Schaduw Maradona hangt boven botsing van culturen Ieren nemen zichzelf, noch het voetbal serieus Bondsarts Engeland moet opstelling bekend maken Hoog tijd voor de tijdklok £eidóc6ou4a*it ZATERDAG 30 JUNI 1990 PAGINA 9 Laten we een tijdklok installeren Hoe dat met die Ieren moet valt nauwelijks te door gronden. Nuchter bezien moeten ze ten on der gaan tegen de Italianen, maar bij een re cent bezoek aan het Vaticaan schijnen ze van de paus de belofte te hebben meegekre gen dat hij voor deze geloofsgenoten een goed woordje zou doen. Hoe dat nu moet als de (eveneens roomskatholieke) Italiaanse voetballers aan de poort van het Vaticaan melden met evenzeer een beroep op voorbe de, lijkt raadselachtig. Hoe dan ook, er kan er slechts een winnen. Al wordt dat des te problematischer naarmate de wedstrijden, in zuivere speeltijd gemeten, steeds korter duren. Een paar dagen geleden constateerde ik in nig tevreden dat het spectaculaire duel tus sen Engelsen en Belgen maar even twintig minuten langere speeltijd had genoten dan de meeste andere wedstrijden. Dat komt omdat veel ploegen, vooral in de eerste eindronden, op kousevoeten door de porce- leinkast zijn geslopen. Het kwam neer op door angst ingegeven supervoorzichtigheid. Hoewel de regels zeer duidelijk voorschrij ven dat alle oponthoud dat voortkomt uit spelerswissels, blessurebehandelingen, tijd- rekken en dergelijke, moet worden bijge trokken. Doen de arbiters dat? In zeer be perkte mate. Want het gaat hiet niet om honderd seconden of iets dergelijks. Het gaat om vele, vele minuten. Eer er een keer een muur op negen meter vijftien staat zijn soms minuten doelloos verstreken. Eer een normale vrijeschop ergens op eigen helft kan worden genomen zijn seconden verlo ren gegaan, want altijd dwaalt er wel een tegenstander schijnbaar per ongeluk in de buurt van de bal. En dan die doelverdedi- gers! Bij België-Uruguay werd 49 minuten en 7 seconden werkelijk gevoetbald; bij Spanje-Zuidkorea zeven seconden minder; bij Ierland-Egypte 46 minuten en 19 secon den en bij Engeland-Ierland slechts een se conde minder. Nu geloof ik niet dat de keepers Bonner en Shilton net zo erg als de portiers uit Egypte, Zuidkorea en Uruguay getreuzeld zullen hebben en Preud'homme zie ik er ook niet op aan, maar wie ook de schuldigen waren, het gebeurde. En de arbiters keken er naar en lieten het onkruid tot manshoogte op schieten. Dan pas kwamen zij even in actie. Wie dit kwaad werkelijk met wortel en tak wil uitroeien moet overgaan tot ïjshockey- toestanden en dus de zuivere speeltijd regis treren. Dat kan door bijvoorbeeld in plaats van 2 x 45 minuten voor een match uit te trekken de duur te beperken tot 2 x 35 mi nuten In werkelijkheid betekent dat een verlenging van de werkelijke speeltijd, want (zie boven) momenteel komt men uit op 45 a 50 minuten. Men kan tenminste twintig minuten winst boeken door een tijd klok binnen het stadion te halen, die door een betrowubaar en dus gewetensvol func tionaris strikt wordt bijgehouden. Zodra het spel wordt onderbroken wordt de klok stil gezet. Dat hoeft niet in de afdelingen van de KNVB en misschien ook nog niet in de ho gere amateurklassen (het zal wel weer een dure grap zijn), maar alle betaald voetbal zou aldus in elkaar moeten steken. Dat ge beurt nooit denkt u wellicht. Maar ik ben daar toch niet zo zeker van, want de spelre gelcommissie van de FIFA, die soms in geen jaren zichtbaar in actie kwam, heeft op een en dezelfde dag niet minder dan drie beslui ten genomen: de spelers moeten scheenbe schermers dragen en worden dus tegen zichzelf in bescherming genomen; wie in scoringspositie foutief wordt aangepakt moet rood zien en.... gelijk staan is geen bui tenspel. Stuk voor stuk zijn het details, maar alles bij elkaar is het voor dit altijd oercon servatieve college een revolutionaire koers wijziging. Nu voortaan ook nog echte grens rechters in plaats van vermomde scheids rechters en we gaan warempel de goeie kant uit! Door onze verslaggever in Italië FLORENCE Hoewel de kwartfinales van de strijd om de wereldbeker voetbal met Ierland en Kameroen verrassende deelnemers en met Enge land een niet verwachte participant kennen, zijn de overige ploegen die kwalifikatie bij de laatste acht min of meer aan hun status verplicht. ft De paringen in de editie van 1990 van de coppa del mondo, die wellicht als een der meest ■t onvoorspelbare de geschiede- ft nis ingaat, lijken op een zeker vervolg van het toernooi te duiden. Met uitzondering van mogelijk het duel tussen Tsjechoslowakije en West- duitsland en vooral Argenti nië-Joegoslavië. De laatste confrontatie, vanmiddag om 17.00 uur in Florence, spreekt in elk geval het meest tot de verbeelding. Argentinië-Joegoslavië kan worden beschouwd als het duel der nummers tien, Diego Maradona en Dragan Stojko- vic. Tevens als het treffen tussen een tweevoudige titel houder en een wereldkam pioen vriendschappelijk voet bal. Want over één ding is de internationale voetbalwereld het wel eens: de verzameling techniek in de formatie van bondscoach Osim wordt door Frank Werkman slechts weinig ploegen geë venaard. Het waren door gaans psychologische krach ten die de balkunstenaars uit Joegoslavië op het verkeerde been zetten. De krachtmeting in Florence lijkt dan ook een botsing van kracht en techniek te worden, inzet tegen artisticiteit. Waar boven dan nog altijd de scha duw hangt van de onvoor spelbaarheid van Diego Mara dona, de dertigjarige die nog altijd in zijn eentje een wed strijd kan beslissen. Een bot sing van culturen ook derhal ve vanmiddag in Florence. Argentinië, de heersende we reldkampioen, wordt nog im mer achtervolgd door twee ervaringen, een treurige en een verheugende. De Zuida merikanen leden immers op de openingsdag van de Mon diale een lachwekkend ver lies tegen Cameroun, van wie toen zeker niemand had ver ondersteld dat die Afrikaanse ploeg het zo ver zou schoppen. Eerder deze week was één briljante actie van Maradona voldoende om Buenos Aires in een carnaval en Rio de Ja neiro in een begrafenisstem ming te storten. Maar de Argentijnen worden door meer negatieve elemen ten bevinvloed. „Vanaf 1 mei zijn we bij elkaar", leg' bondscoach Carlos Bilardo uit. „Maar wat er vanaf dat mo ment aan onheil op ons is neergedaald, is met geen pen te beschrijven. Het begon al met het feit dat ik pas toen de ploeg voor het eerst bij elkaar had. Waar vroeger een of twee man in het buitenland speelden, is nu vrijwel de hele ploeg elders actief. Dat was al een nadeel. Verder zijn we door tegenslag achtervolgd. Er ontstonden blessures, ziek tes, schorsingen. De nederlaag tegen Cameroun was hele maal fataal. Een groot aantal spelers was daardoor zeer aangeslagen. Daarom moest ik voor de tweede wedstrijd een groot aantal anderen opstel len, spelers die de klap tegen Cameroun niet hadden mee gemaakt". Grote neus Naast dit collectieve nadeel kreeg Bilardo, bijgenaamd Narigon vanwege zijn grote neus, te maken met een niet fitte Diego Maradona. „Hij kan al weken nauwelijks trai nen en speelt met injecties", verklaart Bilardo, die zijn doelman Pumpido met een beenbreuk al aan het begin van dit toernooi definitief kwijtraakte. „Ik zal pas kort voor de wedstrijd tegen Joe goslavië weten welke spelers Dragan Stojkovic (links). ik kan opstellen. En dan nog moet ik afwachten wie het twintig, veertig of zestig mi nuten zal volhouden. Al met al spelen we hier in Italië op veertig of vijftig procent van onze mogelijkheden. En ik? vrees dat het rendement niet hoger zal worden gedurende het WK". Dat Diego Maradona afgezien van zijn blessure aan het lin kerbeen ver verwijderd blijft van zijn niveau van 1986 ver wondert Bilardo niets. „Hij heeft gedurende het toernooi tot dusver veertig aanslagen te verwerken gekregen. Dat is twee keer zo veel als andere spelers. Dat laat zijn sporen wel na". Over de kwaliteit van Joego slavië wil Carlos Bilardo wei nig kwijt. „Ik heb ze tegen Spanje gezien; een goede ploeg. Maar wat kan ik er meer over zeggen. De wed strijd zal aantonen hoe goed ze zijn". Zonder meer Wie zonder meer goed waren tot dusver zijn Dragan Stojko vic, met onder meer zijn twee doelpunten tegen Spanje, en Safet Susic. Twee spelers met grote kwaliteiten, van wie het bondscoach Osim voor het WK werd kwalijk genomen dat hij ze beiden in z'n ploeg opstelde. Het WK heeft Osim tot dusver gelijkgegeven. De 35-jarige Susic blijkt wel degelijk als regisseur te kun nen opereren naast spelmaker Stojkovic, die een maandje ge leden in Zagreb nog door het Nederlands elftal op verlies werden getracteerd in een oe fenduel. „Susic is een superspeler", vindt Stojkovic. „Wij vullen elkaar erg goed aan. Waarbij de ervaring en visie van Susic van onschatbaar belang is". Susic, al sinds jaar en dag spe lend bij Paris St. Germain, en de naar Marseille vertrekken de Stojkovic zijn zoals gezegd de gezichtsbepalende figuren in het voor het duel van van middag in Florence licht fa- Diego Maradona. voriete Joegoslavische team. Een rol die velen niet meer zagen weggelegd door de oude Susic. „Het succes doet me goed", zegt Susic, die een sterk afgetrainde indruk maakt in vergelijking met de naar corpulentie neigende maar daar wel aanzienlijk creatiever opererende speler van St. Germain. „In het ver leden was het zo dat ik altijd veel kritiek kreeg. Maar dat is veranderd. Mede door aanval len vanuit de pers heb ik me geroepen gevoeld om nog een keer te proberen een toppres tatie te leveren. Daardoor ben ik nu in staat die drie of vier sprintjes te trekken, die be langrijk kunnen zijn voor een wedstrijd. Ik ben inderdaad een type speler die steun no dig heeft van ploeggenoten. En die krijg ik nu. Dat waar deer ik. Onze kansen tegen Argentinië? Spanje was ster ker. Brazilië had moeten win nen van de Argentijnen". Boeiend Argentinië-Joegoslavië be looft een boeiende confronta tie te worden vanmiddag. Dan zal ook blijken of de al zeven jaar in functie zijnde Carlos Bilardo voor zijn tacti sche aanpassingen van de Ar gentijnse ploeg (van het ac cent op de aanval naar na druk op het middenveld) daarvoor de rekening krijgt gepresenteerd. „Tijdens dit WK is er geen enkele nieuwe tactische vondst te zien geweest", ver dedigt Bilardo zich. „Alle ploegen hebben het spel van Argentinië uit 1986 geko pieerd". Dat leidde zoals be kend tot de wereldtitel. Als de voortekenen niet bedriegen zit prolongatie er niet in. JEFA reageert verontwaardigd JÜRICH Op de uitspraak an het Brusselse gerechtshof, at de autoriteiten van de "5IEFA medeschuldig zijn aan e rellen in het Heizelstadion 1985, is door de UEFA met rote verontwaardiging gerea- eerd. een officiële reactie sprak UEFA „onvoorwaardelijke löleun" uit aan zijn voormalige jn icretaris-generaal Hans Ban- w erter. Bangerter, die 30 jaar dienst is geweest van de Eu- ipese voetbalunie, werd a[l erder deze week in hoger jl eroep tot een voorwaardelij- e straf van 3 maanden en een oete van 30.000 frank (1.650 d ulden) veroordeeld. De JEFA kondigde aan de uit- iel >raak van het Hof bij een ho- sre rechtbank te zullen aan- .'chten. v i het communique, dat was Ondertekend door Gerhard igner, de huidige secretaris- ïneraal van de UEFA, zei de ji oetbalbond „met verontwaar- ging" van het vonnis tegen arigerter kennis te hebben enomen. Het UEFA-bestuur il zich volgende week bera- en over „de consequenties an dit oordeel dat de interna- onale sport ernstig in gevaar rengt". angerter zelf verklaarde in in interview met het in Zue- ch verschijnende blad sport" dat zijn veroordeling ~n gevaarlijk precedent hept dat het einde kan bete- ;nen voor alle grote sport evenementen. x ij noemde het vonnis een jjj schandaal" en „een klap in •t gezicht" en kondigde 'eneens aan dat hij tegen de tspraak in beroep zal gaan. )it vonnis kan enorme ge- 'Igen hebben. Het zwaard an Damocles hangt nu boven et hoofd van iedere organisa- >r van een internationaal >ortevenement, want je kunt 'ooit helemaal uitsluiten dat 'jdens zo'n groot evenement icidenten gebeuren, waarbij nensen gewond kunnen ra- en vertelde Bangerter de witserse krant. NAPELS De Engelse bondscoach Bobby Rob- son weet vooralsnog niet met welke middelen hij Cameroun morgen moet bestrijden. Over een even tuele halve finale tegen de Bondsrepubliek wil hij al helemaal niets weten. Gistermiddag moest hij mis moedig toezien hoe bijna een half elftal vanaf de kant de training moest volgen. „Onze belangrijkste man is de bonds arts. Hij zal de opstelling be kend moeten maken", treurde Robson na de middagsessie. De Brit beleefde niet lang plezier van de gelukkkige (1-0) over winning op België. De achtste finale had duidelijk zijn schrammen achtergelaten. Naast Gary Lineker, die de af gelopen twee weken door een blessure aan zijn teén alleen met pijnstillende injecties kon spelen, en Des Walker (kuit been) vielen nog eens vier spe lers geblesseerd af. Terry But cher heeft last van zijn enkel, Paul Parker van zijn linker scheenbeen. John Barnes on dervindt hinder van zijn lies, terwijl reserve Steve Hodge sukkelt met zijn knie. Hoewel de Engelse bondsme- dici overuren draaiden kon met geen mogelijkheid worden voorspeld wie morgen speel* klaar zouden zijn. Robson: „Ik heb wel begrepen dat bij de in zet van Barnes en Walker gro te vraagtekens moeten worden geplaatst". Door de blesssure van Barnes is de kans wel groot dat Steve Platt een nieuwe kans krijgt. De aanvaller van Aston Villa was met zijn doelpunt in de laatste minuut van de tweede verlengiong rechtstreeks ver antwoordelijk voor het feit dat de Engelsen doorstroomden naar de kwartfinales. Het is de vijfde keer in de historie van de wereldtitelstrijd dat het En gelse nationaal elftal door dringt tot de laatste acht. Het meespelen van Gary Lineker tegen Camroun is uiterst onzeker. Jack Charlton doet maar weer eens gek tijdens een persconfe- ROME De Ieren wijken bij het toernooi om het wereldkampioenschap op minstens een punt af van de rest' van het veld. Ze nemen zichzelf, noch het voetbal serieus. Het is lachen, gieren brullen in Rome met de ploeg van Jack Charlton, die vergezeld van waarschijnlijk 10.000 land genoten vandaag in het Olym pisch stadion in de kwart-fina le de strijd met de onverslaan bare Italianen aangaat. De persconferenties met Jack Charlton - „Jack the Lad" -, drukker bezocht dan ooit, ver lopen de laatste dagen onge veer als volgt: Verslaggever: „Meneer Charlton, denkt u dat u van Italië wint? Jack Charl ton: „Natuurlijk winnen wij van Italië. En wat denkt u?" De benoeming van de onver stoorbare Charlton was vier jaar geleden een gouden greep van de dagelijkse bestuurders van de Ierse voetbalbond, meer nog dan het elftal be staand uit amateurs. Het drie tal, momenteel in Rome aan wezig om de fans op te vangen en te proberen voldoende kaarten te krijgen - „We ho pen er 10.000 van de FIFA te ontvangen. Maar ja, het is de FIFA, hé" - is zich daar terde ge van bewust. „We zochten destijds iemand die boven en tussen de spelers kon staan, weet wat er leeft binnen de se lectie en als het even kon ook nog voor resultaten zou zor gen. Die man hebben we ge vonden", aldus John CTSulli- van, een van de Ierse bestuur ders. Maar ook de bobo's van Ier land kunnen relativeren. „Het geheim van Jack Charlton", zegt O'Sullivan, „bestaat niet. Na de wedstrijd tegen Neder land zei hij: Ik ben niet de bes te coach, maar heb wel de meeste mazzel". Ierland waant zich momenteel in een andere wereld. „Dat we zouden doordringen tot de laatste acht", vervolgt O'Sulli van, „had niemand verwacht. Natuurlijk is het voor een be langrijk deel de verdienste van Charlton. Zijn werkwijze is heel simpel. Regels zijn re gels, hij accepteert geen gezeur en weet taktisch gezien precies wat hij wel en niet moet doen. De spelers hebben respect voor hem. Dat is de basis van het succes". „Maar", vervolgt hij, „we heb ben natuurlijk vreselijk veel geluk. Na twintig minuten hadden we tegen Nederland met 3-0 moeten achter staan. Onze kracht is de goede men taliteit. De jongens geven niet op. We zijn twee keer van een achterstand teruggekomen. Dat noem ik knap". O'Sullivan vreest niet dat Charlton, in 1966 een van de wereldkampioenen van Enge land, zijn „tweede vaderland" op korte termijn de rug zal toekeren. Jack is er de man niet naar het succes zo snel mogelijk in geld om te zetten. Daarnaast heet hij een man in bonus te zijn". in tal Je mag dan de indruk krijgen dat heel Italië op de achterste benen staat vanwege het toernooi om de wereldtitel voetbal als je de Italiaanse kranten en televisie bekijkt, de realiteit is anders. Toegegeven, als de squadra azzurra speelt zijn de straten in alle steden en dorpen vrijwel uitgestorven. Maar op die dagen dat de mannen van bondscoach Azeglio Vicini zich slechts onledig houden met trainen, slapen, eten en persconferenties geven en andere ploegen in actie komen, leeft Italië gewoon. Natuurlijk, de echte voetballiefhebbers hebben zich in het stadion of voor het scherm geinstalleerd. Maar het enthousiasme ontbreekt. Er wordt alleen gereageerd als Cameroun scoort tegen Colombia of de Spanjaarden gelijkmaken tegen Joegoslavië. Is dat een gevolg van een zekere lotsverbondenheid Vooral de jeugd lijkt niet echt in de ban van de mondiale. Voor hen gaat het normale leven gewoon door. Ze verzamelen zich op de bekende pleindes, ontmoeten elkaar en stralen de zelfde verveling uit, die overal elders ter wereld wordt getoond door jongeren die niets anders hebben te doen dan flirten met leden van het andere geslacht, op brommers of scooters rondscheuren, aan een ijsje likken of aan een rietje zuigen. Hetgeen voor de waarnemer een komisch gezicht is, maar wel het bewijs vormt van het tegendeel van de stelling van dat heel Italië in de ban is van de coppa del mondo. Intussen is de vooraf al verwachte kritiek her en der al opgeborreld. In Palermo bijvoorbeeld worden de geluiden steeds meer hoorbaar dat de Siciliaanse hoofdstad alleen maar heeft moeten inleveren voor de gastvrijheid die daar aan slechts drie WK- wedstrijden werd geboden. Hotel-eigenaars klagen dat ze eigenlijk puur verlies hebben geleden op de exploitatie tijdens hun deel van het WK, waarvoor ze eerst soms stevige investeringen hebben moeten doen. Ook andere klachten komen binnen. Velen vragen zich af of de al sinds dertig jaar noodzakelijke opknapbeurt van de historische binnenstad van Palermo nog ooit wel wordt aangevat. En of de al tientallen jaren noodzakelijke metro en broodnodige brug er ooit nog zullen komen. Het zijn de eerste tekenen van onvrede. Er zullen er nog vele volgen. FRANK WERKMAN Madonna wil shirt Baggio ROME Madonna wil het shirt van Baggio. Ze is weg van de groene ogen van de Italiaanse international. De popster werd geinterviewd door het Gazzetta dello Sport. Twee dagen na de finale op 8 juli staat ze met haar show in het Olympisch stadion van Rome. Ze geeft er twee con certen. Beide zijn al maanden uitverkocht. De Amerikaanse popzangeres, geboren onder de naam Veronica Ciccone, wil de eindstrijd bijwonen, als Italië daarin meespeelt. In het Itali aanse elftal maakt Roberto Donadoni vandaag in de de wedstrijd tegen Ierland zijn rentree. De middenvelder van AC Milan miste een wedstrijd door een verdraaide knie. Hij neemt de plaats in van Berti, die voor een duel geschorst is. Gianluca Vialli zit op de bank. Hij is hersteld van zijn blessu re, maar nog niet honderd pro cent fit. Naast hem zit Serena, de maker van het tweede doelpunt tegen Uruguay. De aanvalslinie tegen Ierland wordt wederom gevormd door de tandem van Juventus: Schillaci - Baggio.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9