Gerrit Solleveld geeft zijn ploegmaten goede voorbeeld Laurent Fignon stapt uitgeput af Steve Bauer is zelfverzekerd SeidóeCotvui/nt Hermans te laat Van kilometer tot kilometer WIKKEN EN WEGEN WESTLANDER PAKT GOED UIT UW SPORT DONDERDAG 5 JULI 1990 PAGINA 8 Cj ROUEN Mathieu Hermans is gisteren van de deelnemerslijst van de 77e Tour de France ge schrapt. De Brabander werd uit de koers ge- winnaar Gerrit Solleveld finishplaats Rouen. De 27-jarige sprinter had gistermorgen al een voor gevoel dat deze Tour voor hem een korte zou worden. „Ik heb hier niets te zoeken", voorspel de Hermans voor de start. „In de sprints wordt geduwd en getrokken bij het leven. Dat ligt me niet. Bovendien voel ik me niet goed". De ploegleider van Hermans, Maximino Perez, is inmiddels een derde deel van de Seur-equipe kwijt. Gisteren gaf ook, zoals te verwachten was, kopman Marco Giovannetti op. De winnaar van de Vuelta stapte na 228 kilometer bij de tweede verzorgingspost af. Maandag verloor Pe rez de Spanjaard Roque de la Cruz na een val partij. OP DE LOSSE TOUR Veldhospi taal De luxueuze bus van PDM leek giste ren op een veldhospitaal. Vier renners van Jan Gisbers waren op de gladde wegen van Avranches naar Rouen be trokken bij valpartijen. Sean Kelly en Uwe Raab moesten verwondingen aan elleboog en kin laten hechten. Raul Alcala en Rudy Dhaenens hadden over het hele lichaam schaafwonden. Jelle Nijdam (ploeg-Raas) bereikte Rouen met een ontvelde rechterhand. Ook Steven Rooks en Greg Lemond kwa men hard in aanraking met het asfalt. Van Poppel tekent bij Jean-Paul van Poppel heeft zijn con tract bij Panasonic met twee jaar ver lengd. De 27-jarige sprinter ging ak koord met een aangepaste overeen komst van Peter Post. De ploegleider liet in het midden of de coureur genoe gen heeft moeten nemen met een lager salaris. Slechtste dag Winnen Peter Winnen heeft de monsterrit van 302 kilometer tussen Avranches en Rouen overleefd. De 32-jarige Limbur ger was blij toen hij gisteren de finish in zicht kreeg. „Dit was de slechtste dag uit mijn loopbaan", steunde de ge blesseerde Nederlands kampioen. „Het was alsof ik beton in mijn benen had. Ik ben blij dat er een rustdag volgt". ROUEN In Avranches startten gisteren 197 renners in de regen voor de vijfde etappe van de Tour de France over 301 kilometer naar Rouen. 16 km: Doorkomst Cote Champeaux, 4e categorie: 1. Claveyrolat, 2. Chia- pucci, 3. Bishop. 23 km: le bonificatie-tussensprint: 1. Manders (6 seconden), 2. Ludwig (4), 3. Peiper (2). 33 km: Doorkomst Cote Granville, 4e categorie: 1. Konisjev, 2. Claveyrolat, 3. Chiapucci. 35 km: Kopgroep met Manders, Cor- nillet, Colotti, Tolhoek, Skibby, Peri- ni en Lauritzen. 42 km: 2e bonificatie-tussensprint: 1 Lauritzen, 2. Colotti, 3. Cornillet. 43 km: Roll en Chaubet in tegenaan val. 58 km: Roll en Chaubet terug in pe- 60 km: 3e bonificatie-tussensprint: 1. Colotti, 2. Skibby, 3. Manders. Voor sprong kopgroep 2.45 90 km. Maximale voorsprong kop groep: 5.40. 4e bonificatie-tussen sprint: 1. Lauritzen, 2. Manders, 3. Tolhoek. Ill km: Doorkomst Cote Villeneuve, 4e categorie: 1. Lauritzen, 2. Tolhoek, 124 km: Fignon stapt af. 126 km: Kopgroep ingehaald. 137 km: 5e bonificatie-tussensprint: 1. Kelly, 2. Ludwig, 3. Van der Poel. 175 km 6e bonificatie-tussensprint: 1. Ludwig, 2. Phinney, 3. Biondi. 205 km: Doorkomst Cote Lisieux, 4e categorie: 1. Claveyrolat, 2. Chiapuc- 225 km Voorsprong vluchter 4.40, Konisjev in achtervolging. Door komst Cote Bayvel, 4e categorie: 1. Solleveld, 2. Konisjev, 3. Claveyrolat. 228 km: Giovanetti geeft op. 250 km: Konisjev 6.45, peloton 8.00 254 km Doorkomst Cote Montfort. 4e categorie. 1. Solleveld, 2. Konisjev. 258 km. Valpartij in peloton met o.a Argentin, Nijdam, Millar, Richard. Solleveld 9.30 voor. 273 km Konisjev terug in peloton. 276 km: 8e bonificatie-tussensprint: 1. Solleveld, 2 Bauer, 3. Fidanza. 291 km: Tegenaanval Lemond mis lukt. 301 km: Solleveld wint vijfde etappe 4.27 voor Museeuw en De Wilde. Bauer behoudt gele trui. ROUEN Heel serieus overwoog Gerrit Solleveld afgelopen winter om te stoppen met wielrennen. Hij kon tevreden terugkij ken op een acceptabele carrière en achtte de tijd aangebroken om aan een maatschappelijke toe komst te gaan denken. Hij overwoog een glastuin bouwbedrijf in zijn woon plaats De Lier over te ne men. Het verschil tussen investeren en verdienen, heeft Solleveld na veel wikken en wegen doen besluiten vooralsnog de tweewieler trouw te blij ven. Vandaar dat de Westlander gisteren een Touretappe op zijn con duitestaat kon bijschrij ven. In het regenachtige Rouen had Solleveld begrijpelijk geen mo ment spijt van zijn beslissing. Overigens had hij dat al vrij snel niet, want nog geen maand na zijn contractverlen ging (twee jaar) bij de ploeg Raas joeg er een verwoestende storm over Nederland. De glastuinbouw werd zwaar ge troffen. Het bedrijf, dat Solle veld had kunnen overnemen, liep dermate veel schade op dat de ritwinnaar van gisteren in geval van overneming een financiële strop van grote om vang zou hebben geleden. Mo gelijk zelfs failliet zou zijn ge gaan. „Dat weerhoudt mij er abso luut niet van over enkele ja ren alsnog een bedrijf over te nemen", is Solleveld aller minst afgeschrikt door de te genslagen in die bedrijfstak. „Als ik stop, begin ik zeer be slist een kas. Ik heb het mo ment eenvoudigweg enkele ja ren uitgesteld. Nu kan ik met wielrennen nog geld verdie nen, dat ik als zelfstandig on dernemer bijzonder goed kan gebruiken". Tempobeul Solleveld's beslissing om zijn vertrek uit de wielersport eni ge jaren uit te stellen, is mede onder lichte aandrang van ploegleider Jan Raas gebeurd. De Zeeuw had niet gaarne zijn wegkapitein zien vertrekken. Bovendien had hij het dan moeten stellen zonder de no- nonsens-renner, die binnen de ploeg gewaardeerd en door de concurrenten gevreesd wordt als een tempobeul. Hoe gevaarlijk „de Sol" is als hij- het echt op zijn heupen krijgt, onderstreepte de West lander gisteren maar weer eens. Als weinig anderen is hij in staat een solo te onderne men. Zodra Solleveld in z'n uppie een voorsprong heeft opgebouwd, moet er achter zijn rug veel werk worden verzet om hem terug te halen. Solleveld is een taaie, ook al is het weer bar en boos. Vorig jaar in Gent-Wevelgem reed hij in gezelschap van Sean Ya- ernis tes urenlang in de regen en won. Gisteren, in de vijfde Tour-etappe, herhaalde Solle veld dat huzarenstukje, zij het dat hij nu alleen was. Erg. Aan zijn demarrage op 100 ki lometer voor de finishlijn lag voor een deel ook ergernis en gramschap ten grondslag. Bin nen de ploeg was daags voor Solleveld's uitbarsting in de ploeg flink gedebatteerd over de posities in het peloton. Met name Solleveld, gesteund door Raas, verweet zijn ploegmaten dat zij zich te verspreid ophiel den. Dat is verre van ideaal om aan te kunnen vallen. „Als anderen niet willen luis teren, moet ik zelf maar het voorbeeld geven", redeneerde Solleveld op een moment dat er wederom veel renners van Buckler op „verkeerde" plaat sen reden. „Zij moeten zich re aliseren dat onze ploeg het vooral van de eerste week moet hebben. Daarin moeten wij onze slag slaan. Om in dat nerveuze gedoe van die eerste week succes te kunnen af dwingen, moet je alert en dus voorin rijden. Ik heb ze het goede voorbeeld gegeven". Gerrit Solleveld, met zonnebril in de stromende regen, wint in Rouen. FOTO: AP ROUEN Laurent Fig non verborg zijn gezicht voor de spiedende came ra's. Achter een krant verwerkte het Franse idool zijn roemloze af tocht. Na 124 kilometer werd de 77e editie van de Tour de France gisteren beroofd van één van zijn grilligste attracties. Bijna 750 kilometer na de start in Futuroscope stapte één van de weinige echte ve detten van het moderne wielrennen in de ploeglei dersauto. Ruim 2600 kilometer voor Pa rijs, waar hij vorig jaar een on vergetelijk gevecht leverde met Greg Lemond, capituleer de Laurent Fignon. Voor de ogen van duizenden mensen. In de stromende regen die gis teren het peloton tijdens de marathon van Avranches naar Rouen pijnigde. Het mistroos tige decor accentueerde de trieste afgang van een groot kampioen. Schielijk verdween hij. Zonder iemand te woord te Een kuitblessure aan het rech terbeen dwong, volgens de of ficiële lezing, de tweevoudige Tour-winnaar van 1983 en 1984 tot opgave. Volgers in de karavaan hadden over die uit leg hun twijfels. Fignon zou na zijn Val in de Ronde van Italië te vroeg zijn begonnen, meen den zij. De tien dagen rust die hij heeft genomen, waren te kort. „Fignon kwam met een conditionele achterstand aan al enkele dagen niet goed, dat kon je concluderen uit het feit dat hij steeds van achteren reed. Hij was uitgeput.Ik had echter niet verwacht dat hij nu al zou opgeven". Het gedwongen vertrek van Fignon kwam voor de favorie ten in de karavaan niet als een verrassing. Eensgezind waren ze van mening dat de Frans man bij de start in Futurosco pe al geen fitte indruk maakte. „Ik heb voor de Tour al ge zegd, dat Fignon niet ver zou komen. Hij maakte geen al te beste indruk op me", reageer de Lemond. „Fysiek en condi tioneel was hij niet in orde. Over zijn psychische gesteld heid kan ik niet oordelen". Gespannen Fignon was gespannen. Dat bleek zaterdag toen hij een Nederlandse fotograaf met zijn aërodynamische helm sloeg. In de proloog wist hij zijn zwakte nog te camoufleren, in de eer ste etappe niet meer. „Het was de echte Fignon niet. Ik vond het al merkwaardig dat hij zondag niet achter de gevluch te coureurs aanging. Fignon in normale doen zou korte met ten met het viertal hebben ge maakt", aldus Lemond. Drie weken geleden in Lu xemburg zei Fignon nog dat hij na de eerste Tour-week pas zou kunnen zeggen waar hij stond. Woensdag 4 juli wist hij het antwoord. In Villers Boca- ge, op ruim 2600 kilometer van het erepodium op de Champs d'Elysées, als een zie lig hoopje langs de kant van de weg. „Het ging echt niet meer", verklaarde ploegleider Cyrille Guimard. „Ik heb al tijd mijn twijfels gehouden. Voor die val in die onverlichte tunnel in de Giro heeft Lau rent een hoge tol moeten beta len. De tuimelpartijen op de eerste dagen in de Tour waren teveel voor hem". Guimard bekritiseerde de or ganisatie van de Giro d'Italia, die Fignon vorig jaar nog won, door snerend op te merken: „Het heeft Fignon een podi umplaats in Italië en Frank rijk gekost". Op de vraag of Fignon optimaal fit aan het vertrek in Futuroscope was verschenen, zei Guimard: „Nee, maar dat wisten we. Het is niet mogelijk dat een renner na een gedwongen rustpauze van tien dagen drie weken la ter in topvorm is. Het is een rampjaar voor ons", aldus Gui mard. Fignon, die in zijn loop baan zeventig overwinningen behaalde, stapte eerder ook al twee keer af tijdens de Tour de France. Dat was in 1986 en il F I in de Tour de France Driehonderd kilometer fietsen in de stromende regenl en als beloning een rustdag. Zo', kun je het nieuws van de i etappe van gisteren samenvatten. In verband met de dingen die komen gaan het ik geen trap teveel gegeven. 121e ben ik geworden, maar Ludwig op de vierde plaats i reed geen seconde sneller. Zo zie je dat alles toch betrekkelijk is. Ook de roem van een sportman". „Laurent Fignon is afgehaakt: Wij in het peloton hadden I allang door dat hij niet in beste doen was. Cyrille Guimard, de ploegleider van Laurent, liet na twee dagen doorschemeren dat zijn kopman veel last had van een) blessure die hij opliep in de Giro. Het bar slechte weer J heeft daar geen goed aan gedaan. Zelf heb ik ook moeten afrekenen met een j opstandige maag". „Laten we het maar positief benaderen en vaststellen dat we een nieuw Nederlands dagsucces hebben geboekt. Hei doet niet ter zake, vind ik, dal die zege andermaal bij een pupil van Raas in de knip is gekomen. Wie er voor werkt, die mag winnen. Van onze PDM-ploeg, het wordt eentonig, zat opnieuw Kelly voorin. Hij is hard op weg oir\ zich in het groert te hijsen. Ludwig is zijn voornaamste concurrent, maar die zie ik niet constant punten sprokkelen. Kelly pakt ze ook in de bergen". „Alcala is als volbloed Mexicaan stevig overeind gebleven in de kille monsterrit. Hij oogt monter i kan best eens een flinke sta in-de-weg worden voor Lemond, die duidelijk uit is zijn derde Tour-zege. Als je het slagveld overziet, is ook Steven Rooks goed uit de slag gekomen. Voorlopig merk je I er niets van dat hij Gert-Jan Theunisse mist. Dat zal hooguit in de bergen van betekenis kunnen zijn. Daar wordt tenslotte de slag gemaakt. Toch zijn er tekenen aan de wand. Van de drie top-\ favorieten heeft alleen Lemond zijn rol tot nu toe waargemaakt. Gisteren waren er ook weer flinke verliezers. Zo'n Argentin bijvoorbeeld f verloor bijna negeneneenhalvt minuut". „Oh ja, vandaag rusten dus. Om dat te kunnen doen, worden we eerst in een vliegtuig gehesen. Alsof dat niet vermoeiend is. Maar als iki daar over klaag, waar mijn vader bij is, zou hij steevast I zeggen dat ik een vak had moeten leren. Geloof me, de Tour gaat zaterdag beginnen j met de rit tegen het horloge. Dan zal blijken wie fit is. Breukink doet daarover geen uitspraken. Dat kan zich tegen je keren. Overigens zullen we vandaag net als anders een flinke training maken. Anders roesten de spieren vast. Voor j de mannen die niet best in vorm zijn is het dé gelegenheid om een beetje bij te trekken. De Alpen komen eraan. Ik kijk er naar uit, maar zie er niet tegenop". ROUEN Tussen de Ronde van Frankrijk in 1988 en 1990 bestaan op merkelijke overeenkom sten. Het routeschema is nagenoeg gelijk en ook twee jaar geleden bracht Steve Bauer de gele trui naar de cols. Er is dit jaar echter één belangrijk ver schil. Bauer's voorsprong op de renners met een op tie voor de Tour-zege va rieerde toen tussen de twee en drie minuten. Nu zijn er dat tien! Alle concurrenten doen des gevraagd heel laconiek over de voorsprong van de Cana dees, maar de cijfers spreken niet in hun voordeel. Inte gendeel, als Bauer zijn optre den van '88 evenaart, wint hij de Tour. Bauer is zich van de overeenkomsten al te goed bewust. Hij roept bij herhaling dat er nog een lan ge weg te gaan is, maar uit zijn hele houding spreekt zelfverzekerdheid. De nuch tere Canadees rekent zich nog niet rijk, maar ook hij heeft zich al gewaagd aan enkele sommetjes. „Twee jaar terug verloor ik in de Alpen tweeëneenhalve minuut in de klimtijdrit en nog eens drie minuten in de zware Pyreneeënrit over ze ven cols naar Luz Ardiden, waar we dit jaar ook weer aankomen", somt hij op. Een snelle rekensom, die Bauer met een glimlach gaarne aan zijn toehoorders overlaat, leert dat hij dat jaar in het hooggebergte acht minuten verloor. Afgezet tegen de ac tuele situatie moet Bauer, mits hij vormbehoud toont en van tegenslagen ver schoond blijft, simpelweg als een regelrecht kandidaat voor de Tour-zege worden beschouwd. Er spreekt nóg een aspect in zijn voordeel. De Tour van 1988 was namelijk zwaarder dan de huidige editie. Na de Pyreneeën moest het peloton nog naar de Puy de Dome, de berg die dit jaar wordt ge meden. De laatste tijdrit rond het meer van Vassivière en Limousin daarentegen staat evenals '88 wel op hët pro gramma. En de Canadees heeft een acceptabele tijdrit in de benen. Mocht hij ook nog worden geïnspireerd door de magische krachten die van de gele trui schijnen uit te gaan, is het goed denk baar dat de Tour-favorieten in Futuroscope een beoorde lingsfout hebben gemaakt. Schlemiel Mocht Bauer de Tour win nen, dan heeft hij eindelijk de grote zege waarop hij, al zes jaar wacht. De in 1984 tot de rijen der profs toegetre den zilveren medaille-win naar van de Olympische Spelen in Los Angeles, heeft een reeks teleurstellingen moeten slikken. Zoveel zelfs dat hij zonder concurrentie tot de schlemiel van het profpeloton kan worden uit geroepen. Bauer won in 1984 zilver op de Olympische Spelen. Geen goud dus. Hij werd in dat jaar derde op het WK in Spanje. Een prestatie waar mee hij overigens in zijn sas was. In 1988 werd hij gedis kwalificeerd tijdens het WK in Ronse na de memorabele botsing met Claude Criquie- lion. In België werd hij naar aanleiding van dat incident kamerbreed tot persona non grata verklaard. Inmiddels is de woede ge luwd, maar vergeten doen de Belgen die actie van Bauer nooit, hoewel de renner bij hoog en laag blijft beweren onschuldig te zijn. Dit jaar ging er weer iets mis in een sprint. Bauer verloor de klas sieker Parijs-Roubaix pas na minutieuze bestudering van de finishfoto van een gedenkwaardige sprint met de Belg Eddy Planckaert. Het gaat dus heel vaak mis met Bauer. Ook dat kan een

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8