arniond stelt besluit uit Iver bouwplan jachthaven ml lRST praten met omwonenden yoorhout wil verder bouwen 3j Jacoba van Beierenweg Idaad Katwijk tegen binding ~an stichting Kinder Opvang Oegstgeest wil Overveerpolder groen houden Gymleraar wil badgast uit luie stoel halen DEN OMGEVING Coidae Commit VRIJDAG 20 IULI 1990 PAGINA 11 ;meenten stellen eisen proefvluchten Fokker JENAAR De gemeentebesturen van Wassenaar, Val- jrg en Katwijk eisen van staatssecretaris B. van Voorst tot jt (defensie) de garantie dat de proefvluchten met de Fok- en Fokker 100 bij Vliegkamp Valkenburg niet langer dan lar duren. Fokker en Defensie zou al overeenstemming zijn bereikt [de proefvluchten. Fokker krijgt toestemming het marine- kamp te gebruiken, totdat het nieuwe onderkomen op [hol gereed is. De drie gemeenten betreuren het dat Defen- ;t heeft gewacht op de aangescherpte voorwaarden van de inten alvorens Fokker toestemming te geven. Als de ga- niet wordt gegeven, kan de gemeente Valkenburg het iden van het bestemmingsplan in de strijd gooien. Het ma- fliegkamp heeft een militaire bestemming en wordt straks Fokker voor civiel-commerciële doeleinden gebruikt. De enten willen verder duidelijkheid over het aantal vliegtui- lat getest wordt en de maatregelen tegen geluidsoverlast, at om ongeveer driehonderd vluchten meer per jaar. Fors overschot Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwijkerhout heeft over het vorig jaar een rekeningoverschot van 1.25 miljoen. Dat maakte wethouder P. Heemskerk gisteravond bekend in de raadsvergadering. B. de Haas (PvdA) wees erop dat er nu al vele jaren geld over is. Zelfs was het hem opgevallen dat dat overschot de laatste jaren nog toenam. Hij nam de sombere verhalen van de wethouder over de zware tijden die er voor Noordwijkerhout aanbreken, maar liever met een korrel zout. Maar Heemskerk antwoordde dat er alleen door toevallige oorzaken een overschot was ontstaan. Belangrijkste reden was eigenlijk dat de bouw van het nieuwe zwembad gepland was voor 1989. Omdat het grootste deel echter gfebouwd en betaald was in 1990 bleef heel wat rente en dergelijke in de gemeentekas. In to taal was dat al viereneenhalve ton, aldus de wethouder. Het resterende bedrag was volgens hem een optelsom van vele kleine posten. Vragen over gifspuiten in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De afgelopen week is in Noordwijkerhout op straatkanten en plei nen gif gespoten om onkruid te vernietigen. Dat was gisteravond tijdens de raadsvergade ring aanleiding voor vragen van H. Hulspas (D66) omdat in de raad is afgesproken dat al leen gespoten zou worden als de verkeersvei ligheid in het geding is. Maar volgens wethou der P. Heemskerk was de keuze moeilijk. „De een vindt dat er te veel wordt gespoten, de an der vindt het weer te weinig. We leven in een agrarische gemeente en met name de agrariërs zijn bang voor uitzaaiing en vestuiving van on kruidzaden. Bovendien nam het onkruid zoda nig toe dat het een armoedig gezicht was." De wethouder had al diverse klachten daarover gehad. Maar Hulspas vond dat zo'n verande ring in het beleid toch op zijn minst in de ge meenteraad besproken had moeten worden. Zwembus duurder dan verwacht in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De zwembus voor de Noordwijkerhoutse basis scholen gaat meer geld kosten dan aanvankelijk was verwacht. De bus rijdt al jaren lang voor de scholen Egelantier uit De Zilk en de Prinsenhof. Volgens een offerte van de NZH kost het 2000 gulden meer om ook de Regenboog en het Mossenest ervan gebruikte laten maken. Maar gister avond besloot de raad defini tief dat ook de Victor- en de Ireneschool de zwembus gaan gebruiken en dat kost 8.000 gulden meer. Volgens J. Blerhoff (D66) komt dat de verkeersveilig heid voor de kinderen ten goe de. Voor B. de Haas (PvdA) telde vooral de tijdwinst. W. Rusman (CDA) sloot zich bij beide sprekers aan. Omdat de reacties van de dor pelingen op de zwembus vol gens wethouder C. van der Klaauw verieerden van „bela chelijk voor zo'n klein eindje" tot „een goede beslissing", had de wethouder met „meterlan- ge stappen" de verschillende afstanden eens gecontroleerd. Al tellend was hem gebleken dat de afstand van de Prinsen hof naar het oude Kokkerbad nog minder passen bedroeg dan de huidige afstand tussen bijvoorbeeld Victorschool en het nieuwe zwembad nu. „Als de zwembus tot nu toe wel mocht rijden voor die 970 „stappen", waarom dan niet voor de Victor naar De Schelft", verdedigde hij het standpunt van de meerderheid van het college. Maar ondanks het stappenbewijs van Van der Klaauw bleven wethouder P. Heemskerk en de VVD-fractie tegen. De andere partijen stemden voor de zwembus. <aWond Het War- en dse college van B en ,14.-°ieeft eieren voor zijn *51); gekozen en de be- e.oójeling van de bouw- °2i.3pen voor dur^ huizen I. $et terrein, van jacht- |n KPM uitgesteld. De (naasinen zouden gister- 656) jd in een extra raads- .5' Jadering worden be- 9-15,|eld, maar na de ru- commissieverga- 20.dong van dinsdag, wil alsnog tijd ne- 1 om een en ander met Omwonenden door te 1.30. pn. Het is zelfs de yg of het onderwerp op 21 [eerstvolgende raads- cjadering op 12 septem- orc*e k°mt- 3.15?] DLE tn verklaring stelde bur- 3ack jester G. van der Wel- 'j^1 tering dat pas na de va kantieperiode met de proteste rende bewoners kan worden gepraat, als de gemeente ieder een wil bereiken. Dat zou dan pas begin september kunnen gebeuren. „Daarom trekken we het voorstel in, in plaats van het te verdagen, want dat zou betekenen dat we er op> 12 september een besluit over moeten nemen" aldus Van der Wel. „Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald," was de re actie van oppositieleider Th. Duijnhoven (PW) op deze ver klaring. Hij wees erop dat in het collegeprogramma staat dat de voorlichtingstaak van de gemeente in de komende periode beter moet worden uitgevoerd. „Ik hoop dat B en W gaan uitvoeren wat er in het collegeprogramma staat," aldus Duijnhoven. Ook zijn fractiegenoot B. Scha- vemaker verwees naar het programma maar dan waar het gaat over de woningbouw. Daarin wordt de hoogste prio riteit gegeven aan huisvesting Van Warmonders. De wonin gen die de projectontwikkelaar op het terrein wil neerzetten, zijn volgens hem onbetaalbaar voor Warmondse woningzoe kenden. Schavemaker vroeg dan ook of B en W nu gaat kij ken of een wat gedifferen tieerder toch bouw mogelijk is. Ook de collegepartijen waren tevreden over het uitstel. „Na zoveel commotie zou het on verstandig zijn om het te laten staan om niet de indruk te wekken dat er dingen worden doorgedrukt," aldus VVD- fractievoorzitter C. Saris. Zij zag het onderwerp in de eerst volgende raadsvergadering graag weer op de agenda staan, omdat in oktober de be grotingsbehandeling aan de orde is. CDA-raadslid A. Lemmers vreesde het „van uitstel komt afstel-principe". Zijn fractie voorzitter G. den Ouden had wat moeite met de rol van de oppositie. Ze beschuldigde PW 1I01 ie I ode)RHOUT Een ge- van 20 hectaren bij taikiiJacoba van Beieren- moet Voorhout in de STUomst ruimte bieden *564°, woningbouw. De ge- (ai)';hte gaat daartoe een SfemmingSplan voorbe- 1 j^en. Dat heeft de raad dtren besloten. Alleen ^{Jieentebelangen stem- vragen. 45. fT a"0491 is plan Oosthout hele- gerealiseerd. Om de .00. f voor Voorhoutse wo- [oekenden veilig te stel- n noet er een nieuwe bouw- gaafe komen, zo vindt B •I5'. MET(pt gebied Kerkzicht, rond ïaar jieuwe gemeentehuis, ko- 1.00, 80 tot 90 huizen. Volgens de woningbehoefte prognose 1986-2001 welke de gemeente Voorhout heeft laten maken moeten er jaarlijks 52 wonin gen bijkomen voor opvang van de eigen behoefte. „Dat bete kent het aantal woningen voor anderhalf jaar, en voor daarna was er nog geen visie", legde burgemeester De Goeij gister avond uit. Daarom wil het college nu een visie op langere termijn opstel len voor de ruimtelijke orde ning en huisvesting. Daarin moeten ook de ontwikkelin gen worden betrokken die zich in de nabije toekomst in Voorhout voordoen, zoals de vestiging van een station, de sloop van het oude gemeente huis, het zoeken van een wo ningbouwlocatie voor de lange termijn en mogelijke wijzigin gen in het wegennet. Ook vindt het collge van B en W dat er rekening moet wor den gehouden met het provin ciaal en rijksbeleid ten aanzien van de verstedelijking van de randstad. CDA'er D. IJdo ad viseerde het college om die re den te gaan overleggen met de provincie. B. Venne (Gemeentebelangen) vreest dat de plannen leiden tot een tweede Oosthout. „Het gebied strekt zich uit tot hal verwege de Engelselaan tot over de brug bij Koomen, en er zijn al gronden van eige naar verwisseld. Wij zien daar geen heil in en wensen aan zo'n groot voorbereid ingsbe- sluit geen medewerking te verlenen", aldus Venne. De VVD steunde het voorstel wel, maar benadrukte dat het niet de bedoeling kan zijn „een bollenstad" te bouwen. rWIJK De gemeen- ad van Katwijk is wel het starten van ge- iidieerde kinderop- maar wil zich niet en aan de door B en /oorgedragen Stichting lbfider Opvang Katwijk |K). Bovendien willen nee raadsfracties betrok- in zijn bij het opstellen is de uitkomst van een lange discussie, die gister- d werd gevoerd. Het col van burgemeester en wet- ers had voorgesteld in te men met de kinderop- om zo gebruik te kunnen en van de rijkssubsidiere- ïg. B en W adviseerde om iezen voor de Stichting Ier Opvang Katwijk als aerende instelling. Beide stellen stuitten echter op ek. en SGP/GPV herhaal- hun standpunt in principe 1 kinderopvang te zin. J. der Plas (SGP/GPV): „ideren in de leeftijdsgroep 0 tot 4 jaar vormen een 'sbare bevolkingsgroep, wie de relatie met de ou- heel belangrijk is. Kin- opvang is niet in overeen- lo°I ming met de Bijbel, we ezi%ien het voorstel dus niet". Als enige CDA-raadslid stem de ook N. Zwaan tegen. Het voorstel om van de subsidiere geling gebruik te maken werd met veertien tegen negen stemmen aangenomen. Kritiek Tot voor kort waren twee in stellingen voor kinderopvang in de race voor de rijkssubsi die. Daarvan had de Stichting KOK duidelijk de voorkeur van het college. De andere ge gadigde, de stichting Kinder dagverblijf De Zevensprong heeft zich echter teruggetrok ken. Wethouder H. van Mierlo kreeg hierover zware kritiek, met name van VVD-raadslid J. van Paridon-van Tol. „Er waren twee gegadigden, zijn die gelijk gehandeld? Ik denk van niet. KOK bevond zich in een voordelige positie, terwijl er onvoldoende is geïnfor meerd naar De Zevensprong. Ze hebben geen gelijkwaardi ge kansen gehad", aldus Van Paridon. E. Bergman van de RPF plaat ste eveneens vraagtekens bij de behandeling van De Zeven sprong. „De Zevensprong heeft afgehaakt, maar dat is begrijpelijk als je zo met je cliënten omgaat". De wethou der verdedigde de werkwijze van zijn appartement. „Ik be strijd de suggestie dat De Ze vensprong door een hondse behandeling van mijn ambte naren is afgehaakt. Daar is geen sprake van geweest". Wel heeft, zo stelde Van Mier lo, de Stichting KOK altijd een voorsprong gehad vanwege haar ervaring. Daar komt bij dat deze instelling zich beter heeft gepresenteerd dan De Zevensprong. R. Haasnoot (PvdA) heeft wel alle vertrouwen in de stichting KOK. „Het zijn particuliere vrijwilligers die al 18 jaar be zig zijn op dit gebied. Dat is een garantie voor kwaliteit en stabiliteit". Zij kreeg steun van Gemeente Belangen/D66. In een stemming besloot de ge meenteraad zich niet vast te leggen op de Stichting KOK, maar er wel onderhandelingen mee te starten. Het college voorstel haalde het net met twaalf stemmen voor en elf te gen. Afgezien van de kleine christelijke partijen, stemden twee CDA-ers en mevrouw Van Paridon tegen. De rijksregeling beter be kend als de Oort-gelden laat in de komende jaren ruimte voor andere, nieuwe initiatieven op het gebied van kinderopvang. Een voorstel om die mogelijkheid open te houden, werd met 22 stemmen voor en één tegen aangeno men. Alleen M. van Rooyen (SGP/GPV) stemde tegen. 10 gestolen IRDWIJKERHOUT kenden hebben gister- lag een kano gestolen bij Comomeer in Noordwij- Dut. De waarde van de is ongeveer duizend gul- Granaat tot ontploffing gebracht in Voorschoten VOORSCHOTEN De explosievendienst heeft gistermiddag een granaat tot ontploffing gebracht. Deze Duitse brisant gra naat is dinsdag opgebaggerd uit een sloot aan de Veurseweg in Voorschoten. OEGSTGEEST Burgemees ter en wethouders van Oegst geest gaan binnenkort met de provincie Zuid-Holland praten over het grotendeels groen la ten van de Overveerpolder in Oegstgeest. Alleen het zoge naamde plan-A rond zwembad ■Poelmeer mag worden be bouwd met villa's en duurdere huurwoningen. Het college nam het besluit gisteravond tijdens de verga dering van de gemeenteraad niet van harte, maar moest overstag nadat vooral CDA en PvdA bleven weigeren ak koord te gaan met voorstellen van projectontwikkelaar IBB Kondor om de polder hele maal vol te bouwen. Beide partijen willen dat het gebied rond het zwembad wordt los gekoppeld van verdere bouw plannen omdat er nieuwe ont wikkelingen worden verwacht in de Broek- en Simontjespol- der. De eis van de provincie om een totaalvisie te ontwik kelen voor de Overveerpolder kan volgens hen ook zonder woningbouw. Het college schorste gister avond drie keer de vergade ring om het eigen voorstel achter gesloten deuren nog maals te bespreken. Nadat dui delijk werd dat het voorstel het niet zou halen, gingen B en W akkoord met de beper king die CDA en PvdA wilden en het snel openen van het overleg met de provincie over de Overveerpolder. De VVD- fractie steunde uiteindelijk ook het gewijzigde voorstel, hoewel de liberalen al hadden ingestemd met het oorspron kelijke voorstel van het colle ge. D66 en Groen Links stem den tegen, "omdat zij helemaal geen bebouwing in de polder willen. Wethouder H. Rijks zegde gis teravond uiteindelijk toe al leen plan-A te zullen ontwik kelen als de provincie dat goedkeurt. Op een positief ant woord van die kant drong vooral CDA-fractievoorzitter P. Hellinga aan, die hoe dan ook verdere bebouwing van de Overveerpolder wil voorko men. Een groep van zestig zwem mers maakte gisteravond van de gelegenheid gebruik om 1500 handtekeningen te over handigen voor het behoud van het open luchtbad. De zwem mers zijn bang dat Oegstgeest straks alleen een overdekt zwembad overhoudt. Over de zwembadplannen wordt pas in een later stadium met IBB Kondor gepraat. VROUW RIJDT DOOR NA AANRIJDING KATWIJK Een automobi liste is gistermiddag na een verkeersongeval op de hoek Ambachtsweg en Zijlmaker- straat doorgereden. Een 15-ja- rige jongen uit Katwijk reed daar even na het middaguur op het fietspad toen de auto hem ramde. De jongen hield geen ernstig verwondingen aan de botsing over. Volgens ooggetuigen ging het om een klein, rode auto bestuurd door een vrouw. Het juiste kente ken kon niet worden overge legd aan de Katwijkse politie, die nu op zoek is naar nieuwe getuigen: 01718-25511. KATWIJK De 22-jarige Joop van Diepen gaat vanaf dinsdag 24 juli pro beren de badgasten uit hun luie strandstoelen te krijgen. Hij is de recrea tie-medewerker van Kat wijk, die gedurende zes weken sport- en spelacti viteiten gaat organiseren op het strand en de direc te omgeving. Van Diepen zal vier middagen of avonden in de week (van dinsdag tot en met vrijdag) ac tiviteiten op touw zetten om de toeristen, maar ook de plaatselijke bevolking, een verzetje te bieden. De activi teiten beginnen 's middags al tijd om half twee of twee uur en 's avonds om zeven uur. Dit is het tiende seizoen dat de ge meente Katwijk een spelleider in dienst neemt voor tijdens de schoolvakanties. Het programma voor deze zo mer bevat activiteiten voor alle leeftijdsgroepen. Voor de kleinste kinderen is er schat graven, straattekenen en zand kastelen bouwen. Voor de sportieve badgasten organi seert Van Diepen ondermeer volleybaltoernooien, surf wed strijden en zeskampen. Ook de ouderen hoopt hij uit hun stoel te krijgen met jeu de boules. Verder mogen de strandgan- gers tjoeckbal, een foto-speur tocht en een frisbee-demon stratie verwachten. Eén mid dag in de week parkeert Van Diepen een busje op het strand waar de badgasten op eigen gelegenheid spelmaterialen kunnen afhalen. Bij regenachtig weer wijkt de spelleider uit naar de Boors- mazaal of sporthal Rijnsoever, waar veel van de activiteiten gewoon kunnen plaatsvinden. Voor dat soort dagen heeft sportleraar uit Pijnacker altijd andere spellen achter de hand. Is het droog, maar toch geen strandweer, dan kan hij ook uitwijken naar een sportveld ergens in het dorp. Om de badgasten op de hoogte te hoiJ- den van de laatste ontwikke lingen, is het telefoonnummer 50505 geopend. Verder zal er een mededelingenbord komen en beschikken de VVV en de strandtenten altijd over de laatste informatie. Eén avond in de week gaat Van Diepen het dorp in om sport- en spelactiviteiten te or ganiseren. Volgende week dinsdag is als eerste Hoornes- west aan de beurt. Op de re- creatiestrook aan de Groen van Prinsterweg zal een „su perstars meerkamp" met di verse atletiekonderdelen wor den gehouden. Alle wijksport- avonden beginnen om zeven uur en duren tot ongeveer ne gen uur. Hoogste punt van nieuw gemeentehuis Voorhout De bouwers aan het nieuwe gemeentehuis in Voorhout kregen gisteren pannebier omdat het hoogste punt was bereikt van het gebouw. Burgemeester M. de Goeij-Smulders hees de vlag in top van het 7 miljoen kostende gemeentelijke optrekje. Terwijl het rood-wit-blauw wapperde maakten genodigden onder wie archi tect P. Tauber, aannemers Vink en Veenman, raadsleden en de ambtenaren van de gemeentesecretarie en de buitendienst een rondgang door het bouwwerk. Medio februari 1991 hoopt men het nieuwe gemeentehuis te kunnen betrekken. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Noordwijk bouwt Northgoschool aan Van Berckelweg NOORDWIJK De nieuwe openbare school voor voortge zet onderwijs Northgo wordt gebouwd op de hoek Van Ber- ckelweg/Gooweg. De commis sie onderwijs bleek gisteren voorstander van deze locatie. Daarmee valt de andere optiè, bouwen op het sportcomplex aan de Duinwetering, af. Gezien het regionaal karakter van de school geven burge meester en wethouders de voor keur aan situering aan de Van Berckelweg. Een ander, toch ook-wel zwaarwegend voordeel is het feit, dat de korfbalclub Fluks, die in de veertig jaar van haar bestaan reeds zo vaak heeft moeten verhuizen, op het gemeentelijk sportpark kan blijven. Bouwen aan de Van Berckelweg is ook goedkoper. Geschat wordt dat een school aan de Duinwetering 1,8 mil joen gulden kost en aan de Van Berckelweg 1,2 miljoen. L. de Graaff-Schriek (CDA) herinnerde er aan dat haar fractie zich reeds eerder over een situering aan de Van Ber ckelweg had uitgesproken. Zij Verzocht de bushalte van de NZH wat voordeliger in de richting van de school te ver plaatsen. Van Eyken (VVD) zette vraagtekens bij eigen- domsverkrijging van de grond. A. Ouwehand (Gr. Links) vond een mogelijke locatie aan de Duinwetering een moeilijke plek in verband met de ver keersdrukte. Wethouder Bedijn bleek opti mistisch over de onderhande lingen over de grondaankoop. ervan een suggestief beeld te hebben geschetst in een huis- aan-huis verspreide oproep om bij de commissievergadering aanwezig te zijn. „De kroko dillentranen van PW" zo kwa lificeerde ze de aktie. Ze doelde daarmee op het ge geven dat PW indertijd tegen het CDA-voorstel stemde om het gebied achter de Oude To ren te bestemmen voor wo ningbouw. In de „Nacht van Van Kuyen" werd het voorstel echter verworpen en het con tingent voor tien jaar aan Voorhout overgedaan ten be hoeve van het plan Oosthout. Dat er op het terrein van de jachthaven dure woningen ko men vond de CDA-fractie- voorzitter een logische zaak. „Je kunt zo'n bedrijf niet uit kopen en er sociale woning bouw neerzetten, dat kan een kind begrijpen". Joop van Diepen temidden van de kinderen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11