kerk wereld Op schuilkerktocht in Amsterdam CcidócSouAon, Kerken Heilig Land vragen hulp westerse kerken beroepingen „Doopsgezinden moeten conflict niet ontlopen" Vaticaan werkt aan herziening van heiligenlijst GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSomxmt WOENSDAG 25 JULI 1990 PAGIN N BETLEHEM Kerkelijke leiders uit de bezette gebieden heb ben de westerse kerken opgeroepen hen te helpen bij de strijd tegen de emigratie van christenen uit het Heilig Land. Het aantal christenen dat emigreert is verdubbeld sinds in decem ber 1987 de intifada, de Palestijnse opstand in de bezette gebie den, begon. Volgens een onderzoek dat tijdens een driedaagse conferentie over christenen in het Heilig Land werd gepresen teerd, gaan vele christenen naar het westen, vooral de Vere nigde Staten, Canada en Australië. De belangrijkste oorzaken zijn het gebrek aan werkgelegenheid en het dagelijkse geweld waarmee de intifada gepaard gaat. Er wonen op dit moment 45.000 christenen in de bezette gebie den. In Israël wonen er 90.000, vooral in Haifa en Jaffa. Uit het onderzoek blijkt, dat er 550 christelijke families wonen in Ra- mallah, Betlehem, Bet Jallah en Bet Sahour, de belangrijkste concentratiepunten van christenen op de westelijke oever van de Jordaan. Het afgelopen jaar zijn 38 families geëmigreerd. De socioloog Bernard Sabella verwacht, dat dit jaar 2160 christe nen het Heilig Land verlaten, twee keer zoveel als voor de cember 1987. Christenen in het MiddenTOosten maken zich al langer zorgen over de emigratie. In 1964 richtten Franciscanen op verzoek van het Vaticaan de universiteit van Betlehem op om de instandhouding van de slinkende christelijke gemeen schap in het Heilig Land veilig te stellen. Velen slaan de komst van de joden uit de Sovjetunie met bezorgdheid gade. „Pools ministerie broedde in '84 op aanslag paus" WARSCHAU Volgens de Poolse strafrechtdes kundige Krystyna Dasz- kiewicz bestonden er in 1984 in het Poolse minis terie van binnenlandse zaken plannen voor een aanslag op paus Johannes Paulus II. Zij trekt deze conclusie, nadat zij bijna vier jaar lang de stukken van het proces tegen de moordenaars van de priester Jerzy Popielusz- ko, die in 1984 om het le ven werd gebracht, heeft onderzocht. In een interview met de krant 'Express Wieczorny' zegt Daszkiewicz dat zij ondanks alle pogingen om de zaak te versluieren tot enkele conclu sies is gekomen die ver over de zaak-Popieluszko heen rei ken. „Er is ook materiaal dat erop wijst, dat er in het minis terie van binnenlandse zaken plannen voor een aanslag op de paus bestonden", zegt zij.. Daszkiewicz sluit niet uit, dat er in het ministerie een 'doodseskader' was. Zij meent, dat het bij de vier leden van de geheime politie die wegens de moord op Popieluszko zijn veroordeeld, louter om het topje van de ijsberg ging. Het Poolse Openbaar Ministe rie onderzoekt op dit moment opnieuw de moord op Popie luszko. Kort geleden zijn bij een journalist alle opnamen in beslag genomen van gesprek ken met hoofverdachte Grze- gorz Piotrowski, die tot 25 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Herevangelisatie Europa centraal bij charismatici BERN Ongeveer 4.000 charismatische christenen uit allerlei kerken bera den zich sinds gisteren in Bern over de vernieu wing van het kerkelijk leven en de kansen voor een herevangelisatie van Europa. De deelnemers sluiten hun bijeenkomst zaterdag af met een 'lofmars' door de Zwitser se hoofdstad, waarin zij om standers bonbons met de tekst 'Jezus, hoop voor Europa' zul len toewerpen. Dezelfde boodschap siert de 4.000 bal lons die de deelnemers onder gebed en gezang de lucht in sturen. De ongeveer 300 miljoen cha rismatische christenen in de wereld leggen grote nadruk op de werking van de Heilige Geest. Zij zijn vooral bekend door hun geestdriftige vierin gen en hun dienst der gene zing. Volgens de vice-voorzit ter van het organiserende Eu ropese Charismatisch Over leg, de Zwitserse predikant Marcel Dietler, zijn charisma tici „mensen die van God ge nieten". Hij is niet verbaasd, dat de helft van de deelne mers jonger dan 35 jaar is. „De beweging heeft veel met liefde en geestdrift te maken en dat spreekt vooral jonge ren aan". Ongeveer 40 procent van alle deelnemers komt uit Oost-Eu ropa. Dietler ziet de val van de communistische regimes als een teken van Gods wer king en als vrucht van het gebed. „Zonder de kerken zouden de veranderingen in Oost-Europa ondenkbaar zijn geweest", zegt hij. De helft van de deelnemers is rooms-katholiek en eenderde protestant. Daarnaast zijn er ongeveer 150 leden van Pink stergemeenten. Er zijn circa 50 Nederlanders in Bern, on der wie ds. W.W. Verhoef, voorzitter van de Charismati sche Werkgemeenschap Ne derland, en K. Slijkerman van de Katholieke Charisma tische Vernieuwing. Zij kun nen deelnemen aan de vele gebedsdiensten en luisteren naar mensen als Tom Forrest, directeur van het rooms-ka- tholieke 'Evangelisatie 2000'. Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Foudgum-Raard (her- v.geref.) i.c.m. Rinsumageest G. Muilwijk te Parrega en Hieslum; voor Oud-Vossemeer H. de Jong, kandidaat te Middelburg. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zuldwolde (Gr.) en te Baflo i.c.m. Warffum drs. J. Schoe- maker, kandidaat te Kampen. Zolang men hevig haat, bemint men nog een weinig. Mme Desboulières BIJBELS MUSEUM ORGANISEERT NIEUWE WANDELROUTE AMSTERDAM Sinds vorige week gaat de ont dekkingstocht langs Am sterdamse schuilkerken die het Bijbels Museum in die stad organiseert, langs de noordzijde van de Oude Zijds Voorburgwal. Tot dan toe werden de deelnemers aan de wan deltocht langs de zuid kant geleid. Maar wie deze of volgende maand ook besluit mee te gaan, kan zich bespaard weten van Amsterdams éndere gebrandschilderde ra- Schuilkerken ontdekken, zo heet de nieuwe wandeling die door het Bijbels Museum in Amsterdam is opgezet. Het is een vervolg op de 'Wandeling door bijbels Amsterdam', die tot nu toe driehonderd be langstellenden trok en nog steeds gehouden wordt. De wandeling duurt twee en een half uur en voert langs enkele opmerkelijke schuilkerken. Sommige ervan kunnen ook van binnen bezichtigd wor den. Wie meeloopt, bemerkt al snel dat de tocht juist langs die plaatsen gaat, die toeristen toch al vaak bezoeken; maar op deze manier kijk je hele maal je ogen uit. Het verschijnsel 'schuilkerk' is ontstaan na de 'Alteratie' van Amsterdam. In mei 1578 werd Amsterdam binnen twee dagen van een roomse een protestantse stad. Het ka tholieke stadsbestuur werd letterlijk aan de dijk gezet. Na deze 'fluwelen revolutie' mochten alleen calvinistische kerkgebouwen als zodanig herkenbaar zijn. De rooms- katholieke werden in beslag genomen door de overheid en aan de calvinisten gegeven (80 procent van de Amster damse bevolking was nog wel katholiek!). Kerken van ande re geloofsrichtingen hadden Interieur van ons Lieve Heer op Solder wel bestaansrecht, maar moesten aan het oog van het publiek worden onttrokken. Een toren of een klok waren uit den boze, evenals op straat hoorbaar psalmgezang. Zolderkerken Vandaar dat katholieken, lu- thersen, doopsgezinden en - later - remonstranten over gingen tot het inrichten van schuilkerken. Eerst in het klein, met als gebedsruimte ingerichte huiskamers. Daar van zouden er ongeveer zestig van zijn geweest. Vanaf 1650 begon men met het bouwen van zolderkerken, die op den duur werden vergroot en uit groeidén tot zuilkerkjes met galerijen. Deze deden vaak dienst tot ver in de negentien de eeuw. Daarna werden ze vervangen door 'Waterstaats- kerken' of later door neogo- thische kerkgebouwen. Er zijn er een stuk of 17 geweest. Vijf worden nog regelmatig als kerk gebruikt. Wié bij het Bijbels Museum aan de Herengracht ƒ7,50 neertelt, krijgt daar een gratis kop koffie, een (te) korte in leiding en een stevige tippel voor terug. De gidsen zijn vrijwilligers. De gladde pro fessionaliteit die veel van der gelijke uitjes pleegt te ken merken, ontbreekt volledig. De uit Amsterdam afkomstige begeleidster kout gezellig een eind weg met de geïnteres seerde wandelaars. "Bij elke groep zitten wel mensen die al veel van dit soort zaken af weten, maar nog meer kennis willen verzameleft". Een van de te bezichtigen schuilkerken is De Krijtberg aan De Singel. Een openba ring voor aan soberheid ge wende calvinisten. Waar me nig protestant het zondags met een boeketje droogbloe men moet doen, schetteren de kleuren rood, groen, blauw en FOTO: PR paars je hier tegemoet. Je moet ervan houden. In deze kerk zijn veel uit geconfis- ceerde kerken afkomstige voorwerpen ondergebracht. Er vlakbij staat de doopsge zinde Singelkerk. Het is de grootste schuilkerk van de stad. Achter het Maagdenhuis heeft vroeger ook een schuilkerk gestaan. Toevallig blijkt een van de deelneemsters aan de wandeling haar jeugd in dit vroegere tehuis voor wees meisjes te hebben doorge bracht. "Met vier jaar stopten ze je erin, en met 21 stond je met niets op straat". Ze gaat er een boek over schrijven. Als haar verhalen ook maar voor de helft waar zijn, wordt dat een best-seller. Tegenover de Engelse Kerk in het Begijnhof staat ook een r.-k. schuilkerk. Let op de ra men. Alleen die verraden hier de aanwezigheid van een godshuis. De naar buiten uit stekende ingang is er. later bij gebouwd. Lieve Heer op Solder Via het Rokin gaat het naar de Oude Zijds Voorburgwal, waar de 'Ons' Lieve Heer op Solder' staat. Kees van der Veer van het Bijbels Museum vindt het niet meer dan nor maal dan dat de tocht ook hierheen voert. "Vroeger za ten hier ook heel veel kloos ters langs de wallen. De kerk was er altijd dichtbij. Ik vind het juist een goede illustratie daarvan dat we de 'Ons' Lie ve Heer op Solder' ook aan doen, al staat de kerk dan aan de rand van de rosse buurt". In de 'Ons' Lieve Heer op Solder' is het (r.-k.) Museum Amstelkring gehuisvest. De wandeling van het Bijbels Museum is in samenwerking met dit museum - waarmee steeds betere banden zijn ge groeid - opgezet. De 'Ons' Lieve Heer op Sol der' is een fraai voorbeeld van eeri schuilkerk. Het ge bouw yormt het eind- en hoogtepunt van de tocht, die tegen- het einde wel enige leemtes vertoont. Maar de kerk maakt veel goed. Ze is ingericht op de tweede ver dieping van drie huizen. De bouwer in 1661 was ene Jan Hartman. De kerk is tot 1887 in gebruik gebleven. Het jaar daarop werd het gebouwen complex als museum openge steld. Wie er - voor nop - een kijkje neemt, kan niet anders vaststellen dan dat de mu seumdirectie er niet ver naast zit door in de begeleidende folder te stellen dat dit de meest gaaf bewaarde zolder- kerk van Nederland is. STEVEN EMMENS 'Schuilkerken ontdekken' kan tot en met augustus iede re donderdag om 11.00 en 14.00 uur. Inlichtingen bij het Bijbels Museum, Herengracht 366, 1016 CH Amsterdam, tel. 020-242436 247949 Windvlaag hindert Dorenbos Bert Dorenbos en zijn vrouw van de Stichting Schreeuw om leven probeerden gisteren op het Binnenhof in Den Haag de lakens tegen te houden die door een windvlaag omhoog worden gebla zen. Op de lakens heeft het echtpaar de fictieve namen geschreven van honderden ongeboren kinderen. Met deze actie protesteerde het echtpaar tegen abortus. foto.- anp WINNIPEG zinden, bekend om hun pacifistische instelling, moeten zich niet aan con flicten in de wereld ont trekken, maar temidden van deze conflicten getui genis van Christus afleg gen. Dat zei de Amerikaanse theo loog Ross T. Bender gisteren in het Canadese Winnipeg bij de opening van het 12e Doopsgezind Wereldcongres (MWC). Het congres, waaraan 15.000 mensen uit 70 landen deelnemen en dat tot en met zondag 29 juli duurt, heeft als motto 'Getuigen van Christus in deze wereld'. Eeuwenlang hebben doopsge zinden op vervolging en te genspoed geantwoord door te emigreren. Uit Zwitserland naar Noord-Amerika, uit Pruisen naar Rusland, uit Ca nada en de Sovjetunie naar Paraguay en Brazilië. Het ant woord van de doopsgezinden die nu in Midden-Amerika wonen, is echter: blijven en getuigen van Christus. Bender, voorzitter van het MWC-bestuur, verwees naar een recente bijeenkomst waar de Middenamerikaanse doops gezinden enerzijds gruwelijke verhalen vertelden over bur geroorlog, doodseskaders, eco nomische en sociale onrust, maar anderzijds opvielen door de blijdschap die de meesten van hen uitstraalden. De 'stillen in den lande', zoals de doopsgezinden buiten Ne derland nog steeds worden aangeduid, moeten niet den ken dat zij buiten de conflic ten van deze tijd staan, zei Bender. Zowel in hun per soonlijk leven als in hun be slissingen op economisch, po litiek of godsdienstig terrein moeten doopsgezinden ant woord geven op de vraag, wie de Heer van hun leven is, wat ze doen met hun geld, macht en talenten. Daarbij hebben de doopsge zinden totaal verschillende achtergronden. Ze zijn niet langer door een gemeenschap pelijke taal of een gemeen schappelijke cultuur met el kaar verbonden. De onderlin ge verschillen leiden af en toe tot spanningen, erkende Ben der. Ongeveer 200 Nederlan ders nemen deel aan het We reldcongres, onder wie tachtig jongeren. VATICAANSTAD Een commissie van veertien historici, liturgen en an dere deskundigen werkt al sinds december 1984 aan een herziening van het Romeinse Martyrolo gium, het boek met de feestdagen van de marte laren en andere heiligen. Het Martyrologium, dat in 1584 door paus Grego- rius XIII werd uitgege ven, is in 1960 voor het laatst gemoderniseerd. die is ingesteld door de Vaticaanse congrega tie voor de eredienst en de sa cramenten, heeft de voorstel len voor de feestdagen van ja nuari tot en met mei inmid dels aan deskundigen voor commentaar voorgelegd. Het Vaticaan hoopt het herziene Martyrologium over twee jaar te kunnen uitgeven. Over het algemeen wordt de feestdag van heiligen en mar telaren op hun verjaardag ge vierd. Maar dat is niet de dag waarop 'gewone' mensen hun verjaardag vieren. De kerk vereert een heilige op de dag waarop hij of zij werd „gebo ren in het eeuwige leven", met andere woorden hun sterfdag, aldus pater Cuthbert Johnson, medewerker van de congregatie. Soms kent de kerk een heilige een andere feestdag toe dan zijn sterfdag: bijvoorbeeld als de heilige al op een andere dag werd vereerd, als op de sterfdag een kerkelijk feest wordt gevierd of als zijn of haar sterfdag in de vasten valt, een tijd die minder ge schikt wordt geacht voor uit bundig feesten. In vele gevallen worden de heiligen vereerd op de dag waarvan de geleerden ver moeden dat zij dan gestorven zijn. Van vele martelaren en heiligen bestaat immers geen overlijdensacte. Paus Gregorius baseerde zijn Martyrologium Op een serie boeken over martelaren uit de voorgaande 1200 jaren. Het zijn vaak de enige bronnen die iets over het leven- van een heilige of martelaar ont hullen. Paus Gregorius hield zich aan het aloude woord Martyrolo gium, hoewel er vele perso nen in staan die op natuurlij ke wijze zijn gestorven. Voor al nadat keizer Constantijn in de vierde eeuw het christen dom tot staatsgodsdienst had verheven, daalde het aantal martelaren en steeg het aantal personen dat om hun voor beeldig leven tot de eer der altaren werd verheven. Hij wilde niet alleen alom beken de heiligen in het boek opne men, zoals Petrus en Paulus, maar ook minder bekenden die alleen in een bepaald bis dom of in een land werden vereerd. Volgens commissielid pater Jacques Dubois probeert zijn commissie niet alleen feitelij ke onjuistheden uit de weg te ruimen, maar ook „nutteloze of versleten" informatie van goedbedoelende schrijvers te schrappen. Het Martyrologi um geeft namelijk ook enige informatie over het leven en sterven van de desbetreffende heilige. In dé editie van 1960 beslaat de heiligenkalender 327 pagi na's. De lijst wordt voorafge gaan door de decreten van paus Gregorius en een aantal opvolgers die herzieningen van de Martyrologium hebben goedgekeurd. Het boek sluit af met uitgebreide indexen. In 1960 werden er meer dan 3.500 heiligen geteld. Manne lijke geestelijken uit Spanje en Italië zijn onder hen zwaar oververtegenwoordigd. Maar geen enkel commissielid durft ook maar bij benadering het preciese aantal heiligen aan te geven. Een van de redenen is het aantal heiligen „en gezel len", dat in de lijst is opgeno- Een voorbeeld daarvan zijn de martelaren van Gorkum, officieel Nicolaas Pieck en Gezellen geheten. De 18 pries ters en broeders die in 1572 samen met Pieck door de wa tergeuzen werden opgehan gen, worden op dezelfde dag vereerd als Pieck zelf. De huidige paus, die eind 1989 270 heiligverklaringen op zijn naam had staan, heeft het tel len bemoeilijkt door in 1984 103 Koreaanse martelaren en vier jaar later 117 Vietnamese martelaren tegelijk heilig te verklaren. Hoewel het Martyrologium alle heiligen zal noemen die in de liturgie kunnen worden vereerd, heeft de kerk niet de illusie, dat ze een uitputtende lijst van heiligen en martela ren geeft. Zij houdt voor alle ongenoemden een aparte feestdag in stand: 1 november, het feest van Allerheiligen. EG machteloos HOE ongemakkelijk en zelfs gespannen de relaties tui de twaalf EG-landen en Israël zijn geworden, werd de a de lopen dagen meer dan duidelijk. Een troika van EG-miih ters bestaande uit de Italiaanse minister van buitenlai an zaken Gianni De Michelis en zijn Ierse en Luxembuiu^c ambtgenoten Collins en Poos heeft maandag en dins gesprekken gevoerd met de Israëlische regering, na al eet v met de Amerikaanse minister Baker over het Midden-Oa on te hebben gesproken. Die contacten zijn min of meer op mislukking uitgelopen en werden bovendien gemarki door een aantal incidenten en bijna-incidenten die aange dat Jeruzalem ten minste een deel van zijn politieke kre in Europa heeft verspeeld en dat de EG-landen geen rol betekenis kunnen spelen bij het opnieuw op gang breit van het vredesproces in het Midden-Oosten. 1 TOEN maandagavond de Luxemburgse minister Poos Israëlische ambtgenoot een opsomming gaf van wat in EijrE pa als „Israëlische schendingen van de mensenrecht erj wordt gezien, ontstak minister Levy in hevige woede. S gesprek dat de troika dinsdagmorgen met premier Shan* had, verliep eveneens hoogst ongemakkelijk. De enigs van hun stuk gebrachte EG-ministers lieten zich na van het onderhoud met Shamir meteen naar het vliegt r< brengen, zonder zelfs de pers nog te woord te staan. De t ve ka heeft vandaag op het hoofdkwartier van de A Liga in Tunis gesproken met Farouk Kadoumi, de mini' van buitenlandse zaken van de PLO, die op dit ogenblik vallig het voorzitterschap van de Liga bekleedt. De drie EG-ministers hebben in Jeruzalem het standp'j van de Europese staatshoofden en regeringsleiders toegel e^.' zoals dat in een omstandige verklaring van de laatste Ei3u pese top in Dublin is verwoord. Bovendien hebben ze de ruzalem laten weten dat van een uitbreiding van de hand|n betrekkingen tussen Israël en de EG geen sprake kan zolang dat land de vredesbesprekingen in het Midden-Oo niet vlot trekt. Dat de 'verklaring van Dublin' die is gebaseerd op d tien jaar geleden door de EG in Venetië geformulei^1 standpunten Israël niet welgevallig is, werd de afgelo dagen meer dan duidelijk. De EG-landen vinden nel de VS dat er een vredesconferentie over het Midden-( ten onder auspiciën van de VN en met deelname van PLO bijeen moet worden geroepen. Maar premier Sha» heeft de troika laten weten dat er van een PLO-deeln^' aan een vredesconferentie geen sprake kan zijn. Wellicht nog meer tegen het zere been van Jeruzaj is het feit dat de EG-landen in het geheel niet zijn ing«E men met het nederzettingenbeleid van de Iraëlische rie ring. De EG-landen zijn van oordeel dat de Israëlische ni ioi zettingen illegaal zijn. Bovendien verklaarde de Dublin ér dat de rechten van de vanuit de Sovjetunie naar Israël ge e' migreerde Joden niet ten koste mogen gaan van die va$£ Palestijnen en de bezette gebieden. Intussen heeft de eg een hulpprogramma voor de beLj te gebieden op poten gezet. In 1992 zal die hulp worden dubbeld. Bovendien zal een diplomatiek vertegenwoord 1 van de Europese Commissie naar Israël worden gezonder .op de uitvoering Europese hulpprogrmma's toe te zien dit ogenblik bekijkt Brussel de voorwaarden waaronde exporten van agrarische produkten uit de bezette gebie naar de EG-landen kunnen worden versoepeld. Boveni :£e wordt nader bekeken of de EG-handel met de bezette geni den kan worden uitgebreid. Het ziet er, op grond daarvan, dan ook naar uit dat de F nisters-troika in Tunis een aanzienlijk betere ontvangst]1 krijgen dan in Jeruzalem. Overigens zullen ook tijdens de sprekken met PLO-vertegenwoordiger Kadoumi enkele 1^ de noten worden gekraakt. Zo hebben de EG-ministers buitenlandse zaken vorige week de troika opdracht de PLO erop te wijzen dat ze elke vorm van geweld cat< risch moet uitbannen en veroordelen. De Europese minis®® wezen daarbij de op de overigens gefaalde poging, eri^™" weken geleden, van een Palestijns commando een aan va de Israëlische kust uit te voeren. Zoals bekend hebben ial Amerikanen hun diplomatieke contacten met de PLO oj d schort omdat de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie niet11; een ondubbelzinnige veroordeling van de aanval op de Is h lische kust kon komen. Intussen houden de EG-landen nauw contact metfar Amerikanen met.de bedoeling de Palestijnen en Israël,® alsnog tot een dialoog te bewegen. De EG-landen vinden elke stilstand in het vredesproces in het Midden-Oostei j i feite een achteruitgang betekent. Overigens mag worge aangenomen dat dé EG-landen weinig kunnen doen om' partijen nader tot elkaar te brengen. De gespannen s waarin de gesprekken tussen de troika en de Israëlische i gering plaatvonden, geeft aan dat de EG-landen op dit o{ blik niets kunnen doen om de steeds meer verhit rake TC gemoederen tot bedaren te brengen. En ofschoon de PLC7( de Arabische Liga de troika met de nodige egards ontvanj zullen de drie Europese ministers er ook niet in slagen EL PLO tot een categorische veroordeling van de mislukte a'oi slag op de Israëlische kust te bewegen. Kortom, de EG- t' den nemen weliswaar een duidelijke positie in, maar als het om het opnieuw op gang brengen van het vreije, proces gaat tot totale machteloosheid gedoemd. JSr £eidöe(Souia/ni Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaai per maand f. 24,85 per maand f. 25,r per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. 75,! per jaar f. 284,50 per jaar f. 285,1 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 'ge

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16