j^oghermolen toe aan grondige restauratie oeterwoudse jongeren op weg naar kindertehuis in Napels 3)e SeioLohe GouAant J, Katwijker hoort 4 V2 jaar eisen voor overval, afpersing en drugshandel ïnen n*e4; 1 ud Lisse steunt werkgroep voor ontwikkelings samenwerking half .GIK üIDEN OMGEVING CeicLeSoutcmt ZATERDAG 21 IULI 1990 PAGINA 15 DEN HAAG/KATWIJK „De Katwijkse crimine le wereld telt vier kop stukken en dit is er een van". Officier van justitie Van den Broek liet er gis teren geen twijfel over bestaan hoe hij denkt over de 27-jarige Katwijker die terecht stond voor onder meer een gewapende overval op een bloemen handelaar in Noord wij- kerhout. „We moeten de maatschappij zo lang mogelijk tegen hem beschermen", betoogde Van den Broek en eiste 4'/2 jaar ge vangenisstraf. De Katwijker behoort tot een groep crimine len die door een speciaal re chercheteam is aangehouden na een grootscheeps onderzoek in Katwijk en omstreken. En kelen van hen hebben al te recht gestaan. Zo werd op vrij dag 13 juli zeven jaar gevange nisstraf geëist tegen een Kat wijker. Deze heeft onder meer bekend op 20 september 1989 een bloemenhandelaar in Noordwijkerhout te hebben overvallen. Hij wees zijn 27-ia- rige plaatsgenoot als mede-da der aan. Deze ontkende gisteren in alle toonaarden bij de overval in Noordwijkerhout betrokken te zijn geweest. Volgens hem wil len zijn vriend en diens vrien din hem „erin luizen" omdat ze de „pest aan hem hebben". Ook de vriendin heeft ver klaard dat de Katwijker de overval heeft gepleegd en een derde getuige heeft dat later eveneens gezegd. De Katwijker gaf gisteren toe wel plannen te hebben gehad de handelaar te overvallen. Met een andere vriend was hij zelfs langs het huis van de Noord wijkerhouter gereden. „We wisten dat hij een hoop geld had en daarom zijn we gaan kijken", zo legde hij rechtbankpresident Kalb- fleisch uit. Ruzie was er de oorzaak van dat hij niet had meegedaan aan de overval. Wel gaf de Katwijker toe dat een bivakmuts die gebruikt was bij de overval van hem was. „Maar er zijn ook haren van anderen in gevonden", merkte hij op. Ook het feit dat voetafdrukken bij het huis van de handelaar overeen kwamen met de zolen van zijn schoe nen kon hem niet overtuigen. „Wie zegt dat die schoenen van mij zijn?" Brutaal Kalbfleisch noemde de over val een buitengewoon brutaal feit. Twee met bivakmutsen gemaskerde mannen drongen 's avonds de woning van de Noord wijkerhouter binnen. De man lag al in bed, zijn zoon zat televisie te kijken ery zijn vrouw liet de hond uit. De twee bedreigden de zoon met een stengun en vroegen hem de weg naar zijn vader te wij zen. Die werd door de twee ruw uit zijn slaap gewekt en kreeg een klap tegen zijn neus. De mannen bedreigden hem met het vuurwapen en een ha mer. Uit een jasje namen zij een portefeuille mee. Daarin zat 1000 gulden. Na een hand gemeen zagen vader en zoon kans te ontsnappen. De twee overvallers gingen er vandoor en zagen een porte monnee met 13.000 gulden over het hoofd. „Dat is het enige pluspunt in deze zaak. Maar dat is niet de verdienste van de verdachte", zo merkte officier Van den Broek op. Hij noemde het een hondsbrutale zaak. Hij wees op de gevolgen voor de slachtoffers. De zoon van de handelaar meldde zich 14 dagen na de overval op het politiebureau in Noordwijker hout. Hij was doodsbang om dat twee mannen met zonne brillen vanuit een auto naar hem hadden gekeken. „De jongen durfde niet meer alleen over straat", aldus Van den Broek. Hulpeloos Naast deze overval wordt de Katwijker ervan verdacht dat hij met weer een andere vriend op 24 oktober 1989 in Katwijk heeft getracht een vrouw geld af te persen. Het ging om een hulpeloos slacht offer, de vrouw kon niet lopen en lag in bed. De verdachte gaf gisteren toe dat hij zijn vriend een paar straten voor het adres had afgezet. Hij wil de ook geen aandeel in de buit. Volgens de verklaring van de vriend besloot de Katwijker echter op het laatste moment niet mee naar binnen te gaan, maar wilde hij wel de helft van het geld. Hij zou zelfs kwaad zijn geworden en tegen zijn vriend hebben gezegd dat hij terug moest gaan toen die zonder geld terugkwam. De Katwijker, die sinds april in voorarrest zit, stond voorts terecht wegens handel in drugs in maart en april van dit jaar. Hij gaf toe af en toe he roïne en cocaïne voor vrien den te hebben gehaald. Hij werd door hen betaald in harddrugs die hij zelf gebruik te. „Dat is dealen", zei rechter Kalbfleisch. „Daar ben ik in tussen ook achter gekomen", antwoordde de verdachte. Hij zei dat hij maar een paar we ken drugs had gehaald. Van den Broek zag het iets anders. „Meneer heeft het verslaaf- dencircuit in Katwijk een tijd je in stand gehouden". Een vierde feit werd door de Katwijker volmondig toegege ven: een inbraak in een bank gebouw in Emmeloord in april van dit jaar. Daarbij werden twee typemachines buitge maakt en een daarvan werd door de politie in de auto van de Katwijker gevonden. Tegenstrijdig Mr. Bos-Hagen, raadsvrouw van de Katwijker, betoogde dat er in de zaak van de over val op de Noordwijkerhouter sprake is van tegenstrijdige verklaringen. Volgens haar kan niet worden bewezen dat haar cliënt betrokken is ge weest bij de overval. Officier Van den Broek, die de rechtbank er op wees dat de Katwijker al eerder is veroor deeld wegens diefstal met ge weld, zei geschokt te zijn door de houding van de verdachte op de rechtszitting. „Hij liegt en zit de zaak in de maling te nemen. De verdachte die vori ge week hier stond heeft ten minste nog eerlijk gezegd dat hij het heeft gedaan en toonde ook spijt over zijn daden. De houding van deze verdachte doet het ergste voor de toe komst vrezen". Uitspraak op 2 augustus. "«[JNLANDSE MOLENSTICHTING WIL BEVOLKING MOBILISEREN DETERWOUDE "weeëntwintig jongeren it Zoeterwoude zijn giste- en naar Napels vertro- ij offeren twee weken van un zomervakantie op om in et kindertehuis Casa Materna lerlei werkzaamheden te irrichten. Voor het vertrek rerden deelnemers aan het werkkamp luziek in het zon netje gezet. Kees Versteegen omdat hij voor de vijfde maal naar Casa Materna gaat ver voerde Tineke Titulaer die voor de tiende maal aan het werkkamp deelneemt in een bakfiets door het dorp. Achter hen aan rden luid toeterend de andere Casa Materna-gangers om de thuisblijvers op hun vertrek attent te maken. Op station Lammenschans in Lei den stapte het gezelschap in de trein richting Napels. Van de 22 deelnemrs komen er 17 uit Zoeterwoude, twee uit Leiden, een uit Stompwijk, een uit Monnickendam en een uit Waddinxveen.De jongeren gaan in Casa Materna enkele gebouwen opknappen door da genlang te schrappen, plamu ren, schuren en verven. Om het werkkamp te kunnen financieren moest er een be drag van 25.000 gulden op ta fel komen. Dat geld was nodig om te voorkomen dat het blijf in Casa Materna niet drukt op de toch al krappe be groting van het kindertehuis. Dankzij de stroopwafelactie (opbrengst 10.000 gulden) en eigen bijdragen van de deelne mers is dat gelukt. Zaterdag 4 augustus- hoopt het gezelschap weer voet op Zoeterwoudse bodem te zetten. ing,vi Konii Bn b, )ELOFARENDSVEEN Zittend in een hangen- steiger aan de Gogher- regolen in Roelof arends an slfen bewerkt de 70-jarige eester-metselaar A. van inabrugge uit Leider- in co >rp bet metselwerk van buitenzijde van de oghermolen. „Ik haal de ipotte, oude Rijnstenen orzichtig los, maak ze 1,°"4hoon en metsel ze weer bruiken zijn, vervangt hij uurw or nieuwe handvorm ste il. Hij doet zijn precisiewerk opdracht van de Rijnlandse Dienstichting. Voorzitter A. lomassen vertelt dat de gro- i bed te, ronde, stenen vijzelmolen, gebouwd in 1717, zo lek als een mandje is. De Rijnlandse Molenstichting heeft daarom dit jaar prioriteit gegeven aan herstel van het oude metsel werk. „De bewoners kunnen echt niet langer in het vocht blijven zitten", zo meent Tho massen. Eigenlijk is de molen aan een grondige restauratie toe. De kosten daarvan zijn begroot op ongeveer een half miljoen gul den. Het restauratieplan is met de nodige subsidieverzoeken ingediend bij Rijk, provincie en gemeente. Snelle actie is geboden, omdat de staat van de molen voortdurend ver slechtert. De tachtig centimeter dikke, stenen romp lekt, de vloeren zakken door en de tuigage is bar slecht. De benodigde subsi dies zijn nog niet toegekend. Wel staat de molen bovenaan de lijst van te restaureren mo numenten in de gemeente Al kemade. Het herstel van het metsel werk wordt gefinancierd uit het jaarlijkse onderhoudspotje van 7.000 gulden voor elke molen van de Rijnlandse Mo lenstichting. Van dit geld zijn dit jaar al twee nieuwe trap pen aan de buitenzijde van de molen betaald. Ook zijn de deur, het kozijn, het boven licht en het afdak aan de zuid westkant vernieuwd. „Ons probleem is dat we met onze krappe financiële midde len niet aan een grondige res tauratie toekomen. Toch moeten we op de een of ande re manier aan geld komen", vertelt Thomassen. De vorzit- ter zegt in overleg te zijn met de Alkemadese stichting Stibe- la en de Rotary- en Lions- clubs in Alkemade voor het houden van acties onder de Alkemadese bevolking. Zowel Stibela als de Lions en de Ro tary overwegen nu om actie te gaan voeren voor een grondige restaruatiebeurt van de molen. In september begint de Rijn landse Molenstichting met het benaderen van het plaatselijke bedrijfsleven. „Laatst stonden we met een kraam op een kunstbraderie in Roelof- arendsveen. Daar verkochten we stapels oude boeken over molens. Uit die ervaring con cludeer ik dat er in Alkemade veel belangstelling is voor de molens van onze stichting", meent Thomassen. Onder redactie van Ton Pieters. „Dr.Oort voor Leidsche Uni versiteit en Nederland be houden", stond in de Leid sche Courant van zaterdag 12 juli 1930. „Enkele maanden geleden werd dr.J.H.Oört, lec tor en conservator aan de Sterrewacht alhier, het pro- aat in de astronomie aan de Columbia University te New York aangeboden, waar mede gepaard zou gaan een reorganisatie van het onder wijs en wetenschappelijk werk in de Sterrekunde aan die universiteit. Dr.Oort heeft dit buitengewoon verleidelijk aanbod eenigen tijd in beraad gehouden, doch heeft tenslot te het besluit genomen het niet te aanvaarden. Het is voor de Nederlandsche we tenschap een zeer verblijdend feit, dat deze jonge geleerde het werk aan de Leidsche Sterrewacht heeft verkozen boven dat aan een der eerste Amerikaansche Universitei ten en dus voor ons land en voor de Leidsche Universiteit behouden blijft". Advertentie in de L.C. van 16 juli '30: tyf50 belooning, voor diegene, die bekwaam brood bakker en goed bekend met de banketbakkerij, aan goede betrekking helpt. V.g.g.v." Het verhaal Van den aange rande postbesteller". „De tijd van roovers, die als hoogstgevaarlijke boschjes- mannen door donkere wou den dwaalden en den eenza men reiziger plotseling over vielen, is voorbij. Slechts in sprookjes wordt er nog van dergelijke sujetten gesproken en ze worden dan voorgesteld met lange vuurroode baarden, groene oogen en een ontzag inboezemende flambard. Er zijn echter nog menschen, die deze heerlijke romantiek nog niet vergeten kunnen en ze bij gelegenheid toepassen. Het volgende deed zich namelijk in Haarlem voor. Het was elf uur in den avond. De lucht was donker, pik zwarte wolken verdreven de maan en de sterren. Op een fiets peddelde een eenzame hulp-postbesteller, die een ex presse-brief moest wegbren gen naar de Frederik Hen driklaan. Het slechte weer hield de menschen thuis en de straten waren verlaten. Slechts het tikken van regen druppels in de goten verstoor de de stilte, nu en dan deed de wind de ramen beven en sid deren, dan weer rust en kalmte. De hulpbesteller reed nog op de Oranjelaan, wel licht floot hij nationale liede ren om de stilte te verdrijven. Dan sprong er plotseling een man achter een boom te voor schijn. „Stop!" En de hulpbe steller stopte nog op hetzelfde oogenblik, daartoe gedreven door onzichtbare machten. De onbekende roover pakte nu de fiets van den verschrikten besteller beet, rammelde deze door elkaar en schreeuwde naar oer-ouden trant: „Je geld of je leven!" De besteller was echter niet mis en koos een geheel anderen weg, die niettemin de dapperste was. Hij gaf den roover een slag te gen de kaak en, o wonder, de snoodaard sloeg met een gil achterover en bleef bewuste loos liggen. „Knock out", mompelde de besteller en hij telde tot tien. De dappere zoon van Tante Pos ijlde met zijn expresse-brief naar het adres aan de Frederik Hen driklaan. De politie werd in het geval betrokken en men ging op zoek naar den bewus- telooze roover. Ter plaatse was echter niets meer te vin den, blijkbaar was het be wustzijn van den eigenaardi- gen mensch in dubbel opzicht weergekeerd. De politie blijft nu zoeken, evenals de hulpbe steller". Vervolgens de geschiedenis van „een bader zonder bo venstukke", ofwel „De preut se marechaussee". „Op den Nieuwen Boulevard te Zand- voort zag men Zondag het volgende schouwspel: een man in badpak, waarvan een schouderbedekking omlaag hing, werd door een jeugdig marechaussee aan een ketting om den linkerpols meege voerd. De collega van den marechaussee volgde met de twee fietsen. Het is te begrij pen, dat deze eigenaardige op tocht algemeen de aandacht trok. Toen de marechaussee de afgezakte schouderbedek king bemerkte, was hij wel zoo goed, die over den arm te schuiven en op haar plaats te brengen. De eerste gedachte was natuurlijk, dat die man een zeer ernstig vergrijp had gepleegd. De optocht ging over dea geheelen boulevard door de Haltestraat naar het bureau van politie. Na een igen tijd verliet de gedupeer de bader het bureau van poli tie, voorzien van een cape. Van hem zelf vernamen wij het volgende. Hij lag op het BADGENEUGTEN of de dans der bovenstukjes. strand met het bovengedeelte van het badpak omlaag. Een marechaussee stootte hem met den voet aan en zeide, dat hij hem moest verbaliseeren. De bader wilde na deze on- heusche behandeling zijn naam niet opgeven, met het bovenvermelde 1 Uit Leiden, 16 juli: „In den af- geloopen nacht wilde een melkboer, zekere P., eenigs- zins aangeschoten zich naar huis begeven. Op de Oude Vest kon hij echter het even wicht niet meer bewaren en na even langs den waterkant geslingerd te hebben geraakte hij te water. Een voorbijgan ger, zekere P.C.R., sprong den drenkeling na en bracht hem weder op het droge. Eerder op den dag geraakte de 8-jarige jongen L.Z. bij het stekeltjes scheppen in het water van de Oude Vest. De 24-jarige ma gazijnbediende N.Neuteboom, die juist voorbij kwam, sprong te water en slaagde er in den knaap op het droge te bren gen". Van het Kantongerecht te Haarlemmermeer. „Mej.G.M.P. te Leiden is ver dacht te Roelofarendsveen aardbeien te hebben ge roofd. De verbalisant had de juffrouw gevraagd wat ze daar deed, en zij had toen voorgegeven dat ze pieren zocht. Verbalisant had even wel gezien dat ze iets in haar mond stak; dat doe je niet met pieren. Het O.M. eischte tegen de niet verschenen verdachte f\5 of 15 dagen; uitspraak 10 of 10 dagen". Uitsmijter. „Rechter: „Denk je, dat je arme oude moeder blij zou zijn als ze je hier in de verdachtenbank zag staan?" Verdachte: „En of! Dan was ze tenminste eens even buiten de vrouwengevangenis!" LISSE De werkgroep gemeente en ontwikke lingssamenwerking krijgt van de gemeente Lisse de helft van de gevraagde 1.200 gulden subsidie. Met uitzondering van PvdA en D66 ging de raad donder dag akkoord met dit voorstel van B en W. W. Loos (VVD) zei het initiatief toe te juichen, maar hij vindt dat men de kos ten niet op de gemeente kan verhalen. „Het gaat ons daar bij niet zozeer om het bedrag op zich, alswel om het maxi maal ontplooien van het parti culier initiatief". D. Stapel (CDA) zei tenslotte dat ont wikkelingssamenwerking een belangrijke zaak is. „Het moet echter niet zo zijn dat de over heid de zorg draagt". F. Prins (PvdA/D66) zei het verbijste rend te vinden dat de gemeen te een beleidsplan van de werkgroep afwacht voordat men met voorstellen komt. „We zijn helemaal niet te spre ken over het feit dat als de werkgroep om subsidie vraagt het college njet thuis geeft", aldus Prins. De raadsleden bleken niet gelukkig te zijn met de rfaam van de werk groep. Men vindt dat de toe voeging „gemeente" er niet in thuishoort. Geen nieuw parkeerterrein aan Gladiolenstraat Lisse LISSE De aanleg van een parkeerterrein voor 25 auto's nabij de kruising Kanaalstraat/Gladiolen- straat/Oranjelaan in Lisse is van de baan. Na felle protesten van omwonen den ziet de gemeente af van het onteigenen van de benodigde grond. Dat is gisteren bekend gewor den. De bewoners van een blok koopappartementen aan de Gladiolenstraat ondernam enkele maanden geleden felle actie nadat ze van de plannen hoorden. Volgens hen is er parkeerruimte genoeg in de directe omgeving en zijn de parkeervakken daar vaak leeg. De aanleg van een nieuw parkeerterrein zou volkomen overbodig zijn. Bovendien zou de ingang van het nieuwe par keerterrein te dicht bij het ge vaarlijke kruispunt gesitueerd worden. Een van de omwonenden is ei genaar van het pad dat toegang tot het parkeerterrein moet geven. Hij verleent recht van overpad en dat mag vol gens de andere omwonenden niet worden verzwaard door de aanleg van het parkeerter rein. De gemeente stelde zich tot nu toe op het standpunt dat in het algemeen belang het parkeerterrein wel moest wor den aangelegd en de grond dus zou moeten worden onteigend. Daar is nu van af gezien.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15