Lot perestrojka ligt in handen van partijcongres Bogers kozijnen: het betere r ftzidóe Commit Frankrijk nummer één in racisme-overzicht wêe\ Voorbindbuiken met miniatuurcamera's Erich Honecker wegens moord aangeklaagd VS profiteren van uittocht 'knappe Russische koppen' DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB rs< 3UITENLAND ZATERDAG 30 JUNI 1990 PAGINA 7 Corner ontkent wijziging AVO -strategie kernwapens IRUSSEL Manfred Wörner, de secretaris- eneraal van de NAVO, ontkent dat binnen et bondgenootschap overeenstemming bestaat ,ver opgave van de tot nu toe gevoerde strate- ie om in geval van een conflict eventueel als erste gebruik te maken van kernwapens. Hij ei dit gisteren in Brussel in reactie op een be- icht in „The Washington Post", j folgens de Amerikaanse krant zouden de Ver- ISI nigde Staten, die het merendeel van de K [AVO-kernwapens beheren, op dit punt een 11 kkoord hebben bereikt met de bondgenoten U in de aanloop naar de NAVO-top 5 en 6 juli in A ,onden. II Vörner wilde niet verder gaan dan de mede- jeüng dat tijdens de top meer duidelijkheid iver deze aangelegenheid zal worden gegeven. Vermoeid Getooid met een pet en jack van het Pistons basketball-team uit De troit wuift ANC-leider Nelson Mandela de en thousiaste menigte in die stad toe. Detroit was de zesde van de acht steden die Mandela tij dens zijn Amerikaanse toernee aandeed. Hoe wel de ANC-leider zijn bezoek aan de VS een groot succes noemde, denkt hij eraan zijn Amerikaanse rondreis met een dag te bekor ten vanwege zijn over vermoeidheid. FOTO: AFP PARIJS De Franse krant Libération heeft gis teren bekendgemaakt dat Frankrijk wat racisme en vreemdelingenhaat betreft als nummer één wordt genoemd in een overzicht dat volgende maand wordt gepubliceerd door het Europees Par lement. Frankrijk wordt op de voet gevolgd door Groot-Brittannië, Italië, België en West-Duitsland. Het Franse parlement heeft gisteren een wet te gen racisme aangenomen die het mogelijk maakt overtreders voor vijf jaar het recht op een geko zen of andere openbare functie te ontzeggen. De nieuwe wet verplicht nieuwsmedia om gekrenkte groepen weerwoord te geven als in hun berichten racistische uitlatingen worden gedaan. Verder wordt het propageren van historische visies waar in het bestaan of de omvang van de holocaust in twijfel worden getrokken strafbaar gesteld. Regering Israël geeft Arabieren smartegeld JERUZALEM Israël betaalt een schadevergoeding van 40.000 gulden aan de families van zeven Palestijnen die vorige maand werden vermoord door een Israëliër die zich als soldaat voordeed. „Het is de eerste keer dat Israël geld betaalt voor Arabische slachtoffers van Israëlisch geweld", schreef het gezaghebbende dagblad Haaretz gisteren. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van defensie bena drukte dat Israël niet wettelijk ver plicht is tot de compensatie, maar dat het ertoe overgaat wegens de „bijzon dere omstandigheden" bij de moor den. Architect hervormingen van Polen haalt graad WARSCHAU De Poolse minister van fi nanciën Leszek Balcerowicz kent als archi tect van de economische hervormingen in Polen de kneepjes van het vak als geen an der, maar mag zich pas een echte deskundi ge noemen nu hij de doctorstitel heeft ge haald aan de faculteit voor economie en so ciologie van de Hogeschool voor Planning en Statistiek. Hoewel Balcerowicz zich waarschijnlijk pas geslaagd zal noemen als hij de vastgelopen Poolse staatshuishouding met succes heeft omgevormd tot een goedlopende markteco nomie, waren zijn professoren dik tevreden met het proefschrift „Economische Syste men Elementen van een Vergelijkende Analyse". (Van onze correspondent Alexander Miinninghoff) MOSKOU In menige lartijdatsja in de bossen ■ond Moskou zal de sfeer jit weekend minder ont- ipannen zijn dan gewoon lijk. Het centraal comité van de Communistische Partij van de USSR CPSU) heeft immers gis teren het groene licht ge geven voor het 28ste par- ijcongres, dat nu maan dag zal beginnen. In de 72-jarige geschiedenis van de USSR is nog nooit met ra veel spanning naar deze vijfjaarlijkse bijeen komst uitgekeken en in de diverse kampen zullen de laatste plannen worden jesmeed. De krachtsverhoudingen bin nen de CPSU zijn verre van duidelijk. Waar het in feite op aankomt, is het gedrag van de etnisch-Russische communis ten. Men herinnere zich, dat ruim een week geleden plotse ling de Russische Communisti sche Partij (RCP) werd opge richt die getalsmatig al partij leider Gorbatsjov voor enorme problemen kan plaatsen. De RCP vertegenwoordigt onge veer zestig procent van de 5.000 CPSU-partijleden en dus zit Gorbatsjov maandag aan te hikken tegen drieduizend van de vijfduizend congresgangers die van geen vernieuwing wil len weten en misschien zelfs een poging zullen wagen om 'Gorby' te wippen. Binnen de CPSU zijn de radi- calinski's zwaar in de minder heid. Hun 'Democratisch Plat form' (DP) is op het congres met eenschamele twee pro cent vertegenwoordigd: hon derd op de vijfduizend con gresgangers dus. Als zij en masse uittreden als het con gres geen werkelijke vernieu wingen biedt en gezien de behoudende RCP-opstelling zit dat er ook niet echt in is dat niet meer dan een rand verschijnsel, een kleine wa norde bij een zijdeur. Onzeker De uitkomst van het congres is voor Gorbatsjov zeer onzeker. Omdat hij heeft verklaard dat hij de CPSU wil blijven leiden, ook al is hij daarnaast presi dent van de USSR, komt zijn positie onder schot te liggen. Het samengaan van beide functies is al menigmaal hevig bekritiseerd, zowel door de conservatieve Ligatsjov als door de progressieve Jeltsin. Het gisteren gepubliceerde project voor een nieuw CPSU- statuut geeft al aan dat men voor die kwestie een oplossing heeft proberen te vinden: de historisch beladen post van se cretaris-generaal (die Gorbats jov nu bekleedt en die zijn voorgangers hebben mis bruikt) wordt omgezet in een 'eerste secretaris', maar daar naast komt er ook een partij voorzitter. Een van de vragen waarop dit congres dus ant woord moet geven is, of Gor batsjov een van deze posten zal blijven bekleden en wie zijn partner aan de partijtop dan zal zijn. Of zou hij zich volledig uit de partijleiding terugtrekken? Hij moet zich erboven stellen, maar wel een vinger in de pap blijven houden, is het oordeel van de meeste waarnemers. Als Gorbatsjov nu deze in tientallen jaren goedgeorgani seerd geraakte partij zou losla ten, zou hij een machtig mid del om zijn tanende perestroj ka-offensief tot een goed einde te brengen verliezen. Als hij zou aanblijven zou de volkswoede over de lege win kels en de lege magen, een fe nomeen dat nog geruime tijd zal blijven aanhouden volgens de economen, de partij aller minst goed doen, en 'hem zelf ook niet. Zijn eigen geloof waardigheid is overigens in een maand van veertig pro cent tot een hoogst bedenkelij ke negentien procent gedaald. Maar de grote vraag van het 28ste partijcongres is deze: kan Gorbatsjov zelf nog wel kie zen? Zou het conservatieve machtsblok, met de wind in de zeilen, hem niet gewoon ont slaan? En wat zijn daarvan de consequenties: een versplinte ring van de partij, een machts overname van rechts die dan weer tegen een ontwaakt glasnost-gevoel moet optre den of een totale chaos, burgeroorlog? Een, tegen de traditie van loyaliteit in, mili taire putsch wellicht om dit enorme land van de onder gang, ook voor ons westerlin gen rampzalig, te redden? Nederlandse tankwagen zorgt voor drama Een Nederlandse tankwagen heeft gisteren op de Westduitse snelweg tussen Gottingen en Kassei een zwaar verkeersongeluk veroorzaakt, waarbij ten minste drie doden zijn gevallen. Vijf andere personen liepen zware verwondingen op. De tankwagen, waarvan vermoedelijk de remmen niet werkten, veegde op brug over de Werre vier auto's overreed een andere wagen en gens op een truck met oplegger. de afrit van de i van de weg, botste vervol- Poolse boeren uit ministerie Poolse politie is gisteravond het ministerie van landbouw in Warschau binnengedrongen om een eind te maken aan de bezettingsactie van 600 Poolse boeren. De boeren hielden het gebouw sinds woensdag bezet om kracht bij te zetten aan hun eis voor een wettelijke minimum prijs voor landbouwprodukten. FOTO: EPA STASI-EXPOSITIE LEIPZIG: LEIPZIG Het lijkt op een spannend jongens boek, maar het is bittere ernst: de instructie voor Stasi-agepten over hoe een 'object' moet worden geschaduwd. „Voor de 19de uit het hoofd le ren", staat er boven. „1. Let op! Object verschijnt met hand of zakdoek naar neus grijpen. 2. Object zet zich in beweging met hand over het haar strijken, hoed kort lichten. 3. Object blijft staan een hand op de rug leggen of voor de buik houden". En zo gaat het nog even door. Voor de geheime agenten van de Stasi waren de 'objecten' staatsvijanden, vermomd als geestelijke of schrijver of als oma. Zulke mensen behoorden aan het verkeer onttrokken te worden, liefst door opsluiting in een Stasi-cel. De tentoonstelling in Leipzig heeft als titel 'Stasi macht OOST-BERLIJN De vroegere Oostduitse staats leider Erich Honecker is aangeklaagd wegens moord. De aanklacht betreft de richtlijn die tijdens Honec- kers bewind gold om Oost duitsers te doden die pro beerden de zwaarbewaakte grenzen over te steken. In totaal vonden de afgelopen twintig jaar naar schatting 200 Oostduitsers bij de vlucht naar het Westen de dood. Heinz Hoffmann, die in 1961 als minister van de fensie het schietbevel langs de Duits-Duitse grens en de Berlijnse Muur onderteken de, kan niet worden ver volgd: hij overleed in 1985. Er wordt nog bekeken of ook de grenswachten die vluchtende Oostduitsers hebben neergeschoten ge rechtelijk worden vervolgd. Tegen de 77-jarige Honecker loopt al een gerechtelijk on derzoek wegens corruptie en machtsmisbruik gedurende de achttien jaar van zijn bewind. en banaliteiten'. Hij is inge richt door het burgercomité dat is belast met de ontbinding van de officieel afgeschafte staatsveiligheidsdienst. Veel materiaal dat voor de tentoonstelling in aanmerking zou zijn gekomen is op 4 de cember verloren gegaan bij'de bestorming door woedende burgers van de Stasi-centrale in Leipzig. „Wij hebben eigen lijk niet meer dan het afval kunnen oprapen", aldus een lid van het burgercomité". Niettemin is het materiaal dat op de expositie te zien is vol doende om de bezoeker kippe- vel te bezorgen. Het geeft een uitstekende indruk van de perfectie waarmee de snuffe laars van de communistische partij de gehele bevolking in een ijzeren greep van angst wisten te houden. Voorbeelden van de rabiate snuffelzin van de Stasi-agen ten: veertig foto's plus filmop namen van 'subversieve oma's bij de wijding van een kerk klok in Leipzig; eindeloos lan ge rollen gekopieerde privé-te- legrammen; tot in details uit gewerkte tekeningen van hoe telefoongesprekken dankzij Stasi-microfoontjes via de af- luistercentrale bij de gespreks partner terecht komen. Menig jongenshart gaat sneller kloppen bij het aanschouwen van de technische hulpmidde len waarover de geheime agenten beschikten. In een vi trine ligt tussen de afluistermi- crofoontjes, valse baarden, ca mera's en opgestopte beha's ongelogen een voorbindbuik. Een klein gaatje voor de lens maakt duidelijk dat in de buik een miniatuurcamera is ge monteerd. Egon Krenz Dat Honeckers opvolger Egon Krenz helemaal niet met het kwalijke partijverleden wilde breken wordt de bezoeker nog eens overduidelijk bewezen. Op hoogstmoderne video-ap- paratuur worden Stasi-opna men getoond van een demon stratie in Leipzig op 30 oktober 1989, 19.45 uur. De tentoonstelling in Leipzig is nog tot 4 juli te zien. Dage lijks komen er meer dan 5.000 bezoekers. Het burgercomité wil graag een tweede versie van deze tentoonstelling maken, die dan een leerzame tournee door het gehele land zou kunnen ma ken. Maar de tegenwerking is enorm. In alle geledingen van het ambtelijke apparaat, de po litie, de justitie en het bedrijfs leven zitten ex-Stasi-leden nog steeds op belangrijke posten. NEW YORK Joeri Ma- linovsky zit achter het stuur van zijn taxi op een klant te wachten. Op zijn schoot ligt een lijvige ver handeling in het Engels over hydrodynamica. Tot een jaar geleden was Mali- novsky professor werktuig bouwkunde in Odessa in de Sovjetunie. Nu is hij één van de vele duizenden hoog opge: leide Sovjetrussische burgers de meesten zijn joden of Armeniërs die aan de bak proberen te komen in de Ver enigde Staten. .Ik moet weer helemaal op nieuw beginnen", zegt de voormalige professor, die een doctorstitel heeft en over vijf tien jaar onderwijs- en onder- zoekervaripg beschikt, maar de Engelse taal nauwelijks spreekt. „Het is niet alleen een kwestie van de taal leren, maar ook van opboksen tegen de con currentie. Niet alleen van de Amerikanen, maar ook van de Koreanen, de Indiërs en al die anderen. Maar ik heb er geen moment spijt van. Dit is Ame rika". Na Israël zijn de Verenigde Staten de belangrijkste begun stigden van de exodus uit de Sovjetunie, die zo'n drie jaar geleden op gang kwam. Drie kwart van de recentelijk ge ëmigreerde Sovjet-joden heb ben een universitaire oplei ding genoten en ongeveer tweeduizend zijn, evenals Ma- linovsky, hooggekwalificeerde wetenschappers. Volgens een officiële Sovjet russische schatting behoorde tien procent van de 230 dui zend emigranten van afgelo pen jaar tot de hoogste lagen van de beroepsbevolking, een verlies dat de Sovjetunie zich eigenlijk niet kan permitteren. Wasserette Eenmaal in de Verenigde Sta ten aangekomen, moeten (net als vorige immigrantengenera ties) de meeste nieuwkomers genoegen nemen met banen zoals taxi-chauffeur, winkel bediende en dergelijke die ver beneden hun opleidingsniveau liggen. Het is in New York ook hele maal niet ongewoon om een Russische arts in een wasseret te of een Aeroflot-piloot achter het stuur van een taxi aan te treffen. De meest opmerkelijke emi grant naar de Verenigde Sta ten is Roald Sagdejev, de be roemde ruimtevaartdeskundi ge en adviseur van president Gorbatsjov. Sagdejev is ge trouwd met Susan Eisenho wer, een kleindochter van de vroegere Amerikaans presi dent. Momenteel is hij verbon den aan de universiteit van Maryland. De stroom van joodse en Ar meense nieuwkomers is slechts een deel van de Sovjet russische „brain-drain" naar de Verenigde Staten. Veel Amerikaanse universiteiten en research laboratoria ronselen heimelijk knappe Russische koppen. Enkele honderden Sovjetrussische wiskundigen, natuurkundigen en andere specialisten vervullen momen teel een gastbetrekking aan de universiteiten Berkeley, Stan ford en UCLA in Californië en DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER grootvizier zal te Belgrado worden onthoofd, terwijl..." „Zwijg, ongelukkige!" dondert de Bey; Peer kijkt verontrust; waar haalt Rob opeens de moed vandaan deze man zo tegen te spreken en hoe weet hij dit alles? Dat vraagt ook de sterrenwichelaar van Abas Turc zich af. Johan Sobieski? Ja, dat klopt... dat is inder daad de tegenstander van de grootvizier. Drommels, kan deze Hollander dan óók in de toekomst zien? Oplettende striplezers hebben al gemerkt dat de volgorde niet correct was. De strip die gisteren in de krant had moeten staan, wordt vandaag geplaatst. Van af maandag vervolgt Kapitein Rob de juiste weg weer. „Hongarije steunde ook Ulrike Meinhof' BOEDAPEST Behalve de internationaal gezochte terro rist Carlos heeft ook de West duitse terroriste Ulrike Mein hof een tijd in Hongarije ge woond. De in Boedapest verschijnende krant „Nepsabadsag" schreef gisteren dat zij geruime tijd ge logeerd heeft in een luxe hotel in Boedapest. Ulrike Meinhof behoorde tot de oprichters van de Rote Armee Fraktion, die naar haar en Andreas Baader ook wel de Baader-Meinhof groep genoemd werd. In 1976 werd ze op 42-jarige leeftijd in de zwaarbewaakte gevangenisbunker van Stutt- gart-Stammheim dood aange- I troffen. Harvard, Yale en Princeton aan de oostkust. Vorig jaar werden meer dan duizend visa verstrekt in het kader van we tenschappelijke uitwisselingen. Met het oog op de onzekere si tuatie in hun land zullen velen van hen proberen vast werk te vinden in de Verenigde Sta ten. Aan de universiteit van Berkeley zijn negentien Sov jetrussische wetenschappers werkzaam sindg begin vorig jaar en Harvard herbergt ze ker een stuk of twintig wis kundigen. In februari werd een bijeen komst georganiseerd door het Amerikaanse Verbond ter Be vordering van de Wetenschap, waar Sovjetrussische gastspre kers een emotioneel verslag gaven van de benarde situatie in hun land. De wetenschappers klaagden dat het bijna onmogelijk is om onderzoek te verrichten in de Sovjetunie als gevolg van de bureaucratie en het schrijnen de tekort aan faciliteiten. „Als ik een Amerikaans laborato rium binnenloop en zie hoe ie dereen achter zijn eigen com puter met zijn eigen onderzoe ken en werkzaamheden bezig is, dan kan ik wel janken", vertelde een Sovjetrussische bezoeker. Begin deze maand drong Joeri Osipian, een lid van Gorbats- jovs presidentiële adviesraad, er bij de regering op aan om naar manieren te zoeken om de brain-drain tegen te gaan. Veel Russen in de Verenigde Staten kunnen zich echter niet voorstellen hoe het voor hen ooit door middel van geld of faciliteiten aantrekkelijk ge noeg kan worden om terug te keren. CHARLES BREMNER (c) The Times, Londen (ADVERTENTIE) #5^Knipping draai-/kiepramen niet vijf doordachte kiep- standen en inbraakveilig hangen sluitwerk.In onder- houdsvrije kunststof voor een lange levensduur! En met extra stevige 3-kamer profielen die samen metdubbel glas vooreen optimale isolatie zorgen. Wat ook bij onze kwaliteit hoort, is perfecte service en een vakkundige montage door uit sluitend eigen medewerkers. Als betrouwbare kwaliteit binnen uw denkraam past. stuur dan nu voor meer infer- BOGERS Drill is uw woning beter af meer matie de bon in. Of bel direct met 08897-77277.' Ja. over de kwaliteit, isolatie, inbraakveiligheid en afwerking van Knipping-kozijnen wil ik meer weten I Maak niet mij een afspraak voor een gesprek. □Stuur mi| nadere documentatie over Knipping-kozijnen Naam: Adres Postcode/plaats - Telefo I Opsture Filialen 1 naar Bogers,postbus i507,6$oi(BM Nipiiegen i Betiningen, Enschede.Den Haagen Ni|megen

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7