Jonge golfer met een oud hoofd Go tusse blikkere Tanden de Hi José Man; Rolf Muntz volgend jaar naar Masters GOLF KLM DUTCH OPEN Al gegolfd in de Dominicaans reiz: publiek? Het kan vandaag de aatsf gemakkelijk met Martin Air ustp een wekelijkse vlucht heeft hun Puerto Plata aan de Atlanti dec kant waar op een steenworp tn v stand van de luchthaven bij PI Dorada een achttien holes j baan te vinden is, die qua scho heid kan wedijveren met de m amii ste banen in Zuid-Spanje en 1 ik w tugal. Waar de greenfee f. 30 he j draagt en de caddies vijf gul gen voor achttien holes vragen, nen De baan grenst op vele plaaiogb aan de Atlantische oceaan e raar zeer ruim van opzet, wat de »to< Iers verheugt maar de caddies at z driet. Want ballen zoekslaai rten haast onmogelijk en veel balie de vinden zijn er dus ook niet. vrui Columbus ontdekte in 1492 ii omi Caribische zee een eiland, dal onis La Isla Espagnola noemde, et het helft van dat eiland vormt m it ee Dominicaanse republiek. \o C Volgens de Dominicanen liggi ran de kathedraal van Santo Domi de stoffelijke resten van de nde: Een gouden greep deed maki üi, v Harrie Mens vorig jaar met im o twee troeven in het Dutch 0 lemc José Maria Olazabal en Riwins Rafferty. Wie herinnert zich moe de van sensatie zinderende off tussen de Spanjaard en de I onder een decor van zware si en enorme regenval. Olazaba I, hei de winst op de laatste hole vó i de play-off voor het grijpen maa haal de kans liggen de strijd in dei 'oor liere speeltijd te beslechten, og v De sudden-death play-off b< op d terwijl de storm tot windk in P tien toenam. Roger Chapma oier derde man die de play-off ha i ziji viel snel af en Olazabal en Ra ilfba gaven elkaar geen duiml de l meer toe. Pas op de negende ie sp van die play-off, zodat men dat h welijks meer kon spreken van ihij I den-death, werd de strijd bes! Ma Met de wind tegen op de 18de ook was het onmogelijk de green nidd de tweede slag te halen. De b vielen in de bunker en vervfl inde nog niet op de green. Pas me golfe vierde slag legden beide spek loud bal ruim een meter van de he b Olazabal maakte een dubbd Fuen gey. Dacht dat hij de slag vei kaje e had en zag vervolgens tot zij leger luchting dat de putt van Ral Hij downhill, downwind ver vo rderi de hole ging. Rafferty miste shij en Olazabal had het KLM indei Rolf Muntz is Nederlands groot ste talent aller tijden. Iedereen die Rolf Muntz enige tijd van nabij heeft meegemaakt, moet tot de conclusie zijn gekomen dat de 21-jarige golfer een bijzonder mens is. Hij is koel, maar toch vriendelijk; heeft een sterke wil om te winnen, maar ook de capa citeit om te relativeren en de eigen beperkingen scherp te zien. Voor het grote publiek werd Rolf Muntz in één klap bekend met zijn overwinning op het Brits Amateur Kampioenschap. Op een mooie zaterdag in juni schreef de Nederlandse amateur geschiede nis. Nog nooit eerder had een 'Oranje-golfer' dit oudste offi ciële toernooi van de wereld ge wonnen - sterker nog, verder dan de tweede ronde was een Neder lander nooit gekomen. 'Untill Mr. Muntz' victory golf in Holland was as flat as the country itself schreef de Daily Telegraph daags na de verrassing op Muir- field, een van de legendarische Schotse banen. Bijzonder En zo was het ook. Nederlandse golfsuccessen waren in het verle den altijd incidenteel. Jan Dorre- stein eindigde in de jaren tachtig ooit hoog in het klassement van het Brits Open, hij werd in '83 achtste op het KLM Open, het Ne derlands damesteam bezette op het laatste WK in Zweden een keurige zevende plaats, maar het was allemaal steevast het gevolg van net de goede vorm hebben, meer niet. Wat maakt de zege van Muntz dan zo bijzonder? Is hier dan niet sprake van een in cidenteel succes? Nogmaals, wie Rolf Muntz een beetje kent, weet dat het een bij zonder mens is. Hij straalt dat on definieerbare uit dat alle goede sporters kenmerkt. Wereldtop „Rolf Muntz", zegt zijn golfpro- fessional Ray Leach, „is een jonge vent met een oud hoofd. Hij is een winnaar. Ik denk dat Nederland nog heel wat van hem mag ver wachten". En Muntz zelf: „Ik wil de wereld top halen. Of dat lukt is een twee de, maar ik zal er alles voor doen om erg goed te worden. Dat ben ik pas als mijn goede ronden rond zes onder par liggen en mijn slech te ronden in de buurt van par. En zover ben ik nog lang niet". Vorig jaar werd al duidelijk dat Rolf Muntz in vliegende vaart be zig was zijn Nederlandse mede- amateurs voorbij te streven. Hij won met overtuiging het Jeugd Stroke- en Matchplay Kampioen schap en werd zowel op het NK voor amateurs als het Nationaal Open derde. In die laatste titelstrijd gaf hij tot het laatst goed partij en moesten de professionals Jonas Saxton en John Woof tot het uiterste gaan om de jongeman voor te blijven. Taboe Ondanks die derde plaats op het Nationaal Open was Müntz geen gelukkig man. Hij had zojuist ge hoord dat het KLM Open op De Kennemer voor hem taboe was. De Nederlandse Golf Federatie had besloten dat Muntz in diezelf de periode naar een vierlanden- toernooi in - of all places! - Tsjechoslowakije moest. „Gelukkig zijn alle problemen met de NGF opgelost", zegt Muntz nu. „Ik heb het voor een groot gedeelte aan de Federatie te danken dat ik naar zoveel buiten landse toernooien mag". Zijn overwinning op het Brits Amateur Kampioenschap heeft ervoor gezorgd dat Rolf Muntz de ene na de andere bijzondere invi tatie krijgt. In de week voor het KLM Open speelt hij het Brits Open op de legendarische baan van St. Andrews. In september is er het European Open op Sun- ningdale in Engeland, eind okto ber volgt het WK in Nieuw-Zee- land en volgend jaar is er The Masters, het landenjuweel in Au gusta, Georgia. „En dat ik naar het laatstgenoem de toernooi mag, is een droom die is uitgekomen", lacht Muntz. „Al tijdens het Brits Amateur Kampi oenschap was ik me ervan bewust dat de kans om naar het mooiste toernooi ter wereld te gaan er in zat. Het idee dat ik volgend jaar april op de eerste tee van Augusta zal staan, geeft me een enorme kick. Vooral als je weet dat de win naar van het Brits Amateur Kam pioenschap in de eerste ronde al tijd met een oud-Masterskampi- oen speelt. Dat betekent in dit ge val dat bijvoorbeeld Faldo, Lyle of Ballesteros of Nicklaus mijn play- ing-partner is. Van zenuwen zal ik dan ook geen last hebben. Wat heb ik daar op Augusta of bij andere toernooien te verliezen? Het enige dat ik zal doen is genieten; met open ogen rondlopen en alleen maar genieten!" Rijk Rolf Muntz zegt dat hij zijn succes voor een groot gedeelte aan Rob Rijk heeft te danken. Een paar jaar geleden trok de NGF de psycho loog aan - op aanraden van een an dere goede amateur, Rik Ruts - om de nationale selecties te bege leiden. Rijk tracht de jonge ama teurs te leren de situatie goed te vi sualiseren en problemen positief te benaderen. „Als je bijvoorbeeld over een bunker heen moet slaan", zegt Rijk, „probeer je dan voor te stellen hoe lekker het voelt als je dat ook lukt". De Nederlandse topamateur zegt dat hij in staat is zich prima van de buitenwereld af te zonderen. „Op Muirfield zag ik in alle ron den maar één ding. En dat was de vlag. Daar moet de bal naar toe, dacht ik dan. En in bijna alle ge vallen lukte me dat ook". De psychologische theorieën heb ben inmiddels zo'n invloed op Muntz gehad, dat hij op de Rijks universiteit van Leiden van studie is veranderd. Hij begon vorig jaar met Internationaal Recht en 'doet' nu psychologie. „Het heeft me wel een jaar ge kost", zegt de in Noordwijk wo nende Rolf Muntz, „maar dat heb ik er graag voor over. Vanaf sep tember krijgt de studie weer alle aandacht". Studie Hij heeft meerdere malen te ken nen gegeven dat zijn studie voor rang heeft, maar speelt hij echt niet met de gedachte zijn talenten in klinkende munt te gaan omzet ten en prof te worden? „Voorlopig niet", zegt hij. „Dat stadium is nog ver weg. Eerst wil ik me op alle gebieden ontplooien - als amateurgolfer en als student psychologie. Bovendien ben ik lang nog niet goed genoeg om op een hoog profniveau mee te kun nen. Goed, ik heb nu het Brits Amateur Kampioenschap gewon nen, maar dat is nog maar één toernooi. Bovendien was het matchplay - het gevecht van man tegen man. Een groot strokeplay- kampioenschap heb ik nog niet ge wonnen. En op één titel, hoe mooi en belangrijk die dan ook mag zijn, kun je als golfer niet teren". En dan half serieus en half la chend: „Als ik volgend jaar op The Masters bij de eerste 24 eindig - misschien dat ik er dan anders over ga denken". In twee weken tijd speelt Rolf Muntz even zovele belangrijke toernooien. Eerst dus het Brits Open en dan ons 'eigen' KLM Dutch Open. Kick „Heerlijk", zegt hij als we hem vragen hoe hij het vindt om voor veel publiek te spelen. „Ook dat geeft me een kick. Veel toeschou wers om de green, die allemaal stil worden als jij wilt gaan putten en dan zelf vervolgens laconiek je hand opsteken als er wordt geklapt bij een goede putt. Man, dat is toch machtig. Ik verheug me dan ook alleen maar op die belangrijke toernooien en zal nogmaals van elke goede slag genieten". Genieten deed Rolf Muntz ook op Muirfield. In zijn finale met de veel sterker geachte Welshman Michael Macara had Muntz totaal geen last van zenuwen. Hij wist wat hij kon (goed spelen) en ver sloeg zijn opponent met 7 en 6. In- plaats van 36 speelden de heren dus 'maar' 30 holes. „Natuurlijk sliep ik in Schotland 's nachts slecht", zegt hij eerlijk. „En ik kreeg 's morgens aan het ontbijt bijna geen hap door mijn keel. Maar eenmaal op de eerste tee was het voorbij. Toen zette ik alles op een rijtje en was ik zeker van mijn zaak. Hoewel, als je het achteraf bekijkt, dan ging het allemaal zo gemakkelijk dat je er nu misschien wel een eng gevoel van moet krij gen".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6