apan is olkomen golufu- ichigai' XXJl Lekker en makkelijk. 3 4 5 9 10 11 GOLF Op vakantie Dutch Golf Expo 1991 primeur in Den Haag VANDAAG 3.95 [74 Dagen Gratis £eidóe6ou/ia/nt ansa Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredauiour: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Woensdag 25 juli 1990 81ste jaargang no. 24784 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Aan de aanvoer van Noord zeelucht met wolkenvelden komt een einde. Morgen is er geleidelijk meer zon met een middagtemperatuur van 20 graden in het Waddengebied tot 25 graden in het zuiden. Vrijdag warm en zonnig tem peratuur tot ca 27 graden. Za terdag vanuit het westen af koeling, mogelijk voorafge gaan door een onweersbui. 42 (lingen binnen de (tuur vinden hun bron in tussen natuur, landschap ;ving en het alsmaar groei- Jital mensen op het eilan- Drie ervan kunnen direct Je met de golfsport worden 1aanzien, (over)macht, dus geld; 2: de gedwon- naar het kleine, het ver- jen perfectie en 3: het diepe >n naar privacy, ie beginnen met het eerste Wie tegenwoordig wil in moet golf spelen. Japan- golufii-kichigai, hetgeen [wil zeggen als bezeten van Jport. Er zijn ruim 1650 voor meer dan 12 mil- (elende mensen. Dat wil 12 miljoen Japanners die |willen spelen op een 9 of l, maar zeker de helft heeft nog nooit een echte zien. Daar is geen ruimte in 40.000 'schietbanen' of- riving-ranges bieden uit- an de smachtende golfers, tiiba-driving range worden Ine verdiepingen perma- or ruim 150 'spelers' een joen ballen per dag afge- )ie komen uiteindelijk in terecht met automatische rtbanden; een gigantisch ïm mobile, dat nog net zo rrediging opwekt, dat de i niet gek worden van de e dat een echte baan ver lereik ligt. werkelijk wil slaan moet yens beschikken, een zee kan worden ge- Wat getallen? Een lid- lap van een club met baan zg voor de betere standen gauw driekwart miljoen Wil men, volkomen tever- verigens, intreden in de an bijna goddelijken, die spelen op een van de gere- erde courses dan moet er een bedrag van vier k vijf op de cheque worden uit- dat is niet genoeg. Want lidmaatschap, dus aan- us macht, te verwerven is iren doende belangrijke vrij te houden in exclusie- geeft men cadeaus en len het orgel van genoeg- tot zwetens toe met de :n vingers bespelen. Dan, duur is er een vliesdunne ii de poorten van het he- ijk iets open te trekken. :h binnen die poorten af- de fantasie werkelijk bittere uit; nertscaps op de drankjes van vloeibaar zuurstofapparaten om de verruimen en dus twee of in te lopen op het nor- middelde. Dat alles moet I want wie rond is geweest, oorlopig echt niet meer aan Afslaan is plaats vergaan. Het lidmaatschap bij dergelijke prijzen is daarmee een zo fel be geerd iets, dat handel niet kan uit blijven. Zo wordt naast de begeerte om tot de 'weinige gelukkigen' te beho ren, aangevuld met het streven naar bezitsvermeerdering. Specia le bureaus verhandelen de membershipcards als peperdure aandelen en menigeen weet, dat wanneer hij vandaag lid is gewor den van een van die betere clubs, aan het einde van het werkzame leven een prachtige beloning ligt te wachten in de vorm van een ver drievoudiging of meer van zijn in gebrachte geld. Mensenhaar In Japan kan men vissen met een hengeltje van tien centimeter en een mensenhaar als snoer. Waar geen ruimte is worden proporties teruggebracht en verfijnd tot in het voor onze lompe maatvoering ridicule. Het bonazi-syndroom. En waar geen ruimte in de steden is, bouwt men dus driving ranges die eruit zien als paleiselij ke leg batterijen. De bezetenheid om er via de golf sport bij te horen is zo sterk ge groeid, dat de doelgroep van de veelal ondergeschikte vrouwen wel aangeboord moest worden. Zij krijgen bij hun inkopen, indien de eindafrekening tenminste vol doende is, lessen en kansen op de driving ranges aangeboden. Het streven naar perfectie, gebo ren ook uit de weet, dat een andere weg er naar toe in feite is afgeslo ten, uit zich in een zucht naar het laatste, modernste en vaak duur ste materiaal, dat maar beschik baar is. Een leger van technici broedt de ganse dag op verbetering van de clubs, ballen en schoenen. De grote golfwarenhuizen in To kio hebben meer dan tienduizend clubs staan, waarvan de prijzen oplopen tot achtduizend gulden voor een houten een. Golfen moet veel geld kosten, an ders krijgt de ongelukkige die nooit de baan zal halen het idee dat hij niet echt golft. Voor de dri ving range schaft hij zich alles aan, verschijnt compleet uitgedost en behangen met alles wat te koop is. Kan het 'grote' niet worden be reikt, dan dient die wereld in het kleine te worden geïmiteerd. En dat alles met een fanatisme, dat ons bijna op de lachspieren werkt. Maar waar het landschap zo wei nig ruimte overlaat aan de mens, waar bijna alle banen zeer kunst matig zijn, waar vissen en vogels sterven door het tonnage aan pes- ticiden dat de greens goed moet houden, daar heeft de Japanner natuurlijk zijn blik geworpen op verre stranden. Want met het geld - overigens een balletje kost bijna twintig gulden - dat na de Tweede Wereld Oorlog door de glanzende hi-tech vogel Phoenix is binnenge vlogen, kan hij alles kopen. Ook vreemde banen en traditie. En zo zijn veel gerenommeerde instituten als Wentworth in Enge land, het hotel bij de oudste adel lijke zetel in de golfsport St. An drews in Schotland, maar ook tal loze kapitale courses in Amerika, ja zelfs een kleintje in Zuid-Lim burg in Japanse handen gevallen. En denk erom, dat er niets Japans in de bedrijfsvoering steekt. Of het moest de strakke boekhouding zijn. Ook de Japanse meneer Hi- toshi Matsuura, die enkele jaren geleden het befaamde Turnberry in Schotland voor de prijs van bij na zeventig miljoen gulden kocht, had maar een devies: alles moest zo Schots, zo golf-zuiver als maar mogelijk blijven. Privacy Japanners zijn volkomen golufu- kichigai, golfknettergek. De ver klaring daarvoor heeft vele verdie pingen, maar enkele zijn snel te ontdekken: Mocht de westerling al snel oordelen, dat daarin grove te genstellingen zijn gelegen, dan is dat zo. Maar binnen de Japanse leeftraditie zijn de diepe hang naar privacy en het willens en wetens ten koste van alles bij een groep willen horen volstrekt niet onvere nigbaar. In tegendeel, het volk, dat de walk man uitvond om alleen in de mas sa te kunnen zijn, dat op millime ter-schaal zijn geluk vindt omdat de afmetingen van de leefruimte daartoe dwingen, dat miljoenen uitgeeft binnen een clubhuis om- op houten sandalen in nederigheid de natuur en daarmee de goden op te zoeken, dat volk golft met het fanatisme, waarmee het zoveel za ken heeft aangepakt. De Statenhal van het Neder lands Congresgebouw in Den Haag vormt in het Paasweek einde anno 1991 (van 28 tot en met 31 maart) het decor voor de eerste aflevering van de Dutch Golf Expo. Het wordt een groots opgezette beurs, inclusief symposium, waar alle mogelij ke ingrediënten van de golf sport aan de orde zullen komen, bestemd voor een zo breed mo gelijk geïnteresseerd publiek. Marilou Koster, de project-ma nager van het Congresgebouw die de organisatie samen met het Haagse bureau PSM ter hand heeft genomen, zit nu al boordevol enthousiasme. „Ik heb eerder dit jaar bij een soortgelijke beurs in Engeland rondgekeken. In Nederland is zoiets nog nooit eerder ver toond. Omdat golf echter nu ook hier steeds populairder wordt, hebben we het gevoel dat dit unicum zal aanslaan, als vak- én als publieksbeurs", al dus Marilou Koster die het eve nement dan ook liefst om de twee jaar op het programma wil laten terugkeren. „De beurs moet een structureel karakter krijgen". De animo van de zijde van de standhouders geeft na ruim drie maanden voorbereiding een zelfde positief beeld. „Er bestaat erg weel interesse. De Statenhal zal een heel sfeer rijk beeld gaan opleveren. Tot en met het groene tapijt; alles wordt aan golf aangepast". De bezoeker, die zelf eens een balletje wil slaan, zal ook niet voor niets komen. „Op het gras veld tussen het Congresgebouw en hotel Bel Air wordt een dri ving-range aangelegd". Voorts zijn in de plannen een vierdaagse competitie met computergolf en putting-wed- strijden met interessante dag prijzen opgenomen. Behalve informatie over de aanwezige accommodaties, de consumentenprijzen en natuur lijk de vele vakantie-mogelijk heden, worden ook een aantal modeshows en een verkoopex positie met aan golf verwante kunstartikelen gebracht. Verder zijn er een veiling van golf-cu- riosa en demonstraties van re paratie en onderhoud van golf- equipment. ONGEVEER 500 VRIJWILLIGERS Bij het organiseren van een profes sioneel opgezet golftoernooi komt heel wat kijken. De organisatie is voor een belangrijk deel afhanke lijk van de medewerking van een groot aantal vrijwilligers. Zonder die medewerking zou het hele KLM Open zelfs niet eens gehou den kunnen worden. Tijdens het komende Dutch Open zullen al leen al zo'n kleine vijfhonderd vrijwilligers allerlei werkzaamhe den verrichten. Daarbij 330 mar shalls, verder 88 mensen die de score op en rond de baan bijhou den, 25 dames voor de informatie balie en 12 starters. *EN NEDERLANDERS E IN FRANKRIJK ongeveer drie miljoen Nederlanders antie zijn, verblijft de helft in eigen ialf miljoen vakantiegangers in het het meeste in trek. Daar bevinden ?noten. Volgens de ANWB biedt de T 225.000 Nederlanders onderdak. In vertoeven nu 175.000 Nederlanders, Hongarije 125.000 zijn. Dit land is al te vakantiebestemming, in tegenstel- lige Oostbloklanden. Spanje en Por- >oor 150.000 Nederlanders, België en 125.000. Van de vakantiegangers in ongeveer 55 procent in hotel, appar- Jrwijl veertig procent van hen kam- ïders die in eigen land met vakantie het kamperen. Zo'n dertig procent is of appartement, vijf procent in een procent is met de boot weg. ANP aar Werkweek van 32,5 uur in metaalbedrijf DOETINCHEM Vanaf sep tember gaan de dertig werk nemers van het metaalbedrijf Nedcon in Doetinchem 6,5 uur per dag werken. Daarmee gaat de werkweek drastisch omlaag van 38 naar 32,5 uur, terwijl het personeel het oude salaris behoudt. „Een doorbraak op het gebied van arbeidstijdverkorting", be titelt een woordvoerder van de Industriebond FNV deze over eenkomst tussen bonden en di rectie van het bedrijf, waar magazijnstellingen worden ge maakt. Algemeen directeur H. Stegweg vindt het geen door braak. „Het is puur maatwerk, een oplossing die speciaal ons bedrijf op het lijf geschreven is". Het personeel, dat nu nog werkt in een gewone dag dienst, wordt gesplitst in twee ploegen die vijf dagen per week gaan werken van 06.00 tot 13.00 uur en van 13.00 tot 20.00 uur, inclusief een half uur onbetaalde pauze. De be drijfstijd wordt op die manier uitgebreid van 38 naar 65 uur. Nedcon valt onder de cao in de metaalnijverheid, een sec tor waar nog steeds een werk week van 38 uur geldt. Net als in andere sectoren verzetten de werkgevers in de metaal nijverheid zich op centraal ni veau met hand en tand tegen verdere verkorting van de (ge middelde) werkweek. 3 grote schaaT male indi- meer hap- Eipli- mbi- ls u keer :haal rt ja, Ik keer De at de Wereldspelen veel te duur zijn en langdurige voorberei ding vergen. De mededeling dat Canada volgend jaar in eens een soortgelijk toernooi onder de naam „Worldga- mes" wil organiseren, werd door de betrokkenen dan ook ongeloofwaardig bevon den. Vandaag is de laatste dag van de Wereldspelen. Pagina 7: Chef d'equipe Van Wijk tevreden met minder medailles frond. Er komen speciale pij pen waardoor papier en fles- len naar beneden gelaten kun- ien worden. BA.SF wil chemieconcern in DDR overnemen UJDWIGSHAFEN Het Westduitse chemieconcern BASF wil de Oostduitse che- ■nie-onderneming Synthese- werk Schwarzheide overne men. BASF wil enkele hon derden miljoen marken in de modernisering van de onder neming wil. Wat er voor Syn- thesewerk moet worden neer- eld is niet bekend. Tot nu hebben talloze chemie-be- drijven uit de Bondsrepubliek nl samenwerkingsverbanden gesloten met Oostduitse bran chegenoten. len verlatën,™ tenz*q"de"*CDU gewin en tegen de belangen een aantal eisen van de soci- van het Oostduitse volk in- aal-democraten aanvaardt. De Saat- Volgens graaf Otto Pagina 5: Liberalen: positie De Maiziere lijkt beangsti gend op die van PDS met lbaar van 'u dat ti dat ïhon- per lelijk S het hdin- nder. d dat )ewe- d: 'ze it wa- elpen geval raken zegsman van geobserveerd. Het autogordel- wal", aldus een gebruik blijkt in Zuid-Holland het Provinciaal binnen de bebouwde kom elf keersveiligheid Zuid-Holland. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. 14 PAGINA'S Vluchtelingen in tentenkamp: „Het was hier of op straat" Overwinteren zonder beroofd te worden Haute couture weer must voor de jet set Koevermans en wm Nijssen tevreden ondanks verlies I Leiden kampt met tekort aan kraam- verzorgenden Kortebaan- draverij weer hoogtepunt van Stompwijkse paardedagen Tijdelijke oplossing voor kinderopvang in Noordwijk GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND KUNST/RTV BUITENLAND ECONOMIE SPORT LEIOEN/REGIO UIT EN THUIS RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU extra bijlage Rellen verstoren Pamjat-rechtszaak MOSKOU Voor het eerst in de Sovjetunie is gisteren een lid van de racistische Pamjat-beweging voor de rechter gesleept we gens antisemitisme. De zitting draaide uit op een betoging van Pamjat tegen joden, juristen en journalisten. De beklaagde, Konstantin Smirnov-Os- tasjvili, veroorzaakte aan het begin van het proces al een rel door het vertrek van zijn advocaat te eisen. „Zeker twee derde van alle advocaten in Moskou is joods. Ik vertrouw geen enkele jurist hier", zei hij onder luid applaus van zo'n 200 aanhangers van Pamjat. Smirnov moest uiteindelijk erkennen dat de hem toegewezen advocaat geen jood was. Maar hij bleef aandringen op een 'neutrale' advocaat uit het buitenland. Later joelden zijn denkgenoten dat de pers de zaal uitgesmeten moet worden. Toen de rechter de orde niet langer kon handhaven, schortte hij de zitting op tot vandaag. Volgens Pamjat zijn joden en vrijmetse laars verantwoordelijk voor alle ellende die Rusland deze eeuw is overgekomen. Waarnemers beschouwen het proces tegen Smirnov als een test voor de belofte van de regering paal en perk te stellen aan de verspreiding van racistische propaganda. Van onze huistraiteur: Lasagne Bolognese, 'n complete hoofdschotel. 400 gram AS?s Kip in roomsaus, lekker met aardappelen, rijst of pasta en groente. Voor 2-3 C personen. 400 gram iLW J.UL/ NIEUW: AH Huistraiteur Bavaroises, toetjesvoor 3-4 personen. Aardbei, Q QQ chlpolata of cappuccino. 500 g L-.ZJlJ Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 28 juli a.s. Geniet maar lekker van de zomer en De ANWB weet het precies. Er zijn drie miljoen Nederlanders op vakantie. Maar voor onder ande ren de bezorgers van de krant is het toch een pret tig idee dat er dan altijd nog zo'n ruim elf miljoen zijn thuisgebleven. Die gaan zeker in een andere tijd op vakantie of houden hun vakantie gewoon thuis. Uiteraard stopt de bezorger hier en daar toch een krant in de bus, die pas over een paar weken wordt gelezen. Maar - en dat heb je alleen met regionale dagbladen - dan wel met dubbele in teresse. Want de vakantieganger weet wel zo'n beetje wat het nieuws was in zijn vakantie, maar hij wil toch graag precies weten wat er in zijn om geving is gebeurd toen hij weg was. Zo gezien is zelfs na drie of vier weken dit exemplaar van de Leidse Courant nog actueel. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. I Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. I Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) iNddi11 Straat: I I Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2501 9c_ Den Haag i OF BEL: 071-122 244 (L I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. IIUl'll.1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11