- Ook Brenda Schultz haalt tweede week Droom wordt nachtmerrie voor Spaan Jos Yaessen durft zijn nek uit te steken £«tdóc0ouaant Meer motoren f gestolen Streuer nog altijd kandidaat wereldtitel WIMBLEDON Weer bommelding NIEUWE PRESIDENT GEEFT MOTORSPORTFEDERATIE EEN GEZICHT Puzar moet geduld oefenen A 1 SPORT MAANDAG 2 JULI 1990 PAGINA 15 j ASSEN Er zijn dit jaar bij de Asser NTT bijna tweemaal zoveel motoren ge stolen dan vorig jaar. Het gaat daarbij vooral om de nieuwste exemplaren met een waarde van 30.000 tot 40.000 gulden. De 58 motoren, die dit jaar zijn vo° ontvreemd, vertegenwoordigen een to- (vap tale waarde van meer dan een miljoen HU- gulden. De politie van Assen sluit niet UU1 uit dat het hier om een georganiseerde vorm van criminaliteit gaat. Opval lend noemt zij het ook dat tot nu toe van de gestolen motoren er vrijwel Joe,, geen enkele wordt opgespoord. Vrijdag en zaterdag werden in verband met Car' rellen in de Drentse hoofdstad vijftien 3onn^ mensen aangehouden, in 1989 waren 3-7-6 dat er nog dertig. Record aantal toeschouwers ASSEN De 60e editie van de TT van Assen heeft dit jaar een record aantal toeschouwers ge trokken. Er kwamen zaterdag 145.000 kijkers af op de wedstrijden die meetel len voor de wereldtitel strijd. Het oude record dateert van tien jaar ge leden, toen 143.000 mensen de overwinning van Jack Middelburg in de 500cc-klasse bejubel den. De vijf dagen van de Asser Speedweek trokken ruim 200.000 bezoekers. ASSEN Egbert Streuer kan elke keer precies uitleggen waarom het mis ging. De Drentse „professor" uit de zij- spanwereld kon de jubilerende TT van Assen zaterdag geen bruisend slot geven. De regionale grootheid kwam voor de derde achtereenvol gende keer niet aan winnen toe. Streuer en zijn bakkenist Geral de Haas moesten het doen met de derde plaats ach ter Michel/Birchall en Biland- /Waltisperg. „Te weinig snel heid", was het duidelijke com mentaar van de Drent, die zich overigens door het uitval len van klassementsleider Webster nog altijd titelkandi daat mag noemen. „De strijd om de wereldtitel is nog hele maal open. Webster blijkt dus ook pech te kunnen krijgen", aldus de vasthouder uit Grol- loo. Lawson De wereldkampioen van de koningsklasse wegracen is te rug. De Amerikaan Eddie Lawson brak drie maanden geleden een vpet op negen plaatsen tijdens de Grote Prijs in zijn vaderland. Sneller dan verwacht maakte hij zijn ren tree: met een derde plaats in de TT van Assen. Lawson kon niet meedoen in de strijd om de hoofdprijs. Hij eindigde op bijna een halve minuut achter stand op Kevin Schwantz en Wayne Rainey. Cees Doorakkers koestert elk WK-punt. Met een gehuurde Honda, acht jaar oud, blijft hij als privé-rijder redelijk in het spoor van de snelle jongens in het Grand Prix-circus, die in de 500cc-klasse. Ook al werd hij op een ronde gereden. In Assen reed hij voor zesde keer in successie in de WK-punten: drie, wat zijn totaal op 25 brengt. Hij staat daarmee veertiende, een voor hem on gekend hoge klassering. Judoka's Mahorokan uit Europese beker MAASSLUIS De Italiaanse politie hield zaterdag zeven Nederlandse ju doka's nagenoeg volledig in be dwang. Carabinieri legde bovendien een enthousiaste Olympiasporthal in Maassluis het zwijgen op. Met een grote nederlaag (5-1) nam Mahoro kan afscheid van het toernooi om de Europese judobeker. De Italianen, slechts in naam agent, plaatsten zich voor de halve finale. Als enige ont snapte Anthony Wurth aan de harde hand van Carabinieri, de nationale kampioen uit Rome. Tegenover de zege van de half-middengewicht over Alessandro Pilatti, met een vol punt, stonden vijf verliespartijen met het maximale verschil en één remi- Sport op tv VANDAAG Nedsrland 1, 20.15 uur: Tourquiz. Nederland 3, 19.15 uur: Tennis (Wimbledon) en wielrennen (Tour de France); 22.25 uur: Wimbledon en WK voetbal. Veronique, 23.40 uur: Match. België Frans, 20.05 uur: Tour de France. TV 5, 19.40 uur: Tour de France. Duitsland 1, 21.00 uur: WK voetbal: 23.00 uur: Wimbledon. BBC 1, 23.40 uur: Wimbledon; 00.30 uur Atletiek. Eurosport, 18.00-02.00 uur Sporl. MORGEN Nederland 1, 17.40 uur Turnen. Nederland 3, 14.50 uur Tennis (Wimbledon) en wielrennen (Tour de France). België Nederlands 2, 15.40 uur Tour de France. België Frans, 14.50 uur: Tour de France. BBC 1, 14.50 uur: Wimbledon BBC 2, 10.00 en 15.02 uur: Wimbledon. Eurosport, 10.00-18.00 uur: Sport. Brenda Schultz bleef goed bij de les. LONDEN Na Mark Koevermans heeft ook Brenda Schultz de tweede week van Wimbledon in het enkelspel gehaald. Ze hoefde zich daarvoor niet eens al te zeer in te span nen. In één uur en elf mi nuten had de 19-jarige Heemsteedse de veertien jaar oudere Amerikaanse Betsy Nagelsen (op Navra- tilova na de oudste van het toernooi) van de win derige baan drie geslagen: 6-1, 6-4. Het is elf jaar geleden, dat een Nederlandse speler en speel ster tegelijk zo ver op Wimble don kwamen. Dat waren in 1979 Tom Okker (kwartfina- les) en Betty Stöve (vierde ronde). Koevermans en Schultz hebben hun goede prestaties mede te danken aan een gunstige loting. Schultz, die al ruim 42.000 gul den heeft verdiend, bleef goed bij de les. Ze had al gauw door, FOTO: AP dat ze van Nagelsen niet veel te duchten had, serveerde zelf met uitzondering van de slot- game in de eerste set sterk, steunde verder op de ver trouwd harde forehand en produceerde zowaar een rede lijk aantal backhandwinners. Voor de Nederlandse, Wimble- don-kampioene bij de jeugd in 1988, is het de derde keer dat ze in een Grand Slam-toernooi in de vierde ronde meedraait. Eerder was dat het geval in Parijs (1988) en Melbourne (1989). Dit jaar won ze alleen in de eerste week van januari in Brisbane drie keer achter een om in de halve finales van de haar nu weer opwachtende Sovjetrussin Natalia Zvereva te verliezen. Een lange periode van „sappe len" brak aan, waarbij ze dreigde buiten de top honderd te vallen. Schultz heeft goede hoop dat de kentering onder leiding van de Tsjechoslo- waakse coach Lada Trav'nicek is ingetreden. „Het moet ook meezitten", zei ze. „Ik heb het laatst nog eens geteld. In vijf tien partijen verloor ik op het nippertje de derde set. Dat is heel ontmoedigend. Veel men sen hebben het er dan steeds tegen je over dat het niet goed gaat. Dat helpt ook niet. Al leen degenen, die me heel goed kennen, bleven in me ge loven. Zoals bijvoorbeeld mijn trainer in Nederland, Cees Houweling. Ik vind hem waanzinnig goed. Hij heeft me uit het dal gehaald en me al tijd gestimuleerd. In Travni- cek heb ik een goeie sparring partner, die me verder helpt met allerlei aanwijzingen. Houweling is de trainer, bij wie ik vier dagen in de week in Amsterdam terecht kan". LONDEN Zaterdagavond stond Wimbledon opnieuw in rep en roer wegens een bommelding. De 12.000 toeschouwers moes ten de tribunes rond het centrecourt verlaten en de dubbelspel partij tussen de Amerikanen Flach/Seguso en Grabb/McEnroe werd stilgelegd. Ook het perscentrum werd gedurende twintig minuten ontruimd. Na een kort onderzoek zette de politie het sein weer op veilig. Voor alle zekerheid werd er echter op het centrecourt niet meer gespeeld. Donderdag kon er gedurende een half uur op drie banen niet meer worden gespeeld omdat er in de buurt een verdacht pakje was aangetroffen. Edberg en Lendl in moeilijkheden LONDEN De eerste week van Wimbledon was bijna sen sationeel afgesloten. Zowel Ivan Lendl als Stefan Edberg kwam in de derde ronde in moeilijkheden tegen tegen standers die niet van wijken wilden weten. De Zweedse nummer drie van de plaatsingslijst bleef na ruim drie uur nog maar net de ver boven zichzelf uitgestegen Is raëliër Amos Mansdorf de baas (9-7 in de vijfde set). Lendl daarentegen ging een onrustig weekeinde tegemoet. De Tsjechoslowaak, die zijn hele seizoen heeft afgestemd om zich eindelijk een keer de „King van Wimbledon" te mo gen noemen, zag zijn partij te gen de Amerikaanse kleurling Bryan Shelton door de inval lende duisternis afgebroken. Lendl, die grote moeite had met de steeds draaiende wind, stond niet eens voor: 7-6, 6-7. Bij de dames verliep alles vol gens de verwachtingen. Marti na Navratilova gunde de Lu xemburgse Karin Kschwendt twee games: 6-1, 6-1. De op nieuw matig spelende Argen tijnse Gabriela Sabatini was toch nog duidelijk te sterk voor de Francaise Catherine Tanvier (6-4, 6-2). ASSEN Pitbox nummer 22 bleef hermetisch geslo ten. Niemand kwam er in. Terwijl Doriano Romboni de champagne rijkelijk liet vloeien, plengde Hans Spaan tranen, starend naar zijn kapotte kracht bron. Mentaal net zo total loss als zijn uitlaat. Minutenlang had Spaan nodig om in bijzijn van zijn eega Ma rieke en manager Jan Huberts in de knutselkamer de dreun te verwerken. Ongetwijfeld zullen zijn gedachten even zijn teruggegaan naar die gedenk waardige laatste zaterdag van juni 1989. Toen hij hartstochte lijk toegejuicht door vele tien duizenden uitzinnige fans zwaaiend met de rood-wit- blauwe driekleur een ware triomftocht over de Drentse hei maakte. De zestigste aflevering van de TT in Assen had voor Spaan niets feestelijks. De 31-jarige Castricummer hunkerde weer naar champagne. Sinds zijn bliksemstart in de eerste Grand Prix (van Japan) had Spaan het ereschavot niet meer beklommen. Binnen het team van Huberts heerste de rotsvaste overtuiging dat een herhaling van het succes van vorig jaar in Assen binnen de mogelijkheden lag. Vanaf zijn val in de Grand Prix van Spanje sukkelde Spaan met zijn gezondheid. In Assen voelde hij zich voor het eerst weer kiplekker. De snel ste trainingstijd maakte hem tot de gedoodverfde favoriet, maar de Castricummer voelde al na de laatste trainingen van vrijdagmiddag nattigheid. „Als de motor warm werd, nam het vermogen af. We hebben naar de oorzaak gezocht, maar kon den het lek niet vinden. Het ding was niet meer vooruit te branden. Toen ik op een gege ven moment achterom keek, zag ik een gapend gat in die uitlaat". Tot de twaalfde ronde leek er geen vuiltje aan de lucht. Spaan putte weliswaar geen voordeel uit de poleposition die hij had verworven, maar vanuit de twaalfde positie knokte hij sterk terug. Na vijf ronden nestelde de Nederlan der zich aan de kop van de grote groep coureurs die jacht maakten op Romboni. Het Ita- liaantje met het postuur van een wandelende tak breidde zijn voorsprong op de achter volgers gestaag uit. De voor sprong op Spaan was tot negen seconden gegroeid toen na tien ronden Capirossi met „tram- melanto di motore" de pits- straat indook. Het afhaken van de 17-jarige leider in de tussenstand om het wereldkampioenschap was een welkome opsteker voor Hans Spaan. Drie ronden voor het einde wilde manager Jan Huberts wel door het asfalt zakken toen zijn oogappel de afslag „pitsstraat" nam. Als bij toverslag waren de kansen op wereldtitel voor de vice-kam- pioen verkeken. Spaan achtte het niet verantwoord met een kapotte uitlaat verder te rij den. „Het gat werd alsmaar groter en het vermogen nam af. Ik reed met een gangetje van honderd rond. Ik was een rijdend obstakel voor mijn col lega's. Bovendien zat het risico er in dat de steelpijp af zou breken en ik zelf gelanceerd zou worden. Mij restte geen andere keus", aldus de Noord hollander die volmondig toe gaf dat hij zijn titelaspiraties wel op sterk water kon zetten. „Ik kan hooguit nog een paar Grand Prix-races winnen, maar de wereldtitel is niet meer haalbaar. De klap is hard aangekomen, want ik had me heel wat van de TT voorge steld. Ik was na alle ellende van de laatste maanden weer aan een succesje toe", jammer de Spaan. Blijft de vraag of de malheur met de uitlaat, die al vanaf de start van het seizoen dienst deed, te vermijden was ge weest. Spaan bestreed dat met klem. „Van een cilinder weet je dat die tweeduizend kilome ter meegaat, maar van een uit laat is dat nooit te zeggen. Nu zetten, we er een nieuwe op. Voor hetzelfde geld barst die volgende week weer uit el kaar". Spaan zag er wat pips uit. Het gelaat van Romboni was rood van de lippenstift. De Italiaan, die vorig jaar incidenteel aan het Grand Prix-niveau werd blootgesteld, is een razendsnel le leerling. De Italiaan, die vo rig jaar op een twintigste plaats op de mondiale ranglijst bleef steken, mag zich na de triomf in Assen nog tot de kanshebbers rekenen. Zijn re laas: „Deze overwinning heeft me eigenlijk weinig moeite ge kost. Vanaf het begin liep alles van een leien dakje. Toen ik uitliep was het gewoon een kwestie van het koppie er bij houden". JAAP VAN BRUMMELEN De teleurstelling is van het gezicht van Hans Spaan af te lezen. ASSEN De FIM, de machtige internationale motorsport-federatie, is wakker geworden. Jaren lang is er aan de top wei nig dan wel niets gebeurd. Ingrijpende besluiten zijn in elk geval zelden geno men. Sinds de verkiezing van Jos Vaessen tot presi dent van deze organisatie is sprake van een kente ring. De FIM heeft een gezicht gekregen. Het is even wennen, helemaal omdat het gepaard is ge gaan met de nodige wijzi gingen. Aanvankelijk heeft de nieuwe president de bedoeling gehad de vele problemen, die met name binnen het wereldje van de wegrace bestaan, rustig aan te pakken. De reeks organisatorische blunders tijdens de Grand Prix van Joegoslavië heeft het geheel echter in een stroomversnelling ge bracht. Net terug van een korte va kantie naar de Noordkaap heeft Vaessen direct ingegre pen. Zonder aarzelen maakte hij gebruik van artikel 170 van het internationale reglement. Dat geeft de president de mo gelijkheid in te grijpen wan neer de belangen van de FIM in het geding zijn. Het lijkt eenvoudig, maar het is in iaren niet gebeurd. Vaessen heeft zijn verantwoordelijkheid op genomen en door het instellen van een zogenaamd uitvoe rend, zes leden tellend Grand prix-comité de internationale jury buitenspel gezet. Een ris kante manoeuvre gezien de vele tegenstrijdige belangen in motorsportland. „Ik durf mijn nek uit te ste ken. Niet alleen door dit te be slissen, tevens door persoonlijk de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het functio neren van dit team. Ik neem inderdaad een risico. Het wordt „kruisigt hem" of „ho sanna". Maar ik ben liever korte tijd president van de FIM in een periode dat er iets gebeurt, dan lang zonder iets te doen. Ik wil niet achterover leunen. Als ik niets doe, gaat dat ten koste van de geloof waardigheid. Ik blijf aan de frontlijn tot het nodig is". Voorlopig is dat tot eind van dit jaar. Daarna wil Vaessen de zaken op een rijtje hebben. De nieuwe organisatievorm zal dan evenwel niet worden ge wijzigd. „Ik stel het seizoen veilig. Het is een noodmaatre gel, maar we gaan op deze ma nier door. Alleen zal dan ie mand anders mijn plaats inne men". De harde maatregel heeft niet nagelaten indruk te maken. Zowel in het kamp van de or ganisatoren als de coureurs zijn echter gematigd positieve reacties te vernemen. Niet ie dereen is het met Jos Vaessen eens, wel wordt onderkend dat van de FIM ineens een andere uitstraling uitgaat. Jos Vaessen geeft aan dat de wijze waarop is gereageerd op de controver se rond het uitgeven van de zogenaamde pasjes en het sa menstellen van de wedstrijd kalender geen op zichzelf staande zaken zijn geweest. Het is onontkoombaar dat Vaessen zich sterk met het Grand Prix-circus zal blijven bemoeien. Hij onderkent dat de wegrace het belangrijkste onderdeel van de motorsport is. Daar gaat het grote geld om. „Motorsport is big business geworden. Vraagt om goed management. Met het totale Grand Prix-gebeuren moet niet iedereen zich bemoeien. Het zal hier en daar pijn doen, maar je moet dit werk overla ten aan een kleine groep vak mensen. De randfiguren moeten verdwijnen. De Grand Prix-wegracerij behoort tot de wereldsporten. Net zoals het voetballen, tennis en de for mule 1. De organisatie van het één en ander in de motorsport moet dan ook datzelfde niveau halen. Het is Bernie Ecclestone gelukt in de autosport. Wij moeten het nu realiseren. Het zal een hard gevecht worden, maar je moet de strijd wel aan gaan". De president van de FIM laat het niet bij woorden. Hij is door het buitenspel zetten van de internationale jury in het nieuws gekomen. Er is echter al meer gebeurd tijdens zijn hèerschappij. Zo is hij naar Ja pan gereisd om bij de fabri kanten van de motorfietsen voor een nieuwe strategie te pleiten. Met succes, de Japan ners gaan binnenkort motor fietsen produceren die niet meer kosten dan 62.000 dollar zodat de strijd op de circuits groter wordt. Jos Vaessen: „De 500cc is de koningsklasse. De Japanners weten nu dat de FIM deze klasse wil behouden. We hebben echter behoefte aan behoorlijke deelnemers velden en geringe krachtsver schillen. Daar wordt nu aan Jos Vaessen: -% ..IR blijf aan de frontlijn tot het <9 nodig is". FOTO: PERS UNIE gewerkt. Jo Zegwaard ver trekt binnenkort naar Japan om de laatste technische zaken te regelen". De Nederlander beseft terdege veel macht te bezitten. Jos Vaessen gaat er evenwel voor zichtig mee om. „Het kietelt natuurlijk dat ik het in mijn carrière heb behaald. Ik besef echter dat macht gevaarlijk kan zijn. Ik zal er dan ook subtiel mee omgaan. Zal me er niet op laten voorstaan. Net zoals in het bedrijfsleven moet ik worden beoordeeld op de bereikte resultaten. Maar zelfs als die goed zijn, zal ik me niet laten verleiden deze funktie altijd te bekleden. Dat een Ha- velange zich op 74-jarige leef tijd nog eens voor vier jaar laat verkiezen, is voor mij on begrijpelijk. Dat zal mij niet overkomen". PETER VAN PUTTEN ROTHENTHURM Alessandro Puzar was gisteren na de Grand Prix van Zwitserland in de 250cc-klasse in mineurstem ming. De Italiaanse motorcrosser had in Rothenthurm de we reldtitel voor het grijpen. Hij slaagde er in de twee manches ech ter niet in het benodigde aantal punten op zijn teamgenoot John van den Berk uit te lopen. Puzar eindigde in de eerste race, ver rassend gewonnen door de Britse tiener Jamie Dobb, op de te leurstellende vijfde positie. Aan de tweede manche nam de Ita liaan uit protest niet deel. Rond het starthek was het één grote chaos. Sommige crossers sprongen er overheen. Van den Berk (tweede in de eerste manche) en Puzar bleven staan. Waterpoloteam krabbelt omhoog SEVILLA Bondscoach Rob Schouten heeft de Nederlandse herenselectie in het bloedhete Sevilla, waar het gisteren 46 gra den werd, voorzichtig om hoog zien krabbelen op de internationale waterpolo- ladder. Oranje viel daar bij het laatste WK in Madrid en zeker bij het EK in Bonn met een smadelij ke plons vanaf. Het sterk be zette zeslandentoernooi in Spanje leverde een vijfde plaats op, maar wat belangrij ker was: gelijke spelen tegen Australië (11-11) en Cuba (8-8). Landen, waartegen een derge lijk resultaat al haast was ver geten. Andere positieve punten wa ren de gezonde spelopvatting, de hoofdrol voor de gerouti neerde Stan van Belkum en de hervonden gretigheid van John Jansen, die in Bonn de zwembroek nog leek te zullen verscheuren, maar komend seizoen ziin talenten in dienst stelt van landskampioen Polar Bears en het Nederlands team om toch nog eens Olympische Spelen mee te kunnen maken.. De nederlagen tegen Spanje (6-10), de Sovjetunie (8-15) en wereldkampioen Joegoslavië (9-18) oogden misschien smar telijk gezien het grote verschil. Ze kwamen tot stand in aan trekkelijke en niet eenzijdige duels. Onderscheid in kracht, conditie en kwaliteit kwam meestal pas in de slotfase aan het licht. Walton wint Frans golftoernooi CHANTILLY De Ier Philip Walton heeft gisteren in Chantil- ly op de tweede hole van de playoff de strijd om het het Open Frans golfkampioenschap gewonnen. Hij versloeg de Westduit ser Bernhard Langer. Beide spelers finishten na vier ronden met 275 slagen, één minder dan de Argentijn Eduardo Romero. Winnaar Walton verdiende met zijn overwinning 190.000 gul den, Langer ging met 125.000 gulden naar huis.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15