Madonna is groots en onvermoeibaar Drinkwater loopt gevaar, maar geen paniel „Van Gogh had ziekte aan binnenoor' Zoon van Marlon Brando beschuldigd van moord Overwinteren zonder beroofd te worden van schrijvers en dichtei BINNENLAND/ KUNST CcidóeSomant WOENSDAG 25 JULI 1990 PAGJ i' Ondernemers bellen massaal Financiën DEN HAAG Ongeveer 1300 ondernemers hebben gisteren de belastingdienst gebeld met vra gen over de nieuwe regeling voor het reiskostenforfait, die op 1 au gustus ingaat. Dat gebeurde naar aanleiding van een advertentie in de dagbladen, waarin de dienst tekst en uitleg gaf over de nieu we regeling. Financiën betreurt de oproep van KNOV-voorzitter Kamminga aan zijn achterban om de nieuwe regeling te boycotten. Het departement geeft toe dat deze ingewikkeld is, maar wijst er op dat dat noodzakelijk is om fraude te voorkomen. AMERIKAANSE ONDERZOEKER: NEW YORK Vincent van Gogh leed vermoede lijk niet, zoals zijn artsen dachten, aan epilepsie of krankzinnigheid maar aan een ziekte van het binnen oor die gepaard gaat met hevige duizeligheid. Tot die conclusie komen Ameri kaanse onderzoekers na een analyse van 796 brieven die van Gogh van 1884 tot aan zijn zelfmoord in 1890 aan vrienden en familieleden stuurde. Dokter I. Kaufman Aren- en oorsuizen. berg, één van de opstellers van de studie, legde giste ren uit dat uit de brieven valt op te maken dat de schilder steeds bij zijn volle verstand was, maar dat hij te kampen had met „zware, steeds terugkerende aanval len van duizeligheid". De beschrijvingen die van Gogh in zijn brieven deed van zijn ziekte wijzen erop dat hij leed aan het syn droom van Ménière. Deze ziekte uit zich in aanvallen van duizeligheid, doofheid Ook de zelfverminking van de schilder, die in 1888 een deel van zijn oor afsneed, past volgens de Amerikaan se onderzoekers in dat beeld. Zij vermoeden dat hij zo gek werd van het voort durende oorsuizen dat hij een mes greep om zich van de bron van zijn kwaal te verlossen. De uitkomsten van de studie worden in de nieuwste uitgave van het 'Journal of the American Medical Association' be kendgemaakt. Corporaties mogen huur zelf bepalen DEN HAAG Een aantal woningcorporaties kan mee doen aan een proefproject waarbij ze een grotere be leidsvrijheid krijgen. Ze kunnen bijvoorbeeld zelf hun huurprijzen vaststellen. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting heeft toe stemming gegeven voor dit experiment. Het verzelfstan digen van de sociale huur sector vormt een onderdeel van zijn beleid zoals dat >taat in de nota Volkshuis vesting in de jaren negentig. Convenant moet kwiklozing van tandartsen beperken UTRECHT Een convenant dat vooruitloopt op algemene regelgeving kan de hoeveel heid kwik-afval uit tandarts praktijken verminderen. Zo'n milieu-convenant moet wor den gesloten tussen de minis ter van verkeer en waterstaat, de Vereniging van Nederland se Gemeenten en de tandart senorganisatie NMT. Dat stelt de Coördinatiecommissie Uit voering Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren. Deze commissie heeft zich gebogen over de afvalproblemen in de tandheelkundige verzorging. Blond Ambition-concert. Met Ma donna (zang en dans). De Kuip, Rot terdam. Gisteravond. Madonna snoert met de 'Blond Ambition'-tournee iedereen de mond die nog twijfelde aan haar capaci teiten als entertainer van formaat. Dat bleek gister avond in de Rotterdamse Kuip toen het ambitieuze blondje haar veelzijdig heid liet stralen in een duizelingwekkende show, die prikkelend voer bood voor de fantasie. De zan geres zet zo'n groots en wonderschoon totaalthea ter neer, dat Roger Wa ters' 'The Wall' daarbij in het niets verdwijnt. Ogenschijnlijk zonder veel moeite voert Madonna haar publiek gedurende een uur en drie kwartier door een won derlijke arcade vol dans en muziek. Soms lijkt het podi- umgebeuren op een sprookje, dan weer op een perverse por nofilm of een onschuldige flirt. Als ze even de tijd neemt het publiek toe te spreken, komt de actrice in Madonna boven drijven. Dan pakt ze een rede lijk gevulde Kuip in met haar sensuele stem, maar is ze ook uiterst dubbelzinnig. Zo speelt ze met de in het Engels twee ledige betekenis van het woord dick bijvoorbeeld na Madonna, geen zwakke schakel. 'Hanky Panky' een nummer uit haar laatste film 'Dick Tra cy'. Ze gaat nog een stukje verder als haar bontjas en daarmee de rechten van het dier ter sprake komen. 'Hoe veel beesten, denk je dat ik heb moeten bewerken, voor dat ik mij er een kon veroorlo ven', roept ze het publiek toe. Veilige sex Aan de andere kant pleit Ma donna ook voor veilige sex met de uitspraak 'Doe niet zo sloom, gebruik een condoom' en komt ze af en toe heel hu moristisch uit de hoek. Na een wonderschone uitvoering van 'Cherish' bijvoorbeeld waarbij twee meermannen haar heb ben proberen te verleiden, zegt ze: ,Ik ken ze nu zes maanden, maar ik weet nog steeds niet waar ik sta'. Met een gedrevenheid die nauwelijks gezond is te noe men, treedt Madonna haar pu bliek tegemoet. Nergens is een zwakke schakel te ontdekken in het vrijwel non-stop mu- ziek-gebeuren. Visueel oogt de show als een dure rolprent. De kostuums van de Franse mode-ontwerper Jean-Paul Gaultier zijn telkens weer op maat gesneden voor de vervol making van de muzikale sprookjes en autobiografische vertellingen. De strakke cho reografie van die nummers maken ze een lust voor het oog, terwijl Madonna ze, on danks alle danspassen, met passie zingt. Haar stem is zo krachtig en haar uithoudings vermogen zo groot dat ze ner gens naar adem hoeft te hap pen. Daarbij brengt ze het ma teriaal met zoveel overtuiging dat je de neiging krijgt haar eens flink te knuffelen als 'Open your heart' een senti mentele ondertoon meekrijgt. Dacht ze aan Warren Beatty toen ze zong 'open je hart en laat mij van je houden'? Face-lift Elke nummer heeft een face lift achter de rug en als Ma donna na deze tournee dan ook met een live-elpee komt, is dat een terechte zet in het schaakspel van haar dromen. 'Where's the party' heeft bij voorbeeld een schitterende piano-improvisatie, 'Like a Virgin' klinkt Oosters en 'Ma terial Girl' heeft een nieuw begin gekregen. Madonna speelt, ondanks dat het een winderige zomeravond is, bij elk nummer weer een bewonderenswaardig rollen spel. Onvermoeibaar is ze de ene keer een huisvrouw ('Ma terial Girl'), dan weer een nachtclubzangeres ('Sooner or later'), een mannequin ('Vo- que') of een wild om zich heen slaand meisje ('Causing a com motion'). Het publiek, dat ze aan het begin heeft toegeroe pen: „Noemen jullie dit zomer, wanneer wordt het warm", eet al snel uit haar hand. De schoonheid van 'Live to tell' wordt door het publiek beant woord met honderden aanste kers, terwijl uit volle borst wordt meegezongen met 'Like a virgin'. Madonna ligt dan op een rood fluwelen bed aan de rand van het podium en maakt obscene gebaren. Het blondje blijkt niet langer het onschuldige meisje met de blo te navel te zijn. Ze wekt haar nog wel een keer tot leven tij dens de eerste van twee toegif ten, 'Holiday'. Katholiek Haar strenge katholieke op voeding heeft zijn sporen ach tergelaten. Madonna weet dat na een zonde de biecht volgt en ze vraagt in 'Like a prayer' dan ook om vergiffenis. Madonna zet met het 'Blond Ambition'-concert het beste neer dat de wereld van de popmuziek heeft te bieden. Ze roept videoclip-achtige decors op in het multi-functionele po dium dat net zo gemakkelijk in een Griekse zuilengalerij kan worden veranderd als in de machine-kamer van een oceaanstomer zoals in de ope ningsscène van 'Express Your self'. Uiteindelijk verdwijnt al haar personeel na de tweede toegift in een gat in het podi um en blijft ze nog even alleen achter voor de laatste, krachti ge a-capella-tonen van 'Keep it Together'. Als de video van deze tournee in de winkel ligt, sta ik als eerste in de rij. Want hoewel het Feijenoord Stadion uiterst geschikt is om een heleboel mensen tegelijkertijd blij te maken, zorgt de omvang van het stadion ervoor dat een deel van de subtiliteiten verloren gaan. De ideale plaats om Ma donna dan ook te zien is in een overdekte hal. HANS PIËT Christian Brando, beschuldigd van moord, buigt zich voor over leg over naar zijn verdediger, Robert Shapiro. foto: ap ben doodgeschoten. Hij was woedend geworden nadat hij had gehoord dat de 26-jarige Drollet zijn halfzuster Cheyen ne zou hebben mishandeld die op dat moment zwanger was. Christian heeft toegegeven de - vriend van zijn halfzuster te hebben doodgeschoten. Vol gens hem was tijdens een vechtpartij per ongeluk een pistool afgegaan. LOS ANGELES De zoon van de Amerikaanse filmac teur Marlon Brando, de 32-ja- rige Christian, is gisteren door een rechtbank in Los Angeles in staat van beschuldiging ge steld wegens moord op de vriend van zijn halfzuster. Na een twee dagen durende zitting, waarin getuigen zijn gehoord, besloot de rechter dat er voldoende bewijs is om Christian Brando wegens moord aan te klagen. Wanneer het proces plaatsvindt is nog niet bekend. De borgsom, om de zoon van de acteur voorlo pig buiten de gevangenis te houden, bedraagt tien miljoen dollar en is een van de hoogste die ooit in de staat California is geëist. Christian Brando zou op 16 mei in het huis van zijn vader in Hollywood Dag Drollet heb- De openbare aanklager hecht te weinig geloof aan dit ver haal. Het lijk van Drollet werd gevonden op een bank terwijl hij in zijn ene hand de af standsbediening van de televi sie en in zijn andere een aan steker hield. Volgens de offi cier wees niets op een vecht partij. Marlon Brando (66) woonde beide dagen de zitting bij. Hij luisterde onbewogen. ANWB WIL REIZEN NAAR ZUIDEN GAAN BEGELEIDEN DEN HAAG De ANWB wil voor toeristen die de winter in Spanje door brengen begeleide reizen gaan organiseren. Aanlei ding daarvoor zijn de be rovingen die sinds enkele jaren langs Spaanse en Zuidfranse autowegen plaatsvinden. Het aantal berovingen loopt overigens de laatste tijd terug, mede door de extra inspannin gen van de Spaanse poltie, zo is de indruk van de toeristen organisatie. Uit een eigen en quête leidt de ANWB af dat Nederlandse toeristen het af gelopen anderhalf jaar zo'n 150 keer te maken kregen met beroving, inbraak, insluiping en dergelijke. Dat gebeurde in zestig gevallen langs de auto weg tussen Port-Bou en Tarra gona. De meeste berovingen doen zich in de wintermaan den voor. Slachtofers zijn meestal oudere mensen, op weg naar of op de terugweg van hun overwinteringsbe stemming in Zuid-Spanje. Volgens G. van Woudenberg, manager vakantie buitenland van de ANWB, zijn de rovers vaak keurig geklede echtpa ren, niet zelden vergezeld van kinderen. Door bijvoorbeeld op de auto of caravan van een toerist wijzen, probéren ze deze tot stoppen en uitstappen te bewegen. Wanneer dit ge beurt wordt de reiziger aan de praat gehouden, terwijl een handlanger het- voertuig leeg haalt. Vaak maken de rovers ook ge bruik van gestolen Nederland se kentekenplaten om vertrou wen te wekken. Soms worden ook op parkeerplaatsen kleine aanrijdingen veroorzaakt, waarna van de verwarring ge bruik wordt gemaakt om toe te slaan. De ANWB heeft de zaak aan gekaart bij de Spaanse autori teiten. Die hebben de politie opdracht gegeven extra aan dacht te besteden aan de bero ving van toeristen. Tussen 1 juli en 15 september worden langs toeristenroutes en bij vliegvelden 5000 extra politie agenten ingezet. Ook wordt gebruik gemaakt van helicop ters. Verder heeft de ANWB de Spaanse overheid gevraagd iets te doen aan de taalproble men die optreden bij het af handelen van berovingen. Van Woudenberg meent dat het aantal berovingen de laat ste maanden behoorlijk is af genomen. Volgens de Spaanse politie zou dat komen doordat een bende Peruanen die zich aan genoemde praktijken schuldig maakte, is opgerold. Wel komen nu klachten over soortgelijke vormen van cri minaliteit binnen uit Zuid- Frankrijk, ten noorden van de Spaanse grens. Daaruit valt af te leiden dat een aantal rovers het werkgebied heeft ver plaatst. Om de veiligheid en de ge moedsrust van overwinteraars te vergroten, wil de ANWB nu begeleide kampeer- en cara- vanreizen naar Spanje organi seren. Dergelijke reizen vin den al jaren plaats naar landen als Polen en Hongarije. Zo'n reis houdt in dat twintig of dertig automobilisten met hun caravan in groepjes van twee of drie langs een van te voren verkende route naar bijvoor beeld Benidorm reizen. Onderweg wordt overnacht op besproken campings, waar een medewerker van de ANWB aanwezig is om zonodig hulp te verlenen. De deelnemers worden gevolgd door een tech nische begeleider, om eventue le pechgevallen te verhelpen. De kosten van deelname zul len 150 tot 200 gulden bedra gen. Jury Gaudeamus-wedstrijd selecteert 12 deelnemers AMSTERDAM De jury voor de componistenwedstrijd tij dens de Internationale Gaudea mus Muziekweek heeft uit 293 inzendingen uit 29 landen 12 deelnemers geselecteerd. Daar bij waren dit keer opvallend veel componisten van heden daagse muziek uit Italië, aldus Gaudeamus gistermiddag. Deze organisatie werd in 1945 opgericht voor de promotie van nieuwe muziek van in het bij zonder jonge componisten. Voor de wedstrijd geldt een leeftijdsgrens van 30 jaar. De Muziekweek wordt van 3 tot en met 9 september gehou den in De IJsbreker, Paradiso en de Beurs van Berlage in Amsterdam. Aan het slot wordt aan de winnaar de Gaudeamus Fondation Louis Vuitton-prijs van 10.000 gulden uitgereikt. Verder mag hij voor de volgen de Muziekweek een stuk voor kleine bezetting schrijven. Het programma opent in De IJsbreker met werken van jon ge Joegoslavische componisten, uitgevoerd door twee Joegosla vische musici. Verder worden onder meer de winnende com posities van de Internationale Competitie voor Elektro-akoes- tische Muziek Bourges 1990 en composities van Helmut La- chenmann en Joep Straesser ten gehore gebracht. Lachen- mann en Straesser deden in de jaren zestig mee aan het con cours. Andere activiteiten zijn een workshop van Harry Spar- naay en Marrie Frances Uitti en een lezing van Lachen- mann, die tevens deel uitmaakt van de jury. Daarin zitten ver der Paavo Heininen, Claude Helffer en Huub Kerstens. Toestand mishandeld meisje is stabiel NIJMEGEN De toestand van het vijftienjarige meisje dat zondagmorgen zwaar mishan deld werd gevonden in een maïsveld in Dinxperlo is stabiel maar nog steeds kritiek. Het meisje ligt in coma in een zie kenhuis in Nijmegen. De politie sluit een zedenmisdrijf voorals nog uit. Ook acht zij het on waarschijnlijk dat het meisje slachtoffer is geworden van een beroving. Wat er zaterdag nacht na een bezoek aan een discotheek wèl met is gebeurd, is nog volstrekt onduidelijk. In het voetspoor 01 Rijmende reisgids: Amsterdatfl Ik hou zo van een oude, Amsterdamse kroeg, die diepe bedstee in het veilig vaderhuis. Hier is het 's winters warm en 's zomers pluis. Hier krijg je vaak te veel en nooit genoeg. Ik hou zo van het fonkelende drinken en het 'nou ja' dat in je hart ontluikt. Klein wordt de wereld, als ge wat gebruikt, omdat de verten in het niets verzinken. Ik hou zo van het eenzaam doch omringd zitten te staren naar een tijd, die was en langzaam doodbloedt in het spiegelglas. Hoor 't stemmenkoor, dat Willem Kloos bezingt. Ik hou zo van een oude, Amsterdamse kroeg en van het zwijgend met gedachten spelen. Alleen, het sluitingsuur, voor mij en velen, komt steeds te laat en altijd weer te vroeg. Jonge Sien met man en gasten in café 'Rooie Nelis', een c Amsterdamse kroeg, waar het sluitingsuur altijd te vroer toch te laat komt. foto: z „Lekker hoor, als je haar van z'n eigen krult", zegt Ouwe Sien. Ze zit op een stoel ach ter de bar van café 'Rooie Nelis'. Jarenlang heeft ze deze kroeg in de Jordaan ge dreven, tot haar dochter het overnam. Truus knikt. „Vroeger moest ik er niets van hebben, krul len, maar nu dacht ik: kom, laat ik het toch eens doen", zegt ze. „Ik denk dat ik het straks, als het zo is", en ze houdt haar hand ter hoogte van haar schouder, „ga ver ven". „Tuurlijk", zegt Jonge Sien, die eigenlijk Coby heet en de dochter is van Ouwe Sien. „Ik verf het al jaren. Ja, je wil d'r toch een beetje leuk uitzien? Van mezelf ben ik rood. Weet je wat ik hartstik ke leuk vindt: zo'n heldere rode lok van voren. Maar dat ken bij mij niet, dat wordt dan groen, omdat ik me haar al geverfd heb. Moet jij een kopje koffie Theo?" „Pokke-lijers, bloedzuigers", zegt Theo. Hij zit op de rood- leren bank in de hoek van de bar en kijkt televisie; voetbal. „Koffie Theo?" „Jaja, koffie. Graag". Jonge Sien, een grote vrouw met blond opgestoken haar, een charmante onderkin en veel oogschaduw, brengt Theo zijn bakje koffie. Moe derlijk is ze, streng maar goed. Haar kroeg hangt vol met oude foto's en achter de bar staan porceleinen poppe tjes. De ovalen spiegel wordt omstraald door blauw neon licht. Voor de ramen staan planten, in het halletje een oude juke-box. Ome Jan, lan ge grijze haren, grote grijze baard, neemt nog een slokje bier. Hij krijgt het in flesjes, niet van de tap. „Ome Jan ook een kopje kof fie?", vraagt Ouwe Sien. Ome Jan zegt niets. „Geef ome Jan ook een kopje fie", concludeerjt Ouwe Theo scheldt verder tege televisie. Michel, aan de kant van de bar, zit G< aan de andere kant, te ken. „Moet je niet naar joh, het regent", zegt hj hij lacht honend. „Nog borrel, Sien". Gerrit z\ Argentinië valt „Oooeeeeiii!", brult Mich hij slaat met zijn hand o bar. „Dat scheelde niks!" „Je lijkt kolere me kerel dat je zo loopt te schi y wen", zegt Jonge Sien. wordt doodziek van al sport. Denk je dat je na; werk gaat, moet je nog visie kijken. TT-races, 1lS de France, voetbal; ziek ik er ervan. Alleen darl vind ik leuk. Daar ken hele nacht naar liggen ken". „Wat?", vraagt Ouwe Sie „Darts". „Darst?" „Met van die pijltjes go in een bord met cijfers". „Oh". Op televisie gaat men n, tot het nemen van schoppen. Maradona Michel juicht. „Wat?", Ouwe Sien. „Maradona sc|Vi naast", zegt Jonge Sien. „Is dat goed?" „Dat is goed". Buiten loopt een man U( een klein hondje in de re „Kijk, Tarzan wordt uitfla ten", lacht Jonge Sien. „Im ke-lijers", zegt Theo. G<Vi vertelt dat hij maandag moet beginnen, maar mand luistert. „Maan^ weer beginnen", zegt hij R eens. „Moetje me zien al|r 's ochtends wakker woi"' antwoordt Truus. Ome neemt nog een slokje ID Jonge Sien gaat naar het let. „Kijk je even voor mbt vraagt Michel. „Of ik nog een meisje lee Goed", zegt Jonge Sien. STEVO AKKERM SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions DELFTSE HOOGLERAAR LACHT ONRUST WEG DELFT In een tijd waarin gerept wordt van veranderin gen in het ongeboren kind door milieuvervuiling, klinkt de roep om de kwaliteit van het drinkwater in de gaten te hou den niet echt meer als een alar merende klaroenstoot. Toch zegt prof. ir J. van Dijk, die deeltijd hoogleraar in de Drink watervoorziening aan de TU in Delft is geworden, dingen over het water die geen zinnig mens onberoerd zullen laten. In een intree-rede bij de aanvaarding van zijn ambt sprak Van Dijk bijvoorbeeld van de „bijna mis dadige wijze waarop het afval van de moderne maatschappij op onze rivieren wordt ge loosd". „De Rijn wordt gebruikt als ri ool van Europa en tegelijkertijd als bron voor drinkwatervoor ziening voor twintig miljoen Duitsers en Nederlanders", stelde Van Dijk vast. Van Dijk, werkzaam bij het ingenieursbu reau DHV in Amersfoort, met zijn uitlatingen geconfronteerd, knikt: hij heeft het gezegd en hij blijft bij zijn scherpe uit spraken. Echter, zegt hij be zwerend, er is hoop. Was de Rijn vroeger niet een rivier waarvan het water zo dood was als een pier, omdat er vrijwel geen zuurstof meer in zat? Door de zuivering van het fa- brieksafval dat op de rivier wordt geloosd, is het zuurstof gehalte weer teruggekeerd. Daarna kwam het verhaal van de zware metalen, die het wa termilieu verziekten. Ook daartegen zijn maatregelen ge nomen en inderdaad, de con centraties zijn sterk vermin derd. Nog steeds zwemmen er echter geen zalmen in de Rijn zoals oud-minister Neelie Smit- Kroes had voorzegd, het water is veel te vies. De Franse kali- mijnen blijven lozen. Van Dijk: „Ik geef toe, het is om wanho pig te worden, het had twintig jaar geleden al afgelopen moeten zijn. Maar, zeg ik ook altijd: we moeten niet in paniek raken". Van Dijk heeft vastge steld dat er een enorme toena me is van het aantal chemische stoffen; hij sprak van tiendui zenden synthetische verbindin gen, die her en der in het op pervlakte-water worden ge stort. Van veel stoffen is de in vloed op het menselijk en dier lijk leven nog onbekend. Komt er daardoor verdunde chemi sche troep uit de kraan? Van Dijk lacht de onrust weg: „Hoe vies ook, technisch is het moge lijk alle soorten water tot een drinkbaar produkt te herlei den. Van puur afvalwater kan zelfs drinkwater gemaakt wor den. Het is echter beter dat het nooit zover zal komen, want het idee is niet erg fris. Maar het kan en dus is er geen reden voor paniek". Maar wat te den ken van zijn constatering dat een halve kilo bestrijdingsmid del is in principe al voldoende om de volledige drinkwater- produktie van een plaats als Amersfoort voor consumptie ongeschikt te maken. En dan te bedenken dat in Nederland jaarlijks 50 miljoen kilo bestrij dingsmiddelen wordt gebruikt. Van Dijk: „Het grondwater wordt weliswaar bedreigd door nitraat en bestrijdingsmiddelen, maar het water dat uit de bo dem komt, is nog van redelijke kwaliteit. Dat komt door de vermenging van oud en nieuw water. Het oude water zit diep en is nog onbezoedeld en het nieuwe is licht aangetast. Als er nu direct op de rem wordt ge trapt, dus dat de boeren de grond minder bemesten, en als er minder bestrijdingsmiddelen worden gebruikt dan kan het nieuwe water weer betrekke lijk schoon worden. Helaas wel veel vervuiling op naar de dieper gelegen met oud water. Dat zal verwachting dan ook ni zuiver blijven. Het sch< 'nieuwe water' - minder in de bodem -, vermengt het oude moet dan een toekomstperspectief biedei Een ander verontrustend ment uit zijn betoog is dat we analysetechnieken e hebben gezorgd dat onwel! stoffen in het drinkwater den ontdekt. Met woorden, door verfijnde thoden kon iets worden a toond wat er misschien z in zat. Van Dijk: „Toch hier geen overmatige ang dig, juist omdat de analyse nieken op zo'n hoog peil gekomen dat vreemde st tot op onbegrijpelijk k concentraties gemeten ku worden".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 18