„Walvissen zijn als rozen in onze tuin Nederland niet aantrekkelijk voor terroristen Politie A'dam heeft getuige bomaanslag Doctorandus-achter-tralies wil conferentie bijwonen Tweeling voor „protestkoe" Gedwongen DNA-test mag niet Kamer wil greep op 700 subsidieregelingen Studenten hebben het niet te zwaar i binnenland CcidacSotrumi DINSDAG 3 JULI 1990 PAGINA 3 'is koORDWIJK Het komt zelden voor, maar gisteren kon minister ee Braks van landbouw en iat [visserij toch echt rekenen in op de sympathie van ac- st- ^voerders. Het pleidooi 'tegen de commercïele rs. walvisvaart dat de be- ge windsman hield bij de sn opening van de 42e Inter- n- [nationale Walvisconferen- ïl- tie, in Noord wijk, vond te warme ondersteuning van de aanwezige Greenpeace- demonstranten. AMSTERDAM De politie van Amsterdam beschikt over een getuige die afgelopen zaterdagavond een nog onbekende man een donkergekleurde tas met een antenne heeft zien plaatsen voor het gebouw Aurora op de Stadhouderskade. Enige tijd later werd het gebouw door een bom zwaar be schadigd: Maar de politie zegt op grond van de getuigenis nog niet te kunnen concluderen, dat de bom radiografisch tot ontploffing zou zijn gebracht. De vijftien rechercheurs die zich met de bomaanslag bezighouden hebben verder vin een Engelse toerist video-opnamen gekregen, gemaakt net na de ontploffing. Volgens woordvoerder Rameau van de Amsterdamse politie is er vooralsnog geen reden te veron derstellen dat de dader van de aanslag op die beelden te zien zou zijn. Tot nu toe heeft nog niemand de aanslag op het kantoorgebouw geclaimd. Bij de politie zijn inmiddels zo'n 450 telefonische tips en schademeldingen binnengekomen. De schade aan het kantoorpand, waarin onder meer buiten landse verkeersburaeu's en luchtvaartondernemingen zijn fevestigd, bedraagt vele tonnen. 'agina 11: Bom oorzaak van explosie op A4 t misleidend zo He AMSTERDAM De recla- en meslogan van het wasmiddel Omo („Voordeliger voor het ,0" milieu") is volgens de Reclame 8n Code Commissie misleidend, rs, De fabrikant van Omo, Unile- iver, gaat tegen de uitspraak in [beroep. Unilever was één van I de dertien bedrijven tegen wie (de Vereniging Milieudefensie een proces had aangespannen bij de reclamecommissie. De vereniging won zeven proce dures. Milieudefensie strijdt onder meer tegen zogenaamde „groene reclames", die mislei dend zouden zijn. De fabrikant |van Persil mag van de Recla- !me Code Commissie wel blij ven adverteren met navulpak- ;ken, die minder afval veroor zaken en daarom beter voor het milieu zouden zijn. DEN HAAG De 42-jarige Brit Alan Reeve, die in augus tus 1982-een Amsterdamse po litieagent doodschoot en een andere zwaar verwondde, wil dat zijn gevangenisstraf van vijftien jaar enkele dagen wordt onderbroken om een wetenschapsconferentie bij te kunnen wonen. Deze bijeen komst op de katholieke uni versiteit in Nijmegen is zeer belangrijk voor zijn promotie tot doctor, beweert de Engels man die in een Nederlandse cel op staatskosten doctoran dus in de politicologie is ge worden. Staatssecretaris A. Kosto van Justitie is echter van oordeel dat Reeve zeer vlucht- en vuurwapengevaar lijk is en dat de paar dagen vrijaf de kans op ontsnappen alleen maar groter maken. Vice-president mr. R.A. Port- heine moet nu vonnis wijzen in het kort geding dat Reeve gisteren voor de Haagse recht bank aanspande tegen de wei gerachtige staatssecretaris. De raadsman van de Brit memo reerde dat het nog niet eerder in een Nederlandse gevange nis is voorgekomen dat een ge detineerde tijdens het uitzitten van straf een academische graad heeft behaald. Reeve, die al de helft van zijn leven in gevangenissen heeft doorge bracht wegens het doden van drie mensen over één dood slag bestaat overigens onzeker heid of hij wel de dader is ge weest wierp zich in een En gelse gevangenis al op de stu die en behaalde daar een graad in de psychologie. Toen hij ontsnapte en uitweek naar Amsterdam schoot hij daar op 6 augustus 1982 twee politie mannen neer. Eén raakte do delijk gewond, de andere bracht het er, ondanks zware verwondingen, levend vanaf. Met een veroordeling tot vijf tien jaar wegens doodslag en poging tot doodslag begon Ree ve in zijn cel aan een studie politieke wetenschappen, die hij na enkele jaren succesvol afrondde. Nu wil hij voor zijn promotie een proefschrift schrijven over het ontstaan en bewaren van bewustzijn. Daarvoor vindt drs. Reeve het noodzakelijk dat hij tijdens de conferentie in Nijmegen, ko mend weekeinde, zijn visie kan toetsen aan die van ande ren. Als het niet anders kan, wil hij er desnoods heen in het gezelschap van een bewaker. Landsadvocaat mevrouw mr. C.M. Bitter liet echter weten ddt staatssecretaris Kosto daar grote bezwaren tegen heeft. Zo zou Reeve al een groot aantal vluchtpogingen op zijn naam hebben gebracht, zou hij regel matig bij onregelmatigheden in de gevangenissen betrokken zijn geweest en staat hij in ons land te boek als ongewenste vreemdeling. Dat houdt in dat hij onmiddellijk na het ver strijken van zijn strafperiode in augustus 1992 aan Engeland wordt uitgeleverd, als de Raad van State niet anders beslist. Een paar dagen strafonderbre king zal volgens de landsadvo caat de vluchtkans alleen maar vergroten. Bovendien ontbreekt de mankracht om Reeve tijdens de conferentie driemaal 24 uur in de gaten te houden. Voor de promotie tot doctor is het evenmin nodig dat Reeve de conferentie bij woont, aldus de staatssecreta ris. TOM VAN RIJSWIJK DEN HAAG De twee IRA-leden die in Roer mond per abuis twee Au straliërs doodschoten zit ten nog maar net achter slot en grendel of in de portiek van het Britse verkeersbureau in Am sterdam ontploft een bom. Een bom verpakt in een tas, net als eind vorig jaar bij het Spaanse consulaat in Den Haag. Drie terro ristische acties op een rij. Geen reden tot paniek, verzekeren deskundigen, want terreur in Nederland is niet aantrekkelijk. „De laatste tijd is het wel raak, maar het loopt niet uit de hand. Nederland springt er in ternationaal gezien nog altijd gunstig uit wat betreft terro ristische aanslagen". Koeltjes somt de woordvoerder van de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) de terreurda den van de jaren '80 op. Afge zien van de 'pesterijen' van Rara vermeldt de eerste helft van het decennium dat achter ons ligt bomaanslagen op de Indiase ambassade in Den Haag, het consulaat van Ku- wayt en het kantoor van de El Al in Amsterdam, een aanslag op de Turkse consul-generaal in Den Haag en de moord op drie popmusici in een kantoor in Rijswijk. „De laatste drie waren vermoedelijk het slachtoffer van persoonsver wisseling. Normaal vergaderde daar de Raad voor de Bevrij ding van Suriname", weet de CRI. In de tweede helft van de ja ren '80 werd er geschoten op een Kurdische nieuwjaarsvie ring in Deventer, dreef er kort daarna een lijk van een Kurd in het Twentekanaal, werd er brand gesticht in Makro-vesti- gingen, in moskeeën in Den Haag en vonden drie Britse militairen de dood bij IRA- aanslagen in Roermond. Martelaars Al met al is de schade van brandstichtingen en brand bommen gestegen, maar is het aantal incidenten waarbij do den zijn gevallen gedaald, evenals het aantal gijzelingen en politieke ontvoeringen. In geheel West-Europa ver liest het terrorisme terrein. De Duitse RAF is opgerold, de Italiaanse Rode Brigade zo goed als verdwenen, het Belgi sche CCC opgepakt, evenals het Franse Action Directe. De IRA daarentegen is actiever dan voorheen. Nederland heeft nooit een echte terroris tische groepering gekend. In het zojuist verschenen boek 'Politieke Problemen' (uitge geven door de Stichting Bur gerschapskunde in Leiden) schrijven de wetenschappers A. Schmid en A. Jongman dat Rara (Revolutionaire Anti-Ra cistische Actie), de Rode Jeugd/Rode Hulp en de Zuid- molukse extremisten nog het dichtst bij de status van terro risten kwamen. Maar ze ken den geen ondergrondse ter reurbeweging met geld, wa pens, onderduikadressen, valse identiteitspapieren, buiten landse contacten, taakspeciali- satie, charismatische leiders en een achterban waaruit leden gerecruteerd konden worden die bereid zijn een hoog risico te nemen. Waarom niet? Omdat er voor elke minderheid een plaatsje is in de Nederlandse samenle ving en iedereen zijn zegje mag doen en omdat de Neder landse overheid betrekkelijk rustig reageert op gewelddadi ge acties, geen martelaars schept. („Gewelddadige activis ten kunnen zichzelf niet af schilderen als slachtoffers om medegevoel op te wekken of om nieuwe leden aan te trek ken", aldus Schmid. Loont niet Terreur loont niet in Neder land, heeft voormalig Rode Jeugd-lid Lucien van Hoesel verklaard. „Als je mijn geval in Duitsland plaatst, was ik nu dood geweest, had ik levens lang gekregen of zou ik nog steeds op de vlucht zijn. In Ne derland krijg je zoveel ruimte dat je motivatie om te hande len wegvalt. Het liberale kli maat in Nederland heeft aan het terrorisme een halt toege roepen, in Duitsland hebben reactionaire krachten het ter rorisme tien jaar lang kunst matig in leven gehouden". En het ontbreken van een ter roristisch netwerk is niet aan trekkelijk voor internationale terroristen die hun zinnen hebben gezet op doelwitten in Nederland. Zonder binnen landse onderduikadressen, kennis en wapens is het moei lijk succesvolle aanslagen uit te voeren. De dreiging van terroristisch geweld in Neder land is dan ook klein, stelt Schmid. „Er is een zekere ba lans gevonden tussen gewelds- beheersing door de overheid en democratische tolerantie van politiek activisme. Toch speelt geluk ook hier een grote rol. Het is lang niet zeker of de terughoudende Nederlandse benadering de test doorstaan zou hebben als er sprake zou zijn geweest van hogere ge weldsniveaus". Nederland blijft volgens Schmid kwetsbaar. Als voor beeld verwijst hij naar België, waar slechts vijf mensen, ver enigd in de Bende Van Nijvel, in staat waren een heel land een jaar lang in de ban te hou den met een serie van 27 bom aanslagen. „In een open sa menleving waarin samenzwe ren en het voorbereiden van een terroristische aanval niet strafbaar zijn, bestaat ruimte voor clandestiene voorberei dingen", aldus Schmid. Maar die ruimte wordt steeds klei ner. Politie en justitie werken nationaal en internationaal steeds meer samen. Dit blijkt onder meer uit de oprichting van speciale gevechtseenheden bij landelijke politiediensten, uit de vorming of versterking van (centrale) inlichtingen diensten en wijzigingen in het strafrecht en de strafvorde ring. Deze veranderingen zul len invloed hebben op de ver houding tussen politie en bur gers, politie en overheid en op de soevereiniteit van een land. „Het is daarom opmerkelijk dat de discussie over de poli tionele samenwerking in West-Europa nauwelijks een onderwerp van publieke dis cussie vormt", aldus Schmid en Jongman. MONIQUE VAN DE VEN Onder het mes Ruim vier uur heeft een operatieteam in het Ziekenhuis Gelderse Vallei In Bennekom nodig gehad om bij de tien maanden oude chimpansee Jurre een afgescheurde zenuw in de arm te herstellen. Het aapje i/an het Dierenpark Amersfoort kon zijn hand niet meer gebruiken. De operatie was de laatste strohalm voor Jurre. Met gen onbruikbare echterarm zou hij uit de ipengroep van het jierenpark worden jestoten en moeten jrden afgemaakt. )to: ernst jan brouwer Weerprofeten spreken voortaan zelfde taal DEN HAAG Alle weervoorlichters gebrui ken voortaan dezelfde termen als het gaat om gevaarlijk weer. Het gaat om gevallen, waar in mensenlevens in gevaar kunnen komen of ernstige schade kan worden aangericht. Bij zeer zware storm (windkracht 11), orkaan (windkracht 12), zware windstoten, ijzel, zwa re sneeuwval, sneeuwjacht en zeer dichte mist wordt van de weervoorlichters verwacht dat zij deze KNMI-waarschuwingen objectief vermelden, om verwarring te voorkomen. Voor. ijzel wordt gewaarschuwd bij onder koelde regen op grote schaal. Van zware sneeuwval is sprake als er vijf centimeter sneeuw valt in een uur tijd bij weinig wind. Voor zeer dichte mist wordt gewaarschuwd als er bijvoorbeeld in een hele provincie een zicht is van minder dan vijftig meter. [INISTER BRAKS OP NOORDWIJKSE CONFERENTIE: „Kamperen bij boer loopt uit de hand,, DEN HAAG De recreatie-ondernemers, verenigd in de Recron, vrezen dat het kamperen bij de boer uit de hand gaat lo pen. Minister Braks wil het aantal kampeer plaatsen bij de boer verhogen van vijf tot tien. Volgens een woordvoerder van Re cron is er sprake van „oneerlijke concur rentie omdat boeren niet verplicht zijn voorzieningen aan te brengen, terwijl re- creatie-ondernemers dat wel zijn. Als ge volg van de 'boerenlobby' zal het aantal plaatsen weieens kunnen oplopen tot vijf tien". De Stichting Vrije Recreatie, waarbij ook veel boeren zijn aangesloten, is blij met het plan van Braks. De stichting ver wacht dat hiermee het aantal illegale kam peerders zal dalen. Voor een gehoor van delega ties uit 37 landen vergeleek Braks de wereldzeeën met een tuin. „Die tuin moeten we goed verzorgen. Walvissen zijn als de rozen in onze tuin' en ro zen moeten bloeien", aldus de minister. Braks' pleidooi was vooral bedoeld als aanval op de nog altijd walvisvarende landen Japan, Noorwegen en de Sovjetunie. Die landen zul len er tijdens deze vier dagen durende conferentie alles aan doen nieuwe mogelijkheden te scheppen voor hun zo gekriti seerde jacht op de uitstervende walvis. Of hen dat ook zal luk ken is nog maar zeer de vraag, want voor opheffen van het moratorium is een drie kwart meerderheid nodig. Tijdens de eerste dag van de conferentie, gisteren, viel zoveel bijval voor de walvisvarende landen niet te bespeuren. Nederland zal, zo bleek uit de woordën van de minister, het nu vijf jaar geldende moratori um ter bescherming van een aantal walvissoorten blijven ondersteunen. Wat de mens heid in walvissen moet boeien, vond Braks moeilijk uit te leg gen. Walvissen hebben immers geen bont en laten zich ook al moeilijk knuffelen. „Misschien is het de genialiteit van deze dieren", opperde de minister. Hij citeerde daarbij uit Her man Melville's Moby Dick: „Heeft de walvis ooit een boek geschreven, een toespraak ge houden? Nee, zijn grote genia liteit schuilt hem erin dat hij. niets doet om zijn genie te be wijzen". Moratorium of niet, dè walvis, het grootste zoogdier dat ooit op aarde leefde, heeft het er de laatste jaren weinig rustiger op gekregen. Twee ontsnap pingsroutes die in het tijdelijk jachtverbod zijn ingebouwd, hebben sinds 1985 toch nog aan ruim 13.650 walvissen het leven gekost. De eerste moge lijkheid om te ontkomen aan het Walvisvaartverdrag is het recht van landen officieel be zwaar aan te tekenen tegen een besluit van de Walviscon ferentie en zich er vervolgens ook niet aan te houden. De tweede mogelijkheid is popu lairder. Dat behelst een artikel dat elk land toestaat walvissen in weerwil van beschermende maatregelen te doden voor 'wetenschappelijke doelein den'. Momenteel zijn het Ja pan en Noorwegen die zich onder die poemer bezighouden met de bloedige jachtpartijen. Volgens organisaties als Greenpeace betreft het hier echter „pseudo-wetenschap". Ook de Sovjetunie, die in 1987 gestopt is met commerciële walvisvaart, heeft inmiddels aangekondigd dit jaar ook te willen beginnen met het do den van de vissen „voor de wetenschap". In uiterst koele bewoordingen gaf Alan Macnow, woordvoer der van de Japanse delegatie, gisteren te kennen dat tegen standers van de walvisjachten geen verstand van zaken heb ben. Walvisvlees is een lek kernij, weet hij uit eigen erva ring. Voor de Japanner hoort het vlees al eeuwenlang tot het voedselpakket, en dat ver ander je nu eenmaal niet snel, aldus Macnow. Hij stelde dat zijn land van zins is jaarlijks hooguit twee procent van de totale walvispopulatie te van gen. Hoe groot die populatie wereldwijd is, weet volgens hem niemand. Dat die groot genoeg is om door te gaan met jagen, weet Macnow echter ze ker. Daarbij hoeven de dieren kennelijk niet echt geslacht te worden. Een van de agenda punten die in Noord wijk aan de orde komt is „Menselijk do den". Een werkgroep van dc internationale conferentie zal onderzoek doen naar „huma ner" methodes om walvissen te doden. JEAN-PIERRE GEELEN 'Groene' reclames zijn vaak DEN HAAG De rechtbank in Maastricht heeft juist geoor deeld dat het Justitie niet is toegestaan bij verdachten zon der hun toestemming li- chaamsstoffen af te nemen, zo als wangslijm, voor een DNA- test. Dat heeft de Hoge Raad beslist. Uitgangspunt is dat ie dereen recht heeft op onaan tastbaarheid van zijn lichaam Daar kan alleen inbreuk op worden gemaakt, als daar bi; wet uitdrukkelijk in is voor zien. De zaak was aan de Hoge Raad voorgelegd, nadat de rechtbank in Maastricht vorip de rechter-commissaris verboden bij een van ver krachting verdachte mar wangslijm af te nemen. De man wenste niet mee te wer ken aan een DNA-test. Hij is later door de rechtbank vrijge sproken wegens gebrek aar bewijs. DEN HAAG Een gesprek met de 49- jarige Groningse boer Aard van der Horst, die al bijna een jaar lang met een koe in het centrum van Den Haag protes teert tegen het beleid van minister Braks van landbouw, gaat meestal over de poli tiek en niet over koetjes en kalfjes. Giste ren kon het echter niet anders want zijn „protestkoe" was moeder geworden van een gezonde tweeling. Boer Aard van der Horst wordt sinds gisteren in zijn protest tegen minister Braks gesteund door twee pasge boren kalfjes. foto: milan konvalinka „De meeste reacties van het publiek zijn positief. Een enkeling vraagt of het niet zielig is voor de kalfjes om in het cen trum van een grote stad te worden gebo ren. Maar ik verzorg de dieren uitste- kend", aldus Van der Horst, die de kalfjes heeft vernoemd naar oud-minister Jan de Koning en koningin Beatrix. Overigens houdt de boer met ingang van 5 juli tijde lijk op met zijn protest. Hij gaat naar ei gen zeggen „met de Tweede Kamer op zomerreces", maar is van plan om in sep tember terug te keren in de Residentie. Hij wil dan zijn protest voortzetten tegen de zogenaamde „superheffing" op melk, die hij beschouwt als „een onrecht waar door de grote veehouder miljonair wordt en de kleinere wordt afgeschreven". Het is echter de vraag, of zijn terugkomst naar Den Haag zal worden geduld. „Van middag kwam hier een ambtenaar van Staatsbosbeheer de pias uithangen. Hij zei dat ik hier niet mocht staan", aldus de boze veehouder die overigens vast van plan is zich van een dergelijk verbod niets aan te trekken. gaaibaai door WILLEM RITSTIER IN M'A) TOItiZieW... £WarN/£r sm (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat er eep betere contro le wordt uitgeoefend op de gigantische stroom subsidies die het rijk verstrekt. Er bestaan ruim zevenhonderd rijkssubsidies ten behoeve van personen, bedrijven en instellingen. Bij elkaar kosten deze de schatkist dertig miljard gulden per jaar. Diverse onderzoeken hebben de afgelopen jaren aan het licht gebracht dat er het een en ander schort aan de controle op de subsidie-uitgaven. Hoe groot het misbruik en het oneigenlijk gebruik van subsidies zijn, valt echter moeilijk precies te becijferen. ZOETERMEER Studievertraging is doorgaans niet het gevolg van een te zware studielast, maar veelal van andere omstandig heden, zoals de motivatie van de student. Er is wel verschil in studielast per studierichting. Zo hebben enkele technische rich tingen een te zwaar programma. Alpha- en gammastudenten lij ken minder uren per jaar te studeren dan studenten uit de beta-, medische en technische richtingen. Dat wijst een onderzoek van de Inspectie Hoger Onderwijs uit. De minister van onderwijs wil binnenkort hierover van gedachten wisselen met de universitei ten. De Tweede Kamer wilde het onderzoek om uit te zoeken of het mogelijk is studenten hun studie in vier jaar te laten voltooi-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3