Bedrijven DDR wachten gelaten af Wij eten van uw haar GELD GOED Text Lite met Taiwanese partner in zee MARKTEN Beurs van Amsterda ECONOMIE Ceidóe Commit ZATERDAG 30 JUNI 1990 PAGINA Melkmakelaars aangeslagen voor 5,2 miljoen RIJSWIJK Het Produktschap voor Zuivel heeft de Nederlandse zuivelindustrie aangesla gen voor het betalen van 65 miljoen gulden su perheffing. Daarnaast zijn acht zogenaamde melkmakelaars aangeslagen voor een bedrag van 5,2 miljoen gulden. De superheffing moet worden betaald over de melk die Nederlandse melkveehouders in het melkjaar april 1989 tot en met maart 1990 boven de toegestane hef- fingvrije produktie hebben geproduceerd. De verrekening vindt plaats via de zuivelindu strie. Het produktschap is belast met de inning van de heffing, die uiteindelijk moet worden overgemaakt aan Brussel. De 5,2 miljoen gul den die opkopers van zwarte melk moeten be talen correspondeert volgens de woordvoerder met een produktie van een kleine zeven mil joen kilogram melk. Akkoord export groente, fruit en vlees naar Japan TOKYO Minister Braks van landbouw heeft tij dens zijn bezoek aan Japan met zijn Japanse collega principe-akkoorden bereikt over de export van Ne derlands varkensvlees en Nederlandse groenten en fruit naar Japan. Het ministerie verwacht dat hierdoor wellicht vol gend jaar al kan worden begonnen met de uitvoer van deze produkten naar Japan. Het gaat in het bij zonder om varkensvlees en paprika's en vleestoma ten. Verder is het aantal soorten tulpen dat in Japan mag worden ingevoerd met 55 soorten uitgebreid. Japan heeft zijn grenzen jarenlang dichtgehouden voor veel landbouwprodukten. De invoer van een aantal soorten Nederlandse pro dukten hebben zij lang tegengehouden, waarvoor zij als reden gaven het voorkomen van het inslepen van ziekten. Iran wil 12 Fokker- 100's SCHIPHOL Fokker is in een vergevorderd stadium van onderhandeling met Iran over de levering van 12 Fokker 100's aan Iran Air. Fokker is bang dat nu er ruchtbaarheid is ge geven aan de onderhandelingen, die vertra ging zullen oplopen. De kwestie ligt volgens de woordvoerder zeer gevoelig omdat belangrijke delen van de cockpituitrusting van de Fokker 100 uit de Verenigde Staten komen. De Ameri kaanse autoriteiten zouden kunnen gaan dwarsliggen omdat een vergunning is vereist voor de export van deze geavanceerde appara tuur. Fokker had er op gerekend de onderhan delingen binnen vier tot vijf weken te kunnen afronden. Volgens de woordvoerder kan dat nu nog maanden gaan duren. Groter verlies Luchthaven Maastricht BEEK Ondanks een omzetstijging met 12,5 procent van ruim 14 miljoen tot 15,8 miljoen gulden is het verlies van de NV Luchthaven Maastricht in Beek verleden jaar groter geworden. Het verlies bedroeg in het verslagjaar 4,7 miljoen tegenover bijna 4,5 miljoen gulden in 1988, zo blijkt uit het jaarverslag over 1989. Zowel het passagiers- als het vracht verkeer gaf een stijging te zien, die de omzet aan haven- en afhandelingsgelden voordelig beïnvloedden. Het aantal vervoerde passa giers nam toe met 39 procent van 223.000 tot bijna 310.000 verleden jaar. Het gestegen verlies wordt verklaard door toename van de personeelskosten door afschrijvingen en rentelasten. GELDOMRUIL IS OPERATIE ZONDER WEERGA (Door onze correspondent Rink Drost) BERLIJN „Toen God met de schepping begon had hij een groot voordeel boven ons. Hij kon hele maal bij het nulpunt be ginnen, want de aarde was woest en ledig. Voor dat voor de Duitsers het Uur-Nul aanbreekt moeten eerst de puinho pen in de DDR opgeruimd zijn". Gelaten zit de Oostduitser die dit zegt in een aftands cam pingstoeltje midden in een on afzienbare rij wachtenden in de Oostberlijnse Leipziger Strasse. Vier en een half uur wacht hij al. Af en toe schuift hij met zijn stoeltje een halve meter op in de richting van de ingang van de 'Bank met de S', die in het gebouw van de vroegere staatsspaarbank blijkt te zijn gevestigd. De man heeft een grote plastic zak vol kranten bij zich. „Ik heb inmiddels de lectuur van de afgelopen veertien dagen doorgenomen. Heel leerzaam, moet ik zeggen. Ik weet nu tenminste een klein beetje wat ons te wachten staat". Wat is dat dan? „Allemaal niet zo verheugend. Goed, we hebben straks het begeerde westgeld. Maar wat kunnen we ermee? Hetr is zo'n verdraaid klein beetje. Nee, dat duurt nog vele jaren voordat we met het goe de geld ook enige koopkracht hebben verworven". Operatie Morgen is het zo ver. Dan is het DM-Day, ook wel de Oer knal of het Uur-Nul: de meest gigantische financiële operatie na de Westduitse geldhervor- ming in 1948. Die operatie be tekent het feitelijke einde van de financiële zelfstandigheid van de DDR. Wie als Oostduitser deze week nog geen bankrekening heeft geopend en daarop zijn spaar tegoeden en contante geld Deze week werden op de zwarte markt DDR-Marken nog volop geruild voor D-Marken. Met ingang van morgen zijn alleen DDR-munten tot en met 50 Pfennig nog geldig. foto epa heeft overgemaakt, mist de boot en zit maandag zonder geld. Alleen DDR-munten tot en met 50 Pfennig blijven voorlopig geldig, maar daar mee kun je hoogstens een tele foongesprekje in een cel voe ren of je bezoek aan een open baar toilet betalen. Met vliegtuigen en zwaarbe waakte vrachtwagentranspor ten heeft de Westduitse Bun desbank de afgelopen weken niet minder dan 25 miljard Westduitse Marken (28,5 mil jard gulden) in papiergeld en munten naar vijftien goed te beveiligen bankgebouwen in de belangrijkste steden in de DDR gebracht. Van daaruit wordt 13,5 miljard dit week einde overgebracht naar een groot aantal uitgiftebureaus, waarvan de spreiding kan worden vergeleken met die van de stembureaus bij verkie zingen: banken, scholen, win kels, kantoren. Daar kunnen de DDR-burgers dan de che ques verzilveren waarvoor ze de afgelopen weken en vooral dagen zo geduldig in de rij hebben Wensen Maximaal DM 2000 krijgt iede re burger morgen in handen. Niet meer, om de DDR-bur- gers tegen zichzelf in bescher ming te nemen. Te lang heb ben zij het begeerde geld moeten ontberen, zodat een aankoop-explosie werd ge vreesd. Veel mensen zouden hun lang gekoesterde wensen in vervulling doen gaan en dan geen geld meer over heb ben voor hun levensbehoeften, zo argumenteerde de DDR-re- gering. De man in het campingstoeltje schudt zijn hoofd. Hij voorziet dat de burgers met hun nieu we geld maandag juist in eer ste instantie op de levensmid delenwinkels zullen afvliegen. Al maandenlang zien die eruit alsof ze zojuist geplunderd zijn. De stellingen zijn leeg; alleen elementaire levensmiddelen als aardappelen, brood, een be perkt assortiment groenten en Oosteuropese conserven zijn nog te koop. Westerse produk ten zijn er in sommige winkels en zeker in overal opgedoem de marktkraampjes (met han dige Westberlijnse onderne mertjes) wel, maar dan uitslui tend tegen D-Marken of tegen vier maal zo veel DDR-Mar ken. Vers vlees is voor de ge wone Oostduitser zonder west- geld al drie maanden niet meer te koop. Koopjes Echte koopjes kunnen worden gedaan in de 'Intershop' in het luxe valutahotel Metropol. Daar kun je als steeds alleen terecht met westers geld. De meeste DDR-burgers mochten er zich dan ook jarenlang al leen maar aan vergapen. En nu? Uitverkoop wegens ophef fing! Gouden sieraden, merk- parfums, Japanse audio- en tv- apparatuur en Franse coutu- rierskleding tegen kermisprijs- jes! Toch komen er opvallend weinig mensen op af. Waarom zouden ze o<?k? De Poolse, Roemeense, Bulgaarse en Joe goslavische zwarthandelaren zijn op vele straathoeken nog goedkoper en beter gesorteerd'. Alleen de sterke drank gaat gretig van de hand. En dat is op straat goed te merken. Zwervers liggen bezopen op een bankje of in het Marx-En- gels-Park met nog een bo dempje Franse cognac of Schotse malt-whisky in de fles. Als dat geen luxe is. Westerse handelaren en on dernemers hebben zich inmid dels massaal op de DDR .ge stort. Duizenden tweedehands auto's staan in de steden en langs de doorgaande routes strategisch opgesteld. Menig koopcontract is al getekend. Morgen of maandag volgt de overdracht, wanneer vader, moeder en de kinderen tege lijk al hun zo lang begeerde D- Marken op tafel leggen. De prijzen van tweedehands au to's zijn in West-Berlijn en in het Bondsduitse grensgebied langs de DDR met sprongen gestegen. Tv-spots In officiële advertenties en in tv-spots waarschuwt de Oost- duitse regering tegen de mis leidende reclame-activiteiten vanuit het westen en tegen de te verwachten stroom van sjacheraars, oplichters, bedrie gers en flessetrekkers die de onervarenheid van de Oost duitsers in de omgang met de vrije markteconomie komen uitbuiten. Het is maar een van de onze kerheden waarmee de DDR- burgers in enkele maanden tijd hebben moeten leren. Wat hier gebeurt is in de we reld nog nooit vertoond: een schatrijk hoogontwikkeld in dustrieland en een veertig jaar lang uitgebuite en leeggegeten staat worden economisch sa mengevoegd. Zo'n ingreep vergt op ondernemingsniveau al een lange voorbereiding. In dit geval zou aan jaren van voorzichtige ombouw van de structuren in de DDR moeten worden gedacht alvorens het tot de samenvoeging zou kun nen komen. Maar de DDR- burgers hebben anders beslist. Met hun eerste vrije parle mentsverkiezing in maart maakten ze duidelijk dat de D- Mark er zo snel mogelijk moest komen en dat ze de niet-overzienbare consequen ties daarbij voor lief wilden nemen. Zo schoon genoeg had den ze van de resultaten van het oude experiment van reëel bestaand socialisme, dat ze dit nieuwe experiment, waarvan de resultaten nog op geen stukken na kunnen worden berekend, voor lief De burgers hebben nu A ge zegd: het staatsverdrag is een feit, de monetaire, economi sche en sociale unie worden morgen werkelijkheid, de een heid is niet meer tegen te hou den. Maar tot nu toe hebben ze nog geen B durven zeggen. Als verlamd hebben ze in de eco nomie alles bij het oude gela ten, zowel in de grote onder nemingen als in de privé-be- drijfjes. Nog vrijwel nergens hebben de bazen en het perso neel de koe bij de horens ge vat, de mouwen opgestroopt en de schouders eronder gezet. Er wordt geen staats-afzetplan meer gemaakt. In de vrije markteconomie zoekt de pro ducent zijn eigen afzetgebied. Maar in de DDR wachten de producenten gelaten de ont wikkelingen af. KLM opent lijndienst op Dresden DEN HAAG De KLM mag op Dresden gaan vliegen. Ne derland en de DDR hebben daar een akkoord over be reikt, aldus de Rijksvoorlich tingsdienst. De vluchtroute loopt door de zogeheten Erlan gen-corridor, die sinds kort ook door andere buitenlandse luchtvaartmaatschappijen mag worden gebruikt. De KLM vloog al op Oost-Berlijn. KAASMARKT ALKMAAR - Commis sienoteringen in gulden per kg: Goud se volvette en fabrleksedammer 6,80. Aanvoer 32 ton. AMSTERDAM Het elektronicabedrijf Text Lite (lichtkranten en zak- telexen) is de in opspraak geraakte gebroeders A.H. en W. Hommel kwijt. De heren hebben onder druk van de effectenbeurs vrij willig het veld geruimd. Hierdoor zijn de kansen op een hervatting van de officiële beursnotering (Text Lite zit al sinds de cember vorig jaar op het „straf bankje" van de beurs) sterk gestegen. Commissaris A.F.H. van Was- beek heeft dit gisteren meege deeld op een buitengewone aandeelhoudersvergadering. De aandeelhouders benoem den twee nieuwe commissaris sen, de heren ir. J. Tang van Taiwan Liton en A. Coers en een nieuwe directeur, E. Burg mans, al sinds oktober werk zaam voor Text Lite in de Verenigde Staten. Naar een tweede directeur wordt nog gezocht. Hij maakte ook bekend dat vlak voor aanvang van de bij eenkomst overeenstemming was bereikt met de beoogde Taiwanese partner Taiwan Li- ton over de vorming van een gezamenlijke onderneming. Het Taiwanese bedrijf brengt ruim f 2 miljoen nieuw aande lenkapitaal in en verstrekt een lening van 1,25 miljoen aan een dochter van Text Lite. Onderhandeld wordt nog over een controlerend belang van 51 procent voor Taiwan Liton in deze dochter. Aandeelhouders gingen vrij wel zonder slag of stoot ak koord met uitstel van behan deling van de jaarrekening tot de tweede helft van septem ber. Het bestuur meent dat de afronding van de samenwer king met Liton van zo wezen lijk belang is dat de nieuwe commisarissen en directie eerst in staat moeten worden gesteld zich een oordeel te vormen over de samenwer king en de mogelijke invloed hiervan op de jaarrekening 1989 en de vooruitzichten voor 1990 en volgende jaren. Over de gang van zaken tot nu toe dit jaar" wenste Van Was- beek zich nog niet uit te laten. „Dit zou koersgevoelige infor matie zijn die bovendien niet op de agenda staat". Wel liet hij doorschemeren dat de afzet van de Text Lite-produkten van maand tot maand stijgt. Het plaatsen op het strafbank- je van de beurs vorig jaar had te maken met het uitoefenen van opties door de gebroeders Hommel tegen een prijs van f 3 per aandeel en plaatsing van deze aandelen bij een commissionair in effecten. Ten tijde van deze uitoefening was noch aan de beurs noch aan beleggers officieel mededeling gedaan van deze plaatsing en de prijzen waartegen werd ge plaatst. In het jaarverslag over 1988 was gewag gemaakt van een uitoefenprijs van 5,40. De informatie aan aandeelhouders was onjuist en misleidend. Bei de heren hebben onlangs hun ontslag aangeboden. Zij waren gisteren niet in de vergadering aanwezig. Van Wasbeek ont kende dat zij een gouden handdruk hebben gekregen. 99 99 De vraag is: in hoeverre ver liest de Amsterdamse effec tenbeurs terrein door een te strakke handhaving van de zelf ontworpen reglementen, waarvan sommige naderhand in een wet zijn verankerd? Zoals u zich misschien herin nert verzet het beursbestuur zich tegen de notering van te goed beschermde aandelen. Dat is het goede recht van dat beursbestuur, maar het wordt wel vervelend als een (te) goed beschermd aandeel van uitstekende kwaliteit al wordt verhandeld op de effecten beurzen van Frankfort, Ber lijn en Wenen, om vervolgens de toegang tot de notering in Amsterdam ontzegd te wor den. Het is maar de vraag of het beursbestuur met deze ietwat starre houding niet meer kwaad dan goed doet en de eigen positie op wat langere termijn ondergraaft. Enfin, een belegger die het geïncri mineerde aandeel per se aan zijn portefeuille wil toevoegen stapt gewoon naar zijn effec tenhandelaar die de stukjes zonder meer via een van ge noemde buitenlandse beurzen kan kopen. En dat nu raakt precies het zwakke punt van het beleid van de Amsterdam se beurs. Afgewezen is het preferente aandeel van het wereldwijde haarverzorgings- concern Wella - niet de eerste de beste dus. Dit slachtoffer van het stren ge Amsterdamse beursbeleid wordt dus niet, eventueel ver sierd met het zwarte 'CSM- dropje' tot de notering toege laten. Wat is het geval? De ge wone aandelen van Wella zijn alle in handen van nazaten van de oprichters, de familie Ströher uit Oberwiesenthal in Saksen (DDR). Aan die gewo ne aandelen is geen stemrecht verbonden. De familie hoedt dit bezit zorgvuldig zonder zich evenwel direct of indi rect met de dagelijkse gang van zaken te bemoeien. Aan de preferente aandelen, die op genoemde drie beurzen worden verhandeld en die een groep banken in Amster dam in de notering wil bren gen, is evenmin stemrecht verbonden. Daarom onder handelt de groep banken on der leiding van Deutsche Bank-De Bary en ABN Bank thans moeizaam met het beursbestuur, dat twee be schermingsconstructies teveel van het goede acht. Gezien de koppigheid van het beursbe stuur bij enkele voorgaande affaires geef ik consortium noch banken veel kans op een succesje. Dividend En wat de Nederlandse beleg ger door de halsstarrigheid van het beursbestuur ontgaat kunt u zonder meer aflezen uit het dividend van negen D- Mark per preferent aandeel van 50 D-Mark nominaal. Als het beursbestuur voet bij stuk houdt valt te vrezen, dat de eens zo interessante en1 wer kelijk internationale effecten beurs van Amsterdam, die al vele decennia zonder een overdosis aan reglementen en voorschriften redelijk goed heeft gewerkt, binnen enkele jaren zal verworden tot een regionaal beursje van weinig of geen betekenis in de Euro pese Gemeenschap. De kans is groot, dat zelfs Luxemburg Amsterdam dan voorbijstreeft in belangrijkheid. Dan zal de Amsterdamse effectenbeurs alleen nog bestaansrecht'heb ben dank zij de internationals en een klein aantal redelijk lokale fondsen plus de obliga- tiemarkt, die nu al voor een deel veilig, vlug en voordelig via de Londense effecten beurs wordt afgewikkeld. Eerst moet maar eens worden afgewacht of de afschaffing van de beursbelasting per 1 juli a.s. inderdaad zal leiden tot de terugkeer van een sub stantieel deel van de obliga- tiehandel naar Amsterdam. Als het huidige beleid wordt voortgezet zal de Amsterdam se effectenbeurs nog voor de eeuwwisseling in schoonheid zijn gestorven dan wel de sta tus hebben van de beursjes van het type, dat op het ogen blik ontstaat in sommige lan den, die eens achter het IJze ren Gordijn waren gelegen. Nu al wordt gesproken over de problematiek van een vrije effectenmarkt, waarop de of ficiële beurs helemaal geen greep heeft, zodat allerlei uit wassen tot de mogelijkheden gaan behoren. Ook wordt al geroepen, dat de handel het best zonder de grote beurszaal kan stellen en dat alle trans acties gemakkelijk per com puter kunnen worden afge wikkeld. Dat lijkt mij niet be vorderlijk voor het strenge toezicht, dat op het ogenblik min of meer met succes op de effentenhandel wordt uitge oefend. Wella is dezer dagen voorge steld aan beleggingsanalisten en financiële pers. De fraaiste kreet, die ik hoorde, kwam uit de mond van de directeur van de Nederlandse Wella werkmaatschappij: „Wij eten van uw haar". Dat is een waarheid als een koe! Haarverzorging Wat stelt Wella voor? Het concern, dat thans in Darm stadt zetelt, levert wereldwijd een grote verscheidenheid aan artikelen op het gebied van de haarverzorging, de in richting van kapperszaken, cosmetica, parfumerieën en andere artikelen die via tal van handelskanalen aan de man worden gebracht. Het eindeloos lange leveringspro gramma loopt van kappers stoelen tot zeep en dergelijke van het merk 'Aus Marias KrSutergSrtlein' (uit Maria's kruidentuintje). De grote kracht van Wella is de kennis van het kappersvak, dat in de komende jaren zal worden ge teisterd door een groot perso neelsgebrek. Een ander pro bleem ligt op het vlak van de research en ontwikkeling. De daarvoor nodige mensen zijn niet te krijgen in de aantallen die Wella nodig heeft. Daar om is de research geconcen treerd in Darmstadt. Het bud get van deze research ver toont een jaarlijkse groei van 15 tot 20 procent. De vooruitzichten moeten we reldwijd uitstekend zijn, ge zien de onafgebroken hoge bedragen die worden geïnves teerd in uitbreiding en ratio nalisatie van fabricage en verkoop. De kansen in Oost- Europa worden groot geacht, aangezien Wella in 1989 nog slechts voor DM 15 miljoen - waarvan de helft naar de Sovjetunie - exporteerde. Wella ziet Nederland als een ontwikkelingsland met de mogelijkheid van een riante afzetgroei aangezien hier per hoofd van de bevolking 50 procent minder Wella-pro- dukten worden afgezet dan in de andere EG-landen. WIM VAN DER MEULEN Noteringen van vrijdag 29 juni 1990 (tot 16:30 uur) 89 ƒ2.90 86/87 5% st. 89/2.65 88/89 /2.50 89/5.60 89/3.50 89/2.75 88/89 1.85 89/2.50 89 7.40 89 8.- 89 3.60+cl. 88/89 1.80 89/2.40 89 7.65 89 ƒ3.- 89/3.30 89/2.75 89 10.00 89 6.60+cl. 89/2.00 89/3.32 88 4 - 2%% st 88/89 1.80 78 4.40+5% St. 89 1.25 89 ƒ4.72 89/3.60 89/1.95 ho dd 131.80 22/6 148.50 15/6 141.90 3/1 41.503/1 158.604/1 63.60 3/1 91,704/1 81.809/1 94.508/6 73.20 26/6 87.00 29/6 43.803/1 138.304/1 126.50 18/4 92.50 26/6 50.30 17/5 35 808/6 16305/6 131.50 10/1 91.00 3/1 111.50 2/1 107.4011/1 50.30 4/1 53.60 3/1 150.803/1 76.90 23/5 109.8018/4 54.70 23/5 63.70 9/5 204.00 25/6 47.803/1 111.80 4/1 82.00 1/3 110.80 4/1 59.7029/6 57.807/6 166.004/1 115.0010/1 47.30 28/6 53.502/1 76.4030/5 57.20 25/5 la dd 102.7026/2 111.5026/2 112.80 26/2 36.00 15/6 152.3023/2 53.002/5 87.80 21/3 71.50 19/6 66.20 26/2 53.10 26/2 72.306/3 26.202/5 123.80 24/1 101.00 26/2 74.00 2/3 31.90 21/2 23.60 26/2 11.507/3 100.00 26/2 60.70 26/2 90.00 12/2 81.50 26/2 31.00 23/5 35.60 1/3 135.50 24/1 68.30 1/3 78.4029/6 44.4021/2 53.40 24/1 141.902/1 30.4011/5 92.80 1/5 77.7024/1 90.70 1/5 57.10 13/3 41.8026/2 137.60 26/2 90.50 26/2 33.205/1 36.50 16/5 61.00 2/1 42.20 26/2 130.40 147.80 123.50 130.30 147.60 123.50 155.90 155.90 dordtKhe d«m «lurier c lokkar c hca techn heineken nmb po»tbk 49.80 Slotkoers vrijdag 29 juni 1990 aaJberts 77.50 77.50 acf hold c 40.20 40.00 ahrend gr c 260.00 262,00 air holl c 29.30 29.90 abn pr 37.20 37.30 aot 17.30 17.50 amst rubber 5.95 5.80 ant.verf 415.00B -X atag hold c 117.50 117.80 aulo-i r 99.50 99.80 auto Ind pr 48.00 48,00 bam groep 102.00 103.00 batenb.beh. 112.50 114.00 beers 120.50 120.10 begemann 188.30 188.70 boer druk 330.00 327.00 burg heybr 2800.00 2800.00 calvè 1045.00 1048.00 calvèc 1045.00 1048.00 calve pr 880.00 900.00- 270.00 417.00 117.00 147.00 225.00 116.00 grasso grolsch c gti hold haUrus|y8r hein hold 108.50 hoek's mach 225.00 holland sea 1.24 holl.kloos 515.00 hbg 212.50 vd hoop 9.50 hunter d pr 3,95 lea hold c 13.60 ihc caland 56.00 Indust.miJ214.00 Infotheek c 30.50 Ing bb kond 715.00 innovest d90 100.50 kas-ass c 42.00 kiene 1435.00 1 kbb 95.00 kbb c.pr. c 93.90 koppelpoort 317.00 lapols. 237.00 landre gl c 68.50 behc 112.80 macintosh 45.8QX maxwell 120.00 nulricia gb nutr.vb c nijv-t.cate omnium eur orco bank c otra palthe Pirelli tyr polygram schuttersv 56.00 sphinx c 183.00L Iftl staal bank c 24.60 21 stad rott c 47.20 Hl telegraaf c 102.50 text twenthe 78.00 Bron: GWK/CDK-Bank aank. Ierse pond 1,940 Ital.lire (10.000) 1,54 jap.yen (10.000) 5,64 joeg.din. (100 nieuw) 1,66 oost.schill. 114,00 porl.escudo 3,39 spaanse pes. 48,85 turkse pond 34,76 zweedse kr. GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 20930 - 21530 20800 - 21400 onbewerkt bewerkt 23130 23000 bewerkt Opgave; Drijfhout, A dam Heineken in trek AMSTERDAM Heineken, ofwel „bieren" zoals ze op de effectenbeurs worden ge noemd, bleek gisteren aan de vooravond van het Nederland se vakantieseizoen, in trek op het Damrak. De koers van het fonds ging 2,70 omhoog naar 130,20. Met ook het weekeinde voor de boeg ontplooide de Amster damse beurs niet zo bar veel activiteit. De omzet kwam op 978 miljoen, waarvan 606 miljoen in de aandelensector werd geboekt. Op de stille obligatiemarkt kwamen koers stijgingen tot zon vijftien cent voor. Door het gebrek aan handel was het koersverloop in de aandelensector soms wat gril lig. Van bedrijfsnieuws trok de beurs zich nauwelijks iets. Aan het eind van de dag bleken de koersstijgingen, hoe gering ook, toch licht de overhand te hebben gehouden. Van de internationals bl Hoogovens overeind op 72, maar de andere fondsen mo ten fractioneel terug. Nat. 1 derlanden verliet de mï 1,10 beter op 73 en Océ-i der Grinten 1,60 op 61, Internatio klauterde 1,50 o hoog naar 100. Daarente zag Nedlloyd zich 1,40 i glippen op 78,40. Van de kleinere fondsen 5 VHS exdividend per saldo cent aantrekken naar 12 Hes Beheer was 6 beter 298, LCI twee kwartjes 17,20 en Volker Stevin 1 op f 86,80. Columbia werdj duurder op 116. Cindu-Key duikelde - laag maar wist het verlies li te beperken tot ƒ2 op VRG zakte f 6 weg naarJ en De Telegraaf een rijki der naar 100. Ook op de optiebeurs b Heineken relatief hoge omi ten. Met 1400 contracten het fonds duidelijk boven i normale gemiddelde. De tol omzet op de EOE bedroeg i teren 31.000 contracten.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6