hiappucci drukt Italiaans J empel op wielerseizoen o Jacome deelt lief en eed met Greg Lemond KOERSEN van Erik Breukink AGINbRT EeidaeSoivumt VRIJDAG 13 JULI 1990 PAGINA 7 ngei Voor it vai t jazz eveni ing d is zi tijl lore b on dig t fes ;able Wrijd( >and 7 juli iet k venii k woi *)oks mikt op dagsucces .ARD-DE-LANS Steven Rooks moest gisteren toegeven op de klassementsrijders. Hij eindigde klimtijdrit op ruim twee minuten van Breukink. ^jjoordhollander werd vijftiende. Geen slecht resul- oordeelde de kopman van Post nadat hij was be- n van de inspanningen tijdens chronorit van 33,5 an Fontaine naar Villard-de-Lans. Vorig jaar ze- rde Rooks op die discipline in Orcieres Merlettes. op de fysieke omstandigheden vond Rooks dat et slecht had gepresteerd. „Na de teleurstelling op d'Huez ben ik niet ontevreden. Het laatste stuk niet best, ik had weer last van mijn rib". Rooks le rest van de Tour niet voor het klassement. Hij en mikt op een dagsucces. Dat moet dan volgen eek in de Pyreneeën gebeuren. „Vandaag op de heb ik de kans te herstellen. Morgen is ook al 'n zware rit. Dan kan ik ook op adem komen, zeker was ik woensdag aangeslagen, maar ik ben liet verslagen", aldus Rooks. Cordes en Talen naar ploeg Gisbers VILLARD-DE-LANS Van twee renners is het inmiddels zeker dat zij volgend jaar voor PDM rijden. Manager Man fred Krikke heeft overeen stemming bereikt met zowel John Talen als Tom Cordes. Talen en Cordes worden door de ploeg van Jan Gisbers be schouwd als aanvullingen in de breedte. De van de Panaso nic afkomstige Talen is een sterke troef in de klassiekers, V* terwijl Cordes zich heeft ont- v wikkeld als een specialist in kleine, met name Spaanse, rit- 1 tenkoersen. John Talen foto: dijkstra OP DE LOSSE TOUR Achttien karaats Erik Breukink heeft eergisteren in de etappe naar l'Alpe-d'Huez toch nog een prijs veroverd. De Nederlandse renner uit de de ploeg van PDM, die achter Bugno en Lemond derde werd na een sprint, blijkt de Alpe-d'Huez als snelste te hebben beklommen. De winst leverde Breukink een bedrag op van 20.000 fran se francs, een gouden horloge en een achttien-karaats gouden armband. Positief Raul Alcala is mentaal niet te knakken. De Mexicaan accepteerde zonder morren dat Breukink de nieuwe kopman is van PDM. „Dat manneke blijft vrolijk, woensdag hebben we hem een uur ge gund de teleurstelling te verwerken. Het eerste dat de Mexicaan daarna zei was: Ik neem in de Pyreneeën Breukink aan mijn wiel, en flik al die anderen. Dat is nou typisch Alcala. Niet kapot te krijgen. Altijd positief", loofde Jan Gisbers zijn Fignon Laurent Fignon ondergaat vandaag in Parijs een laatste medische test, die dui delijk moet maken wanneer de voorma lige winnaar van de Ronde van Frank rijk de training kan hervatten. Fignon verliet de Ronde van Frankrijk in de vijfde etappe. De Parijzenaar ondervond teveel hinder van een blessure aan zijn rechterbeen, een gevolg van een valpar tij in de rit naar Nantes. Sport op televisie VANDAAG Nederland 3, 19.15 uur: Studio Sport. Duitaland 1, 23.25 uur: Sportschau. Eurosport, 18.00-03.00 uur: Sport. DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Groningen (morgen, aanvang 16.30 uur) luiden: le koers: 1. Eerste Europa, 2 Enola Gay, 3. Ego Rapido (2-4- 7). 2e koers: 1. Must B Couregeous, 2. Eis Victory, 3. Da Silva Diepnow (1-2-3). 3e koers: 1. Foxie Burgerqueen. 2. Diamond Worthy, 3. Danielle Guapa (2-8-4). 4e koers: 1 Demetrius, 2. Celina van Barke, 3. Dodo Buitenzorg (1-4-6) 5e koers: 1. Dave Scimitar, 2. Alberdina Gerron, 3. Cheriff Oldeson (2-6- 5). 6e koers: 1 Andries S, 2 Anton uit Volkel, 3 Brenda Oostland (7-3-6) 7e koers: 1. Carisma Darby, 2. Zeus Boekel- te, 3. Abrogan Veha (5-1-7). 8e koers: 1. Brown Beauty, 2. Boy S. 3 Wodjek (5-7-10). 9e koers: 1. Scurry Lobell, 2. Di- landa Norg, 3 Zetor uit Haule (6-5-3). „Weet u dat ik gisteren twee keer heb moeten fietsen voor mijn leven? 's Morgens letterlijk en 's middags voor mijn wielerleven. Om met dat eerste te beginnen. Een Fransman sneed me op de training de pas af. Voor de gein spoot ik met mijn bidon in zijn richting. Stapt me die vent uit de auto en loopt als een wilde met een slagersmes op me af. Gelukkig was er een Nederlander in de buurt die zijn auto er tussen gooide. Anders was het misschien nooit tot de voorlopig mooiste overwinning uit mijn wielercarière gekomen „Ik had er de avond tevoren al op zitten broeden. Ik zei tegen mijn vrouw Gea, die met een groepje vriendinnen een paar dagen vakantie in de buurt van de Tour houdt, dat ik niet tevreden was met de manier waarop de finale van de Alpe d'Huez zich had afgespeeld. Lemond en Bugno hebben van mijn werk geprofiteerd. Daar is natuurlijk niets onsportiefs aan, maar het knaagt toch aan je. Ik wist ook dat wilde ik een rit winnen, dat in de klimtijdrit naar Villard-de- Lans moest gebeuren. Dat is mijn specialiteit. Nou, ik hoorde op een gegeven moment dat ik op alles en iedereen voor lag. Maar dat ik Lemond bijna een minuut aan de broek zou geven was een totale verrassing". „De mensen vragen me nu hoe het moet met Alcala. Nou laat ik u vertellen dat daar totaal geen probleem over bestaat. We zijn goede vrienden en we hebben bovendien met de ploegleiding deugdelijke financiële afspraken gemaakt mocht het wonder zich voltrekken. Alcala heeft een paar mindere dagen gehad. Hij kan nu vanachter mijn rug misschien uit de schaduw komen. Je weet het maar nooit in deze te gekke Tour". „Pensee heeft een flinke tik gekregen, je zou kunnen verwachten dat de Italiaan Chiappucci er ook één gaat krijgen. Die mannen hebben de Giro al gereden. Ik hoop eigenlijk gezegd dat er nog wat reserves in mijn lichaam zitten. Dan kan ik de Pyreneeën ook zonder problemen doorkomen. Ik heb al eens een etappe in de Pyrreneeën gewonnen. Maar let op Delgado; die staat vooral in de bergketen die tegen zijn land aangrenst. En Lemond heeft nooit verloren voordat zijn fiets tegen de Ei ff el toren staat". „Ze hebben me gezegd dat heel Spankeren gisteren de straat op is gegaan. Mijn vadër heeft me verteld dat het huis volstroomt met bloemen en met cadeaux. Heerlijk toch. Nee, pa komt niet naar de Tour. Die bekijkt het liever rustig voor de buis. Daar voelt hij zich gelukkig mee. Aan al dat gedrang en gedoe heeft hij een broertje dood. We zijn een rustige familie. Proberen rustig te blijven. Dat doe ik nu ook. Al dat getrek aan je moet je op de koop toe nemen. Als je jezelf er maar onder blijft. En daar heeft deze jongen geen moeite mee. We hebben vijf flessen champagne soldaat gemaakt. Ja hoho, ik heb er niet van gedronken. Een klein slokje en meer niet". „En de rusdag vandaag? Dan wordt er getraind. Ze zullen voor me uitkijken of die Fransman weer in de buurt is. Je weet het maar nooit. Misschien wil hij wel revanche nemen. Dat is gekheid hoor, want die Fransen zijn over het algemeen best aardig. En dat zonnetje hé. Laat dat maar zo blijven Breukink perst alles uit z'n lijf en wint daarmee de klimtijdrit in de Tour. foto: a Vorig jaar rond deze zat hij in een diepe crisis. Erik Breukink destijds in twee dagen veertig minuten. 14 juli stapte hij geknakt af. Gedesillu- verliet hij de Tour de France. rigf Jaar. min twee dagen, later sloeg hij z'n slag. De overwinning in de klimtijdrit 33,5 kilometer tussen Fontaine en- Villard- was gisteren louter een bevestiging de supervorm waarin de blonde Gelderse sinds begin deze week steekt en de me tamorfose die hij doormaakte. „Ik wist dat ik vandaag een goede kans zou hebben. In mei heb ik in deze omgeving getraind met onder anderen Alcala en Kelly. Dit was een onverge telijke dag voor me. Deze overwinning be schouw ik als een zege in een klassieker", ver telde Breukink in vier talen. Gisteren boekte hij belangrijke winst op Delgado (0.30), Lemond (0.56), Chappucci (1.05) en Pensee (3.50). Hij klom naar de derde plaats in de algemene rang schikking achter Pensee en Chiappucci, op wie hij respectievelijk 5.38 en 6.55 achterligt. VILLARD-DE-LANS Wel beschouwd is de gele trui in handen van de renner die haar toekomt. Althans van het viertal dat de eerste etappe in Futuroscope een gat sloeg van tien minuten. Niet toenmalig etappewinnaar Frans Maassen en de late re gele trui-dragers Steve Bauer en Ronan Pensee waren de aanstichters van die sindsdien veel bespro ken ontsnapping, maar Chiappucci. Tegen die achtergrond is er gisteren in de door Erik Breukink glorieus gewonnen klim tijdrit van Grenoble naar Villard-de-Lans gerech tigheid geschied. Wie is echter Claudio Chiap pucci? Insiders kennen zijn naam en voor anderen is hij een grote onbekende. Beide groepen hebben één ding ge meen: in Chiappucci zag nie mand een Tourwinnaar. En ei genlijk nog niet. Breukink, de Nederlandse kandidaat voor de Tourzege, liet zich gisteren tijdens de persconferentie ont vallen dat eigenlijk alles in het werk moet worden gesteld om dat ook te voorkomen. Vrij vertaald bedoelde Breukink dat de gevestigde orde de han den ineen dient te slaan. Desondanks dient Chiappucci uitermate serieus te worden genomen. Een renner die na twee zware Alpenritten en een klimtijdrit de gele trui vero vert, kan nooit een toevallig voorbij fietsende toerist zijn. Bovendien heeft Chiappucci diverse malen laten zien dat hij veel in zijn mars heeft. De eerste Italiaan, die sinds 1975 (Fransesco Moser) weer in het geel rijdt, heeft het bergklasse- ment gewonnen in zowel Pa- rijs-Nice als de Ronde van Ita lië. Klimmen kan de 27-jarige inwoner van het nabij Varese gelegen d'Uboldo dus als de beste. Bergtrui Aanvankelijk was Chiappucci met de bedoeling naar de Tour gekomen om ook daar de bergtrui te veroveren. Van daar dat hij in de eerste etappe op de eerste de beste col de marreerde. Chiappucci kreeg verslaggever 13e etappe 14 juli 149 km SAINT ETIENNE 0^la Croix de Chaubouret ,:0hm ^v0Co!omb,er 121 Ponlm n V SaKallier *i QumtenasO»OiL i ?3km Romans yJ Claudio Chiappucci was uit op de bergtrui maar mocht gisteren ineens het gele tricot om z'n schouders hijsen. foto: ap die dag zijn zin, want nadat hij ook de tweede bergsprint had gewonnen mocht hij zich in de bolletjestrui hullen. Die zou hij vijf dagen om de schouders houden. Pas een week later, in de door Jelle Nijdam gewon nen etappe tussen Sarrebourg en Vittel verloor hij het tricot aan de Rus Dimitri Konisjev. Chiappucci treurde daar aller minst om, want hij had zijn doel inmiddels bijgesteld. Met een voorsprong van tien minu ten op de groten en met Maas sen, Bauer en Pensee als naas te concurrenten besloot de Ita liaan geen energie te verspil len aan de bergtrui, maar zich te richten op het gele tricot. Beheersing In overleg met zijn ervaren ploegleider Davide Boifava werd de tactiek van de be heersing gevolgd. Chiappucci .kreeg de opdracht nimmer diep in zijn reserves te tasten, maar bergop zijn eigen tempo te volgen. In de eerste Alpen rit bleek dat genoeg om bij de eersten te finishen en in deN etappe naar l'Alpe d'Huez toe reikend om het verlies beperkt te houden tot één minuut op Pensee. In de tijdrit van giste ren bleek Chiappucci, in te genstelling tot Pensee, inder daad verstandig te hebben ge handeld. Hij had nog reserves, die hem aan de gele trui hiel pen. De nieuwe leider van de Tour is in zoverre een bijzondere verschijning, dat hij al vanaf 1985 beroepsrenner is, maar pas vorig jaar augustus zijn eerste overwinning boekte. Dat was in de Coppa Placci. Twee maanden later won hij de Tour de Piemont en sinds dien meldt hij zich vaker aan het front. Dit jaar won Chiap pucci een etappe in Parijs-Nice en de Siciliaanse Week. Ervaring De nieuwe Italiaanse wieler- held is door Boifava bewust in alle rust gebracht. De eerste jaren waren bedoeld om erva ring op te doen en het profmi lieu te leren kennen. Dat heeft een jaar langer geduurd dan gepland, omdat Chiappucci in 1986 in de Ronde van Zwitser land in botsing kwam met een motorrijder. Hij hield daar een sleutelbeenbreuk en een ka potte achillespees aan over. Toen hij volledig was hersteld, kreeg Chiappucci dit jaar de kans om de positie van de ver trokken Urs Zimmermann over te nemen. Nog wel op het tweede plan, omdat Flavio Gi- upponi voorbestemd was kop man van Carrera te worden. Die is echter alleen maar ziek, zwak en misselijk geweest. Chiappucci blijkt echter een waardig vervanger. Overigens heeft Chiappucci vanaf zijn coup in Futuroscope geroepen, dat voor de Tourze ge terdege rekening met hem moest worden gehouden. Op één kenner na nam niemand die woorden serieus. De uit zondering was Fignons ploeg leider Cyrille Guimard, die de Italiaan toen al als één van de gevaarlijkste klanten van het viertal ontsnapten bestempel de. Champagne Chiappucci bestelde op die gedenkwaardige zondagavond in Poitiers twee flessen cham pagne van het gerenommeerde merk Moët et Chandon om met zijn ploeggenoten een feestje te vieren. Gisteravond kwam het dure vocht opnieuw op tafel in het hotel van Car rera. Een belofte van Chiap pucci als hij de gele trui zou veroveren. Chiappucci mag dan voor ve len een nieuweling zijn, hij is wel een Italiaan. Daar is op zich niets bijzonders aan, maar het feit dat na de Vuelta (Gio- vannetti) en de Giro (Bugno) nu ook de Tour in handen is van een renner van het Apen- nijnse schiereiland, zegt veel over de toegenomen kracht van het Italiaanse wielrennen. Bovendien drukten Bugno met zijn zege in Milaan-Sanremo en l'Alpe d'Huez en Argentin in de Ronde van Vlaanderen al een nadrukkelijk Italiaans stempel op het wedstrijdsei- I ILLARD-DE-LANS to Jacome is achter de me lishlijn dagelijks een op- se^erkelijke verschijning. :tooid met een opvallen- roi cowboyhoed en mo- af euze wielerbril groet hij )ie talrijke bekenden en aakt met een ieder die rt m aanschiet even een maatje. Jacome is de vlees Cl worden vriendelijkheid zilt Mexico. In het dage- 'Hs leven verzorger van 'eg Lemond en bovenal tr'ens vertrouwensman, ie L Ito Jacome is niet de jongste 'N eer. Hij is 53 jaar, een leeftijd e(4e hem overigens niet is aan tV< zien. Hij laat zich niet gek n( aken in het maffe Tourcir- el s. Dat laat hij zich trouwens I mmer, want Jacome heeft al n onstuimig leven achter de ig en weet dat hij zijn ener- nl a beter aan nuttige zaken in besteden. Jacome vormt al ie jaar met Lemond een vast c >ppel binnen de ploegen v aar de Amerikaan voor rijdt. al aarvoor maakte Lemond ook P' gebruik van Jacome's dien- en, maar toen trokken zij 1S1 et het gehele jaar gezamen- ik op. II e samenwerking begon drie jaar geleden bij PDM, dat het verzoek van Lemond inwillig de de Mexicaanse verzorger eveneens in dienst te nemen. Vervolgens toog Jacome in het kielzog van Lemond naar ADR. Een zwarte periode voor de Mexicaan, die net zo min als de renners zijn salaris ont ving. Inmiddels kijkt Jacome een stuk vrolijker de wereld in. Bij Z krijgt hij als steun en toeverlaat van Lemond wel zijn geld. Bijzonder Jacome is een bijzonder mens, die in zijn jeugdjaren een fana tiek sporter was. Hij voetbalde, deed aan atletiek, tenniste, basketbalde, honkbalde en was ooit Mexicaans kampioen gewichtheffen. Echt breed had Jacome het nimmer. Hij werk te als onderhoudsmonteur bij een olieraffinaderij, maar was allerminst tevreden met zijn toekomstperspectief. Hij be sloot met zijn vrouw, drie zo nen en een dochter de wijk te nemen naar de Verenigde Sta ten. De familie Jacome vestigde zich in San José in Californië en leidde in die eerste jaren na hun vlucht een hard bestaan. Als bouwvakker hield Jacome zijn familie in leven. Lang zaam maar zeker verging het hem beter. Hij runde zelfs een keer een zelfstandig aanne mingsbedrijfje. De sport liet Jacome ondanks zijn drukke werkzaamheden niet los. Toen zijn oudste zoon ging wielrennen, was Jacome verloren. Hij begeleidde zijn zoon en trad op als diens trai ner en verzorger. Van het een kwam het ander, want Jacome werd nadien trainer van de Mexicaanse nationale wieler ploeg. In die tijd leerde hij ook Raul Alcala kennen. Als ploegleider van Alcala was Ja come aanwezig bij de Olympi sche Spelen van '84 in Los An geles, waar zijn pupil elfde werd. Een prestatie waar Jaco me nog met trots over spreekt. Aanbieding Na zijn Mexicaanse job accep teerde Jacome een aanbieding om trainer te worden van de Californische wielerploeg. In die tijd leerde hij Greg Le mond kennen. Toen nog een zestien-jarig talentje in wie Ja come het direct zag zitten. Het klikte tussen de twee en ver volgens verloren zij elkaar nimmer uit het oog. Toen Le mond prof werd vroeg hij Ja come, die inmiddels een mas sage-opleiding had gevolgd, zijn persoonlijk verzorger te worden. Tot voor drie jaar maakte Lemond allleen van zijn diensten gebruik als hij in de Verenigde Staten was. Se dert drie jaar zijn zij ook onaf scheidelijk in wedstrijden bui ten de States. Voor Lemond is Jacome een vertrouwensman, met wie hij lief en leed deelt. Vooral vorig jaar was de samenwerking in tens. Ten eerste omdat geen van beiden verzekerd was van inkomsten omdat sponsor Lambert simpelweg het salaris niet uitbetaalde. Maar bovenal toen Lemond de Tour won. Jacome was zo mogelijk nog blijer dan de renner zelf. Om zeer begrijpelijke redenen. Volgens Jacome moet Lemond bepaald nog niet uitgeschakeld worden als favoriet vor deze Tour. Hij beweert dat de ren ner in goede vorm is en zich nog niet verslagen voelt. Voor al de etappe naar L'Alpe d'Huez heeft hem vertrouwen geven. Jacome: „Dat was de eerste serieuze test in het hooggebergte. Die liep voor hem goed af. Dat het later in de tijdrit weer minder ging, hoeft nog geen desastreuze ge volgen te hebben. Zijn zelfver trouwen is er tenminste niet door afgenomen. Neem van mij aan dat deze toer nog niet is beslist, ook al staan Chiap pucci en Pensee op ruime voorsprong". HENK STOUWDAM Ondanks de inspanningen van z'n vaste hulp Otto Jacome liep de tijdrit gisteren teleurstellend af voor Greg Lemond, die zittend z'n teleurstelling verbeet. foto: anp

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7