!cid6cSouxcmt iLeiden heeft groot tekort an kraamverzorgenden Zoeken naar de goede zit T" rk m w STAD OMGEVING/RTV IK KAN GEEN ZUSTERS GAAN ZITTEN BREIEN" Mensen die willen scheuren hoef ik niet in mijn auto Kroegbaas gewond bij vechtpartij Slimme EHBO-kit CcldóeSoincmt aiiui WOENSDAG 25 JULI 1990 PAGINA 9 dronken in ïhthaven twijk IVIJK Een man is htend vroeg verdron- de Katwijkse jachtha- itie vermoedt dat het offer is gestruikeld en water is gevallen. De was op weg naar zijn De Katwijkse politie vanochtend nog niet wie het slachtoffer is. LAATSTE WERELDRECORDPOGING PAALZITTEN: (Vervolg van voorpagina) NOORDWIJKERHOUT Terwijl enkele honder den belangstellenden gis teravond in zomerse kle ding vanaf het strand toe keken, zaten de deelne mers al direct in dikke kleding, want boven het water wordt het al gauw flink koud. Burgemeester F. Winkel van Noordwij- kerhout had precies om negen uur het startschot gelost en sprak vervolgens enkele bemoedigende woorden. Volgens de burgemeester is het paalzitten, dat dit jaar zijn tiende en laatste editie beleeft, een prachtige promotie voor Noordwijkerhout. Voorzitter van het evenement Jan Huy- brechts vreesde het voor het weekeinde voorspelde onweer want dan gaan de paalzitters gegarandeerd van hun palen af. „Dat zou een kleine ramp betekenen, vooral omdat het nu juist de laatste keer is", al dus Huybrechts. Hij zinspeelde ook op de organisatie van een nieuw evenement in de ko mende jaren, ter vervanging van het zo succesvolle paalzit ten. In het begin was het wennen voor de paalzitters. Zoals in voorgaande jaren was het nu ook weer even zoeken naar de „goede zit". Noordwijkse José de Jong van paal 16: „In het begin heb je wel een houten kont en last van je rug, maar dat gaat vanzelf over". De nacht is rustig verlopen. In de vroege ochtenduren konden de paalzitters zich vermaken met een filmploeg van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa die op het verlaten strand opnamen maakte. De ploeg is bezig met een film over gebruiken in diverse lan den. De rolprent wordt ver toond in de vliegtuigen van de Lufthansa. i Zuidhollandse suppoosten op beveiligingsles LEIDEN De federatie van musea in Zuid-Holland is in overleg met de Nederlandse Veiligheidsdienst over cursussen voor suppoosten. Dat heeft museumconsulent M. Lestraden giste ren gezegd. „Wat kan een suppoost, vaak iemand die in de WAO zit, nu beginnen tegen iemand die met een Stanleymes een schilderij te lijf wil? De suppoosten zouden op dat soort si tuaties voorbereid moeten worden", aldus Lestraden. Volgens haar zijn de trainingen van de Nederlandse Veilig heidsdienst prima geschikt voor mu seumsuppoosten. De plannen moeten echter nog worden uitgewerkt. LEIDERDORP MOET SLUITING VAN MUNITIE-OPSLAG OPNIEUW OVERWEGEN DEN HAAG/LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp moet het verzoek om sluiting van de munitie-opslagplaats van de rijkspolitie opnieuw in overweging nemen. De Raad van State heeft dit bepaald. Het Bureau Hinderwet- zaken van de Directie Materieel Koninklijke Landmacht wil dat er een einde komt aan de illegale opslag van mu nitie in het districtsbureau van de rijkspolitie aan de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp. De opslag is illegaal omdat er geen hinderwetvergunning is. Omdat de ge meente Leiderdorp geen gehoor gaf aan deze eis van het Bureau Hinderwetzaken werd de Raad van State inge schakeld. L. Velhorst van de gemeente Leiderdorp zegt zich nu te beraden op verdere stappen en hij verwacht dat burgemeester en wethouders volgende week een be slissing nemen. De Raad van State heeft geëist dat Lei derdorp binnen een maand stappen onderneemt. „Het is een puur juridische zaak want de munitie-opslag voldoet aan alle eisen, er is alleen nog geen hinderwetvergunning voor. Wij hebben daarmee gewacht omdat er tientallen meer urgente gevallen zijn", aldus Velhorst. EIDEN ZOETER W OU - 1 In de Leidse regio Jïstaat een nijpend te- lort aan kraamverzor- pnden. Het Kraamcen- um Rijn en Vliet kan vraag naar kraamzorg lauwelijks aan. Het cen- jum kampt met een fiks -ikort aan personeel en jan niet altijd de hulp feden die gevraagd [ordt. In augustus wacht Zoeterwoudse cen- um een geboortegolfje. Ik weet geen bedrijf dat zo iel moet leveren. Als er ge lid wordt moeten we uit- ikken. Bovendien kunnen niet van tevoren voor- iellen wanneer er hulp oet worden geboden", zegt directeur A. Verschoor. Ze legt uit dat het centrum al tien jaar lang met een tekort aan personeel kampt. „We kunnen zo twintig mensen gebruiken", aldus de direc teur. Oplpssingen zijn volgens haar niet snel te verwachten. „De regio Leiden heeft veel in stellingen op het gebied van gezondheidszorg. We zitten met z'n allen te vissen in een vijver die steeds leger wordt. Daar komt nog bij dat het kruiswerk het minste betaald wordt". De komende jaren wordt dit probleem alleen volgens haar alleen maar aangescherpt. Ze wijst op zie kenhuizen die forse premies geven aan het personeel. „Waar moet dat heen, wij hebben niet zo'n riant bud get. Ik vind dat geen goede ontwikkeling. Je wordt el- kaars concurrenten. Dat is de dood voor de gezondheids zorg", aldus een sombere Verschoor. Overwerk De werkdruk bij het kraam- centrum is toegenomen. Het aantal verzorgingen is geste gen van 1600 naar 3000. Zo'n honderd kraamverzorgenden en een aantal parttimers moeten dit opvangen. Dat is moeilijk, geeft de directeur aan. „We starten met twee tot drie dagen weekkraam- zorg. Er is twee keer per dag een zuster die voor moeder en kind zorgt. De rest moet worden opgevangen door de familie. Ook korten we de zorg wel eens in. In plaats van acht dagen wordt dat dan zes dagen. Over het alge meen komt het neer op over werk. De kraamverzorgen den zijn korter vrij. Dat kun je niet te veel doen, want dan loopt iedereen weg". Kraamzorg wordt meestal in de derde maand van de zwangerschap besproken. Zes maanden later kan meestal niet de hulp worden geboden die is besproken. „Natuurlijk reageren de mensen teleurge steld als ze niet de hulp krij gen die ze verwachtten. Maar ik heb ze van tevoren geïn formeerd. Ik kan hier geen zusters zitten breien", roept Verschoor uit. Ze verzucht dat het centrum in augustus „propvol" zit. Het kraamwerk kan niet worden uitbesteed. Uitzend krachten zijn te duur. En in de Leidse regio zijn nauwe lijks particuliere kraambu- reaus. Verschoor vertelt dat ze wel doorverwijst, maar zegt er gelijk bij dat het in deze regio „minimaal" is. Er is één bureau in Wassenaar en één bureau in Oegstgeest. „We proberen niet meer van die standaardpakketten te le veren, maar meer zorg toege sneden op de mensen. Ook al betekent dat minder werken. Nijdig Het kraamcentrum heeft subsidie bij het arbeidsbureau aangevraagd. Met die subsi die kan het centrum projec ten opzetten om bijvoorbeeld herintredende vrouwen aan te trekken. Maar volgens Verschoor blijft het „romme len in de marge. Ik kan bij zonder nijdig worden van die spots op televisie voor vrou wen waarin ze exact moeten Kraamcentrum Rijn en Vliet in Zoeterwoude. kiezen. Je ziet nooit een spot voor mannen die in de ge zondheidszorg kunnen gaan werken. Het is nooit anders om. Waar halen we in de toe komst vrouwen vandaan", vraagt de directeur zich af. Mannen die bij het kraam- FOTO: WIM VAN NOORT centrum aankloppen zijn van harte welkom, zegt Ver schoor. „Maar dat is tot op heden nog niet gebeurd". M ENAAR VAN DIERENAMBULANCE: )EN De dierenam- ïce schommelt heen veer terwijl ze zich weg baant door de e steegjes van Lei- In de kleine ruimte t een doordringende van dode dieren. De bestuurd door Ma- van Straaten, is op naar het destructie- lijf (slachthuis) om de J vers daar te dumpen, valt de lucht wel Als het heet is, dan stank erg. Sommige i liggen namelijk gisteravond al in de in van de dierenarts. Dge temperatuur ont- :n kadavers veel er. Dat stinkt, met te blijf ik dan bij be- zijn'' rten- 1TW. Straaten is vrijwilligster keeie dierenhulp- en ambu- i0r 2dienst. Elke dinsdagmid- ijdt zij de ambulance om i in nood te helpen en dieren af te leveren bij ematorium in Stompwijk t slachthuis in Leiden, ekomen bij de destructie' ze de zakken met bees- it de auto. De dode katten inden worden in een ton eten, waarna ze in een container verdwijnen, de rand van de contai- hangen stukken dier. Op ond ligt een verdwaalde inspoot en een met bloed eurde vacht. Een man voorbij. Hij duwt een ton zich uit waar je liever n kijkt. Een verzamelin- ':oppen, staarten en ande- ihaamsdelen van beesten kleuren, soorten en ma- Maar welke soorten het of liever waren, is niet te onderscheiden. De rond het gebouw is veel dan in de auto. „Als ik vandaan kom, wil ik me el mogelijk douchen. Dit t ergste van het werk", It Manon van Straaten n vies gezicht. Snel rijdt terrein af. 144 24 uur Zij is één van de vijf vrijwilli gers die Carla en Hans Ray- maekers uit Oegstgeest helpen bij hun werk voor de Dieren hulp- en Ambulancedienst. Het echtpaar runt de ambulan ce als bedrijf. Ze geven hulp aan gewonde dieren, maar vervoeren ook de dode dieren naar de daarvoor bestemde plaatsen. Gewonde vogels van gen ze op in hun opvangcen trum. Samen zijn zij al ruim zeventien jaar lang 24 uur per dag en zeven dagen in de week bezig met dit werk. Hans Raymaekers rijdt de am bulance en Carla Raymaekers bedient de telefoon. „We clai men 24 uur per dag bereikbaar te zijn, dus moeten we dat ook waarmaken. Het is belastend, want je bent er constant mee bezig ook al werk je niet de hele dag. Even tussendoor boodschappen doen, gaat niet. Dan moet er een vervanger bij de telefoon zitten", vertelt Carla Raymaekers. De tele foon gaat. Een kat zit vast in een voetbalnet, of er iemand kan komen om het dier los te maken. Als Hans Raymaekers aan komt, is de kat allang dood. Vastgesnoerd in de touwen van het voetbalnet is hij ge- Stikt. Zijn tong hangt uit de mond, de ogen staren in het niets. Raymaekers draait hem zonder problemen uit het net. Gelukkig draagt het dier een halsband met koker: „Dat ge beurt ook maar negen op de tien keer. Het is vooral verve lend als een beest een belang rijke, dure operatie moet on dergaan. De eigenaar moet be slissen wat er gaat gebeuren. Zonder koker is die moeilijk te achterhalen". Donateurs De eerste hulp die de familie Raymaekers aan de dieren verleent, is gratis. „We kun nen er wel geld voor vragen, maar dat gaat ten koste van de dieren. Het beest wordt er de dupe van als iemand niet wil betalen". Het hele bedrijf wordt door donateurs gefinan- cieerd. Momenteel zijn dat er drieduizend. Subsidies krijgt het niet. Carla en Hans Raymaekers zijn de enige betaalde krach ten. Verder zijn er nog vijf vrijwilligers, die een middag of ochtendje in de week wat werk uit handen nemen. „Er zijn pas geleden vier vrijwilli gers weggegaan. Verhuisd naar andere delen van het land. Dat is heel vervelend. Bij het zoeken van nieuwe vrij willigers zijn we heel selectief. Ik hoef niet iemand die 's lek ker wil scheuren in de ambu lance", aldus Hans Raymae kers. „Tutten" hoeft hij ook niet te hebben. „Ik heb niks aan mensen die de vogeltjes gaan aaien, omdat ze zo schattig zijn. Die beesten mogen zich niet aan mensen gaan hechten. Dan krijg je verknipte vogels die zich niet kunnen redden in de natuur". Carla Raymaekers heeft er een hekel aan als mensen buitenvogels in een kooitje zetten. „Er is niets leu kers dan de vogels weer los te laten in het bos, wei of strand. In de omgeving waar ze thuis horen. Want daar doe je het IJsvogeltje Het is duidelijk dat ze van die ren houden. Het hele huis staat in het teken van het dier. Opgezette beesten staan op de kasten en boeken over hen in de kasten. Vijf katten en een grote hond lopen er rond. Achter het huis staat een schuur waar gewonde vogels worden opgevangen. Maandag is er een ijsvogeltje binnenge bracht. Het beestje vloog zich te pletter tegen een muur. Hans Raymaekers heeft wei nig hoop voor hem: „Door de klap zijn de hersens aangetast. Hij is duizelig en kan zijn evenwicht niet vinden. Ik denk niet dat die het over leeft". Een jonge kokmeeuw trekt de aandacht door con stant luid te piepen. Tijdens het gepiep gaan zijn lichaam en snavel op en neer. „Ik wil mijn moeder", lijkt het te schreeuwen. Dat zit er niet in. Hij moet het doen met een lekker bakje vis. KARIN HOGENBOOM „Ik heb niks aan mensen die de vogeltjes gaan aaien, omdat ze zo schattig zijn", vindt I maekers. FOTO: WIM gestolen bij bejaarde )EN Bij een 78-jarige 8e vrouw is gisteren 900 'n uit haar woning aan de ebroersgracht gestolen, de vrouw, die anders bij- )oit weggaat, na een korte zigheid terugkwam zag ze een raam vernield was. engekomen zag de bejaar- it al haar spullen overhoop ^■ald waren. Kort daarna zij het geld en alarmeer- politie. Van de dader ont- LEIDEN Een 37-jarige café-eigenaar heeft gister avond een flinke snijwond overgehouden aan een vecht partij met een 45-jarige omwo nende. De twee raakten gister avond om half acht slaags op de Nova Passage achter het Noordeinde. De vechtpartij is een escalatie van een lange reeks van conflicten tussen beide mannen. De kroegbaas beloot enkele ja ren geleden een deel van de Nova Passage achter zijn café CONFLICT OVER TERRAS in te richten als terras. Hoewel de gemeente officieus toeste- ming gaf voor de aanleg, stuit te dat op bezwaren van de 45- jarige die aan de passage woont. Hij ondervond (geluids overlast van de uitspanning. Samen met een aantal andere omwonenden stuurde hij een De cafébaas kwam daarna met het plan het terras te overkap pen en af te sluiten van de rest van de passage met een glazen uitbouw. Dat werd echter door de gemeente niet toegestaan omdat het niet in het bestem mingsplan paste. Het meningsverschil tussen het tweetal mondde uit in een reeks van „onaardigheden" die een voorlopig dieptepunt bereikte toen met oud en nieuw plantenbakken en een pergola bij het terras met vuurwerk werden vernield. Gisteravond was het opnieuw raak en gingen de twee na een woordenwisseling op de vuist waarbij de eigenaar van het café door glas in het gezicht en de nek werd gewond. In het Diaconessehuis bleken 35 hechtingen nodig. Beide man nen zijn gisteravond op het po litiebureau gehoord. Volgens politiewoordvoerder H. Lan- gendoen is het nog onduidelijk of de 45-jarige moedwillig met een kapot glas heeft gestoken. Melkuitgiftestation hoeft zich niet te houden aan openingstijden DEN HAAG/OEGSTGEEST Het melkuitgiftestation aan de Oude Rijnzichtweg in Oegstgeest hoeft zich niet te houden aan de nieuwe openingstijden. Dit blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. De gemeente Oegstgeest had bepaald dat het melkuitgiftestation pas om zes uur 's ochtends met de activitei ten mocht beginnen. Het bedrijf was het niet eens met dit besluit en stapte naar de Raad van State. Die is van mening dat de ge meente Oegstgeest fouten heeft gemaakt bij het opstellen van de nieuwe voorschriften. De activiteiten van het melkuitgiftesta tion verdragen zich nu niet meer met de artikelen 2 en 26 van de hinderwet. De gemeente Oegstgeest had de tijden aange scherpt omdat het bedrijf voor overlast zorgt. Omwonenden hebben last van flessengerinkel en motorgeronk. Verslaafde stal voor half miljoen aan microscopen LEIDEN/AMSTERDAM Om zijn drugsverslaving te kunnen bekostigen heeft een 31-jarige Amsterdammer ge durende anderhalf jaar voor een bedrag van ruim een half miljoen gulden aan microsco pen gestolen uit diverse rand stedelijke ziekenhuizen. Hij zou ook in april zeven micros copen ter waarde van een ton hebben gestolen uit gebouw 1 van het Academisch zieken huis (AZL). De man heeft te genover de politie van Am sterdam bekend dat hij twintig microscopen heeft gestolen. Tien waaronder die uit het AZL zijn inmiddels boven water. In Den Haag, Utrecht Alkmaar heeft de politie he lers aangehouden. De man stal de microscopen door zich voor te doen als schoonmaker. In mei liep hij tegen de lamp in Amsterdam. Bij het vervolgon derzoek bleek dat hij ook in Leiden actief was geweest en bekende hij de andere diefstal len. Vermoed wordt dat meer ziekenhuizen slachtoffer zijn geweest van zijn activiteiten. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een T/y» nieuwe abon- ,^\V^ nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wórdt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 I Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: I Naam: J Adres: I Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 23