Spiritueel genezer Roos Vilé wil aards blijven Een langer jaar dan een jaar Veel lof voor linnen den UIT THUISCeidócSomrwtwoensdag 25 juli 1990 pag^ Earthday meditatie, sacred dance, Bachbloesemremedie, polariteits massage, tai chi, boventoonzang, wesak. In het New Age-centrum Mayindra kijken ze niet meer op een therapietje meer of minder. Het draait er dan ook allemaal om innerlijke bewustwording en alter natieve geneeswijzen. Mayindra staat daarbij wel met de beide be nen in de realiteit. „Haal ons alsje blieft uit die vage hoek. Dat past niet bij ons. In Mayindra weet ie dereen waarmee hij bezig is", zegt Roos Vilé, initiatiefneemster en leidster van Mayindra. De winkel annex oefen en praktijkruimte van Mayindra aan de Kerk straat in Soest is verbon den aan de stichting Bethsaïd. Innerlijke groei, dat is het doel waarnaar Mayindra met zijn cursisten en cliënten streeft. Roos Vilé is de drijvende kracht, de bron van inspiratie, de boom van kennis en vaardigheden. Een be langrijk deel van alle cursussen en therapieën neemt zij voor haar reke ning. „Hoe je mij moet noemen? Spiritunel ge nezer, ja, dat is misschien de beste omschrijving". Roos Vilé, zichzelf corrige rend: „Spiritueel genezer, ei genlijk wel een beetje een eng woord. Dan plaats je mii meteen in een hokje. Dat wil ik niet. Ik genees niemand. Dat doet iedereen zelf. Ik praat wel veel met de men sen die mij om hulp vragen. Ik reik de instrumenten aan, de methoden. Samen zoeken wij naar een rode draad in het ziektebeeld. Meestal kom je dan al snel in de jeugd te recht, bij de diepere oorzaken van de kwaal. Als eenmaal is vastgesteld waar het vandaan komt, krijgen ze huiswerk mee". De opgaven hangen af van de therapie waarvoor Roos Vilé kiest. Standaard is de Bachbloesem. Waar haalt Roos Vilé de ken nis vandaan, de vaardighe den vooral? „Deels aangeboren. Ze zijn er kennelijk altijd al geweest. Je kunt niet stellen dat ik alleen helderziende ben, of helder- horend. 't Is ook een kwestie van luisteren, meevoelen, let ten op reacties". Ervaring Roos Vilé put uit twaalf, der tien jaar ervaring. Mayindra runt z$. nu drie jaar („dit pand was een puinhoop, heb ben wij helemaal zelf opge knapt"). Kort en bondig: „De mens heeft mij altijd enorm geïnteresseerd". Met succes doorliep Roos Vilé een aantal opleidingen in het even wijd vertakte als voor een leek weinig concrete wereldje van innerlijke bewustwording en alternatieve geneeswijzen. De aanleg voor dit opmerkelijke werk kreeg ze van moeder natuur. „Paranormaal begaafd? Ik houd het zelf op intuïtie. Ik ga af op mijn eigen waarne mingen met als uitgangspunt de stelregel van dr. Bach: „Mensen, geneest u zelf, be handel de oorzaak en niet de ziekte". Hoofdpijn kun je sec „IK PAS NIET IN HET SFEERTJE VAN DANSENDE STOELEN" Roos Vilé, spritueel genezer. aanpakken. Je kunt er dan wel zeker van zijn dat de pijn weer terugkomt. Je kunt ook trachten de oorzaak van die hoofdpijn weg te nemen. Door eerst diepgaande ge sprekken te voeren over wanneer het is begonnen, door herinneringen op te ha len, door terug te kijken. Spi rituele psychologie, ja, dat lijkt me in dit verband de juiste terminologie". Als voor Roos Vilé het ziek tebeeld aan de oppervlakte verschijnt kiest zij een thera pie die bij de patiënt („zeg maar hulpvragers") past. Die kan er, eenmaal voldoende bijgeschoold door Roos Vilé, zelf mee aan de slag. De belangstelling voor het al ternatieve circuit stijgt de laatste jaren in ons land even snel als trends doorgaans ook weer verdwijnen. Yoga, acu punctuur, shiatsu, homeopa thie, nog even en er zit het een en ander in het zieken fondspakket. Een verklaring? Roos Vilé: ,,'t Heeft absoluut niets met de oosterse mystiek te maken. Moet ook niet, want die kunnen wij ons in het Westen toch nooit eigen maken. Het is gewoon zo dat de mensen in deze jachtige maatschappij steeds meer met gevoel leven, dat ze zich bewust worden van hun li chaam en geest. Daar hande len ze dan naar". Het heeft allemaal, zegt Roos Vilé, ja en nee ook met reli gie te maken. Zelf werkt ze met de mystieke kennis van de meester Jezus. „Leer de grotere ik in jezelf kennen. De kleine ik kan ziek wor den en als de grote ik dat niet hoort...". Roos Vilé maakt die grote ik in ons wakker. Alles wat zij doet is op ontspanning ge richt: praten, masseren, geu ren, meditatie. En alles wat zij doet kan iedereen zelf le ren. Op cursussen in .Mayin dra. „Je hoeft er heus niet paranormaal voor te zijn. Neem de metamorfosemassa ge. Die richt zich uitsluitend op de voeten. Complete ge zinnen kunnen het'onder de knie krijgen, een kind kan het ook. Massage is belang rijk, het maakt energieën vrij. Er is slechts één voor waarde: liefde voor de mede mens''. Polariteitsmassage is een spe cialiteit van Roos Vilé. Het principe: plus en min. Plus en min laten een lampje branden. Je wrijft je handen om ze op te laden en je kunt aan de slag. Je moet, evenals bij acupunctuur, de meridia- FOTO: BELL nen volgen om blokkades op te heffen. Roos Vilé: „Je kunt het bij je zelf toepassen. Beter is het wanneer iemand anders het doet. Die zorgt door middel van massage voor afvoer van gifstoffen." Een kleine demonstratie: Roos Vilé legt haar hand op de rechter arm van de ver slaggever. Dan nog twee keer kort achter elkaar. Voel je verschil? Ja, de derde aanra king kwam 't vriendelijksf over, sympathiek, warmer. „Klopt. De eerste keer pro beerde ik een negatieve uit straling te bereiken, moeilijk hoor, voor een positief inge steld mens als ik ben. De tweede keer nam ik gas terug en de laatste maal was louter positief". Dan: eikaars ademhaling overnemen. Handen plat te gen elkaar en cirkels maken. De ademhaling wordt gelijk matiger. Roos Vilé: „Is niet 'zo moei lijk, hoor. Weten en concen treren. Het lichaam zit vol ongebruikte plekken. Daar moet je energie door laten stromen. Alles, echt alles be staat uit energie, uit trillin gen. Als je er goed gebruik van maakt, leert hoe je ener gie moet sturen, dan kun je een hele hoop klachten op lossen. Nee, een ernstige ziekte niet zonder meer. Maar je kunt wel meester over in plaats van slaaf van jouw ziekte worden". Kijken naar ons lichaam, let ten op zijn signalen en be hoeften, Roos Vilé merkt dat wij vergeten er naar te luiste ren. „Je kunt zo onvoorstel baar veel zelf, via het denken zijn wij magisch actief". Roos Vilé praat niet alleen veel met haar hulpvragen- den, ze raakt hen ook aan. Intens en zachtaardig tegé- lijk. „Moeilijk hoor, elkaar aanraken. Óf het is een plichtmatig handje of het is meteen seksueel beladen, 't Kan ook anders, gelukkig. Ze zeggen altijd achteraf: „Ik vond het lekker". Dat mag. Een voetmassage is verruk kelijk, een lichaamsmassage is zalig. Bij mij voelen ze zich snel op hun gemak. Omdat ik laat merken hoe normaal het •is. Dat wordt snel opgepikt en overgenomen", zegt Roos Vilé, op haar beurt trouwens weer steeds er bij lerend van haar omgang met mensen, van de gesprekken, de cur sussen. Wakker In het oude India werden de artsen niet betaald als ze een zieke beter moesten maken. Ze ontvingen een gage als een aan hun zorgen toever trouwd dorp helemaal ge zond was. Niet dat Roos Vilé die gang van zaken als doel stelling nastreeft, een kern van gerechtigheid ziet ze er wel in. En, belangrijker: „In het westen hebben medici al tijd op een voetstuk gestaan. Snijden en slikken als zij dat nodig achten. Dat verandert, wij worden wakker, kriti scher, zelfbewuster. Ik zweer de gewone geneeswijze niet af, we zullen nooit zonder kunnen, maar er zijn ook an dere wegen." Gratis kan ze niet werken. Alsof je voor een gave niet hoeft te betalen. De timmer man, de musicus, de schilder, zij hebben ook een gave en hun diensten kosten ook geld, vindt ze. „Ik geef toe dat de markt een beetje over voerd is, er is veel kaf onder het koren. Op zich heb ik er geen problemen mee. Onder zoek alles en behoudt het goede, dat is mijn credo". Aan haar werkplek besteedt Roos Vilé veel zorg. Haar centrum is een weerspiege ling van haar zelf: fris en verzorgd. „Dat kost een beet je geld en veel creativiteit." ROBIN BRUINSMA Iedere ondernemer en iedere ac countant weet, dat in principe „de boeken" moeten worden (bijgehou den en de jaarcijfers moeten wor den opgemaakt, steeds over één jaar, en wel het kalenderjaar. Dus van 1 januari tot en met 31 decem ber. Voor rechtspersonen zag dat beeld er enigszins anders uit. Volgens het vennootschapsrecht gold de eis dat boekjaar en kalenderjaar sa menvallen minder strak. Zo kon den en kunnen (coöperatieve) ver enigingen en onderlinge waar borgmaatschappijen in hun statu ten hebben staan, dat het boekjaar opent en sluit op andere iaardata dan 1 januari en 31 decemoer. Alleen wanneer de statuten zo'n bepaling niét bevatten, loopt het boekjaar parallel met het kalen derjaar. Óverige rechtspersonen, zoals nv's en bv's, beschikten over nog een andere, flexibeler moge lijkheid. Zij behoefden alleen maar in hun statuten de bepaling op te nemen dat de algemene vergade ring van aandeelhouders het boek jaar vaststelt, om te ontsnappen aan de regel van het kalenderjaar. Dus de aandeelhoudersvergade ring zou bijvoorbeeld kunnen be sluiten, het boekjaar te laten lopen van 1 april tot en met 31 maart. Die data zouden op zichzelf niet statutair behoeven te zijn vastge legd om toch te gelden. Deze laat ste mogelijkheid is echter door een wetswijziging per 1 maart 1990 ko men te vervallen. Een nieuw arti kel in het Burgerlijk Wetboek luidt dat het boekjaar van een rechtspersoon het kalenderjaar is, indien in de statuten geen ander boekjaar is aangewezen". Met andere woorden: rechtsperso nen wier boekjaar incidenteel door het aandeelhoudersbesluit werd of wordt geregeld, moeten hun statu ten veranderen. Voor andere rechtspersonen heeft de wijziging uiteraard geen consequenties, daar bij hen welk boekjaar dan ook sta tutair is geregeld, en dat blijft mo gen volgens de wet. Maar de consequenties voor de bo- vendoelde nv's .en bv's zijn tame lijk ingrijpend. Nemen we het aan deelhoudersbesluit van zoëven: een boekjaar van 1 april tot en met 31 maart. Op het moment van in werking treding van de wetswijzi ging, 2 maart 1990, loopt het boek jaar 1989/1990. Volgens de zoge naamde overgangsregeling veran dert dat boekjaar in beginsel niet en eindigt het op de datum waarop het normaal zou eindigen, 31 maart 1990 dus. Maar, nu komt het: het volgende boekjaar eindigt pas op 31 decem ber 1991. En zo is er dus sprake van een langer jaar dan een jaar. De enige manier om aan dit lange re boekjaar te ontkomen is een sta tutenwijziging doorvoeren vóór 31 maart 1991. Hierbij moet de bepa ling van het vrije aandeelhouders- besluit zijn geschrapt, en vervan gen door de bepaling dat het boek jaar principieel loopt van 1 april tot en met 31 maart. Het tijdig ne men van maatregelen is hierom belangrijk, omdat de nieuwe wets- regel onaangename gevolgen kan hebben. Zo kan het gebeuren dat de boekjaren van moeder- en dochtervennootschappen niet lan ger gelijkluidend zijn. Wanneer de moedermaatschappij een statutair vastgelegd, maar de dochter (het zelfde) door de aandeelhouders vergadering geregelde „gebroken boekjaar" kent, is de fiscale een heid verbroken. Voor concerns en holdingmaat schappijen geldt dat boekjaren nu van rechtswege kunnen worden veranderd, en dit kan bijvoorbeeld een consolidatie aanzienlijk be moeilijken. Voor fiscale beleg gingsinstellingen, die binnen acht maanden na afloop van hun boek jaar de beschikbare winsten moeten uitkeren, kan door de wetswijziging dit tijdstip verschui ven. Dus nogmaals: rechtspersonen die hun aandeelhouders het boek jaar plachten te laten vaststellen, doen er goed aan vóór 31 maart 1991 hun statuten te veranderen. MR. P.R.M. HAMERS Werkzaam bij Coopers Lybrand Belas tingadviseurs. Mannenpak in twee kleuren linnen met bij passende hoed met opgeslagen uitgerafelde rand. (Ell-Bell). Mouwloos marineblauw linnen jasje op zeer korte beige linnen rok, waaraan lange ge vlochten rafels' hangen, versierd met kleine kralen. Bijpassende tas. Hoewel het materiaal linnen zo oud is als de wereld het werd al op mummies van 5000 v. Chr. aan getroffen heeft de mode in late re eeuwen toch meer voorkeur la ten blijken voor rijke stoffen als zijde en fluweel. Mede een gevolg van de kruistochten en de om zwervingen van Marco Polo in 1272 naar China. In de veertiende en vijftiende eeuw bloeiden de Toscaanse zijdeplantages op. Toch duikt in de vroege gotiek (1200- 1350) linnen op in de vorm van ac cessoires. Marion Conrads noemt in haar boek Kostuum-accessoires de tou- ret, een verstevigde linnen (of zij den) band, geplooid, gewafeld of glad" die als hoofdbedekking werd gebruikt. Mannen droegen toen ook wel de zogenaamde coiffe, een kapje van wit linnen dat tot de zestiende en zeventeinde eeuw al dan niet gecombineerd met een baret of hoed onder de kin sloot. Rond 1620 waren er dunne, slappe plooikragen of beffen van linnen, afgezet met kant en ooit bestonden er linnen kousen, die waarschijn lijk werden gedragen om rimpelig vel te bedekken... Hoezeer de culturen door de eeu wen heen van verschillende stof fen gebruik hebben gemaakt opkomend of ondergaand in ver anderingen der maatschappij het materiaal linnen als natuurstof verrukt toch in toenemende mate ontwerpers in binnen- en buiten land. Linnen, dat heet te komen van „de plant van de vrouw" be hoort tot de familie der vlasachti- gen (200 soortenwaarvan het ge cultiveerde Linum Usitatissium heet. Het wordt gewonnen op rijke kleigronden in Nederland en Bel gië en werd oorspronkelijk uitslui tend door vrouwen geïndustriali seerd. Zij braken, zwingelden, he kelden (door een soort kam halen) en sponnen de vezels van de een jarige plant, die een hoogte kan bereiken van 75-100 cm. De ontwerpers Armani, Cerruti, Calvin Klein en in ons land Frans Molenaar, „Puck Hans" in Am sterdam en de jonge designer Louk Grauen, gebruiken veel linnen, produkt van de vlasakker. Met linnen zijn indrukwekkende resul taten te boeken. Let op het L- merk, ingesteld door de Confede- Driedelig linnen ensemble van de Japanner Kyoko Higa. Het model is geheel bedrukt met Japans gekostumeerde vrouwtjes en parasol letjes. FOTO'S: PR ration Internationale du Lin et du Chanvre (CIC) ter onderscheiding van produkten die onder de naam graslmnen (katoen), matraslinnen (jute) en zijdelinnen (rayon) wor den verkocht. Op zich prima stof fen, maar ze zijn geen echt linnen. Dit laat zich voortreffelijk rafelen, een mode-aspect van 1990. Rafels hebben daarin een functie. Ze zijn zowel ver- als onthullend en dan sen wanneer ze met kraaltjes zijn versierd leuk tikketikketak tegen bruine benen. Dit jaar schrijft het Linnenbureau opnieuw de Nederlandse 'fil d'Ar- gent'-wedstrijd uit voor jonge mode-ontwerpers. Ze hebben daar mee een mooie kans zich in natio nale en internationale modekrin gen te profileren. Er komt maar één winnaar(es) uit de bus, die Pa rijs tijdens de zomershows 1991 het gekozen model mag tonen. TINY FRANCIS door Joke Forceville-Van GEWOON In het dagelijkse word( dimensies van het eeui ontdekt. J. Weima. kpT 20 I .00 I est Ia '1 ren, 4<litic rijen Jive f' 'el ioo I jMJ lier e c po Van familiefeesten vii een bijzondere er weer eens heel oui den ontmoet. Famii zijn, gelukkig, ook meteen vriendenfeest n Op de veertigste hu jaardag van een goei din en haar man onti ook hun oudste doch weerzien doet ee deugd. Zij was een lai de verschijning gewi op het oog had ze nii lends, maar ze bleek aardigste vrouw in lig, niet erg opvallent getooid met een vn lach. Toen we, aan het eini receptie, de kans za een onderonsje, pakte M glaasje en zochten e< hoekje op van alles u selen. Op mijn vraat 1. het maakte, stelde vast dat alles voor haar gezin zijn gewoi tje ging. Niet om ovi gen.' Wel anders dan line", zuchtte jongste zusje met eei nen blik in haar oge. nig vlotte manier v voorbijging. „Hoe woon?" vroeg ik seerd. „Nou ja", zei „bij ons gebeuren g reldschokkende ding schien geven we daai geen aanleiding toe. zijn nu bijna vijftien trouwd en we hebben )t kinderen. Ik moet denken aan wat Mies jaren geleden heeft 'Leen en ik zijn een heel burgerlijk paar. al meer dan vijfentw getrouwd en hebben minste neiging uit gaanRob en ik hebb opzicht ook genoeg c Ik ben niet lesbisch behoefte aan een vi er niets voor alsnog gaan maken, behalvi gezin en dat lukt aar mijn vak Engels bij dolgraag actief in 01 tuin. Ik ben niet ve, houd van boerenk worst en zuurkool, nooit caviaar gegeten vandaag voor de ee. van mijn leven chaml ben niet fotogeniek, niet tot Miss Holland en voel niets voor tie op een naaktstrani11 me trouwens lekker 1 vel, want ik ben gezond en raak psys uit balans. Ik heb ge den dat beladen is m ervaringen, ben kracht, heb op schoo. exact gekozen, blijk van artistieke neigi ben niet overdrevei maar ga wel regelm de kerk en voel me bij. Ja hoor, met Oi Heer kan ik het En de paus woont 2 dat hij me niet da,j mijn vingers kijkt oï Ik woon in een gezt tje, in een aardig prettige buren en lig in onmin met één va, milileden. Vader en zijn me nog altijd h baar en met de wijzi ze me hebben ik achteraf, in grote li altijd instemmen, houden van gewone, vakanties. De kinde nog altijd met ons me c wel niet meer zo lan, ig d Maar goed, wat je ge kan geen mens je Ze heeft aan één st praten, Yvonne kijkt ze me wat verl „Zit ik even op stoel!". Ik kijk haar haar sympathieke, vrolijke, weinig op va zicht. Voor ik er e, flap ik eruit: „In het worden de dimensies eeuwige ontdekt! spraak van Weima 1 de hele week heeft houden en die ik in bewaarheid zie". Ze ineens heel ernstig vind ik een goeie, ht zo over nagedacht. A het zegtIk vei dig me en reageer m gen dat ik het ook een andere, wijze 1 ontleend. Ze staat op. Kom, he eens nuttig zijn als ging opzoeken. Die straks zo verloren bi leen vind ik toch al verdrietig. „Amusee Yvonne?", vraag ik scheid. Ze schiet in terlach: „Buiteneewi bes* :e 40 h fe al R' and( ord r .aden >el Z01 01 mort

Leidse Courant | 1990 | | pagina 26