Lekker en makkelijk. )uinkonijn ls koning Op vakantie 3 4 5 9 11 GOLF vipe deuren fungeerden als holes' VANDAAG 10 4 Dagen Gratis 3.95 Ceidóe Somo/nt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredaciour: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Woensdag 25 juli 1990 81ste jaargang no. 24784 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 3 nummers f1,35 HET WEER Aan de aanvoer van Noord zeelucht met wolkenvelden komt een einde. Morgen is er geleidelijk meer zon met een middagtemperatuur van 20 graden in het Waddengebied tot 25 graden in het zuiden. Vrijdag warm en zonnig tem peratuur tot ca 27 graden. Za terdag vanuit het westen af koeling, mogelijk voorafge gaan door een onweersbui. - eenkeeper Jaap Twisk: es Jiimklnlfkarlp I r TT1 Tk/TTT f/! cl je hier zo loopt, je ziet de zon ->i men, en de laatste nevels ver- JTJ len, dan is dat toch het mooi- at er is, dan voel je je toch ko- Twisk (52) zegt het en Jaap k is de huidige greenkeeper rx jDe Kennemer. Een man die U( te spreken te krijgen is. I c t, zegt hij, hij blijft liever ano- LS i Maakt tenslotte een af- ik om half zeven 's morgens, US oedelijk in de hoop dat het ge uur zijn bezoekers op de iep zal afschrikken. Misge- dus. Maar hij vindt het ach- •1" niet erg, het viel hem mee. neeste mensen, zegt hij ook, sn hem op De Kennemer een e vreemde vogel. Omdat hij stug is. Zijn vader was an- Die was hier heel lang green- er en die had eigenlijk twee hten, z'n sterrebeeld was dan Tweelingen. in de verte een vervelend lid wam dan zei hij: „Oh heb je die vent ook". En als lan dan op gehoorafstand was zei hij: „Goedemorgen me alies goed met u, wat een 0-j|tje hè". i vader is indertijd begonnen iff als hulp van de greenkeeper toen we nog op de baan in Santpoort zaten. Dat was in het jaar 1916, een tijdje terug dus. In 1933, toen we al hier in Zandvoort zaten, werd hij green keeper. Dat bleef hij tot 1968 en toen ben ik hem opge volgd. Maar hij ging niet met pen sioen. Hij werkte gewoon verder. Tot aan zijn dood, op zijn 82ste. Maaien, dat deed hij het liefst. Dat deed hij zo verschrikkelijk graag. Als ik even niet keek zat hij al weer op de machine. Als hij bezig was op de green dan liet hij zich door niets of niemand wegjagen. Hij vond dat de spelers maar moesten Mededeling voor de adverteerders van deze krant Het is helaas niet mogelijk van tevoren toezeg gingen te doen over de plaats waar de adver tenties in de krant zullen worden opgenomen. wachten tot het werk gedaan was. Sommige leden, de goeie niet te na gesproken, zien dat anders. Die rammen je terwijl je bezig bent zo een bal langs de oren. Die spelen gewoon door. Ik ben daar niet van gediend. Dat zeg ik dan op mijn manier tegen ze. Dan zeg ik: Ach u vindt zeker dat een arbeider meer of minder niet uitmaakt. Dan kleuren ze. De vrouwen op de baan, ja als u me daar naar vraagt, dan zeg ik vrou wen, die mauwen. Niet allemaal natuurlijk, maar veel toch wel." De beste „Maar om op vader terug te ko men, vader kon golfen als de beste. Was indertijd begonnen tegen een bal te meppen met een uit een stuk hout door hem zelf gesneden club. En tenslotte speelde hij scratch. Ik droeg als jongetje nog wel eens de tas van een lid tegen wie vader speelde. Dan sloeg hij telkens zul ke rechte en verre ballen dat dat lid er gek van werd. Hij speelde eens in het Belgische Open. Zelf heb ik ook redelijk leren golfen. Ik had eens handicap twee. Maar dat is al lang geleden. Ik speel nu nooit meer. Ik houd van mijn werk. Ik vind duinbanen de mooiste banen van de wereld. Banen als Augusta waar iedereen voor in katzwijm ligt, zeggen mij niet zo veel. Bloemen op een golf baan, dat hoort niet. Het moet rui ge natuur zijn, zoals hier. Hier heb je zoals op deze morgen de kans om zo maar en vos tegen te ko men. Of een ree. In de bomen rond een van de greens zit al jaren een bosuil. Die zie je dan 's avonds in de schemering over de fairways scheren op zoek naar muizen. Een schouwspel waar ik van kan genieten. Het vak heb ik natuurlijk geleerd van vader. De Twisken komen uit Noord-Hol land, m'n grootvader was er een van zestien kinderen. Die werd jachtopziener in Santpoort en zo zijn wij op de golf terecht geko men. Greenkeepen is een vreemd vak". Tuintjesgras „Je kan er weinig over zeggen, het loopt of het loopt niet. Laatst had den we in Portugal een bijeen komst van de greenkeepers van de banen die in het circuit van de Eu ropese Tourwedstrijden zijn opge nomen. Dan hoor je al die andere vakmensen, en dan denk je ver rek, de problemen zijn eigenlijk overal eender. 3 Tuintjesgras in de greens komt overal voor. De ene baan heeft meer last van dit, de andere van dat, maar hoe dat komt weet ei genlijk geen mens. Je moet een beetje geluk hebben als greenkee per. Als alles tegenzit, als de na tuur echt dwars gaat liggen, ben je maar een nietig stukje mens. Nu komt dus voor de tweede maal het KLM Open er aan. Ik ben daar niet nerveus van. We hebben ge daan wat we konden. Hard ge werkt. Ik ben een echt duinkonijn. Ik hoef de wekker niet te zetten om om vijf uur 's morgens wakker te worden. Ik ga graag naar buiten. Na de MULO vroeger heb ik nog een blauwe maandag op een kan toor gewerkt. Als jongste bediende. Maar de muren vlogen me aan. Ik ging er ook toen zoveel mogelijk op uit. Dan moest ik met een bakfiets 3 boeken vervoeren. Reed ik op een dag die bakfiets total loss op een lantaarnpaal. En dat was dat. Ik kon gaan. Toen zei vader, waarom kom je niet bij mij werken. Dat heb ik toen gedaan. En er nooit een dag spijt van gehad." rry Pot maakt film over geschiedenis van golf De Zand- voortse filmer Harry Pot is er van overtuigd, dat golf van oorsprong een Nederlandse sport is. Schotten zijn vreselijk eigen- Denken nog steeds dat zij het hebben uitgevonden, ter iet toch duidelijk is dat het in 10 rland is ontstaan". a y Pot (handicap 25) kan het De Zandvoorter, eigenaar Video International Projects, edde een groot deel van de af- O0>en twee jaar aan het maken ten film over de historie van film is gebaseerd op het boek golf van Steven van Hen- ;ven speelde net als ik op De lemer en hij vroeg of ik niet iets met zijn boek kon doen. zijn we toen samen aan be ien". et overlijden van Van Hengel :1de Pot zijn zoon in om het rond. Er komen speciale pij en waardoor papier en fles- *n naar beneden gelaten kun- worden. BASF wil chemieconcern in DDR overnemen -UDWIGSHAFEN Het Westduitse chemieconcern BASF wil de Oostduitse che- mie-onderneming Synthese- *erk Schwarzheide overne men. BASF wil enkele hon derden miljoen marken in de modernisering van de onder neming wil. Wat er voor Syn- thesewerk moet worden neer geteld is niet bekend. Tot nu toe hebben talloze chemie-be- drijven uit de Bondsrepubliek *1 samenwerkingsverbanden gesloten met Oostduitse bran chegenoten. script verder te schrijven. Daarna kon het filmen beginnen. Op straat „Daarvoor heb ik half Nederland afgereisd. In Den Briel bijvoor beeld was het verboden om bin nen de stadswallen te golfen. Dat was nodig omdat de balletjes ie dereen om de oren vloog. Het werd daar namelijk gewoon op straat gespeeld". Ook filmde Pot in Naarden, waar bij slecht weer het spel werd ver plaatst van het kerkhof naar de kerk zelf, en in Haarlem, waar een straat (De Baan) werd genoemd naar de eerste golfplaats. Ook Amsterdam was in vroeger tijden een golfstad. Overigens te gen de zin van het toenmalige stadsbestuur. Er werd dan ook hard tegen opgetreden als iemand eens een balletje sloeg. In De Nes bijvoorbeeld werd de overtreder ter plekke van al zijn kleren ont daan. Harry Pot is ervan overtuigd, dat golf van oorsprong een Neder landse sport is. „Het spel werd vroeger vrijwel altijd op het strand gespeeld. Zo is het overgebracht naar de andere kant van Het Ka naal. Want je ziet dat ook daar vooral aan de kust werd gespeeld. En het boek van Van Hengel, waar het allemaal instaat, is niet voor niets erkend door de Internationa le Golf Federatie". De eigenlijke oorsprong van golf was aan het einde van de dertien de eeuw. Aan het rijk van Floris V werd toen een wedstrijd uitge schreven over vier holes, die sa men net zo lang waren als de hui dige 18 holes. Gespeeld werd van kasteel naar kasteel, waarbij de deuren als hole fungeerden. Golfen in de huidige vorm is waarschijnlijk afgeleid van het kolven. Deze sport, waarbij met een soort hockeystick een bal te gen een paal moeten worden gesla gen, wordt momenteel nog door 12 clubs in ons land beoefend. De film van Pot duurt 25 minu ten. De beelden van de golfge- schiedenis worden afgewisseld door fragmenten van de play-off van het KLM-Open van vorig jaar. „Daar zitten beelden bij die de te levisie nooit hebben gehaald, dus dat geeft weer extra cachet aan de film. Bovendien is dit waarschijn lijk de eerste film met historisch materiaal over golf. Instructie- films bestaan er genoeg, maar dit is toch wat anders". Misschien wel daarom hebben Ja- j pan en Engeland al belangstelling getoond voor het produkt van Pot. Hij hoefde na het overlijden van Van Hengel overigens niet lang na I te denken over de voortgang van J de film. „Ik wilde per se doorgaan. Juist voor Steven, ja. Ik vond dat een 'j fantastische vent die deze film j echt verdiende". EN NEDERLANDERS SIN FRANKRIJK ongeveer drie miljoen Nederlanders antie zijn, verblijft de helft in eigen '.alf miljoen vakantiegangers in het het meeste in trek. Daar bevinden 3noten. Volgens de ANWB biedt de i 225.000 Nederlanders onderdak. In vertoeven nu 175.000 Nederlanders, Hongarije 125.000 zijn. Dit land is al te vakantiebestemming, in tegenstel- lige Oostbloklanden. Spanje en Por- roor 150.000 Nederlanders, België en 125.000. Van de vakantiegangers in ongeveer 55 procent in hotel, appar- •rwijl veertig procent van hen kam- ïders die in eigen land met vakantie het kamperen. Zo'n dertig procent is of appartement, vijf procent in een orocent is met de boot weg. ANP iaar Werkweek van 32,5 uur in metaalbedrijf DOETINCHEM Vanaf sep tember gaan de dertig werk nemers van het metaalbedrijf Nedcon in Doetinchem 6,5 uur per dag werken. Daarmee gaat de werkweek drastisch omlaag van 38 naar 32,5 uur, terwijl het personeel het oude salaris behoudt. „Een doorbraak op het gebied van arbeidstijdverkorting", be titelt een woordvoerder van de Industriebond FNV deze over eenkomst tussen bonden en di rectie van het bedrijf, waar magazijnstellingen worden ge maakt. Algemeen directeur H. Stegweg vindt het geen door braak. „Het is puur maatwerk, een oplossing die speciaal ons bedrijf op het lijf geschreven is". Het personeel, dat nu nog werkt in een gewone dag dienst, wordt gesplitst in twee ploegen die vijf dagen per week gaan werken van 06.00 tot 13.00 uur en van 13.00 tot 20.00 uur, inclusief een half uur onbetaalde pauze. De be drijfstijd wordt op die manier uitgebreid van 38 naar 65 uur. Nedcon valt onder de cao in de metaalnijverheid, een sec tor waar nog steeds een werk week van 38 uur geldt. Net als in andere sectoren verzetten de werkgevers in de metaal nijverheid zich op centraal ni veau met hand en tand tegen verdere verkorting van de (ge middelde) werkweek. 3 grote schaal' male Wereldspelen veel te duur mdi- zijn en langdurige voorberei- ■neer ding vergen. De mededeling hap- dat Canada volgend jaar in- iipli- eens een soortgelijk toernooi mbi- onder de naam „Worldga- ls u mes" wil organiseren, werd keer door de betrokkenen dan :haal ook ongeloofwaardig bevon- irtja, den. Vandaag is de laatste Ik dag van de Wereldspelen. keer Pagina 7: Chef d'equipe De Van Wijk tevreden met at de minder medailles met lbaar van u dat n dat thon- lelijk d dat ordel n dat voor auto- >eren, >ewe- 'ze •t wa- elpen geval raken noch lpn^vptI3tpn ™^nzn"tSe CIDU gewin en tegen de belangen Pagina 5: Liberalen: positie geobserveerd. Het autogordel- wal", aldus een zegsman van pp. aantal eisen van de soci- van het Oostduitse volk in- De Maiziere lijkt beangsti- gebruik blijkt in Zuid-Holland het Provinciaal Orgaan Ver- aal-democraten aanvaardt. De gaat. Volgens graaf Otto gend op die van PDS binnen de bebouwde kom elf keersveiligheid Zuid-Holland. Rellen verstoren Pamjat-rechtszaak MOSKOU Voor het eerst in de Sovjetunie is gisteren een lid van de racistische Pamjat-beweging voor de rechter gesleept we gens antisemitisme. De zitting draaide uit op een betoging van Pamjat tegen joden, juristen en journalisten. De beklaagde, Konstantin Smirnov-Os- tasjvili, veroorzaakte aan het begin van het proces al een rel door het vertrek van zijn advocaat te eisen. „Zeker twee derde van alle advocaten in Moskou is joods. Ik vertrouw geen enkele jurist hier", zei hij onder luid applaus van zo'n 200 aanhangers van Pamjat. Smimov moest uiteindelijk erkennen dat de hem toegewezen advocaat geen jood was. Maar hij bleef aandringen op een 'neutrale' advocaat uit het buitenland. Later joelden zijn denkgenoten dat de pers de zaal uitgesmeten moet worden. Toen de rechter de orde niet langer kon handhaven, schortte hij de zitting op tot vandaag. Volgens Pamjat ziin joden en vrijmetse laars verantwoordelijk voor alle ellende die Rusland deze eeuw is overgekomen. Waarnemers beschouwen het proces tegen Smimov als een test voor de belofte van de regering paal en perk te stellen aan de verspreiding van racistische propaganda. ADVERTENTIE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. 14 PAGINA'S Vluchtelingen in tentenkamp: „Het was hier of op straat" Overwinteren zonder beroofd te worden Haute couture weer must voor de jet set Koevermans en Nijssen tevreden ondanks verlies I Leiden kampt met tekort aan kraam- verzorgenden Kortebaan- draverij weer hoogtepunt van Stompwijkse paardedagen Tijdelijke oplossing voor kinderopvang in Noordwijk GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4 KUNST/RTV 4 BUITENLAND 5 ECONOMIE6 SPORT 7/10 LEIDEN/REGIO 9/10/11 UIT EN THUIS 12 RTV PROGRAMMAS 13 WEER/PUZZEL/MENU 13 extra bijlage De ANWB weet het precies. Er zijn drie miljoen Nederlanders op vakantie. Maar voor onder ande ren de bezorgers van de krant is het toch een pret tig idee dat er dan altijd nog zo'n ruim elf miljoen zijn thuisgebleven. Die gaan zeker in een andere tijd op vakantie of houden hun vakantie gewoon thuis. Uiteraard stopt de bezorger hier en daar toch een krant in de bus, die pas over een paar weken wordt gelezen. Maar - en dat heb je alleen met regionale dagbladen - dan wel met dubbele in teresse. Want de vakantieganger weet wel zo'n beetje wat het nieuws was in zijn vakantie, maar hij wil toch graag precies weten wat er in zijn om geving is gebeurd toen hij weg was. Zo gezien is zelfs na drie of vier weken dit exemplaar van de Leidse Courant nog actueel. Lasagne Botognese Van onze huistraiteur: Lasagne Bolognese, n complete hoofdschotel. 400 gram AOS' Kip in roomsaus, lekker met aardappelen, rijst of pasta en groente. Voor 2-3 C C /"V personen. 400 gram ®®®A6f NIEUW: AH Huistraiteur Bavaroises, toetjes voor 3-4 personen. Aardbei, O QO chipolata of cappuccino. 500 g C-.ZJyJ Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 28 juli a.s. Geniet maar lekker van de zomer. cn Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,5( Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Straat: I I Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Co^^t,^^voiDrd^u^n^r 91 D|n Haag I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13