i Jazztijden herleven in Amsterdam Geestloze mislukking Rob Houwer Zwoele meligheid van Zalman King „Loonstijn plakt affiches f van NSJ over't r Documen taire Eastwood over Thelonius Monk Grote Rembrandt-expositie komt op uitstekend moment Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! KUNST/RTV/FILM Ceidóc Sou/taut VRIJDAG 6 JULI 1990 PAGINA IP RA Duurste kast Een Amerikaanse verzamelaar heeft gisteren tijdens een vei ling in Londen een recordbe drag van ruim 30 miljoen gul den betaald voor een Italiaan se Barok-kast uit de achttien de eeuw. Het is het duurste meubelstuk dat ooit is ver kocht. De kast werd in 1726 bij de ,,Ducal"-werkplaats in Flo rence gekocht door de Britse Henry Somerset, Graaf van Beaufort. De koper was Barba ra Johnson, de weduwe van de erfgenaam van het farmaceuti- ca-concern Johnson en John son. Het vier meter hoge kabi net is uitgevoerd in ebbehout, verguldsel, brons en panelen. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Gezien de recente op zienbarende ontwikkelingen in het Rembrandt-onderzoek en de daarmee gepaard gaande nieuwe toeschrijvingen komt de grote internationale Rem brandt-expositie in Berlijn, Amsterdam en Londen, op een uitstekend moment. En om de hele toeschrijvingsproblematiek ook voor een breder publiek te verduidelijken, zal een speciaal gedeelte van de tentoonstelling zijn gewijd aan werk van leerlingen van Rem brandt. In Berlijn (GemSldegalerie en het Kup- ferstichkabinett SMPK) en Amsterdam (Rijks museum) worden gelijktijdig ook ongeveer 40 tekeningen van Rembrandt en zijn leerlingen geëxposeerd, terwijl in Londen (National Galle ry) tekeningen van Rembrandt uit eigen bezit worden getoond. In alle drie musea zijn boven dien de 40 mooiste etsen van Rembrandt te zien. Bij de tentoonstelling verschijnt een volledig in kleur geïllustreerde catalogus in het Duits, Ne derlands en Engels. Elk museum organiseert rond de expositie een educatief programma; een tv-produktie en diverse video's zijn al in voor bereiding. De tentoonstelling wordt gesponsord door American Express Company, terwijl ook de regeringen van de drie landen de expositie financieel ondersteunen. Minder politie onderzoekt roof Van Goghs DEN BOSCH De omvang van het recherche bijstandsteam dat de dief stal van drie schilderijen van Vincent van Gogh uit het Noordbrabants Mu seum in Den Bosch onderzoekt is verkleind. Het team dat vorige week na de ontdekking van de diefstal werd geformeerd bestond aanvanke lijk uit 25 rechercheurs. Hoeveel nu werken aan het onderzoek wil de po litie niet zeggen. Het onderzoek heeft tot nu toe niets opgeleverd. De politie vermoedt dat de diefstal door drie mensen moet zijn gepleegd. AMSTERDAM „Van avond wordt er een tra ditie geboren," veronder stelde burgemeester Ed van Thijn bij de opening van het eerste Interna tional Jazz Festival te Amsterdam. Daarvoor had 's lands meest geïmiteerde burgervader echter uitgelegd, dat hij in dit groots opgezette jazz-feest meer het weer opvatten van een oude traditie zag. De tra ditie van de nachtconcerten in het Concertgebouw. Dat was echter vijfentwintig jaar geleden en de jazz is even zoveel jaren verder en haar uitvoerenden ook. Het werd dus vooral een weer zien van oud-gedienden gis teravond in Carré. Clark Terry en Harry 'Sweets' Edi son op trompet en Teddy Ed wards zijn enkele van die ve teranen. Zij mochten Debo rah Brown steunen in haar 'tribute' voor die andere ve terane die het niet haalde: Sarah Vaughan. Sarah was een van de eerste zangeres sen die haar stem als muziek instrument gebruikte en zo was ze één van de inspiratie bronnen voor Deborah Brown. Zonder de performance die Sarah zo perfect beheerste, bleek Deborah ook een grote zaal uitsluitend met haar stem aan te kunnen. Ze be schikt over esn souplesse die bijvoorbeeld het razendsnelle 'Donna Lee' van Charlie Par ker moeiteloos lijkt te ne- Waar met Parker voor de pauze de nadruk op de 'Be- bop'-kant van Sarah's veelzij digheid kwam te liggen, was het daarna de beurt aan de blanke tegenstromingen als 'Swing' en 'West-Coast'. Dit in de figuur van Mei Tormé. Het kan natuurlijk toeval zijn dat de begeleiders van Mei uitsluitend uit blanke musici bestond, maar waarschijnlijk lijkt me dat niet. Mei Tormé is weer zo'n oude rot in het vak die het publiek rhoeite- loos meesleept. Daarbij maakt hij zonder reserves ge bruik van zijn levenserva ring en die van zijn zwarte voorgangers. Maar eerst krijgt organisator Loonstijn een pluim. „We moeten hem er maar dankbaar voor zijn, dat hij dit geweldige festival organiseert," aldus Tormé. „Don't go to the North-Sea festival next week". Over anderhalve week zal duidelijk zijn of het Amster damse festival zijn Haagse ri vaal naar de kroon kan ste ken. Nu is al wel duidelijk dat Amsterdam meer mikt op een traditioneler jazz-publiek dat comfortabel wil zitten als het naar zijn vertrouwde mu ziek luistert en naar zijn ver trouwde musici kijkt. Of Ne derland en omstreken elf da gen in de greep van de jazz kan blijven, is nog de vraag. Het North Sea Jazz Festival, dat meteen aansluit op het Amsterdamse, heeft door zijn jarenlange traditie een repu tatie opgebouwd die het een stevige basis geeft. Voor het Amsterdamse moet dat nog blijken. JAN LUBBERTS Swingend opende Mei Tormé gisteravond het Amsterdamse ji aan het North Sea Jazz Festival maar links te laten liggen". En hij raadde het publiek KORT GEDING HAARLEMSE RECHTBANK DEN HAAG/HAARLEM Organisator H. Loon stijn van het International Jazz Festival in Amster dam moet onmiddellijk stoppen met het overplak- ken van affiches met re clame voor het North Sea Jazz Festival in Den Haag. Die eis heeft de organisatie van het laatste festival, Inter Festivals BV, gisteren in kort geding gedeponeerd bij mr. H.F. van den Haak, president van de Haarlemse rechtbank. Loonstijn zou volgens Inter Festivals met opzet het North Sea Jazz Festival in de wielen willen rijden. Het jazz-festival in Amsterdam, een initiatief van Loonstijn en ziin echtge note, is gisteren begonnen. Volgende week begint in het Haagse Congresgebouw het al langer bestaande North Sea Jazz Festival. Om reclame voor dat laatste evenement te maken werd in Amsterdam ruimte gehuurd op zogenoem de driehoeksborden en bill boards. Volgens Inter Festivals is deze reclame op diverse plekken in de hoofdstad overgeplakt met affiches van het Amsterdams!* festival. Het bedrijf beschui t digt Loonstijn ervan hier perf^ soonlijk opdracht voor te heb|0i< ben gegeven. ren Advocaat mr. R. Polak onti/erd kende dat namens zijn nieoph' verschenen cliënt met klenfil^ Volgens hem komt de organisemi sator van het Haagse festivajslef i met niet meer dan insinueren^ de verdachtmakingen en kanTsja zij deze niet hard maken. sche De adyocate van Inter FestiUi» vals, mr. P. de Graaf, vond da organisaties van jazz-festival£2-1! veel beter kunnen samenwer-fi|ms ken dan elkaar tegen werken2'er Volgens haar is Loonstijn ech D°" ter constant bezig zijn ver-ep meende concurrent zwart maken, ook bij buitenlam agentschappen. De man z< zelfs hebben verklaard zei graag de organisatie van he North Sea Jazz Festival zich te willen nemen. Mr. Polak vond dat de eis vaira(* Inter Festivals niet kan worj20,1 den toegewezen. Volgens hem^ha is de organisator van het Am-!22, sterdamse festival ten onrechJ[?" te in persoon gedagvaa wijl het evenement een geza] menlijke onderneming is. I Mr. H.F. van den Haak zou vanmiddag uitspraak doen. Hörlin wint improvisatieconcours HAARLEM De Westduitser Wolfgang Hörlin heeft het im provisatieconcours van het In ternationaal Orgelfestival Haarlem gewonnen. De finale van het concours werd gister avond gehouden in de Grote of St. Bavokerk in Haarlem. De prijswinnaar heeft een be drag van 7500 gulden gekre gen. Vier finalisten dongen donderdagavond mee naar di prijs. Het waren Wolfgang- Hörlin en Matthias Nagel uil de Bondsrepubliek, en John Terwal en Davo Peursen uil Nederland. In totaal deden tien deelnemers aan het provisatieconcours mee. werden twee voorronden houden, op 3 en 4 juli, die vooi het publiek toegankelijk wa Thelonious Monk, hogepriester van de jazzpiano. ter van de HAAGS FILMHUIS: North Sea Jazz- filma. Vier jazzfilms. Met o.m. 'The lonious Monk: straight no chaser'. Als filmische opwarmer voor het komende North Sea Jazz festival draait het Haags Film huis vier films waarin jazz de boventoon voort. Mees opval lende in de kleine serie is de speciaal voor dit doel tidjelijk geïmporteerde documentaire over pianist Thelonious Monk, 'Thelonious Monk, straight no chaser'. Een film die geprodu ceerd werd door Clint East wood, die de jazz eerder een dienst bewees met zijn speel film over Charlie Parker, 'Bird'. Parker mag dan een jazzgroot- heid zijn geweest aan wie de huidige jazz nog altijd veel te danken heeft, het werk van Monk is in feite net zo belang rijk. Thelonious Monk leerde zichzelf pianospelen, nam 'stri- de-pianisten' als James P.Johnson en Fats Wajler als voorbeelden en ontwikkelde vanuit die traditie een volko men eigen stijl. Pas daarna studeerde hij aan de Julliard School of Music. Lang werkte hij met zijn piano-bebop in de schaduw van mensen als Par ker en Gillespie. Maar laat in de jarep vijftig trad hij steeds meer op de voorgrond. Als met merkwaardige hoofddek sels getooide solist, met een kwartet, met werk met John Coltrane en Charlie Rouse, met een Octet. Hij werd de ho gepriester van de jazzpiano, en Time-magazine wijdde zelfs een 'coverstory' aan hem. Uniek in die dagen. Een intri gerende figuur die spotte met de gangbare pianotechniék, met gestrekte en prikkende vingers de uithoeken van ak koorden verkende en een gro te serie inmiddels klassieke jazzstandards schreef: 'Straight no chaser' is er een van, 'Blue Monk', 'Crepuscule for Nellie' (zijn echtgenote), 'Nica' (opge dragen aan de baronesse Pan- nonica de Koenigswarter), 'Misterioso', 'Rhytm-a-ning', 'Round midnight'. De documentaire van Charlot te Zwerin laat vooral veel beelden van een musicerende Monk zien, op concertpodia en clubs in Amerika, Parijs, Duitsland en Kopenhagen. Met veel beelden van het rei zen daartussendoor waarin Monk zich even opvallend be weegt als hij op de podia musi ceert: voortdurend in kringe tjes lopend, bijna onverstaan baar pratend en alsmaar met een gekke 'step' in de richting van de camera. Van de raad selachtige persoonlijkheid van Monk zelf kom je niet al te veel te weten. Zijn zoon is aan het woord, muzikanten als Charlie Rouse en Johnny Griffin, maar het is duidelijk dat zij hem óók nauwelijks doorgrondden. Van ziin gees tesziekte die Monk zélf deed besluiten niet meer te spelen ook maar weinig. Beelden van de begrafenis van Monk slui ten de film. Heel mooi is als verbinding met vandaag het 'werk van twee pianisten die samen enkele stukken van Thelonious spelen: Barry Har- ris en Tommy Flanagan. Een fijnzinnge en ontroerende hommage. BERT JANSMA 'DE GULLE MINNAAR' LIDO/STUDIO: 'De gulle minaar' mat Peter Faber, Mariska van Kolck en Sylvia Millecam. Scenario: Rob Hou wer. Regie: Mady Saka. In een land met een normale speelfilmproduktie zou 'De gulle minnaar' met een enkel regeltje kunnen worden afge daan. In een land waar je blij zou moeten zijn met elke nieu weling op film staat er onmid dellijk een schijnwerper op. Dus daar gaan we. Met tegen zin. Want de nieuwste uit de stal van producent Rob Hou wer is een mislukking van de eerste orde. Terwijl diens re clameslogan het over 'vaart' heeft, wordt er voortdurend en gênant voor en achter de camera vlot gedaan. Waar 'hu mor' staat, is slechts sprake van botte geestloosheid. Het scenario van 'De gulle minnaar' werd geschreven door Houwer zelf, die - ver meldt zijn film nadrukkelijk- zeer vrij omsprong met twee boeken van Marjan Berk. Wat daarvan overbleef is nauwe lijks een verhaal, maar een opeenvolging van situaties die eeuwig hadden kunnen door gaan. En dat bijna doen. Peter Faber speelt een flierefluiten- de reclametekenaar die zich van het ene bed naar het an dere begeeft. Al verkoopt hij nog zo vaak nee, alle dames met moeilijkheden krijgen hem in de sponde, hetgeen vergemakkelijtk wordt door het ontbreken van een echtge note aan zijn kant, want die is haar Ik aan het ontdekken in India. Wanneer zijn relatie met een meisje dat een kook- programma op de radio heeft (Mariska van Kolk) echt dreigt te beklijven, zitten al die vrou wen hem dwars. Mady Saks maakte er in dienst van Rob Houwer een film van. Het is dat de filmtitels haar naam vermelden, want verder is er van enige persoonlijke signatuur niets te bespeuren. De ellende begint met een nauwelijks te volgen dwars- montage van beelden uit di verse huishoudens in Amster dam Zuid - waar de film speelt - en gaat door tot een er met de haren bijgesleept slot waar in Faber-in-travestie als een Gulle minnaar Peter Faber vindt de ware in Mariska van Kolck befaamde Franse keukenprin ses een culinaire tv-show in het honderd mag laten lopen. Daartussendoor zien we Faber in zijn vermoeiende race als sexuele klusjesman, die pas tot een halt komt wanneer zijn bedavonturen breed uitgeme ten worden door het blad Sto ry. Ter lardering van een en ander zijn een rits bekende of bekend geachte figuren van de Gooise en Amsterdamse ma trassen geplukt, van Jan Len- ferink tot en met cuisinier Joop Braakhekke, en krijgen we een riante show van recla mespots gezien. Want wat dat betreft is 'De gulle minaar' uniek: één groot Ster-blok waaraan het nieuws ontbreekt. Houwers scenario doet onder weg nog pogingen om de Ve ronica bloot-show te imiteren, haakt aan bij zijn oude succes 'Wat zien ik', maar blijft op alle fronten Je kan het hoofdrolspeler Pe ter Faber niet verwijten. Die rent met een onnederlands ge mak door de scènes heen. En 2: nieuwelinge zangeres/danse- R res) Mariska van Kolck is eer v aangename verschijning. Df 11 filmmuziek van Hennit h Vrienten heeft een refreintje waarin voortdurend 'ja ja wordt gezongen. Wat mij be treft: nee nee. j BERT JANSMAj C LIDO/STUDIO: 'Wild Orchid' Mickey Rourke, Jacqueline Bisad en Carre Otis. Regie: Zalman King. Mickey Rourke leeft zich uit op de motor met debutante Carré Otis. Regisseur Zalman King maak te naam als scenarioschrijver van '9 1/2 weeks', waarin Kim Basinger en Mickey Rourke samen iets moois met s/m mochten hebben. Als zelfstan dig regisseur filmde hij daarna 'Two moon junction', een kas teelroman opgepept met mooie lijven en soft sex. King blijft zichzelf trouw in 'Wild or chid', dat alweer bol staat van de eroto-kitsch, grenzeloze meligheid en nep-psychologie over menselijke driften. Voor de hoofdrol van een ju riste in dienst van zaken vrouw Jacqueline Bisset heeft King een foto-modelletje ge vonden, Carre Otis, dat zó aangenaam oogt en zó slecht speelt dat je medelijden met haar krijgt. Bisset zelf moet een onduidelijke 'deal' sluiten met Chinezen die een vergaan hotel in Rio de Janeiro van haar kopen en Mickey Rourke is de tussenpersoon: met ge plakt haar en een Zuid-Ameri kaanse geschminkte teint en zijn bekende manierismes ziet Zakenvrouw Jacqueline Bisset heeft een Braziliaanse Adonis aar de haak geslagen. hij er belachelijk uit. Carre Otis ziet in dat hotel een gekleurd paar hartstochtelijk de liefde bedrijven en van af dat moment zit regisseur Zal man King op zijn stokpaardje: sex, duistere driften, ontmaag ding, Rourke die schathemel- rijk is maar geen vrouw durft aan te raken en het juristetje in de armen van een ander drijft, Bisset die als een vent zaken doet en zich ook al' man mag verkleden. King suggereert dieptes die er nie: zijn, en stort je als toeschouwei in een afgrond van zwoele me ligheid en - vooral - super- kitsch waar zelf zijn beelden van het befaamde Carnaval van Rio je niet uit krijgen. Een soort Dynasty in Pin Up Club stijl. BERT JANSMA

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14