Thatcher liet Duitsers tegen 't licht houden Albanese agent pakt kind van vluchtende zwager af Aantal armen daalt fors Demonstranten vinden CPSU veranderingsmoe AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Singh blijft eider gebarsten coalitie TENLAND Steidóv Gornant MAANDAG 16 IUL1 1990 PAGINA 5 :rs[d moet miljoenen ilen aan uitvinder ]0IT Het Amerikaanse auto- n Ford moet de uitvinder Ro- i earns tussen de vijf en de zes i dollar betalen omdat het een op de intervalschakelaar voor issers heeft gestolen. Tussen de n is een regeling getroffen van dollarcent voor elke auto met roorziening die Ford tussen de 972 en 1988 heeft verkocht. Het van Kearns liep in 1988 af. Hij ;r nu het volste vertrouwen in andere zaken tegen 27 Ameri- jJapanse en Europese bedrij- Jjok kan winnen. De interval- laar is inmiddels op vrijwel alle ien standaardvoorziening. Weer RAF-lid aan BRD uitgeleverd KARLSRUHE De DDR heeft voor de derde maal binnen een week een vermeend lid van de Rote Armee Frak- tion aan de Bondrepubliek (BRD) uitge leverd. Sigrid Sternebeck werd zaterdag per helikopter naar Karlsruhe gebracht en gisteren aan de Westduitse onder zoeksrechter voorgeleid. Sternebeck wordt beschuldigd van lidmaatschap van een terroristische vereniging sinds 1977 en betrokkenheid bij de moord op een Amerikaanse militair en een bom aanslag op een Amerikaanse lucht machtbasis in West-Duitsland in 1985. De vrouw werd op 15 juni in de DDR gearresteerd, waar ze sinds 1980 woon de. Afgelopen donderdag werden de RAF-leden Inge Viett en Werner Lotze aan de BRD uitgeleverd. Verkeerschaos blijft uit INNSBRUCK/MÜN- CHEN Tot verrassing van de Oostenrijkse en Westduitse verkeersex- perts is zaterdag de ver keerschaos uitgebleven die werd verwacht omdat de snelweg tussen München en Innsbruck is afgesloten in verband met de inge zakte brug over de Inn bij Kufstein. Veel drukker was het in Frankrijk op de snelweg via Luxemburg naar Spanje, aldus de ANWB. Tussen Lyon en Orange raakten automobi listen verstrikt in files van tien tot 50 kilometer. AMSTERDAM Het aantal mensen dat onder de armoede grens leeft zal sterk afnemen. Kon in 1985 nog 33 procent van de wereldbevolking als arm worden geclassificeerd, in 2000 zal dat achttien procent zijn. In aantallen gaat de verminde ring van 1,1 miljard tot 825 miljoen mensen, zo staat in het World Development Report van de Wereldbank te lezen. De vermindering van de armoede kan alleen tot stand komen bij een juist gevoerd economisch beleid. De Wereldbank noemt het uitbannen van de arhioede een fundamentele kwestie in de economische ontwikkeling. De armoedegrens ligt volgens de bank bij een inkomen van 370 dollar per jaar. De vermin dering van het aantal armen tot het einde van deze eeuw gaat het snelst in Azië. Daar zullen 400 miljoen mensen de armoede achter zich kunnen laten. In Afrika zullen er daarentegen honderd miljoen bijkomen. Alleen al om te voorkomen dat de armoede in Afrika toeneemt moet de economie in dat wereld deel met 5,5 procent per jaar groeien, twee procent meer dan nu wordt geraamd. Hulp onderweg naar gevluchte Surinamers RIO DE JANEIRO Afgelopen weekeinde is een Braziliaanse reddingsexpeditie met artsen op weg gegaan naar het uiterste noorden van het Amazonewoud. waar 860 leden van een Surinaamse indianenstam naartoe zijn gevlucht na een treffen met verzetsstrijders in Zuid-Suriname. Veel le den van de Waiana-Apalay-stam zouden erg ziek zijn en malaria hebben. Het stamhoofd slaagde er vorige week in de Braziliaanse autoriteiten in te lichten over de benarde si tuatie van zijn mensen. Bij de luchtaanval van het Surinaamse leger op Langatabbetje vorige week zijn geen doden gevallen, zo heeft Eddy Josefzoon, woordvoerder in Ne derland van het Junglecommando, dat zijn hoofdkwartier op Langatabbetje heeft, ver klaard. Eerder was gemeld dat er vijftien mensen waren omgekomen. Zeker 45 doden bij geweld in Medellin MEDELLIN Bij het aanhoudende geweld dat Colombia sinds een jaar treft, zijn tijdens het weekend in het cocaïnecentrum Medellin zeker 45 doden gevallen. Onder de doden zijn zeven jongemannen die zaterdaga vond vermoedelijk door een concur- rende drugsbende tegen een muur werden gezet en neergeschoten. Vier andere slachtoffers waren politie-of- ficieren. Bij een overval op een boer derij in de buurt van Caucasia, onge veer 400 kilometer ten noorden van de hoofdstad Bogota, heeft de politie beslag gelegd op 1.915 kilo cocaine. Tot nu toe hebben de autoriteiten dit jaar meer dan 28.540 kilo cocaïne in beslag genomen en vernietigd. ïl: moeite pokerface ÖU Heel het volle ge- Helmut Kohl stond in ken van de behaalde jtoen hem gisteren werd fcd of zijn besprekingen Tichaïl Gorbatsjov hem (lier hadden gemaakt snelle Duitse eenwor- iselier, die straalde als ipioen na drie uur du- iverleg met de Sovjet- .t, staakte het denken, de wenkbrauwen en les om zo ernstig moge- :r te komen. „Ik ben op- ich", zei hij eenvoudig - dereen wist dat hij be- dat hij absoluut opgeto- is. Kohl speelt een diplo- spel met een enorme de prijs is een verenigd nd dat vrij is een over- BpTnde rol te spelen in heel b. Maar hij dient nog de an het bewaren van een ice machtig worden. De bondskanselier heeft iplomatieke vaardighe- :oond bij het verkrijgen un voor zijn bliksem- •or een verenigd id dat zijn vorige imago struikelende reus ach- Id is. Kohls ontmoeting n v<orbatsjov - die dit week- een uitnodiging aan- ervJe om de leiders van de /on<? te komen toespreken op 1W: iofdkwartier in Brussel - Tdjn vierde topconferentie Erjnzovele weken en hij bijt 'zijn tong af dan iets te 1i: dat het opmerkelijke hn steun kan ontregelen en J in Oost en West heeft traanen voor het land dat p heel Europa werd ge ns weer geeft echter zijn og isieve lichaam zijn inner- rsufcvoelens prijs. De 60-jari- irnail, wiens lengte van 1.93 )orJen gewicht van 115 kg svisfcte kader vormen voor u vdenemende politieke sta- zonheeft net zoveel moeite migernis te verhullen als de inv hem niet naar de zin iterijAls men hem ziet na een beslflke vergadering met lei- n van zijn centrum-rechtse te ie, een soms wankel ver- ondiwaarvan hij sinds 1982 vet hoofd staat, kan Kohl 'baar, bruusk of pijnlijk :end zijn. Maar zet hem en politicus voor wie hij ar \lijd heeft en Kohl neemt aan van een oppermach- d, jèstuurder. Dat ondervond s hitste communistische pre- an de DDR, Hans Mo ri hiin februari. Kohl zorgt er ichtf voor dat Modrows op- mede-christendemo- <othar de Maizière, aller- ed^elijkst wordt ontvangen wanneer de Oostduitser WE|bezoekt. Maar van Kohl nd dat hij vragen heeft 'oord die waren gesteld Maizière, waarmee hij ijk aangaf welke Duitser 'ijk de leiding heeft. llijft voorlopig bommen maken pINGTON Volgens nerikaanse dagblad The "ington Post bestaan er bij %merikaanse ministerie energie plannen om de (rapenproduktie tot ver t jaar 2000 voort te zet- volgens de Post wil het kerncentrales en (orende industrieën tot operationeel houden, vaar daalt het aantal kbommen (21.000) waar- |de VS momenteel be- maar het zou de bedoe- fcijn om de bommen die 1 ontwapeningsverdragen pppen, in de loop der tijd "nieuwe, preciesere bom- Je vervangen. MINISTER RIDLEY OPGEVOLGD DOOR DENKGENOOT LILLEY LONDEN De Britse premier Margaret That cher heeft op 24 maart be langrijke academici bij eengeroepen om de psy che van Duitsland door te lichten en eigenschappen te onderzoeken als levens angst, agressiviteit, intimi datie, eigenwaan, minder waardigheidscomplex en sentimentaliteit, zo blijkt uit een samenvatting van de bijeenkomst in de Brit se pers. De denktank van de premier kwam tot de conclusie dat de toekomst onbekend is omdat Duitsers zijn veranderd, zodat de Britten in de tussentijd aar dig moeten zijn tegen de Duit- De samenvatting werd gepu bliceerd op het moment dat er politieke opschudding heerst over het aftreden van minister van handel en industrie Ni cholas Ridley, omdat hij zich laatdunkend heeft uitgelaten over de Duitsers. Politici van de oppositie beschuldigden Staatssecretaris Peter Lilley van financiën volgt Nick Ridley op als minister van handel. foto: anp Thatcher ervan een bondge noot te hebben beledigd. Ge rald Kaufman van de Labour- partij noemde het een „beledi gende schijnvertoning" om de Duitsers zo tegen het licht te houden. Minister Hurd van buitenlandse zaken zag echter niets verkeerds aan de gedach- tenwisseling over de implica ties van een historische ge beurtenis als de eenwording van Duitsland. Wat telt is dat het eindoordeel van de des kundigen over Duitsland posi tief is, zei hij. De regering in Londen pro beert haar imago nu opnieuw op te vijzelen, maar het is geen gemakkelijke opgave: de lelij ke knauw die werd toege bracht door de dwaze affaire Ridley zal nog lang duidelijke littekens achterlaten. Valse stelling Ridley stapte pas zaterdagmid dag op. Hoewel zijn partij en hijzelf als minister zelden re kening hadden gehouden met de wil van het Britse volk (de beruchte poll-tax die door praktisch alle Britten wordt verafschuwd bewijst dit) heeft hij toch geprobeerd zijn porte feuille van handel en industrie te behouden op grond van de (valse) stelling dat praktisch al zijn landgenoten het met hem eens waren. Ridley bekende dat de Britse bewindslieden het verre van eens zijn over w^t zij Europa noemen. Maar het was uitein delijk de premier zelf, die Rid ley adviseerde zijn ontslag in te dienen voor het welzijn van partij en land. Old Nick ge hoorzaamde, nadat hij zich bij na twee dagen lang wanhopig had vastgeklampt aan zijn baan. Omdat Ridley zogenaamd uit eigen beweging is weggegaan, kan Downing Street 10 de ge ruchten logenstraffen dat hij door premier Thatcher de laan werd uitgestuurd. Zij blijven beste maatjes en verstokte im perialisten, die bovendien sterk anti-Europees gezind zijn. Ridley was Thatchers elf de minister van handel en in dustrie en het vierde lid van haar kabinet dat sinds afgelo pen najaar uit de Britse rege ring is gestapt. Ridley wordt opgevolgd door Peter Lilley (46), die tevoren op Financiën zat. Deze verras sende benoeming verraadt Thatchers verlangen haar bouwvallige positie blijvend te laten beschermen door enkele trouwe ja-knikkers. Lilley staat bekend als een gehoorza me Thatcherite. Rose Kennedy niet op feest Rose Kennedy, die zondag hon derd wordt, heeft gisteren het huis- feest ter ere van haar verjaardag niet bijgewoond. Wel werd zij door veel leden van Amerika's be roemdste familie persoonlijk be groet en gefelici teerd. Hier rijdt een verpleegster Rose Kennedy over de veranda van haar huis in Hyannis Port. 22 juli is door het Amerikaans Con gres uitgeroepen tot nationaal te herdenken 'dank dag van de fami lie van Rose Fit- gerald Kennedy'. MOSKOU Een demonstra tie van tussen de tien- en vijf tienduizend mensen van aller lei oppositiegroepen die begon bij het Gorki-park in Moskou, is gisteren uitgedraaid op een massademonstratie van circa 100.000 woedende burgers die op het Rode Plein schande rie pen over het pas beëindigde 28e congres van de communis tische partij. Uit de spandoeken viel op te maken dat veel mensen van dit congres meer verande- ringsmoed hadden verwacht. Behalve de partij was de in lichtingendienst KGB het gro te mikpunt. De demonstratie, waarvoor de autoriteiten toestemming had den verleend, was georgani seerd door radicale hervor mingsbewegingen waaronder het - Democratisch Platform de eerste afsplitsing van de partij en de Moskouse Kie zersvereniging. De groepen wilden met de protestmars ook hun eis voor de vorming van een coalitieregering kracht bij zetten. Er was een grote poli tiemacht op de been. De radicale leider Boris Jelt- sin, de president van de Russi sche Federatie, en de populai re burgemeesters van Moskou en Leningrad, Gavril Popov en Anatoli Sobtsjak, kondig den vrijdag aan het einde van het partijcongres van de com munisten aan dat zij uit de partij stappen. Volgens Vladimir Lisenko van het Democratisch Platform (DP) zouden er nog meer op zeggingen volgen op de verga dering van plaatselijke be stuurders van Rusland, die vandaag begint. Het DP is van plan een eigen partij op te richten en het heeft andere oppositiegroepen opgeroepen zich bij hen aan te sluiten. De communistische partij heeft zaterdag formeel een nieuw Politburo gekozen, het hoogste orgaan binnen de CPSU. Maar deze instelling, die tot voor kort oppermachtig was, lijkt steeds meer een on dergeschikte rol te gaan spe len. Slechts twee leden van het oude Politburo maken nu nog deel uit van het nieuwe Politburo, terwijl ook betrek kelijk onbekende personen er zitting in hebben genomen. Premier Nikolaj Ryzjkov, mi nister van buitenlandse zaken Eduard Sjevardnadze en mi nister van defensie Dimitri Ja- zov zijn afgetreden uit het Po litburo. Wel maken zij deel uit van de Presidentiële Raad, waarvan de leden door Gor batsjov zelf worden uitgeko- BONN De Westduitse regering heeft besloten dat de 3200 Albanezen die in de Bondsrepubliek on derdak hebben gekregen zes maanden mogen blij ven. Daarna moeten zij beslissen of zij asiel aan vragen in de BRD of naar een ander land willen. De vluchtelingen maken deel uit van de duizenden Albane zen die deze maand ambassa des in Tirana binnendrongen om het orthodox-communisti sche Albanië te ontvluchten. De 26-jarge Voldan Kobeci vertelde in het Westduitse Eh- ringerfeld dat een politieman - de zwager van zijn vrouw - zijn tweejarige kind uit zijn ar men rukte toen hij de West duitse ambassade mocht verla ten. „Hij zei dat hij het kind wilde kussen, maar toen hij het had rende hij ermee weg en riep 'als je hem terugwilt moet je blijven'. Mijn vrouw bleef achter en ik ben hier", aldus Kobeci. Volgens Kobeci en zijn landge noten is deze actie typerend voor de wreedheid van het Al banese regime. „De omstan digheden in Albanië zijn de slechtste in de wereld; econo misch, politiek en geestelijk", zei Abdullah Sallaku. Aangezien Albanië vrijwel volledig van de buitenwereld is afgesloten kunnen de verha len van de vluchtelingen niet nagetrokken worden. Maar uit wat zij zeggen komt het beeld naar voren van een arm land, geregeerd door een onder drukkende regering die overal spionnen heeft waardoor er onder de bevolking een con stante angst heerst voor wille keurige arrestaties en execu- Ook dit weekeinde arriveer den enige honderden vluchte lingen uit de Franse ambassa de in Marseille, 56 vluchtelin gen uit de Poolse ambassade in Warschau en 44 uit de Hon gaarse ambassade in Budapest. In de Turkse hoofdstad Anka ra is een groep van 76 Albane zen opgenomen die in Tirana werd opgehaald. M£%' Nieuwe Italiaanse schoenen voor moeder en kind. Een Albanese vluchteling draagt zijn zoontje het Westduitse op vangkamp Friedland binnen. foto: era DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER t wanneer op zekere dag de galei waarop Rob en zijn len zijn geplaatst weer eens uitvaart ter strooptocht, valt ,,'t met buit geladen, de baai binnen en laat rinke- ankerkettingen vallen. ,,lk krijg genoeg van dit baantje", It Rob tegen Peer, ,,we moeten wat bedenken om van deze It af te komen. Anders roeien we nog voor de Bey tot we "i". Peer wil ook niets liever dan ontvluchten, maar daar krijg je de kans niet toe op zo'n galei; dag en nacht zitten ze vastgeketend aan de banken. Ook de vindingrijke Philipo weet niets te bedenken en is moedeloos geworden. Dan knalt de zweep weer over de ruggen der ongelukkigen en tegelijkertijd verhoogt de hoofdcipier het tempo van de gongslagen, waarmee de maat van het roeien wordt aangegeven. Er is zeker buit in 't zicht! NEW DELHI De regerings crisis in India is bezworen, na een weekeinde van hoog opge lopen spanningen. Premier Vishwanoth Pratap Singh (59) blijft aan. Zijn ontslagaan- vraagt is door zijn partij, de Janata Dal (volkspartij), van tafel geveegd. Singh wordt door de partijlei ding kennelijk gezien als de enige persoon die de barsten kan lijmen in de minderheids coalitie die onder de naam Na tionaal Front India leidt. Die regering weet zich nu acht maanden met vallen en op staan op de been te houden, dank zij de steun van de mar- xistisch-communisten èn de hindu-fundamentalisten, vere nigd in de BJP. In een land waar persoonlijke rivaliteiten op de eerste plaats komen en dan pas partijbelan gen, zal de toekomst weinig goeds voor Singh in petto heb ben. Singh is de enige politicus die vooralsnog aantoonbaar al lereerst het nationale belang voor ogen heeft. En dat was ook de reden waarom hij zijn ontslagaanvraag indiende toen zijn vice-premier Devi Lal re geringsmacht gebruikte voor zijn persoonlijk gewin. De hele affaire legt een zware hypotheek op de minderheids regering, die toch al te kam pen heeft met een scala aan nationale en internationale problemen. De Amerikaanse regering bijvoorbeeld heeft In dia geplaatst op een lijst van onbetrouwbare handelspart ners. Amerikaanse voordelen zijn nu van de baan. En Singh treedt met harde hand op in Kashmir, de deelstaat waar de moslimmeerderheid al acht maanden lang het brute optre den van de veiligheidstroepen weerstaat. Het is vooral de re gering gedogende BJP die Singh in Kashmir tot het ui terste drijft. De BJP wil dat er korte metten worden gemaakt met de opstandelingen, en met het buurland Pakistan, dat volgens de hindu-fundamenta- listen het Kashmirvuur voort durend opstookt, bijvoorbeeld door separatisten te bewape nen en politieke leiders asiel te verschaffen. India en Pakistan beginnen woensdag na maanden van wederzijdse oorlogsdreiging een serie besprekingen op het niveau van onderministers. De crisis in India heeft Singh ech ter regelrecht in de armen van de BJP gedreven, en Paki staanse regeringsfunctionaris sen vragen zich nu in gemoede af of India deze week bereid kan zijn tot concessies, dom weg omdat Singhs bestaans recht nu aan een zijden draad Walvis had voetjes DEN HAAG Walvissen hadden vroeger voetjes. Het vermoeden bestond al dat deze gigantische vissen ooit landdieren waren, maar nu is het concrete be wijs geleverd. Bij opgravin gen in een Egyptische woestijn zijn veertig mil joen jaar oude fossielen van walvissen gevonden. Een skelet van de Basilosaurus, de prehistorische voorouder van de walvis, toont aan dat halverwege de staart twee kleine voetjes zaten. Volgens het Amerikaanse wetenschappelijke tijd schrift Sience, waarin de ontdekking bekend werd gemaakt, waren de voetjes te klein om op te lopen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5