Nicu Ceausescu krijgt Roemenen op zijn hand Irak laat Britse verpleegster vrij QtidMQowuvnt EG prikt nog geen datum voor verdrag EG wil hulpbureau voor Palestijnen Weer onlusten in Kirgizië tussen etnische groepen Echteoriginele sprits^v is en blijft Utrechts BINNENLAND DINSDAG 17 JULI 1990 PAGIljflT] BRUSSEL De Europese Gemeenschap gaat in september opnieuw bekijken of ze een samenwer kingsverdrag met Roemenië zal tekenen. Dat is gisteren in Brussel besloten door de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf EG-landen. Het verdrag is al gereed. Maar na de recente gebeurtenissen toen de Roemeense regering mijnwerkers inzette tegen demonstran ten werd besloten geen datum voor ondertekening vast te stellen. Nederland, Groot-Brittannië en België verzetten zich gisteren tegen het nu al vaststellen van een datum. Mi nister van den Broek wees erop dat Roemenië kennelijk nog niet over een behoorlijke rechtsgang beschikt, gezien het feit dat er nog steeds studentenleiders gevangen worden ge houden. Met name Frankrijk was er voor om al wel met de EG-partners een datum te prikken voor ondertekening, op dat Roemenië niet in een isolement terecht komt. DDR bevestigt onderdak Abu Daoud OOST-BERLIJN De voormalige Oostduitse communistische leiders heb ben onderdak verleend aan de man die wordt verdacht van de dodelijke aan slag op elf Israëlische atleten bij de Olympische Spelen van 1972, zo heeft het Oostduitse ministerie van binnen landse zaken gisteren meegedeeld. Het hoofd van de politie van het ministerie, Wolfgang Elstner, zei dat volgens docu menten van de voormalige geheime po litie, Stasi, een man die bekend staat on der de naam Abu Daoud in 1978 toegang tot de DDR heeft gekregen. De Berliner Morgenpost berichtte in het weekeinde dat Abu Daoud verscheidene malen is gezien in het Palast Hotel in Oost-Ber- lijn en nog steeds in de DDR zou wonen. Toeristen ziek door gifwolk ALBENGA In de om geving van het Noorditali- aanse plaatsje Albenga zijn ongeveer 80 mensen een dag in ziekenhuizen opge nomen nadat een gifwolk over de kuststrook van de Golf van Genua trok. Het giftige en stinkende gas ontstond doordat in een broeikas voor paprika's bestrijdingsmiddelen wer den gebruikt. De meeste zieken waren toeristen die op drie campings in de buurt kampeerden. Zij klaagden over misselijk heid, maagkrampen en huid- en oogirritaties. Somalië op weg naar democratie MUQDISHO De Somalische rege ring heeft aangekondigd dat volgend jaar verkiezingen zullen worden ge houden waaraan meerdere partijen mogen deelnemen. Maar eerst zal op 31 oktober een referendum over een nieuwe grondwet plaatsvinden. De beslissing is in overeenstemming met het pleidooi van de Somalische president, Mohamed Siad Barre, voor politieke hervormingen. Barre regeert sinds zijn staatsgreep in 1969 de socialistische eenpartij-staat met ijzeren hand. Maar op 1 februari 1991 zullen zowel parlements- als lo kale verkiezingen worden gehouden met verschillende partijen, zo luidde de verrassende boodschap. Doodstraf op handel in porno PEKING Wie in China in pornografi sche lectuur en videobanden handelt, hangt voortaan de doodstraf boven het hoofd. Met deze draconische maatregel willen de Chi nese autoriteiten een dam opwerpen tegen de snel toenemende handel in dit soort ma teriaal. De nieuwe bepaling van het Hoog gerechtshof is gisteren bekendgemaakt. De doodstraf wordt in China opgelegd voor verschillende zware misdrijven, waaronder corruptie en verkrachting. Jaarlijks wor den naar schatting duizenden terdoodver- oordeelden door middel van een nekschot terechtgesteld. Een breed opgezette cam pagne tegen pornografie heeft niet het door de autoriteiten gewenste effect gehad. Met name in het zuiden van het land, waar een druk verkeer op Hongkong bestaat, floreert de handel in porno. Mensen vluchten voor gevechten in Monrovia MONROVIA Honderden mensen zijn gisteren de Liberiaanse hoofdstad Mon rovia ontvlucht om aan de gevechten te ontkomen die zich sinds zondag voor doen in de oostelijke buitenwijken. De vluchtelingenstroom naar het buurland Sierra Leone hield gisteren eveneens aan. Volgens ooggetuigen deden zich zondag hevige gevechten voor tussen regeringstroepen en rebellen in Monro via. Westerse waarnemers meldden dat de rebellen de helft van het gebied in handen hebben. Er werd officieel geen melding gemaakt van slachtoffers, maar volgens Franse en Belgische artsen die in het St.Jozefziekenhuis in Monrovia werken werden zondag de hele dag mensen met schotwonden binnenge bracht. BRUSSEL De EG-ministers van buitenlandse zaken heb ben besloten de Israëlische re gering om toestemming te vra gen voor het openen van een bureau dat toezicht moet gaan het bedrag dat de houden op de financiële hulp apart heeft gezet voor directe van de EG aan de Palestijnen. hulp van de EG aan de bezette Volgens een voorlichter van gebieden in 1990 23 miljoen de Europese Commissie ligt ecu (bijna 54 miljoen gulden). Bakker Blom in Utrecht bakt i Het deeg wordt bij hem wel iswaar in een mengmachine gekneed. Maar daarna is het allemaal handwerk. „We ge bruiken nog steeds de oude technieken. Machinaal heb ik het ook wel eens gepro beerd, maar dat werd tóch iets anders. Je moet het deeg op het laatste moment nog even wrijven". Op de werkbank rolt Blom een homp deeg in een snelle beweging tot een dikke sliert. Die gaat in een meta len buis, aan het eind waar van een stervormige ope ning zit. Met een houten staaf drukt hij het gele slap pe spul, in vibrerende bewe gingen, op een bakplaat. Daar ligt na een paar secon den één lange sprits. Als de bakplaat vol met slierten ligt, gaat-ie de oven in. Het bakken duurt ongeveer drie kwartier. De slierten wor den in kleine stukken gesne den. Zo bakt Blom met zijn personeel enkele honderden spritsjes. Ze worden in dozen verpakt waar Bergman's Sprits op staat. Deegspuiten Hoe Blom aan de naam Bergman komt, is historie. Pieter Bergman was de Utrechtse banketbakker die in 1884 in Düsseldorf zijn vakbekwaamheid probeerde op te vijzelen. Hij maakte onder meer kennis met het deegspuiten waar de Duitse vakbroeders zich van be dienden. Volgens Gerard Blom heeft Bergman het sprits-recept in zijn Düsseldorfse tijd be dacht en het in zijn Utrecht se bakkerij verder ontwik keld. Bergman's baksel vond Eenheidsworst Dat hele volksstammen get vreden zijn met de zSers koekjes die uit een fab£ j komen, is de banketbalLje bekend. Hij zou zijn on w ook kunnen verveelvo[ur| gen met een machinale pak. „Dan voeg ik air van hetzelfde toe waarvaP,?* zoveel bestaat, een eenhe1 worst". un Het heeft er in het verlei vertelt hij, even op gelePffj of hij was bezweken voopd verlokkingen van een flifel omzet, als hij was dooOer gaan om aan een belVer grootwinkelbedrijf te lie ren. „Maar ik ben snel|vje stopt. Dit is toch geen dukt dat je in grote hoey heden kunt maken. C i word je een industrie. Up ver nu alleen nog watt—: een paar zaken in Utrep'- Sprits hoort in Utrecht"! Zelfs een warenhuis in I rijs wilde zijn spritsen. was wel vleiend, geeft toe, maar hij voelt zichL eenmaal niet geschikt alf dustriële bakker. I Terwijl de bakker dit I telt, wordt er rond de ofl door zijn personeel drukj werkt. Ze mogen alles q in de bakkerij, maar spuiten van de sprits Blom niet uit handen. E de beminnelijkheid zelf.E derbreekt het gesprek orfi slierten deeg persoonlijk de bakplaat te deponereiS - Het lijkt een soort persdb, lijke hommage aan dei Utrechter Bergman, h ruim een eeuw geleden lier zo ver van deze plaatsjit eerste koekjes op deze i' nier „spritzte". CHRIS SPÖNH(I Nicu Ceausescu, de jongste zoon van ex-dictator Nicolae Cea- cescu, staat deze week terecht voor zijn aandeel in de moord op de burgers van Sibiu. FOTO: AP BUKAREST Het proces tegen Nicu Ceausescu, zoon van de geëxecuteer de Roemeense dictator, die beschuldigd wordt van volkerenmoord tij dens de decemberrevolu- tie, is gisteren hervat. Op vallend hierbij is de ken tering van de publieke opinie in zijn voordeel. De Roemenen, die twee maan den geleden de straat opgingen om de man uit te jouwen die vorig jaar december het bevel gegeven zou hebben voor het bloedbad in de stad Sibiu, be kijken hem nu met een zekere mate van sympathie. De gezondheidstoestand van de 38-jarige Ceausescu, playboy, gokker, voormalig minister van jeugdzaken en eerste se cretaris van Sibiu, verslechtert in hoog tempo. Hij lijdt aan een chronische le- vercirrose en vertelde onlangs aan een plaatselijke krant dat „de medische wetenschap niets meer voor hem kan doen". Hij heeft in de gevangenis in Sibiu medische bijstand afgewezen. Gedacht wordt dat hij alleen de hoofdfiguren uit het vroe gere dictatoriale regime kan identificeren en uitleg kan ge ven over raadselachtige ge beurtenissen tijdens de revolu tie, zoals wie verantwoordelijk was voor de schietpartijen in Sibiu. Het is nog steeds ondui delijk of de politie, het leger of de Securitate verantwoordelijk waren voor de 92 doden. Tot dusver is bij de processen niets aan het licht gekomen dat hier enige klaarheid in brengt. In mei vertelde Nicu Ceauses cu het gerechtshof dat zijn be vel om op anti-Ceausescu de monstranten te schieten een quasi-nonchalante opmerking geweest was. Een getuige, op geroepen door de verdediging, zei dat Nicu inderdaad dron ken was toen hij zei dat „de veiligheidstroepen met alle mogelijke middelen de opstand moeten neerslaan". Later zou Nicu dat bevel herroepen heb ben. Kritici geloven dat de autori teiten geprobeerd hebben de waarheid over de gebeurtenis sen tijdens de decemberrevo- lutie in de doofpot te stoppen om betrokkenen te bescher men die nu machtsposities in nemen in de gekozen regering. „Doordat het zolang uitgesteld is zijn de mensen niet meer zo nieuwsgierig naar wat er wer kelijk is gebeurd. Ze hebben de tijd gekregen om te verge ten", aldus Adriana Neagu, verslaggever van het dagblad Dimineata. Ze gelooft dat het vonnis tegen Nicu mild zal uit pakken. „De publieke opinie begint naar bewondering te neigen. De mensen waren ver- Na de typische Drentse kost „hruune bonen met appeltjes" en het „zuur vlees" uit Maastricht, overgoten te hebben met het trappistenbier uit Tilburg, smullen wij vandaag van de spritsen uit Utrecht. Dat gebeurt in een nieuwe aflevering van Een andere kijk op toeristisch Nederland", waarin de vele suggesties voor uitstapjes in eigen land weer eens op een anders-dan- andere wijze worden voorgeschoteld. rukt hem zo weerloos te zien in het gerechtshof. Het was duidelijk dat hij niet het angst aanjagende monster was waar voor wij hem gehouden had den". Schoonheid Mugurel Florescu, de openbare aanklager: „De vrouwen van Sibiu, wier schoonheid door het hele land wordt geroemd, durfden bijna de straat niet op uit angst dat Nicu zijn oog op hen zou laten vallen. Hij kon iedere vrouw krijgen die hij wilde". Florescu zegt dat er geen tijd is om mensen te berechten voor misdaden die begaan zijn voor de revolutie. Maar een over weldigende hoeveelheid be wijsmateriaal zou aangedragen kunnen worden voor misda den tegen de mensheid begaan door voormalige partijbonzen als Nicu Ceausescu, terwijl het moeilijk is bewijzen te krijgen van de gebeurtenissen in de cember. Het is praktisch on mogelijk een beschuldiging van volkerenmoord met een gedegen bewijsvoering te on dersteunen. Gevreesd wordt dat het proces tegen Nicu Ceausescu door de publieke opinie beïnvloed wordt. In mei won Nicu de harten van de bevolking van Sibiu en at de rechtzaal uit zijn hand. Hij kwam voor in een chic pak met een zonnebril op en maakte de indruk van een beminnelijke clown. De auto riteiten hebben besloten het proces deze keer niet uit te zenden, officieel om te voorko men dat getuigen herkend en geïntimideerd worden. Het kan echter ook worden uitgelegd als een teken dat de regering er de voorkeur aan geeft misdadigers uit de Ceau- sescujaren te laten vergeten om te voorkomen dat de vroe gere machtsstructuren nader onderzocht zullen worden, die volgens tegenstanders van de nieuwe regering nog steeds be staan. Met de verwikkeling van tien duizenden Roemenen in het verklikkersnetwerk van de Securitate is de grens tussen de schuldigen en onschuldigen bijna onmogelijk te trekken zonder een zuivering in bijna iedere laag van de samenle ving. „Ik denk niet dat we erg veel over het verleden zullen leren van dit proces", zegt Adriana Neagu. Op de muren van de gebouwen in Bukarest zijn leuzen als „Weg met de Ceau- sescu's" alweer vervaagd. Ver se muurschilderingen roepen president Iliescu op af te tre den. Neagu: „De gebeurtenis sen voor de revolutie lijken al weer erg ver weg". CATHERINE ADAMS (c) The Times, Londen Michelle de Vries, 22, praat in Londen via de telefoon met haar moeder, Daphne Parish, die net door Irak is vrijgelaten.foto: ap LONDEN Irak heeft gisteren de Britse verpleegster Daphne Parish vrijgelaten, die wegens medeplichtig heid aan spionage was veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf. Zij heeft Irak inmiddels verlaten. Daphne Parish (53) werd tegelijkertijd gearresteerd met de Iraanse journalist Farzad Bazoft die in maart werd geëxecuteerd wegens spionage. Parish werd tot 15 jaar veroordeeld omdat zij Bazoft, die voor de Britse krant The Observer werkte, naar een militaire installatie had gereden waar hij berichten wilde na trekken over een explosie. Volgens collega's was Bazoft geen spion, maar een enthousiaste journalist die op een primeur uit was. Mevrouw Paris vertrok gisteren naar de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. President Kenneth Kaunda van Zambia heeft volgens zijn woordvoerder haar vrijlating bepleit bij de Iraakse presi dent Saddam Husayn. Groot-Brittannië riep zijn ambassadeur terug uit Irak na de te rechtstelling van Bazoft. MOSKOU In de Centraalaziatische Sovjet republiek Kirgizië zijn het afgelopen weekeinde bij gevechten tussen Kirgie- zen en Oezbeken zeker dertig gewonden gevallen. De stad Osj bij de grens met Oezbekistan wordt volgens TASS bewaakt door het leger. De winkels zijn er gesloten en het openbaar vervoer ligt stil. Behalve in Osj werd er ook ge vochten in Oezgen en omlig gende dorpen. De ongeregeld heden begonnen tijdens de monstraties tegen het verbod op samenkomsten. Begin juni braken voor het eerst etnische onlusten uit tus sen Oezbeken en Kirgiezen. Daarbij vielen 148 doden en 885 gewonden. Aanleiding tot het geweld vormde een geschil over de toewijzing van een stuk land. In Nagorno-Karabach, de au tonome, door Armeniërs gedo mineerde enclave in de repu bliek Azerbajdzjan, kwam bij een bomaanslag op haar wo ning zondag de manager van een luchthaven om het leven. Haar echtgenoot en zoon raak ten gewond. Het ministerie van binnenlandse zaken van Azerbajdzjan had eerder al dreigementen tegen het leven van de manager onderzocht. De wanden van de westelijke buis van de Coentunnel worden deze dagen voorzien van 235.000 tegeltjes. De gedeeltelijke afsluiting van de Coentunnel veroorzaakte gistermiddag onverwacht files van meer dan acht kilometer. Automobilisten liepen soms twee en een half uur vertraging op. Rijks waterstaat dacht dat de drukte wel mee zou vallen in deze relatief stille vakantieperiode.FOTO anp SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER Files door renovatie Coentunnel Sprits komt van „sprit- zen", Duits voor spuiten. Een oorspronkelijk Utrechtse gebaksoort van ruim een eeuw oud. Het is duizendvoudig ge kopieerd, zo weet ban ketbakker Gerard Blom uit de Utrechtse Zadel straat ook wel, maar het wordt natuurlijk nóóit zo goed het baksel uit zijn ovens. Een relative rend lachje begeleidt deze uitlating. Maar Blom weet één ding zeker: dat met de hand ge maakte sprits niet- door de knapste machines is te eve naren. Met genegenheid voor het vak, laat hij in de kleine bakkerij het deeg zien zoals dat op die ene dag in de week wordt gemaakt. Er wordt op een vaste dag bij Blom sprits gebakken en dat gebeurt zo veel mogelijk zonder kant- en klare ingre diënten. De Utrechtse bak ker: „Wat er precies in gaat, zeg ik natuurlijk niet". Er gaan twee soorten suikers in, dat wil hij nog wel prijsge ven. Dat een bakkersrecept vrij lang geheim blijft, is niet verwonderlijk. Personeel dat vertrekt, verbindt zich con tractueel de samenstelling van specialiteiten niet na te bootsen. Dat gaat zo in elke bakkerij, weet Blom. gretig aftrek, nu al ir: honderd jaar eigenlijk, bakkerij van Bergman Oud Kerkhof, is ir zestig verdwenen, zaak tegen de vlakte Rai gaan, vanwege doorbralde in het Utrechtse centn ov Die zijn nooit dooreeeaaiUor het pand staat er nog, Bergman had zijn zaakp"x' tussen gesloten. !rt c De uitvinder van de e<^n originele Utrechtse spritjd zo'n tien jaar geleden ovq j den. Blom heeft zijn nLv/. voor het zanderige baj1 overgenomen, omdat r koekjes van Bergman Utrecht vermaard waL,._; De hele zaak is officieelf*?\' deponeerd bij de Kamer Koophandel. In de die de spritsbedenker tijds ook gebruikte, met de drukletters uit Siens tijd, worden de k<jf^ op Het is een ander koekje ten uit de voordeelverpakljcrar in de supermarkt. Harjner maar toch met dat zand© dat broze dat sprits zo tvnrfdst Toch gaat het om hetzelfde deeg, denkt zelf. Het verschil moet een paar kleine toevoelner gen komen, een iets andr 'N mix, de suikers, maar ooliat 1 laatste bewerkingen metot s! hand. Het geheim vanjjuii

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4