Bisschoppen willen studie over 'mysterie van de kerk' brieven van lezers! kerk wereld Raad van Kerken worstelt met geloofsvragen Kerken Paraguay schrijven zwartboek over dictatuur beroepingen Argumenten voor celibaat beter presenteren" CcidócSouAOtif' mT Ccidóc SouAcmt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ficidócSommvt DONDERDAG 5 JULI 1990 PAGINA Protestants pastoraat verlaat vertrouwde kerkelijke kaders LEUSDEN Een belangrijk deel van het pastoraat speelt zich al lang niet meer af in de vertrouwde kerkelijke kaders. Her vormde en gereformeerde kerkeraden moeten goed beseffen dat pastoraat meer is dan huisbezoek en af en toe bezoekje van de de dominee. Pastoraat krijgt in toenemende mate vorm in allerlei vrouwen groepen, jongerengroepen, rouw verwerkingsgroepen, zelfhulp groepen en bijvoorbeeld het anonieme radiopastoraat, schrijft het hervormd-gereformeerde Samenwerkingsorgaan voor het pastoraat in zijn beleidsnota 1990. „Deze vormen van pastoraat dienen te worden gezien en geho noreerd, omdat veel mensen zich juist in deze kaders gekend en gesteund voelen in het zoeken van de weg die God met hen wil gaan. Zulke diverse alternatieve vormen van pastoraat pas sen goed in onze zeer gedifferentieerde samenleving en cul tuur", aldus het Samenwerkingsorgaan, dat in 1988 in het le ven werd geroepen. De traditionele vorm van het pastoraat krijgt ten onrechte nog steeds bijna alle aandacht van de kerkeraden, aldus de gerefor meerde ds. H. Kuyk, één van de opstellers van de nota. „En de rest hangt er maar een beetje bij. Wij willen de kerken oproe pen hun beleid ook af te stemmen op de alternatieve vormen". Kuyk schat (met de natte vinger) dat 20 tot 30 procent van alle pastorale activiteiten in het alternatieve circuit plaatsvindt. Men moet van de grondstelling uitgaan dat weten en geloven er niet zijn om elkaar uit te sluiten doch om elkaar aan te vullen. SCEPSIS BIJ MODERAMENLID GEREFORMEERDE SYNODE UTRECHT De rooms- katholieke bisschoppen van Nederland vinden dat er een oecumenische studie moet komen naar het mysterie van de kerk. Een dergelijke studie kan de kerken verder helpen op hun weg naar eenheid, schrijven zij aan drie protestantse kerken en de Oud-Katholieke Kerk. De brief van de bisschoppen is een wat late reactie op het rapport 'Maaltijd des Heren en kerkelijk ambt', dat in 1988 na zes jaar studie werd afgerond. Dit rapport was op gesteld door een commissie van rooms-katholieken, oud katholieken, hervormden, ge reformeerden en lutheranen. „Het gelovig verstaan en bele ven van de Kerk als de ge meenschap van Christus-gelo vigen" heeft volgens de bis schoppen direct te maken met de twee onderwerpen van de studiecommissie. Deze kwam na bestudering van liturgische teksten tot de conclusie dat er op het gebied van eucharistie- avondmaal en het ambt meer toenadering tussen de vijf kerken mogelijk is. De bisschoppen herhalen dat zij gezamenlijke viering van de Maaltijd des Heren moeten afwijzen, omdat hierdoor een eenheid wordt gesuggereerd die niet aanwezig is. Ook op de opmerkingen over het ambt reageren zij terughou dend. Het is huns inziens be ter de oecumenische dialoog nu toe te spitsen op „het ge loofsartikel aangaande de Kerk zelf". De gereformeerde synodebe stuurder ds. P. Boomsma uit Apeldoorn vraagt zich af of „we met met zo'n brief ooit een stap verder zullen komen in het officiële gesprek met Rome". In het gereformeerde blad Kerkinformatie schrijft hij: „Zo draaien we rondjes en blijven we kijken naar de vraag, die door tenminste één partij al is beantwoord: wat is eigenlijk de enige echte kerk?" Veroordeeld wegens doodslag Het echtpaar David en Ginger Twitchell uit Boston is veroordeeld wegens doodslag op hun kind van tweeënhalf jaar. De ouders, leden van Christian Science, werden ervan beschuldigd hun kind te hebben laten sterven toen het ziek was. Ze weigerden toen om een dokter te laten komen, want volgens de leer van Christian Science is genezing van ziekten alleen mogelijk door geestelijke middelen. Daarom zochten de ouders genezing van hun kind via gebed, maar het kind stierf. FOTO: AP LEUSDEN De afge vaardigden in de Raad van Kerken zijn het altijd snel eens over politieke vraagstukken, maar met de geloofsvragen worste len ze. „Naarmate het spreken van de Raad meer politiek of in het geheel niet schrijft Borman in Kerkinfor matie, het officiële blad van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Hij baseert zijn mening op de moeizame tot standkoming van een ad vents- en een pinksterbrief en het schrappen van de geza menlijke vastenbrief. Daar tegenover staat dat de aard is, gaat het hem des te Raad het in het recente verle- gemakkelijker af. Hoe dichter den vrij snel eens kon worden hij bij de geloofsvragen komt, hoe moeilijker het wordt", al dus drs. A. Borman, gerefor- de verhouding tussen Is raël en de Palestijnen, de nieuwe armoede in Neder- „een niet gering probleem", aldus Borman. „Want daar is het wat de volgorde betreft juist omgekeerd. Niet dat men intern geen problemen* heeft met de geloofsvragen, maar de boot is pas goed aan wan neer de kerk politiek getinte uitspraken doet". Borman verwijst naar de deining rond de verklaring over Israël en de Palestijnen, die de Raad in mei uitgaf. Aan de gang van zaken rond van het algemeen menselijke naar het specifiek christelijke toe. Hoewel de brieven toch ter gelegenheid van de grote heilsfeiten worden geschre- De vraag rijst of de kerken zichzelf voldoende herkennen in de uitspraken van de Raad, schrijft Borman. Volgens de gereformeerde synodebe stuurder is de zwakheid de drie concept-brieven van de Raad echter tegelijk zijn meerd vertegenwoordiger in land, schendingen van de de Raad. „Het gevaar is niet denkbeel dig dat het spreken over mensenrechten. aandacht voor de vrouw in kerk en sa menleving en andere maat- de andere vragen minder snel de lidkerken van de Raad de Raad (adventsbrief de pinksterbrief 1990 en de paasbrief 1989) schrijft Bor man dat het opvallend is hoe de kritiek zich bij alle drie ge schriften toespitst op het het zelfde punt: dat er in de ont werpen geredeneerd wordt kracht. „Omdat de Raad niet 'de' stem van 'de' kerken kan zijn, kan hij meer zeggen dan de kerken afzonderlijk. Zo niet als een stem van de ker ken, dan toch als een kerkelij ke stem". Bewaakt Of hij het zich bewust was, is de vraag, maar paus Johannes Paulus II werd voortdurend zeer goed bewaakt door veiligheids mensen tijdens zijn bezoek aan Benevento, in Zuid-ltalië. De bur gers van deze stad lijden erg onder de georganiseerde misdaad ter plaatse. FOTO: AP ASUNCION In navol ging van andere Latijnsa- ^merikaanse landen heb ben de kerken in Para guay een zwartboek sa mengesteld over de schendingen van de men senrechten tijdens de dic tatuur van generaal Stroessner. Net als in Ar gentinië, Brazilië, Uru guay en Chili heeft het boek de titel 'Nooit meer' (Nunca mas). Het boek behandelt martelin gen en verdwijningen tijdens de dictatuur die duurde van 1955 tot begin 1989. „Dit is de geschiedenis van een geleide lijke vernietiging", zo staat in de inleiding. Het boek is met financiële steun van onder meer zending en werelddiakonaat van de Gereformeerde Kerken en de Wereldraad van Kerken sa mengesteld door een speciale commissie van de Para guay aanse kerken. Het boek is verdeeld in drie hoofdstukken die elk een ver schillende periode van Stroes- sners dictatuur behandelen. Hoofdstuk 1 onthult de ma nier waarop Stroessner aan de macht kwam. In deze periode werd de leer van de nationale veiligheid ontwikkeld het geen gepaard ging met talloze schendingen van de mensen rechten. Het tweede hoofd stuk over de ongeveer twintig jaar van de zogenaamde 'Pax Stronista' (Stroesnners vrede) beschrijft het politieke model, het „economische wonder" in de jaren '60 en '70 en de mee dogenloze onderdrukking, van alle politieke tegenstan ders van het regime. Het derde hoofdstuk, dat ein digt met de val van de dicta tor, beschrijft de groeiende in ternationale solidariteit en de opkomst van de (verboden) mensenrechtengroeperingen in het land waardoor ener zijds het weerzinwekkende karakter van de dictatuur steeds duidelijker werd en an derzijds de politieke bewust wording van de bevolking groeide. De kerken in Paraguay speel den tijdens de dictatuur een voorname rol in de strijd te gen de schending van de mensenrechten. Onafhankelijke orthodoxe kerk in de Oekraine groeit snel MOSKOU De orthodoxe kerk in de Oekraine, die zich in juni officieel onafhankelijk verklaarde van het patriar chaat van de Russisch-Ortho- doxe Kerk, heeft inmiddels een miljoen leden. De onaf hankelijke (autocefale) kerk telt ongeveer 1.000 overgelo pen Russisch-orthodoxe pries ters. Tijdens een concilie vorige maand besloten 2.000 gedele geerden en 10 bisschoppen tot de heroprichting van de onaf hankelijke kerk. De kerk werd tijdens de dictatuur van Stalin net als de Oekrains- Katholieke Kerk gedwongen op te gaan in de Russisch-Or- thodoxe Kerk. De breuk met de Russisch-Orthodoxe Kerk werd tijdens het concilie kracht bij gezet door de ver kiezing van Mistislav, leider van de autocefalen die in de Verenigde Staten in 'balling schap' leven, tot 'patriarch vart Kiev en geheel de Oek raine'. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Haarlem als pred. met bljz. opdracht (geestelijk verzorger van het Antonle van Leeuwenhoekzie kenhuis te Amsterdam) mw. L. C. M. Blomjous-Mallette de Buy Wenniger, l.l. pred. te Eindhoven, wonende te Aerdenhout, die dit beroep heeft aan genomen. VOORBURG De syno de over de priester ko mend najaar in Rome zal geen verandering bren gen in het verplichte priestercelibaat. Dat meent pater dr. W. van Paassen, rector van de Rotterdamse priestero pleiding Vronesteyn in Voorburg. Samen met kardinaal A. Si- monis en dr. P. Rentinck van het Utrechtse priesterconvict was hij vorige week aanwezig op een voorbereidende bijeen komst in Einsiedeln, Zwitser land. Op uitnodiging van kar dinaal Carlo Martini, voorzit ter van de raad van de Euro pese bisschoppenconferentie, werd daar gesproken over de bisschoppensynode in septem ber die gewijd is aan de vor ming van priesters in de rooms-katholieke kerk. Het Vaticaan heeft inmiddels het werkdocument hierover, het zogenaamde instrumentum la bo ris, gepubliceerd. Hierin wordt de traditionele rol en vorming van de priester be vestigd. Pater Van Paassen sluit niet uit dat de synode gelet op de grote priesternood, voor zoge naamde viri probati, mannen van oudere leeftijd en onbe rispelijke levenswandel, de mogelijkheid zal openen tot priester te worden gewijd. De grote meerderheid van de prelaten en priesters in Ensie- deln bleek van de blijvende Pater van Paassen waarde van het celibaat over tuigd, maar vindt wel dat de argumenten daarvoor beter moeten worden gepresen teerd. Volgens pater Van Paassen geloven de deelnemers in Einsiedeln niet dat opheffing van het celibaat tot beduidend meer kandidaten zal leiden. Dat bewijst volgens hen de si tuatie in de oosterse kerken waar het verplichte priester celibaat niet bestaat en waar eveneens een tekort aan priesters heerst. Een minderheid in Einsiedeln meende dat het verplichte ce libaat wel besproken zou moeten komen ook al komt dit probleem in het werkdo cument niet voor. Dat zou volgens hen kunnen gebeuren door de vraag aan de orde te stellen welk doel de kerk voor ogen heeft bij de vor- FOTO: GERARD VAN OFFEREN ming van priesters. Om de celibataire priester te helpen zou volgens het voor bereidende werkdoment de priester vaker in een collegia le sfeer moeten leven, waar door weer iets van het monas tieke ideaal gerealiseerd zou kunnen worden. Ook zou zijn vorming verbeterd moeten worden. De werkdruk van priesters kan verlicht worden door een betere benutting van de diverse pastorale ambten als permanente diakens en pastorale werkers. Gegeven deze situatie meent pater van Paassen, dat de schaarste, aan priesters geen tijdelijk verschijnsel is. Kerk leden zullen er meer en meer aan moeten wennen dat ker kelijke vieringen zonder priester plaats zullen hebben en dat een beroep gedaan zal moeten worden op vrijwilli- Het aanbod van nieuwe pries ters dat van de nieuwe pries teropleidingen afkomstig is, is ten enemale onvoldoende om in de vraag te voorzien. Vro nesteyn telt met ingang van het komende studiejaar twaalf inwonende studenten, van wie twee nieuwe kandidaten, en tien uitwonende studenten. In Einsiedeln werd benadrukt dat men ter wille van een groter aantal kandidaten de eisen voor het priesterschap niet moet afzwakken. Niet alle kandidaten blijken ge schikt, aldus pater Van Paas sen en om problemen met nieuw gewijde priesters te voorkomen zoals die zich re centelijk hebben voorgedaan, zal een goede selectie noodza kelijk zijn, ook in psycholo gisch opzicht. Pater Van Paassen blijft 'voorlopig' de functie van rec tor en vicaris-generaal van het bisdom combineren. De Priesterrraad van het bisdom Rotterdam gaf daar op zijn laatst gehouden vergadering zijn fiat aan. Rechtvaardige straf F ligh Het bestuur en de leiding van de Veronica Omroep Ofizii nisatie mogen dan wel de vermoorde onschuld uithangeiffde vriend en vijand mogen het een opmerkelijk strenge sf 0 noemen, het besluit van het Commissariaat voor de M(PJ om de VOO zeven weken uit de ether en van de kal bannen is rechtvaardig. Het onderzoek van het commii aat heeft overduidelijk aangetoond dat de omroep de heeft overtreden door illegaal medewerking te verlenen de oprichting van de commerciële zender RTL Veronit Een sanctie is daarom op zijn plaats. Zo hoort dat in rechtsstaat. l U En wat betreft de strafmaat: enkel een geldboete zou lachertje zijn geweest voor de kapitaalkrachtige VOO. Mediawet staat immers een maximale boete van maar ti ton toe. Alleen een tijdelijk uitzendverbod maakt de V( top hopelijk duidelijk dat hij zich voortaan dient te hou aan onze rechtsbeginselen. Daardoor wordt deze omroep melijk ook wel degelijk in zijn portemonnee getroffen. V de uren dat Veronica niet mag uitzenden krijgt ze geen j i"| uit de omroeppot. In zeven weken derft ze daardoor eenM drag van rond tien miljoen gulden. De straf is dus heel fors, ze kent zelfs haar gelijke niet info 1 Nederlandse omroepgeschiedenis. Het vervelende ervai'uJ alleen dat niet alleen de VOO er door wordt getroffen. daarmee doelen we nadrukkelijk niet op de kijkers en lui n raars. Die krijgen straks andere (en volgens ons betere) f B1 gramma's aangeboden. Nee, de voornaamste andere ge g peerden zijn de medewerkers van de VOO die geen v 1 dienstverband hebben. Zij kunnen straks duimen gaan dr< en zonder dat er een cent tegenover staat. Het is dan ook i verwonderlijk dat het personeel van Veronica bij monde de ondernemingsraad al heeft laten weten dat het stapj »be wil ondernemen tegen het Veronicabestuur. Het VOO-peisa neel geeft daarmee overigens indirect aan, dat het het stuur schuldig acht aan het ten laste gelegde. OoK enkele andere omroepen voelen zich gedupeerd, vrezen dat de STER-inkomsten zullen dalen, doordat adv ;ni teerders tijdens de afwezigheid van Veronica naar RTL ronique zullen overstappen. Die vrees lijkt voorbarig. VOO is weliswaar de omroep met op papier de grootste a O hang, haar programma's worden niet in gelijke mate be ken en beluisterd. En voor de adverteerders zijn de kijk- luistercijfers doorslaggevend, niet de namen van de omi pen die voor of na de STER-blokken uitzenden. VOO-directeur Rob Out kondigde gisteren aan in beroej gaan bij de Raad van State en eventueel ook bij het Europ fiC Hof van Justitie in Luxemburg. Dat is uiteraard zijn g n I recht. De VOO-directeur zei tevens te hopen dat de sam wordt opgeschort tot de Raad van State zich over de z s heeft uitgesproken. De kans dat dat gebeurt is niet zo 'P gezien een Raad-van-State-procedure onlangs waarbij TROS was betrokken. De reden waarom het Commissariei voor de Media de straf pas wil laten ingaan per 1 januari nr gend jaar en niet al per 1 oktober aanstaande heeft waSS' schijnlijk als achtergrond dat het commissariaat de Raad mi State genoeg tijd wil gunnen voor een zogeheten bodemp cedure. De uitspraak zal naar mag worden aangenomen i eindelijk in de lijn liggen van het besluit van het commissi aat. Niet uitgesloten mag echter worden dat ze daarvan li C afwijkt. We zijn het weliswaar per se niet eens met 11 VVD'er Loek Hermans die de Mediawet „een slechte w z noemt, maar dat er zwakke plekken inzitten, mag niet w r den ontkend. HOE de uitspraak van de Raad van State uiteindelijk c moge uitpakken, het Commissariaat voor de Media kan 1 elk geval niets worden verweten. Het heeft louter zijn w< gedaan: het doen en laten van de VOO getoetst aan de die ons publieke bestel beschermt. Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezondei stukken te bekorten. Tasjesdieven Wat tasjesdieven kunnen aan richten is weer gebleken bij de 81-jarige vrouw onlangs in de Topaaslaan in Leiden. Mijn zuster heeft tengevolge van deze aanranding zes dagen buiten bewustzijn gelegen en het is nog maar de vraag of ze verder herstelt, want aan spreekbaar is ze niet. Moge de dader weten en zien wat de gevolgen hiervan zijn. Overi gens zou ik bejaarden willen waarschuwen geen tas mee te nemen wanneer men geld gaat halen bij de bank of postkan- C.H.H. Staats, LEIDEN. Zwitsers Jj Goed zo rooms-katholie Zwitsers, laat uw ontevredï heid niet smoren en u in e j, onderdanige positie manoevr^, ren. Waar blijft progressi j Nederland, dat de benoemi0j gen van omstreden bissCho pen almaar heeft geslil Draai ook de geldkraan v I kerkbijdrage dicht. Niet i gelovigen op de knieën, ma de leiding die ons monddo 4 wil maken. Het heeft al veel lang geduurd en het wordt t dat alle progressieve kathol ken goed hun mond opendo« Niemand de kerk uit, de ki zijn wij. J. J. Hakvoort-d'Anjou, DEN HAAG. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor. Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres, postbus 11. 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van rna. t/m vr. van 8 30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaarti per maand f. 24,85 per maand f. 25,85 per kwartaal 74,10 per kwartaal 75,10 per jaar f. 284,50 per jaar 285,50 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2