Wanhoopsscenario Saddam Hussein Positie De Maiziere lijkt op die van PDS" IRA biedt geen excuses aan voor doden van non ütidócQowumt at DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Haute couture weer must voor de jet set Pronk: gesprek met Bouterse niet aan de orde lGb iUITENLAND WOENSDAG 25 IULI 1990 PAGINA 5 ei le iriane-raket le lucht in COUROU De 37e Europese iriane-raket is gisteravond I net succes gelanceerd vanaf e basis van het ruimtevaart- entrum Kourou in Frans [uyana. Aan boord van de ra- et bevinden zich een West- uitse en een Franse commu- icatie-satelliet. Daarmee is iet Westeuropese ruimte vaart- irogramma weer voortgezet ia een gedwongen onderbre- ;ing van vijf maanden. Op 23 ebruari explodeerde een oortgelijke raket kort na de tart vanwege een lek in een f] irandstoftank. BOSBRANDEN BEDREIGEN BERGGORILLA'S BIRUNGA Hevige bosbranden in de Afrikaanse staat Rwanda be dreigen een nationaal natuurpark waar de zeldzame berggorilla woont. De strijd tegen het vuur is van grote belang voor de instand houding van park Birunga, de eni ge plaats op de wereld waar de be roemde berggorilla leeft. De brand heeft inmiddels al een deel van het natuurpark aan de Oegandees- Rwandese grens vernietigd. Alle mensen die in de buurt van het park wonen zijn opgeroepen het vuur te bestrijden. Topoverleg Cubaanse vluchtelingencrisis HAVANA/MADRID De Cubaanse leider Fidel Castro wil op het hoogste niveau met Spanje on derhandelen om een einde te maken aan de vluchtelingencrisis die de betrekkingen tussen beide landen ernstig heeft aangetast. Sinds enkele weken hebben verschillende Cubanen hun toe vlucht gezocht in de ambassades van Tsjechoslo- wakije, Zwitserland en Spanje. In de Spaanse am bassade zitten momenteel 18 Cubanen. Het Spaan se dagblad El Pais vermoedt dat aan het einde van de week Castro en de Spaanse minister van bui tenlandse zaken Francisco Fernandez Ordonez el kaar zullen treffen bij de inauguratie van Alberto Fujimori, de nieuwe president van Peru. De direc teur van het Cubaanse bureau voor toerisme in Spanje, Raul Gomez, heeft met zijn vrouw en dochter politiek asiel aangevraagd in Madrid. 18e maan Saturnus ontdekt SAN FRANCISCO Een onderzoeker van het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA heeft na bestudering van oude foto's die werden geno men door de ruimtesonde Voyager II de 18e maan van de planeet Saturnus ontdekt. De nieuw ontdekte maan krijgt waarschijnlijk de naam Pan. De NASA maakte bekend dat Mark Showalter zijn ontdekking deed bij het bekijken van tien jaar oude beelden van Voyager II. Vol gens Showalter was het bij de eerste foto al raak en trof hij de maan aan waar hij verwacht had. Wetenschappers hadden het bestaan van de maan al jaren vermoed. De heldere satelliet werd ontdekt met een computerprogramma waarmee 30.000 beelden konden worden onder zocht die de Voyager II in 1980 en 1981 van Sa turnus naar de aarde had gestraald. De maan is met een diameter van 19 kilometer de kleinste die tot dusver rond de planeet is aangetroffen. Iraanse klacht tegen VS bij Hof in Den Haag DEN HAAG Iran heeft gisteren een schriftelijke klacht tegen de Verenigde Sta ten ingediend bij het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Teheran wil dat het Hof zich uitspreekt over het neerschieten van een Iraans lijntoestel door een Amerikaans oorlogsschip twee jaar geleden. Iran had tot gisteren de tijd gekregen een schriftelijke klacht in te dienen. De VS moeten hier nu voor ,4 maart 1991 op antwoorden. Er is geen datum vastgesteld voor het begin van de Hof procedures in deze zaak. Washington blijft er bij dat de kruiser USS Vincennes het interna tionale recht niet heeft geschonden toen het op 3 juli 1988 boven de Golf een Iraanse Air bus neerhaalde. Alle 290 inzittenden van de Airbus kwamen daarbij om het leven. Arme vrouwen erven vermogen ESTEPONA Het klinkt als een sprookje, maar het is een waar ver haal: de arme vrouwen uit de Spaanse badplaats Estepona aan de Costa del Sol erven 30 miljard peseta's (ongeveer 550 miljoen gulden) van een steenrijke vrouwelijke grootgrondbezitter uit An- dalusië. Al in 1930 liet de uit Estepona afkomstige miljonaire Antonia Guer rero in haar testament vastleggen dat haar hele vermogen aan de arme vrouwen van de Spaanse badplaats toevalt als er bij haar overlijden geen erfgenaam in de familie zou zijn. Het geld moet volgens de laatste wil van Antonia Guerrero de vrouwen in staat stellen opleidingen te volgen. RAAKSE REGERING VECHT VOOR OVERLEVING igt. BAGHDAD Terwijl /eel westerse diplomaten n de Golfregio het gevaar /an een werkelijke oorlog jagatelliseren, gaat de :ampagne in de Iraakse nedia tegen Kuwayt on- /erdroten door. Mie elementen om tegenover le Iraakse bevolking een oor- irmigog te rechtvaardigen zijn in- niddels geleverd, volgens het faste Iraakse recept: slachtof- irtaal als hoofdingrediënt, iet een snufje anti-imperialis- zes eetlepels nationalisme geen spoor van compromis- reidheid. De waarheid - dat uwayt boven zijn quota olie tporteert - wordt gemengd et oncontroleerbare feiten, le sjeik van Kuwayt is een agent van de Verenigde Sta in" die samen met de VS in een complot zit om de olieprij zen te drukken. Statistieken van Kuwayt over zijn olie-ex port zijn hoe dan ook „onbe trouwbaar". Bemiddeling van de Arabische Liga en de Verenigde Naties zoals Kuwayt heeft gevraagd is volgens de Iraakse media slechts een poging om het con flict te internationaliseren, met andere woorden een po ging om andere landen bij het conflict te betrekken die zich vervolgens allemaal geroepen zullen voelen om druk uit te oefenen op arm Irak om het conflict niet te laten escaleren. Terwijl Irak de andere kant opkeek, in de richting van Iran, en opofferingsgezind een leger van een miljoen soldaten op de been hield om de hele Golf voor export van Irans Is lamitische Revolutie te behoe den, heeft Kuwayt Irak een „vergiftigde dolk" in de rug gepoot. Last but not least „steelt" Kuwayt olie van Irak door in het gebied te boren waarover beide landen nog een grensverdrag moeten af sluiten om te bepalen wat van Irak en wat van Kuwayt is. Hoewel de oplopende span ning in de Golfregio de olie prijs momenteel omhoog stuwt, is het wat simplistisch om een olieprijsverhoging als het uiteindelijke doel van de door Irak begonnen campagne te zien. Het machtsvertoon aan de grens is meer dan een slim me zet aan de vooravond van de OPEC-conferentie om ie dereen door de knieën te laten gaan voor de eisen van Irak. De Iraakse regering moet zijn politieke en economische over leven veilig stellen voor de naaste toekomst. De alleen heerschappij van Saddam Hus seins Ba'athpartij wordt poli tiek bedreigd door een binnen landse crisis op alle gebieden, door druk van buitenlandse regeringen, banken en bedrij ven om miljardenschulden te betalen en door verschuivin gen in alle traditionele bond genootschappen in de Arabi sche wereld. Het regiem cialiseerd in het geldelijk af kopen van onvrede en ver driet bij de bevolking, gelooft dat het iets moet doen om de import van voedsel en andere eerste levensbehoeften veilig te stellen. Er heerst honger in Irak. Massaal is het verschijn sel (nog) niet, maar dit is on der meer dank zij gulle Ame rikaanse overheidskredieten voor graanleveranties door de VS. Deze steun van de VS kan elk jaar omslaan in een wapen tegen de regering i Daarom moet Irak gewoon geld hebben om graan te ko pen, temeer daar een spectacu lair herstel van de Iraakse landbouw niet te verwachten is en omdat Turkije de water toevoer via de Eufraat naar Irak op een kritiek moment drastisch kan verminderen, zolang Irak er niet in slaagt met Syrië en Turkije een wa terverdrag te sluiten. De binnenlandse crisis uit zich ook in werkloosheid die vol gens sommige waarnemers groter is dan ooit tevoren in de Iraakse geschiedenis. Irak kan niet zonder oorlog met de hele Egyptische publieke opinie de twee miljoen Egyptische gast arbeiders terugsturen, goed voor het onderhoud van waar schijnlijk zo'n tien miljoen Egyptische vrouwen, kinderen en andere familieleden. Maar als Irak na een toekomstig vredesakkoord met Iran zijn troepen gaat demobiliseren, dreigen honderdduizenden ex- soldaten geen werk te vinden, nog afgezien van mogelijk honderdduizenden terugke rende vluchtelingen. In de Arabische wereld teke nen zich tenslotte nieuwe bondgenootschappen af. Irak krijgt bij allerlei initiatieven momenteel alleen steun van de zwakste broeders in de Arabische wereld: Jordanië en de PLO. Terwijl een vredesak koord met Iran uitblijft, moet zelfs de Iraakse bevolking kunnen snappen dat dit meer dan ooit mogelijk is. Het huidi ge conflict met Kuwayt lijkt daarom alles weg te hebben ,van een laatste testcase of an dere landen bereid zijn te bui gen voor het militair machtige Irak of niet. Ui 'aa J tmt (Vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN Rai- ner Ortleb, de fractievoor zitter van de Oostduitse li beralen, zei dat de positie van De Maiziere gisteren op beangstigende wijze leek op die van de com munistische PDS en dat de premier tot op het laatst met alle tactische iddelen, inclusief het in verwarring brengen van het publiek, probeerde om de kwestie van de datum "waarop de DDR tot de "^1 Bondsrepubliek zal toetre- uden uit de weg te gaan. iDie vraag is belangrijk omdat de toetreding tot West-Duits- land voor of na 2 december m beslissend is voor de vraag of het Westduitse kiestelsel, met teen drempel van vijf procent, in de verkiezingen voor een RM parlement voor geheel Duits- land gebruikt zal worden. De CDU wil die drempel omzeilen door de DDR onmiddellijk na december, de dag waarop in de Bondsrepubliek verkiezin gen gehouden zullen worden, aan te sluiten bij West-Duits- land. De andere coalitiepartij en willen de DDR voor die tijd bij de BRD voegen. Over de kwestie hebben de partijen de afgelopen dagen een hooglo pende ruzie gevoerd. De SPD en de liberalen heb ben zich daarbij beroepen op eerder gedane toezeggingen omtrent de eenwording waar uit een voorkeur voor een eenvormig kiesstelsel voor bei de Duitslanden zou spreken. De CDU, die in haar opinie gesteund wordt door de com munistische PDS, is voor ge scheiden verkiezingen in de twee Duitslanden, waarbij het aantal zetels zou worden toe gekend op basis van het resul taat in de afzonderlijke lan den. Zelfde De SPD en de liberalen zijn van mening dat een geheel Duits parlement gebaseerd moet zijn op eenzelfde kiesde ler voor het hele land en ver zetten zich tevens tegen de voorstellen van De Maiziere omdat zij geloven dat die de CDU en de kleine christelijke partijen in de kaart spelen. Bo vendien zouden de vele linkse partijtjes in Oost-Duitsland de kansen voor een grote SPD- zege verminderen. In een eerste reactie verklaar de SPD-voorzitter Thierse dat de stap van de liberalen - het verlaten van de coalitie - niet verrassend is, maar dat zijn partij zou proberen om in de komende dagen nog tot een vergelijk te komen met de CDU. „Zonder een dergelijke poging willen wij niet uit de coalitie stappen", aldus Thier se. Indien de SPD de coalitie zou verlaten zou De Maiziere de meerderheid in de 400 zetels tellende Volkskammer verlie zen, waar een twee derde meerderheid noodzakelijk is om de eenheid te bekrachti gen. De aansluiting bij West- Duitsland zal echter waar schijnlijk door geen van de partijen in de Volkskammer tegengehouden worden omdat alle partijen zich voor de een heid hebben uitgesproken. De Maiziere zou eventueel ook met een minderheidskabinet door kunnen regeren. ARMAGH Een non en drie politiemannen zijn gisteren gedood bij een bomaanslag in het Noord- ierse graafschap Armagh waarvoor het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) de verantwoorde lijkheid heeft opgeëist. De bom, waarschijnlijk een landmijn, was geplaatst op een weg in een buitenwijk van de stad Armagh. De IRA-activis- ten waren aan deze weg een huis binnengedrongen en hiel den de bewoners gegijzeld ter wijl ze wachtten op de komst van de auto van de politie-of- ficieren. Door de krachtige ex plosie werd de politiewagen een heg overgeslingerd en kwam in een weiland terecht. Een auto die van de andere kant naderde en waarin twee nonnen zaten, werd eveneens getroffen. Beide vrouwen moesten met zware verwon dingen in een ziekenhuis wor den opgenomen, waar één van hen korte tijd later overleed. In de telefonische mededeling aan een persbureau in Belfast bood de IRA voor de dood van de non geen verontschuldiging aan. De IRA deed dat eerder wel toen bij een aanslag per ongeluk twee Australische toe risten werden gedood. De dochter van één van de 'Zes van Birmingham', die we gens het in 1974 plegen van een aantal aanslagen zijn ver oordeeld, eist van de minister van binnenlandse zaken dat het onderzoek tegen de zes wordt heropend. Zij kwam tot die stap naar aanleiding van een anonieme getuigenis op de Britse televisie waarin werd gezegd dat de zes onschuldig zijn. Het socialistische Ierse parlementslid Kavanagh heeft een politieonderzoek gelast naar de verblijfplaats van de man, die zei zelf de aanslag in Birmingham te hebben ge pleegd waarbij vele doden en gewonden vielen. Vier doden, twee totaal vernielde auto's en een enorme krater in de weg zijn het gevolg van de zware bomaanslag door de IRA in Armagh. Links de auto van de gedode non. cn-m- fpa Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER 652 En nu er vandoor! Kunnen ze het redden met slechts ne gen man aan boord? Het móét. Gelukkig zijn het allen ervaren zeelui. Maar alles moet zo geruisloos mogelijk gaan. Voorzichtig halen twee mannen de ankers op, anderen klimmen in het want en hijsen de zeilen. Er staat een lichte Zuidoostenwind en als het een beetje wil, kunnen ze tegen de morgen een flink eind weg zijn. „En waar gaan we heen, seigneur?" vraagt Bartje. Een bru tale vraag van zo'n kajuitsjongen aan zijn kapitein. Maar Bartje is ook niet iedereen. „Naar Holland, jongen", zegt Rob. „Hm", bromt Peer, die achter hem staat, „ik denk niet dat ze me daar erg vriendelijk zullen ontvangen". „Kom, kom", zegt Rob, „ze zullen jou wel pardon geven na alles wat je nu hebt gedaan". Maar 't is tijd om hun oude plunje te verwisselen tegen wat bete re kleren en groot is aller vreugde wanneer ze ontdekken, dat de inhoud der scheepskisten nog vrijwel intact is. Bij het aanbreken van de dag bevindt ,,'t Seepaert" zich in volle zee; de wind is in kracht toegenomen en de kust is nog slechts een streepje aan de horizon. „Hijs de Princevlag!" beveelt Rob dan en even later wappert de driekleur in de straffe wind. Le Figaro: terreurgroep Abu Nidal totaal vernietigd PARIJS/DEN HAAG De voor talrijke terreuraanslagen verantwoordelijke Fatah-Revolutionaire Raad van de Pale stijn Abu Nidal is door troepen van PLO-voorzitter Yasir Arafat in een bloedig gevecht volledig vernietigd, zo meldde het Franse dagblad 'Le Figaro' gisteren. Vorige week ver scheen in de internationale Arabische krant Al-Hayat die in Londen wordt uitgegeven, een uitgebreid verhaéd van de PLO over deze gevechten. Abu Nidal zelf zou in Tokra in Libië gevangen zijn gezet en mogelijk zelfs zijn terechtge steld, schrijft de krant. Olivier Lapidus ontwierp dit roze zijden pakje voor het mode huis van zijn vader Ted. FOTO: EPA PARIJS Om te zien wat er volgende winter in de mode is, moet je niet of nau welijks naar de haute coutu re shows komen. Haute cou ture is een feest voor het oog, een mondain spektakel, dat sinds de komst van La- croix, nu welgeteld zeven seizoénen geleden, weer een must is voor de jet set. Bij Lacroix, Scherrer en Dior werd bijvoorbeeld Ivana Trump gesignaleerd. Sinds verleden jaar is de omzet van haute couture zelfs met 5 procent gestegen. De vrouwen die zich de luxe van haute couture kunnen veroorloven, leiden volgen de winter geregeld het be staan van een kameleon. Als de vloeren van hun salons bedekt zijn rhet oosterse ta pijten, vallen de dames in te nues met tapijtmotieven im mers niet meer op. Let op, trap niet op de gastvrouw... Jean-Louis Scherrer bor duurde voort op een Marok kaans stramien. Heuplange jasjes van mantelpakjes krij gen tapijtborduursels en ara besken op hun heupen. Een grauwblauw exemplaar krijgt bijvoorbeeld een heup pasje, zo breed als een bid- matje en geborduurd in de platsteek van Rabat. Er hoort een sepiabruin kasj mierjasje annex cape bij, die op de wijze van de Blauwe mannen over het hoofd wordt geslagen. Een van de talloze andere cape-jassen van Scherrer is een jersey exemplaar, van boord tot boord bedrukt met tapijtmo tieven in bronsgroen, mari ne en roodbruin. Wie niet bang is om door te gaan voor een tsjoekljskoek oftewel ta pijtverkoopster, draagt er nog een bijpassend minirok je bij. 's Avonds wordt Scherrer door dezelfde mo tieven bewogen, maar dan op lamé, brokaat of faille. Ferré Precies een jaar geleden deed de rondbuikige Italiaan Gianfranco Ferré zijn intre de bij Dior in de Avenue Montaigne. Ze zijn er tevre den over zijn diensten. Niet alleen kaapte hij meteen een Gouden Vingerhoed weg, maar ook de verkoop loopt als een trein. Aan de Parijse pers diste Ferré zelf het ver haal op van sommige klan ten die hun secretaresse en een personal computer mee brengen waarin alle gege vens over voorbije feesten en de bij die gelegenheden gedragen tenues zijn opge slagen, evenals hun wensen voor volgende evenementen. Ook Ferré liet zich door de Oriënt inspieren. Avondjur ken van goudlamé met ta pijtmotieven dus, maar wijd uitdeinend over een petti coat, een hoepelrok waardig. Verder ook kaftan-jassen met geborduurde friezen. 'Fabels en vertellingen van een winternacht' luidt de ti tel van- deze collectie en daarmee doelt Ferré niet al leen op één van de duizend en-éénnachten, maar ook op flinkerende sterren en een bleekroze maan aan de inkt zwarte hemel. Vandaar zijn voorkeur voor nachtblauw, bijvoorbeeld voor een tafzij den regenjas met de diabolo belijning van Christian Diors new-look en afgezet met blauw geverfd sabelbont of een fluwelen kruising tus sen een sjaal en een jasje over een manteljurk van wollen gabardine met passe menterie knopen. Er komen kamelen voor in Ferrés nachtelijk gemijmer. Voorts blijkt Ferré nog steeds gek op strikken en slepen. Lapidus Ted Lapidus' zoon Olivier heeft de leeftijd van de (ge goede) vroqwen voor wie hij ontwerpt - dertigers dus - en. daarom deinsde hij er niet voor terug witte wollen tailleurs te voorzien van shorts. Te dragen over zwar te collants en met plat schoeisel. Precies zoals de modeteke naar schaduwpartijen aan geeft met enkele rake pot- loodstreekjes, speelt Olivier met zwarte biesjes op de ene helft van witte ensembles of met kriskras glitterborduur sels op cocktail-tailleurs. Va der Ted Lapidus hoeft zich geen zorgen te. maken. Oli vier, de olijfboom, is duide lijk uit het goede hout gesne den. LILY ARMON PARAMARIBO Minister Jan Pronk van ontwikkelings samenwerking heeft gisteren in Paramaribo verklaard dat een gesprek met legerleider Desi Bouterse nooit aan de orde is geweest. „Ik heb een mandaat om over ontwikkelingsbeleid in de breedste zin te onderhandelen. De legerleiders zijn dus niet mijn gesprekspartners", ver klaarde Pronk. De bewinds man reageerde hiermee op uit latingen van Bouterse die zich in een interview met Veronica Nieuwsradio gepikeerd toonde over Pronks weigering om met het leger te praten. „In de Surinaamse realiteit kun je niet buiten het leger om", al dus Bouterse. „Dan neem je het niet serieus". Pronk voer de wel overleg op het Suri naamse Planbureau met direc teur Kortram, coördinator van de EG-hulp André Brahim premier Henck Arron. Lr werd onder andere gesproken over het voorlopige EG-rap- port van het Britse onder zoeksbureau Cooper and Ly- brands, dat vorige week aan de Surinaamse regering is aan geboden. Volgens de directeur van de Surinaamsche bank, Joseph Brahim, zijn de door de EG geëiste harde maatregelen onvermijdelijk. „De Surinaam se economie en overheidsfi nanciën zijn ziek, er moet iets gebeuren", zegt hij. Maar voor sociale onrust is hij niet direct bang. „Ik blijf optimistisch als er verstandige besluiten wor den genomen". De bankdirec teur wijst daarbij op de succes sen van minister Mungra, die het begrotingstekort in de af gelopen twee jaar heeft weten terug te dringen met tientallen miljoenen guldens.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 19