TENNIS CIRCUIT Jos Koemans houdt Leidse eer hoog Picknicken is niet alleen maar neerstrijken in gras Wiebelend speelgoed HUISI ■RAADk Rabobank Q Hoortoestel met vier luistermogelijkheden Kunststof parket: gemakkelijk te leggen L CettLeGomont Het Wiebeis Huis is een nieuw stuk speelgoed, dat door Playskool in Nederland wordt geïntroduceerd als „het speelgoed dat weliswaar wie belt maar nooit kan omval len". Het is het onderkomen van de hele familie Wiebel. De peuter kan Wiggel de Wiebel bijvoorbeeld rustig la ten steppen met zijn autoped, terwijl Waggel de hond het huis bewaakt. Van het terras tot aan de tuin, de garage en de slaapkamer, is er een va riëteit aan mogelijkheden voor de peuter om zijn hand vaardigheid te stimuleren. Zo zijn er bijvoorbeeld bloempot ten, maar kan ook worden ge speeld met een schommel: in totaal heeft het huis veertien speelmogelijkheden, compleet met geluiden. Na het spelen kan het Wiebeis Huis worden dichtgeklapt en gemakkelijk worden verplaatst. Verder zijn er drie verschillende Wiebels-voertuigen, met elk hun eigen chauffeur. Zowel de voertuigen die regelma tig bij een benzinestation met tien verschillende speelmoge- k Gezonder met dier in huis had geplaatst, diende in de eerste rondgang haar meerde re te erkennen in Amstelpark- speelster Titia Wilmink, 6-4, 6- 1. Later op de dag kende de Unicumse in DEB weinig moeite met de 22 jarige Kyra van Bijsterveld. Zonderop strafte de slechte services en het gebrek aan vastheid bij de met haar techniek tobbende Van Bijsterveld genadeloos af. Slechts éénmaal verloor de Ripse haar eigen servicegame. Jacqueline van Wijk, Ingelise Driehuis en Pascale Druyts zorgen er echter voor dat de 35ste editie van de Open Leid- se toch een regionaal karakter behoudt. Verloor Van Wijk eerder dit jaar nog in wed strijdverband van de in Duits land spelende Suzanne Ga- droen, ditmaal bleef zij haar dubbelpartner de baas. Na de eerste set op tie-break gewon nen te hebben nam zij in de achtste game van de tweede een beslissende voorsprong. Ingelise Driehuis kende heel wat meer moeite met ELTV- speelster Lion Groenen. Met enkele prachtige passeerslagen en onnodige fouten van de Lissese, trok Groenen nog wel de tweede set naar zich toe, maar zag uiteindelijk toch de betere conditie van Driehuis de doorslag geven. Dekker- Jos Koemans is de laatste regionale representant in het herenhoofdtoernooi van Roomburg. FOTO: RINUS SLIERENDRECHT werd voortijdig afgebroken. Zij het dat deze partij zaterdag bij het begin van de derde set wordt hervat. Verloor Jeroen Vink in B zijn partij, in HEC verging het de Hillegommer heel wat beter. Bij de stand 7-5 in de tweede set kon Arthur Turk hem de hand schudden. Een tafereel dat zich herhaalde na de wed strijd tussen winnaar Bartel Swart en Eric Warmerdam. Ruby Pennings en Esther van der Voort zorgden er bij de da mes voor dat de eindzege in DEC naar een speelster van De Boekhorst gaat. Middels overwinningen op respectieve lijk Lisa Colson (7-6, 6-3) en favoriete Sandra Faas (6-3, 7- 6), werden de twee nog vakan te plaatsen in de halve finales eveneens door thuisspeelsters bezet. De in D getipte winnaar Alexander Balk beging geen fouten tegen Robbert Uitten- bogaard. Jos de Mooy was te sterk voor Lisser Maurice Knoppien. Rosalien Heems kerk had bij de dames een derde set nodig tegen Marien Warmerdam. PETER VAN DER HULST Uitslagen A-toernooi Roomburg: HEA: M Oosterveen - T. Bogstra 6-0, 6-3; A. Custers - E. Bakker 6-2, 6-0; S. Nooteboom - R. v.d. Broek 6-2, 6-3; A. v.d. Zande - S. Ehritt 2-6, 6-1, 6-2; M Markovitz - J. Schuur 7-6, 2-6. 6- 4, M Oosterveen - E Schol 6-2, 2-6, 6-1; G. Schaap - M Koopman 6-4, 0- 6, 6-2; S. Nooteboom - W. Groeneveld 6-2, 6-4; J. Koemans - M. Markovitz 6-3, 6-4; W. Bruin - R. Warmerdam 4-6, 6-4, 6-4; J. Wijnhoud - F. Sauer 3-6, 6-0, 6-3. DEA: S. de Vries - M. Kion 6-3, 6-4; T. Wilmink - B. Zonderop 6-4, 6-1; J. van Wijk - S. Gadroen 7-6, 6-4; C. Wegink - E. Haslinghuis 6-3, 3-6, 7-5; Y. der Kinderen - C. Stassen 6-2, 7-5; I. Driehuis - L. Groenen 6-3, 5-7, 6-2; Y. Grubben - P. Druyts 7-5, 7-5; M. Reinders - E. Hoogendoorn 6-1, 6-1. VRIJDAG 27 JULI 1990 PAGI] Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs. LMO: Mistica Cornelia, Leiden; Chan- tal Meijer, Ter Aar; Femke Mentink, Leiderdorp; Ellen Sierat, Leiden; Sun- di Slere, Leiderdorp; Patrick Visser, Leiden; Saskia Wijdeveld, Leiderdorp. MMO-C: Guido van Arkel, Hazers- woude-Rijndijk; Emile Audiffred, Sas- senheim; Peter Augustinus, Noord- wijk; Miranda Bakker, Wassenaar; Jacqueline Beij, Leiden; Marco van Benten, Oude Wetering; Claudia van den Berg, Amsterdam; Richard van der Berg, Noordwijk; Ronald Berg man, Valkenburg; Astrid Binken, Lan- geraar; Richard Blijleven, Alphen aan den Rijn; Simone de Boer, Noorden; Ingrld de Bont, Hoogmade; Marjo Boonstoppel, Katwijk aan Zee; Pa trick Bouterse, Nieuw Vennep; Rob bert Bredschneijder, Koudekerk a/d Rijn; Arno Brons, Alphen aan den Rijn; Marius van den Burg, Alphen aan den Rijn; Michael Cohen, 's-Gra- venhage; Gudo Cools, Alphen aan den Rijn; Belinda van Dam, Zoeter- meer; Pleter van Dam, Zoetermeer; Pieter van Dam, Alphen aan den Rijn; Sablne Dreef, Leiderdorp; Michael van Duljn, Katwijk aan Zee; Angele Duljnstee, Warmond; Miranda van Duuren, Leiden; Edwin Duwel, Nieuw Vennep; Miriam Endhoven, Noorden; Marcel van Engelen, Alphen aan den Rijn; Angelique van Es, Roelofarends- veen; Kees Glasbergen, Rijnsburg; Boudewijn Goedhart, Alphen aan den Rijn; Emmy Graafland, Boskoop; Marcel de Haas, Rljnsaterwoude; Ca- rola ten Have, Leiden; Arnold Heems kerk, Noordwijkerhout; Jasper Hei- kens, Nieuw Vennep; Sjaak den Hol lander, Voorschoten; Andre Holle beek, Leiden; Jan Huls, Alphen aan den Rijn; Jeroen Imming, Katwijk aan de Rijn; Karin de Jong. Ter Aar; Na- tasja de Jong, Leiden; Anita van der Kaal, Lelden; Wim Kaptein, Noordwij kerhout; Hans Karssing, Leiden; Mar- tijn Kok, Wassenaar; Rowin Kolkman, Leiderdorp; Wim Koole, Alphen aan den Rijn; Arnoud Lagerberg, Nieuw koop; Marina van der Lee. Alphen aan den Rijn; Richard van Leeuwen. Voorhout; Ilse Leliveld, Noorden; Len ny Lok, Zevenhoven; Danny Loos, Roelofarendsveen; Jacomina Mar tens, Leiden; Robbert-Jan Meerpoel, Sassenheim; Sonja Mensen, Sassen- heim; Sjaak van der Mey, Rijnsburg; Richard Molenaar, Oegstgeest; Mar- jon Nijssen, Nieuw Vennep; Mark van Oostrum, Voorschoten; Heidi van Pa ridon. Noordwijk; Gijs Piera, Alphen tan den Rijn; Sander van der Ploeg, Noordwijkerhout; Patrick van der Pluijm, Leiden; Annemarie de Ridder, Noordwijk; Richard van Rij, Hazers- woude dorp; John de Roos, Bodegra- Mike van Ruiten, Roelofarends- n; Ferry Schoneveld, Rijnsburg; Robin Sieval, Leiden; Rob Smit, Noordwijk; Liesbeth Sonneveld, Ha- zerswoude dorp; Marco Straver, Ter Aar; Ciska Taal, Zoetermeer; Fred i Teijllngen, Leiden; Theo Thoen, Zoetermeer; Robert Timmer, Leiden; Mirlinda van der Tol, Woerden; Rick Tol, Sassenheim; Joop Touw, Nieuw Vennep; Henriette Ublnk, Lei den; Melanie Valk, Zoeterwoude; Rob Vennlk, Ter Aar; Bob Verhaar, Roe lofarendsveen; Jaco Verheul, Benthui- Herman Verra, Alphen aan den Rijn; Richard Vink, Noordwijkerhout; Wilko de Vlieger. Zoeterwoude; Con nie van der Voorn, Ter Aar; Nlcoline van der Voort, Leiden; Frans de Vries, Nieuw Vennep; Erwin van Westing, Alphen aan den Rijn; Bren- Weysters, Oegstgeest; Leo van der Wiel, Noordwijk; Mike Wieten, Al phen aan den Rijn; Rene de Winter, Noordwijk; Brenda de Wit, Nieuwe Wetering; llona Wolswijk, Alphen aan den Rijn; Seline Woudstra, Noord wijk; Ronald Zoet, Oude Wetering. MMO-BD: Henriet van den Anker, Katwijk aan Zee; Corne Bakker, hout; Miranda Bakker, Wassejdat Anne Blankert, Rijnsburg; Jos^lewi Boeff, Lelden; Zeno Busscher, Ot eve geest; Graciella van Capel, La raar; Peter Cok, Leiderdorp; H Cornellssen, Voorschoten; RJr Donker, Nieuw Vennep; Jan K a< Duyn, Lelden; Ronald van Egm|bew Sassenheim; Petra engel, Lelden;g uj Esderts, Leiden; Marco Goddl)n,&wa derdorp; Irma Grlekspoor, 1ST? Vennep; Ramon van Hage, LefKeli Chris Heemskerk, Zoeterwoude# va Hermans, Voorhout; Maurice van dak Hoorn, Roelofarendsveen; Frankljk Houdt, Leiderdorp; Monique de Nieuwkoop; Martien de Jong, \r.. hout; Anneke van Kempen, Zof"g woude; Hans Kiers, Wassenaar; lidoo: fred Koeleman, Leimuiden; Johan en ren, Alphen aan den Rijn; Frank Lnt, ter, Alphen aan den Rijn; Peter Kr se, Nieuw Vennep; Vincent vanB Laan, Woubrugge; Jolanda de L#tsir Woerden; Jacqueline Laven, Lefek 1 Andre de Leeuw, Rijnsburg; Liir d Maasen v.d. Brink, Leiden; Arno f Tr see, Oegstgeest; Mariska van Meer, Leiderdorp; Marco Men) Nieuwkoop; Erik de Mooy, Letft Cassandra Nagtegaal, Voorschwar lan Nieuwenhuls, Sassenheim; nen( Oomen, Ropelofarendsveen; J^. _.i Os, Lisse; Kees van Rooijenf Aar; Dolores Snel, Woerden; Jea nol Taal, Voorschoten; Natasja van 'gen lingen. Leiden; Michel Verpl Leiden; Iris de Vilder, Hillegom; van der Vlugt, Noordwijk; Marl< Vrij, Woubrugge; Jolanda van ningen, Warmond; Peter Paul gela Zwetsloot. Leiderdorp. Volwassenen, die een huisdier houden, voelen zich vaak ge zonder dan mensen zonder dieren. Kinderen leren met een huisdier verantwoorde lijkheid te dragen in de om gang tussen mens en dier. Dat alles moet wel gepaard gaan met een goede verzorging van het dier. De stichting Infor matiebureau. voor Huisdier- voedsel (Ivon) zegt dit in een voorlichtingscampagne over dieren en hun voeding. Hon den geven hun eigenaars over het algemeen een groter ge voel van veiligheid. Uit een enquête bij de politiebureaus van vijftig grote Duitse steden is gebleken, dat huizen met honden over het algemeen door inbrekers worden geme den. Ook bij wandelingen, boodschappen doen en vooral 's avonds op straat voelen mensen met een hond zich aanzienlijk veiliger. Het dier brengt de mens ook in bewe ging. De gemiddelde honden bezitter krijgt met het uitlaten wel acht uur per week extra beweging. Dat heeft ook een positief effect op de gezond heid. Maar een hond is meer dan een levend trimtoestel: alleenstaanden overlijden re latief op jongere leeftijd dan gehuwden. Een huisdier is vaak de laatste bescherming tegen de eenzaamheid. Kinderen leren tegelijk met het dier ook met anderen re kening te houden. Het dier houdt ons op tal van manie ren gezond. Omgekeerd moet ook het dier gezond worden gehouden. In veel gezinnen eet het huisdier nog steeds „wat de pot schaft". Maar die ren hebben andere voedings normen dan mensen. Huisdie ren kunnen behoren tot de vleeseters zoals de kat, tot de planteneters zoals de cavia, of tot de alleseters zoals de muis, hamster en de hond. Vogels en vissen vragen een speci fiek menu. Waar de voeding uit moet bestaan, verschilt per diersoort. Zeker is, dat het een evenwichtige voeding moet zijn. LEIDEN OMGEVING SPORT VAN HUIS UIT Het Widex Quattro-hoortoestel met eenvoudig in te stellen digi tale afstandsbediening. FOTO: PR Veel slechthorenden trekken zich, als ze te veel hinder onder vinden van hun handicap, terug uit het sociale leven. Oorzaak: veel van het om hen heen gesprokene ontgaat hen. Meestal be schikken zij nog wel over een hoortoestel, maar dat is door gaans slechts is ingesteld op één luistersituatie. De gebruikers kunnen zo in soms ernstige moeilijkheden geraken. De introductie van een nieuw hoortoestel met digitale af standsbediening, dat instelbaar is op vier specifieke luistersitu aties betekent voor de slechthorenden een grote stap in de goe de richting. Al naar gelang zijn behoefte kan de slechthorende zelf aangeven hoe hij zijn toestel wil instellen: op een gesprek, een muziekuitvoering, een receptie of iets dergelijks of een wandeling in de natuur. Ongemerkt kan hij via de afstandsbediening het toestel op de telkens veranderende situaties instellen. Het apparaatje (Widex Quattro), dat vakkundig moet worden aangemeten door de au- diciën, in samenwerking met de KNO-arts of audioloog, is een Deens produkt en wordt op de markt gebracht door Veenhuis Medical Audio te Gouda (informatie: M. Veenhuis, tel. 01820- 70178). Zomer bloei In juli zijn het vaak de lelies die in de tuinen de meeste in druk maken. Verder laten de vaste planten en eenjarige zaaibloemen deze maand zich van hun mooiste kant zien. Tot in au gustus houdt hun glorietijd aan. Bolgewas sen zijn er ook: gladiool en dah lia, maar ook knoibegonia's, mits tijdig ge plant. foto: pr £eidóc(3ou*a*it LEIDEN De blijdschap van Erik Bakker heeft niet lang geduurd. Als één van de weinigen overleef de hij tegen Frank Ver meer nog wel de eerste ronde van het vier sterren A-toernooi van Room burg, maar gisteren kwam aan zijn avontuur tegen Armand Custers een ab rupt eind. Voorschotenaar Jos Koemans deed het in HEA veel beter. Hij won met 6-3, 6-4 van Miklós Markovitz. Succes was ook weggelegd voor Ben de Bruin en Sjoerd van der Mark. Zij plaatsten zich tijdens het Open Toernooi van De Boekhorst voor de kwartfinales in HEB. Zo weinig games Erik Bakker in de eerste ronde van de Open Leidse Tenniskampioen schappen aan Frank Vermeer moest afstaan, zo veel kreeg hij er gisteren om de oren. Zich ervoor te schamen hoeft de speler van Unicum aller minst. Het krachtsverschil met de als tweede geplaatste Ar mand Custers was simpelweg te groot. Bakker was kansloos tegen het temporijke tennis van de voor GTR NIP Geleen uitkomende Custers, die met 6-2, 6-0 de kwartfinale bereik te. Jos Koemans is daarmee de laatste 'Leidse' representant in het hoofdtoernooi. De Voor schotenaar had het voordeel dat zijn tegenstander eerder al tot het uiterste diende te gaan. Want alvorens Miklós Marko vitz tegen Koemans uit mocht komen, diende hij van Jeroen Schuur te winnen. Die lange driesetter speelde Koemans in de kaart, waardoor Markovitz zich gisteren alsnog uitgescha keld wist. Eenzelfde lot onder ging één van de favorieten voor de eindzege, Freddy Sauer. Na afloop van de beslis sende set diende Sauer, bezig met het oprichten van een tennisschool, Joost Wijnhoud de hand" te schudden. In het damesenkelspel A bleef de Leidse inbreng ook niet on geschonden. Bionda Zonderop, die zich via de kwalificatie ronde voor het hoofdtoernooi speelster Pascale Druyts voor kwam twee maal een tie-bre- ak. Tegen Yvonne Grubben zegevierde zij met 7-5, 7-5. Ex- Unicumse Claire Wegink maakte in het slotdeel een achterstand van drie games ongedaan en won zo uiteinde lijk toch van Eva Haslinghuis. Martijn Krans herstelde zich van zijn eerdere nederlaag in het A-toernooi. Een niveau la ger kende de Leidenaar wei nig problemen tegen de even eens op A-punten jagende Eddo van Gelederen, 6-3, 6-2. Met Krans plaatste zich ook Herman van der Capellen voor de volgende ronde. De tennisleraar van de Merenwijk stond tegen Rogier Liefbroer in totaal zes games af. Teza men met Nathalie was hij ook succesvol in de mixed-dubbel. Het onderonsje tussen het Uni cum-duo Bionda Zonderop- Ronald Eleveld en Saskia Paauw/Henk Jansen, verte genwoordigers van De Mun- nik, eindigde in een zege voor de spelers van de Leidse hoofdklasser, 6-1, 6-1. Robert Paul Hartwijk gaf in HEC aan niet voor niets ge plaatst te zijn. De clubgenoot van Zonderop en Eleveld gun de de voor eigen publiek spe lende Edwin van Benschop drie games. Walter Jacobs maakte het Unicum-feest com pleet door met 7-5, 6-4 van Ro bert Rijnsburger te winnen. Bij de veteranen kende Har Meijer slechts in de tweede set problemen tegen Arie Wesse- ling, 6-1, 7-5. De Boekhorst Ben de Bruin heeft de kwart finale van het Open Toernooi van De Boekhorst bereikt. Voor eigen publiek bleef de C- speler in HEB Maurice van der Weele in drie sets de baas, 7-5, 4-6, 6-1. Beter verging het zijn familielid Peter van der Weele, die Jeroen Vink in twee sets versloeg. Onno van Paridon volgde dit voorbeeld op in zijn partij tegen Juul Broex (6-1, 6-3), terwijl de als eerste geplaatste Mark Nagel- kerken twee games afstond aan R. Jansen. Frank Lief broer gaf tegen Sjoerd van der Mark bij een 3-0 achterstand in de derde set op. Kramp in het bovenbeen verhinderde hem om verder te spelen. Ook Voor doe-het-zelvers of voor mensen die willen besparen op de hoge kosten van een parketlegger is er een nieuw soort kunststofparket op de markt. Dit parket, dat de naam Pergo Laminaat draagt, bestaat uit drie lagen: een kunsthars toplaag die sterk op echt hout lijkt, een tussenlaag van vezelplaat en een onder laag van vloerlaminaat. Dit parket is zeer gemakkelijk te zagen en kan op vrijwel elke vlakke ondervloer wor den gelegd. Zelfs een onder- vloer van stevig tapijt is geen probleem, want Pergo wordt „zwevend" gelegd. De delen worden onderling gelijmd, maar niet op de vloer vastge spijkerd. De oppervlakte van dit Zweedse parket is geheel gesloten, er geen water bin nendringen, waardoor het ook voor keukens en andere vochtige ruimten geschikt is. Pergo Laminaat Parket kost 79,50 gulden of 85 gulden per vierkante meter. De impor teur is Perstorp Flooring bv, telefoon: 02159-51030. lijkheden bijtanken als de kleine handjes. (Inl. Hasbro chauffeurs zijn gemaakt voor MB, Utrecht: tel. 030-89.14.34). Picknicken is niet zo maar ergens neerstrijken en een hapje en drankje nuttigen en dan maar weer gauw verder gaan. Nee, picknicken moet ernstig te worden geno men. De Fransen noemen het niet voor niets „Dé jeuner sur l'herbe" (lunch op het gras). Dat is een benaming, die de spijker precies op de kop slaat. Geen sandwiches uit het vuistje en een fles fris in plas tic bekertjes, maar een com plete lunch. Met uitgezochte lekkernijen, feestelijk verpakt in picknickmand of grote tas. Daarin hoort goed bestek, ser vies en mooie wijnglazen. Het moet er een beetje stijlvol aan toe gaan. Als we naar de Britten kijken, dan zien we dat die ver gaan in de pick- nickcultus. Het Engelse land schap: de Cotswolds, het Lake District, de heuvels in Wales en de Schotse lochs, ze leve ren daarvoor dan ook de idea le omgeving. mers Jeanne, bekend van de dagelijkse menu's elders in onze krant, heeft een aan Ne derland competent aangepaste vertaling gemaakt van de te nuttigen heerlijkheden in de verfrissende buitenlucht. Recepten van 'Nieuwe aard appelsalade', 'caramelkrui- melroomijs' en 'avacado- draaikolk' wisselen elkaar af. „Appel-mierikswortelkip" zal ook wel lekker zijn met het Engelse 'horseradish', in een potje te verkrijgen in de deli- catessenwinkel. In de vrije natuur smaakt zelfgemaakte limonade met citroen, suiker en wijn heerlijk. Ze gaat mee in de koelbox voor de kinde ren, terwijl de ouderen genie ten van een goede, gekoelde witte wijn. De picknick moet wel een beetje buitensporig zijn. Wijn is zo belangrijk er bij als een orkest bij de opera. Gevulde eieren, rozijnen broodjes, Fries suikerbrood, quiche, chocoladetaart, het wil er allemaal tussen het lo ver wel in. De proviandmand is er goed voor. In het boek staan 146 gerechten, plan- nings en tips. Alcohol en Veel ouders zitten met vraag hoe zij om moeten met het gebruik van alcol in het gezin. Voor wie Jke het niet lijk om aan zijn vertellen welke risico's djder aan verbonden kunnen Het is struisvogelpo. er maar niet over te omdat de kinderen nog jong zijn of als ze zijn voor het gemak aan te nemen dat ze zich wel weten te matigen. Vader en moeder worder mers vanzelf alvaak kleinere kinderen ook gebied gezien als het voorbeeld. Kinderen groeien in een gezin drankgebruik normaal i zigen mogelijk pas later ze de gevolgen zien - oordeel. De praktijk wijst delijkheid over bruik voor jongeren in vroeg stadium van hun van net zo wezenlijk als seksuele voorlichting schrijven de Algemene derlandse Geheel Bond en de Algemene landse Drankbestrijders nisatie in hun nieuwe in de serie „Alcohol en... In dit geval met de ging „..en opvoeding", de kans dat jongeren, op jeugdige leeftijd, gaan gebruiken of ken, veel groter is dan zelf denkt. Zo is het beeld van belang dat terdege van te voren bi school voor vervolgonder waar ze hun kinderen opgeven, informeren schoolleiding staat alcoholgebruik op den, werkweken en vonden. Ook in de reld komen jongeren raking met alcohol. Het is dat is de de brochure nooit te ook op het gebied van holgebruik met te beginnen. J Er zijn natuurlijk ook mensen, die niet kunnen picknicken zonder dat de auto en binnen handbereik bij staat. foto: anp Maar het kan ook dichter bij huis. Waarom geen picknick in de eigen tuin, ergens op de Veluwe, in Brabant, Limburg, Luxemburg of in het Utrecht se tussen Maas en Waal...? „Als het om een perfecte picknick gaat moet er zowel warm als koud voedsel wor den meegenomen", zegt Ca therine Redington in een prachtig boek met aquarellen van Antonia Enthoven, uit het Engels vertaald door Je anne Scheepstra. Terra Zutp- hen gaf het uit (prijs 39.50 gulden). Om zowel een warm hapje als ijskoude dranken te serveren zijn er uiteraard wel isolerende tassen en dozen no dig. Bij „plotseling opkomen de plannen" rooft men de ijs kast leeg. Spontane uitjes zijn dikwijls het leukst. In het boek staan uitgebreide pick nickideeën (ook voor winter weer, bijvoorbeeld tijdens een schaatstocht) en die ideeën gaan niet zozeer over roman tisch toeven aan de water kant, de oever van een meer of plas, waar genoten wordt van een zalmmousse, als wel over de lekkere hapjes. Im-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8