TOUR DE FRANCE Greg Lemond raakt geen moment in paniek Laurent Fignon heeft lak aan populariteit '£eidóe @oma/nt matisch mocht aflopen, is zijn seizoen naar de knoppen. Toen Lemond zich in februari pafferig en vrijwel ongetraind weer in Europa meldde, was hij ook niet in paniek. Er restte immers nog tijd genoeg in aanloop naar de Ronde van Frankrijk. Het viel hem wel op dat vroeg in het jaar zoveel renners al in goede conditie waren. Daar stak hij nog schriller dan voorheen bij af. Toen hij in april via zijn zoon met een Virus werd besmet, raakte het pro gramma van Lemond danig in de war. Hij heeft zijn Tourvoorbereiding moeten aanpassen, of beter gesteld moeten in tensiveren. Na de Trump Tour startte Lemond in de Ronde van Italië en als laatste stapje op weg naar de ideale Tourvorm gebruikte hij de Ronde van Nooit kreeg de Tour een ontkno ping die zo spannend was als die van vorig jaar: het duel Lemond- Fignon, met deze laatste in de rol van onfortuinlijk verliezer met acht schamele seconden. Nog jaren zal er over die memorabele tijdrit na gepraat worden. Een nieuwe Tour staat voor de deur, maar de trieste held uit de editie '89 is niet blijven treuren. De 29-jarige Fignon bezit genoeg levenswijsheid om te besef fen dat er ook nog leven is na een tegenslag. „Ik heb nergens spijt van en ik betreur niets", begint hij, terwijl een boek van Stephen King opzij geschoven wordt. Met Fignon een uitgebreide babbel voe ren over de sport, is niet zo'n vanzelf sprekende bezigheid. De man zijn hori zonten liggen iets verder dan het door snee-niveau van de meeste collega-ren ners. Hij leest wel kranten, dat wel. Maar daarin grijpt hij niet eerst naar de sportpagina's; wel naar de boekenru briek. De Mondiale kan hem gestolen worden. En dat komt niet alleen omdat er geen Fransen bij zijn; anders zou het net zo geweest zijn. Sensatie wil hij zo weinig mogelijk. Een oordeel over Theunisse krijg je niet over zijn lippen, maar een meestal degelijk gefundeerde, soms gedurfd klinkende mening over zijn concurrenten in de ko mende Tour wil hij wel prijs geven. Heeft hij nog lang nagedacht over de oorzaken van zijn verlies tijdens de Tour van vorig jaar en zo ja, wat waren zijn conclusies Foutje „Ja, ik heb mezelf wel op één foutje be trapt. Ik had vorig jaar in de rit naar Aix-les-Bains niet mogen aarzelen toen Lemond een slechte dag had. Maar toen dacht ik genoeg voorsprong opgebouwd te hebben en aan 50 seconden voldoen de te hebben. Voor het overige vind ik nog steeds dat men dat stuur van Le mond moet verbieden, want daardoor ben ik zeker enkele seconden kwijt ge raakt. Maar de Tour verloor ik door die blessure aan mijn zitvlak", stelt hij rea listisch en zonder enige zweem van emo tie. Zijn val in de Giro, een paar weken gele den, leken de voorbereidingen voor de Tour voor Fignon in gevaar te brengen. Fignon: „Daar vreesde ik aanvankelijk ook voor. Maar uiteindelijk denk ik nog precies op tijd klaar te zijn. Ik moest wel een tiental dagen rusten na die val in een onverlichte tunnel tijdens de Giro, maar eerst deed ik in de Duurt van mijn woning wat bijkomende kilometers op. Daarna deed ik een bevredigend herop treden in de Route du Sud. Dat was im mers een test, want mocht ik daar nog pijn hebben gehad, dan zou je me ook niet aan de Tourstart gezien hebben. Over de Ronde van Luxemburg was ik zeer tevreden. Nadien trok ik met nog enkele ploegmaats naar de Alpen. Even nog wat klimritme opdoen, weg van de competitie. Da' noet volstaan, denk ik". „Toch zal ik vervolgt Fignon, „zeker de eerste week nog nodig hebben om me volledig in conditie te rijden. De eerste individuele tijdrit op het einde van de eerste week zal al een ernstige test zijn op dat gebied. Misschien hangt er zelfs een positief aspect aan mijn uitschake ling in de Giro vast: ik zal over meer re serves beschikken. Want vorig jaar had ik tegen het einde van de Tour last van concentratieverlies. Ik kon me soms zelfs niet meer op het lezen van een boek concentreren!" Fignon heeft ruimschoots de gelegenheid gehad het parcours van de komende Tour de F.ance te bestuderen. „De tijd ritten zijn zeker niet in mijn nadeel", weet Fignon. „Dat de Alpen eerst ko men, zou de zaak normaal gezien min der moeilijk moeten maken. Maar als de renners zelf de wedstrijd hard maken, speelt dat allemaal geen rol. Onze ploeg is zeker goed genoeg gewapend voor deze Tour. Er waren eigenlijk zelfs 13 renners kandidaat voor 9 beschikbare plaatsen. Het is ploegleider Cyrille Gui- mard, die in zulke omstandigheden be slist, al vraagt hij nagenoeg steeds mijn advies". Volgens Fignon zijn er dit jaar maar drie favorieten voor de overwinning in de Tour. „Lemond, Delgado en ikzelf', weet hij zeker. „Dan volgt er een aantal renners (Rooks, Bernard, Kelly. Mottet, Roche, Breukink...), dat slechts een kans maakt als ze deel uit kunnen maken van een verrassende ontsnapping. Kijk maar naar Mottet, die had enkele jaren gele den zelfs vier tot vijf minuten voor sprong en toch haalde hij in Parijs geen gele trui. Misschien moet ik nog wel Bugno bij de drie kanshebbers rekenen, maar meer zeker niet. En bij die drie zit je eigenlijk met evenveel vraagtekens. Allemaal draaien ze nog niet aan 100% en alle drie hebben ze dit jaar iets min der gepresteerd. Ik twijfel er bijvoor beeld aan of Lemond wel helemaal in orde zal zijn, maar bij mezelf kan ik daar geen percentages opplakken, zoals hij dat doet: 20% in orde, 80% in orde, dat kan ik niet". Populariteit Ondanks, of precies dank zij de tweede plaats in de Tour van vorig jaar en enke le uitstekende prestaties in de voorjaars klassiekers, steeg de populariteit van Fignon bij het grote publiek. Het doet de Fransman allemaal weinig. „Populair der? Jullie zeggen dat. Populair zijn, is niet mijn voornaamste doelstelling in dit leven. Mijn familie, mijn gezondheid, goed en graag kunnen blijven fietsen, is voor mij veel belangrijker dan populari teit. Maar dat de besten niet steeds de wedstrijd winnen, ligt ook aan de veran derde manier van rijden in het peloton. Ze rijden nog steeds eerder om niet te verliezen, in plaats van zelf te willen winnen. Terwijl het toch duidelijk is dat je moet aanvallen als je wil winnen. Het is de schuld van al die klassementen, dat de meesten defensiever rijden. Mij kan het weinig schelen dat ik van de eerste plaats op de FICP-lijsten naar de vierde plaats getuimeld ben". ZATERDAG 30 JUNI 1990 PAGINA 35 Er is veel kritiek op Greg Lemond. Vanuit de boezem van de wieler sport wordt de Amerikaan verwe ten een karikatuur van zijn in 1989 5 veroverde gele en regenboogtrui te maken. Lemond, beweren zijn te genstanders, heeft de waardigheid van een Tourwinnaar en wereld kampioen te grabbel gegooid. Adel verplicht. Wie de Tour wint en ver volgens wereldkampioen wordt, dient zich in wedstrijden overeen komstig die status te gedragen. Het past een groot kampioen niet om tot de volgende Tour ongetraind en veel te zwaar als een veredelde toe rist rond te fietsen. Buiten de mensen in zijn nabije omge ving kunnen tegenwoordig maar weini gen respect opbrengen voor Lemond, ook al dwong hij groot aanzien af met de historische wijze waarop hij vorig jaar Laurent Fignon op de Champs Elysées van de Tourzege afhield. De Amerikaan zelf zit die kritiek niet echt lekker, ook al beweert hij in wezen aan niemand een boodschap te hebben. Het irriteert Le- j] mond dat er zo gemakkelijk wordt ge- oordeeld. De mensen zouden de feiten J eens moeten kennen. d Die zijn dat Lemond na het wereldkam- r.| pioenschap in Chambéry geestelijk n „leeg" was. Hij kon het absoluut niet ij meer opbrengen om ook nog maar op de n fiets te stappen. Eenmaal teruggekeerd in de Verenigde Staten, wachtte de kam pioen bovendien een aantal typisch Amerikaanse plichtplegingen die hij on mogelijk kon weigeren. En helemaal niet toen hij ook nog tot Sportman van het Jaar werd uitgeroepen door het toonaan gevende sportblad Sports Illustrated. Die eer viel voor het eerst in de Amerikaan se geschiedenis een wielrenner te beurt. Aan die uitverkiezing kleven echter wel de nodige recepties en tv-shows. Slopend Lemond weet inmiddels uit ondervin ding hoe slopend die zijn. „Aan trainen kom je dan niet toe. Dat kan een atleet, honkballer of basketballer zich mis schien veroorloven, maar een wielrenner absoluut niet. Mijn voorbereiding op het nieuwe seizoen werd volledig door kruist", geeft de sympathieke Amerikaan grif toe. Zijn trainingsopbouw was ver beneden niveau. Lemond spreekt het niet tegen. Wat hem irriteert is dat op basis van tra ditionele opvattingen zo gemakkelijk wordt geoordeeld. De op zijn vrijheid gestelde Amerikaan vraagt zich hardop af waar anderen zich eigenlijk mee be moeien. Dat Eddy Merckx en Cyrille Guimard de vloer met hem aanveegden, kan hij moeilijk verkroppen. „Wat denkt- die Merckx wel. Weet hij dan niet dat de wielersport ongelooflijk is geëvolueerd", reageert Lemond zicht baar gestoord als hij met die kritiek wordt geconfronteerd. „Ik ben als wiel renner een produkt van de jaren tachtig en niet van de jaren zestig. Ik durf te be weren dat het merendeel van de huidige generatie wielrenners in de jaren zestig een groot kampioen zou zijn geweest. Merckx heeft gelijk als hij zegt dat ik veel 'outside-activities' had, maar weet hij wel hoeveel verplichtingen tegen woordig aan die gele trui kleven. Dat is echt niet te vergelijken met twintig jaar geleden. Dat ik me niet professioneel ge draag, slaat nergens op. Ik kies mijn ei gen wedstrijden. Bovendien komt bij mij de wielersport niet op de eeste plaats, maar mijn familie. Bij Merckx was dat omgekeerd. Ik zou nog voor nog geen tien miljoen dollar met zijn carrière wil len ruilen. Hoofdzaak voor mij is dat ik de door mij gekozen wedstrijden win, gezond uit de sport kan stappen om ver volgens nog een lang en gelukkig leven te kunnen leiden". Welke verklaringen Lemond allemaal af legt en hoe plausibel ze ook klinken, om de harde waarheid kan zelfs een groot kampioen als Lemond niet heen. Is hij nu op tijd fit voor de Tour of niet? Want daar draait het immers om. Lemond weet dat als geen ander, evenals zijn sponsor, die hem voor de lieve som van vijf miljoen gulden voor drie jaar con tracteerde. Daarom raakt niemand in Lemonds omgeving in paniek. Pas als de Ronde van Frankrijk voor Lemond dra cent op, het triathlon-stuur vier en het verlengde stuur vijf. Zo werkt dat na tuurlijk niet. Maar het rendeert, dat staat vast". De reden dat juist Lemond op materi- aalgebied baanbrekend werk verricht, is volgens hem zijn 'open mind'. Lemond: „Ik sta open voor nieuwe ontwikkelin gen. Dat kan van de Europese wielren ners niet worden gezegd. Dat komt ook, omdat zij zijn opgegroeid volgens tradi ties. En die zijn nu eenmaal moeilijk te doorbreken. Ik introduceerde de zonne bril. Iedereen lachte me uit, maar tegen woordig zie je geen renner meer zonder. Ik was de eerste met die Calimero-helm. Ook daarmee werd ik beschimpt. Het stond lelijk. Geen gezicht, luidde de kri tiek. Kan zijn, maar moet je nu eens in het peloton kijken. Overigens komt niet mij alle eer toe, maar de uitvinders. Mijn verdienste is, dat ik er open voor sta. De traditionalisten in de wielersport roepen bij vorbaat, dat het toch niet helpt en houden die zaken verre van zich. Pas als voordeel is bewezen, gaan ook zij mee. Ik heb in veel opzichten in novatief werk geleverd voor de wieler sport. Ja, dat vind ik wel degelijk". Bemiddeld Lemond, 29 jaar inmiddels, bemiddeld Amerikaan uit Minneapolis die zijn toe komst dank zij de wielersport ook zake lijk min of meer heeft veilig gesteld; waar haalt die de motivatie vandaan om sportieve roem na te blijven streven? De goedlachse Yank moet even nadenken. Hij is blijkbaar op het verkeerde been gezet en heeft niet één, twee, drie een antwoord klaar. Na het obligate „Ik houd van wielrennen" volgt een diepzin niger verklaring. „Ik herinner me de mooie momenten van mijn loopbaan. Bijvoorbeeld toen ik vorig jaar de Tour won. Voor die momenten doe ik het al lemaal. En toch ook voor mijn plezier. Bikeracing is fun, man. Maar ik geef toe, er zijn momenten waarop ik me afvraag waar ik in Godsnaam mee bezig ben. Die ogenblikken vergeet ik echter snel. De mooie momenten blijven me bij. Ik wil nog een keer de Tour winnen. Dat geeft een fantastisch gevoel. Geld speelt een ondergeschikte rol. Is niet onbelang rijk. Ik ben tenslotte prof, maar een mo tivatie is het niet. Ik denk absoluut niet aan geld als ik de Tour kan winnen". Ooit, toen Lemond de ploeg van Hinault verliet, riep hij uit nooit meer voor een Franse ploeg te zullen rijden. Inmiddels heeft hij niet bepaald gunstige ervarin gen in Nederland (PDM) en België (ADR) en is Lemond op zijn schreden teruggekeerd. „Ik ben blij dat ik terug- ben bij een Franse ploeg", meent hij uit de grond van zijn hart. „Ik kan niet zeg gen bij ADR en PDM zo fantastisch te zijn behandeld. Mijn bezwaar tegen de Franse ploegen gold niet de renners, maar vooral het management, de men sen die er omheen liepen. Bij Z zijn de zaken goed voor elkaar en de sponsor komt zijn afspraken na. Dat kan van ADR-baas Lambert niet worden gezegd. Van hem heb ik nog steeds veel geld te goed. Er lopen nog rechtszaken". Niet boos Als de naam Lambert valt, wordt Le mond niet eens meer boos. Integendeel, hij schiet bij momenten zelfs spontaan in de lach. Die man mag bewezen heb ben een onbetrouwbare, zakelijke part ner te zijn. hij is een innemende per soonlijkheid voor wie zelfs Lemond een zwak heeft gekregen. „Hoe vaak ging ik niet naar hem toe in de vaste overtui ging hem te zullen vermoorden als hij wederom het salaris niet uitbetaalde? Steeds keerde ik zonder geld en met be grip terug. Die man is zó aardig, hij had iets. Ik riep dan weer: ach, hij zal bin nenkort wel betalen, zo slecht is hij nog niet. Zo gjng het met mij, maar ook met vele anderen. Eigenlijk is Lambert een fenomeen. Hij sponsorde een wieler ploeg die de Ronde van Vlaanderen, de Tour de France en het wereldkampioen schap won met een budget waarmee elke andere ploeg het nog geen half jaar vol houdt. Hij heeft het toch maar geflikt om voor een dubbeltje op de eerste rij te zitten. Voor ploegleider José de Cauwer vind ik het bijzonder jammer. Hem gun ik dit niet. Maar Lambert, hij is positief om mee te praten en heeft blauwe ogen, maar volledig onbetrouwbaar". Greg Lemond werd vorig jaar gekroond tot de wielerkoning van het seizoen. In een formidabel gereden tijdrit hield de Amerikaan de absolute favoriet voor de eindoverwinning, Laurent Fignon, achter zich en mocht hij de laatste gele trui over de schouders laten glijden. Om daar een maand later de regenboogtrui, als beste coureur van de wereld, aan toe te voegen. Dit seizoen heeft Lemond nog niet veel laten zien tot teleurstelling van de wielerliefhebbers. Zelfheeft dat Lemond niet verbaasd. Want ook in de Verenigde Staten waren zijn prestaties opgevallen. Huldiging op huldiging volgde en aan trainen kwam Lemond nauwelijks toe. Toch neemt Lemond de handschoen weer op. Een van zijn belangrijkste concurrenten van de komende editie van de Tour is wederom Laurent Fignon. Greg Lemond en Laurent Fignon vorig seiz Zwitserland. Een zwaar programma. „Maar ik heb het hard nodig", beween Lemond. „Om op niveau te komen moet ik mezelf afmatten. Dat lukt me in trainingen nooit; daar kan ik mezelf maar niet toe dwingen. In de wedstrijd moet ik wel, heb ik geen keus". Herhaling Terwijl het aantal deskundigen dat over Lemond heenvalt met de dag toeneemt en zijn kansen op een herhaling van de stunt in '89 steeds geringer worden ge schat, blijft Lemond zelfvertrouwen uit stralen. Hij raakt geen moment in pa niek. Evenmin voelt hij grote druk. „Bo vendien weet ik daar mee om te gaan" en bij de huldiging in Parijs. Het is duidelijk meldt hij even simpel als zelfverzekerd. „Dacht je dat ik in '84 (derde), '85 (tweede) en '86 (winnaar) niet onder druk stond? Of vorig jaar? Iedereen be gint op nul aan de Tour en alle favorie ten staan onder druk". Lemond baarde een jaar geleden niet al leen opzien met zijn prestaties in de -Tour, ook met het materiaal vestigde de Amerikaan de aandacht op zich. Le mond verscheen in een tijdrit met een triathlon-stuur. Toen een nieuwtje, te genwoordig maakt iedere zichzelf respec terende wielrenner er gretig gebruik van. Komt hij dit jaar met een noviteit op het gebied van materiaal? Ja, Lemond zal de normale etappes rijden op een fiets waarvan het stuur is verlengd. En wel zodanig dat hij zijn handen voor dat Lemond met de eer ging strijken. zijn lichaam kan houden. Geheel nieuw is het stuur niet, want de wereldkam pioen trad er in de Trump Tour mee naar buiten. In de Giro experimenteerde hij verder. Het voordeel van een derge lijk stuur is. dat de lichaamshouding ae- rodynamischer wordt. Testen in wind tunnels hebben uitgewezen dat het in weerstand zo'n vijf procent scheelt. Lemond, die zich gretig onderweipt als proefkonijn van nieuw materiaal, is ook de eerste om daar kanttekeningen bij te plaatsen. „Die testen worden gedaan on der ideale omstandigheden. De praktijk is natuurlijk wel even iets anders. Theo retisch geredeneerd zou ik in een tijdrit niet meer hoeven te trappen om te kun nen winnen. De helm levert volgens de wetenschappers tijdwinst van één pro

Leidse Courant | 1990 | | pagina 35