vrijgesproken ai hoger beroep Waterschaarste door gebrek aan organisatie -Armeense nationalisten nemen ■üovjet-grenswachters in gijzeling Cubanen mogen nu hun mening geven over communistisch bewind Massagraf in Sri Lanka ontdekt EAVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HAVANNA De veran deringen in Oost-Europa beginnen zijn eigen kus ten te bereiken en presi dent Fidel Castro van Cuba is zich daar goed van bewust. Hij heeft be sloten de teugels waarmee Cuba's communistische systeem kort wordt ge houden iets te laten vie ren, voordat druk van binnenuit het te gronde richt. Toen hij het afgelopen voor jaar de Cubanen opriep geen blad voor de mond te nemen en hem te vertellen wat ze vinden van zijn 31 jaar oude revolutie, heerste er echter een diepe stilte. Zijn tien mil joen landgenoten leken er wei nig zin in te hebben hun me ning over het levenswerk van hun leider te bespreken. Nu probeert Castro het opnieuw. Bij een serie openbare bijeen komsten over het hele eiland mag gediscussieerd worden over voorheen onbespreekbare onderwerpen zoals het afstap pen van de achterhaalde socia listische modellen die overge nomen waren van het uiteen vallende Sovjetblok, het open stellen van de communistische partij, het stimuleren van een meer kritische pers en de strijd tegen bureaucratie, cor ruptie en inefficiëntie. De partij wil op de hoogte zijn van de publieke opinie voor het partijcongres van volgend jaar. De 62-jarige Castro heeft beloofd dan de starre structuur van de partij en de „versteen de rituelen", zoals een voor aanstaand ideoloog het formu leerde, over de hele linie op nieuw te zullen bekijken. Wat niet bespreekbaar zal zijn, zo werd duidelijk gemaakt, is het socialisme zelf en het één- partijsysteem, noch het kapita lisme en de directe verkiezing van de president. Tot ontzetting van de partij beperkten de openbare discus sies zich de eerste keer tot de gebruikelijke klachten over de* economie en werkproblemen, terwijl de grotere kwesties waarover de functionarissen de mening van de bevolking wilden horen grotendeels om zeild werden. „De mensen voelden zich niet vrij om over deze zaken te spreken", zegt een professor aan de Universiteit van Ha vanna. „Ze zijn geremd en dus raakten de discussies in een impasse". De massabijeenkomsten wer den in april opgeschort en de partij moest opnieuw aan tafel gaan zitten om een manier te zoeken om het zwijgzame grauw tot spreken aan te zet ten. De bijeenkomsten werden twee weken geleden hervat, na een reeks interne debatten van aan de partij verbonden instellingen, breed uitgemeten in de Cubaanse media. De be doeling hiervan was dat het gewone volk een beter idee zou krijgen van wat de rege ring beoogt met de bijeenkom sten. „We vragen de mensen een oordeel uit te spreken over al les wat we tot nog toe gedaan hebben, en om te kijken hoe we in de toekomst verder moeten gaan", is de uitleg van Weer mensen gevlucht in Spaanse ambassade HAVANA Opnieuw hebben vijf Cubanen hun toevlucht gezocht in de Spaanse ambassade in Ha vana. Een echtpaar met een klein kind liep de hoofdingang binnen, ter wijl twee jongeren over het hek achter het gebouw heen sprongen, ondanks de scherpe bewaking van de Cubaanse politie buiten en van speciale Spaanse agenten binnen. Een jon geman werd bij zijn po ging achter het stel met het kind aan binnen te dringen garresteerd, aldus de ambassade, die de iden titeit van de asielzoekers niet vrijgaf. Het totaal aantal Cubanen in de am bassade is nu gestegen tot negen. Carlos Aldana, ideologisch se cretaris van het Centraal Co mité. „We vragen de mensen eerlijk te zijn... Het is voor ons essentieel om te weten wat zij denken". Alberto Carol, schilder en vooraanstaand lid van de Cu baanse Schrijvers- en Kunste- naarsbond, zegt dat de mensen nu meer open reageren op de oproep van de partij. „In de nationale Raad van onze unie hebben we bijvoorbeeld een erg kritische discussie gehad over de meeste onderwerpen die ook op de agenda staan voor de bijeenkomsten", zo zegt hij. „Ik denk dat de men sen eerst echt niet begrepen wat de partij wilde". Soledad Crus, columniste van de communistische jongeren krant Juventud Rebelde, ge looft dat de eerste debatten niet zozeer uit angst als wel uit gewoonte op een dood spoor kwamen. „Wat de mensen hier nodig hebben is een ge voel dat ze inspraak kunnen hebben". Op het moment worden ver schillende manieren in ogen schouw genomen om de bevol king meer inspraak te geven. De rol van het Cubaanse par lement, de Nationale Vergade ring van Volksmacht, zou bij voorbeeld groter moeten wor den. Dit is een ogenschijnlijk gekozen lichaam waarvan de leden echter voorgedragen of goedgekeurd moeten worden door de partij. Hervormingsgezinde elemen ten binnen de partij zien het partijcongres met nauwelijks verholen opwinding tegemoet. Het is heel goed mogelijk dat zij de grenzen van het debat begin volgend jaar zullen pro beren te verschuiven. Sommi ge waarnemers geloven dat het debat krachten zal oproe pen die de partij moeilijk zal kunnen beteugelen. „Het kan een echte doos van Pandora worden voor Fidel", zegt een van hen. ALAN TOMLINSON (c) The Times, Londen CeidocSoivumt ZATERDAG 21 JULI 1990 PAGINA 5. VS niet bevreesd voor oorlog in Midden - Oosten WASHINGTON Ame- rikaanse regeringsfunctio narissen hebben gisteren gezegd niet bang te zijn dat Irak zijn buurland Kuwayt meteen de oorlog zal verklaren. Maar, zei men in Washington, de Iraakse president Saddam Hussein is „onberekenbaar". De Amerikaanse regering pro beert tot een „dialoog" met Irak te komen, aldus één amb tenaar, maar de dreigende taal van Hussein „ondergraven onze inspanningen". Afgelopen dinsdag beschuldig de president Hussein enkele niet nader genoemde „Golfsta ten" ervan zich niet aan de vastgestelde olie-export quota van de OPEC te houden. Woensdag ging er een brief van Irak uit naar de Arabische Liga, waarin het land Kuwayt en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) beschuldigde. De Iraakse regeringspers voegde daar gisteren nog aan toe dat cijfers van de regering van Kuwayt of de VAE over hun olie-export niet ver trouwd kunnen worden. In de brief aan de Arabische Liga beweert Irak dat Kuwayt illegaal olie boort in het olie veld van Rumeila. Dit is pre cies het olieveld waarvan Irak onlangs zei dat men het wel licht aan buitenlandse olie maatschappijen zou verkopen. Nieuwe overleg ronde ANC en Zuid-Afrika KAAPSTAD ANC-leider Mande- la en president De Klerk van Zuid- Afrika hebben gisteren afgesproken dat de volgende ronde in het overleg tussen het ANC en de Zuidafrikaan- se regering op 6 augustus zal worden gehouden. Volgens De Klerks woordvoerder had Mandela ge vraagd om een gesprek met De Klerk nadat hij woensdag in Zuid- Afrika was teruggekeerd na een zes weken durende reis door Afrika, Eu ropa en Noord-Amerika. Het was de eerste bespreking tussen de zwarte leider en de president sinds 2 juni. COLOMBO Srilankaanse regeringstroepen hebben de lijken gevonden van 110 politie-agenten in een massagraf in het oosten van het land. De agenten hadden zich over gegeven aan opstandige Tamil Tijgers vlak nadat de rebel len op 11 juli het staakt-het-vuren hadden verbroken dat dertien maanden had stand gehouden. Alle lijken hadden een schotwond in het hoofd. Volgens een hoge politiefunc tionaris wisten gisteren 45 agenten politieposten te berei ken in de stad Polonnaruwa, nadat zij waren ontsnapt aan een gijzeling door Tamil-rebellen. Drie rebellen werden gedood. Kort nad^t de gevechten eerder deze maand weer waren opgelaaid namen de rebellen minstens 830 agenten in gijzeling in een door de Tijgers beheerst dorp op 67 km van Polonnaruwa. Canada bereid tot aankoop Mohawk-gebied MONTREAL De Canadese minister van indi aanse zaken, Tom Siddon, heeft gezegd dat de federale regering bereid is het omstreden Mo hawk-gebied in Oka in de provincie Quebec aan te kopen om een eind te maken aan de onrust onder de indianen. Voorwaarde is wel dat de in dianen eerst hun wapens neerleggen. Siddon zei op een persconferentie dat de federale regering inziet dat de kwestie uit de wereld moet worden geholpen. De indianen wonen al eeuwen in Oka, maar de overheid heeft het stuk land nooit als een legaal reservaat erkend. Siddon zei dat de provincie Quebec eventueel over kan gaan tot onteigening van het gebied, dat gemeente-ei- gendom is. De gemeente wil op het land (55 hec tare) de uitbreiding van een golfterrein realise ren. Oliver North legt de eed af tijdens een hoorzitting van het Congres in 1987. roepsrechters verdeeld. De rechters Laurence Silberman en David Sentelle, beiden be noemd door oud-president Reagan, stemden voor verwer ping van Norths veroordeling vanwege het laten verdwijnen van geheime documenten. Maar collega Patricia Wald, een democraat en benoemd tij dens het presidentschap van Jimmy Carter, stemde tegen. „Ik ben ervan overtuigd dat North een eerlijk proces heeft gehad", zei zij. North, die zei dat hij, in de Iran-Contrazaak had gehan deld op bevel van zijn meerde ren, werd overigens in 1989 schuldig bevonden op slechts drie van de twaalf punten van de aanklacht tegen hem. Zijn baas, ex-veiligheidsadviseur John Poindexter, werd in april van dit jaar schuldig bevonden op alle vijf punten van de aan klacht. De veroordeling heeft North overigens nauwelijks schade berokkend. Hij geniet enorme populariteit in rechtse krin gen, waarvoor hij vaak tegen fikse betaling als spreker op treedt. De 1.200 uur sociale dienstverlening heeft hij er opzitten. Hij hielp onder meer bij de strijd tegen drugscrimi naliteit onder jongeren in Washington. (Vervolg van de voorpagina) ROME Niet alleen Sici lië zit zonder water. In heel het zuiden van Italië loopt de oogst van fruit en tomaten gevaar door ge brek aan bevloeiingswa- ter. In de centraal gelegen berg achtige Abruzzi hebben twee staalfabrieken moeten sluiten omdat het koelwater op was, terwijl groepen toeristen hier zijn weggetrokken omdat zij zich in de blakerende hitte niet konden verfrissen. Op di verse plaatsen aan de Italiaan se Rivièra wordt een verbeten strijd om het water gevoerd tussen de toeristenindustrie en bloemenkwekers. In de gerenommeerde bad plaats Diano Marina is wassen een luxe geworden. Overdag komt hier helemaal geen wa ter uit de kraan, terwijl 's nachts alleen de gelijkvloers gelegen verdiepingen worden voorzien van ondrinkbaar wa ter. De overige vakantiegan gers moeten zich maar zien te redden met mineraalwater en jerrycans. Veel toeristen hou den het wel voor gezien, en de uitbaters van hotels en restau rants hebben hun inkomsten de afgelopen weken met een derde zien dalen. Als neven verschijnsel van de droogte heeft men ook nog eens te kampen met enorme bosbran den, die in de eerste helft van dit jaar al 53.000 hectare in de as gelegd hebben, meer dan in heel 1989, dat al als een ramp jaar gold. De waterschaarste, het gevolg van een aanhoudende droogte, heeft weer eens de aandacht gevestigd op een van Italiës grootste problemen, het ge brek aan organisatie. Er is na melijk water genoeg in het meentelijke overheden verantwoordelijk zijn onderhoud van de leidingen doen daar echter bijna niets aan, maar. geven de voorkeur aan spectaculaire en lucratieve projecten als dammen en aquaducten, ook als die daarna onbruikbaar blijken door het ontbreken van een distributie systeem. Van de 48 stuwmeren die de afgelopen dertig jaar in Zuid-Italië zijn aangelegd zijn er daardoor minder dan tien in functie. Hoeveel precies, dat weet men niet bij het Agenzia per il Mezzogiorno, de over heidsinstelling die verant woordelijk is voor de ontwik keling van het zuiden des lands. Het is typerend voor de organisatorische wanorde, die zo groot is dat minister Misasi land, ook in het zuiden met Van Zuiditaliaanse zaken vori- zijn droge klimaat. Maar het ge week dertig miljoen gulden komt meestal niet waar het nodig is. Het Italiaanse water leidingnet verliest naar schat ting vijftig tot zeventig procent den. van het getransporteerde wa- Dat zou het begi ter als gevolg van lekkage. In het zuiden ligt dat percentage nog hoger, omdat hier op grote schaal illegaal water wordt af getapt. De regionale en ge- beschikbaar heeft gesteld om zicht te kunnen krijgen op de watervoorziening in het zui- 0— kunnen zijn van een samenhangend beleid, waar de regering tot nu toe weinig anders heeft gedaan dan van de ene urgentie naar de andere te hobbelen. Delors: Sovjetunie moet meer risico's gaan nemen (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Tijdens het drie daagse bezoek aan Moskou heeft de delegatie van de Eu ropese Commissie gesproken met Sovjet-president Michail Gorbatsjov, premier Nikolai Ryzikov, minister van buiten landse zaken Edoeard Sjevard- nadze en de economisch advi seur van Gorbatsjov, Leonid Abalkin. Gorbatsjov heeft volgens EC- voorzitter Delors de politieke wil om de economische her vormingen door te voeren, maar Delors wilde niets zeg gen over de hoeveelheid wes terse hulp die Moskou nodig heeft. Het bezoek aan het Kremlin was een direct uit vloeisel van de EG-top in Dublin, waar de EG-leiders een Frans-Duits voorstel afwe zen om meteen 31 miljard gul den noodhulp aan de Sovjetu nie te verlenen. Wel werd toen besloten dat de Europese Commissie moest uitzoeken hoeveel economische hulp de Sovjetunie nodig heeft. Volgens Delors beschikt de Sovjetunie over een geweldig potentieel aan arbeidskrachten en materialen en kan het land daarom een deel van de we reldmarkt gaan uitmaken. Om dat te bereiken moet de Sov jetunie echter concurrentiege- richt gaan werken, meer risi co's nemen, en de arbeids krachten efficiënter gebrui ken. Frans Andriessen, de EC-com- misaris belast met het buiten lands beleid, verklaarde te ho pen dat de officiële gesprek ken met Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije over een los se associatie met de EG aan het eind van het jaar kunnen beginnen. bij explosie BASF-fabriek VS Bij een zware explosie verf- en chemiefabriek van het BASF-concern in de Ameri- stad Cincinatti is één werknemer leven gekomen. Zeventig mensen gewond. Van hen verkeren er levengevaar. Waardoor het onge- veroorzaakt is nog niet bekend, nog niet duidelijk hoeveel schade aangericht. Meer dan 2.000 mensen omgeving van de meer dan 50 jaar fabriek moesten worden geëva- 'alrijke ruiten sprongen door de tijdens de explosie. Zes huizen geworden. Volgens zijn bij het ongeluk geen gassen ontsnapt. ilci)mroep- ^(ïedewerkers -Xosovo VS ntslagen ISTINA De Servi le autoriteiten hebben teren 194 Albanese me- iwerkers van radio en QD [levisie in de provincie osovo ontslagen. n OSKOU Armeense vo itionalisten hebben gis- hiren na felle gevechten de Turkse grens een itachement Sovjet-grens- b achters gegijzeld, aldus Armeense persagent- stoeli ihap Armenpress. Het ieuwgekozen parlement Bntreioest hierdoor zijn ope- ingszitting onderbreken om een delegatie naar de bewuste plek te sturen. Het vuurgevecht was de jong ste in een reeks schermutselin gen tussen Armeense militan ten en Sovjet-troepen." De na tionalisten overvielen de grenswachten in Artasjat, 30 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Jerevan en vlakbij de berg Ararat. Hoeveel men sen er bij betrokken waren en of er slachtoffers waren kon het persbureau niet melden. Daarop stuurde het parlement een delegatie naar Artasjat om over de vrijlating van de gegij zelden en de teruggave van de wapens te onderhandelen. Zij werden vergezeld door verte genwoordigers van het minis terie van binnenlandse zaken en de KGB, waaronder de grenswachten ressorteren. sen omgekomen bij vuurge vechten tussen militanten en soldaten. Reguliere troepen zijn twee jaar geleden naar de regio ge stuurd om een eind te maken aan het etnische geweld in Na- gorno-Karabach, een overwe gend Armeense enclave in het naburige Azerbajdzjan. Dat heeft sindsdien aan honderden Azeri's en Armeniërs het le ven gekost. DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER „u kunt het gemakkelijk nemen, want er zijn niet veel mannen aan boord". Dan klinkt echter geroep van de galei; enkele sla ven, die ontwaakt zijn door het rumoer, jammeren hun toch ook te hulp te komen. Kan het? Ze kunnen met hun vieren onmogelijk alle slaven bevrijden, maar een klein aantal kunnen ze ook wei gebruiken. Want met vier man kun je moeilijk ,,'t Seepaert" be mannen. Ze gaan weer aan boord van de galei en wrikken de boeien van vijf mannen los, die nu eveneens in de sloep stappen. Joodse vrouwen staan geduldig buiten in de rij te wachten bij de Nederlandse ambassade in Mos kou. Het is een dagelijks terugkerend tafereel. Sovjet-joden die naar Israël willen moeten een vi sum aanvragen bij de Nederlandse ambassade. Een Israëlische delegatie die is gedetacheerd bij de ambassade, verwerkt alle aanvragen. FOTO: ANP nagi Uil Een nerikaanse rechtbank eft gisteren in hoger roep Oliver 'Ollie' ^irth, hoofdrolspeler in Iran-Contra-affaire, deeltelijk vrijgesproken. van de drie veroordelin- die de luitenant-kolonel in 19 aan zijn broek kreeg, rd door de rechtbank in ishington verworpen omdat rvoor gebruik is gemaakt Norths verklaring voor h Congres, terwijl deze ver- II iring niet als bewijsmateri- zou worden aangevoerd, 's eerder was bepaald, twee andere veroordelin- voor het aannemen een ongeoorloofd ge schenk en het voorliegen van het Congres moeten wor den heroverwogen, zo luidde de uitspraak. North is nu vrijgesproken van het vernietigen, veranderen en verwijderen van documen ten van de Nationale Veilig heidsraad, waarvoor hij werk te. De voormalige medewerker van het Witte Huis kreeg in juli 1989 een boete van 150.000 dollar circa 300.000 gulden), 1.200 uur sociale dienstverle ning en een voorwaardelijke celstraf van drie jaar met een proeftijd van twee jaar opge legd. De uitspraak in hoger beroep is een belangrijke terugslag voor de onafhankelijke specia le aanklager, Lawrence Walsh, die nog steeds de geheime ver koop van Amerikaanse wa pens aan Iran en het doorslui zen van de opbrengst daarvan aan de Contra's in Nicaragua in onderzoek heeft. Hij bestu deert of bij het schandaal ook topfunctionarissen van het Witte Huis en van de veilig heidsdiensten waren betrok ken. De afgelopen weken is North in verband hiermee verschillende keren gehoord. De beroepsrechtbank oordeel de gisteren dat de lagere rechtbank in 1989 een zitting had moeten beleggen over de vraag of de verklaring van North voor het Congres de jury en de getuigen ten on rechte heeft beïnvloed. Overigens waren de drie be- ontslagen volgen op het otest van het Albanese om- ippersoneel tegen de be tting van de omroepgebou- in in de hoofdstad Pristina or de Servische politie op 5 i. Het Joegoslavische pers- ;au Tanjug meldde dat de omroepmedewerkers, irnamelijk journalisten, i ontslagen omdat zij na politie-actie „hun werk dden verlaten". De Alba- estalige omroep in Kosovo eft circa 350 etnische Al- nezen in dienst. In Wenen n drie Albanese journalis- uit Kosovo in hongersta- ng gegaan uit protest tegen bezetting van de omroep- bouwen in Pristina door de litie. Schade Bomexperts bekijken de schade aan de Londense beurs als ge volg van een bomexplosie gisterochtend. De aanslag is vrijwel zeker het werk van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Niemand raakte gewond. FOTO: EPA In de rij voor een visum Slechts enkele minuten duurt het gevecht onder water, r het lijken wel uren. Rob blijft echter overwinnaar en terwijl loor naar de bodem van de zee zakt, zwemt hij naar de op- vlakte; met een zucht van verlichting zien zijn vrienden zijn ofd boven water komen. En nu snel verder! Daar duikt een t uit het duister op. Vriend of vijand! Och, het is Bartje jk, die op de loer heeft gelegen. Ze schudden hem harte- i hand, terwijl ze aan boord klauteren. „Waar ligt ,,'t See- rt", Bartje?" vraagt Rob. „Ginds, seigneur", zegt de jongen,

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5