ücidócSomcwit t Onderzoek bevestigt noodzaak van sluiting Leidse vuilverbranding 'aalzitters uit Hillegom geven op STAD OMGEVING/KUNST/RTV ieveiligingscursus suppoosten Lakenhal DIOXINEGEHALTE IN MELKVET ONDER DE NORM Alleen voor een grote brand kom ik er uit' Persoonlijk cadeau DONDERDAG 26 IULI 1990 PAGINA 9 bRDWIJKERHOUT Het eldkampioenschap paalzit- heeft drie deelnemers min- Vannacht en vanochtend Adriaan Visser, Willem ïwen en Simon Schenkel stapt. Daarmee is een einde >men aan de Hillegomse in- op het kampioenschap, t de drie afstappers zijn al-' afkomstig uit die plaats. Nu ;n er nog 13 deelnemers op lalen in het Oosterduinse- i Noordwijkerhout. iaan Visser van paal 1 gaf vannacht om kwart over eerste de brui aan. De terij-medewerker had last dikke benen. Willem Trou- die paal 12 bezette, hield het tot vanochtend zes uur uit. „Ik moet naar mijn werk", zo zei hij. Equipment-specialist Trouwen, die gisteravond nog oefende op zijn saxofoon, ver klaarde mee te hebben gedaan omdat hij wilde weten hoe het was om deelnemer te zijn aan het paalzitten. „Het is een virus, een verslaving ereger dan he roïne. Je wilt doorgaan, maar als je gaat nadenken dan is het afgelopen". Simon Schenkel ging een half uur na Trouwen van paal 15. De grondgeoloog was misselijk en had al een paar keer moeten overgeven. paalzitters bij het Oosterduinse meer er gisteren nog aardig bij. Vooral de nieuwelingen leken soms wat problemen te hebben. Verder was het rustig en gezel lig met af en toe wat afleiding. Zo kwam er een bruidspaartje om met de paalzitters op de foto te gaan. In de middag waren er de kinderspelen die voor het nodige vermaak zorgden en te gen vijf uur moesten gisteren de dikke pakken al weer aan omdat er wat meer wind kwam. In de avond was er voor de paalzitters wat minder vertier omdat in tegenstelling tot vori ge jaren de evenementen in de grote tent op het strand werden 1. Daardoor bleef het bij het water vrij rustig. Echte inzinkingen leek toen nog geen van de deelnemers te hebben. Vannacht om tien voor drie waren de paalzitters getui ge van een vechtpartij tussen een groep Katwijkers en twee Noordwijkerhouters. Een van de Noordwijkerhouters kreeg klappen van de Katwijkers. Hij moest zich laten behandelen door de EHBO. Hij heeft aan gifte gedaan van mishandeling. De politie kent een van de Kat wijkers en hoopt via hem op het spoor van de anderen te ko men. De oorzaak van de vecht partij is niet bekend. Strandzesdaagse Deelnemers aan de strandzesdaagse hier ter hoogte van Noordwijkerhout deden dinsdag en woensdag traditiegetrouw Noordwijk aan Zee aan. Na maandag het traject Hoek van Holland-Wassenaar te heb ben afgelegd, moesten de wandelaars dins dag de afstand Wassenaar-Noordwijk over bruggen. In Noordwijk werd overnacht op het terrein van zwembad Het Bollenbad. De speelweide van het zwembad vertoonde dan ook grote overeenkomsten met een cam ping. Gisteren zijn de deelnemers van Noordwijk naar IJmuiden gelopen, vandaag gaat het naar Egmond aan Zee en vrijdag naar Callantsoog. De zesdaagse eindigt za terdag in Den Helder. Aan de tocht doen 1000 wandelaars mee. FOTO: ANP gd angt ering SIDSE MUSEA REAGEREN LAUW of DEN Het stedelijk seum De Lakenhal wil I j suppoosten een bevei- U ngs- en bewakingscur- ef laten volgen. Hiermee inen zij adequater rea- n' en op vandalisme en O- Ifstal in het museum. ir k de besmeuring van 'je schilderijen begin i dit jaar, is wel duide- of geworden dat dit no- is", meent Y. van frle, hoofd van de di- tie kunst en cultuur I de gemeente. reageert naar aanleiding het overleg dat de federa fan musea in Zuid-Holland de Nederlandse Veilig- sdienst (NVD) voert over ussen voor suppoosten. cursus komt de Lakenhal a van pas. Volgens Van rle zijn de suppoosten nu niet specifiek opgeleid om pollectie te bewaken. „Zij ben wel instructies hoe ze j Igeval van nood moeten ■kjdelen en tot nu toe hebben W igoed gefunctioneerd. Maar de federatie tot een over- f komst met de NVD kan |)en, zeg ik meteen ja tegen bewakingscursus voor ons oneel. Ik verwacht dat ook jelangstelling bij de sup- ten groot is. Zo'n cursus gt immers ook bij tot hun veiligheid"., ere Leidse musea reage- met gemengde gevoelens idee van de federatie. van het Natio- Natuurhistorisch Museum M) bijvoorbeeld zullen het Iler cursus moeten stellen, wel ook zij niet speciaal opgeleid om met crimineel ag om te gaan, is het mu- n volgens woordvoerder J. Etten niet van plan om in te gaan op de plannen van de federatie. „Ik denk niet dat de kosten van een cursus opwe gen tegen de baten. De vesti gingen van ons museum wor den al voldoende bewaakt door camera's en door de be- veiligingsbeamten die wij daarvoor speciaal in de arm hebben genomen.1- Bovendien is onze collectie relatief min der waard dan bijvoorbeeld de collectie van kunstmusea, zo dat bewaking minder aan dacht nodig heeft". Vliegende dinosaurus „Wij hebben dan ook weinig last van criminaliteit", ver volgt Van Etten. „Eén keer is er een exemplaar van een vliegende dinosaurus gestolen, maar dat is natuurlijk heel on gebruikelijk. Dat ding was enorm groot en we begrijpen nog steeds niet hoe het onge zien het pand heeft kunnen verlaten. De dief moet heel bekend zijn geweest in het museum. Maar tegen dat soort diefstal kun je je toch niet be veiligen", legt Van Etten uit. De acht suppoosten van het NNM hebben wel een cursus „omgaan met publiek" ge volgd, zodat zij bezoekers van alles kunnen uitleggen over een tentoonstelling. Het Rijksmuseum van Oudhe den (RMO) denkt in eerste in- tantie dat de suppoosten de cursus niet nodig hebben. „Wij nemen tegenwoordig pas ie mand als suppoost aan, als die gene al een cursus beveiliging heeft gevolgd. Voor de sup poosten die hier al werken bieden wij alsnog de gelegen heid om zo'n cursus te volgen bij het Centrum voor Beroep soriëntatie en Beroepsbeoefe- ning. Maar ik weet nog niet wat de plannen van de federa tie precies inhouden. Of wij gebruik gaan maken van hun cursusaanbod kan ik dus nog niet zeggen". tsprek over terrasgeschil Nova Passage Politie en gemeente gaan morgenochtend onder- Idelen met een 37-jarige café-eigenaar van het Noordeinde en 45-jarige bewoner van de Nova Passage. De twee liggen al t in de clinch over het gebruik door de kroegbaas van een van de passage als terras. Afgelopen dinsdag escaleerde de dusdanig dat een vechtpartij ontstond waarbij de kroeg- 35 hechtingen in het gezicht en de hals overhield. Bij de 45- vloog gisteravond een steen door de ruit met daaraan een verbonden met bedreigende tekst. Het hoofd van de af- bijzondere wetten van de politie en een ambtenaar van 'emeentelijke directie milieu gaan morgenochtend met de je kemphanen praten in een poging de geschillen bij te leg- rit es honderdduizendste bezoeker borgen bij dinosauriërs DEN De tentoonstelling GS-jiosauriërs in Leiden" ver- 'it morgen bijna een ad na de opening de lerdduizendste bezoeker. ixpositie van de levensech- 'linosauriërs in het Pesthuis e op 29 juni open voor het liek en sindsdien loopt het storm. De tentoonstelling -jrt nog tot en met 28 okto- en de organisatoren had den vooraf gehoopt op in to taal honderdduizend bezoe kers. Al gauw werd duidelijk dat die schattingen aan de voorzichtige kant waren. In het eerste weekeinde werden al meer dan tienduizend be zoekers geteld. Ook op doorde weekse dagen is de belangstel ling groot. Afgelopen dinsdag kwamen ruim zesduizend nieuwsgierigen naar het Pest huis. LEIDEN Het onder zoek naar dioxine in melkvet van de koeien van veehouders in de omgeving van de Leidse vuilverbranding wordt stopgezet. Dat hebben de ministers Braks (land bouw) en Alders (milieu beheer) en staatssecreta ris Simons (volksgezond heid) besloten. Het dioxi negehalte in het Leidse melkvet ligt onder de maximum-norm. Vol gens de gemeentelijke directie milieu bevestigt dit echter alleen maar een bevestiging van de noodzaak om de Leidse vuilverbranding de slui ten. De directie milieu is het nieuws zelf bij de boeren in de omgeving van Alkemade en Warmond langs gaan brengen. „Ze waren zeer op gelucht. Zelf hadden ze nog niets gehoord", vertelt het hoofd van de gemeentelijke directie Milieu, G. in 't Veld. Hij vindt het een slechte zaak dat de boeren nog niet op de hoogte waren gebracht. „Stel dat het gehalte wel boven de norm had gezeten, dan wa ren zij de eerstgetroffenen De boeren hoefden hun melk de afgelopen periode niet te bewaren, de verkoop ging ge woon door. In juli en augus tus van 1989 had het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Leiden al een onderzoek ge daan naar dioxine in melk vet. Op twee adressen zijn monsters genomen. Toen bleek het dioxinegehalte al onder de wettelijke norm te zitten van zes picogram per gram. Druppel- emmer-effect In mei werden opnieuw bij twee adressen metingen ver richt. Met een positief resul taat tot gevolg. „Maar de boe ren hebben wel in spanning gezeten", geeft In 't Veld aan. Hij wijst erop dat ook de mensen die zuivelprodukten uit de omgeving gebruikten niet meer ongerust hoeven te zijn. In 't Veld plaatst echter een kanttekening. „We zijn heel gelukkig met de uitkomst, maar het dioxinegehalte zat vlakbij de norm. Het ging om 5,3 picogram in plaats van 6 picogram per gram. Dat bete kent dat de Leidse vuilver branding een zeer grote in vloed heeft op de omgeving. Dat kan nooit de bedoeling zijn. Dit verstevigt het besluit om de vuilverbranding te Alkmaar sluiten". lege besloot het ding zelf te sluiten, ondanks de grote problemen die daardoor zou den ontstaan", legt In 't Veld uit. Hij noemt het met na druk „een verstandig be sluit". Melkvet is slechts één facet van het geheel, geeft hij aan. De Leidse vuilverbranding voldoet niet aan de normen voor stof en zoutzuur, boven dien blijft de uitstoot van dioxine hoog. Toen^r voor het eerst gemeten werd, was het een van de hoogste van Nederland. „Toen kreeg je het druppel emmer-effect. We besloten niet te wachten op sluiting van hogerhand, maar het col- Ook de gehaltes in monsters uit de gebieden rond afval verbrandingsinstallaties (AVI) in Alkmaar en Am sterdam-noord liggen onder de norm. Uit het onderzoek is verder gebleken dat in de maand mei alleen monsters uit het Lickebaertgebied (ge meente Maasland), Westzaan en Zaandam-west de norm van 6 picogram per gram overschreden. In het Licke baertgebied wordt het onder zoek voortgezet. De gehaltes gevonden in de monsters uit Zaandam-west en Westzaan vertonen een daling sinds de AVI Zaandam is gesloten. In augustus worden de resulta ten van het vervolgonder zoek bekend. Behalve uit de al genoemde gebieden onderzocht het RIVM ook monsters uit het gebied rond de afvalverbran dingsinstallaties in Duiven en rond kabelbranderijen in Culemborg. Zowel in het ge bied rond Duiven als Culem borg lagen de gevonden waarden in mei onder de maximum-grens. Gebleken is dat deze grens in de winter maanden wel wordt over schreden. Naar de oorzaak hiervan, gedacht wordt aan een andere voersamenstel- ling in de wintermaanden, volgt nader onderzoek. SCANNERJAGERS ACHTERVOLGEN POLITIE EN BRANDWEER: LEIDEN 's Nachts sla pen ze met één oor open. De portable scanner ligt binnen handbereik en staat stand-by afgesteld op de frequentie van politie of brandweer. Als alarm wordt geslagen, springen ze op en proberen zo snel mogelijk bij de plaats van ongeval of brand te ko men. Scanneijagers. Jon gens van rond de twintig die in groepsverband poli tie en brandweer achter volgen en een enkele keer zelfs voor zijn. Ook in Lei den opereren jongeren met deze merkwaardige en soms ook lugubere hobby. „Alleen voor een grote brand, een ongeval met beknelling of auto te water kom ik eruit", zegt Chris van Duuren, een 18-jarige Leidse elektromon- teur en scannerjager daarbui ten. Omdat hij verreweg de grootste is van het stel, wordt hij als leider aangewezen en mag hij het woord voeren. De anderen staan om hem heen en wisselen nog wat ervarin gen van de afgelopen dagen uit: „Ben je nog bij die schiet partij op het station geweest", wordt een kleinere jongen ge vraagd. Hij schudt van nee en maakt een verslagen indruk. Schouderophalend aanvaart Van Duuren de opgedrongen leidersrol en omslachtig pro beert hij uit te leggen dat het jagen achter „andermans leed" een vreemde, maar zeker geen bloeddorstige hobby is die alr leen uit pure sensatielust zou bestaan. Hij omschrijft de groep wat overdreven als vrij willige hulpverleners. Zelf heeft hij al gesolliciteerd bij de brandweer, maar hij was nog te jong. Toch vertelt hij samen met enkele van de jongens die ongeveer dezelfde aspiratie hebben, alvast een cursus EHBO en reanimatie te gaan volgen: „Ik heb al mijn be langrijke spullen in een jas zit ten. Als er een auto te water gaat en ik ben erbij dan hoef ik alleen die jas uit te trekken en kan ik er zo achteraan springen", vertelt de vastbera den Van Duuren. Trouwe luisteraars „Vaak helpen we met het wegvegen van glas op de weg als er een auto-ongeluk is ge weest. Soms als wij er al zijn maar de politie nog niet dan wordt ons via de scanner ge vraagd of wij alvast het ver keer tegenhouden", vertelt Van Duuren die hieraan toe voegt dat dat maar heel, héél zelden gebeurt omdat hij door heeft dat de politie hier eigen lijk nooit toe mag oproepen. „We worden altijd, onze trou we luisteraars, genoemd", on- Een groep Leidse scannerjagers voor de brandweerkazerne aan de Langebrug. FOTO WIM VAN NOORT derbreekt Frans Lardee met enige trots. Lardee is een van de oude rotten. „Ik doe dit al acht jaar en heb er fotoboeken vol van". Van Duuren wil verder gaan met zijn verhaal maar wordt opnieuw onderbroken door een onduidelijk geruis uit de scanner. Als in een western trekken de jongens synchroon hun scanners als pistolen uit holsters, binnenzakken of zelfs uit de bidonhouder van een fiets en worden de handzame afluisteraars tegen de oren ge houden. De spanning is van de gezichten af te lezen. Het blijkt de EHD te zijn die uit rukt naar de Julianastraat: „Ik herhaal Julianastraat, code 190", klinkt het door de kleine luidsprekertjes. Vincent van der Heijden, met zijn zestien jaren een van de jongsten van de groep weet al binnen luttele seconden waar het over gaat: „Code 190, dat is een val van hoogte". Even kij ken de jongens elkaar aan of ze erop af zullen gaan. Maar de kans om hun foto in de krant te krijgen wint het van de race tegen de ambulance. Nieuwsgierig Verschillende malen vertellen de jonge jagers dat met name de bestuurders van ambulan ces het ronduit vervelend vin den als zij door hen op de hie len worden gezeten. „Ze zijn gruwelijk nieuwsgierig, maar aan de andere kant soms ook bruikbaar. Ik ervaar ze niet als lastig maar ze gaan wel eens ergens te dicht op staan", aldus de Leidse politieman Diepenhorst. Brandweerman Van der Berg vindt de jongeren die op fiets of brommer in de achtervol ging zitten ook niet lastig maar de ouderen die over een auto beschikken, verhinderen de doortocht van de brandweer wagens wel eens: „Ze staan bij de kazerne te wachten. Als wij uitrukken dan spurten zij di rect achter de eerste wagen van ons aan waardoor de lad derwagen tussen hen in komt te zitten. Vooral in de binnen stad waar de straten smal zijn, vormen zij dan een obstakel", aldus Van der Berg. Een geplastificeerd kaartje waarop alle codes met beteke nis staan, behoort tot de vaste uitrusting van de scannerja gers evenals een kaart van Leiden. De nauwelijks uit el kaar te houden tweelingbroers Lasschuit hebben op een in ventieve manier van knippen en vouwen zo'n kaart in for maat weten terug te bregen tot een handzaam pocketboekje. Ook een schrift, waarin secuur wordt bijgehouden waar en wanneer een brand, ongeval, steek- of schietpartij was, is onmisbaar. Op wekelijkse sa menkomsten wordt aan de hand van die schriftjes de af gelopen dagen doorgenomen: „Ik vind het leuk om elkaar tegen te komen bij een grote brand of zo. En dan later tegen elkaar opbieden wie bij het grootste ongeluk is geweest", dat is de lol voor Van der Heij den. Professor U. Hentschel van de Leidse universiteit gelooft niet dat er bij de de jongens aan wijsbare, psychische achter gronden zijn voor hun belang stelling: „Als er een ongeluk op de snelweg is gebeurt, dan zie je ook dat er onnodig files ontstaan omdat iederen lang zaam langsrijdt om te kijken. Dat is gewone nieuwsgierig heid en die zullen die jongens wat sterker hebben", aldus de psycholoog. Hij vermoedt dat daarnaast modeverschijnselen en eventueel sensatie tot de motieven horen. Broodje kaas Gevaar schuilt er volgens hen zelf in elk geval nauwelijks in hun vrije-tijdsbesteding. Van Duuren lakoniek: „Laatst in de Stevenshof bij een brand in een loods ontploften er enkele gasflessen. De brandweer wist zelf niet dat die flessen daar lagen. Daar moest je dus niet te dicht bij staan". Een ander aspect dat hij aansnijdt is de betrokkenheid van familie of kennissen: „Als je hoört dat er ergens een ongeluk is gebeurd en je merkt dat het om familie van je gaat dan krijg je wel een brok in je keel". Maar het jagen heeft ook z'n plezierige kanten. Bij een bakker uit Katwijk brandde onlangs een oven af. De toegesnelde jon gens kregen na een goed ver lopen, nachtelijke blusoperatie broodjes met kaas aangeboden. Niet geheel onverwacht begint Van der Heijden te praten over iets wat scannerjagers zo graag zouden willen hebben. Het zijn niet politie- of brand weermannen maar juist jour nalisten en persfotografen die erover beschikken. De pers kaart. „Dan kan je overal nóg dichterbij komen". LOMAN LEEFMANS Rotterdammer verdronken KATWIJK De man die gisteren in de jachthaven in Katwijk is verdronken, blijkt de 68-jarige P. Hijnen uit Rotterdam te zijn. Hij is bij het verlaten van zijn motorjacht, in de nacht van dins dag op woensdag, gestruikeld op de steigerplank en in het water beland. Het lichaam van de man werd 's ochtends om half negen aangetroffen in de jachthaven. College wil postkantoren in Leidse wijken behouden LEIDEN Het college van B en W zal bij de PTT krachtig pleiten voor behoud van post kantoren en -agentschappen in de Leidse wijken. Dat schrijft het in antwoord op vragen van het CD A-raadslid D. van Duijn. Het college dringt ook aan op speciale aandacht van de PTT voor voorzieningen in achterstandsgebieden. Ook moet de PTT rekening houden met speciale voorzieningen voor bejaarden en minder-va- liden, aldus het college. Het aantal giromaten in Leiden wordt niet verhoogd. Wel wordt het aantal giromaten in de Leidse omgeving uitge breid. Van Duijn stelde zijn vragen naar aanleiding van de plannen van de PTT om vele bijkantoren en postagent schappen in Nederland te slui ten. Het CDA maakte zich zor gen over de Leidse ouderen en mindervaliden, die een goede spreiding van PTT-voorzie- ningen in de stad nodig heb ben. Tuinen met zuur vernield LEIDEN Bij twee huizen aan de Primuladuin in de Meren- wijk zijn bloemen en planten in de tuin en in bakken vernield. De daders gebruikten vermoedelijk een zuur. De bloemen wa ren zwart en verwelkt. Aan het verwijderen van de dode plan ten hield een 53-jarige bewoonster branderige handen over. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: l Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: J Naam: I Adres: Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: l l li l l tn obonntmenl noidtn gewtygerd I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. IN CeidócSowuvnt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9