Erik Breukink wij feit niet i&reg Lemond hanteert taktiek van uitputting I Prost heeft geen boodschap aan discussie rond brandstof 14 15 15 SPORT Steven Rooks heeft rust nodig Fraaie reiswekker CetdócSouxemt izijn atleten zeker van EK CREOfT j Tweede plaats volleybalteam OSAKA De Nederlandse vol- leybalploeg heeft in Osaka (Jap) de finale van de World League gisteren met 3-0 verloren van Europees kampioen Italië. Na ruim anderhalf uur was de score 15-7, 16-14, 16-14 voor Italië. De tweede plaats leverde de ploeg van coach Harrie Brokking ruim twee ton aan prijzengeld op. In de strijd om de derde plaats won Brazilië met 3-1 van de Sovjetu nie. Pagina 13: Ook Grabert slaat aan het twijfelen. MAANDAG 16 JULI 1990 PAGINA 11 Vettori valt van een zomerschans RASTBUECHL De Oostenrijkse skispringer Ernst Vettori is gisteren na een val van de zomerschans in de Bei erse plaats Rastbüchl in het ziekenhuis opgenomen. Hij heeft waarschijnlijk een sleutelbeen gebroken. Vettori's smak haalde een streep door een nieuw schansrecord. De Oostenrijker landde na 79,5 meter, maar zo onge lukkig dat de poging niet als verste sprong in de zomer wordt bijgeschre ven. Het evenement, waarvoor 96 ski springers uit zes landen zich meldden, werd gewonnen door de Noor Kent Johanssen met afstanden van 74 en 75 meter. Hij kreeg een iets betere waar dering dan de Oostenrijker Werner Heim, die iets verder sprong. Ijshockeyer pakt wereldtitel zeilen PORTO CARRAS Hank Lam mens, wiens beroep ijshockeyer is en wiens hobby zeilen, is gisteren in de Griekse plaats Porto Carras verras send wereldkampioen geworden in de Finn-klasse. De 24-jarige Canade se debutant haalde de wereldtitel zo ongeveer op de finishlijn van de ze vende en laatste race. Lammens ver drong op de valreep de Mexicaanse titelhouder Eric Mergenthaler nog van de eerste plaats. De laatste ein digde gisteren pas als 35ste en ver speelde daarmee zijn kansen. Lam mens werd met 75,7 punten eerste, net voor zijn landgenoot Lawrence Lemieux (77,4) en Mergenthaler (77,7). Ploegleider Jan Gisbers: ,,Er moet nu alleen ja nog wat worden J M geschaafd" Nelli Cooman heeft geen behoefte aan Ted Troost LLAU Zelfs giste- n, na de krachtinspan- op de Causse Noir, "4ekte Erik Breukink iet de indruk te twijfe- >n aan zijn kansen op irhfele trui in Parijs. Gete- icteiiend door twee Tourda- als jen zeer zware arbeid in Ardèche en de koken- Midi, met cols van de rste en tweede catego- zei Breukink twee gen voor de tocht door Pyreneeën: ,,Er is nog iaar een berg dié ik ioet overwinnen. Dat is imond. Maar ook hij gint slijtageverschijn- :len te vertonen". irbj)e Nederlander en de Tour- innaar van vorig jaar wa- '<ns pn de grote mannen van het prc/jeekeinde. Zaterdag iets ütMeer dan gisteren, maar zij bven het klassement een re- listischer beeld, al bleef Chi- in het geel. In de Al$.appe van Villard-de-Lans Saint-Etienne, gewon en door Chozas, maakten zij He fe slag, die leidde tot een plaats in de algemene jngschikking voor Breu- ?et^nk en bijna de tweede rit- n cège. De Spanjaard klopte de leejederlander met nauwelijks mben half wiel verschil. In 'aint-Etienne was de Neder lander frisser dan gisteren op rval *nt\ Erik Breukink, Greg Lemond, Andrew Hampsten en Miduel In- Het peloton rijdt door het fraaie Franse landschap op weg naar Millau. durain leiden de dans. de Causse Noir. „We zaten er allemaal een beetje doorheen. In principe is niets gebeurd". De overwinning van Lejarre- ta was van geen enkele in vloed voor het algemeen klassement en de tien secon den tijdwinst van Indurain hadden ook geen gevolgen. Lemond, doodop aan de fi nish, en Breukink konden constateren dat ze goede za ken hadden gedaan in de rit van zaterdag. Een tocht over 149 kilometer, met een gemiddelde snelheid van boven de 44 kilometer. „Vanaf het begin is keihard FOTO: ANP gekoerst", wist Breukink, „Lemond ging op het vals plat naar de Col de la Croix Chaubouret als een duivel te keer. Ik kon goed mee het tempo bepalen, Hampsten heeft ook naar behoren zijn werk verricht. Conti en Cho zas klampten alleen aan". Dat deed het tweetal ook in de helse afdaling, een disci pline die Breukink niet zo sterk beheerst, maar hij bleef in het wiel van Lemond. „Ik ben geen kei in het afdalen, maar met dat geel lapje tex tiel voor je ogen ben je tot veel extra's in staat". Wielerfans Oranje beschadigen auto MILLAU Gefrusteerde, als Oranje-voetbalfans uitge doste, Nederlanders, hebben op de rustdag van de Tour de France in Villard-de-Lans de reportagewagen van het ZDF (Duitsland 2) beschadigd. Volgens verslaggever Klaus Angermann, die dit jaar de Tour voor de 25e keer volgt, liepen de vandalen over het voertuig, maakten ze krassen in de lak en schopten ze deu- de deuren. MILLAU Steven Rooks heeft gisteren ernstig over wogen de Tour te verlaten. Tussen Le-Puy-en-Velay en Millau ondervond Rooks in de beginfase van de rit veel last van een valpartij van za terdag. Bij die tuimelpartij, waarbij ook Maarten Ducrot was betrokken, blesseerde Rooks andermaal zijn reeds geteisterde ribben. Tot over maat van ramp heeft hij sinds zaterdag een onder huidse ontsteking aan zijn zitvlak. Hij klaagde ook nog over een pijnlijke milt. Of de kopman van Post de 77ste Ronde van Frankrijk uitrijdt moet serieus worden betwij feld. Gisteren op de Causse Noir in Millau concludeerde hij nuchter en in feite na vorige week overbodig: „De Tour is mislukt, net zoals de Giro. Het heeft geen zin te force ren de komende dagen. Als ik al in een groepie kan blij ven, ben ik tevreden". Rooks beseft ook dat hij de miljoenen-investering van Post dit jaar nog moet probe ren om te zetten in klinken de munt. „Ik kan het eigen lijk niet maken af te stappen. Voor mezelf niet, maar ook voor de ploeg niet", meende Rooks. „Het zal moeilijk wor den de komende dagen. Een tijdje rust zou het beste zijn". ILLAU Het weekeinde Greg Lemond wel iteed. Hij schudde zaterdag üd bn flink aantal concurren ten van zich af en gebruikte de zondag om zijn overgeble ven tegenstander eens goed te observeren. De Amerikaan is zich aan het voorbereiden op de grote slag, die morgen op weg naar Luz-Ardiden moet uitgevoerd. Met de Col d'Aspin, de Tourmalet en Luz-Ardiden als hulpmidde len wil Lemond die dag zijn. derde Tourzege veiligstellen. Volgens de inventarisatie van Lemond heeft hij nog maar met twee tegenstanders af te rekenen om de gele trui definitief in bezit te nemen. Dat zijn Erik Breukink en Pedro Delgado. „Van dat tweetal beschouw ik Breu kink als mijn grootste con current", redeneert Lemond, die afgelopen zaterdag in sa menwerking met de -Neder lander een ontsnapping met hoog rendement op touw zet te. Lemond en Breukink knepen niet alleen gele trui drager Claudio Chiappucci fijn, zij zetten tevens hun be langrijkste concurrenten op achterstand. Ronan Pensee kreeg zeven minuten aan zijn broek en zelfs Pedro Delga do, Gianni Bugno en Marino Lejarreta moesten een halve minuut prijsgeven. Lemonds angst voor Breu kink is gebaseerd op hetgeen de Nederlander heeft laten zien in de rit naar l'Alpe d'Huez, de klimtijdrit en de samenzwering van zaterdag. „Die dagen maakte hij een uitstekende indruk op me. Met een Breukink in die vorm krijg ik nog heel veel te stellen. Daarentegen was hij gisteren minder goed. Voor Breukink in die vorm heb ik geen vrees. De vraag is of Breukink gisteren ge woon een slechte dag had of dat het de eerste tekenen van zwakheid zijn". Minder Voor Delgdo heeft Lemond minder angst. Hij denkt zich zelfs te kunnen veroorloven, dat de Spanjaard nog twee minuten van zijn achterstand goed maakt. „Wil Delgado mij voorblijven, dan zal hij voor de laatste tijdrit min stens twee minuten op me moeten voorstaan, dus in to taal nog vier moeten terug winnen. Het verhaal met Breukink ligt even anders, omdat die in tegenstelling tot Delgado een uitstekende tijd rit kan rijden," rekent Le mond voor. Eigenlijk zijn die kansbere keningen wat de Amerikaan betreft overbodig, want van de drie overgebleven kans hebbers voor de eindzege be schouwt hij zichzelf als de sterkste. „Ik. word met de dag beter", beweert de Tour winnaar van '86 en '89. „Ik benader nu langzaam maar zeker het niveau van vorig jaar". Over de tactiek heeft Le mond geen geheimen. Hij hanteert een simpel systeem: dat van de uitputting. „Elk zwak moment van mijn te genstanders zal ik aangrijpen om toe te slaan. Ik kijk goed om me heen en observeer nauwkeurig. Kijk maar wat Chiappucci zaterdag over kwam. Zijn zwakke dag heb ben we volledig uitgebuit. En er komen nog lastige ritten. Vergeet niet dat de Tour een uitputtingslag is. Dat ligt mij. De koers kan mij niet hard genoeg zijn. Het wordt nog erg leuk". Teamwedstrijden regenboogklasse ontberen spanning Van Veenendaal pakt winst in Kwintsheul Kransen Zonderop districts kampioen Antoin van Weerde zorgt voor sensatie Wraakactie van Achmed de Kom slaagt maar half Knieblessure Stefan Edberg TOKYO Stefan Edberg, vorige week winnaar van Wimbledon, is in Tokyo aan zijn linkerknie geblesseerd geraakt. De Zweed nam in de Japanse hoofdstad deel aan een invitatietoernooi. Tijdens de eerste game van zijn partij in de halve finale tegen de Peruaan Jaime Yza- ga blesseerde Edberg zijn knie. Hij won de eerste set nog wel met 6-2, maar gaf daarna op. De rentree van Mats Wilan- der na maanden afwezigheid verliep slecht. Hii verloor al in de tweede ronde van Mar cello Filippini uit Uruguay. Volgens Wilander heeft hij nog tenminste acht toernooi en nodig om weer in het oude wedstrijdritme te ko men. Bij de vrouwen zegevierde in dezelfde plaats de Italiaanse Sandra Cecchini met gemak (6-1 6-2) over de Zwitserse Csilla Bartos. Carin Bakkum en Nicole Jagerman brach ten het tot de finale dubbel spel, waarin ze eervol ten onder gingen tegen de Ar gentijnse Mercedes Paz en de Deense Tine Scheuer-Larsen (3-6 7-6 2-6). (ADVERTENTIE) ijzerwaren J vakhandel aflig el oen t 'T.l J Mansell, die gisteren opgeven in zijn „eigen" prix, stapt volgend sei- niet meer in een formule FOTO: AP "Jinsell kondigt afscheid aan hoi^ERSTONE De Britse ule 1-coureur Nigel Man- hrijheeft gisteren tijdens de Ad Prix van Silverstone afscheid aangekondigd. >11, die tijdens de race en z'n teamgenoot Prost zag winnen, meld- ij zullen stoppen aan het r van het seizoen. Adelai- ki 3 4 november is zijn laat- /uj'sprand Prix. „Deze beslis- heeft overigens niets te en met het uitvallen op re/3,Tstone", zei de 35-jarige sell. „Ik las ook geen pau- maar stop definitief met ijk ormule 1. Na dit seizoen het eerst in al die mijn familie op de eerste ts. Zelf hoop ik als zaken- aan de slag te komen". SILVERSTONE In de immer explosieve wereld van de Formule 1 is een 1VJ; nieuwe lont in het kruit vat gestoken. De speciale benzine die de hoogwaar dige motoren dit seizoen consumeren zou gevaar lijk voor de gezondheid zijn. Monteurs, die dagelijks met de brandstof in aanraking komen, kampen al geruime tijd met een huiduitslag en ook de cou reurs zijn niet zonder klach ten. Als ze enkele kilometers in het spoor van een andere bolide hebben gereden, krijgen ze last van brandende en tra nende ogen. Eén benzineleve rancier heeft de problemen al onderkend. In een schriftelijke gebruiksaanwijzing wordt ge waarschuwd voor schade aan de gezondheid. Inademen van de benzinedamp en lichame lijk contact met de brandstof wordt ten zeerste afgeraden. Alain Prost trok zich van alle perikelen rond de brandstof weinig aan en won gisteren de Grote Prijs van Engeland voor formule 1-coureurs. De Frans man, aan het stuur van een Ferrari, bleef de Belg Thierry Boutsen (Williams) en de Bra- Dopingcontrole louter negatief SILVERSTONE De eerste dopingcontrole in de formule 1-autosport heeft louter ne gatieve resultaten opgele verd. Het onderzoek werd uitgevoerd na de Franse Grand Prix vorige week zon dag op Le Castellet. De eer ste vier in de uitslag werden gecontroleerd op verboden stimulantia. Het waren de Fransman Alain Prost en de Brit Nigel Mansell alsmede de Italianen Ivan Capelli en Pier Luigi Martini. ziliaan Ayrton Senna (McLa ren) voor. Door zijn zege nam Prost de eerste plaats in de WK-stand over van Senna. De zege van Prost viel niet be paald in goede aarde bij het Engelse publiek. Dat was de mening toegedaan dat Prost de Engelse held en ploeggenoot Nigel Mansell de overwinning had moeten laten. Dat de Fransman, die nu op zijn vier de wereldtitel lijkt af te steve nen, voor eigen kans ging, was toch goed ingeschat. Mansell moest zijn Ferrari tot over maat van ramp in de slotfase met een ontregelde versnel lingsbak in de berm achterla ten. „Dit is de grootste teleur stelling uit mijn loopbaan", zei Alain Prost houdt zich slechts bezig met het winnen van grand prix- races, hetgeen hém ook in Silverstone goed afging. FOTO'S: AP Mansell die volgend seizoen stopt met racen. „Ik snap er niets van. Ik wist dat ik on danks schakelproblemen rond kon blijven rijden. Maar wat doe je, als geen enkele ver snelling het meer doet? Ik moet voorzichtig zijn met wat ik zeg, maar het is wel vreemd dat die andere Ferrari wel perfect loopt". Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats: ERDAM Nederland zal over zes weken -in het f lavische Split, waar van 27 augustus tot en met 1 fiber de Europese kampioenschappen worden ge il, met tenminste twaalf atleten vertegenwoordigd a de nationale titelstrijd om in Rotterdam zijn vijf en zeven mannen zeker van hun afvaardiging, irathonselectie bestaande uit Marti ten Kate, Ge- ijboer, John Vermeule, Carla Beurskens en Jolan- mminga, was al geruime tijd zeker van Split. Dat is de afgelopen weken aangevuld met Ellen van n (800 m), Carlien Harms (10.000 m), Jeroen van 088|eer (speer) en Robert de Wit (tienkamp). an Hulst kwalificeerde zich donderdag in Lausanne e 3000 meter te lopen in 8.55,29. Frans Maas, net als aj luist voorgeselecteerd, voldeed in Rotterdam met *aan de A-limiet. Erik de Bruin, die aan de selectie had voldaan maar voor zichzelf een afstand van ir met de discus had gesteld, voldeed aan zijn eigen Elly van Hulst, één van de twaalf atleten die zeker zijn van uitzending naar de Europese kampioen schappen. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11