Napels verscheurd door tegenstrijdige emoties Robson verwart traditie met onwetendheid Wat een kater Italiallerlei Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! rA6l SPORT CeicLeSou/urnt WOENSDAG 4 TULI 1990 PAGINA 7 Door Herman Kuiphof In deze rlibriek vroeg ik mij gisteren af of Maradona nu eindelijk weer eens een topwedstrijd kan spelen en zijn middelmatige elftalgenoten meeslepen naar zijn eigen maximale hoogte. Het antwoord tegen de Italiaanse favorieten was grotendeels ja, maar in de eerste helft voornamelijk nee. Toen regeerden vooral de Italianen, die al redelijk rap via die dekselse Schillaci op voorsprong kwamen en aanvankelijk dermate solide speelden dat er voor de Argentijnen weinig eer te behalen viel. Behalve dan, dat ze beter partij gaven dan de goegemeenschap tevoren had aangenomen, zodat het toch al gauw een open wedstrijd was. Maradona kwam pas echt in het stuk voor toen Caniggia halverwege de tweede helft met een achterwaartse kopbal gelijk had gemaakt. Toen schakelde hij, uiterlijk moeiteloos, over op een hogere versnelling. Toen dook hij overal op en scheen zijn alle kleuren van de regenboog vertonende enkel hem plotsklaps totaal geen zorgen meer te baren. Eerst was Burruchaga de Argentijnse dirigent, maar toen het eenmaal 1-1 stond, betrad Diego Armando persoonlijk de stuurhut om de zaken ter hand te nemen. Vanaf dat ogenblik vreesde ik voor de gastheren. Het is en blijft een kapitale ploeg met een horde van uitstekende voetballers, maar als je zo'n gouden kansenbenutter als die kleine Siciliaan in huis hebt en je speelt hem gedurende driekwart van de wedstrijd slecht aan, terwijl hij ook nog te vaak buitenspel liep (omdat hij in deze woelige dagen gek is geworden van een verpletterend soort publiciteit dat tot succes beveelt terwijl het toch mensenwerk blijft) dan is daarmee Schillaci voor dit maal afgeschminkt. Wat het huidige topvoetbal bijna niet meer bezit, zijn onvervalste buitenspelers die ten minste tien maal per wedstrijd de achterlijn halen. Vrijwel alles gaat via het centrum en daar staan verdedigers die van geen wijken weten. Niet vreemd dus, dat Argentinië de remise vast hield, zelfs in de tweede verlenging met tien tegen elf, want Giusti was toen weggestuurd. Het was intussen puur een strijd die door strafschoppen moest worden beslist. Ik weet dat dit geen ideale oplossing is. Er komt een dikke portie geluk bij. Ook zal ik niet beweren dat Goycochea, de reserve van Argentinië, doorgaans sterker keept dan Zenga van Italië, die al vijf ontmoetingen niet gepasseerd was. Maar op deze dramatische avond had Zenga minder goed in de gaten naar welke hoek de schutters de bal wilden sturen dan Goycochea - want die pakte er twee op verbluffende wijze. Ik ben op zichzelf geen bewonderaar van het Argentijnse voetbal. Er lopen diverse heren in hun ploeg rond die hun zelfbeheersing heel makkelijk verliezen. In 1966 werd tijdens het wereldkampioenschap in Engeland ene Rattin uit het veld gestuurd en het hadden er ook drie mogen zijn. Rattin was nog aanvoerder bovendien. Gisteren ontvingen niet minder dan vijf Argentijnen geel, en zeker vier van hen moeten aanstaande zondag toekijken bij de eindstrijd, waaronder Giusti, die vuurrood zag. Ja, het zijn allemaal geraffineerde voetballers en de Italianen zijn ook niet het type van de barmhartige Samaritaan. Daardoor kwam men tot het kwaadaardige totaal van 55 vrije schoppen, de meeste tegen Argentinië. En als arbiter Vautrot niet zo laconiek was gebleven, had hij er nog een paar richting kleedkamer kunnen sturen. Maar het was, ondanks die ontsporingen een uitermate pakkende vertoning. Zelden mooi, maar altijd boeiend. En dramatisch voor Italië, dat in gedachten en woorden de kampioensbuit al verkocht had. Wat een kater! Met echte vleugelspelers zou het mijns inziens niet zo ver gekomen zijn. Ik weet niet of de namen u nog aanspreken, maar destijds had je Corso en Prati. Hoe veranderd het topvoetbal intussen mag zijn, dit soort vleugelspitsen werd anno 1990 gemist. NAPELS Aan de voet van de Vesuvius is het voetbalelftal van Italië in de halve finale van het toernooi om het we reldkampioenschap ge struikeld over het genie Diego Armando Marado na en tien van zijn ploe terende ploeggenoten uit Argentinië. De gedoodverfde wereld kampioen verliet het toer nooi in Napels, de stad waar Maradona de laatste jaren zijn successen vierde. En waar het publiek gisteravond werd verscheurd door tegen strijdige emoties. De triomf van Maradona betekende voor de tifosi van landskam pioen Napoli een schamele troost bij de uitschakeling van de eigen favorieten. Ma radona, de beste voetballer van de jaren tachtig, hoefde niet eens te schitteren, zijn aanwezigheid in woord en daad was voldoende om dé Italianen aan het twijfelen te brengen. Na de gelijke eind stand (1-1) verschoten Dona- doni en Serena voor 70.000 verbouwereerde landgenoten de strafschoppen. Argentinië keert terug in de finale, die het vier jaar gele den in Mexico ten koste van de Bondsrepubliek won. Of het verdiend is, kan worden betwijfeld. De wereldkam pioen speelde tot de halve fi nale niet één goede wedstrijd, had al het mogelijke geluk en groeide uit tot lijstaanvoerder in het klassement van de gelë kaarten. - Ontoelaatbaar Toch is Argentinië dit toer nooi tegemoet getreden met middelen, die ten dele even-. eens ontoelaatbaar kunnen worden genoemd. Maradona1 werd tot nu toe 45 keer on deruit geschopt, gemiddeld bijna acht keer per wedstrijd. De Roemeen Lacatus bles seerde hem in de eerste ron de dusdanig aan de enkel, dat hij nauwelijks nog verder kon spelen. Bijna strompe- - De Argentijnse doelman Sergio Goycochea valt op de bal en maakt daarmee de strafschop van Aldo Serena onschadelijk, waardoor de titelverdediger Argentinië de finale bereikt. lend, en met slechts af en toe een magistrale actie, leidde Maradona zijn ploeg deson danks naar de finale en had hij aldus het laatste woord. De Italianen zullen het niet kunnen geloven. „Toto" Schillaci en de formidabele defensie van de Azzurri al leen waren niet voldoende. Het gastland had de meest óanvaardbare prestatie gele verd op een in zijn totaliteit teleurstellend toernooi. De beloning daarvoor blijft uit, de waardering in eigen land zal tot het minimum dalen. Italië miste echter de geniali teit, originaliteit en doortas tendheid van een ware kam pioen. Maar dat geldt voor alle deelnemers aan Italia '90. Wellicht dat het de ploeg van Vicini opbrak sinds twee jaar niet meer serieus op de proef te zijn gesteld. Als gastland hoefde de formatie geen kwalificatie-duels te spelen, de tegenstanders in de eerste drie ronden waren vrijwel alle tweederangs. Argentinië mag er trots op zijn tijdens het toernooi als enige tegen Italië te hebben gescoord. Caniggia, de blonde pijl die al valt als een tegen stander naar hem kijkt, kop te raak na een aanval, inge leid door Maradona en voort gezet door Ruggeri. De ge lijkmaker was verdiend. Van het begin van de tweede helft waren de Argentijnen niet meer de mindere. Het gebeurde na één van de wei nige momenten van onrust in de verdediging van de Italia nen. Doelman Zenga had ge durende een fractie van een seconde onvoldoende ver trouwen in zijn ploeggenoten en kwam onnodig uit zijn doel. Het ene moment van onacht zaamheid brak de thuisploeg op. Meer nog dan op Schilla ci, hadden de Azzurri ge steund op de defensie, gefor meerd uit een mengeling van spelers van Inter- en AC Mi lan. Baresi, sober in de op bouw, corrigeerde impone rend, Bergomi, bezig aan zijn derde WK, en Ferri, waar schijnlijk de beste voorstop per van het toernooi, waren nagenoeg niet te kloppen. Tot dat ene moment van Canig gia. Daarvoor wees alles erop dat Italië zou winnen als in zijn beide voorgaande wedstrij den. Door ae inbreng van Salvatore Schillaci. De „Afri kaan" van Sicilië maakte in de zeventiende minuut zijn vijfde doelpunt van het toer nooi. De inleidende actie kwam van Vialli, voorheen wonderkind, gisteravond verrassend teruggekeerd in de ploeg. Bondscoach Vicini kon het blijkbaar niet langer over zijn hart krijgen de „verloren zoon" langer op de bank te laten verpieteren. Vialli maakte zijn uitverkie zing niet waar. Geen Rossi Schillaci heeft de laatste we ken dagelijks geroepen dat hij geen Rossi is. Hij zal het ook niet worden. Zijn voor ganger in de spits van Juven- tus schopte zijn formatie in 1982 met zes doelpunten naar de wereldtitel. Schillaci kan die productie nog wel evena ren, maar niet meer dan brons winnen. Ook de andere schutter, Ca niggia, nam gisteren vroegtij dig afscheid van een droom. De hardloper, op voorspraak van Maradona in de ploeg gekomen, kreeg zijn tweede gele kaart, na een onnozele handsbal. Hij zal de finale moeten missen. De Argentij nen verzamelden in Napels, waar het publiek pro-Italië, maar niet anti-Maradona was, zes gele kaarten. Ze hadden er al vijftien achter hun naam staan. Giusti kreeg, als enige Argentijn, rood nadat hij in de 115e mi nuut Baggio tegen de vlakte sloeg. Een (vermeend?) inci dent dat overigens door de Italiaanse televisie gisteren niet in beeld werd gebracht. Van een numerieke meer derheid voor de Italianen was in de laatste vijftien mi nuten nauwelijks sprake. Ferri, de verdediger, ging met kramp neer en huppelde verder voor niets mee. Meer dan Italië liet Argenti nië het in de slotfase aanko men op de strafschoppen, die de ploeg van Bilardo in de kwartfinale tegen Joegosla vië ook al hadden gered. Nu misten de Zuidamerikanen niet één keer. Donadoni, uit gerekend de beste speler van Italië, bewees eens te meer te zijn geboren voor het onge luk. Hij en Serena stuiten op doelman Goycochea, de ver vanger van de al in de eerste ronde met een gebroken been naar huis teruggekeerde Pumpido, die ook tegen Joe goslavië twee strafschoppen wist te keren. Het toernooi kreeg daarmee - officieus - een vroegtijdig einde. De belangstelling van de Italianen zal na de uit schakeling van hun favorie ten tot het nulpunt dalen. De kritiek op de Azzurri zal ver nietigend zijn. De helden van Vicini zullen worden gevon nist. Zo werkt dat in Italië. Diego Armando Maradona bejubelt de gelijkmaker van Argen tinië waarin de vedette zelf ook zijn aandeel had. FOTO: EPA Maradona blij en bedroefd NAPELS Diego Armando Maradona zei gisteravond na de zege op Italië blij en be droefd te zijn. „Het doet pijn dat ik mijn vrienden heb moeten verslaan. Ik had geen keus. Het Argentijnse volk verwachtte dit van mij". Ma radona, die niet wilde praten over het publiek, zei een plaats in de finale (met Enge land als tegenstander) te heb ben verwacht. „De overwin ning op Brazilië was een mi rakel. Ditmaal waren wij ge woon beter. Het was de beste wedstrijd van het toernooi, met een terechte winnaar". Carlos Bilardo, de Argentijn se bondscoach, noemde de prijs die zijn ploeg moest be talen hoog. „In de finale mis sen we een aantal belangrijke spelers wegens een schorsing. Het is niet anders. Daar staat tegenover dat Maradona vol doende tijd krijgt volledig te herstellen. Ik denk dat onze zege verdiend was. We heb ben het spel op het midden veld gedicteerd. Dat heeft tot resultaat geleid". Collega Azeglio Vicini van Italië wei gerde zondebokken aan te wijzen. „We waren de betere ploeg, maar hebben pech ge had. In de slotfase waren Ferri en Schillaci gebles seerd. Daardoor konden ze geen strafschoppen nemen. Dat is ons opgebroken". De druk van het publiek was Italië te veel geworden, zei Vicini. „We moesten constant tot het uiterste gaan, omdat we dat tegenover het thuis front verplicht waren. Zelfs in het duel met de Tsjecho- slowaken in de eerste ronde konden we ons niet sparen, hoewel we ons al hadden ge kwalificeerd. Dat is teveel van het goede gebleken". „Ik geloof niet", zei Vicini, „dat we doorslaggevende fouten hebben gemaakt. We hebben gewoon gedaan wat we konden. Het duel verliep zoals ik had verwacht. De Argentijnen kwamen pas na dat wij op voorsprong kwa men. Wij hadden meer ver diend. Onze ploeg was in ba lans, alles klopte. Uiteindelijk was de druk te groot". De verplaatsing van Rome naar Napels had de Azzurri geen goed gedaan. Vicini: „Dit was een warm publiek, maar anders dan in Rome. Daar hadden we meer steun. De supporters waren hier niet tegen ons, maar ook niet overtuigend voor ons. Dat is een groot nadeel gebleken". WK IN CIJFERS Halv* final* Argentinië-lta (1-1, 0-1). Arentinië wint schoppen. 18. Schillaci 0-1. 68. Cwiiggla 1 1-1. Strafschoppenserle: Baresi 0-1, Serri- zuela 1-1, Baggio 1-2, Burruchaga 2-2, De Agostlnl 2-3, Olarllcoechea 3-3, Donadoni mist, Maradona 4-3, Serena mist. Scheids rechter: Vautrot (Fra). Toeschouwers: 75.000. Gele kaart: 23. Glannln! (Ita), 30. Giusti (Arg), 71. Ruggeri (Arg), 77. Olartl- coachea (Arg), 83. Caniggia (Arg), 120. Ba tista (Arg). Rode kaart: 105. Giusti. Argentinië: Goycochea; Slmon, Ruggeri, Serrlzuela, Olartlcoachea; Giusti, Basualdo (100. Batista), Burruchaga, Calderon (46. Trogllo); Caniggia, Maradona. PROGRAMMA Halve finale* Vanavond: Turijn, 20.00 uur: Bondsrepu- bliek Dultsland-Engeland. Zaterdag: Bari, 20.00 uur: 3e en 4* 36 plaats. Zondag: Rome, 20.00 uur: finale. en TOPSCORERS 1. Schillaci (Ita), Skuhravy (TsJ) 5 3. Michel (Spa), Matthëus (BrD), Mllla (Cam) 4 6. Völler (BrD), Klinsmann (BrD) en Llneker (Eng) 3. 9. Caniggia (Arg), Bliek (TsJ), Lacatus (Roe), Ballnt (Roe), Jozlc (Joe), Pancev (Joe), Stojkovic (Joe), Careca (Bra), Müller (Bra), Redln (Col), Platt (Eng) allen 2. 17. Brehme (BrD), Beln (BrD), Llttbarski (BrD), Kublk (TsJ), Hasek (TsJ), Luhovy (TsJ), Baggio (Ita), Glannlnl (Ita), Serena (Ita), Omam Blylk (Cam), Ekeke (Cam), Kunde (Cam), Rlncon (Col), Valderrama (Col), Callgiurl (VSt), Murray (VSt), Brolln (Zwe), Ekström (Zwe), Strömberg (Zwe), Flores (CRI), Medford (CRI), Cayasso (CRI). Gonzalez (CRI). Wright (Eng), Sheedy (Ier), Qulnn (Ier). Degryse (Bel), De Wolf (Bel), Vervoort (Bel), Ceulemans (Bel), Clljsters (Bel), Sdfo (Bel), Kleft (Ned), Gulllt (Ned), Ronald Koeman (Ned), Abdel-GharH (Egy), Trogllo (Arg), Burruchaga (Arg), Monzon (Arg), Khaled Ismail Mubarak (VAE), Ju- maa (VAE), McCall (Sch), Johnston (Sch), Hwang bo (ZKo), Bengoechea (Urn), Fonse- ca (Urn). Protassov (Sov), ZJgmantovttaJ (Sov), Zavarov (Sov), Dobrovolskl (Sov), Suslc (Joe), Proslneckl (Joe), Rodax (Oos), Ogrls (Oos), Gorrlz (Spa), SaJInas (Spa) al len 1. Door onze verslaggever in Italië Frank Werkman TURIJN De aanhan gers van de Engelse ploeg hebben tijdens het toer nooi om de wereldtitel in Italië bijna nog meer de aandacht op zich geves tigd dan de voetballers zelf. Maar er was één overeenkomst: beide groe pen kwamen negatief in het nieuws. De hooligans door regelmatig de rust te verstoren, de spelers van coach Bobby Robson door bijna voortdurend margi naal te presteren. Het feit dat de Engelsen nog steeds in het toernooi zitten en vanavond hun wedstrijd voor de halve finales tegen de Bondsrepubliek Duitsland af werken, zorgde er voor dat ook de nachtrust van politie- en justitie-au tori tei ten ver stoord bleef. Immers, de dui zenden fans stelden hun terug keer ook voortdurend uit. Ook wat dat aspect betreft, zal het iedereen goed uitkomen als aan de 'merkwaardige zege reeks van Engeland een einde komt. Een slot, dat naar veler mening al veel eerder had moeten zijn bereikt. Aan de odyssee van de voet balploeg van het Albion door Italië zou normaal gesproken vanavond een einde moeten komen. Na drie optredens in Cagliari, een reis naar Bolog na, een trip naar Napels is het nu Turijn, dat voor de uitvin ders van het voetbal het Wa terloo zou moeten worden. Maar na de merkwaardige ontsnapping van zondag tegen Cameroun waagt slechts een enkeling zich aan de prognose dat de Duitse Mannschaft de mannen van Robson eindelijk eens op hun nummer zal zet ten. Op basis van het eigen on vermogen had Engeland al in de tweede ronde tegen België moeten sneuvelen, maar de fa meuze combinatie van fortuin en karakter deed de balans naar de Engelsen doorslaan. Meer dan geluk en inzet heeft Engeland tijdens deze editie van de strijd om de wereldbe ker, toch al een uitgave die qua laag niveau geen recente gelijke heeft, niet kunnen bie den. Dat de ploeg desondanks behoort tot de laatste vier, ver mag slechts de kortzichtige fans tevreden stellen. De wat kritischer voetbalwereld heeft de opmars van de Robson-for- matie met enig afgrijzen ge volgd. De equipe hanteerde een speelstijl, die indruiste te gen alles wat tot dusver gang baar was, mankeerde duidelijk herkenbare elementen en tot overmaat van schande wierp de coach in twee duels tot dus ver ook nog eens een uiterst on-Engels fenomeen als een li bero in de strijd. Zowel tegen ^Nederland als België diende 'deze het slot op de deur te Bobby Robson blijft lachen en grappen maken. houden in een huis, dat ver volgens in al zijn voegen bleek te kraken. Beperktheden Dwongen de Ieren van Jacky Charlton met hun beperkthe den dan ten minste bewonde ring af door hun tomeloze in zet bij het uitvoeren van het pressie-voetbal, zelfs dat van oorsprong Britse spel-onder- deel kon of liever mocht de ploeg van Robson niet etale ren. Hetgeen een gevolg is van de angsthazen-aanpak van Bobby Robson, die aan zijn laatste FA-werk bezig is alvo rens naar PSV te vertrekken en juist van die afscheidstoer- nee een waardige en respect afdwingende toernee had kun nen maken. Het mocht niet zo zijn en in Eindhoven zal men zich zo langzamerhand ook wel achter de oren krabben over de vraag of men met Robson wel de iuiste man heeft binnenge haald om het kwakkelende PSV weer in het rechte spoor te kriigen. Aan de hand van de opdrachten en de formaties, waarmee Robson Engeland tij dens het WK het veld in stuurt, is gerede twijfel op zijn plaats. Late herhaling Voorlopig telt voor Bobby Robson nog slechts één ding: het duel met de Westduitsers van vanavond. Een beladen duel gezien de achtergrond van de beide supportersgroe- pen en een (late) herhaling van de finale van 1966. Daarin greep Engeland als gastheer de wereldbeker dank zij het fa meuze van-onder-de-lat-doel- punt van Geoff Hurst. Sindsdien bereikte de toenma lige wereldkampioen nimmer meer de halve finales van een mondiale titelstrijd. Hetgeen als een teken aan de wand mocht worden bezien voor de teloorgang van het Engelse voetbal, dat sinds een vijftal jaren ook nog eens wordt ge- hancicapt door het ontbreken van de Engelse clubs in Euro pese bekertoernooien. Hoe be trekkelijk zo'n manco is, be wijst Engeland evenwel in Ita lië. „Om een wereldbeker te winnen, heb je meer aan geluk dan aan talent", zegt Gary Li- neker, de man die zondaga vond tegen Cameroun de ban brak met het afdwingen en be nutten van twee strafschop pen. En hij heeft gelijk. „Maar we moeten tegen Duitsland wel aanzienlijk beter spelen dan tegen Cameroun". En ook dat is juist. Het is de vraag of de Engelse ploeg daar nu eindelijk wel toe in staat is. Het lijkt twijfelach tig als coach Robson een aantal monumenten in zijn formatie, Butcher en Barnes, laat staan. Zeker als Engeland weer een „sweeper" inzet tegen de for matie van Beckenbauer is het opstellen van de stijve, te zwa re en te trage Butcher vragen om problemen. In de dekking staat de voor Glasgow Rangers spelende routinier zijn manne tje nog wel, maar zonespel is hem niet (meer) op het lange lijf geschreven. Barnes is ook zo'n verhaal. De donkere aanvaller/middenvel der van Liverpool heeft te lang geteerd op eén of twee fa meuze wedstrijden een jaar of vijf geleden en bleef de voor keur van Robson genieten. Nu Barnes ook nog eens licht ge blesseerd is, lijkt zijn afmars nabij. De bijna voortdurend la chende en grappen makende Bobby Robson, die gevraagd naar antecedenten van Came- rounees Milla evenwel het antwoord schuldig moest blij ven, kan die kwetsuur van Barnes dan ten minste nog als excuus gebruiken om deze on rendabel geworden speler te vervangen. Voor het overige zal Robson de antwoorden zelf moeten be denken. En daarin lijkt de Brit, die traditie nog wel eens met onwetendheid lijkt te ver warren, niet al te sterk. Wat dat betreft is hii tot dusver ge red door enige karakterspelers in zijn ploeg. Lineker, Wright en Cascoigne met name. Als die het (moeten) laten afwe ten, lijkt Engeland vanavond helemaal volstrekt kansloos. ial Op de Italiaanse televisie, die doorgaans bol staat van de barokke lolbroekerij met onder meer grootse muziekspektakels temidden van historische decors, is elke avond - het zal niemand verbazen - een vast WK- programma. Het duurt een uur of zoiets en wordt gepresenteerd door de een of andere begin-zestiger, die niet zijn streken maar wel zijn haren is kwijtgeraakt. Om dat laatste te verbergen draagt hij kunstmatige hoofdbedekking. Niet zo'n eenvoudig haarstukje om een wijkende of geweken haargrens te camoufleren. Nee, onze vriend heeft een heuse pruik op. Ook dat zou nog tot daar aan toe zijn, ware het niet dat hij de kunstmatige haarpartij heeft laten verven in een uiterst onnatuurlijk soort blond, die het midden houdt tussen geel en oranje. Kennelijk is onze vriend niet zo 'n modebewust type dat hij zijn pruik wisselt zoals tegenwoordig anderen doen met hun bril. Al naar gelang de outfit die men draagt wordt de kleur van het montuur aangepast. Deze presentator draagt al avond aan avond dezelfde kleur pruik. Waarvan hij misschien denkt dat die de Italiaanse goegemeente nog niet zo is opgevallen. De brave borst, die overigens al zijn teksten door iemand anders laat opschrijven, want hij doet bijna niet anders dan voorlezen, heeft de regisseur namelijk een strikte opdracht verstrekt: hij mag niet „close" in beeld komen, zoals de andere deelnemers aan het panel dat elke avond in het programma wordt georganiseerd. Op die manier blijven kritische blikken ver verwijderd en kan hij de schone schijn ophouden nog eigen haar op zijn schedeldak te hebben groeien. Eén dezer dagen had onze kleurige presentator een item, dat was gebaseerd op een uiterst smal themaatje. Medewerkers hadden in het hele land een enquete gehouden en gevraagd wie men een betere bondscoach vond: de huidige, Azeglio Vicini of zijn voorganger Enzo Bearzot. Je moet wat om je programma vol te krijgen. In grote meerderheid had het „volk" gekozen voor Vicini, die intelligenter, coöperatiever, opener en succesvoller werd bevonden dan Bearzot, die Italië acht jaar geleden nog naar de wereldtitel had geleid. Hoe de verhouding na gisteravond ligt, zal een nieuwe enquete moeten aantonen. Onze presentator zal er weer met verve kond van doen. Van onder die prachtige pruik. Ik ben benieuwd of hij een zwarte opzet nu Italië zijn Waterloo heeft gevonden. FRANK WERKMAN Visvergunning Lezers van een Ierse krant hebben massaal gereageerd op de vraag welk cadeau aan Jack Charlton moet worden gegeven als dank voor de be wezen diensten in Italië. Het merendeel van de inzenders bleek voorstander van de bouw van een nationaal voet balstadion, met de naam Charlton Park. De tweede op tie was de populairste Engels man in Ierland voor de rest van zijn leven een visvergun ning te geven voor elke Ierse rivier. Pavarotti Luciano Pavarotti, de Italiaan se meestertenor, houdt van alle volksliederen, maar vindt die van Engeland en de Bondsrepubliek het mooist. „Die twee liederen hebben iets speciaals", zei Pavarotti in Mi laan. Het Italiaanse volkslied beschouwt de maestro als „niet slecht". Hij hoort echter liever het gevang bucco van

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7