Zondagsreclame mangelt coalitie WÈÈ& Canada: eerst vakantie, dan chtscheiding 1ËÉI1S3? llSlllgf Comapatiënte in VS krijgt geen rech t om te sterven nnenland Politiek Partij Parlement Nieuw hart uit andere spieren lE CeidócSoiwtMit ZATERDAG 30 JUNI 1990 PAGINA 5 SN HAAG De coali- van CDA en PvdA eft er inmiddels ruim ht maanden opzitten, ft een weinig opwek- nd resultaat voor de ib van Wim Kok, want armate de sociaal-de- acraten zich behaagzie- in het regeringspluche itelden, keerden steeds ;r kiezers de PvdA de toe. |licht was het om die reden de partij zich deze week even flink wilde profile- Onder aanvoering van iiaspecialiste Jeltje van uwenhoven schaarde de ctie zich achter het VVD- om het verbod op zondag s-reclame met onmiddellij- hgang op te heffen. S verwacht - en waar- jnlijk gehoopt - wekte dat voede op van coalitiepart- CDA. Het kamerlid Mar- Beinema spuwde vuur. bezielde de PvdA? Wat is voor socialistisch aan om eki de Leeuw ook 's zon- |s op het scherm te laten schaatsen? Maar Jeltje van mwenhoven liet zich niet de wijs brengen. De PvdA adelde in „de sociaal-demo- itrische traditie om de maat schappelijke werkelijkheid toe te laten in de besluitvorming", legde zij kalmpjes uit. Van Nieuwenhoven wees op de zondagse uitzendingen van Studio Sport die stijf staan van de reclame, via de borden langs de velden, via de shirts en via andere kledingstukken van de sporters. Zij sloot zich daarmee aan bij premier Lub bers, die dit argument als eer ste had gebruikt. Dat was niet zo leuk voor Beinema, maar gelukkig voor hem kreeg ook hij steun uit het vijandelijke kamp. „Als je met je schoen in de hondepoep gestapt bent, hoef je toch nog niet helemaal in de mest te springen", zei het PvdA-kamerlid Piet de Visser in een interview met het dag blad Trouw. Samen met Wil- fried de Pree, Kees Zijlstra en Koos van der Vaart vormt Paspoort-Piet een minderheid in de PvdA die tégen reclame op zondag ijvert. Dit kwartet vindt het niet op de weg van een socialistische partij liggen om de bevolking aan te zetten tot nóg meer consumentisme. Wil dat zeggen dat Jeltje van Nieuwenhoven daar wel op uit is? „Nee, absoluut niet. Ik sta heus niet te juichen bij die ge dachte", zegt Jeltje desge vraagd. Waarom is zij dan toch voor dat VVD-amendement? „Omdat daardoor de mogelijk- heid ontstaat van een betere spreiding van de commercials over de week. Meer reclame op zondag betekent minder re clame door de week", meent Jeltje. Gelach In de reclamewereld moet men daar hartelijk om lachen. STER-directeur Chris Smeek- es heeft immers al een- en an dermaal duidelijk gemaakt dat hij méér en andere opdrachten verwacht als hij zijn 'blokjes' ook des zondags mag vertonen. Dat doet vermoeden dat velen in de PvdA andere, verborgen, motieven hebben om voor zondagsreclame te pleiten. Piet de Visser is het daarmee eens. „Er zitten in de fractie veel mensen die zelf of van wie de ouders door zich chris ten noemende mensen door de mangel zijn gehaald", merkt hij op. Met andere woorden: veel sociaal-democraten vin den dat de 'zondagsterreur' QUEBEC IS NOORD-AMERIKA ONTGROEID Op de grootste school van Montreal werd onlangs zelfs voorgesteld leerlingen te straffen als ze in de gang of op de speelplaats betrapt worden op het spreken van Engels. foto: anp (Van onze correspondent Mare de Koninck) ONTREAL De Ame- kaanse media hebbén ndelijk Canada ontdekt, u het ernst is met de af- heiding van Quebec van e rest van Canada, zijn imalisten uit de VS ar het noordelijke buur- nd getrokken en doen verslag van hun schok- inde ervaringen. De mensen in Quebec spre- en inderdaad bijna allemaal ans. Zij drinken wijn bij de nch en hun kantoren en ca- s staan blauw van de rook!", eldde een Amerikaanse ant. Alcohol en nicotine zijn de Verenigde Staten, met ijn verregaande gezondheids kuur, maatschappelijke ta- aes geworden. 0 ontdekken de Amerikanen ezer dagen dat zich pal boven un noordgrens nog meer ont- utsende dingen afspelen. Dat 1 de Canadese provincie Que- ec een abortus heel gemakke lijk te ondergaan, en dat bui tenechtelijke avonturen van Quebecaanse politici uit de pers blijven, omdat het pu bliek het privéleven van zijn leiders niet relevant acht. Dat is in de Verenigde Staten wel anders. Zulke heel 'Europese' eigen aardigheden hebben niet al leen Amerikanen verrast, ze hebben overig Engelstalig-Ca nada in de loop der voorbije jaren ook steeds verder geeste lijk verwijderd van de provin cie Quebec. De andere negen Canadese provincies hebben zich op het Noordamerikaanse continent immers cultureel steeds meer verstrengeld met de levensstijl in de Verenigde Staten, zodat het Latijnse Que bec zich steeds bedreigder - en natuurlijk ook verheve ner - kon gaan voelen. Vorige week is de spanning tussen Quebec en de rest van Canada geëxplodeerd, toen het zogeheten Meech Lake-ak- koord verviel, zodat de Frans talige provincie nu de weg naar uitroeping van de onaf hankelijkheid op kan. Het Meech Lake-akkoord was een politiek compromis om Canada bijeen te houden. Quebec zou binnen Canada de status krij gen van 'aparte samenleving' (distinct society) en een grote 'binnenlandse' zelfbeschikking krijgen. In ruil daarvoor zou Quebec eindelijk de Canadese grondwet als ook de hare aan vaarden. Maar toen de provincie New foundland en Manitoba afgelo pen weekeinde bleven weige ren om de 'apartheid' van een van de tien Canadese provin cies te aanvaarden, verliep de gestelde tijdslimiet en staan de Quebecanen voor de taak hun dreigement waar te maken en zich als nieuw en onafhanke lijk land op de wereldkaart in te tekenen. Intussen is het de vraag, of de 6,5 miljoen inwoners van Que bec die stap, die moeilijk voor zienbare economische conse quenties kan hebben, daad werkelijk zullen durven zet ten. Quebec-premier Robert Bourassa wil de mars naar de onafhankelijkheid graag lei den en kent de enquête-uitsla- van het CDA en de kerken nu lang genoeg geduurd heeft. Niet-christenen die in de buurt van een kerk wonen bijvoor beeld ergeren zich nogal eens aan het beieren van de klok ken op zondagmorgen, de eni ge morgen waarop ze kunnen uitslapen. Ze vinden dat gebei er ook een soort van reclame. En als dat niet zo is, dan erva ren ze het in elk geval als overlast. Voor De Visser is dat nog geen reden om de christenen een potje te gaan pesten. „Daar moet je je als politicus niet door laten leiden". Bovendien meent De Visser dat de zondag ook voor vele PvdA'ers nog altijd meer betekent dan 24 uur niet te hoeven werken. De CDA'er Marten Beinema denkt dat ook. Hij praat over de wenselijkheid van ten min ste één dag waarop de mens, christen of niet-christen, tot rust kan komen en waarop hij geen gezeur over Pampers en Robijntje aan zijn hoofd wil. Maar net als Van Nieuwenho ven heeft Beinema nog een re den voor zijn houding. Een re den van eveneens min of meer emotionele aard. Bijbel Als voormalig antirevolutio nair vereenzelvigt het Zeeuw se kamerlid zich met de grote groep CDA-stemmers voor wie de zondagsrust een bijbels ge- gen waaruit telkens weer blijkt dat een meerderheid van de Franstaligen de afscheiding van Canada wenst. Maar Bou rassa wil het proces ook een ordelijk verloop geven en heeft daarom zijn bevolking opgeroepen de gemoederen te laten afkoelen in de warme zomermaanden. „Eerst vakan tie, dan echtscheiding", is nu het devies in Quebecs hoofd stad Montreal. Veel objectieve waarnemers zien de afscheiding van Que bec als onvermijdelijk, omdat het in de praktijk al goeddeels een feit is. Quebec is officieel geen tweetalige provincie meer, maar ééntalig Frans. De ambtenaren mogen alleen Frans spreken, alle verkeers borden zijn er alleen in het Frans en het is zelfs verboden langs de weg reclameteksten in het Engels op te hangen. Quebec heeft ook een eigen immigratiedienst, die in het buitenland Franstaligen werft om niet in Canada maar in Quebec te komen wonen. Alle kinderen van immigran ten, van welke herkomst ook, zijn verplicht naar Franstalige bod is. Zij vinden het al heel moeilijk te accepteren dat van de vroegere heiliging van de Dag des Heren zo bitter weinig over is. Het ook nog 'ns toe staan van het uitzenden van reclamefilmpjes op de zondag zou door hen niet begrepen worden. Hun hele cultuur en traditie verzet zich daartegen. Zij rekenen erop dat hun eigen politieke partij daar een stokje voor steekt. Daar moet en wil het CDA re kening mee houden. Ook al omdat dit deel van de achter ban maar moeilijk kan begrij pen waarom er plotseling met de 'rooien' geregeerd moest worden; het ging toch hele maal niet zo slecht met de VVD? Het CDA begrijpt overi gens wel dat in een tijd als deze de zondagsreclame niet echt meer tegen te houden is. De partij heeft zich daar stille tje ook al bij neergelegd. Maar zij wil per se de indruk ver mijden dat zij niet tot het ui terste heeft geknokt. Daarom stelt Marten Beinema zich zo anders op dan premier Lub bers en de andere CDA-be- windslieden. Déze christen-democraten hebben het beginsel van zon dagsreclame reeds aanvaard, al willen ook zij de achterban de tijd geven aan het idee te wennen. Loeki de Leeuw mag, zo is in het kabinet afgespro ken, zijn kunsten niet eerder scholen te gaan. Op de grootste school van Montreal werd on langs zelfs voorgesteld leerlin gen te straffen als ze in de gang of op de speelplaats be trapt worden op het spreken van Engels. Dat voorstel heeft het net niet gehaald, maar is kenmerkend voor de stem ming in de provincie. Bedreigde soort 'Europees' is het predikaat dat de mensen in Quebec geven aan het temperament, het geestelijk liberalisme en het economisch model die hen on derscheiden van Angelsak sisch Noord-Amerika. 'Euro pees' is de politiek van de pro vincieregering om hevig te in vesteren in het eigen lokale bedrijfsleven en om een eigen staatspensioenfonds, los van het nationale Canadese fonds, te hebben. Zelfs de rechterlij ke macht Werkt in Quebec an ders en kent, in de civiele af deling, geen juryrechtspraak. Het overwegend rooms-katho- lieke Quebec heeft in de loop der voorbije decennia ook een opvallende demografische ver andering doorgemaakt, die overeenkomsten vertoont met op zondag vertonen dan dat minister D'Ancona van WVC dit geboden acht, op grond van de financiële behoeften van de omroepen. Ook de fractie van het CDA kon aanvankelijk wel leven met dit compromis. Maar dat veranderde toen de PvdA het ineens nodig vond zich voor het VVD-amendement uit te spreken, waarin het verbod op zondagsreclame met onmiddel lijke ingang wordt geschrapt. De CDA-fractie móest zich toen wel afvragen of zij, als dit amendement werd aangeno men, nog voor het in behande ling zijnde wetsontwerp van minister Hedy d'Ancona kon stemmen. Nee, luidde het antwoord van de fractie, na een lang beraad dinsdagochtend. Daardoor dreigde het gehele wetsvoor stel verworpen te worden. De consequenties daarvan zouden niet gering zijn. De regionale en lokale omroepen zouden fi nancieel gedupeerd worden, omdat zij op het laatste mo ment toch geen reclamebood schappen zouden mogen gaan uitzenden. En ook de landelij ke omroepen zouden een klap krijgen. De in het wetsont werp voorziene uitbreiding van de doordeweekse STER- tijd moet de publieke omroe pen immers zo'n 75 miljoen gulden opleveren, welk geld zij hard nodig hebben in de ontwikkelingen in Europa. Twintig jaar geleden had de Franstalige provincie nog het hoogste geboortecijfer van heel Canada, nu het allerlaagste. Waar elders in Noord-Ameri ka huwelijk en nageslacht de hoekstenen van de samenle ving zijn gebleven, resulteert de Franse slag die in Quebec aan de moraal wordt gegeven, in het hoogste pilgebruik en, zo schreef de eerder aange haalde Amerikaanse krant: „Homoseksualiteit wordt er openlijk beleden. Zelfs door ambtenaren in functie!" De geringe groei van het Franstalige bevolkingsdeel heeft het gevoel een bedreigde soort te zijn en heeft daarmee het Latijns fanatisme alleen maar aangewakkerd. De reli gieuze feestdag voor St. Jean Baptiste liep afgelopen maan dag in Montreal dan ook uit op een enthousiaste mars voor onafhankelijkheid. Zei één van de deelnemers aan de pa rade: „Zie je nu hoeveel wij verschillen van Canadezen? Je zult in Toronto toch nooit 200.000 mensen de straat op zien gaan om te vieren dat ze Ontarianen zijn?". strijd tegen het commerciële station RTL-4 (Veronique). Door al deze verwikkelingen werd het conflict tussen CDA en PvdA groter en groter. Even dreigde zelfs de nog zo prille centrum-linkse samen werking in gevaar te komen. Hoe dat te voorkomen? Waar een wil is, is een weg. Wan neer de fractievoorzitters, de Brinkmannen en de Wöltgen- sen, eenmaal het roer overne men, is de goede koers snel hervonden. Zo kwam het dat minister D'Ancona dinsdagmiddag in de Tweede Kamer uitstel van de stemmingen vroeg en kreeg. Uitstel tot vermoedelijk aanstaande dinsdag. In de tus sentijd zal zij haar ene wets ontwerp opsplitsen in twee wetsontwerpen. Daardoor komt de invoering van de zon dagsreclame, dat wil zeggen: het in het kabinet gesloten compromis, waarschijnlijk apart in stemming en kan het CDA zich ertegen uitspreken zonder dat andere iaken in de knel komen. Met steun van D66 en VVD zal er dan toch wel een meerderheid te vin den zijn voor het zondagsplan. Maar ook de PvdA moet een offer brengen. Zij mag nooit meer steun verlenen aan slu we VVD-wijzigingsvoorstellen, die vooral beogen tweespalt te zaaien in de coalitie. RIK IN 'T HOUT LONDEN Het is moge lijk uit andere spieren in het menselijk lichaam een nieuw hart te maken dat het aangetaste hart kan vervangen, zo maakten hartspecialisten onlangs bekend. Deze ingreep zou een alterna tief kunnen zijn voor de con ventionele harttransplantatie. Het zou een oplossing kunnen bieden voor het eeuwige te kort aan donor-organen en voor het probleem dat het ge transplanteerde hart wordt af gestoten. Er zijn al operaties uitgevoerd waarbij de schouderspier door middel van elektrische impul sen werd gestimuleerd om de hartfunctie gedeeltelijk over te nemen. Het is uiteindelijk de bedoe ling om een nieuw hart te re construeren uit het schouder spierweefsel. Volgens Des- mond Julian, medisch direc teur van de Britse Hartstich ting, is dat nu al „in theorie mogelijk". De schouderspier kan zonder ernstige gevolgen verwijderd worden. De spier is zelfs veel sterker dan de hartspier. De moeilijkheid is alleen dat de schouderspier niet gewend is om non-stop pompend werk te verrichten, zoals het hart doet, en dit moet „aangeleerd" wor den. (c) The Times, Londen Ozon - compromis tussen Westen enDerde Wereld LONDEN De deelnemers aan de internationale ozoncon- ferentie in Londen hebben gis teren overeenstemming be reikt over hulp aan de Derde Wereld bij het uitbannen van ozon-schadelijke stoffen. Er komt een speciaal fonds voor financiële bijstand en voor de overdracht van tech nologie. Ook India en China gaan akkoord. Tevens is over eengekomen in het jaar 2000 de produktie van ozonschade- lijke cfk's en halonen te beëin digen. Daarmee is het oor spronkelijke akkoord, dat voorzag in reductie van vijftig procent aan het eind van de eeuw, aanzienlijk aange scherpt. De internationale mi lieu-organisatie Greenpeace vindt echter dat het tempo in de afspraken veel te laag ligt. CDA-minister Hans van den Broek staat bekend als een rechts politicus. Hoewel die term ernstig is gedevalueerd, nu zelfs een deel van de Russische communisten zo genoemd wordt, zullen veel mensen, vooral PvdA'ers en Groen-Linksers, geen moeite hebben de 'rechtsheid' van onze minister van buitenlandse zaken aan te tonen. Zij zullen wijzen op 's mans standpunten in kwesties als die van Zuidafrika en de DDR. Van den Broek is voorstander van het 'belonen' van staatspresident De Klerk, door strafmaatregelen tegen diens land in te trekken. En als het om Oost-Duitsland gaat, vindt de minister dat dit land, dat nu notabene lid is van het Warschau Pakt, deel moet gaan uitmaken van de NA VO. Of Gorbatsjov dat nu leuk vindt of niet. Zo rechts als een deur dus, die Van den Broek. Of toch niet helemaal? Rechtse politici houden over het algemeen wel van een beetje sabelgerinkel. Denk aan Thatcher en haar Falklandoorlog en aan Bush en zijn invasie in Panama. Zou onze Hans dat nu ook hebben? Toevallig waren we in de gelegenheid (dank u wel, BVD) een telefoontje af te luisteren dat de minister vorige week kreeg uit het verre Frans Guyana. Van den Broek, hier. Ah, Hansjoe, jou moet ik net hebben, man. Zit je een beetje happy te wezen? Pardon?! Met wie spreek ik? Toe nou, Hansjoe, jij kent mij toch oewel. It's me, Ronnie! Ronnie Reagan? No, man, Ronnie Brunsoewijk. Oh, u bent van dat eh.. Jungle Commando. Rightooo, man! Wat wilt u, meneer Brunswijk? Een tijdje bij jou komen logeren, Hansjoe. Wat?! Ja, gezellig toch. Ik oewil 'ns met je speaken over mijn probleempjes met Desi. Desi? Ja, Desi Bouterse, oewie anders? Wat heb ik met uw problemen met de heer eh... Bouterse te maken, meneer Brunswijk? Hansjoe, kom nou toch. Als oewij together sticken, dan runnen oewij Desi toch zo out off the country. Pardon...? On the moment heb ik een beetje gebrek aan mannen en guns. Als jij mij nu een platoentje Nederlandse marines levert, dan roken oewij Desi zo uit zijn smerige hol. Bent u gek geworden, meneer Brunswijk? Dat zou inmenging zijn in de interne aangelegenheden van een vreemde mogendheidSuriname is geen kolonie meer. Het is een onafhankelijk land! Nee, hoor, zonder de money van Jantje Pronk zijn oewij nergens. Dat is heel iets anders. Hansjoe, listen to me. Ik kom met de plane naar je toe en dan praten oewij erover. Ja? Nee, meneer Brunswijk, u komt Nederland niet in!! Ik geef u geen visum. Hansjoe, toe nou! Relax! Moet ik de Toe weede Kamer soms bellen? Die laten me er heus oewel in. Nu moet ik jou gaan hangen. De plane naar Paris gaat vertrekken. See you! Klik. Enige momenten staart minister Van den Broek wanhopig voor zich uit. Dan drukt hij op het knopje van de 'babyfoonmet zijn secretaresse. Marja, als die meneer Brunswijk weer belt, dan zit ik in Timboektoe! U bedoelt Dublin of Moskou? Daar moet u toch heen volgens uw agenda? Van de Broek slaakt een diepe zucht en wist wat koud zweet van het hoge voorhoofd. Oef! Dat is oewat je noemt een narrow escape! T. RUBBELS USKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER 1 eens, klein mijt, ben jij hel die 10 ihnkt F II tl.er. dal kan mei Ik gP [halm alluu dwfes V? Daar heb je i ueerhuk 1 Hoof uil <i0 1 a 50 centimeter nu pakt hij mun ia- L 1 deltas u/aar de boodschap m ne J IJB IP' [ik heb le ïuaar óelaleld lj^ \Jk ne uaan beelden 1 Pleitende striplezers hebben al gemerkt dat de volgorde niet correct was. De strip die gisteren in de krant had moeten '®an, wordt vandaag geplaatst. Vanaf maandag volgen Suske en Wiske weer het goede strippad. WASHINGTON Het hooggerechtshof van de Verenigde Staten heeft deze week de historische uitspraak gedaan dat sta ten kunnen eisen dat co mapatiënten voor onbe paalde tijd in leven ge houden worden wanneer „duidelijk en overtuigend bewijs" ontbreekt dat zij zouden willen sterven. In een eerste uitspraak over het „recht om te sterven" stel de het gerechtshof dat derge lijk bewijs niet aanwezig is in het geval van Nancy Cruzan, een tweeëndertig jaar oude vrouw die sinds een auto-on geluk zeven jaar geleden her sendood is. Haar ouders willen dat het voedselslangetje waar mee ze in leven wordt gehou den, verwijderd wordt. De staat Missouri wil geen toe stemming geven voor de be ëindiging van Nancy's leven, ook al is er nog nooit iemand bijgekomen uit een dergelijke vegeterende toestand en zal zij volgens haar artsen pog wel dertig jaar kunnen leven. Het kost 250.000 gulden per jaar om de vrouw in leven te hou den. De bepaling sluit niet uit dat staten comapatiënten kunnen toestaan te sterven. Ook wordt door het hooggerechtshof het recht erkend van „competen te" mensen „levende testa menten" te maken waarin zij 'levensinstandhoudende' be handeling weigeren. De zeer emotionele rechtzaak van Nancy Cruzan heeft de medische en juridische wereld verdeeld en de uitspraak van het hof zal verstrekkende ge volgen hebben. Meer dan 10.000 Amerikanen worden in vegetatieve staat in leven ge houden. Dit aantal stijgt met de vooruitgang van de medi sche technologie. De lagere ge rechtshoven hebben een aan tal conflicterende uitspraken gedaan in vergelijkbare geval len. De president van het hoogge rechtshof stelde dat de grond wet „niet vereist dat een staat het plaatsvervangend oordeel van nauwe verwanten accep teert wanneer substantieel be wijs ontbreekt dat hun denk beelden die van de patiënt weerspiegelen". Hij merkte verder op dat „niet alle incom petente patiënten liefhebbende familieleden hebben die kun nen dienen als surrogaat be sluitnemers. Een staat heeft het recht de patiënt te bewa ken tegen potentiëel misbruik in dergelijke situaties". MARTIN FLETCHER (c) The Times, Londen Straffen

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5