icldócSoiiAcmt 4* Raad van State haalt aanvraag vergunning crematorium onderuit „Armoede kregen we niet te zien" BEZWAAR VOLKSTUINDERS GEGROND Leidse automobilisten blijven achter met dragen van gordels GEMEENTE EN AZL TEKENEN VERKLARING OVER STATION Een cadeau van formaat £cid5c6ou4a/rit DINSDAG 17 JULI 1990 PAGINA 9 'oio's bejaarde verdachte had verweer punt-voor-punt papier gezet en deelde piën uit aan de rechter en officier. Ook had hij fo- i meegenomen om aan te len dat de situatieschets de officier niet klopte, man werd er van ver- •ht een bromfietser te bben gehinderd bij het htsaf slaan. durf een eed af te leg- op het feit dat daar toen de wijde omgeving noch fietser noch een brom- tser was", aldus de zeven jarige. Rechter Van euwen suggereerde dat de bromfietser gewoon had gezien. „Laat ik het anders stéllen. Ik heb :ien dat de bromfietser er was", verweerde de •dachte zich. was boos over de trans- !ie die hij had gekregen, ar alleen op stond dat hij verkeer had gehinderd, vind dit een vage aan- ïding zonder kop noch art. Toen ik op het poli bureau het proces verbaal 1de inzien, werd mij dit weigerd. Ik ben daar nog niet gillend weggelo- foto's overtuigden offi- r De Moor dat het ten e gelegde feit niet klop- „Uit de foto's blijkt dat meer schuin de weg is ergestoken. Hij is hierbij t over de weg gereden op de tekening staat ïgegeven. Hij heeft de immer geen voorrang ge ven, maar dit is niet in proces verbaal opgeno- i. Ik vraag om vrij- •aak". rechter was het hier niet 'en ie eens. „Uit de foto's end t jkt juist duidelijk dat ver- roeechte over deze weg heeft ^i^ïeden". Hij legde de man ®n °larom toch een boete van en wentig gulden op. Zicht- lar teleurgesteld verliet de jrdachte de zaal. jn^Tl '_jri jspraak SWiC1 k A 193. Ir waren nergens borden igs de weg waarop stond je maar zeventig mocht. de aanhouding ben ik terug gereden om dat te itroleren". Een eveneens wat oudere man moest |h gisterochtend verant- irden omdat hij in de- ""88, even buiten jitwijk, honderd kilometer r uur had gereden. Die I fclheid bereikte hij op een W fg waar een maximum- ilheid van 70 kilometer uur geldt. Officier van ;itie De Moor eiste een ■te van 210 gulden. reed op een secundaire en niet op een autoweg. ir mag u sowieso niet ■der dan tachtig", berisp- :antonrechter Van Leeu- Meneer de Rechter, vliegen niets anders dan 's over die weg. Brom- en fietsers mogen er it komen. Het moet dus autoweg zijn", ver- rde de verdachte zich. rechter ging daar in e. Maar de verdachte ïd zijn zaak weinig goed >r in latere woordenwis- ingen met de rechterlijke cht langzaam door te la- schemeren-dat hij eigen- wél wist dat er een wit d met rode rand en het al 70 had gestaan. „Want •eed op de afslag Katwijk daar staat zo'n bord", it de rechter uit eigen er- ing. De verdachte kon niet ontkennen, rvolgens wierp hij Van euwen en De Moor voor voeten dat de betrokken ;nt hem onheus had beje- ïd Hij stelde daarom )r de zaak uit te stellen lat hij de politieman als Ïiige icon laten opdraven, moet toegeven dat ik de tiewagen wel heb gezien trapte vervolgens op 1 rem. De agent moest ■door ook remmen en cte kennelijk geïrriteerd, heeft daarom waar- nkijk in het proces ver geschreven dat ik hon- kilometer reed, wat t zo was". n Leeuwen geloofde dat rhaal niet. „Die agent zal gedacht hebben; ik irijf maar wat op". Toch rd de man uiteindelijk K, vrij gesproken. De ont- :ing van een foutje in proces-verbaal gaf de slag. Daarin stond het eerde jaar, 1989 in lats van 1988. KARIN HOGENBOOM E 3 Werkloosheid in regio Alphen licht gestegen ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloos- heid in de regio Alphen is in de maand juni licht gestegen van 2333 tot 2417. Dat blijkt uit de cijfers van het Alphense arbeidsbu reau. Iets meer dan zes procent van de be roepsbevolking in Alphen en omliggende gemeenten is nu zonder baan. De lichte stij ging die zowel voor mannen als voor vrou wen geldt, wordt toegeschreven aan de jaar lijkse inschrijving van schoolverlaters. Dit aantal is echter afgenomen ten opzichte van juni 1989. Toen schreven 626 jongeren zich in tegen 483 dit jaar. Per sector bekeken steeg alleen het aantal werklozen in de kan toorbranche noemenswaardig. Het aantal vacatures wordt door het arbeidsbureau groot genoemd- Met name voor vakbe kwaam personeel in de metaal- en de bouw sector is er werk genoeg. Caravan opengebroken LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar heeft gisteren al voor zijn vakantie begon een flinke strop opgelo pen. Hij had zijn caravan neergezet op het parkeer terrein bij de sportvelden aan de Smaragdlaan om die gereed te maken voor de aanstaande vakantie. In de caravan is vannacht in gebroken. Onbekenden vernielden een ruit en sta len de kleurentelevisie, een antenne, de radio, de accu, koffiezetter en een krat bier. Geld uit hotelkamer gestolen LEIDEN Een 36-jarige vrouw uit Rome heeft gis teren aangifte gedaan van diefstal van geld. Ze mist negenhonderd Ameri kaanse dollars, 20.000 lires en vijfhonderd gulden. De vrouw had het geld vorige week maandag op haar kamer in een hotel aan het Rapenburg liggen. Toen ze aan het eind van de dag op haar kamer terugkwam, stond de deur open en bleek het geld verdwenen te zijn. Automobilist vernielt fiets LEIDEN Een boze automobilist heeft gis termorgen de fiets van een 20-jarige Leide naar vernield. De fietser reed om elf uur over de Hooigracht. Toen hij de Nieuwe Rijn kruiste, kwam daar een onbekende man in een Opel met grote sbelheid het kruispunt oprijden. De automobilist ver leende geen voorrang en de fietser botste te gen de auto. De automobilist werd daarop heel boos. Hij stapte uit zijn auto en bedreig de de fietser. Die ging er op zijn rijwiel van door, waarop de automobilist hem in zijn wagen achterna kwam. Hij reed de fietser klem en vernielde de fiets van de 20-jarige Leidenaar. De automobilist ging er vervol gens vandoor. Het gaat om een Leidenaar van ongeveer 25 jaar, 1.90 meter lang met een fors postuur en blond haar. Treinverkeer gestremd ALPHEN AAN DEN RIJN/BODEGRA VEN Door een breuk in de bovenlei ding is het treinverkeer tussen Bodegra ven en Alphen aan den Rijn gisterochtend even na elf uur gestremd geraakt. De re paratiewerkzaamheden duurden tot na zes uur 's avonds. Voor de reizigers op het tra ject zijn bussen ingezet. Vissen happen naar zuurstof ALKEMADE De brandweer van Alke made heeft de afgelopen dagen verschil lende sloten doorgespoeld om te voorko men dat de vissen zouden stikken. Door het warme weer was het zuurstofgehalte onaanvaardbaar gedaald. Uit de Reigersin gel en uit de sloot langs de Chrysantsingel zijn veel dode vissen verwijderd. De la Mar opent waterspeelplaats LEIDEN Wethouder Hans de la Mar opent aanstaande vrijdagochtend om half elf de waterspeelplaats Stevenshof. Hij doet dit samen met leerlin gen van de Anne Frankschool. De speelplaats ligt aan de Dob- bewatering aan de rand van het Stevenshofpark en bestaat uit slootjes van een halve meter diep met een kleine stroomver snelling naar een vijver. Kin deren kunnen hier slootje springen en spelen op een ket tingbrug en bij twee even- wichtsbalken. Tevens zijn speelelementen zoals goten, pomp en watertoren aangelegd. LEIDEN De vergun ningsaanvraag voor een crematorium op be graafplaats Rhijnhof aan de Haagse Schouwweg was niet volledig. Om die reden heeft de Raad van State bezwaren van volkstuinvereniging Veldheim die milieu gevolgen van het crema- toriun vreest gegrond verklaard. J. Vellekoop van de directie milieu van de gemeente vindt het verrassend dat de Raad de uitspraak nog heeft gedaan omdat de oorspronkelijke aan vraag al enige tijd gele den is teruggetrokken en een nieuwe wordt voorbereid. De Raad van State heeft de uitspraak gedaan zonder de partijen nog in een aparte zitting te horen. Ze is daarbij afgegaan op een ambtelijk rapport. Nader onderzoek was niet nodig, volgens de Raad. Opgemerkt wordt dat volgens de Hinderwet een vergunningaanvraag ge paard moet gaan met een ge detailleerde beschrijving van de hele installatie en de plaats waar die wordt bedre ven. Bij de aanvraag voor het crematorium ontbrak een duidelijke beschrijving en tekening van de ovens. Bovendien werd tijdens de aanvraag besloten een ander type oven toe te passen dan waar aanvankelijk sprake van was. Vellekoop noemt het jam mer dat er geen zitting is ge weest van de Raad van Sta te. Volgens hem heeft de ge meente bewust de aanvra gers de vrijheid gegeven om zelf te bepalen hoe ze aan de milieunormen willen vol doen. Uiteindelijk was dan bepalend geweest dat de in stallaties aan de geldende richtlijnen voldeden. Tevreden Secretaris J. Bodcnstaff van speeltuinvereniging Veld heim is tevreden over de uitspraak. „Als ze willen bouwen, moeten ze aan de regels voldoen. Er is al tien tallen jaren jaren sprake van het crematorium in het be stemmingsplan. We zijn op zich ook niet tegen de komst, maar ze moeten wel aan de eisen voldoen". Het zelfde geldt volgens Boden- staff voor een eventueel strooiveld. Dat zou in de om geving van de Rijksweg zijn gesitueerd. Volgens het be stuur van Veldheim zou dat terrein overigens te klein zijn voor het geplande cre matorium. Bovendien zou door regen as in de sloot (e- recht komen waarop de volkstuinders zijn aangewe zen om hun grond te be sproeien. Het bestuur van Veldheim verwacht dat het nog wel geruime tijd kan duren voordat een oplossing is gevonden voor het strooi veld. Bodenstaff pleit ervoord dat voor de aanleg van het cre matorium en het strooiveld de waterhuishouding in de omgeving wordt aangepast. Nu verplaatst het water zich vanuit het crematoriumter rein zich naar de volkstui nen. Wijzend op mogelijke schadelijke stoffen, betoogt hij dat dit beter andersom kan. Bodenstaff zou het liefst om de tafel willen met vertegenwoordigers van de stichting Crematorium Lei den. „Met ons valt best te praten". Desgevraagd zegt hij dat er nöoit overleg is ge weest. Een reclamebord van het ministerie van Verkeer en Waterstaatbord daat aandacht vraagt voor het ook binnen de stad dragen van autogordels. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Uit een on derzoek van de stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) blijkt dat slechts 50 procent van de Leidse automobilisten een gordel draagt binnen de bebouw de kom. Daarmee ligt Lei den beduidend lager dan het landelijk gemiddelde wat op 62 procent ligt. Dat blijkt uit cijfers van een onderzoek dat het SWOV afgelopen december in verschillende gemeenten door heel Nederland werd te var» het SWOV. De resulta- gehouden. ten hiervan zijn nog niet be kend. „De autogordel verkleint de kans op ernstig letsel bij een botsing met 40 procent" is een leuze die op de kaartjes staan die gecontroleerde bestuurders in hun handen gedrukt krij gen. Parrallel met deze enque- te loopt een voorlichtingscam pagne van het ministerie on der de tit,el „Ook binnen de kom". Met reclame op onder andere lantaarnpalen wordt Dit onderzoek van het SWOV werd gehouden in opdracht van het ministerie van Ver keer en Waterstaat. In de uit gekozen gemeenten werd eind vorig jaar in samenwerking met de plaatselijke politie korpsen gecontroleerd op het dragen van auto-gordels. Dit ging vaak in combinatie met technische-, snelheids-, of al coholcontroles. Ook in de afge lopen week is van donderdag tot zondag in Leiden gecontro leerd voor een vervolg-enque- LEIDENAARS TERUG UIT ROEMENIË: LEIDEN „Wanneer je in een land als Roemenië bent geweest, word je be wust van het feit dat we hier materieel en politiek bevoordeeld zijn", aldus dominee H. Schouten over zijn reis naar Roemenië. De afgelopen week was hij met Michiel van Dam, Nelleke Melse en nog vier andere jonge vertegen woordigers van de geza menlijke Leidse kerken in Transsylvanië, een gebied in Roemenië dat vroeger bij Hongarije hoorde. Daar trokken zij op met een groepje Hongaarse jongeren van de Protestante kerk uit Dirgu Mares. Sinds drie jaar hebben de twee kerken con tact met elkaar. Het groepje bestond uit een vaste kern van zeven-Hongaren. De jongeren communiceerden met elkaar in het Engels en Duits. De Lei- denaars sliepen in een kerkge bouw en gingen elke dag met de Hongaren opstap. „We maakten trips door de bergen, bezochten heel veel kerken en 's avonds hadden we bijbelgesprekken met de groep. Die duurden wel einde loos veel langer dan in Neder land'" vertelt Michiel van Dam. De Hongaren regelden alles voor ze en nam de groep over- Nelleke Melse, Michiel van Dam en ds. H. Schouten: „Echte vrijheid van meningsuiting is er nog steeds niet". FOTO: WIM VAN NOORT al mee naar toe. Nelleke Melse vond dat aan de ene kant wel jammer, omdat ze alleen naar de goede plekken van Trans sylvanië gingen. „De armoede en de krottewijken kregen we niet te zien. Ik had bijvoor beeld wel naar een volkskroeg willen gaan. Maar zelf gaan ze daar nooit heen en er alleen naar toe gaan, kon je niet ma- Spanning In Transsylvanië wonen onge veer net zoveel Roemenen als Hongaren. Tussen deze twee groepen heerst grote spanning. Nelleke Melse heeft een voor beeld waaruit blijkt dat de Hongaren worden gediscrimi neerd. „Ik heb met een Hon gaars meisje gesproken dat op school net zulke hoge cijfers haalde als haar Roemeense klasgenoten en absoluut niet dommer is dan hen. Zij werkt nu al een aantal jaren als ty piste in een fabriek, terwijl haar Roemeense klasgenoten allang afdelingshoofd of iets dergelijks zijn". De groep heeft alleen contact gehad met Hongaarse jonge ren. Schouten vond dat jam mer: „We hebben wel van te voren gevraagd of we Roeme nen konden ontmoeten. Dat is niet mogelijk geweest. Als we er een volgende keer heen gaan, dan wil ik wel proberen contact te krijgen met een groep Roemeense jongeren. Maar misschien is dat wel heel moeilijk te organiseren, dat weet ik niet". Vorig jaar, toen er nog een Communistisch regime in Roe menië was, is de dominee met drie jongeren ook naar Tirgu Mares geweest. „We zijn toen stiekem gegaan, de regering mocht er niets van weten. We zaten ondergedoken op een camping en hadden in het ge heim contact met jongeren uit Transsylvanië. Nu konden we openlijk contacten met de mensen onderhouden. Dat was het grootste verschil. Verder merkte je dat de mensen min der bang waren om contact te maken". Volgens Nelleke Melse durven de mensen nog steeds niet vrij uit te praten. „Ze zijn bang dat hun telefoon afgeluisterd wordt. Alles wat je zegt, kan tegen je gebruikt worden. Ech te vrijheid van meningsuiting is er volgens hen nog steeds niet". Gastvrij Alle drie beamen ze dat ze heel hartelijk ontvangen wer den. „De mensen zijn ontzet tend gastvrij. Alles wordt voor je gedaan en betaald, zelf mag je helemaal niks doen. Toen we daar aankamen kregen we bloemen, die daar heel schaars zijn. Elke avond stond er een maaltijd klaar en elke ochtend werd er brood voor ons klaar gemaakt". Michiel van Dam was hier erg van onder de in druk. Nelleke Melse vond de mensen veel warmer dan in Nederland. „Als zij iets zeggen, dan menen ze het ook. De mensen hebben een betere mentaliteit dan in Nederland, maar tegen een slechtere ach tergrond". BURGERLIJKE LEIDEN Geboren: Laura Marijke, d. van D Ruiz Estoplnan en I. Glménez Lax; Floris Jozef, z van J. W. Bonenkamp en E. P. M. Knape; Mari|n, z. van R. van der Zwan en G. A van Sprang; Saskla Friederike, d. van C. M. Lehr en C. Schaal, Sanne, d. van R Abma en D. J. M. Flls; Melissa Johanna, d. van A. Nijgh en A. van Ruiven; Lisa, d. van M. J. Smith en Y. J. M, Ultendaal; Robert Francis, z. van W. J. Vogelsang en G. M. Eastwood; Thljmen Jan, z van J Hendriks en M. G. de Jong; Imane, d. van R. Maètoug en D. Meatougul; Alvaro, z. van M. A. Martin Alfonso en P Mazorra de Quero; Ingeborg Christine, d. van P. A. Bobbed en R van Beusekom; Arthur, z. van A. van Rl|n en C. W. Ouwehand; Henrlcus Petrus Maria. z. van P. C. M. Versluljs en E. P. M. Vrijhoe ven; Berber Chaqan, d van R T Broekstra en L. W. A Teske; Danielle, d. van M. van der Helden en M. van der Mee; Thomas, z. i H. A. T. van der Melj en C van den Mazurel; Martin, en Y. Hoppenbrouwer; Evertina, d. van H van Steenbergen en N. van der Ent; Roy. z. van G. Bronmeijer en J. Hoornweg; Thomas Cornells, z. van C. G. A. Hassing en A. C. Knl|nenburg; Maureen, d. van J. C. Toetenel en I. H van Reeuwijk; Thomas, z. van T H. M van Noorl en A. G. J. M de Leeuw. Margaretha Helena, d. van B W Drink- waard en M L. Ravensbergen; Annemieke. d van P Dronkert en A. M. van der Blom; Marson, z van M W. R Anemaet; Patricia, d van L Borgers en M. Moesman; Noortje, Veen en I. H. C. Volwater; Olaf Wilhelmus Jacobus Theodorus, z. van F. T. Turk en N. P B, van der Meer; Johannes Karei, z. van H. A. J. Lanslnk en J. Veltman; Hldde Hermanus. z. van H A J. Lanslnk en J. Velt man; Bregje Joanna, d. van H. A. J. Lanslnk en J Veltman; Gerrlt. z. van G. de Kreek en W Barnhoorn, Manon, d. van B. Zwart en S. Colpa; Sunny Singh, z. van B Badal; Llnda. d van J de Vreugd en A. C. J Varkevlsser; Cornells Bo. z. van G. N. Guijt en M. A. Nell; Nora, d van E. M. Lamzira en Y. Boujakh- rout; Eva. d. van K F. HIJIkema en N. Vos; Karin, d. van C. van der Plas en J. G. Heemskerk; Louis Maria, z. van L. M. Geer- llngs en M. WiJIIng. Robin, z LEIDEN Wethouder J. Wa lenkamp van economische za ken en J. Peters, voorzitter van de raad van bestuur van het academisch ziekenhuis (AZL) hebben vanmiddag op het Leidse stadhuis een inten tieverklaring getekend over de ontwikkeling van het Sta tionsgebied. De onderhandelingen tussen beide partners liepen aanvan kelijk onder het vorige col lege van B en W nogal stroef. Begin dit jaar kwamen ze zelfs enige maanden hele maal stil te liggen. De nieuwe wethouders Walenkamp en T. van Rij van ruimtelijke orde ning pakten na hun installatie de draad weer op met als re sultaat dat er nu op hoofdpun ten overeenstemming is be reikt. „De voorfase wordt hiermee afgesloten", aldus Walenkamp. Met deze verklaring kunnen nu aanvragen voor subsidie bij het rijk worden gedaan. Vori ge week nog verklaarde Van Rij dat de kansen dat het AZL zou meebetalen aan het ont wikkelingen van stationsge bied, zeker aan de stadskant, „nul-kommarnul" waren. Wel sprak hij de hoop uit dat nog voor de zomervakantie over eenstemming kon worden be reikt. „Nu betrokken partijen het op hoofdpunten eens zijn geworden, kan worden over gegaan tot het verder uitwer ken van de plannen", aldus Walenkamp. Atletiekbaan wordt opnieuw hersteld LEIDEN De atletiekbaan in het Leidse Hout moet deze zo mer voor de tweede maal binnen een jaar worden gerenoveerd. De kunststofbaan werd vorig jaar opnieuw vastgezet (gecoat), maar deze toplaag heeft weer losgelaten. Het herstel heeft plaats onder garantie en kost de gemeente geen geld. Zes weken lang is vorig jaar gewerkt aan de voormalige sintel- baan om de hechtingen vast te zetten. Dat kostte twee ton. Nu ligt de baan opnieuw voor minimaal anderhalve maand onge bruikt. „Wat er nog op zit moet opnieuw afgefreesd worden. Ei genlijk moet al het werk opnieuw gebeuren", aldus T. Edzes van de directie sport van de gemeente. Het Duitse bedrijf dat verantwoordelijk is voor het herstel, is vorige week met het werk begonnen. Maar al na enkele dagen bleek dat de werknemers niet het goede gereedschap hadden meegenomen waardoor de werkzaamheden nu weer stil liggen. De reparatie is een tegenvaller voor de atletiekverenigingen Ba taven en Holland die voor de tweede achtereenvolgende zomer zonder thuishaven zitten. Volgens een woordvoerder van de Bataven was al direct na de zomer vorig jaar duidelijk dat het aangelegde toplaag niet goed was en „putjes, belletjes en bulten" ontstonden. Gevreesd wordt dat nu de baan nog niet gereed is bij aanvang van het nieuwe seizoen dat eind augustus begint. Ook is heerst de angst dat de baanhuur over de komende tijd niet, of slechts gedeeltelijk terug wordt betaald. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam:Voorl: I Adres: J Postcode/plaats: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Adres: trole bezorging) I Postcode/plaats:I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9