'Golfen verlengt het leven' Lekker en makkelijk. 'In wezen speel je tegen jezelf 3 4 5 9 10 11 GOLF Op vakantie 3.95 VANDAAG !~74~Dagen Gratis CcldócSouoont Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdreda^iour: J.J. Hallewas, Chef-redacteur GJ. Onvlee. Woensdag 25 juli 1990 81ste jaargang no. 24784 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Aan de aanvoer van Noord zeelucht met wolkenvelden komt een einde. Morgen is er geleidelijk meer zon met een middagtemperatuur van 20 graden in het Waddengebied tot 25 graden in het zuiden. Vrijdag warm en zonnig tem peratuur tot ca 27 graden. Za terdag vanuit het westen af koeling, mogelijk voorafge gaan door een onweersbui. Theo van Oers (47), directeur-ei genaar van Interstate in Delft, (au- toaccessoires), een aimabel uit zijn ogen kijkend en volledig aan het golfspel verslaafde zakenman, in casseert, uitgaande van een handi cap van 27, zonder blikken of blo zen wekelijks wel ergens een hoofdprijs in een bedrijfstoernooi. Hij is, zegt hij, lid op Lauswolt en Iaat dat nu de enige baan zijn waar altijd slecht speelt, vandaar zijn hoge handicap. Dat hij door zijn vele vrienden derhalve 'een duikboot van het zuiverste water' wordt genoemd laat hem koud. Dat hij onder vaak quasi-afkeu- rend gefluit zijn prijzen in ont vangst moet nemen ook. Hij heeft een simpele filosofie in zake het edele golfspel. „Er zijn", zegt de zoon van een aardappelen en bietenhandelaar uit Slootdorp in de Wieringermeer, „twee rede nen om te gaan golfen. De ene is dat het gisteren zo slecht ging en de andere dat het gisteren zo goed ging." Vijf keer Hij speelt, vertelt hij ook, tegen woordig vijf keer in de week en hij is er van overtuigd dat het golfspel zijn leven zowel verlengt als ver rijkt. ,Ik ben", zegt Theo, „maar een eenvoudige jongen met anderhalf aar MULO. Na dat anderhalve aar vonden de leraren het welle tjes en ik ook. Mijn vader was handelaar in aardappelen en bie ten. Toen ik uit dienst kwam dacht ik: misschien kan ik dat ook. Ging ik naar de graanbeurs op mijn brommertje om wat rond te kijken en op een dag zegt een boer tegen me die m'n vader kende en dacht dat ik voor hem werkte: Hé joh, wat geven jullie voor de bie ten. Ik zeg wacht even! Ik zoek een handelaar op en vraag wat hij voor bieten geeft. Hij zegt 50 gulden. Ik terug naar die boer: We geven veertig gulden. Hij zegt oké. Ik denk hé Theo je hebt zoéven het wiel uitgevonden. Maar thuis ver telde ik niks. Op een dag zit ik in de huiskamer, de telefoon gaat. Een boer. Ik luis ter mee. Of m'n vader zoveel ton aardappelen wilde kopen. Nee zegt pa, vandaag niet. Een dag la ter kom ik op de beurs. Hé Theo zegt zo'n handelaar, heb je mis schien aardappelen. Ik zeg wat geef je. het antwoord was 60. Ik bel die boer: We willen je aardappelen toch. Ik geef je 50. Hij zegt oké. Maar ja, een week later gaat de te lefoon thuis. Een handelaar. Of pa nog aardappelen wist. Ja zegt pa en belt vervolgens die bewuste boer van wie ik ze al had gekocht. Ik voelde de bui hangen en ging gauw naar m'n kamer. Concurrenten Twee minuten later komt Pa bo ven: Theo, heb jij zoveel ton aard appelen gekocht van die en die boer? ja dus. Hij zegt heb je er aan verdiend? Ja dus. Dan is het goed zegt pa, we zijn dus concurrenten en ik kan natuurlijk niet hebben dat je hier mijn telefoongesprek ken afluistert. Dat is oneerlijke concurrentie. Dus moetje dan wel elders gaan wonen als je er mee doorgaat. Ik zeg, nee, ik ga er niet mee door. Ik ga iets anders begin nen. Ik ben toen van alles gaan doen. Ik verkocht alles. Van was machines tot vrachtauto's. Uitein delijk kon ik in Delft een kleine ga rage kopen. Ik naar de bank, voor een lening. Hoeveel geld heeft u van uzelf, zegt die man achter het loket. Ik zeg: twaalfduizend. Da's ook niet veel, zegt hij. Ik zeg ja ho even, hier in deze bank ligt ver moedelijk wel wat meer. Maar die zijn niet van jou. En die twaalfdu- zend zijn wel van mij. Goed, ik krijg het geld, ik koop die garage, ik koop er nog een, ik werk me 18 uur per dag gek. Hemel En op mijn 34ste, pats, een mas sief hartinfarct. Aan de monitor. Hoofdschuddende artsen. Alle kans dat ik er de volgende dag niet meer zou zijn. Afscheid nemen. De volgende dag wakker worden. Denken dat de hemel toch niet zo erg verschilt van de aarde. Op knappen. Nooit meer mogen wer ken want zo dachten ze er over in die tijd. Nu is dat anders. Nu is het erg als je het niet hebt gehad. Na twee jaar dacht ik Theo, je hebt ge leefd als een kasplantje de afgelo pen tijd. Maar wat wil je de rest van je leven? Heb ik een andere cardioloog genomen. Een jonge vent. Die zegt, ga je gang maar. Heb ik Interstate opgezet. Om wat te doen te hebben. Begonnen met wieldoppen en andere versierse len. Dat was nieuw voor Neder land, we hadden toen geen auto- verfraaiingscultuur. En het is gaan lopen. Nu, nu maak ikeen paar honderdduzend wiel doppen per jaar voor een Japanse autofabriek. Ik heb een auto op Europees niveau aangekleed voor de Japanse markt. Ik doe op grote schaal in communicatie-appara- tuur voor auto's. Ik heb nu iets nieuws voor in de auto op communicatiegebied waarvan ik denk dat het het einde is. Een soort van minifax die aan gesloten is op een moedercompu ter en die je als je een dag gegolfd hebt, of op reis bent geweest, pre cies op de hoogte brengt van wat er zich die dag in je bedrijf heeft afge speeld. Bypasses Ik heb me vijf bypasses laten aan meten. Op een dag zei de doe te gen me: Theo zorg dat je in leven blijft tot ik een operatieteam bij een heb dan gaan we je eens goed doorsmeren en olieverversen. Dat is dus gebeurd. Ik voel me weer honderd procent. Ik mag werken maar niet tot de dood er op volgt. Ga golfen, zei die arts indertijd. Ik denk golfen, da's niks voor mij. Mar ja, toch begon nen. En verslaafd geraakt. Het mooiste spel ter wereld. Ik doe za ken met een Amerikaan. De eerste keer dat ik die ontmoette, vroeg hij: golfje Theo? Een beetje, zeg ik. 's Morgens om zes uur zitten we al in de golfkar. Wat wil je precies van me, vraagt hij. Ik zeg dat en dat. Hij roept naar zijn manager die in de andere kar zat, Theo wil dit en dat, maak dat straks even in orde. En klaar was Kees, of in dit geval Theo. Interstate loopt nu prima. Ik hoef er niet dagelijks te zijn, al bemoei ik me nog met heel veel. En ik speel dus veel. Het mooie van golf is dat je er nooit op uitge keken raakt. Het kan altijd beter. Je zit nu wel te roepen dat ik een duikboot ben, maar ik zeg je, op Lauswolt waar ik lid ben, en waar ik dus m'n handicap moet verla gen, schijn ik niet te kunnen spe len. En in toernooien zeg ik vaak, laat mij maar van 20 afslaan in plaats van 27. Want ik voel heus wel dat het niet altijd done is om van mijn 27 handicap te beginnen. Mijn enige probleem vandaag de dag is dat ik het druk heb met afzeggen van invitaties. Want je kan nu eenmaal niet in twee toernooien tegelijk verschijnen. Jammer ei genlijk." SN NEDERLANDERS IN FRANKRIJK ongeveer drie miljoen Nederlanders mtie zijn, verblijft de helft in eigen df miljoen vakantiegangers in het het meeste in trek. Daar bevinden noten. Volgens de ANWB biedt de 225.000 Nederlanders onderdak. In vertoeven nu 175.000 Nederlanders, longarije 125.000 zijn. Dit land is al 2 vakantiebestemming, in tegenstel- ge Oostbloklanden. Spanje en Por- )or 150.000 Nederlanders, België en i25.000. Van de vakantiegangers in ongeveer 55 procent in hotel, appar- wijl veertig procent van hen kam- lers die in eigen land met vakantie et kamperen. Zo'n dertig procent is Df appartement, vijf procent in een rocent is met de boot weg. Smits van Waesberghe: fiteindelijk, aan het einde van in lange dag komt Constant imits van Waesberghe alsnog op lag. Twee birdies en een par :oort hij op De Kennemer en dan leeft hij op vijf verschillende golf ten telkens drie holes gespeeld tegen de locale jeugdkampioen. Het idee was van Harry Pot, de man die momenteel bezig is aan een film over golf. Die huurde een helicopter, en een cameraploeg, die zocht wat sponsors bijeen, en maakte voor Eurosport een repor tage van de dag. Aan het einde van die dag zou een cheque worden aangeboden aan de NGF, het bedrag bedoeld om het jeugdgolf in Nederland te sti muleren. Het werd helaas geen groot bedrag, de sponsoring liet te wensen over. Pot: „Ik ben er van overtuigd als men het resultaat op de TV ziet dat het volgend jaar :en enkel probleem zal zijn om :n stevig bedrag bijeen te krijgen, u heb ik er zelf veel geld inzitten, want het huren van helicopters en Stijf uit de helicopter cameramensen is nu eenmaal niet goedkoop. Maar dat heb ik best over voor zoiets, ik beschouw het maar als een pilotfilm die een goed vervolg zal krijgen." Zes banen Natuurlijk was het de bedoeling om op deze dag golfbanen aan te doen,en dus achttien holes te spe len, maar helaas, opstijgende van Lauswolt, richting Drente begint een dikke grondmist het zicht te vervagen. De piloot doet zijn best. Probeert eerst van boven af een gaatje te vinden om De Gelpen- berg te bereiken, keert dan terug naar Lauswolt en probeert onder de laag door te vliegen. Maar beide pogingen moeten worden ge staakt. We bedenken dat men daar in Drente nu zeker zal zeggen,'het westen laat ons weer eens links ligg'n', en inderdaad die avond op De Kennemer, als Constant Smits van Waesberghe zijn par en zijn birdies staat te maken, gaat de te- Op De Kennemer: twee birdies en een par lefoon. Een krant uit Drente. 'We hadden het zeker niet kunnen vin den. Of vonden we 't niet interes sant genoeg'. Het is de enige wan klank van een geslaagde dag. Van Waesberghe begint aarzelend en wijt dat terecht aan het feit, dat je zonder ook maar een bal in te slaan, komend uit een helicopter waarin je een half uur opgevou wen hebt gezeten, nu eenmaal niet lekker los op de tee verschijnt. Op de Nunspeetse constateert Dick Vermeij, eigenaar van de baan, tevreden dat zijn golfbaan dus niet alleen per auto, per fiets, te voet of per boot is te bereiken, maar nu ook per helicopter. En tij dens de lunch zegt Smits van Waesberghe dat hij geen gram spijt heeft dat hij september vorig jaar uiteindelijk toch pro is gewor den. Wat hij natuurlijk wil is op de Eu ropese Tour komen, hij zal zich daartoe eind dit jaar moeten kwa lificeren tijdens een zes-daagse wedstrijd waar honderden golfers aan mee doen. Tenzij hij natuur lijk de KLM Open zou winnen, dan heeft hij in een klap geld ge noeg verdiend om automatisch een plaats te krijgen op de Tour. Hij lacht om dat idee. Herinnert zich dat hij twee jaar terug heel goed scoorde op het Dutch Open. Maar veel verser ligt hem in het geheugen dat hij vorig jaar de cut miste. Geluk Smits van Waesberghe:,, Ik kan het KLM Open nog niet winnen. Als ik heel veel geluk heb en alles zit mee, zou ik misschien bij de eerste twintig kunnen komen. Ik ga er natuurlijk voor. Ik ben heel goed gemotiveerd als ik aan een groot toernooi meedoe. Natuur lijk weet ik dat er in de wereld dui zenden en nog eens duizenden gol fers zijn van mijn huidige nivo. Maar uit die duizenden komen tenslotte toch de kopstukken te voorschijn. Iedereen heeft de kans zich uit de anonimiteit en in de schijnwerpers te spelen. De 22-jarige Bredanaar die in 1987 op De Pan bij Zeist het Na tionale Open won, heeft van zijn hobby zijn beroep gemaakt. Zijn studie liet hij schieten om de een voudige reden dat het onmogelijk is én te studeren én als professio nal te spelen. Smits van Waesberghe: „Je moet voor het golfen alles op zij zetten. Ik kan dat. Ik ben ontzettend eer zuchtig. Ik moet en ik zal slagen. Nu kun je zeggen, er denken er zo veel zo over. Maar wat zegt dat. Ik heb niets met al die andere golfers te maken. Golfen is een indivi dueel gebeuren. Je speelt in wezen alleen tegen je zelf. Dat betekent niet dat ik niet naar anderen kijk. Ik leer veel van anderen. Een jaar geleden heb ik gezegd dat ik bin nen drie jaar bij de Europese top wil horen. Er is nu bijna een jaar om en ik heb de moed niet verlo ren. Integendeel. Ik geloof er meer in dan ooit". Werkweek van 32,5 uur in metaalbedrijf DOETINCHEM Vanaf sep tember gaan de dertig werk nemers van het metaalbedrijf Nedcon in Doetinchem 6,5 uur per dag werken. Daarmee gaat de werkweek drastisch omlaag van 38 naar 32,5 uur, terwijl het personeel het oude salaris behoudt. „Een doorbraak op het gebied van arbeidstijdverkorting", be titelt een woordvoerder van de Industriebond FNV deze over eenkomst tussen bonden en di rectie van het bedrijf, waar magazijnstellingen worden ge maakt. Algemeen directeur H. Stegweg vindt het geen door braak. „Het is puur maatwerk, een oplossing die speciaal ons bedrijf op het lijf geschreven is". Het personeel, dat nu nog werkt in een gewone dag dienst, wordt gesplitst in twee ploegen die vijf dagen per week gaan werken van 06.00 tot 13.00 uur en van 13.00 tot 20.00 uur, inclusief een half uur onbetaalde pauze. De be drijfstijd wordt op die manier uitgebreid van 38 naar 65 uur. Nedcon valt onder de cao in de metaalnijverheid, een sec tor waar nog steeds een werk week van 38 uur geldt. Net als in andere sectoren verzetten de werkgevers in de metaal nijverheid zich op centraal ni veau met hand en tand tegen verdere verkorting van de (ge middelde) werkweek. grote schaal' tale Wereldspelen veel te duur .idi- zijn en langdurige voorberei- eer ding vergen. De mededeling iap- dat Canada volgend jaar in- pli- eens een soortgelijk toernooi ibi- onder de naam „Worldga- u mes" wil organiseren, werd :eer door de betrokkenen dan ïaal ook ongeloofwaardig bevon- t ja, den. Vandaag is de laatste Ik dag van de Wereldspeler^ teer Pagina 7: Chef a'equipe De Van Wijk tevreden met t de minder medailles fond. Er komen speciale pij en waardoor papier en fles- en naar beneden gelaten kun- ien worden. BASF wil chemieconcern in DDR overnemen -UDWIGSHAFEN Het Westduitse chemieconcern BASF wil de Oostduitse che- toie-onderneming Synthese- werk Schwarzheide overne men. BASF wil enkele hon derden miljoen marken in de modernisering van de onder neming wil. Wat er voor Syn- thesewerk moet worden neer geteld is niet bekend. Tot nu toe hebben talloze chemie-be- drijven uit de Bondsrepubliek nl samenwerkingsverbanden gesloten met Oostduitse bran chegenoten. fen"verlaten,"tenzij_"3e CDU f-^en.de rdel Slijk dat /oor :uto- tren, ;we- 'ze wa- lpen ;eval aken noch een aantal eisen van de soci- - --- nraaf nttri aal-democraten aanvaardt. De Saat- Volgens gr ragina d: luioeraien: pusiue i De Maiziere lijkt beangsti gend op die van PDS geobserveerd. Het autogordel- wal", aldus een zegsman van gebruik blijkt in Zuid-Holland het Provinciaal Orgaan Ver binnen de bebouwde kom elf keersveiligheid Zuid-Holland. Rellen verstoren Pamjat-rechtszaak MOSKOU Voor het eerst in de Sovjetunie is gisteren een lid van de racistische Pamjat-beweging voor de rechter gesleept we gens antisemitisme. De zitting draaide uit op een betoging van Pamjat tegen joden, juristen en journalisten. De beklaagde, Konstantin Smirnov-Os- tasjvili, veroorzaakte aan het begin van het proces al een rel door het vertrek van zijn advocaat te eisen. „Zeker twee derde van alle advocaten in Moskou is joods. Ik vertrouw geen enkele jurist hier", zei hij onder luid applaus van zo'n 200 aanhangers van Pamjat. Smirnov moest uiteindelijk erkennen dat de hem toegewezen advocaat geen jood was. Maar hij bleef aandringen op een 'neutrale' advocaat uit het buitenland. Later joelden zijn denkgenoten dat de pers de zaal uitgesmeten moet worden. Toen de rechter de orde niet langer kon handhaven, schortte hij de zitting op tot vandaag. Volgens Pamjat ziin joden en vrijmetse laars verantwoordelijk voor alle ellende die Rusland deze eeuw is overgekomen. Waarnemers beschouwen het proces tegen Smirnov als een test voor de belofte van de regering paal en perk te stellen aan de verspreiding van racistische propaganda. (ADVERTENTIE) Lasagn&Botosnese 11 Van onze huistraiteur: Lasagne Bolognese, 'n complete hoofdschotel. 400 gram tm Kip in roomsaus, lekker met aardappelen, rijst of pasta en groente. Voor 2 - 3 C C A personen. 400 gram Mff NIEUW: AH Huistraiteur Bavaroises, toetjes voor 3-4 personen. Aardbei, O QQ chipolata of cappuccino. 500 g t.DO Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 28 juli a.s Geniet maar lekker van de zomer cn 14 PAGINA'S Vluchtelingen in tentenkamp: „Het was hier of op straat" Overwinteren zonder beroofd te worden Haute couture weer must voor de jet set Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Koevermans en h Nijssen tevreden ondanks verlies I Leiden kampt met tekort aan kraam- verzorgenden Kortebaan- draverij weer hoogtepunt van Stompwijkse paardedagen Tijdelijke oplossing voor kinderopvang in Noordwijk GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4 KUNST/RTV 4 BUITENLAND 5 ECONOMIE 6 SPORT 7/10 LEIDEN/REGIO 9/10/11 UIT EN THUIS12 RTV PROGRAMMAS 13 WEER/PUZZEL/MENU13 extra bijlage De ANWB weet het precies. Er zijn drie miljoen Nederlanders op vakantie. Maar voor onder ande ren de bezorgers van de krant is het toch een pret tig idee dat er dan altijd nog zo'n ruim elf miljoen zijn thuisgebleven. Die gaan zeker in een andere tijd op vakantie of houden hun vakantie gewoon thuis. Uiteraard stopt de bezorger hier en daar toch een krant in de bus, die pas over een paar weken wordt gelezen. Maar - en dat heb je alleen met regionale dagbladen - dan wel met dubbele in teresse. Want de vakantieganger weet wel zo'n beetje wat het nieuws was in zijn vakantie, maar hij wil toch graag precies weten wat er in zijn om geving is gebeurd toen hij weg was. Zo gezien is zelfs na drie of vier weken dit exemplaar van de Leidse Courant nog actueel. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 aam: Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse C^^t, tot^ord^Q^rr^r 9j|^2^01 n Haag I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnem' worden geweigerd. i uuutiwn iiiMir

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3