Vieuw afweermiddel egen computervirus 25.000e beller milieutelefoon andere Nederland Record eerste-aanvoer mosselen Duitse hereniging mag ondanks angst De pannekoekendrager staat nu in het museum Politiebonden zijn boos over uitblijven van sociaal plan aw Jnenland C«idóc2omant ZATERDAG 21 JULI 1990 PAGINA 3 j<UK °P toeristisch^ edragslijn in lak Sison ;let geschonden ïllen Eu mi8( RECHT De Nederlandse bassade in Manila heeft J*11, ln „gedragslijn" geschonden 'holp r aan de Filipijnse autori ten mededelingen te doen ir de asielaanvraag van de itiek vluchteling José Maria ion. Dat heeft het ministerie buitenlandse zaken giste- geschreven in een brief de vereniging Vluchtelin- iWerk. Filipijnse minister van bui- 1 mdse zaken maakte dins- bekend dat de asielaan- ag van Sison in Nederland afgewezen. De Nederland- mbassade in Manila beves- le dat bericht en gaf daarbij een verklaring uit met de tieven voor de afwijzing. Igens Vluchtelingenwerk is in strijd met de gedragslijn Buitenlandse Zaken geen idedelingen te doen over asielaanvraag of -aanvra- aan de autoriteiten in het ld van herkomst. Overigens eeg Sison pas woensdag offi- el te horen dat zijn aan was afgewezen. DEN HAAG De Mi lieutelefoon van de Vere niging Milieudefensie is gisteren voor de 25.000e keer gebeld sinds de op richting in 1987. Het aan tal vragen dat jaarlijks aan de consumentenlijn wordt gesteld groeit nog steeds. ,,De overheid en fabrikan ten schièten flink tekort in regelgeving en pro- duktinformatie", conclu deert Milieudefensie. De toenemende behoefte aan betrouwbare milieu-informatie is bij de Milieutelefoon goed te merken. In het eerste jaar werd er 3000 keer gebeld. Het afgelopen jaar groeide dit aan tal uit tot 15.000. De afgelopen maanden kreeg de consumen tenlijn maar liefst 80 tot 100 telefoontjes per dag. Ongeveer een derde van de vragen heeft .met afval te maken. Verder komen er steeds meer vragen en klachten over ongevraagd reclame-drukwerk en mislei dende milieu-reclame. Milieu defensie is blij dat veel men sen de weg naar de Milieutele foon hebben gevonden, maar is teleurgesteld over het feit dat er blijkbaar nog zo veel onduidelijkheid over een hele boel milieuzaken bestaat. De 25.000e vraag werd gesteld door de heer De Wit uit Vled- der. Hij heeft onlangs een schuurtje gesloopt en vraagt zich af waar hij het asbestafval kan inleveren. De gemeente wil het niet innemen en het is onduidelijk wat er nu met dit gevaarlijke afval moet gebeu ren. De Wit krijgt morgen ant woord op zijn vraag in het ra dioprogramma Vroege Vogels. De Milieutelefoon is bereik baar op werkdagen van 9.00 tot 14.00 uur op telefoonnum mer 020-262620. YERSEKE De hoeveelheid aangevoerde mosselen in het 'pas begonnen seizoen heeft een absoluut record te zien ge geven. Het vleesgewicht is bo vendien met ruim 28,5 procent beduidend hoger dan de afge lopen twaalf seizoenen, aldus L. Lucas, hoofd mosselzaken bij het Produktschap voor Vis- en Visprodukten gisteren in Yerseke. Lucas zei te verwachten dat de hausse in de aanvoer slechts van tijdelijke aard zal zijn. In de eerste weken werd 13,6 miljoen kilogram mosselen aangevoerd, verkocht en aan de Oosterschelde toevertrouwd om schoon te spoelen. Het vleesgewicht van deze schaal dieren is bijna 6 gram. Een ta bel vanaf 1975/ '76 geeft te zien dat dit alleen in het seizoen '77/'78 werd overtroffen. Het afzetpatroon is het afgelo pen seizoen ongeveer gelijk gebleven, meldde Lucas ver der. België blijft met ongeveer 35 procent het belangrijkste afzetgebied. Met 32 procent neemt de conservenindustrie een tweede plaats in. Frank rijk is met 21 procent voor wat betreft de export de tweede belangrijkste afnemer. De af zet in Nederland blijft met een weliswaar constante 11 pro cent achter bij de export. ENQUÊTE INTOMARKT: HILVERSUM Neder landers geven aan de Duitse hereniging het voordeel van de twijfel. Een meerderheid van 67 procent is voor de hereni ging van de twee Duits- landen, maar met forse twijfels en angsten. Dat blijkt uit een gisteravond gepubliceerde enquête die het onderzoeksbureau Intomart in opdracht van KRO's Brand- fiunt hield onder 500 Neder- anders van 18 jaar en ouder. Bijna de helft (45 procent) van het aantal ondervraagden vindt dat de hereniging te snel gaat en vreest (eveneens 45 procent) dat na de hereniging het Duitse nationalisme sterk zal toenemen. Een ruime meerderheid (64 procent) vindt dat een herenigd Duits land een kleiner militair appa raat moet hebben, dan de afge lopen week tussen Kohl en Gorbatsjov is afgesproken. 3F Procent vreest dat een here nigd Duitsland Europa econo misch en politiek zal over heersen. Met name Nederlanders die de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt, vinden dat de hereniging te snel gaat en vre zen herlevend nationalisme. Veel gerechten die vroeger werden gegeten, zijn weer populair aan het worden. Dat blijkt uit het succes dat sommige restaurants hebben met het serveren van eenvoudige kost, die lang uit beeld is geweest. Sommige zijn al ter sprake gekomen in onze serie „Een andere kijk op toeristisch Nederland". Andere volgen nog. Vandaag gaat het om een oerdegelijke pannekoek. Die uit Staphorst. Tegenwoordig is het een museumstuk, de emmer waarmee vroeger de panne koeken naar het land rond Staphorst werden vervoerd. We praten over lang voor bije tijden. Geen Staphorster boer immers die nog gras gaat maaien en zich op het middaguur door zijn vrouw of dochters de voedzame plak die als maaltijd gold, laat brengen. Het is echter nog niet echt allemaal histo rie rond de Staphorster pan nekoeken. Er zijn nog inwo ners van het dorp die zich het gerecht zoals het destijds werd bereid voor de geest kunnen halen en die het da gelijks nog ongeveer zo con sumeren. Maar dat wordt vermoedelijk wel een steeds kleinere groep. Toch sterft het oorspronke lijke deeggerecht niet uit, want een toenemend aantal niet-Staphorsters heeft er de smaak van te pakken gekre gen. Je kunt het in al z'n boere-machtigheid nog steeds eten en wel in het plaatselijke restaurant „Beu gelen" aan de Gemeente weg. Daar bakken ze van daag de dag moderne tij den gingen ook aan Stap horst niet voorbij wel vijftig soorten pannekoeken. T. de Jong, de eigenaar van de uitspanning, noemt wat van die nieuwerwetsigheden op, als hartige pannekoek met vlees en champignons. Je kunt die krijgen naast de oorspronkelijke Staphorster keukenprodukten. Om en om De oèr-pannekoek van Stap horst bestond niet alleen uit de al voedzame ingrediënten die aan het beslag werden toegevoegd, maar ook nog eens eens uit een of twee ei eren, die bovenop de plak deeg neerdaalden. En dat geheel werd dan in de pan om en om gegooid, zodat pannekoek en eieren tot één brok energie gesmeed wer den. Ondanks of misschien juist dank zij de voedzaamheid werd in Staphorst vrijwel in elk gezin de dag met zo'n pannekoek begonnen: elke dag 's morgens een of twee van die plakken. Aly Stege- man, die de Museumboerde rij aan de Gemeenteweg helpt beheren, kan er nog van meepraten. Als kind was ze aan het pannekoeke- nontbijt gewend. „Voor het melken, aten de boeren het en de kinderen voor ze naar school gingen". Nu ze een dagje ouder is, hoeft Aly 's morgens niet meer zo nodig. Ze eet de oor spronkelijke pannekoeken nog wel, bij haar moeder bij voorbeeld. Ze bakt ze zelf ook wel eens, maar niet meer van die heel degelijke. Al pratend komen de herin neringen over alle Staphor ster keukenvarianten weer bij haar boven. Zo kan ze zich herinneren dat de ge wone melk, als basis van het beslag, soms werd vervan gen door biest. Biest is de melk die een koe vlak na het kalven geeft. De koeie- melk is dan extra vet en geel van kleur. Een pannekoek die daarvan werd gebakken, was nog voedzamer dan waar het gerecht al aan spraak op kon maken. Hij stond in je maag, maar als kind had Aly er geen enkel probleem mee. Echt historie Diepend uit haar herinne ring, weet ze nog dat de grondstoffen voor de vroe gere pannekoeken door de bereiders zelf bij elkaar moesten worden gevoegd. Meel dat bij de bakker ge haald moest worden en dat met gist, zout, melk en eie ren gecompleteerd moest worden. Dat is echt historie, zelfs in Staphorst. Aly ver telt dat ook haar moeder, die de pannekoek als maaltijd trouw is gebleven, intussen de gemakken van de tegen woordige tijd niet heeft kun nen weerstaan en dat ze ook kant en klare meelmixen ge bruikt. Logisch gevolg van de voor liefde voor de pannekoek, was dat de produktie van speciale pannen eveneens een lokale aangelegenheid was. Smid Weggemans in Rouveen maakt ze nog steeds, de ronde smeedijze ren pannen die een flinke doorsnee hebben. Want in Staphorst houden ze niet van crèpjes, het kleine Fran se equivalent van de panne koek. Aly Stegeman heeft ook zo'n degelijke koekepan van Staphorster bodem. „Hij is perfect" zegt ze „een panne koek blijft nooit aan de bo dem kleven. Je kunt 'm al leen niet op een elektrische kookplaat gebruiken, want de bodem is niet echt vlak". Spiegeleieren Uitbater van pannekoeken- restaurant Beugelen, De Jong, rept van grootmoeders recept dat aan basis van de voedzame plakken zou staan. „Niks geen kant en klaar-mix", zegt hij haast be ledigd. „Wij doen er een spe ciaal bloem, zout, olie (tegen het aanbranden), melk en ei eren in". De meest bestelde panne koek, is de oorspronkelijke Staphorster, dus die met en kele spiegeleieren bovenop het reeds energierijke ge heel. „Als je die hebt gege ten heb je wel een hele maaltijd achter je kiezen", zegt de restauranthouder zonder dralen. Veel bewo ners van campings lijken die waarheid al te hebben ont dekt. CHRIS SPÖNHOFF T. de Jong zet een oerdegelijke Staphorster pannekoek voor een klant neer in zijn restaurant In het dorp. FOTO: PERS UNIE eel dioxinemaatregelen lanstreek ingetrokken N HAAG De beperkende maatregelen die na de vast- ling van te hoge gehalten dioxine in melk gelden voor kveehouderijen in de Zaanstreek worden volgende week Al' feitelijk ingetrokken. De ministers Braks van landbouw Alders van milieubeheer en staatssecretaris Simons van isgezondheid hebben dit besloten omdat uit onderzoek is leken dat het dioxinegehalte in de melk sinds de sluiting de afvalverbrandingsinstalltie Zaanstad afneemt. De /jetu itregelen, zoals het apart verwerken van melk, apart op- van verwerkte produkten en vernietiging van het 'et, waren sinds 1 maart van kracht voor Zaandam, „aan en Oostzaan. In het gebied voeren ruim twintig umis ^veehouders een bedrijf. De bewindslieden hebben te- sendi 5 besloten vanaf 25 juli melkmonsters van vier nader ezet te wijzen melkveehouderijbedrijven ten noordoosten ken de Hoogovens in IJmuiden op het dioxinegehalte te la- e am onderzoeken. Bloemenen applaus Bloemen en ap plaus voor de deelnemers aan de 74e Vierdaagse van Nijmegen. De meesten van de ruim 28.000 wan delaars stapten fris en monter over de finish; sommi gen moesten on dersteund worden door mede-wande- laars. 37 landen namen dit jaar deel aan de Vier daagse. FOTO ANP Leusden wil meewerken aan centrum asielzoekers LEUSDEN De gemeente Leusden gaat in principe akkoord met het plan van het mi nisterie van WVC om in deze gemeente een tijdelijk opvangcentrum voor 250 tot 300 asielzoekers te vestigen. Wel wil de gemeen te dat de bevolking zich kan uitspreken over het plan, zo heeft een woordvoerder van de gemeente gisteren meegedeeld. Het ministerie wil het opvangcentrum vestigen op het terrein van het voormalige militaire kamp Waterloo. Het centrum moet drie tot vijf jaar dienst doen. Wat betreft de opvang van asielzoekers in ons land is nog steeds sprake van een „absolute noodsituatie", al dus WVC. Gisteren werd bekend dat de ten ten die in gebruik zijn geweest tijdens de Vierdaagse van Nijmegen tijdelijk zullen worden gebruikt door 300 asielzoekers. Actie tegen accijnsverhoging DEN HAAG De stichting Pro Auto, die zich ten doel stelt de belangen van de automobilisten te verdedigen tegen de plannen van de overheid, gaat actie voeren tegen de accijns verhoging op benzine met acht cent per liter, die op 1 no vember ingaat. Volgens de oprichter van de stichting, J.T. Grashoff, wordt in eerste instantie gedacht aan een oproep om geen acceptgirokaarten meer te gebruiken bij het betalen van de wegenbelasting, om zo „chaotische toestanden in de betaalcentra" te creëren. Helpt dit „vriendelijke drukmid del" niet, dan komen hardere acties in beeld, zoals massama nifestaties in Den Haag en blokkades. Bij dat laatste geldt dat het grote publiek er geen hinder van mag ondervinden. De stichting Pro Auto werd in maart van dit jaar in het leven geroepen en telt inmiddels 2300 begunstigers, die een bijdra ge van 10 gulden per jaar betelen. GlTVINDERS OVERTUIGD VAN HONDERD PROCENT BEVEILIGING Cohli ISTERDAM Twee uitvinders zeggen hulp° afdoend middel te Brstn iben gevonden tegen ;t er ïputervirussen. De 4 w«i nputerdeskundigen Hoi iben het systeem, een teekkaartje ter grootte E*i| i een cassettebandje, ïeel zelf ontwikkeld, hebben er geen patent aangevraagd, omdat i systeem toch niet te plafciëren is, aldus een van uitvinders. 25-jarige Frans Veldman Arnhem en de evenoude lin Bijland uit Wijchen be- :e hl en dat elke personal com- ngev :r met hun vinding vol- ■ogra kt immuun gemaakt kan abilit den tegen elke denkbeel- x u e aanval van computervi- Ook andere kwaadaar- b elektronische boosdoeners iaën niet bestand zijn tegen volgens hen absolute be scherming van de thunderbite, zoals ze de insteekkaart noe men. Prof. dr. I. Herschberg van de Technische Universiteit in Delft, Nederlands bekendste computerviroloog, is wat voor zichtiger. Hij kan er niet voor instaan dat het nieuwe beveili gingssysteem nooit gekraakt kan worden. Wel zegt hij dat het apparaatje van de twee uitvinders de drempel voor kwaadwilligen een beduidend stuk verhoogt. Het kaartje vormt volgens hem een behoorlijk pantser te gen computervirussen. Wel licht zijn er nog geen projectie len die dat pantser kunnen doorbreken, maar of dat tot in lengte van dagen zo zal blij ven, betwijfelt de hoogleraar. De uitvinders beweren echter dat zij allerlei manieren achter de hand hebben om mensen die hun systeem zouden willen kraken, in hun pogingen te dwarsbomen. De kaarten, die binnenkort in serie worden vervaardigd, zullen zo worden uitgevoerd dat elke aanval af geslagen kan worden. De wer king van de thunderbite kan volgens de makers ervan op geen enkele manier worden achterhaald. Uniek Het systeem is, zo beweren de uitvinders, uniek. Alle andere anti-virusprogramma's hebben een groot nadeel. Ze halen niets uit, wanneer het viru sprogramma eerder in het ge heugen geladen is. De thun derbite houdt het complete sy steem als een waakhond in de gaten en slaat aan, als er een ongenode gast in de computer aanwezig is. De gebruiker kan de virus vervolgens uitschake len. Elektro-technisch ing. H. Veenman van het adviesbu reau KPMG Klynveld in Am sterdam, deskundige wat be treft computervirussen, gelooft niet wat de uitvinders bewe ren. Hij is een van de mede werkers van het zojuist ver schenen boekje „Computervi- atsch sn G bin Bijland toont het insteekkaartje waarmee computervirussen kunnen worden bestreden. chts Frans Veldman. russen". „De thunderbite mag het binnendringen van virus sen dan wel een stuk moeilij ker maken en de beveiliging van computersystemen ver groten, maar per definitie is elk programma te achterhalen. Hiertegen kan dan een nieuw aanvalswapen bedacht wor den", aldus de computerdes kundige. Een honderd procent beveiliging bestaat volgens hem niet. De beveiliging van computer systemen tegen een virale be smetting blijft een uiterst com plexe zaak, zo luidt de conclu sie van de samenstellers van „Computervirussen". De he dendaagse virussen zijn goed gecamoufleerd. Ze zijn in staat van alle mogelijkheden binnen een computersysteem gébruik te maken om zich verder te verspreiden, de beveiliging aan te tasten of schade aan te richten. Schade De auteurs zijn van mening dat bedrijven en organisaties de dreiging van moderne com putervirussen te vaak onder schatten. Daardoor ontstaat aanzienlijke schade die de con tinuïteit van de ondernemin gen in gevaar brengt. Computervirussen moeten ge zien worden als een blijvend verschijnsel, dat een reële be dreiging voor de geautomati seerde informatievoorziening is. Ze zijn niet uit te bannen. Er zijn ruim 150 virussen be kend. De computerdeskundi gen verwachten dat daar nog meer bij zullen komen. Uit de praktijk blijkt dat de vi russen steeds geavanceerder worden. Daardoor zijn ze na genoeg niet te ontdekken. Hun gedrag is onvoorspelbaar, waardoor ze op uiterst geraffi neerde wijze computersyste men kunnen aantasten. Bedrijven en organisaties moeten zich naar de mening van de auteurs beter beveili gen tegen computervirussen. In hun boekje geven zij een groot aantal adviezen om het risico van een virusinfectie te onderkennen en preventieve en beschermingsmaatregelen Kraamkamer In de armen van verzorger Bart Krapels kijken jonge, roze lepe laars naar een pasgeboren soortgenoot. Het fokcentrum van het Noorder Die renpark in Em- men maakt drukke dagen door. De oppas sers hebben al lerlei bijzondere vogels onder hun hoede, zoals ibissen, ara's, cayennekievitten en bontbekple- vieren. De broedmachine zit vol met eie ren van vogels, maar ook van krokodillen, slangen en ha gedissen. Alle activiteiten in de kraamkamer kunnen door een glazen wand worden gevolgd. FOTO: ANP UTRECHT De politie bonden NPB en ACP dreigen met acties als in september (na het zomer reces) nog niet duidelijk is hoeveel geld het kabinet over heeft voor een soci aal plan. Daarin moeten duidelijke afspraken wor den gemaakt om de socia le gevolgen van de ko mende reorganisatie bij de politie op te vangen. De bonden dringen, aldus se cretaris P. Kruizinga van de ACP, al een half jaar bij het kabinet tevergeefs aan op dui delijkheid. Bij de politie staat een grootscheepse reorganisa tie voor de deur waarbij het land wordt opgedeeld in 25 re gionale politiekorpsen en het onderscheid tussen rijks- en gemeentepolitie verdwijnt. Kruizinga zegt nijdig te zijn dat het kabinet kennelijk niet beseft dat een fatsoenlijke werkgever bij een reorganisa tie altijd een sociaal plan voor legt aan de bonden waarin geld wordt uitgetrokken om de eventuele „sociale pijn" die bij die reorganisatie wordt ge leden tot een minimum te be perken. In het sociaal plan voor de po litie zouden zaken als over plaatsingen, her- en bijscho ling geregeld moeten worden, allemaal dingen die voor de individuele werknemer - en dus ook voor de individuele politieman - van het grootste belang zijn. Ook willen de bonden dat er een seniorenre geling getroffen wordt voor politiemensen van 55 jaar en ouder. Die zouden straks zono dig op een nette manier ver vroegd moeten kunnen uittre den. Een woordvoerster van minis ter Dales wijst er op dat er een bedrag van 380 miljoen gulden wordt uitgetrokken voor de reorganisatie. De kosten van een sociaal plan zijn daarin be grepen. Ze zegt aat er in elk geval een sociaal plan komt, dat zal worden besproken met de vakbonden. door WILLEM RITSTIER ML. KM, m KuuKTPiueee srokxeueemei

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3