iZina Garrison op zoek naar gouden vogelkooitje Raul Alcala voelt zich bijzonder sterk Xieunisse ook positief na [weede onderzoek ÉTEFFI GRAF VOELT EENZAAMHEID AAN DE TOP «Sportwereld 1HGHK1 y Masso verloochent afkomst niet A «SPORT £aidM<2owumt VRIJDAG 6 JULI 1990 PAGINA 7 ADRID Gert-Jan Theunisse is ook na de contra- xpertise, naar aanleiding van zijn overtreding tegen iet dopingreglement in de Spaanse Wielerweek van Eibar, positief bevonden op testosteron. I42iet tweede onderzoek vond gisteren plaats in het laboratorium I22>an Madrid. De uitslag van het onderzoek houdt in, dat de 3'|chorsing van Theunisse nu officieel doorloopt tot 13 juni 1991. 15®5at betekent dat hij vlak voor de volgende Tour de France weer jiag fietsen. Theunisse en ploegleider Peter Post hebben al een 74j|iepgaand onderzoek aangekondigd. Het duo hoopt, dat zich in 921et lichaam van de renner processen afspelen waardoor de ver houding testosteron-epitestosteron, die volgens de UCI-regle- xjienten niet hoger mag zijn dan 6:1, van nature hoger uitvalt. I2?fas het onderzoek niets oplevert, overweegt Theunisse te stop- li7jen met wielrennen. Planchaert neemt auto Eddy Planckaert heeft vlie gangst. De Belg uit de ploeg van Peter Post verkoos giste ren voor de verplaatsing van 600 kilometer naar de West- duitse grens de auto boven het comfortabele vliegtuig. Eerder besloot de 32-jarige sprinter, die dit seizoen de klassieker Parijs-Roubaix op zijn naam schreef, af te zien van de wereldtitelstrijd in Japan. Ook voor die trip is de coureur niet in een vlieg tuig te krijgen. Planckaert reisde in zijn tienjarige loop baan als wielrenner slechts twee keer door de lucht. „Dat was meer dan genoeg", OP DE LOSSE TOUR Argentin geeft op Moreno Argentin heeft de Ronde van Frankrijk verla ten. De Italiaan, winnaar van de derde etappe in Nan tes, verklaarde op de rustdag teveel last te hebben van twee flinke bloeduitstortin gen op het rechterdijbeen. Argentin, leider in de strijd om de wereldbeker, was woensdag betrokken bij een massale valpartij vlak voor finishplaats Rouen. De Ita liaan was bezig met zijn eer ste Tour. De renner uit de ploeg Ariostea stond in het algemeen klassement op de 97e plaats, met een achter stand van 13 minuten en 22 seconden op leider Steve Bauer. Ploeg Fignon naar Nederland De ploeg van Laurent Fig non neemt deel aan de prof ronde van Nederland die van 13 tot 18 augustus wordt ge houden. Ploegleider Cyril Guimard heeft toegezegd de Nederlandse etappekoers met zijn voltallige Tour-for matie aan te doen. Of Fig non, die woensdag gebles seerd de Ronde van Frank rijk verliet, meekomt, is af hankelijk van zijn herstel. De Parijzenaar won vorig jaar de profronde. Eerder hadden de ploegen 7-Eleven en Histor al toegezegd te ver schijnen. De organisatie ver wacht tegen het einde van de Ronde van Frankrijk het complete deelnemersveld rond te hebben. Sport op tv Nederland 2, 19.32 uur: Auto sport: Camel Trophy. Duitsland 1, 20.15 uur: WK voetbal en Wimbledon; 23.25 uur: Sportschau. BBC 1, 23.20 uur: Wimbledon. BBC 2, 00.20 uur: Cricket. Eurosport, 18.00-01.30 uur: Sport. 1593LONDEN Het is heel 1Jj [oed mogelijk dat Zina 3&i ïarrison op de markt van 'ortobello Road op zoek raat naar een gouden vo- ^jelkooitje. Zo dankbaar ^B/as ze, dat een parmantig ^kwikstaartje gisteren op Bgiet centrecourt van Wim- jïledon een paar keer on- 97j7erwacht de „bliep" van M%en elektronisch oog liet "sjfgaan. „Het hielp me 8tSDntspannen", zei de 26-ja- 2$iige Amerikaanse die in 28.xde halve finales voor een 137%nsatie zorgde door een «Sinde te maken aan het «stmonopolie van tweevou- Sjpig titelhoudster Steffi soferaf (6-3, 3-6, 6-4). 29(tlAndres Gomez heeft als 30-ja- ONGrige winnaar van Parijs bij de Wjoudere generatie, die over spoeld dreigde te worden door I78stieners, meer los gewoeld dan 236»;hij kon bevroeden. „Dat heeft *63 me heel veel goed gedaan", al- «2'dus Garrison, die voor het ^leerst in 34 pogingen de finale 151.71 van een Grand Slam-toernooi 94.s bereikte. „Ik voelde me al echt i58Jljeen oudje. Ik had zelf in Parijs "fin de eerste ronde verloren 92j'van Probst. Vier nachten had 60i( ik er niet van kunnen slapen. 550 Toen Gomez won, voelde ik 3700 mijn zelfvertrouwen terugke- 3 Drie doden iin Engeland 10.00 LONDEN Bij het geweld in Engeland na afloop van 'het duel West-Duitsland-En- geland op het WK in Italië, H|zijn gisteren drie mensen om mhet leven gekomen. Er vie- ÜÜlen tientallen gewonden, on- Wder wie veel politie-agenten. «De politie verrichtte 600 ar il restaties. 'i Voetbal Cees van der "flLinden (BW Den Bosch) te- 1341 kende een eenjarig contract ^bij NEC. Bert Buizert (FC B Utrecht) speelt komend sei- Jzoen bij Go Ahead Eagles. Voetbal Eerste-divisie- iclub Emmen heeft Jens "aPahlke voor twee seizoenen gecontracteerd. De Oostduit- ser kwam de afgelopen jaren Huit voor Stahl Brandenburg. M De 27-jarige verdediger P speelde veertien keer - voor het olympische elftal van de mmDDR. Garrison treft in de eindstrijd zo ongeveer een levende le gende in de zes jaar oudere Martina Navratilova. De Ame rikaanse rekende in vijf kwar tier af met Gabriela Sabatini (6-3, 6-4). De Argentijnse fan van Maradona c.s. liet daags tevoren in een televisiepro- framma zien, dat ze een voet- al minutenlang hoog kan houden. Ondanks een opmer kelijke overgang naar het ser- ve-en-volley-spel liet de con trole over de tennisbal nog veel te wensen over. Zwarte Garrison kan de derde zwarte kampioene in de historie van Wimbledon (sinds 1877) wor den. Althéa Gibson (1957 en 1958) en Arthur Ashe (1975) gingen haar vooraf. Is Garri son, die een uitgebreide fan club heeft, een groentje in Grand Slam-finales, Navrati lova staat voor haar dertigste slotpartij op dit niveau. Wint ze morgen van Garrison, dan heeft ze met negen Wimble- don-zeges het record van He len Moody-Wills gebroken. „Dat Zina nu tegenover me staat en niet Steffi stelt me niet echt gerust", aldus Navra tilova. „Ze wint van Seles en Graf en gras ligt haar het best". Intussen is Steffi Graf nu al voor de derde keer met een onverwachte nederlaag gecon fronteerd. In de finales van West-Berlijn en Parijs was Monica Seles te sterk, nu kwam het einde al in de halve eindstrijd. „Er is bij mij geen sprake van paniek. Daar ben ik het type niet voor", zei Graf. „De laatste twee jaar is alles „toll" voor me geweest. Nu zit het een paar keer tegen. Ik heb vandaag voornamelijk van mezelf verloren. Zina speelde goed, maar bij mij wil de niets lukken. Het is een ne derlaag, meer niet. Het is geen ramp en ook geen tragedie". Hoewel Graf het niet wilde toegeven, moeten de al een tijd voortdurende hinderlijke fac toren buiten het tennis een rol meespelen bij de teruglopende prestaties. Zo wordt ze al sinds het verlies van vorig jaar in de finale in Parijs (tegen Arantxa Sanchez Vicario) geplaagd door hardnekkige problemen aan de luchtwegen. Halverwe ge Wimbledon liet ze zich na nieuwe klachten onderzoeken in een ziekenhuis in Hamburg en hel advies was, dat ze zich het beste aan de neusholte kon laten opereren. Publiek bezit Ook het feit, dat Steffi Graf en haar vader Peter als publiek bezit voortdurend de kolom men van de kranten en de tijdschriften halen als hoofd personen in allerlei schanda len, kan de concentratie geen goed doen. Na haar plichtmati ge winst in de open Australi sche titelstrijd van januari zei Graf: „De euforie van vroeger is er niet meer. Iedereen ver wacht dat ik zal winnen. Als ik dat dan ook doe, wordt het als niets bijzonders be schouwd". In april en nu weer heeft Graf laten doorschemeren het ten nissen op deze manier niet zo heel lang meer vol te kunnen houden. „Mijn huidige leven is interessanter dan toen ik ze ventien jaar oud was, dat staat vast. Maar het is ook allemaal gecompliceerder geworden. Tijd voor echte vriendschap is er niet en praten over proble men is een stuk moeilijker als je in het middelpunt van de belangstelling staat". Op Wimbledon waakte de All England Club na de terugkeer van Graf uit Hamburg over het erelid als een kloek over haar kuikens. Bij elke pers conferentie, die Graf met lood in de schoenen moet hebben bezocht, werd dreigend ver zocht alleen vragen "over ten nis te stellen. „Anders zal Miss Graf meteen vertrekken", werd er bij gezegd. Het hielp maar even. Als ze de volgende ochtend langs een kiosk liep, zag ze de boulevardbladen weer een nieuwe aanval op haar gestel doen. „Het is niet eenvoudig als je de top hebt bereikt", verzuchtte Steffi Graf uit de grond van haar hart. Muurtje van Coen Moulijn In de Rotterdamse Bloklandstraat is door de meester zelf gisteren „Het muurtje van Coen Moulijn" geopend. De jeugd nam onmiddellijk gebruik van het monument, dat werd opgericht ter ere van de voormalige linksbuiten (inmiddels 53 jaar) van Feyenoord. De voetbalmuur werd ontworpen door kunstenaar Hans Citroen. foto: anp Eduardo Masso: „Op dit niveau zit iedereen heel dicht bij elkaar". foto: milan konvalinka DEN HAAG Discussie in de kleedkamer op het tennispark van De Metse laars: „Ik geef Argentinië zestig procent kans op het winnen van de voetbalfi nale". „Welnee joh, Ar gentinië heeft geen schijn van kans tegen ons". „Na tuurlijk wel, vier jaar ge leden hebben wij toch ook gewonnen". Gespreks partners zijn de „Belg" Eduardo Masso en de Duitser Carsten Kram- menschneider, van wie de eerste kort tevoren de laatste uit het Satellite- toernooi heeft gemept. Eduardo Masso spreekt bij Ar gentinië in de wij-vorm, want 26 jaar geleden werd hij gebo ren in Bellville, het midden- Argentijnse stadje in de pro vincie Cordoba waar ook de inmiddels wat verbleekte voetbalster Mario Kempes het levenslicht zag. „Ik ken hem persoonlijk", meldt de tennis ser. „Aardige jongen". Kram- menschneider bestrijdt die vi sie, spreekt zijn voorkeur uit voor mannen als Vóller en tipt zijn landgenoten als „zekere" wereldkampioenen. „We zul len zien", besluit Masso ver standig, terwijl hij onvermoei baar doorgaat met „stretchen" en andere „cooling-down"-ac- tiviteiten. „Zesentwintig is al vrij oud voor een tennisser, dus ik moet veel aandacht aan mijn lijf besteden", vindt Mas so, winnaar van het eerste van de vier Satellite-toernooien in Nederland (in Geleen). Voortvarend Ook bij het tweede toernooi, in Scheveningen, ging Masso (on der meer ten koste van Kram- Feenstra wint van stalgenoot DEN HAAG In de tweede ronde van het Sa- tellite-toernooi op de Sche- veningse Mets-banen heeft Christian Feenstra giste ren gewonnen van zijn stalgenoot Tom Kempers. Onder het toeziend oog van beider coach Ron Timmermans versloeg na tionaal kampioen Feenstra zijn vriend Kempers met 6-3, 6-2. Richard Krajicek, de enige Hagenaar in het toernooi, overleefde de tweede ronde niet. Hij verloor van de Italiaan Rossetti: 6-4, 0-6, 6-4. Paul Dogger en Glenn Schaap bereikten de kwartifinales via respectievelijk Han- drik-Jan Davids en Arjen van der Zande. De kwart- finalis zijn: J. Fernandez (Chi)-Rossetti (Ita); Masso (Bel)-Ingaramo (Arg); Schaap (Ned)-Dogger (Ned); Feenstra (Ned)- Schaller (Oos). menschneider) voortvarend van start, maar dé favoriet vindt hij zichzelf niet. „Op dit niveau zit iedereen heel dicht bij elkaar", aldus nummer 302 van de wereldranglijst. Op de door storm geteisterde „kuip" die het centrecourt van de Mets-banen vormt, had de linkshandige Masso gistermid dag tussen de buien door op vallend veel moeite met num mer 400, Krammenschneider. „De weersomstandigheden maken het vreselijk lastig. Je kunt niet zo slaan als je wilt en gewend bent. Maar verder heb ik het hier best naar mijn zin", aldus Masso na zijn zege, die overigens maar door een handjevol mensen werd beke ken. Onder anderen door Masso's privé-trainer. Zijn ex-landge noot Gabriel Gonzales bege leidt Masso naar alle toernooi en en maakt tijdens elke partij driftig aantekeningen. Beiden zijn momenteel gevestigd in België, waar Masso ook in de Davis Cup-ploeg is opgeno men. „Toen ik zeventien jaar was, ben ik tennisprof gewor den", vertelt de „zuiderbuur" over zijn geschiedenis. „Toen ik achttien was, ben ik naar Europa gegaan omdat er in Argentinië geen goede toer nooien zijn. Ik woonde eerst in Parijs en tijdens één van de toernooien kwam ik mijn hui dige vrouw tegen. Een Belgi sche". Masso ging in Brussel wonen, leerde Frans spreken (maar geen woord Vlaams), werd in 1988 tot Belg genaturaliseerd en lust inmiddels zelfs patat. Na eerdere uitnodigingen voor het Davis Cup-team van Ar gentinië te hebben afgeslagen („Ik was daar vijfde of zesde van het land") trad Masso vo rig jaar wel toe tot de Belgi sche selectie. „In augustus spe len we promotie-wedstrijden tegen Zuid-Korea. De Davis Cup is in België even belang rijk als in Nederland", weet hij. Vóór die Davis Cup-ontmoe ting heeft Eduardo Masso ech ter eerst clubverplichtingen in de Bondsrepubliek Duitsland. Bij de WK-voetbalvijand van zijn geboorteland speelt Masso al drie jaar in de (goed betaal de) clubcompetitie. Masso komt uit voor Oberhausen en leerde daar inmiddels een paar woordjes Duits. Maar hij ver loochent z'n afkomst niet: „Desondanks blijft Argentinië mijn favoriet voor het WK- voetbal", aldus de Belg, ex-Ar gentijn en interim-Duitser. ROB LANGEVELD 1 in de Tour de France Vandaag hoop ik in de groep binnen te komen. De lezers zullen wellicht denken „die Breuk heeft zijn ambities op een laag pitje gesteld", maar ik zal het even uitleggen. Morgen is de tijdrit, waarin je alles uit je lichaam moet persen. Dat kan een mens binnen 24 uur slechts één keer. Ook een geharde wielerprof is slechts een mens met al zijn beperkingen. Dat wordt al gauw vergeten". „Ze hebben me wel eens gevraagd of ik geen doodsangsten uitsta met een groot peloton dat op de streep afkomt. Nou, sterker nog: ik vind het evenmin leuk als je met de dichte kluwen over een smalle weg gaat. Het hoort bij het vak, zegt mijn slapie Gert Jacobs. Dat is een kou we die zich overal tussendoor wringt. Ik ben altijd blij dat ik heel overkom. Remmen kun je niet, middenin zo'n meute. Én achterin meefietsen, dat is mijn stijl niet. Bovendien loop je dan het grote risico om de beslissende ontsnapping te missen. Altijd, driehonderd kilometer lang, voorin meetrekken is ook onmogelijk". „Het rijtje van favorieten voor de Tour-zege is ineen geschrompeld tot die van Lemond, Delgado en mogelijk Rooks en Alcala. Nee, ik zet mezelf daar bewust niet bii. Dit is een leerjaar. Zo hebben we het in de ploeg afgesproken. Jammer dat op die regenachtige dag naar Rouen mijn kaakholte- ontsteking is gaan opspelen. Een beetje warmte, daaraan heb ik dringend behoefte. Gelukkig dat die rustdag, zeg maar gerust reisdag, er eentje was met plensregen zodat ons die ellende althans bespaard gebleven is". „Aan de ene kant wel leuk om een beetje op je bed te liggen soezenaan de andere kant kun je ook uit je ritme raken. Bovendien was dat vliegtuig weer eens drie kwartier te laat van de grond zodat we pas na één uur in Molheim aankwamen. Een vlek midden in de Elzas, zestig kilometer van de plaats waar we vandaag zijn vertrokken. De organisatie van de Tour de France kiikt niet op een honderd kilometer meer of minder". „De mecaniciens, de soigneurs en de journalisten hebben tegen de 900 kilometer moeten tuffen in de stromende regen. Van sommige auto's hebben de ruitenwissers het begeven. Sjonge, ik wist niet dat er zoveel water in die Franse hemel zat. Ze hebben dit jaar voor het eerst een ploeg meteorologen met de Tour meegestuurd. Die hadden ze beter thuis kunnen laten. Ze voorspellen alleen slecht weer en het beroerdste is dat die mannen prompt gelijk krijgen. De mecaniciens werken zich ook het apezuur. Wat denk je als die fietsen 300 kilometer in dat hondeweer hebben gedraaid. Weet je wat nou eigenlijk het gekste van alles is: iedereen kijkt chagrijnig omdat-ie door de plensregen niet kan trainen. Broodrijders zijn vreemde vogels, moet je maar denken. We staan voor de beslissende week in de Tour. 't wordt ook tijd dat die Bauer eens van kleur verschiet". Sii MEXICAAN IN VORM VAN ZUN LEVEN SARREBOURG In alle beschouwingen voor de Ronde van Frankrijk re gende het favorieten. De Tour wordt dit jaar dan ook als een open wedstrijd bij uitstek beschouwd. In het rijtje mogelijke win naars komt maar zelden de naam Raul Alcala voor. Toch moet er terdege met de kleine Mexicaan reke ning worden gehouden. De renner van PDM is niet alleen in de vorm van zijn leven, hij heeft bo venal meer inhoud gekre gen. In Alcala als kandi- daat-Tour-winnaar gelo ven maar weinig mensen. Tot die minderheid beho ren echter wel twee des kundigen: Greg Lemond en Alcala zelf. Een favorietenrol voor Alcala is op z'n minst vreemd. Op ba sis van zijn Tour-verleden zelfs onterecht, want de sym pathieke Mexicaan heeft in het meedogenloze spel om de Van onze X_J verslaggever in de Tour de France Henk Stouwdam gele trui nimmer een rol van betekenis kunnen spelen. Er is echter iets aan de hand met Alcala. Sinds hij een contract tekende bij de ploeg van Jan Gisbers, is hij in z'n ontwikke ling met sprongen vooruit ge gaan. De rustige Nederlandse ploegleider lijkt de ruwe dia mant nu zodanig te hebben ge slepen, dat hij in de hardste wielerkoers ter wereld een rol van betekenis kan gaan spe len. De proloog, waarin hij verrassend derde werd, was de eerste indicatie. De tijdrit van morgen zal de bevestiging van zijn goede vorm moeten ge ven. De renner zelf is er zelf van overtuigd dat het daarmee goed zit. „Dit jaar heb ik een goede kans om de Tour te winnen", beweert Alcala die op basis van zijn prestaties in de aanloop naar de Ronde van Frarikrijk alle recht van spre ken heeft. Na in de voorjaars klassiekers voor zijn doen op vallend goed te hebben gere den, volgde een overwinning in de bepaald niet kinderachti ge Amerikaanse rittenkoers de Trump Tour. Nog geen maand later voegde Alcala daar de eindzege in de Ronde van de Asturia's aan toe. Voor zijn doen een opmerkelijke erelijst. Bovendien onderbouwt die erelijst de stelling dat Alcala beter is geworden. Mannetje met pit Jan Gisbers mag een deel van die eer graag op zichzelf be trekken. De ploegleider, die de naam heeft talenten te kunnen vormen, mag graag benadruk ken dat hij veel tijd en energie in Alcala heeft gestopt. Gis bers: „Toen ik hem voor het eerst zag rijden, heb ik tegen manager Manfred Krikke ge roepen: „Die moet je nemen". Ik vond het een mannetje met pit, die naar mijn taxatie barst te van de talenten. Hij deed er alleen niets mee. Alcala werk te zoals het hem uitkwam". „Ik ben met hem aan de slag gegaan en heb hem voorge houden serieus voor zijn sport te gaan leven en vooral te le ren begrijpen wat hem zou worden verteld. En dat doet hij. Als een spons absorbeert hij de informatie. Nu is Alcala zo ver dat hij de juiste versnel lingen kiest en, vooral dat is belangrijk, in een tijdrit zijn krachten goed kan verdelen. Die computerachtige bereke ningen zitten nu in zijn hoofd. Ik verwacht nog niet dat hij dit jaar al de Tour kan win nen, maar hij is er dichtbij. Nog een stapje en Alcala wordt de eerste Mexicaan die op de Champs Elysees in het geel wordt gehesen". Dat beetje terughoudendheid van Gisbers heeft Alcala zelf niet. Juist dit jaar ziet hij grote mogelijkheden. „Omdat er een groot aantal favorieten is, die ook nog eens aan elkaar zijn gewaagd", redeneert Acala die in een vergevorderd stadium verkeert in de contractonder handelingen met PDM. Zeer waarschijnlijk tekent hij nog tijdens de Ronde van Frank rijk voor twee jaar bij. Geen jaloezie Buiten de sportieve argumen ten, heeft Alcala nog meer re denen voor zijn optimistische houding. „Binnen de ploeg klopt het dit jaar. De rust is weergekeerd en er heerst een vriendelijke sfeer. Er is geen 'laloezie meer en iedereen is reid voor elkaar te werken. jal. bei Dat was ten tijde van Rooks en Theunisse wel anders. Zij reden alleen voor zichzelf en deden bijna nooit iets voor de anderen, terwijl wij ons wel voor hen inzetten". „Nee, ik kan niet zeggen dat ik prettig met Rooks en Theu nisse heb gewerkt. Rooks ging nog wel; die kon zich nog wel eens vriendelijk gedragen. Maar Theunisse niet. Van hem kreeg je geen hoogte, zo geslo ten was-ie. Daar houd ik niet van. Ik ben een echte Mexi caan, dus een emotioneel en temperamentvol mens. Ik houd niet van het type mens als Theunisse. Voor mij is de huidge samenstelling van de ploeg beter. Het geeft bovenal veel vertrouwen". Alcala is overtuigd van zich zelf. Hij voelt zich sterk. Er is echter nog een reden, dat hij in goede doen is. Volgende week komt zijn moeder voor het eerst van haar leven naar Europa om haar zoon tijdens de Tour in actie te zien. Alcala kijkt uit naar het moment dat hij zijn geliefde moeder in de armen kan sluiten. Het is maar een detail, maar voor de Mexi caan van grote betekenis. Raul Alcala tijdens de lunch.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7