'Ik ben nog geen Jack Nicldaus' 'De Nunspeetse moet bij de top-100 van de wereld komen Mark Calcavecchia: pagina 10 Harrie Mens, makelaar en project ontwikkelaar te Lisse is niet voor één gat te vangen. Op het moment dat Nick Faldo de US Masters won realiseerde hij zich dat de Brit die hij hoog op zijn verlanglijstje voor het KJLM Open had staan, onbetaalbaar was geworden. Hij ondernam geen pogingen meer naast zijn kopstukken van dit jaar Olazabal, Rafferty en Torrance, Faldo alsnog te strikken en richtte zijn aandacht op die andere top per, winnaar van het Britse Open vorig jaar, Mark Calcavecchia. De man dus die in 1989 op Troon Greg Norman en Wayne Grady versloeg in de eerste vier-holes play-off in de geschiedenis van wat de Engelsen heel bescheiden Het Open noemen. Twee keer die dag toonde Calca vecchia dat hij nog meer moed en inzicht had dan zijn rivalen. Op de 16de, een par-5 sloeg hij met een ijzeren 1 ver genoeg om met zijn tweede slag de green te kunnen ha len, maar niet zo ver dat de bal in het water zou kunnen verdwijnen. Eerder, in zijn fantastische ronde van 64 had Greg Norman hetzelf de gedaan en met een super twee de schot en twee putts zijn birdie gemaakt. De Amerikaan had geen keus. Hij moest hetzelfde doen. Zijn tweede schot zeilde subliem tussen twee bunkers door en kwam tien meter, van de hole tot stilstand. Hij maakte zijn birdie. Een uur later op de tweede hole van de play-off lag hij één slag ach ter op Norman en moest zijn putt van meer dan tien meter laten val len om Norman, die veel dichter bij de hole lag, onder druk te zet ten. Hij bestudeerde de lijn heel lang. De bal leek vervolgens langs de hole te gaan, maar draaide op het laatste moment links af en in de hole. Sponsor Harrie Mens, vorig jaar de geluk kigste sponsor op De Kennemer omdat zijn spelers Raferty en Ola- Calcavecchia: een ijzeren mentaljtpit zabal elkaar ontmoetten in de van spanning zinderende playoff, is gek van spelers van het type Mark Calcavecchia. „Calcavecchia heeft wat een golfer, net als een zaken man trouwens, moet hebben, hij zit barstensvol met agressiviteit. Defensief spelen ligt hem niet. Hij moet er altijd voor gaan." De Amerikaan, die inmiddels in de gelederen van de golfende mil jonairs is opgenomen heeft, zoals zovelen in zijn vak, slechtere tij den gekend. In zijn eerste jaar op de Tour speelde hij slechts één toernooi he lemaal uit en incasseerde daar voor een cheque van 404 dollar (67e plaats). Dat leerde hem overi gens niet dat het zaak is spaar zaam met de verdiensten om te gaan. De 180.000 dollaar die hij vorig jaar opstreek via het winnen van het Los Angelos Open brand den hem in de zak. In een week joeg hij het bedrag er door, onder meer door de aankoop van twee auto's: een Porsche Turbo en een BMW 750 iL, en een aanbetaling op een huis in Phoenix. „Ik stond meteen weer in het rood" herinnert de Amerikaan zich, „maar ja, ik had lang genoeg rondgetuft in een oude Chevrolet en gewoond in de goedkoopste motels." Vijf maal Mark Calcavecchia verspeelde in zijn carrière vijf maal zijn Tour- card voordat hij grote wedstijden ging winnen. De ommekeer wijt hij aan de veranderingen die hij aanbracht in zijn techniek. In die pe wanhoop, na verschrikkelijk veel tegenslagen, wendde hij zich tot de teaching-goeroe Peter Kos- tis die er in slaagde zijn lage hooks om te buigen in hoge fades. Vol gens Kostis had zijn pupil alle aan leg van de wereld maar leek zijn techniek nergens op. Ook zijn huwelijk met de beeld schone Sheryl Timms, een aero bic-lerares, bracht een positieve wending in zijn leven. Voordat hij haar leerde kennen won hij in zes jaar Tour nog geen 250.000 dollar, daarna won hij in nog geen twee jaar tijd meer dan 1,7 miljoen dol lar. Maar de voornaamste sleutel tot zijn succes is volgens de Ameri kaan zijn liefde voor het spel. Hij neemt nooit meer dan acht dagen rust omdat hij niet buiten de golf banen en het spelen kan. Toen hij goed begon te spelen begonnen de managers zich om hem heen te verdringen in hun pogingen hem te strikken. Dat lukte niet. Calcavecchia liet weten alleen ge ïnteresseerd te zijn als ze hem een inkomen van 50.000 dollar per dag konden garanderen, wat ze na tuurlijk niet konden. Hij laat zijn moeder zijn belastingzaken rege len en boekt zijn eigfen reizen. Zijn idool vroeger, en nu ook nog, was de legendarische Jack Nicklaus. Hij beschouwt Nicklaus als de grootste speler die de golfwereld ooit heeft voortgebracht. „Als ik", zegt hij, „weer eens heel goed gespeeld heb dan zeg ik tegen mezelf, leuk Mark maar een Jtack HTrfa1*te'pbfilabfe'rnet''. Dick Vermeij met zijn manager: bij de top honderd komen. Zeven jaar geleden, in 1983 begon Dick Vermeij, toen nog eigenaar van een papierfabriek te spelen met de gedachte om een golfbaan aan te leggen. Een paar jaar later had hij de locatie gevonden, in Nunspeet, en sedert twee jaar is de Nunspeetse Golf en Country Club in vol gebruik. In die periode on dervond Vermeij dat je dan wel een golfbaan van meer dan tien miljoen gulden kan laten aanleg gen maar dat niet iedereen in de golfwereld je daarom ook gunstig gezind is. Er kwam een geruchtenstroom op gang met als voornaamste ingre diënt dat de Nunspeetse op het punt stond failliet te gaan en over genomen zou worden door een Ja pans concern. Geruchten die Dick Vermeij pijn deden, want, hij is absoluut niet van plan zijn kostba re troetelkind van de hand te doen. „Ach", zegt hij nu, „zo is het nu eenmaal in Nederland. Als ie mand z'n nek uitsteekt zijn er al tijd mensen die proberen z'n kop er af te hakken. Ik kan daar mee le ven. Maar de critici verstommen momenteel. Omdat we goed draaien. Omdat we dit jaar al vijf tig procent meer omzet hebben dan vorig jaar." Karakter Hij geeft toe dat hij een man is met een specifiek karakter die in het le ven niet alleen maar vrienden heeft gemaakt. Vermeij, 57, en van plan om tien jaar ouder te worden dan zijn grootvader die negentig werd: „Met alleen vrienden maken red je het niet in deze wereld. Elk be drijf is een klein dictatoriaat. De baas moet een dictator zijn. Als je al je werknemers stuk voor stuk moet uitleggen waarom je iets doet, dan komt er nooit iets op gang. Natuurlijk heb ik dingen ge daan waar niet iedereen het mee eens was. Misschien heb ik ook wel fouten gemaakt. Maar van fouten leer je en aan het eind van de rit zal blyi jcen ,wie er gelijk p mijn visie krijgt zo langzamer hand gestalte. Ik heb altijd geloofd dat het ook in Nederland mogelijk is een super golfbaan aan te leggen. Het is hier een heel andere zaak dan bijvoor beeld in Spanje. Wat doen ze daar? Een projectontwikkelaar gaat een aantal villa's en huizen bouwen en als lokaas legt hij temidden van al die villa's en huizen een mooie golfbaan aan. Ik zou hier om de baan ook wel huizen willen bou wen maar dat mag nu eenmaal niet. Onze exploitatie is dus afhan kelijk van hoeveel mensen er ko men spelen en die moetje dus wat bieden. Ik kan dat doen in de vorm van een prachtige baan, een goed restaurant maar in wezen is daar natuurlijk nog meer voor no dig. Een mooi hotel om de gasten onder te brengen. Dat is ook in het belang van de gemeente Nun speet. Hoe was het voor de oorlog hier in Nunspeet? Het was een ge wild vakantieoord voor de betere klasse. Na de oorlog is Nunspeet op dat gebied afgegleden. Nu komt er dankzij de golf weer een publiek dat Nunspeet nog niet zo lang gele den nog links liet liggen". Extra werk Hij is niet jaloers op de Neder landse banen die het Dutch Open mogen organiseren. Vermeij: „Wat brengt dat in we zen nou op. Wat baanhuur. En een hoop extra werk. Als je de gelui den van Noordwijk, De Kenne mer en Hilversum beluistert dan kom je tot de conclusie dat ze daar ook niet allemaal blij zijn met een KLM Open. Logisch. Het pubhek beschadigt toch hier en daar wat als er 20.000 man door duin of bos trekken. Vooral bosgrond zoals hier is heel kwetsbaar, en herstelt maar heel langzaam. Vorig jaar is hier een kraan over een van de fairways gereden. Nu nog zie je de sporen daarvan. Het duurt jaren voordat die sporen weg zijn. Ik zie meer in bedrijfstoernooien. Niet al te veel mensen, een leuk promo- dorp en een plezierige sfeer. Of een wedstrijd voor de Nederlandse pro's zoals we die hier begin au- ïïl| Krc loopt hier trouwens perfect nfC I bedrij fslidmaatschappen. nog dan met de aanmeldi voor de club die hier speelt." Planten Er wordt hem nog wel eens vi ten dat hij zich te veel met alli moeit. Vermeij: „Dat moesti begin. Nu ben ik op het punt gekomen dat ik wat afstand gaan nemen. Ik heb een pei bedrijfsleider. Een meisje honderd procent inzet dat je hoort zeuren over vrije ze zo nodig moet hebben oi ook in de week-einden werk Is de baan nu klaar, de kinc ten zijn er uit, de greens hg nu goed bij? Dick Vermeij: „Je bent golfbaan nooit klaar. Dat aardige van zo'n project. Als baan nu een cijfer zou geve is het een zeven. En ik blij d geen tien is. Een tien is heti mum. Dan kun je alleen nog terug. Op het hoogste niveau ven is het moeilijkste wat Vraag het maar aan het N landse elftal. Van de winter we nieuwe bomen planten, ren verwijderen, we gaan de kers perfectioneren, de greens Wat ik uiteindelijk wil? Kijk, nu al krijg ik mensen v hele wereld die zeggen nu Vermeij, zo'n baan als hi Nunspeet kennen wij bij ons Ik zie niet in waarom de Zw de Noren, de Denen, hele naar zuid-Spanje zouden mi om te kunnen golfen op sup nen. Ze moeten bij mij te kunnen. Er is een boek. De honderd. De honderd mc golfbanen van de wereld. W ren daar nu nog niet bij. Ma is net als met een goed restau Een chef kok moet jaren en keihard werken om ooit eei chelin-ster te krijgen. Dat gaa zo maar. Ik wil de Nunspeel die top-honderd krijgen. Al het maar als nummer hoi zijn. En bereiken we die hom ste plaats ooit, dan weet ik dat we pan proberen om 99 Ijad heeft/ mijn .trftici bf ik. Maar gustiis vier dagen organiseren Het' worden, daarna 98ste enz

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8