„Het was hier of op straat" Politie houdt rekening met steungroep ETA 4 de De onzinnige mythe van de waterduppel gin NENLAND CeicbeSowumt WOENSDAG 25 JULI 1990 PAGINA 3 IA wil alsnog eg van Braks HAAG De PvdA-fractie in reede Kamer vindt dat minister van visserij zich toch moet iwoorden over de grote hoe fden illegaal gevangen vis. Het •Kamerlid Van Zijl zegt dit in eactie op berichten als zou de !S tu jene Inspectiedienst (AID) vol de a de rijksrecherche niet met de hebben geknoeid. De AID was an door éen oud-medewerker uldigd. Van Zijl vindt het „ver- nd voor de minister" dat de ns dediensten volgens het onder- ee' van de rijksrecherche goed oneren. Maar hij wil wel met r op inister praten over het gebrek iark( Ifectiviteit van de controle, ange - rk0" keergarage 1 iphol open ir passagiers in Ei VERDAM De grote rechtjergarage (P9) op lucht- Schiphol, rechts voor de komst- en vertrekhal, rrijdag open voor passa- Het parkeerterrein P4, tegenover de centrale diegjjat dan dicht in verband t werkzaamheden voor de van de tweede spoor- Om de passagiers toch elijkheid te bieden vlak hal te parkeren, is de talige parkeergarage het personeel openge- Deze grootste parkeerga- 'an Nederland heeft vier jrlagen en kan in totaal Eimto's bergen. Het perso- voortaan gebruik han<én maken van twee nieu- ■reinen, P30 en P40. Pas- kunnen behalve in de ook op parkeerterrein echt, dat een eindje van ïtrale hal afligt. Met een _n ^lbus worden ze dan gra- j lar de hal op Schiphol- ff urn vervoerd, fgelo - net len van Sh; eelm ede. Sh4".' ;nigs ind! -i kan i-Oo 'rervaller n irtrekt met stelde taxi ru/.fl ingt SCHT rie mior in Bilthoven is giste- enD, Is sraël iden ostei1 Gasexplosie Tilburg gevolg nalatigheid TILBURG De explosie die juli vorig jaar bijna een heel huizenblok aan de Koeberg- straat in Tilburg verwoestte, had kunnen worden voorkomen als de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) zorgvuldiger had gehandeld. De oorzaak van de explosie was een spontaan lekkende lpg-gasafsluiter in een auto die geparkeerd stond in een garage onder een van de woningen. De RDW had de afsluiter nooit mogen goedkeuren. Dat concludeert de voormalig technisch opspo ringsambtenaar van de Tilburgse politie, A. Gorissen, die het onderzoek naar de explo sie leidde. Volgens hem had de RDW on middellijk na het bekendworden van de oorzaak via een landelijke omroep alle auto mobilisten met dit type gasafsluiter terug naar de garage moeten sturen. Voorzitter van HIV- vereniging overleden UTRECHT Hans Paul Verhoef, de voorzitter van de HIV Vereniging Nederland, is gisteravond in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis aan aids overleden. Verhoef was 33 jaar. Hans Paul Verhoef kwam vooral in het nieuws door zijn strijd tegen de Amerikaanse overheid die reisbeperkingen hanteert voor seropositieven en mensen met aids. De Vere nigde Staten weigerde vorig jaar Verhoef in het land toe te laten. De Nationale Commissie Aids-Bestrijding veroordeelde deze houding en ook de Nederlandse regering noemde het discriminerde dat die seropositieven een aantekening krijgen in hun paspoort als zij een inreisvisum voor de VS aanvragen. Een groot aantal organisaties, waaronder het Internationale Rode Kruis, boycotte vervolgens de onlangs in San Francisco gehouden grote aidsconferentie. In april besloten de Verenig de Staten de regels te versoepelen voor bezoekers van dit congres. Leger telt nog weinig vrouwen DEN HAAG Het aantal vrouwen in de krijgsmacht gaat langzaam omhoog, maar iets minder dan oorspronkelijk de bedoeling was. Het aantal vrouwen in de hogere officiersran gen en onderofficiersrangen is verhoudingsge wijs nog gering. Vrouwen zijn ook ondervertegenwoordigd in technische functies, zo blijkt uit een brief die Defensie de militaire belangenorganisaties heeft gezonden. De gehele krijgsmacht bestond op 1 maart van dit jaar voor 4,9 procent uit vrouwen. Toen de toenmalige staatsssecretaris Van Houwelingen in 1989 zijn pakket maatre gelen lanceerde om de krijgsdienst aantrekke lijker te maken voor vrouwen werd een per centage van 5 als streefcijfer genoemd. De land macht bestond op 1 maart voor 4,8 procent uit vrouwen, de luchtmacht voor 3,7 procent, de marechaussee voor 6,8 procent en de marine voor 5,6 procent. Na een gewa- overval op het post ién van de twee daders een taxi gevlucht en loos verdwenen. De Ie overvaller is inmid- aangehouden. na openingstijd werd t>e lersoneel van het post- door de twee be- met geweren en ge- ndeifgen geld af te staan. De overvaller heeft vol de politie gewoon een besteld met als eindbe- ming Utrecht. De taxi- ,feur wist niet beter of tan was een gewone en heeft de overvaller ig naar de plaats van be ning gereden, uit bedraagt enkele tien- nden guldens. zien. inde jebi( •ven te e4' 'nssi"Hp lIA mist pakje met gege aactieve stof 1 cat< IEM De KEMA in em is een pakketje kwijt 0,1 milligram strontium radioactief materiaal. bben>akketje werd vorig jaar ,0 o[d in de Verenigde Sta- niet *aar is nooit aangekomen bewuste afdeling van de Het gaat om een zeer hoeveelheid strontium, ibruikt wordt voor het ij- met 'an bijvoorbeeld de radio- :eit van afvalwater van entrales. Volgens de A is het radioactieve ma niet gevaarlijk voor de idheid. De eerder aan slordigheid s an diefstal. ^chuldige verdachte rdzaak Ceciel Bot lit i rake PL070.000 gulden agenELO De 36-jarige man kte a'orig jaar ten onrechte gearresteerd als verdach- de moord op kunststu- Ceciel Bot heeft een evergoeding van 70.000 n geëist. Hoewel de hij bleef ontkennen, heeft ventig dagen in hechtenis ;ns zijn advocaat mr. Van leijden is een schadever- ng van 100 tot 150 gulden ag gebruikelijk, maar eist i dit specifieke geval dui- gulden per dag. „Het gaat een dermate gruwelijke loord, dat het moeilijk te ren is om daarvan ten :hte verdacht te worden, is erg ingrijpend", aldus der Meijden. VLUCHTELINGEN IN MILITAIR TENTENKAMP HEUMEN De zes Roe menen die gisteravond de eer te beurt viel de eerste asielzoekers te zijn in het tentenkamp Heumen- soord, aarzelden toen hen gevraagd werd of het hen beviel. Één van hen wilde zeggen dat ze toch eigen lijk iets anders verwacht hadden dan een kale, met schotten afgeschermde ruimte en vijf bedden. Maar de anderen over schreeuwden hem; het bevalt heel goed, de mensen zijn erg aardig, ze hebben absoluut geen klachten. Maar een beetje verbaasd kijken, dat deden ze wel. De man die na hen in het Gelderse Heumen (vlak onder Nijmegen) arriveerde, keek nog verbaasder, een beetje angstig ook. Terwijl hij op weg ging naar één van de tenten, vloog een hele troep fotogra fen achter hem aan en daar achter, iets verderop, liep een groep luidruchtige soldaten. Een bizar decor voor iemand die zojuist een militaire dicta tuur achter zich gelaten heeft het ministerie van WVC is het zich bewust. Maar, zegt de departementale woordvoerster ter plekke: er zit niets anders op. De ge meentelijke (de-centrale) op vang voor asielzoekers zit ver stopt, de grotere centra zitten vol en de hotels en pensions waar in noodgevallen nog wel eens op kan worden terug ge grepen, hebben in deze vakan tieperiode geen plaats. Tot 1 september Vandaar dat het ministerie on middellijk interesse toonde toen bekend werd dat een kant en klaar dorp beschik baar was, in de vorm van mili tair tentenkamp Heumen, waar de afgelopen week acht duizend deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse bivak keerden. De militaire setting moest dan maar voor lief wor den genomen; hier'was ruimte. „We moesten kiezen: of de mensen op straat zetten, of ze hier onderbrengen", aldus B. Avenith, namens WVC direc teur van het tijdelijke opvang centrum. En het is maar voor tijdelijk, zegt Avenith, zowel voor de asielzoekers die hier niet langer dan anderhalve week blijven daarna wor den ze overgeplaatst als voor het gehele kamp, dat niet langer dan tot 1 september voor de opvang van asielzoe kers zal worden gebruikt. Tot die tijd staan er acht ten ten, die onderdak kunnen bie den aan driehonderd mensen. Er is een ontspanningsruimte, een geneeskundige dienst en een tent met een spitse' punt; de gebedstent. Kapitein Sipma noemt zich de „huisbaas" van het kamp. Hij is de commandant van de vijf tig militairen die dienst doen als personeel van het opvang centrum. Het prikkeldraad dat nu nog om het terrein heenligt en de asielzoekers waarschijn lijk niet veel vertrouwen in zal boezemen, wordt zo snel mogelijk vervangen door een hek, zo belooft hij. En de woordvoerster van WVC voegt daaraan toe: „Dat is niet om de mensen hier binnen vast te houden; ze kunnen gaan en staan waar ze willen. Het gaat er ons om de asielzoe kers te beschermen tegen on gewenst bezoek". Gemeenten De Nijmeegse afdeling van Vluchtelingenwerk zit danig in haar maag met de driehon derd extra 'klanten' die een sklaps in Heumen worden on dergebracht. „We kunnen hen niets bieden", zegt men, „abso luut onmogelijk". Ook het lan delijk bureau van Vluchtelin genwerk is niet gelukkig met de Heumense oplossing, al be staat er bij woordvoerder Alex Voets wel „enig begrip" voor de penibele positie waarin WVC verkeert. Volgens Voets liggen aan die noodsituatie meer structurele oorzaken ten grondslag dan alleen maar „een onverwachte grote toe vloed in de afgelopen weken". „Er vindt een verstopping plaats", aldus Voets. „In de eerste plaats vanwege de trage oplevering van gemeentelijke opvangmogelijkheden. Op ba sis van een opvangplaats op' ie dere duizend inwoners zijn er 14.500 plaatsen in Nederland beschikbaar. Dat zijn er ge woon te weinig. Bovendien moeten de procedures voor de erkenning als vluchteling ver kort worden. Die duren nu ge middeld twee jaar, maar dat is voor de betrokkenen veel te lang en legt ook een te grote claim op de hoeveelheid woon ruimte". Maar hoe hoog de nood ook is, Voets voelt er niets voor ge meenten te verplichten meer asielzoekers te huisvesten. „Het moet strikt vrijwillig blij ven", zegt hij en in plaats van dwang stelt hij voor een „drin gend appèl" te richten aan die gemeenten die nog altijd wei geren hun deel aan de oplos sing van het probleem bij te dragen. Het ministerie van WVC sluit zich daar van harte bij aan. Het hoofd van de afdeling maatschappelijke aangelegen heden van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de heer Van de Kerkhof, lacht een beetje als hij hoort welke eisen er aan de gemeenten worden gesteld. „Ze doen al hun uiterste best", zegt hij. „Maar je moet ook niet verge ten dat de afspraken gemaakt zijn op basis van schattingen van het aantal asielzoekers. Als die almaar overschreden worden dan komt op een gege ven moment de vraag aan de orde of de gemeenten dat alle maal wel op kunnen vangen, of er geen andere maatregelen moeten worden getroffen en dan denk ik onder meeraan de lengte van de erkennings-pro- cedure". Vrijheid De zes Roemenen die gisteren vanuit Bukarest in Heumen aankwamen, kenden de schat tingen van het ministerie van WVC niet. Die wisten niet dat er dit jaar veel meer asielzoe kers naar Nederland komen dan vorig jaar en dat hun aan tal na een daling in het voor jaar (1500 in februari, 1300 in maart, 1200 in april) de eerste drie weken van juli al meer dan 2000 bedroeg. Zij voelen zich niet meer vei lig in het Roemenië van Ilies- cu en zijn mijnwerkers, zij zoe ken de vrijheid, desnoods in een tentenkamp onder Nijme gen. Als ze horen dat het niet eenvoudig zal zijn in Neder land politiek asiel te krijgen, zwijgen ze lang en worden hun ogen dof. STEVO AKKERMAN Jamborette gevenement. Dat de pet van de Jamborette hem niet helemaal past deert hem geenszins, de tweejarige Jerry Lugjes, hij vermaakt zich er op- Duizend scouts uit negentien landen, waaronder perbest als een van de jongste deelnemers. Polen, kamperen tot 3 augustus op de Paltz in Constant is hij te vinden in de buurt van zijn Soestduinen. Ze zijn daar bijeen voor de Jam- moeder, die begeleidster is van de service-op- borette Amersfoort, een internationaal scoutin- bouwgroep. foto: anp AIBAAI door WILLEM RITSTIER VOORONDERZOEK BOMAANSLAGEN GAAT DOOR AMSTERDAM De de Spaanse en Nederlandse politie houden er ernstig rekening mee dat de Bas- kische afscheidingsbewe ging ETA een steungroep heeft in Nederland. Die groep heeft tot doel kleine aapslagen te plegen en grotere acties voor te be reiden. De politie leidt dit af uit het communiqué waarin de ETA zich gisteren verantwoordelijk heeft gesteld voor twee recen te aanslagen in Amsterdam. Volgens de politie betekent de bekendmaking van de ETA niet dat het vooronderzoek te gen de verdachte 33-jarige Amsterdamse filmer en woon bootbewoner die eerst als verdachte is aangehouden en later op vrije voeten is ge steld wordt stopgezet. De advocaat van de Amsterdam mer, mr. P. Tijsterman, heeft wel al verklaard dat nu „zon neklaar is bewezen, dat hij er niets mee te maken heeft", maar de politie blijft het on derzoek met kracht voortzet ten. Zij heeft de hoop nog niet opgegeven de dader(s) van de aanslagen op 30 juni op het Aurora-gebouw en een week later op de Banco Bilbao Viz- caya te kunnen aanhouden. Overigens bestaat nog geen duidelijkheid over de reden van deze aanslagen in Neder land. Het kunnen wraakacties zijn geweest tegen verklarin gen die Nederlandse toeristen onlangs hebben afgelegd in Navarre. Daar zijn twee door het hoofd geschoten personen aangetroffen. De verklaringen van de Nederlanders waren ontlastend voor politiemensen, van wie de ETA had beweerd dat het de daders waren. Later is zelfmoord als officiële doodsoorzaak aangenomen Vorig jaar stelde de ETA zich verantwoordelijk voor ver schillende bomaanslagen op Spaanse vestigingen in Den Haag. Bii die aanslagen vielen enkele lichtgewonden. Toen zou het zijn gebeurd omdat tien jaar daarvoor Basken uit Nederland waren uitgewezen. In Baskenland neemt men aan dat de ETA steeds meer steun in het buitenland zoekt met name bij terroristische groe pen omdat het hen in Span je steeds heter onder de voeten begint te worden. Dat is mede het gevolg van een goede sa menwerking tussen Spanje en Frankrijk. Nederland is een schatkamer vol juweeltjes van steden, dorpen, monumenten, musea en andere beziensf w)aardigheden. De meeste bezoekers hebben uitsluitend oog voor de overbekende plekjes en pretjes. Maar wat vinden mensen die dagelijks beroepsmatig met toerisme of recreatie te maken hebben nu eigenlijk zelf uniek op hun eigen werkterrein? Vandaag in deze serie het antwoord van de heer Willem van Megchelen, beheerder van het Rijksmuseum Gevangenpoort in Den Haag. „Deze steen werd vroeger bij rondleidingen getoond en dan werd er een gruwelijk verhaal bij verteld. Hij zou gebruikt zijn bij de druppel methode. Daarbij liet men voortdurend een druppel wa ter op de fontanel vallen en dat was voor het slachtoffer letterlijk om gek van te wor den. Daardoor kon gemakke lijk een bekentenis worden afgedwongen." Willem van Megchelen, de beheerder van het Rijksmu seum Gevangenpoort in Den Haag, wijst in één van de sombere kamers op de bega ne grond van het gebouw op een grote donkere gladde steen, die in het midden een fors ruw uitgesleten gat ver toont. De uitleg zal best aan nemelijk hebben geklonken. Het is heel goed voorstelbaar dat het gat het resultaat is van een eeuwenlang gestaag neerkomen van waterdrup pels op dezelfde plaats. Niets is gruwelijker dan de werkelijkheid. Maar de Ge vangenpoort heeft echt geen sterke verhalen nodig om in druk te maken op de argelo ze bezoeker. Een rondleiding begint met een diaserie die weinig aan de verbeelding overlaat. In het museum zijn de gebruikte werktuigen in het echt te zien. Folterkamer De poort geeft al eeuwenlang toegang tot het Binnenhof. Van „een voorpoort van den Hove" was al sprake in 1344. Aanvankelijk grensde de poort aan de Hofvijver; later werd een deel daarvan ge dempt om als bouwgrond te dienen. In 1923 werden de laatste gebouwen gesloopt om plaats te maken voor de Lan- e Vijverberg, de weg tussen iuitenhof en Kneuterdijk. In 1420 wordt voor het eerst melding gemaakt van het op sluiten van gevangenen in het gebouw. Van een gevan genisstraf was geen sprake; het verblijf beperkte zich tot de duur van het onderzoek. Daarna volgde de straf, va riërend van executie tot dwangarbeid in het rasphuis. Het verhoor vond plaats in de Examineerkamer. Welke methoden tot een bekentenis konden leiden wordt duide lijk door de namen van enke le andere vertrekken. Folter kamer, Treurkamer (waar men de laatste nacht voor de terechtstelling doorbracht), Pijnkelder en IJzerkamer la ten weinig aan de verbeel ding over. Om de objectivi teit van het onderzoek te waarborgen moest een be kentenis herhaald worden „buiten pijn en banden van ijzer". De Witt De bekendste gevangene was in 1672 Cornelis de Witt, die verdacht werd van een plan om de prins van Oranje, de latere koning-stadhouder Willem III, te vermoorden. De ware schuldige, Willem Tichelaar, werd vrijgespro ken en Cornelis werd veroor deeld tot levenslange verban ning uit Holland. Toen zijn broer, raadspensionaris Jo- han de Witt, hem in de Poort op kwam zoeken, werd het gebouw door het woedend gepeupel bestormd. De ge broeders De Witt werden naar buiten gesleurd, op gru welijke wijze vermoord en vervolgens aan de galg op het Groene Zoodje opgehan gen. Op dit plein, de Plaats, staat nu een standbeeld van Johan de Witt, die uitkijkt over de Hofvijver. De plek waar de moord plaatsvond werd eeu wenlang gemarkeerd door een natuursteen in het pla veisel; de laatste decennia in de rij zwart-wit-geblokte te gels van een bushalte. Nu zal men er echter tevergeefs naar zoeken. „Afgelopen len te", memoreert Van Megche len, „werd de Plaats gereno veerd. En op een nacht is die steen verdwenen. Waar schijnlijk gestolen, door een souvenirjager". In 1828 verloor de Gevan genpoort zijn functie als ge vangenis. Er werd aan ge dacht het complex te slopen, want de smalle doorgang gaf „zeer groote reden om te kla gen over de belemmering van het verkeer". In 1853 werd het gebouw echter tot monument verklaard en sinds 1882 is het een museum van straf- en folterwerktui- gen. Eén van de eerste rondlei ders, de heer A.J. Konings, werd beroemd vanwege zijn „schilderachtige uitleggin gen". Maar, zo vermelden nu de geschiedschrijvers, „in zijn zucht om den luister van het monument te verhoogen, waagde hij het zelfs somtijds onder de gevangenen namen te noemen van historische personen, die nooit op de poort gezeten hadden, en hadde men zijn ijver niet ge temperd, dan zou hij al onze vaderlandsche beroemdhe- Onzin „Er zijn vroeger heel veel sterke verhalen verteld", weet Van Megchelen. „Maar nu proberen we ons aan de feiten te houden. Dat van die druppelmethode is onzin. Er zijn in de Gevangenpoort heel akelige dingen gebeurd, maar deze martelpraktijk is hier nooit toegepast. Wie die steen naar binnen heeft ge bracht is onbekend. En wie het verhaal er omheen ver zonnen heeft weten we ook niet. Maar als je goed kijkt, dan zie je dat er vroeger een hek in heeft gezeten." ANDRÉ HORLINGS Het Rijksmuseum Gevan genpoort, Buitenhof 33 in Den Haag, was van van de 15e tot de 19e eeuw een Huis van Bewaring, waar gevangenen werden ver hoord en vonnis werd ge wezen. De collectie omvat straf- en martelwerktuigen die daarbij werden ge bruikt en herinneringen aan het verblijf van tal van bekende Nederlanders, als Cornelis de Witt en Coornhert. Openingstijden: elke werkdag open van 10 tot 17 tiur en tot en met september ook op zaterdag en zondag, van 13 tot 17 uur. Entree 4 voor vol wassenen. Tot 18 jaar en 65+ ƒ2,50. Beheerder Willem van Megchelen van de Gevangenpoort wijst op de drupsteen waarover voorgangers in het verleden veel onzin vertelden. foto: milan konvalinka

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17