Neuskap redt spierpatiënt het leven Onzuivere koffie Tas voor de korte trip EeidoaQowuvnt MAANDAG 16 JULI 1990 PAGiï ten jaar geleden had zijn vrouw de moed al opgegeven. De fysieke toestand van Benno Geessink (33), lijder aan een vrij zeldzame spierziekte die onder meer zijn ademhaling in zeer ernstige mate bemoei lijkt, was zó verslechterd dat hij verschil lende keren op de rand van coma verkeer de. Opname in het ziekenhuis eerst in Doetinchem en later in Utrecht redde zijn leven. Maar het probleem van de bea deming in de nachtelijke uren blééf. De neuskapjes die hij via Utrecht kreeg aange reikt voldeden niet. Zij irriteerden de neus en de mond dermate, dat het zelfs onont koombaar leek alle voortanden te verwij deren. „Er was sprake van een absolute noodsituatie", zegt hij. Nu, bijna een jaar nadat hij meer dood dan levend het Utrechts Academisch Ziekenhuis binnen ging, gaat het relatief goed met Benno Geessink. Verantwoordelijk daarvoor zijn niet alleen de medische wetenschappers maar zeker ook modelbouwer Michel We gen (28). Waar de medische wetenschap tot nu geen kans zag een voor Benno Geessink draaglijke oplossing te vinden, construeer de Wegen met eindeloos geduld en een grote dosis vakmanschap een neuskapje dat wèl voldoet en dat het leven van Benno Geessink niet alleen verlengd, maar ook verrijkt heeft. In de slaapkamer van Benno Geessink hangt een prachtige tekening. Boven de machine die 's nachts zijn ademhaling op gang houdt, speelt een man op zijn gitaar. Ben no Geessink liet het inni ge tafereel uit zijn pot lood vloeien nadat Mi chel Wegen kans had ge zien voor hem een neus kapje te construeren dat zijn leven niet alleen redde, maar ook weer leefbaar maakte. „Symfonie van de blinde In- dio" heet de tekening waarin Benno Geessink zijn emoties verwerkte en een parallel trok met zijn eigen situatie. „Het is een afbeelding van een straatmuzikant uit Ecua dor, een afstammeling van de Inca's. Zo'n blinde man leeft in een heel beperkt wereldje. Niemand kijkt naar hem om. Hij zit daar maar. Maar zo ie mand kan zich wel allerlei voorstellingen maken, hij leeft. Ik heb hem uit de ano nimiteit willen halen. Omdat hij óók een levend wezen is, een mens". Hij wacht even, en zegt dan, in een mengeling van over peinzing en doorleefd geluk: „Zonder Michel had ik deze tekening niet kunnen ma ken." Het verschil tussen nu en vo rig jaar is evident. „Toen was ik er slecht aan toe", peinst Benno Geessink. „Ik kon bij na niet meer praten. Maar de geest was goed. Ik leefde toen in een diep isolement en voelde me overgeleverd aan de goedheid van de verple ging en van mijn vrouw Her mijntje. Zij heeft me altijd fantastisch bijgestaan. Nu voel ik me een stuk beter". Koele medische metingen onderstrepen die wending ten goede. „Bij controle is vastgesteld dat de situatie aanzienlijk is verbeterd sinds ik de beschikking heb over het neuskapje dat Michel spe ciaal voor mij heeft gemaakt. Het co-gehalte (koolzuurgas DANK ZIJ HULP VAN MODELMAKER MICHEL WEGEN Michel Wegen (links) en Hermijntje Geessink bekijken de neuskap die het leven van Benno Geessink redde en veraangenaamde. Op het boek drie exemplaren die niet bleken te voldoen. FOTO: PERS UNIE of kooldioxyde) in mijn bloed zit nu op niveau vijf. Vorig jaar was dat bijna dertien. Tegelijkertijd is het zuurstof gehalte in het bloed behoor lijk omhoog gegaan". Sluipend Benno Geessink lijdt al sinds zijn middelbare school-leef- tijd aan progressieve dystro- fie, een sluipend en onstuit baar proces van spierverslap- ping. De ziekte heeft vér strekkende gevolgen voor de patiënt. Zo moet 's nachts het koolzuurgas dat door het li chaam wordt geproduceerd als de ademhaling onvol doende is, kunstmatig wor den afgevoerd; dat gebeurt door een beademingsmachi ne, die ook de inademing sti muleert. Beademing kan op twee ma nieren gebeuren: door de neus of via een kunstmatige opening in de luchtpijp. De laatste techniek (tracheoto mie) levert in de regel grote praktische problemen op. Daarom hebben hij en enkele tientallen mede-patiënten een uitgesproken voorkeur voor beademing door de neus. De medici prefereren echter veelal de tracheotomi- sche weg. Vorig jaar werd er vanuit de verpleging aangedrongen op tracheotomie. Maar Hermijn tje en Benno zelf knokten voor het alternatief en von den een willig oor bij dr. Rob van Kesteren van het Cen trum voor Thuisbeademing in Utrecht. De standaard-neuskap die hem aanvankelijk door het Academisch Ziekenhuis werd aangereikt, voldeed in genen dele. De methode werkte verre van vlekkeloos, want er deden zich gigantische problemen voor met de aan sluiting van de technisch ap paratuur (via een slang) op de neus; die was niet lucht dicht. Bovendien raakte de huid in zeer ernstige mate geïirriteerd en onstonden hier en daar verwondingen aan het gelaat. Uitzichtloos Een ander kapje, speciaal ontwikkeld door de afdeling thuisbeademing van het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht, voldeed al evenmin. Intussen zochten Benno Geessink en zijn vrouw met de moed der wanhoop naar een alternatief dat wel bruik baar zou zijn. Toen de situa tie vrijwel uitzichtloos was toog Rudy Ooyman, een vriend van de Geessinks, aan het werk om te proberen toch nog een bevredigende oplossing te constueren. Zijn eerste werkstuk, op basis van siliconenkit, bleek ook tot verrassing van Benno Gees sink redelijk goed te vol doen, al was het wel aan de zware kant. Maar het bleek toch niet dé oplossing te zijn. De hoop steeg toen Michel Wegen, modelmaker bij een attractiepark, in beeld kwam. Benno Geessink: „Gezien de absolute noodsituatie waarin ik vorig jaar verkeerde, heb ik me suf gepiekerd over een kapje dat goed afsluit en dat de huid niet irriteert. Het probleem was echter dat ik geen materialenkennis heb. Op dat punt kon Michel mij mooi aanvullen. Hij heeft de zelfde gedrevenheid als ik én hij heeft de materiaalkennis om te maken wat hij heeft uitgedacht. Michel is als een bezetene aan het werk ge gaan. Hij heeft zich helemaal uit de naad gewerkt. Daarom was het des te erger dat het eerste kapje geen succes was". Maar Michel Wegen wanhoopte niet. Hij en zijn broer Manny, die als prepa rateur zijn brood verdient, hebben in de loop der tijd een grote deskundigheid op het terrein van het afgieten van modellen ontwikkeld en bezitten bovendien de nodige materialenkennis. Met die technische bagage op zak ging Michel Wegen sleutelen aan een verbeterd model van heel licht, huidvriendelijk en goed verwerkbaar materiaal. En zie: het tweede kapje vol deed aanzienlijk beter. „Het was een verademing", zegt Benno Geessink. Als hij zich een fractie van een seconde later realiseert dat zijn woordkeus wel héél treffend is, tekent zich een glimlach op zijn gezicht. Inmiddels heeft Michel We gen een exact kloppende af druk van Benno Geessinks neus kunnen maken, omdat zijn gelaat daarvoor pas later in een voorbeeldige staat ver keerde. De Doetichemmer heeft zelfs weer een snor la ten groeien, zonder de wer king van het neuskapje in gevaar te brengen. „Dat had ik werkelijk voor onmogelijk gehouden", zegt Geessink, even blij als dankbaar. Wat maakt het produkt van Michel Wegen zo geschikt voor Benno Geessink? „Het is de combinatie van perfecte pasvorm en het gebruik van geschikt materiaal", zegt de modelleur. Combinatie „Het kapje voor Benno is één van de mooiste dingen die ik ooit gemaakt heb. Er is onge looflijk veel tijd en geld in gaan zitten. Maar ik ben toch nog niet helemaal tevreden. Het kan nóg beter, vooral op het terrein van de duurzaam heid", stelt Wegen, die om begrijpelijke redenen de sa menstelling van het materi aal geheim wil houden. Het enige wat hij kwijt wil is: „Het is zeker geen simpel procédé. Ik werk met een rubbersoort uit vijf compo nenten, die ik in Engeland bestel. Het is erg belangrijk de juiste verhoudingen aan te houden anders komt er niets van terecht." Michel Wegen, van huis uit metaalbewerker maar later in de praktijk omgeschoold tot vormmaker, heeft uiter aard overwogen octrooi op zijn vinding aan te vragen. Maar uiteindelijk heeft hij daar toch maar van afgezien omdat de kosten verre van gering zijn. Wel heeft hij geprobeerd op een andere manier zijn kos ten te dekken. In januari be zorgde hij een prototype in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, waar het (onder meer) met succes aan een bacteriologisch onderzoek is onderworpen. Wegen: „Ik had gehoopt dat Utrecht mij een beetje tegemoet zou ko men, dat we zouden kunnen samenwerken. Utrecht zou bijvoorbeeld de materialen kunnen bestellen". Maar Utecht liet het afweten. Te koel Wegen zou nu graag zien dat zijn procédé tegen een re delijke vergoeding wordt overgenomen door de vak wereld. Benno Geessink steunt dat idee van ganser harte. „Uit contacten met an dere patiënten weet ik dat zij dezelfde problemen hebben. Zij zouden óók baat kunnen hebben bij de vinding van Michel. Daarom zou het goed zijn als zijn idee werd over genomen". Intussen werkt Michel We gen alweer aan een nieuw privé-project voor zijn vriend Frank van Dijk, een motor crosser die bij een ongeluk een verbrijzeld been opliep. „Ik maak nu een beenbe schermer voor hem, die hem in staat moet stellen zijn sport weer te beoefenen. De constructie zal zo stevig wor den dat een bulldozer er overheen kan rijden." HARRY BRINK Net als de chirurg M. Snijder, de worstelaar P. Sterk en het foto model A. Fraay was Manus Crook één van die mensen wier naam een zekere extra-toege- voegde, letterlijke waarde bezit. De Romeinen hadden daar een spreuk voor: „nomen est omen", ofwel: de naam is het voorteken. We moeten er even Europees en klassiek voor denken, maar dan brengt een nadere analyse van ons onderwerp van vandaag aan het licht dat 's mans voornaam, Manus, in het Latijn „hand" be tekent en dat van zijn achter naam, Crook, in het Engelse woordenboek de betekenis „boef, oplichter" is te vinden. Manus Crook was beide: oplichter èn handlanger. Hij slaagde er zelfs in de belas tingen te tillen. Dat kwam zo. Crook, die tot ver driet van zijn moeder al vanaf zijn jeugd slecht gezelschap op zocht, had zich tegen zijn dertig ste ontwikkeld tot een maat schappelijke mislukkeling. Een schoolloopbaan was voortijdig geëindigd; baantjes hadden in het teken gestaan van twaalf ambachten en dertien ongeluk ken; de twee vrouwen met wie hij getrouwd was geweest waren inmiddels ex-en: geen van bei den had het prettig gevonden een stoet van vriendinnen te moeten zien passeren. Stamkroeg Manus zat dus veel thuis, maar nog meer in zijn stamkroeg. Hier verzamelden zich geregeld ook zijn vrienden. Sommige maten kende hij van vroeger, andere waren nieuwe aanwinsten en, voor het peil van de conversatie, niet zulke slechte: twee drugs dealers en drie beroepsinbrekers. Op een dag in maart 1985 kwam het .gesprek op bepaalde kaste korten die de heren bij zichzelf waarnamen. Gezien de samen stelling van het gezelschap lag de oplossing daarvoor niet ver weg: er zou worden ingebroken in een bank. Doe je mee, Ma nus?" Crook keek wat weifelend voor zich uit. Proletarisch win kelen, dat had hij vaak genoeg gedaan, maar zelf meedoen aan een bank-inbraak? Met een kous over zijn hoofd? Hij schudde van nee. „Man, denk eens aan, mis schien een ton te verdelen! Nou weet je wat, neem jij de uitkijk dan. Krijg je een lekker zakgeld- je voor!". Dit lag anders. Crook stemde toe in medeplichtigheid en ontving, na de geslaagde diefstal, 15.000 gulden van de inbrekers. Bankoverval 'n Maand later, april 1985, stak het gezelschap opnieuw de kop pen bij elkaar. De zaken leken te floreren. Ditmaal werd afgespro ken dat er een bankoverval zou worden gepleegd, en ditmaal be hoorde Manus Crook, aangemoe digd door het eerdere succes, wèl tot de daders. De buit bedroeg 126.000 guldenCrook kreeg er daar 40.000 gulden van. Maar hij kreeg ook de kous op de kop. De overvallers werden gepakt, en in 1987 werd Manus veroordeeld tot vier jaar en zes maanden. Bovendien, want daar draait dit hele verhaal natuurlijk om, kreeg hij uit zijn „inkomsten uit diefstal", groot 55.000 gulden, een navorderingsaanslag opge legd door de Inspecteur. Met een deel van die bijtelling ging Ma nus akkoord (waarom, vermeldt de uitspraak niet), met de rest, 40.000 gulden niet. Hij liet zich voorlichten door een belasting winkel, pakte een pen en formu leerde zijn bezwaren in een be roepschrift. Het mooiste argu ment dat hij vernomen had schreef hij op in hoofdletters: dat er bij hem geen sprake was ge weest van ..deelneming aan het economisch ruilverkeer". Ja, dat haal je de duivel, zal de rechter voor wie de zaak diende hebben gedacht. Maar wat rechters ook denken, ze zitten vast aan de wet. En uit het stelsel van de wet inkomstenbelasting volgt dat het zich wederrechtelijk toeëige- nen van aan een ander toebeho rende gelden, niet valt onder te brengen onder een van de in de wet genoemde bestanddelen van het onzuivere inkomen Zulks overwoog dan ook het Hof. Of Manus Crook de rest van zijn leven doorging met aansla gen doen op andermans geld vermeldt de geschiedenis niet, maar de Inspecteur had maar uit te voeren wat het Hof besliste: het vernietigen van déze aan slag. MR. P.R.M. HAMERS Werkzaam bij Coopers Lybrand Belas tingadviseurs. Uitrusting voor de globetrotter. Versterkte banden met zachte voering op de schouder partijen (Kipling) FOTO: PR Of u nu naar Burma gaat met va kantie of naar Giethoorn, bagage meenemen is een noodzaak. Re cente opiniepeilingen leidden tot de conclusie dat de korte trip steeds meer de plaats gaat inne men van de langere vakanties, dus werpt de commercie zich op ge makkelijke tassen en koffers. Voor jonge en sportieve mensen brengt Rodelle een aardige collec tie zomer-, weekend- en strandtas- sen. Populair zijn rugzakken, kleurrijk als parkieten. V&D heeft ze in paars, roze, fuchsia, donker en lichtblauw (35 gulden). Het ma teriaal is canvas. Er is keuze bij bagage tussen hardschalig en zacht. Voor de hand ligt dat de eerste soort steviger is, vooral voor vliegvakanties handige handbaga ge in het vliegtuig is de nylon tas met als opdruk Windsurf. De tas is zwart, heeft kersenrode buitenran den en een groene bies en is direct herkenbaar op de lopende bagage band op de luchthaven (65 tot 160 gulden). Nieuw van Samsonite voor de korte zaken trip is een at tachékoffer, waarin ruimte is voor een (kleine) computer (199 gulden, V&D). Van Kipling zijn er legio rugzakken met brede gevoerde banden. Globetrotters die dwars door de States per Greyhound rei zen maar ook te voet trekken is er van dit merk een oersterke rugzak (159 gulden) met slim aangebrach te, niet knellende banden. Er is enorm veel keuze in kleur en vorm bij Kipling. Voorts heeft dit merk canvas riemen met aange hecht tasje voor waardepapieren, geld, cheques. Van weer andere orde is een zwarte of gekleurde 100katoenen plunjezak met body te koop bij Benettonzaken (19,75 gulden). En nu maar gauw de stad in. Alle winkels zijn aan de uitverkoop be gonnen. TINY FRANCIS Degeletterden Wat beweegt toch een allesbehalve slanke jongeman een wit jack aan te trekken met koeien van letters op de rug: Heavy (zwaar/! Wil hij zich bewijzen of is het zelfspot? Feit is dat de mode is dolgedraaid wat leuzen en uitroepen betreft. Ze geven de dra(a)g(st)er gelegen heid den volke te laten weten hoe ze denken over politiek, pop, lief de, milieu, auto's en voetbal. Bad pakken, bermuda's, ze schreeuwen het uit in rode karakters op wit, in borst, buik en billen torsen soms haast levensgrote foto's van idolen: sportcracks, mooie meiden en bo dybuilders. Een VIP hoeft maar op een chique bal in Parijs of tersluiks op de Pier in Brighton te verschijnen met een ketting van goudkleurige winter wortels of de groentetrend is gebo ren. Het is bekend dat de heren- pantalon (de hele nette) zijn omsla gen te danken heeft aan de toen malige Prins van Wales (later Her tog van Windsor) die ooit op een modderige weg de pijpen van zijn broek omsloeg om ze niet smerig te maken. Daarna liep de hele En gelse (en later wereldwijde) upper ten met omgeslagen broekspijpen. TINY FRANCIS Letters op strandkleding (Triumph) T-shirts bedrukt met poppetjes, foto's en logo's. FOTO: PR door Joke Forceville-Van Ros: Losbandigheid )Z iEer Er is een tijd van omhelz er is een tijd van loslater Prediker nr. feit jj Dikwijls heb ik het gevo zeker naarmate ik ouder dat alles met alles samenl Daarin ben ik blijkbaar enige. Ik denk aan de lez( mij onlangs schreef in vei met mijn boosheid omtrt ongenuanceerde kritiek Rome over het VN-rappi betreffende het wereld bevolkingsvraagsti Ik heb van zijn reactie week al het een en andej gemeld. Maar vandaag gi nog verder met hem in discussie. L- Ook hij vond de kreet Rome „propaganda voor pn, gebruik van kunstmatigeing voorbehoedmiddelen ni'Aekt terecht. Hij meende voort^ er wel een eerlijk pleidod mogen klinken voor de /v waarde en betrouwbaarnP^e van natuurlijke methodeiënó geboortebeperking (zoals |en methode Billing). L M is zijn opvatting, het begrijpelijk geacht mr worden dat de Kerk zich fe, verzet tegen moderne w anticonceptiva als pil en je P' sterilisatie. De briefschriji argumenteert dat deze middelen, evenals het ah condoom, de vrouw „beschikbaar" gemaakt hebben op elk gewenst moment. Risico voor zwangerschap kan daarbi een minimum worden rinni gereduceerd. Dat is zijns pn di inziens het begin gewordfeeki van de seksuele revolutiaeer experimenten als open aver huwelijk en vrije liefde, fistis Ontrouw en overspel Jrripuc sindsdien volop kans. Ahtapp' de lijn doortrekken betekp,ar dat ook een golf van én d echtscheidingen met alle t sl kinderleed als gevolg daateec aldus zijn brief. De Kerk pngs dit alles afgewezen. Moeteink achteraf niet bekennen cege. daarin geen ongelijk heeJedei gehad? Ondanks alle on ben van de kant van vele laint- gelovigen en de gevolgd^nde grootschalige geloofsafval Tot zover mijn opponent^ Op een aantal punten gó met hem mee. De modei anticonceptiemiddelen hi de vrouw inderdaad voortdurend „beschikbaa\ gemaakt. Er zullen zeken vrouwen (hoeveel?) zijn geweest die zich er ongeil onder hebben gevoeld di altijd maar aan de wenst eisen van hun echtgenoc moesten voldoen en zich meer achter de nieuwe zwangerschap kt verschuilen. Ook, psychologisch bezien, vii heeft die „beschikbaarhe\ haar negatieve kanten. Beperkte mogelijkheden iets aantrekkelijks, begerenswaardig te doenl maken dat meer de moei waard, dierbaarder, kostbaarder ook. Als altij/as alles kan, leidt het gemakkelijk tot saaiheid (en 1 sleur. Raakt de spannint uit. Ik vind het niet vrt dat in het begin van de i tachtig in Amerika „The\ celybacy" (vertaald als n in de ijskast) verscheen. I was waarachtig geen up date handboek voor prie. en religieuzen. Het leidraad voor de modern twee-relatie levende men kon ervaren dat een poo onthouden het persoonlij bestaan èn de relatie gut wist te beïnvloeden. De briefschrijver heeft si voor een groot deel gelij hij het aan die moderne technieken wijt dat ze dt seksuele revolutie hebbel ingeluid. Als knellende banden losser worden gemaakt, ligt immers het, gevaar van los-bandig-he de de loer. Soms denk ik dat we hele linie genomen een ih»-| beginnen te bekomen va 1 gedrevenheid ten aanziei de seksualiteit. Inderdaai alles kan en mag en t „moet" om erbij te hotiER! het zo aantrekkelijk niet ule Terug naar de briefschri)heet Ja, de Kerk is soms ook id I verleden nog niet zo'n dt moeder gebleken. Ze hertel dingen voorzien die al haar kinderen hebben willen oppakken. Maar ii geloven dat ze, om haar kinderen anno 1990 te ki) 4 inspireren, wèl moet luis naar wat onder hen leef Samen met hen naar oplossingen moet zoeken, het grote goed van de seksualiteit, dat ook iets sacraals heeft, menselijk gelukkigmakend te doen i mij s. Z< t op sell.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10