2cidócSou^cwit „Aanval ingezet op Leidse Hout" A modern classic STAD OMGEVING/RTV Kritiek op arrestatie team van Haagse politie WEEK EINDE Dunhill Special Light Persoonlijk cadeau CeidóG Souio/nt uiHnwinni ZATERDAG 21 JULI 1990 PAGINA 11 (inwonende: LEIDEN „De aanval op de Leidse Hout is in- ;ezet". Dat betoogde een jewoner van de Raads- herenbuurt gistermid dag tijdens de behande ling van de bezwaren van de buurt in de com missie voor bezwaar schriften. Omwonenden, vertegen woordigers van korfbalclub De Algemene en het Diaco- nessenhuis verwijten de ge meente onbehoorlijk be stuur. Dit omdat als nieuwe locatie voor de school Wou tertje Pieterse een hoek van de Leidse Hout is aangewe zen zonder de alternatieven in serieuze overweging te nemen. ,De gemeente heeft de alter natieven bewust niet serieus genomen", aldus P. Hustinx, bewoner van de Houtlaan. De gemeente heeft uit zeven locaties gekozen, maar het college had haar voorkeur voor dé hoek Houtlaan /An- tonie Duycklaan al voor het beoordelen van de alterna tieven bekendgemaakt. Voor het bouwen van de school in de Leidse Hout moest wel het bestemmings plan worden gewijzigd. Dit is mogelijk door het nemen van een zogeheten voorbe- reidingsbesluit waartegen de omwonenden gisteren be zwaar maakten. Zij vinden dat de alternatieven slecht zijn onderzocht en de ge meenteraad misleidende in formatie is verstrekt over de haalbaarheid en wenselijk heid van deze alternatieven: „Daarom heeft het voorbrei- dingsbesluit een onredelijk karakter", aldus Hustinx. Een bestuurslid van De Al gemene, op wiens trainings veld de school wordt ge bouwd, presenteerde een huurcontract met de ge meente dat onlangs voor de duur van een jaar is afgeslo ten: „Daarin wordt geen melding gemaakt van een opzegtermijn. We hebben ook al een jaar vooruit be taald". Ambtenaar L. Meijer legde dit namens het college uit: „Het betekent dat de ge meente op elk gewenst ogen blik de huur kan opzeggen". Onderwijsambtenaar N. Smulders verdedigde de aangewezen locatie door te stellen dat een andere plek, bijvoorbeeld het grasveld bij de middelbare scholen aan de Houtlaan, sociaal onveilig zou zijn. Middelbare scholie ren zouden weinig rekening houden met de basisschool leerlingen: „Die brommen en fietsen zonder rekening te houden met de vier- en vijfjarigen", aldus Smulders. De commissie voor bezwaar schriften zal in september een advies uitbrengen aan het college van B en W. Meijer en Smulders stelden de bewoners enigszins gerust door toe te zeggen dat dit ad vies zal worden afgewacht voordat aan de verdere ont wikkeling van het bouwplan wordt begonnen. Waterspeelplaats officieel open In een zonovergoten entourage heeft wethouder Hans de la Mar (milieu) de waterspeelplaats aan de Dobbewatering officieel geopend. Hij werd daarbij geholpen door leerlingen van de Anne Frankschool. De medewerking van de kinderen was logisch, want de speelplaats is bedoeld voor kinderen. Ze kunnen heerlijk ravotten in de slootjes die slechts een halve meter diep zijn. Er is een kettingbrug en er zijn twee evenwichts- balken over de slootjes. Slootje-springen be hoort uiteraard tot de mogelijkheden op de speelplaats. Voor de allerkleinsten is er een wa tertoren met houten goten, een pomp en water- kleppen. Kinderen kunnen van het voorjaar tot en met de herfst terecht in het waterwalhalla aan de rand van het Stevenshofpark. foto: wim van noort Nieuwe popzender op de TV-kabel LEIDEN Het TV-station MTV Europe is vanaf medio september te ontvangen via de Leidse stadskabel. Dat ver klaarde A. Goosen gistermid dag tijdens de presentatie van een informatieboekje voor abonnees van de Stadskabel. MTV Europe is de Europese dochter van de Amerikaanse popzender MTV (Music Tele- Vision) en houdt zich voorna melijk bezig met het uitzenden van video-clips. Deze negen tiende zender die door de Stadskabel wordt aangeboden, is te ontvangen via kanaal 52 op het TV-toestel en zendt 24 uur per dag uit. LEIDEN/DEN HAAG De Haagse politie wil geen commentaar geven op verklaringen van ge tuigen, die zouden hebben gezien hoe leden van het arrestatieteam afgelopen donderdagavond in Lei den „volkomen onnodig" de arm van een allang machteloze arrestant zou den hebben gebroken. De arrestant was één van de vijf mannen in de leeftijd van 17 tot 23 jaar, die don derdagavond in Leiden door het arrestatieteam werden aangehouden, omdat zij van plan zouden zijn een benzi nestation te overvallen. Hier bij werd één verdachte dood geschoten omdat hij een re volver trok. In eerste instantie deelde de politie mee dat één arrestant zijn arm had gebroken „tij dens een worsteling". Nu de rijksrecherche de gang van zaken onderzoekt, wil de po litie niet meer reageren op verklaringen van ooggetui gen, die zeggen dat de arres tant allang op de grond lag en geen vin meer kon ver roeren, waarna toch moed willig zijn arm zou zijn ge broken. Het is de tweede keer in één week dat het Haagse arresta tieteam in opspraak komt na een actie. De 32-jarige Paul Marshall, die door het team vorige week vrijdag uit zijn auto werd getrokken omdat hij ten onrechte werd gehou den voor een IRA-terrorist, heeft een klacht ingediend omdat volgens hem agenten door hun ruwe manier van optreden zijn pols hebben ge kneusd. Een woordvoerder van de Haagse politie benadrukte gisteren dat een arrestatie team niet „te pas en te on pas" wordt ingezet. Op de speciale eenheid wordt al leen een beroep gedaan in si tuaties waarbij wordt opge treden tegen verdachten die als „vuurwapengevaarlijk" te boek staan. Dat was vorige week vrijdag in Den Haag en ook afgelopen donderdag in Leiden het geval. „Voor elk optreden van het team moet voorts vooraf toestemming worden verleend door de of ficier van justitie en de korpschëf", aldus de politie woordvoerder. let bijdragen van: Kees E a n Herpen, Erik Huis- as en Joep van Zeijl. apid itijds was het een wonder i de moderne tijd, nu een Kide auto. Maar daarom niet linder begerenswaardig: er yn er nog maar twee van: de •er van deze Skoda Rapid 1940 rijdt rond in Praag en lf staat deze blauwe old-ti er op de hoek van^de Boi- itkade en de Doezastraat. Hij Yljrtaat te staan, want hij is te fta p' Iet imposante voertuig is oor een familie uit Tsjecho- lowakije op eigen kracht laar Nederland gereden. Een e" levriende Leidenaar, hij wil inbekend blijven, kreeg ver bolgens opdracht het voertuig roor ze te verkopen. /olgens de Leidenaar is de ventuele koper niet goed- toop uit. De in alles tot en net het kentekenbewijs vol ifficièle stempels en parafen - orginele Oosteuropeaan, noet 19.000 gulden opleveren. ,Maar daarvoor koop je dus ivel een echt unieke aerody- lamische auto van vijftig jaar lud", meldt de verkoper wer- I rend. En in dit geval heeft de Verkoper gelijk. )e orginele kentekenplaten NA-33-36 zitten er nog Dp, net als de oorspronkelijke lumpers. Ze zijn een beetje irbogen, maar daar staat te- inover dat de voorbumper itegenzeggelijk duidelijk aakt dat deze luxe bak uit 1940 nog met de slinger aan vaa: de praat te krijgen was. En is, Ton want de slinger hoort er vol gens de verkoper bij. En dat rere ie rijdt, heeft de eigenaar be wezen door zijn Skoda naar Nederland te rijden. Het diep blauwe voertuig kent twee naar voren open slaande deuren. De rechter- leur' kiert amechtig, maar dat is niet iets om je zorgen over te maken: „De scharnieren van dat portier worden nu vervangen. Komt pico-bello voor mekaar". De stoelen en achterbank zijn een belevenis. Misschien niet wat het zit comfort betreft, maar wel vanwege de schattig gebloem de stof ervan. Het ruitenwis- sertjé doet er niet voor onder. Klein en met een gekromde wisserstang. De tweede wisser ontbreekt. Daar ligt dus een .'hone sleutel-taak voor de pelweg omdat daar teerd wordt op herkenbaar heid, vertelt de verkoper. Pappie moet tegen de kinde ren kunnen zeggen: „Die auto heeft pappa, toen hij zo klein was als jij, nog door zijn straat zien rijden. En pappie kan volgens het Autotron niet zonder liegen zeggen deze Skoda Rapid te hebben zien rijden. En dus moeten ze hem niet in Rosmalen. Ook de bril-vorm van de achterruit vermocht het museum niet over de streep te trekken. Waar toch voorheen in reclamespots hoog werd opgegeven van een unieke Volkswagen die in Rosmalen staat: „Een kever met bril", schalde de spot. En eigenlijk is dat maar gelukkig ook dat de Skoda in Rosmalen niet gewenst is, zeker als een Leidenaar het unieke voer tuig koopt. Komt-ie over een jaar of wat misschien toch nog in een echt museum te staan. Dan zijn er immers wel pap pies die een Skoda Rapid zelf hebben zien rijde'n. In Leiden. Jongt e vrouw Als het om emancipatie gaat, lijkt de tijd in Alkemade stil te staan. De Vrouw, zo bleek deze week tijdens een verga dering van de commissie voor ruimtelijke ordening, hoort in ieder geval niet te kunnen tippen aan de kennis en vaar digheden van De Man. Job Duivenvoorden, 66 jaar en raadslid voor het CDA, maakte het wel heel erg bont. Nadat José Hoogeveen na mens loopvereniging Planta- ris weer een gloedvol pleidooi had gehouden voor het be houd van de landijsbaan in Oude Wetering, kon hij zijn waardering niet langer voor zich houden. Maar dat gold (fok zijn verbazing. „U heeft keurig het woord gevoerd. En dat voor een jonge vrouw", voegde hij José toe. Touwtrekken Verheug je je al wekenlang op een avondje touwtrekken en fC.GGt dan valt er plotseling een uit nodiging voor een vervelende vergadering op de deurmat. Dat overkwam een aantal Warmondse politici. Zij wer den afgelopen dinsdag ver wacht in een extra commissie vergadering die op zeer korte nog niet zo heel lang burge meester van Warmond te zijn, want anders had zij het wel uit haar hoofd gelaten om op de laatste avond van de tradi tionele Kaagweek een verga dering uit te schrijven. Op de, laatste avond van deze feest- week staat immers altijd het zeer populaire touwtrekken op het programma. „Dat u hier zit en niet bij het touw trekken is een dommigheid van mij, het moest deze week omdat ik anders met vakantie ben", zo verontschuldigde zij zich bij de aanwezigen. Touwtrekken Of had de burgemeester be wust voor de dinsdagavond gekozen? Had zij misschien gehoopt dat het een korte ver gadering zou worden omdat iedereen nog even van de laatste avond van de Kaag- week wilde genieten? De commissieleden hoefden al leen maar even akkoord te gaan met de bouw van 37 zeer dure woningen op het terrein van jachthaven KMP en dan konden ze zich weer in het feestgedruis storten. Maar een korte vergadering werd het niet, integendeel. Met uitzon dering van de VVD bleek nie mand van de politici enthou siast te zijn over de plannen en gaven ook omwonenden blijk van hun ongenoegen. Naast de aanmerkingen op het voorstel, was er ook grote kritiek op de haast waarmee het college de plannen „er door wilde drukken". Toen een opmerking hierover door de omwonenden met applaus werd begroet, dreigde burge meester Van der Wel zelfs even de raadszaal te laten ontruimen. En zo werd dins dag in Warmond niet alleen in park Groot Leerust aan touwtrekken gedaan, maar was er ook intensief en lang durig politiek getouwtrek in de raadszaal. Dat Van der Wel het duel met de geoefen de en getergde Warmonders verloor mag duidelijk zijn. door burgemeester Ineke van der Wel. Die gaf daarmee aan Je bent wethouder namens Groen Links. En je moet woensdagavond aan de bewo- Brief ners rond het Van Gend en Loos terrein gaan vertellen dat vanaf 3 september per dag dertig vrachtwagens met huisvuil naar het bewuste ter rein zullen gaan rijden. Dat is niet leuk. Want de wijk wordt al geteisterd door treinen en andere NS-activiteiten en na tuurlijk door van Van Gend en Loos die met vracht- en andere auto's de omwonenden uit de slaap houdt. Dan komt daar nog eens huisvuil bij. Dus waren de omwonenden bij voorbaat al laaiend. En dat werd natuurlijk niet minder toen bleek dat er eigenlijk geen andere oplossing is om het vuil af te voeren vanaf 3 september nadat het over- laadstation in Voorhout als mogelijkheid afviel en afvoer over water naar Alphen niet haalbaar bleek. „We koersen er recht op af", aldus Hans de la Mar. Dat was tegen nogal wat zere buurt-benen. Voor de ongeveer 70 bewoners was elk alternatief bespreekbaar en aanvaardbaar, als^de ellen de maar buiten hun buurt bleef. Ze hadden al genoeg zo. En daar sta je dan als wethou der met je groene gedrag en alleen de mogelijkheid een vaststaand plan uit te leggen. Hij kon de ellende niet ver lichten. Slechts toezeggingen over beteugelen van overlast doen die niet helemaal hard zijn te maken. En medewer king aankondigen waar het gaat om meepraten- van de buurt over voorbereiding van de afvoer en aanpassingen als er onaahvaardbare overlast is. Maar dat was het: „want we lopen zelf achter de wagen, die afkoerst op deze oplossing om het vuil af te voeren. Wij overvallen u, maar wij zijn zelf ook overvallen doordat de vuilverbrandingsinstallatie dicht moet. En we moeten echt op 3 september gaan rij den". De soms briesende buurtbe woners hadden er geen bood schap aan: De la Mar wilde naar hun idee zijn stinkende keet door hun buurt persen. Maar zouden ze wel in de ga ten hebben gehad dat de af valberg die afgevoerd wordt, een kwestie is van eigen schuld dikke bult is? Ze hoef den maar naar de plastic be kertjes te kijken waar woens dag de koffie in werd gepre senteerd. De la Mar zei het die avond al: „Het is ons eigen afval". verzamelgebouw, een politie bureau annex brandweergara ge en een scholengemeen schap. Die laatste dreiging, de scholenbouw, lijkt inmiddels afgewend. Maar de Noordwij- kers willen de andere plan nen ook verijdelen en voeren dus actie. Een van de activiteiten was het versturen van een brief aan 40 inwoners van Noord- wijk, die volgens de actie voerders in de badplaats iets in de melk te brokkelen heb ben. De ontvangers van de brief worden gevraagd in de wandelgangen hun invloed te gebruiken om te voorkomen dat de sportvelden worden bebouwd. Aangeschreven zijn onder anderen: Freddy Hei- neken, Piet Veentjer, Marjo lein van der Jagt, Jan van Kan, Leen Korbee, Wim Ro vers, Frans van Egmond, Ge rard Crama, Arno Bos en oud burgemeester Bonnike. Voorts gingen er brieven naar hotel directeuren, makelaars en an dere ondernemers. De brief schrijvers hebben zelfs nog twee Noordwijkers van adel kunnen vinden: baronesse C. van Pallandt en gravin van Limburg Stirum. Brief (2) Omwonenden van het sport complex aan de Duinwetering in Noordwijk zijn bang dat de nu nog groene velden moeten wijken voor beton. Zo vrezen zij de bouw van een bedrijfs- Het is zeker geen slecht idee om op deze manier aandacht te vragen voor een probleem, al kun je je afvragen of Fred dy Heineken wel weet waar de sportvelden liggen. Alleen, de toonzetting van de brief is van een onderdanigheid die bepaald niet twintigste-eeuws aandoet. Wie de aanhef leest, waant zich even terug in de tijd van heren en lijfeigenen en moet denken dat er in Noordwijk nog forse stands verschillen bestaan. „Geachte Noordwijkse Notabele", zo be gint de brief om te vervolgen met: „Mogen wij een beroep op U doen, als voorname in gezetene van onze dorpen (Noordwijk aan Zee en Noordwijk-Binnen, red.). U bezit AANZIEN, KENNIS en MACHT. U bezit alle gaven die ons, minder voorname in gezetenen, ontbrekeh. Daar om, wilt U ons helpen?", aldus de briefschrijvers die, door een brief zo te beginnen, de kans lopen een averechts ef fect te bereiken. Wie zich zo onderdanig opstelt, loopt im mers een zeer grote kans niet serieus te worden genomen door die machtige Noordwijk se notabelen. lapid (2) instrumentarium oogt aal. Maar daarbij is het op- »en geblazen. Naast het igeven van de snelheid, orden de kilometers geteld zijn er nog drie meters pa- "aat voor het verstrekken van lotorische of andere infor- iatie. Het toppunt van luxe bedenk dat de Rapid in 1940 gebouwd is is een heus klokje in het dashbord. Geen reden om meteen deze luto te kopen, maar bij de coop wel mooi meegenomen. Een paar mensen hebben zich inmiddels gemeld en beraden zich over de aanschaf van de Skoda waarvan er indertijd slechts een dozijn is gebouwd. een dergelijk uniek object vraag je je af waarom het niet al een week of wat in het Au totron in Rosmalen staat. Sim- Museumstuk zoekt onderkomen. Eén van de twee nog overgebleven Skoda Rapid's uit 1940 staat te koop aan de Leidse Boisotkade. Het Autotron had geen belangstelling voor dit unicum. Zie: Rapid. F0TÖ: w)m van noort (ADVERTENTIE) Als trends je weinig doen. maar je de betere, dingen van toen en nl' weet te herkennen. dan waardeer je zeker de tijdloze kwaliteit van een modern classic als dcnhill special light McDonalds wil doelgroepen aan werk helpen LEIDEN Het restau rantconcern McDonalds wil de komende vijf jaar afspraken maken met ge meenten over plaatsing van langdurig werklozen. Dat gebeurt in het kader van de sociale vernieu wing van het,Rijk. De komende jaren verwacht McDonalds in Nederland een uitbreiding van veertig vesti gingen met 4.000 arbeids plaatsen. Dit is bijna een ver dubbeling van het huidige aantal werknemers. Arjan Vermeulen, coördina tor van het sociale vernieu wingsbeleid in Leiden, rea geert in eerste instantie posi tief. „We zullen serieus kij ken naar de plannen van McDonalds. Op welke condi ties de mensen worden aan genomen, welke contracten ze krijgen aangeboden en of McDonalds hen beschouwt als volwaardige werknemer. Wij proberen met zo veel mogelijk bedrijven afspraken te maken om de instroom van mensen uit de doelgroe pen te bevorderen". McDonalds leidt de mensen op in de restaurants zelf. Voor het management kun nen afrondende cursussen gevolgd worden in het oplei dingsinstituut van het bedrijf in Amsterdam. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als. nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 l kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: I I Adres: I Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: jl I 1 II 1,1 I I I I I II 11 N 8 Inhert doanoe joniexJng beuoat. kon een m/oet om een oboe Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2SOI VC Den Haag. W j 1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11