Gorbatsjov wil zuivering an Communistische Partij Kenya komt weer tot rust !ëUizie in DDR over verkiezingsprocedure Stakingsoproer Nicaragua houdt aan Cuba weigert gesprek over overlopers [JITENLAND foidócSowuuit WOENSDAG 11 JULI 1990 PAGINA 5 'olitie pakt leiders rugskartel Medellin JOTA De Colombiaanse politie heeft giste- elf leiders gearresteerd van het cocaïnekartel je stad Medellin in het midden van het land. politie deelde mee dat de meest gezochte sbaron Pablo Escobar echter wederom de wist te ontspringen. Escobar wist ternauwer- te ontsnappen aan een vangnet dat 1500 man eejitieagenten voor hem hadden uitgezet. De gsbaron zou in grote haast zijn gevlucht met terlating van wapens en documenten. De Ver fde Staten hebben om uitlevering verzocht van jbar. De drugsbaron wist in het verleden al ïaaldelijk te ontsnappen aan de politie. De au- teiten beschouwen hem als het meesterbrein ter talrijke bom- en moordaanslagen waarbij Iderden mensen het leven hebben verloren. Parachutist landt op rijdende auto OSLO Ragnar Hoen, een Noorse au tomobilist, kreeg begin deze week de schrik van zijn leven. Hij reed met een vaart van 80 kilometer per uur in de omgeving van de luchthaven van Skiën, 100 kilometer ten zuidwesten van de Noorse hoofdstad Oslo. Plotseling land de op zijn motorkap een uit de koers ge raakte parachutist. „Ik zag twee voeten en iemands achterwerk door de voorruit en toen kwam de klap. Ik had geen idee wat ik had geraakt, totdat ik stopte en een parachutist in de sloot zag liggen", aldus Hoen. De 20-jarige onfortuinlijke parachutist hield er slechts wat kneu zingen aan over. NAIROBI Na vier dagen bloedige onlusten, waarbij zeker vijftien mensen om het leven kwamen, is de rust in Kenya bezig weer te ke ren. Het openbaar vervoer reed vandaag weer, de winkels openden hun deuren en de situatie leek zich te normaliseren. De Kenyaanse president, Daniel arap Moi, leek gisteravond een concessie te doen teneinde de rust te bevorderen, toen hij zei een meerpartij- enstelsel in het land niet meer uit te sluiten. Maar „alles heeft zijn tijd nodig", zo temperde de 66-jarige president de verwachtingen. De onrust in Kenya begon zaterdag met een verboden betoging van duizenden Kenyanen in de hoofdstad Nairobi, die onder het maken van het V-teken de invoering van een meerpartij- enstelsel eisten. De botsingen tussen betogers en politietroepen deden zich eerst voor in Nairobi en de arme buitenwijken van de hoofdstad. Daarna breid den de onlusten zich uit naar de steden Naku- ru, Naivasha en Kiambu. Volgens officiële ge gevens zijn bij de rellen vijftien doden en 63 ge wonden gevallen. Het was de eerste keer sinds de mislukte staatsgreep in 1982 tegen Moi's bewind, dat de bevolking de straat op ging en bij betogingen een einde eisten van het autocra tische regime in Kenya. Aangezien de betogin gen niet waren georganiseerd, liepen ze al spoe dig uit op onbeteugelde rellen en plunderingen. Meest gehuwde man wil 27e vrouw inruilen voor zusje BLYTHE 's Werelds vaakst gehuwde man is van plan zich van zijn huidige, 27e vrouw te laten scheiden en haar 15-jarige zuster te trouwen. De 19-jarige Daisy is wel bereid met een scheiding in te stemmen, als haar man er op staat. Wat ze echter niet wil is voor 10.000 dollar naakt poseren voor Play boy, om de overtocht van haar zusje Luealla van de Filipijnen naar Californie te kunnen be kostigen. Dat is namelijk, wat haar echtgenoot, de 81-jarige Glynn Wolfe, heeft bedacht. In het Guinness Book of World Records staat Wolfe genoteerd als vaakst getrouwde man in het monogame deel van de we reld. Zijn kortste huwelijk duurde naar zijn eigen zeggen .ongeveer 63 dagen" en het langst hield dat met Daisy stand, vijf jaar. In zijn kast heeft Wolfe twee trouwjurken hangen, in twee verschillende maten. Wolfe zegt de 15-jarige Luealla te willen trouwen voor Daisy. „Ik heb geen klachten, ik leef in de hemel", zegt hij. „Maar ik ben bijna 82. Als ik doodga, dan hebben Daisy en haar zuster elkaar tenminste nog". IKOU Michaïl Gor- ijov, die gisteravond in *;ou met 3411 stern- voor en 1116 stem- tegen werd herkozen icretaris-generaal van Communistische Partij de Sovjetunie (CPSU), uiteindelijk maar één ;nkandidaat: Tejmoe- Avaliani. De partijbaas het Siberische mijn- ■kersstadje Kiseljovsk ig maar 501 stemmen, andere door het con- naar voren geschoven ididaten, onder wie 'ardnadze en Jakovl- hadden zich vrijwillig I uggetrokken. eet na de uitslag van de ge- is i me, schriftelijke stemming rd Gorbatsjov omstuwd >r enthousiaste kameraden hem de hand drukten en m waarderend op de schou- s klopten. Toch is het in de chiedenis van de CPSU nog oit voorgekomen, dat een tijleider met een kwart van stemmen tegen op zijn zetel jehesen. Het 28e Partijcon- s zal nu nog de samenstel- van ^et Centraal Comité t CC, de dagelijkse partijlei- ig) en, in het verlengde I jpatvan, van het Politburo be- w. Gezien de over het al leen behoudende stemming het congres valt te ver- ihten dat het CC, waarmee '^rbatsjov als partijleider zal eten werken, voor een aan- ïlijk deel uit conservatie ven zal bestaan. Gorbatsjov echter waarschuwde de con gresgangers voor de stemming, dat hij alleen met gelijkge stemden wil verder werken en dat een aanzienlijke zuivering binnen het CC dus in het ver schiet ligt. Wat het Politburo betreft had Gorbatsjov al eergisteren een belangrijke overwinning ge boekt: de partijsecretarissen van de vijftien Sovjetrepublie ken krijgen daarin een vaste plaats, aangevuld met nog acht andere leden. Dat betekent in elk geval, dat het Politburo in meerderheid door beroeps partijleden zal worden be mand, en dus niet meer door mensen die naast een partij functie ook nog eens een mi nisterpost of andere hoge plaatsen, bijvoorbeeld voorzit ter van het Staatsplanbureau, bezetten. Daarmee lijkt een degelijke basis gelegd voor het verder uitvoeren van het grote plan van Gorbatsjov, de over heveling van de macht van de partij naar het parlement. Im mers, het Politburo zal in de nieuwe opzet niet veel meer dan interne partijproblemen kunnen bespreken. Het feit dat iemand als minister Sje- vardnadze van buitenlandse zaken al heeft aangekondigd, dat hij niet meer in het Polit buro wil blijven omdat hij dat als minister niet meer nodig of zelfs gewenst acht, onder streept deze gedachte. Oren wasen Gorbatsjov nam er gisteren in de grote zaal van het Congres paleis van het Kremlin ruim schoots de tijd voor om zijn te genstanders duchtig de oren te wassen. Hij daagde ze zelfs .uit: De herkozen partijleider Gorbatsjov (midden) neemt lachend alle gelukwensen in ontvangst tijdens het 28e Partijcongres in Mos kou. FOTO: AFP bitter citeerde hij de opmer- land moest reizen maar eerder king van één van de gedele- zijn aandacht aan de binnen- geerden dat hij, Gorbatsjov, landse problematiek moest niet zo vaak naar het buiten- schenken. Toen zijn tegenstan ders met applaus op dat citaat reageerden, kwam Gorbatsjov daar meteen giftig overheen. „O, denken jullie er ook zo over? Nou, dat is nou het con gres met al zijn problemen. Kameraden, als dit het niveau is, dan is dat een ramp", beet hij zijn gehoor toe. En, even later, toen hij zich hardop had afgevraagd of hij er soms verkeerd aan had gedaan om uit Afghanistan weg te gaan, werd hij weer uiterst boos toen de zaal daarop met een drei gend stilzwijgen reageerde. „Als we daar nog meningsver schillen over hebben, vraag ik me wel af met wie ik hier te maken heb", schreeuwde de partijleider bijna. Krachtig en resoluut zegde Gorbatsjov zijn tegenstanders de wacht aan: „Als sommige gedelegeerden hierheen geko men zijn in de hoop de klok terug te draaien, komen ze be drogen uit", was zijn mening, die hij met een hard feit kon staven: immers, het Congres heeft, hoezeer men misschien ook kritiek op Gorbatsjov heeft, het principe van de pe restrojka goedgekeurd. Voor het eerst ging Gorbatsjov in op de voortdurende geruchten, als zou het leger een coup wil len plegen. Veelbetekenend naar zijn hoofd wijzend zei de leider, alweer zeer opgewon den: „Als bij iemand dat idiote idee zou postvatten, kan ik hem zeggen dat een dictatuur in dit land niets kan oplossen". Intussen zit Gorbatsjov van daag al direct met een groot probleem in de vorm van de 24-uursstaking van honderden mijnen in de grote kolenwin- ningsgebieden van de Donbass (Oekraïne), Koezbass (Siberië) en Vorkoeta (poolcirkel). jaij Een gemaskerde aanhanger van de UNO, de partij van president Violeta Chamorro, houdt een straat onder schot. FOTO AFP MANAGUA In de stra ten van de Nicaraguaanse hoofdstad Managua zijn gisteren ondanks de aan wezigheid van leger en politie opnieuw barricades opgeworpen door staken de sandinisten en hun aanhangers. Op verschil lende plaatsen raakten sandinisten en aanhangers van de regering met el kaar slaags. Leger en politie in Nicaragua zouden gisteren na het bevel tot herstel van de orde in Ma nagua door president Violeta Chamorro slechts enige barri cades in de hoofdstad hebben opgeruimd. Volgens de anti- sandinistische Radio Corpora- cion boycotten leger en politie de uitvoering van het bevel. De troepen worden vooral ge vormd door de sandinisten die eerst aan de macht waren. De hoogste legerofficier is een broer van ex-president en lei der van de sandinisten, Daniel Ortega. Sinds de staking maandag uit liep in een oproer zijn zeker drie mensen gedood en raak ten ongeveer honderd perso nen gewond. Gisteren werden in de hoofdstad geweerschoten gehoord. Sandinisten die zich achter barricades opstelden waren volgens ooggetuigen in enkele gevallen gewapend met automatische geweren. De algemene staking, waaraan volgens de sandinistische vak bonden ongeveer 90.000 werk nemers deelnemen, vormt de ernstigste tegenstand waarmee de regering van president Vio leta Barrios de Chamorro wordt geconfronteerd sinds zij drie maanden geleden aantrad. Chamorro heeft de staking il legaal verklaard en riep maan dagavond de hulp van het le ger in nadat de staking, die al ruim een week aan de gang is, voor het eerst was uitgemond in straatgevechten tussen voor- en tegenstanders van de regering. De stakers, gesteund door de sandinistische vakbonden, vin den dat ongeoorloofd veel werknemers uit de overheids dienst worden ontslagen, een maatregel waarmee Chamorro het financieringstekort hoopt terug te dringen. Tevens ke ren zij zich tegen de plannen om tientallen staatsbedrijven te privatiseren. De meeste van die bedrijven waren onder de voorgaande sandinistische re gering van Daniel Ortega ge nationaliseerd, wat gezien werd als een belangrijke ver worvenheid van de sandinisti sche revolutie. afi J; 3ST-BERLIJN - Steeds neeer zand knarst in het jli derwerk van'' de rege- zi ïgscoalitie in Oost-Ber- n. Binnen de fractie en partijleiding van de so- laldemocratische part- r SPD wordt steeds lui- gesproken over het ceren van een rege- igscrisis. rzaak van de ruzie zijn de derhandelingen tussen de [eringen van de DDR en de ndsrepubliek over het twee- staatsverdrag. Daarin wordt procedure vastgelegd die dt tot de Duitse staatkundi- eenheid. DDR-SPD verwijt minis-, president Lothar de Mai- re en onderhandelingsleider Inter Krause (beiden CDU) zij in de onderhandelingen kkeloos de beleidslijn van Westduitse CDU overne- Die komt neer op: verkiezingen voor een ge- enschappelijk Duits parie nt volgens verschillende sy- men in de Bondsrepubliek in de DDR; hanteren van een 5-pro- its-kiesdrempel in de ndsrepubliek en een 3-pro- Hulp Stasi aan terroristen WEST-BERLIJN Het voormalige communistische regime in de DDR heeft niet alleen leden van de Westduitse Rote Armee Fraktion, maar ook terroristen uit Zuid-Amerika en het Midden-Oosten steun verleend, zo meldt het Westduitse boulevardblad Bild vandaag. Tot de terroristen die door de Oostduitse geheime dienst, de Stasi, zou zijn gesteund, be hoorde onder anderen Abu Daud, de man die verantwoorde lijk wordt gehouden voor het bloedbad tijdens de Olympi sche Spelen in Muenchen in 1972. Toen werden bij een actie zeventien Israëlische atleten gedood. Ook de Venezolaanse terrorist Illich Ramirez-Sanchez, alias Carlos mocht op kos ten van de Stasi in de DDR verblijven. Carlos wordt ver dacht van een aanslag op een bijeenkomst van OPEC minis ters in 1975 in Wenen, waarbij drie ministers omkwamen. Verder werd ook Abu Hisham gesteund, de veiligheidsadvi seur van PLO-leider Yasser Arafat. De terroristen zouden tijdens hun verblijf in de DDR in de watten zijn gelegd met bezoeken aan restaurants en zelfs zijn getracteerd op visites van call-girls op kosten van de Stasi. Bild baseert zich op uitspraken van de Oostduitse minister van binnenlandse za ken Peter-Michael Diestel. Volgens Diestel hebben de Stasi archieven inmiddels aangetoond dat de toenmalige partijlei der Erich Honecker en Stasi-leider Erich Mielke van de steun aan terroristen op de hoogte waren. Volgens hem kan een proces tegen hen worden begonnen vanwege steun aan een misdadige organisatie. cents-drempel in de DDR; procedure. Ze wijkt af van wat aansluiting van de de DDR volgens de SPD normaal is bij de Bondsrepubliek na de voor twee partijen die een par- verkiezingen. tij willen worden. Normaal is De SPD voelt niets voor die bij de sociaaldemocraten: eerst samengaan en dan volgens ge lijke regels alle stemgerechtig den in het nieuwe geheel een nieuw bestuur laten kiezen. De motieven .voor de West duitse CDU, en in haar zog de DDR-CDU, zijn duidelijk, maar de partijen zwijgen daar over angstvallig. De laatste tijd is in de Bondsrepubliek de SPD voor de CDU een werke lijke bedreiging geworden. Via de DDR met haar enorme CDU-aanhang wil de straks gezamenlijke CDU onder Hel mut Kohl zich ook na de een wording van de macht verze keren. Onderhandelingsleider Krause wees gistermiddag het verwijt van de DDR-SPD van de hand. De onderhandelingsde legatie is volgens hem wel de gelijk bereid tot gesprekken en compromissen. Maar hij be perkte die bereidheid vervol gens sterk: waar de coalitie partners het niet eens kunnen worden moet het parlement beslissen. In dat parlement kan de CDU waar het om de genoemde conflictpunten gaat uiteraard rekenen op de steun van al die partijen die bij ge scheiden verkiezingen en bij een 3-procents-drempel nog kans op een vertegenwoordi ging in de Bondsdag maken. ■AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER Lang vóór de trage kamelen de stad hebben bereikt, is de et fahmaanse koerier van de sultan van Algiers in Paré aangeko- n. Hij laat zich snel van zijn paard vallen en vraagt onmiddel- toegang tot de Bey, omdat hij een hoogst belangrijke bood- iap moet overbrengen. Hij toont de brief met het lakzegel van Bey van Algiers en dit opent voor hem de poorten van het ">is. Met een grimmig gezicht hoort de Bey hem aan, maar neer hij verneemt, dat zowel Peer de Schuymer als kapitein 'b zich onder de vluchtelingen bevinden, klaart zijn gelaat op. „Zeg tegen uw heer", antwoordt hij de koerier, „dat het mij een eer en een genoegen zal zijn deze schurken op waardige wijze te ontvangen. Ik heb mij zojuist een nieuwe gelei aangeschaft en er zijn nog enkele plaatsen vrij". Eerbiedig groetend vertrekt de koerier, waarna snel overal wachten worden uitgezet om de klei ne karavaan gevangen te nemen. - Maar Rob, Peer, Philipo en Bartje slagen er toch in de stad binnen te komen en op de markt verkopen ze allereerst hun kamelen. En nu op zoek naar ,,'t See- paert!" Vakantie- Ook in China is de zomervakantie begonnen. De meeste Chinezen krijgen echter maar een week vrij en dan is uren - en soms zelfs dagen - wachten op het station van Peking zonde van hun tijd. FOTO: AFP HAVANA De Cubaan se regering heeft van nacht officieel verklaard niet te willen onderhan delen over het vertrek van de zeven Cubanen die hun toevlucht hebben ge zocht in de Tsjechoslo- waakse ambassade in Ha- In een communiqué, dat voor de staatstelevisie werd voorge lezen, beschuldigde het Cu baanse ministerie van buiten landse zaken de Tsjechoslo- waakse zaakgelastigde ervan zijn diplomatieke onschend baarheid te buiten te gaan door het zevental onderdak te bieden. In het communiqué wordt voor het eerst in de Cubaanse media melding gemaakt van de overlopers. De Cubanen zijn van plan in de missie te blijven totdat hen toestem ming is verleend het land te verlaten, aldus de tweede-se cretaris van de ambassade voor de Tsjechoslowaakse tele visie. Twee van de Cubanen zijn stu denten die politiek asiel heb ben aangevraagd in Tsjecho- slowakije, terwijl de anderen een bezoek aan Europa willen brengen om vervolgens naar hun land terug te kunnen ke ren. De Cubaanse regering eist dat de dissidenten zonder voor waarden vooraf het ambassa degebouw verlaten. Volgens de Cubaanse regering is de vlucht naar de ambassade be doeld om het land in de inter nationale per§ in een kwaad daglicht te stellen. Vijf van de vluchtelingen be horen tot de- Vereniging voor Vrije Kunst (Apal), een kleine, illegale onafhankelijke groep die twee jaar geleden werd op gericht. De zeven zijn de eer sten die in Havana hun toe vlucht zochten in een Oosteu- ropese ambassade. De vlucht toont de nieuwe verhoudingen tussen Cuba en Tsjechoslowa- kije sinds de val van het com munistische bewind in Praag. Duizenden Tamils naar Zuid-India COLOMBO Het aantal Ta mils dat het door burgeroorlog geteisterde Sri Lanka ont vlucht neemt een enorme vlucht. De Indiase krant „Sta- teman" heeft gisteren gemeld dat de vorige dag 3.624 half- verhongerde Tamils uit het noorden van Sri Lanka met bootjes op de Indiase kust wa ren aangekomen. De krant spreekt van „overvolle vluch telingenkampen" en „schrik barende toestanden". Tiendui zend Tamils zouden inmiddels naar de Indiase deelstaat Ta- mil-Nadu zijn getrokken. Amnesty: duizenden mensen vermoord door regeringen LONDEN Wereldwijd zijn vorig jaar tienduizen den mensen door hun re geringen vermoord, aldus de trieste balans die de mensenrechtenorganisatie Amnesty International voor 1989 heeft opge maakt. In bijna honderd landen wordt in gevangenissen gemarteld en in 35 landen opereren zoge noemde doodseskaders, aldus Amnesty. In China werden volgens de organisatie vorig jaar zeker duizend mensen ge dood en raakten nog eens dui zenden gewond bij het neer slaan van demonstraties voor democratie. Hoewel zich in Oost-Europa enorme politieke veranderingen hebben voorge daan, worden er toch nog op grote schaal de rechten van de mens geschonden. Zoals bij voorbeeld in Albanië en Joe goslavië. Tijdens de Palestijnse volksopstand in de door Israël bezette gebieden zijn meer dan 260 ongewapende mensen, on der wie veel kinderen, gedood. In Afrika werden in 1989 hon derden politieke gevangenen vrijgelaten. In Zuid-Afrika werden in 1989 60 mensen door ophanging geëxecuteerd, minder dan het jaar daarvoor (117). De Verenigde Staten worden eveneens gekritiseerd, waar 2300 mensen, onder wie 28 jongeren, ter dood zijn ver oordeeld. Hiervan werden «r vorig jaar zestien uitgevoerd. Ook Europese landen als Frankrijk, Italië, Griekenland en Zwitserland kregen kritiek te verduren wegens de deten tie van dienstweigeraars.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5