protestbrieven gestuurd en bezwaarschriften opge steld. Als Van Rij de verhui zing van de disco toch „door drukt", dan kan de buurt door middel van verschillende be roepsprocedures de bouw nog een flinke tijd ophouden. Koets (2) Doordat de verhuizing van de Koets allerminst zeker is zag projectontwikkelaar A. Swaak zijn kans schoon. Swaak die gespecialiseerd lijkt te zijn in omstreden bouwplannen in Leiden (Mar- ca-garage, Van Wijk-complex, voormalige Elisabeth zieken huis) wil de gemeente wel een handje helpen .bij het vinden van een alternatief voor de Koets. Als beheerder van de parkeergarage op het Ir. Driessenplein kan hij nauwe lijks een bezwaar bedenken waarom de geluiddichte bun ker niet op het dak van de ga rage gebouwd kan worden. Nog voordat de gemeentelijke directie ruimtelijke ordening dit laatste plan ook maar kon bespreken, schreven bewo ners van Oude Rijn, Hooi-, Middelste- en Uiterstegracht al protestbrieven aan de ge meente. Of Swaaks vooral opportunis tische uitlatingen ooit uitmon den in een serieus plan lijkt niet erg waarschijnlijk Het Marca-complex dat door de komst van een supermarkt in het gebouw al mikpunt van menige twist was, zal er met een betonnen bunker op het dak niet fraaier op worden. Het gebied er omheen is bo vendien dichter bevolkt dan dat rond de Lammermarkt. De wijk Pancras Oost zal de doelstellingen van sociale ver nieuwing en de daarme sa menhangende inspraakmoge lijkheden beproeven om dit te voorkomen. Voorlopig blijft de gemeente gewoon met de Koets in haar maag zitten. Wegbestemd uit de Kruis straat maar geen enkele ande re wijk staat te trappelen om de disco binnen te halen. Dat Swaak probeert uit die situa tie een extra slaatje te slaan, is zakelijk begrijpelijk, maar hij zou met zijn kennis van de si tuatie beter moeten weten. Tunnel Wordt er nu wel of niet een voetgangerstunnel onder de Alkemadelaan in Roelof- arendsveen aangelegd? Ou ders van schoolgaande kinde ren willen een tunnel omdat het oversteken van de Alke madelaan volgens hen veel te gevaarlijk is. Zoals het er nu naar uitziet kunnen zij reke nen op steun van CDA en PvdA en aangezien die een meerderheid in de raad vor men lijken de „tunnelkansen" er goed uit te zien. Het wach ten is nu op het definitieve voorstel van burgemeester en wethouders die, zoals bekend, tegen een tunnel zijn. Zij wil len de oversteekplaats ter hoogte van Ruiten Troef be veiligen met een vluchtheu vel. Die kost maar 40.000 gul den, terwijl voor een tunnel vijf ton op tafel moet worden gelegd. Bovendien is het col lege bang een precedent te scheppen als de onderdoor gang wordt aangelegd. ..Straks wil iedereen wel een tunnel en dan wordt het hele maal onbetaalbaar", zo wordt geredeneerd. Op zich is het al vreemd dat B en W verkeersveiligheid van kinderen afmeten aan geld. Nog vreemder wordt het nu is gebleken dat de gemeente Al kemade niet eens heeft uitge zocht of er subsidie van rijk of provincie voor zo'n tunnel te krijgen is. Vaak is voor dit soort projecten geld beschik baar en wie zo goed op de centen let zou dat toch moeten weten. DEN HAAG/LEIDEN „Het is oerstom geweest, ik heb er echt geen ver klaring voor". Dat zei een 33-jarige Leidenaar giste ren tegen de president van de Haagse rechtbank. Hij had in maart van dit jaar een partij antiek zil ver gestolen uit een wo ning aan het Rapenburg ter waarde van 175.000 gulden. De man was van de waarde echter niet op de hoogte en had de partij voor 3400 gulden ver kocht. De Haagse officier van justitie, Meijer, eiste gistermiddag vijftien maanden gevangenisstraf waarvan 5 maanden voor waardelijk met een proef tijd van twee jaar. De Leidenaar is een oude be kende van justitie. Hij had van 1976 tot 1985 diverse diefstal len gepleegd en was daar ook voor veroordeeld. Daarna had hij er radicaal een streep on der gezet. Hij had echter nog twee maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar op zijn conto staan. Gevangenisstraf die onmiddellijk werd gevor derd door de officier. De man had een kleine drie maanden klusjes verricht in de woning aan het Rapenburg. Op zolder vond hij drie dozen met zilver. „En dat vond u geen geschikte plaats om te bewaren", sneerde de presi dent van de rechtbank, J. van Overbeek. Een Leidse heler beloofde de man van tevoren dat hij het gestolen zilver wel kwijt zou raken. Dat het om een partij antiek zilver ging ter waarde van 175.000 gulden, wist hij echt niet, zo vertelde hij de rechter. Bij de heler thuis had de Lei denaar het zilver in één doos gepropt door erop te gaan staan. Daarna werd de partij aan de hand van het gewicht tegen zilverwaarde verkocht. Dat leverde de Leidenaar ruim drieduizend gulden op voor zo'n twintig kilo zilver. Een andere heler zou het zil ver omsmelten. Voordat het zover was werd aangifte gev daan bij de politie van de dief stal. „Waarom heeft u in hemels naam dit feit gepleegd?", vroeg rechter De Vries zich af. ,.U heeft klusjes gedaan, u bent er drie maanden over de vloer geweest. En als klap op de vuurpijl haalt u voor bijna twee ton goederen uit het huis". De Leidenaar had er geen zinnig antwoord op, zo zei hij. „Ik ben oerstom ge weest. Ik had totaal geen be nul wat voor waarde het had. Ik zag alleen zilveren voor werpen glinsteren. Als ik het geweten wat voor waarde het had, had ik het niet gedaan", verdedigde hij zich. De officier vergeleek de man met een ekster. „Hij zag iets blinken op zolder en nam het mee. Maar er is een simpele verklaring voor, gewoon om er rijker van te worden". Ze zag het als een buitengewoon ernstige zaak. „Je geniet als een soort werknemer in huis vertrouwen en dat wordt be schaamd". Meijer vertelde dat van het zilver slechts 50.000 gulden terug was gevonden. Advocaat J. Kattenberg twij felde aan de waarde van het zilver. „Ik heb geen taxatie rapport gezien. Bovendien werd eerst aangifte gedaan voor 90.000 gulden, later werd dat verhoogd tot 175.000 gul den". Hij weidde nog eens uit over verzamelwaarde, han delswaarde, kunstwaarde, waaraan Van Overbeek nog „smeltwaarde" toevoegde. „De strafmaat is op 175.000 gulden afgemeten. De werkelijke waarde kan zelfs beneden de 90.000 gulden liggen. Dat pakt voor mijn cliënt niet goed uit". Hij wees de rechtbank er nog eens op dat zijn cliënt geen idee had van de waarde. „An ders was hij nooit op dat zilver gaan staan en had hij driedui zend gulden nooit geaccep teerd. Het is een misstap ge weest. Hij heeft er erg voor moeten boeten. Bovendien heeft hij er spijt van. De straf van de officier is buiten pro portie. Ik moet u met klem verzoeken dat te verlagen", al dus Kattenberg. Hij vond een gevangenisstraf van een half jaar waarvan drie maanden voorwaardelijk meer op zijn plaats. De vordering van de officier moest van hem wor den afgewezen. De president doet donderdag 9 augustus uitspraak. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: J Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: l maand (automatisch betalen) f 24,85 l kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: I I Adres: i Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: aiiiiMiimi

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13